Castro doet felle aanval op ^festen boedel Rabobank Q De winter programma 's liggen nu voor u klaar! DDR laat zich niet beledigen Stakingen en rellen in het Baskenland Spionage in VN-gebouw Dajan sprak weer met PLO- aanhanger Opening top in Havana Nederlaag voor de Koerden Cuba eist VS-basis terug voor het beste eruit is DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c verslaggever) OOST-BERLIJN - De Oostduitse, minister van buitenlandse zaken, Oskar Fischer, heeft gisteren te gen zijn Nederlandse collega Van der Klaauw gezegd dat de DDR niet van plan is zich door in Oost- Berlijn gevestigde buitenlandse journalisten te laten beledigen. „Men moet onze staat respecte ren. Wij respecteren ook andere staten", aldus Fischer. Van der Klaauw, die tot en met morgen een officieel bezoek aan de DDR brengt, had zijn collega verteld dat het DS'70-Tweede- Kamerlid Nijhoff vragen had ge steld over de sinds 1 augustus geldende uiterst verscherpte nieuwe strafwetgeving in Oost- Duitsland met betrekking tot staatsbelediging en zogenaamde staatsgevaarlijke activiteiten. In principe wordt door deze rege ling elke DDR-burger die in het café om de hoek aan een buiten landse journalist vertelt dat de straten in Oost-Duitsland niet schoon genoeg zijn, met hoge ge vangenisstraffen bedreigd. Van der Klaauw heeft Fischer ge vraagd of deze nieuwe wetgeving niet indruist tegen de slotakte van de conferentie van Helsinki, die ook door de DDR is onderte kend. Deze verklaarde daarop dat hij „niet gelooft dat Helsinki zou willen dat een land belasterd wordt". De vragen van het ka merlid Nijhoff beschouwde de Oostduitse minister van buiten landse zaken als een „inmenging in interne aangelegenhe den". Fischer wees erop dat de ver scherpte maatregelen tegen bui tenlandse journalisten - deze mogen sinds Pasen zonder toe stemming geen enkele DDR- burger meer interviewen - in de eerste plaats zijn gericht tegen bepaalde Westduitse correspon denten, die „kennelijk als motief hebben om de DDR in de be klaagdenbank te zetten". Volgens hem wordt aan de duizen den buitenlandse journalisten die de DDR regelmatig bezoeken geen strobreed in de weg ge legd. Met betrekking tot de mensenrech ten zei Fischer dat hij daarover geen andere opvattingen heeft dan Van der Klaauw. De Nederlandse minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken werd gisteren komd door zijn ambtgenoot aldaar, Oskar Fischer i Oost-Duitsland verwei- (Van onze correspondent) GENÈVE - De Nederlander Mr. Th. van Boven, hoofd van de divisie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties in Genève, heeft gisteren be vestigd dat zijn telefoon door een hoge ambtenaar van de VN werd afgeluisterd. Het dienstverband van de betrok ken ambtenaar - dat eind ok tober afloopt - zal niet worden verlengd. Bovendien is hij inmiddels op non-actief ge steld. In VN-kringen in Gene ve is men er vrij zeker van dat de afluisterpraktijken ge schiedden in opdracht van de Amerikaanse inlichtendienst CIA. Van Boven heeft de naam van de persoon die hem heeft af geluisterd niet willen noemen, maar ontkende desgevraagd niet dat het gaat om zijn naaste medewerker Pierre Fanon, afkomstig uit Opper- Volta, die de rang van ad junct-directeur van de divisie voor de rechten van de mens bekleedde. Fanon zelf houdt in het midden of hij verant woordelijk was voor het af tappen van Van Boven's tele foon: Jk ben nergens bang voor", verklaarde hij telefo nisch, „mijn geweten is zui ver" Overigens zei Van Boven dat hij al lang vermoedde dat hij werd afgeluisterd en dat hij daar geen geheim van had gemaakt. Het is niet waarschijnlijk dat Pierre Fanon voor de veilig heidsdienst van zijn eigen land werkt. In Geneefse krin gen wordt daarom aangeno men dat de CIA zijn op drachtgever was, eerder dan de inlichtingendienst van de Sowjet-Ume. de KGB. Zo zou de Amerikaanse missie in Ge nève alles in het werk stellen om de heer Fanon in een hoge en beter betaalde post bij het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen benoemd te krijgen. Tevens hebben de Amerikanen een aantal keren op informele wijze laten horen dat zij Van Boven als administrateur ui terst zwak vonden. De direc teur van de divisie voor de rechten van de mens is mis schien geen sterk bestuurder, maar zijn eerlijkheid en inte griteit is sommigen blijkbaar op het irritante af. Als de CIA Van Boven zou af luisteren, is dat des te meer verrassend omdat de Sow jet- Unie zich drie jaar geleden met hand en tand tegen zijn benoeming heeft verzet. Van Boven zei echter dat hij er zelf geen idee van had in opdracht van wie hij werd afgeluisterd. Ook kon en wenste hij geen enkel commentaar te ge- TEL AVIV (Reuter/UPI) - De Is raëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan heeft gisteren in Hebron op de weste lijke Jordaanoever opnieuw met een aanhanger van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO ge sproken, de kritiek negerend op een soortgelijke ontmoeting vo rige week in Gaza. Dajan heeft na die ontmoeting verklaard dat de enige manier van uitvoering van het autonomieplan is met mede werking van de Palestijnen. Het Israëlische leger is gisteren te hulp geroepen nadat in het dorp Husan bij Bethlehem op de westelijke Jordaanoever Israëli sche landmeters door dorpsbe woners waren aangevallen. Vol gens de dorpsbewoners hadden de Israëliërs een 80-jarige man gedwongen 40 hectare larH te verkopen aan het joodse natio naal fonds en aan particuliere Arabische en joodse grondhan delaren. Zijn zonen lieten een do cument zien waaruit moet blijken dat zij de eigenaren van de grond waren, maar de autoriteiten acht ten de aankoop niettemin legaal. Elders op de westelijke Jordaanoe ver, bij Ramallah, hebben joodse kolonisten vijf hectare grond in gelijfd die toebehoren aan een naburig Arabisch dorp. De kolo nisten zeiden dat ze de grond hadden genomen omdat de over heid hen onvoldoende land bouwgrond had toegekend. Het militaire bestuur op de westelijke Jor ia in oever stelt een onder zoek naar deze kwestie in. De president van Egypte, Anwar Sadat, is gisteren naar Israël ver trokken voor een bezoek van drie dagen. Hij zal onder meer met premier Menachem Begin van gedachten wisselen over de Pale stijnse autonomie en de toekomst van Jeruzalem. Premier Begin verwacht overigens niets van besprekingen met Sy rië. Hij vindt Syriës houding je gens Israël en zelfs tegenover Egypte 'volkomen negatief. Deze woorden van Begin, die hij sprak tot bezoekende leden van de subcommissie voor het Mid den-Oosten van de Raad van Eu ropa, hadden betrekking op zijn onderhoud van vrijdag met een afgezant van de Roemeense pre sident Ceaucescu. Deze had een boodschap van Ceaucescu bij zich, waarin de Roemeense pre sident bemiddeling aanbiedt voor het op gang brengen van een gesprek tussen Israël, Syrië en de PLO. Ook in de houding van de PLO ziet Begin geen verandering komen. (Door onze speciale verslaggever) HAVANA - In de Cubaanse hoofdstad Havana is gister morgen om tien uur plaatselijke tijd (vier uur Ned. tijd) de topconferentie begonnen van de zogenoemde niet- gebonden landen - die samen met name het merendeel van de Derde Wereld omvatten. Deze zesde conferentie werd geopend door Fidel Castro: de partijleider en premier van het gastland, dat in de komende drie jaar als voorzitter van de beweging zal optreden. Demonstranten blokkeren de straten van San Sebastian tijdens een confrontie met de Spaanse politie TEHERAN (DPA) - De voor meer onafhankelijkheid van de regering in Teheran strij dende Koerden hebben giste ren een zware nederlaag moe ten incasseren. Straaljagers van de regering en gevechts helikopters bombardeerden zeven uur lang het centrum van het Koerdische verzet, de stad Mahabad. Daarna trok ken landstrijdkrachten met tanks de stad binnen, die 600 km ten westen van Teheran ligt. Het grootste deel van de zwaar gewapende rebellen had zich tevoren in de omliggende bergen teruggetrokken. Van daaruit zullen ze ongetwijfeld een guerrilla voeren. Toen ze Mahabad verlieten, riepen ze in spreekkoor "We zullen el ke nacht uw gasten zijn". Hoeveel doden en gewonden er bij de bombardementen zijn gevallen, is niet bekend. Het Iraanse Rode Kruis spreekt van 35 gewonden. Volgens het Iraanse persbureau Pana ondervonden de regerings troepen weinig tegenstand. De rebellen hadden de stad tijdig verlaten. De Koerden ontruimden ook de stad Ba- neh, die vermoedelijk het volgende doel van de rege ringstroepen is. Naar verluidt zijn de Koerden ook begon nen uit andere plaatsen te ver trekken. (Van c correspondent) MADRID - De rouwdienst voor de 18-jarige Inaki Quijera Cedarain, die zaterdag in de Baskische stad San Sebastian bij een demonstra tie door de Guardia Civil werd doodgeschoten, is gisteravond in het centrum van San Sebastian op een complete veldslag uitge lopen. Een spontane betoging van ongeveer 10.000 personen te gen het ongecontroleerde optre den van de Spaanse politie in het Baskenland werd door de politie met rookbommen en traangas granaten uiteengedreven. De betogers beantwoordden de charges van de ruim 300 politiea genten in San Sebastian met het gooien van stenen en het opwer pen van barricaden, waarbij au to's in brand werden gestoken. In Bilbao, Vitoria en Pamplona kwam het gisteravond eveneens tot een treffen tussen politie en betogers, die betoogden tegen het ontactische optreden van de Guardia Civil in het Baskenland. In alle Baskische steden wierpen de demonstranten barricaden op, die zij in brand staken. Talloze bedrijven in het Baskenland ga ven gisteren gevolg aan de op roep van de extreem-linkse Bas kische partijen om uit solidariteit met Inaki Quijera Cedarain te staken. De burgemeester van San Sebas tian deed gistermiddag vlak voor de begrafenis van Inaki Quijera Cedarain via de lokale radio een beroep op de bevolking om zich rustig te houden. Hij verklaarde dat de civiele gouverneur van de provincie hem had beloofd dat de Spaanse politie niet uit zou ruk ken, tenzij er sprake was van een openbare provocatie. De extreem-linkse Baskische coali tie Herri Batasuna, de politieke vleugel van de afscheidingsbe weging ETA-politico-militar, hield gistermiddag in San Sebas tian een openbare vergadering, waarin men de bevolking opriep om tot actie over te gaan tegen het politie-optreden in het Basken land. HAVANA - In Havana is giste ren ter gelegenheid van de topconferentie van niet-ge- bonden landen een zwart boek uitgebracht over de ma rinebasis Guantanamo, die Washington op grond van een oud verdrag nog steeds op het eiland handhaaft. De Ver enigde Staten hielpen Cuba aan het eind van de vorige eeuw Spanje te verdrijven. Volgens de huidige Cubaanse regering vroegen zij kort daarop een militair steunpunt met de bedoeling om het ei land net als Puerto Rico in te lijven. Na Kennedy's mislukte invasie in de Varkensbaai in 1961 zouden de VS diverse malen hebben getracht de revolu tionairen door provocaties tot een gewapende actie te ver leiden iegen de basis met zijn drieduizend Amerikaanse wendsel te hebben massale tegenaanval. Havana zal deze week delijk de overweldigende steun van de topconferentie krijgen bij zijn eis tot vreed zame ontruiming van het ge bied. Als daaraan niet tege moet wordt gekomen zou Cuba in de komende driejaar zijn voorzitterschap van de niet-gebonden landen kun nen gebruiken om de politie ke druk rond deze zaak te verhevigen. Hetzelfde geldt voor het Amerikaanse han delsembargo tegen Cuba, dat nog grotendeels voort- duurt. Castro opende onmiddellijk een felle aanval op de NAVO-landen, de Verenigde Staten en wat hij hun nieuwe bondgenoot noem de: China. Volgens hem hadden zij alles gedaan om te voorkomen dat de topconferentie op tijd kon plaatsvinden in Havana. Hij zei zelfs over onweerlegbare bewij zen te beschikken dat Washing ton gedetailleerde voorstellen had gedaan aan enkele lidstaten van de beweging over de richting waarin men de ontwerp-slot- verklaring van Havana gewijzigd wilde zien. Hij herinnerde er tevens aan dat de Amerikaanse Inlichtingendienst CIA hem en verscheidene andere Cubaanse en niet-gebonden lei ders had trachten te vermoorden. Hij wees er nog eens op dat de Cubaanse revolutie nooit had kunnen overleven zonder de hulp van de Sowjet-Unie, net als Viet nam en vele andere bevrijdings bewegingen. Sowjet-Unie in de Sowjet- i wij zijn radi- aar wij zullen systeem „Wij zijn vrienden 1 Unie", zo zei hij,„< cale socialisten: n onze ideologie ei niet aan anderen binnen de be weging trachten op te leggen. Daarentegen geven wij hulp aan 28 landen", zo zei hij, „en hebben wij alleen al meer artsen in ande re landen dan de hele wereldge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties" Hij drukte zich uitzonderlijk scherp uit, maar verontschuldig de zich bij voorbaat tegenover degenen die daar aanstoot aan zouden kunnen nemen. Hij doel de kennelijk op Tito, de Joego slavische president en de laatste nog regerende mede-oprichter van de beweging, die zich kri tisch heeft opgesteld tegen een mogelijk bondgenootschap van de beweging met de Sowjet- Unie. ADVERTENTIE geld en goede raad President Fidel Castro. Castro begon met de steun van Cu ba uit te spreken aan bevrij dingsbewegingen in het Midden- Oosten en Zuidelijk Afrika en aan verschillende landen die in conflicten gewikkeld zijn. Daar na verschoof hij de aandacht naar de economische problemen. Cas tro zei dat het toenemend protec tionisme van de ontwikkelde landen de ontwikkelingslanden alleen al vorig jaar 30 miljard dollar (60 miljard gulden) heeft gekost Tegelijk beschuldigde hij finan ciële wereldorganisaties, gecon troleerd door de rijke landen (zo als het Internationaal Monetair Fonds IMF) ervan de arme lan den steeds meer onder de geld pers leggen. De schulden zijn in nog geen vijfjaar verdrievoudigd tot 300 miljard dollar. „Dat is even veel als jaarlijks in de we reld aan militaire uitgaven wordt verspild" Hij rekende voor dat dit bedrag voldoende zou zijn om de groot ste problemen van de Derde We reld op te lossen. Men zou er 600.000 scholen van kunnen bouwen voor 400 miljoen studen ten. Of anderhalf miljoen vier kante kilometer land van kunnen bevloeien, het voedsel voor 300 miljoen mensen. Of huizen kun nen bouwen voor eveneens 300 miljoen mensen. Of 30.000 fa brieken met arbeidsplaatsen voor 20 mihoen werklozen. Of 30.000 hospitalen met bedden voor 18 miljoen zieken. „Het zijn de kapitalistische lan den", zo zei hij. „die deze nuttelo ze bewapeningswedloop aan de gang houden, om hun afzetmo gelijkheden op peil te houden en hun grondstoffen-aanvoer veilig te stellen: de socialistische lan den hebben dit niet nodig". Hij wijdde ten slotte een dramati sche oproep aan de met-gebon den landen om zich aaneen te sluiten, de politieke verschillen te vergeten en hun economische samenwerking te vergroten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9