Zwartkruis: "IJsland mag onderschat worden met Ajax-bestuur wacht met uitspraak kwestie-Brom 'BLAZERBRIGADE' EIST GELD VAN ROEIBONDEN V.d. Korpnt: 'lijn kans komt nog wel" Mennea vestigt Europees record Rij kens naar Telstar Borg in kwartfinale na zege op Stockton WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979 REYKJAVIK (GPD) - Geen wanklank kwam er bij de Feyenoorders Michel van de Korput en Ben Wijnstekers over de lippen, toen bekend werd dat bondscoach Jan Zwartkruis hen als wissel speler had aangewezen. "Het zou natuurlijk prachtig zijn als ik één helft mee zou mo gen spelen", erkende Van de Korput, "maar vooralsnog ga ik er vanuit dat ik op de bank moet blijven zitten". De beide Feyenoorders werden door bondscoach Zwart kruis min of meer uit voor zorg meegenomen naar Reykjavik, omdat het tot zondag onzeker was of de lichtgeblesseerde PSV-ers Huub Stevens, Willy van de Kerkhof en Ernie Brandts vanavond wel speelklaar zouden zijn. Michel v.d. Korput (links) en Ben Wijnstekers (rechts) nemen tot genoegen van bondscoach Jan Zwartkruis lachend plaats op de -bank dan nu de selectie voor het Nederlands elftal. Ik heb vo rig seizoen redelijk goed ge draaid en ook nu gaat het weer allemaal naar wens bij Feyenoord. Daarom had ik wel zo'n beetje op een selec tie gerekend. Als ik deze con stante speelwijze kan hand haven, dan zal ik in de toe komst heus nog wel mijn kans krijgen. Per slot van re kening hebben zowel ik als Feyenoord de top nog niet bereikt". Nu die spelers volledig fit zijn verklaard, zijn de kansen op een internationaal debuut voor Wijnstekers en Van de Korput wel erg klein gewor den. Die laatste, voor wie op Schiphol pas op het aller laatste moment een Oranje- kostuum "versierd" kon worden, treurde daar giste ren allerminst om. "Ik heb uiteindelijk alle verte genwoordigende elftallen gehaald, van de UEFA-jeugd tot en met Jong Oranje. En BLED - Terwijl de elite roeiers op het op 500 meter hoogte gelegen bergmeer van Bied hun laatste trai ningskilometers voltooi den, was het dinsdag in het 5100 inwoners tellende toeristenoord toch vooral de dag van de officials. De blazer-brigade met de ge distingeerde streepjesdas sen verzamelde zich in de plaatselijke festivalhal, zo'n honderd meter van de oever van het meer gesi tueerd. In het kader van het toernooi om de wereldtitels was er voor hen een congres georganiseerd om de be stuurlijke kant van het interna tionale roeiwezen zijn jaarlijkse doorsmeerbeurt te geven. Dat luk te prima. In een tijdsbestek van drie uur joeg Thomas Keiler, de Zwitserse president van de FISA (de internationaal overkoepelen de roeiorganisatie), de zeventien punten tellende agenda erdoor zodat het geplande uitstapje van de heren tenminste niet de mist inging. Achter de bestuurstafel zaten twee Nedelanders: de aristocratisch ogende Chris van der Ploeg, vice- president van de FISA, en me vrouw Nely Gambon, voorzitster van de commissie damesroeien. Van der Ploeg zal er volgend jaar niet meer zitten. Hij werd keurig opgevolgd door de Westduitser Claus Hess. Naast Keiler, een be middeld zakenman, de enige jon geling in het college van 23 FISA- officials. Het was Denis Oswald, de secretaris-generaal van de FI- SA, die Frans als voertaal han teerde Omdat lang niet alle af- gevaardigen dat op school had den geleerd, waren er koptele foons. Naar keuze kon het gespro kene in het Engels, Duits en Rus sisch worden ontvangen. Autoriteit Ondanks de uitleg van Keiler, die veel autoriteit uitstraalt, werkte het systeem niet direct perfect. Het was ook nogal gecompliceerd. Keiler.Blauw is Duits, maar als er Duits gesproken wordt, is blauw Frans", verwijzend naar de gekleurde stippen op het be dieningspaneeltje. Toen hij zijn openingsrede begon, interrum peerden de Duitssprekenden. Ze verstonden er geen moer van. Na enig schakelwerk bleek dat groen voor de Duitse vertaling stond. Voor het overige was er geen enkele wanklank. Wel veel en beschaafd applaus, dat naar ovationeel neigde toen de Pool Jerzy Bor- kowski als enige de FlSA-ereme- daille kreeg overhandigd van meneer de president. Borkowski stapte uit de jury commissie om dat hij als 65-jarige daartoe de tijd rijp achtte. Er zijn maar wei nig internationale bonzen die hem dat nadoen. Royement 9 0 9 Volgend jaar zullen ook gedele geerden uit India en Pakistan op het congres zijn te zien. Beide landen werden aangenomen als lid. Daarentegen staan Portugal, Marokko, Guatemala, Ecuador en Noord-Korea een royement te wachten. Die bonden hebben al jaren hun contributie niet be taald.Tot 31 december krijgen zij daarvoor de kans. Medelijden was er met Libanon, waar het roeien letterlijk en figuurlijk ge ruïneerd is door het .eeuwige" oorlogsgebeuren aldaar. Secreta ris-generaal Oswald riep op tot steun om de getroffen federatie er weer enigszins bovenop te krij gen. Ook Libanon saef!contribu tieschuld. maar om een daad te stellen werd die kwijtgeschol den. Namens de medische commissie voerde dokter Hans Howald het woord. Hij kondigde een nieuw dopingreglement aan. Voortaan zal er ook bij andere wedstrijden dan wereldkampioenschappen worden gecontroleerd. In Bied zijn tot dusver 20 controles uitge voerd bij de dames en de licht roeiers. En zoals altijd vielen die negatief uit, zodat de roeierij zijn ongeschonden imago houdt. Vin cent Horstink van de Aegir-Pho- cas-combinatie heeft zijn beden kingen tegen die controles op sti mulerende middelen. Horstink: „Ze zullen wel nooit iemand pak ken. Een dergelijke negatieve publiciteit kan de nette roeiwe- reld niet hebben". Het congres van de internationale roeifederatie (FISA) besloot tus sen de bedrijven door België in 1980 met de organisatie van de FIS A-kampioenschappen voor lichte roeiers op te zadelen. De wedstrijden zullen van 12 toten mei 17 augustus in Willebroek worden gehouden. Voort werd het systeem van de scheiding van wedstrijden voor dames en lichte roeiers enerzijds en heren anderzijds bij wereld kampioenschappen gehand haafd. REYKJAVIK (GPD) - Meer nog dan drie jaar geleden, toen Oranje op zeer fortuinlijke wijze maar net de baas bleef over de IJslandse gastheren (0-1), heeft Jan Zwartkruis gekozen voor de aanval. Geprikkeld door alle problemen die hij tijdens de aanloop naar de EK-kwalificatiewedstrijd van vanavond heeft moeten overwinnen, eist de bonds coach van zijn selectie een klinkend resultaat tegen de IJslanders. Het heefter alle schijn van dat hij dit duel opvat als de mogelijkheid om zich te revancheren voor zijn teleur stellend debuut als Oranjes voorman in 1976. De basisformatie van Zwartkruis kent slechts één kleine verras sing. In het middenrif heeft hij namelijk niet AZ-speler Metgod, maar de PSV'er Stevens ingezet. Met deze keus is er min of meer een veiligheidsklep ingebouwd. Bij de geplande offensieve uit stapjes van de vleugelverdedi gers Poortvliet en Hovenkamp kan de brekende middenvelder Stevens zonodig de honneurs in de defensie waarnemen. Verder heeft de Soesterbergse oefen- meester geen concessies willen doen aan zijn offensieve aanpak, die - Zwartkruis onderstreept dat „Ik wilde per se drie aanvallers en daarbij vraagt de speelwijze van Nanninga om twee specifieke vleugelspitsen; in dit geval Ling op rechts en René van de Kerkhof op links. Daarnaast zie ik Taha- mata, die na de wedstrijd tegen Argentinië in Bern niet meer valt weg te denken uit Oranje, als hangende vleugelspits op links. Hij is geen echte buitenspeler, maar zijn mogelijkheden passen helemaal in mijn concept, dat bijna honderd procent anders is dan ik aanvankelijk, met Kist als centrumspits, in mijn hoofd had". MEXICO STAD (ANP) - De Ita liaan Pietro Mennea heeft giste ren tijdens een atletiekwedstrijd in Mexico Stad, het Europees re cord op de 100 meter verbeterd. Mennea won de afstand in 10.01 seconden. Het oude Europese record stond sinds de Olympische Spelen van 1972 te München op naam van Valeri Borzoo (Sowjet-Unie) met 10.07. Tijdens de wedstrijd had Mennea voordeel van een rugwind van 0,9 meter per seconde. Strijdplan Hoe precies de accenten liggen in het tactische strijdplan van de bondscoach, moet in de wed strijd blijken. „Ik ben niet van plan om vandaag via de pers mijn tegenstander alle informatie te verstrekken, die hij nodig heeft om passende tegenmaatregelen te nemen. De IJslanders zijn toch al een problematische tegen stander. En dan bedoel ik vooral het ongewisse, dat in deze wed strijd een rol speelt". „In Argentinië heb ik al eens ge zegd, dat wij tegen tegenstanders als West-Duitsland, Oostenrijk en Italië niet voor schut konden gaan. Maar tegen een ploeg als IJsland ligt dat veel moeilijker. Net als bij het schaken, waar een grootmeester zich niet van te vo ren kan instellen op de zetten van een amateur, omdat die de ge bruikelijke speelwijze niet kent. Het tweede gevaar, dat Zwart kruis voorziet, is de mogelijkheid dat zijn spelers, net als drie jaar geleden, de opponent onder schatten. „Destijds heb ik drie weken na de wedstrijd de spelers naar Zeist gehaald om over de teleurstellende prestatie te pra ten. Krol heeft toen gezegd, dat er onbewust sprake is geweest van onderschatting. Nu zullen we daar tijdens de tactische bespre king nog eens extra aandacht aan besteden (naast de Ajacied kun nen dan ook de gebroeders Van de Kerkhof uit eigen ervaring spreken - red.) en dan zal ik ook nadrukkelijk eisen dat die fout niet voor de tweede keer wordt gemaakt". Als logisch gevolg van die eis dient het KNVB-keurkorps Eis zich vanaf het begin strikt te hou den aan de tactische beleidslij nen, die volgens de bondscoach op enkele essentiële punten af wijken van het strijdplan, waar mee in mei Argentinië succesvol werd bestreden. Toen namelijk kon hij beschikken over de in zijn ogen ideale kern Krol, Jansen, Peters, Neeskens en Tahama- ta. „Van dat vijftal heb ik er nu nog maar twee tot mijn beschikking, waarbij Tahamata nu ook een an dere rol is toebedeeld. De spelers zullen zich er dan ook terdege van bewust moeten zijn dat de geko zen tactiek strikt moet worden uitgevoerd. In de wedstrijd is het nu eenmaal praktisch onmoge lijk om verbeteringen aan te brengen of om te schakelen. Je kan dat als coach vanaf de kant wel willen, maar dat lukt gewoon in negen van de tien gevallen niet. Je moet er dan ook van uit gaan dat verkeerd beginnen, betekent datje ook verkeerd eindigt'. De opstelling: Schrijvers; Poortvliet, Krol, Brands en Ho venkamp; Willie van de Kerkhof, Stevens en Tahamata; Ling, Nanninga en René van de Kerk hof. De nationale voetbalselectie bereidt zich t spelen elkaar het balletje toe. r op het duel tegen IJslandRuud Krol middenen Jan Poortvliet VELSEN - Doelman Cock Rijkens is voor de rest van het seizoen ge contracteerd door de eerste-divi- sievereniging Telstar uit Velsen. De 27-jarige keeper die het afgelo pen seizoen is uitgekomen voor FC Dordrecht, weigerde aan het begin van het seizoen het hem door de nieuwe vereniging DS'79 aangeboden contract te onderte kenen. De Hongaarse doelman Zoltan Toth, die laatstelijk uitkwam voor Ujpest Dosza en eind augus tus enkele dagen spoorloos was in de Spaanse plaats Cadiz na een toernee van zijn club door Span je, heeft een visum ontvangen voor de Verenigde Staten. Toth heeft aangekondigd na het Amerikaanse competitieseizoen een serfc wedstrijden voor de Pennsylvania Stoners te gaan spelen. FLUSHING MEADOW (ANP) - Björn Borg heeft zich geplaatst voor de kwartfinale van het open Amerikaanse tenniskampioenschap. De Zweed versloeg gisteren de Amerikaan Dick Stockton in vier sets: 6^1 1-6, 7-6 en 7-5. Eddie Dibbs en Guillermo Vilas vochten een baseline-duel uit, waarin de Amerikaan over de sterkste zenuwen bleek te beschikken: 6-3, 5-7, 7-5 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Het be stuur van Ajax zal binnen twee we ken uitspraak doen in de zaak-Cor Brom, die er in een perspublicatie (in 'Het Parool') van is beschuldigd fraude te hebben gepleegd. Tijdens de in juli, in de omgeving van Ter Apel, gehouden oefencampagne zou de trainer, volgens de genoem de krant, van een amateurclub een geldsom van 5000 gulden hebben aangenomen én achtergehouden. Dat bedrag was bestemd voor de spelersgroep. Bovendien zou Brom ook nog een rijpaard en een geslacht varken hebben ontvangen. Terwijl het bestuurscollege van Ajax zich gis teravond over de kwestie boog, liet Brom we ten dat hij wil uitzoeken waar de bewuste krant "de onzin vandaan heeft gehaald dat ik mij vóór de competitie op een bedenkelijke manier heb verrijkt". "Eventueel zal ik tegen die krant een kort geding aanspannen, want wat er nu over mij is geschreven is niets an ders dan riooljournalistiek". luidde de ver klaring van de emotionele Coi Brom. De coach ontkende contacten te hebben met andere clubs. "Ik zie mezelf nog niet bij Ajax vertrekken", voorspelde hij. Zekerheid over een eventuele verlenging van het dienstverband kon het Ajax-bestuur hem echter gisteravond, na de speciaal bij eengeroepen ledenraad, niet geven. Het be stuur moet eerst een aantal feiten onderzoe ken voor een beslissing kan worden geno men", sprak Ajax-voorzitter Ton Harmsen. De praeses vertelde na afloop van de vergade ring, dat het bestuur van 24 leden van de le denraad volmachten had gekregen om een definitieve beslissing te nemen, zonder dat daartoe opnieuw 'het parlement' bijeen be hoeft te worden geroepen. "We zullen pas later een besluit nemen, omdat ik tot vrijdagavond in het buitenland ben en penningmeester Brandsteder zelfs tot maan dag. Wij vinden het onjuist deze zaak in de huidige sfeer te behandelen. We willen pro beren de emoties enigszins te laten bezinken. Bovendien willen we eerst onderzoeken in hoeverre de beschuldigingen juist zijn. We hebben iets geweten, het voetbalwereldje is klein tenslotte, maar we wisten ook niet alles. Vanneer wij een beslissing nemen zal het er een zijn. waarbij wg met allerlei omstandig heden rekening houden. Het raakt tenslotte niet slechts één man, maar een heel gezin. Vooral daarom willen we graag precies weten vat vat t Het bestuur van Ajax heeft overigens de laatste dagen over de plotseling naar buiten getre den affaire geen contact met de trainer ge had. Harmsen "Vier. vijf weken geleden is er met Brom gesproken. Wanneer de genoemde fraude werkelijk is gepleegd, zou Ajax even tueel kunnen ontkomen aan bepaalde finan ciële consequenties. Van die mogelijkheden zal de club echter geen gebruik maken. Dat namelijk zien wij als misbruik. Wij willen de fatsoensnormen zoveel als enigszins moge lijk is in acht blijven nemen". "Brom zal", vervolgde Ton Harmsen, "aan het werk blijven tot het bestuur zijn definitieve beslissing heeft genomen. Daar hebben bei de partijen recht op, hoe moeilijk het werk in de komende dagen ook zal zijn". i 6-1. Jimmy Connors schakelde Brian Gottfried uit (6-2,1-6,6-4 en 7-5) en zal in de kwarteindstrijd Patt Dupré ontmoeten. Die laatste bleef de baas over Harold Salomon: 3-6, 6-3, 6-2, 4-6, 6-4. Overige resultaten: Roscoe Tanner-Tim Gullikson 6-3, 6-4, 7-5; Johan Kriek-Yannick Noah 6-3, 7-6, 4-6, 1-6 en 6-4. Bij de dames plaatsen Virginia Wade, Martina Navratilova, Billie Jean King en Evonne Goolagong zich bij de laatste acht. 15 LR PAN fNf5MANC> 0J de taaie tjoers o ieal of niet tboel'jkt de Pi-AAT5 VAN slmom smakeloos alg voor zitter uo/l INN£M£N-? </sed£tfe£as i [mil ret pa's ju T PRO0LEEM £n tussetd dou enl mj en ve luiste- ra are XW/V FL& TAL MOLTEN UJbRPEN AANGETROKKEN VAN De clu& MAAR IMlE, O UJEPJ

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13