Jacht overvaren tanker: vier door doden CNV: in Z-Afrika geen investeringen Vrees bij kerk-Turken in Almelo voor ingrijpen van de politie Staatsloten? I een heel lob U kunt ze nu kopen. 'GEEN JODEN NAAR ARABIE Incidenten in Libanon agressieter - - -'T VVD-kamerlid Nijpels: "Hete herfst op komst" Burgemeester ziet de politie na diensttijd liever niet gewapend DEN HAAG - Hoewel er in Zuid- Libanon een staakt-het-vuren tot stand is gekomen, blijft de situa tie in dat gebied explosief. Het aantal gewapende incidenten dat wordt veroorzaakt door de partij en in het gebied, neemt niet al leen toe, ook is het karakter van die incidenten agressiever ge worden. Nederland zal, alleen of samen met andere landen, bij de partijen in het conflict blijven aandringen op grotere medewerking aan de uitvoering van Unifil. Dit schrijven de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) in hun twee de reportage over de stand van zaken ten aanzien van het Ne derlandse Unifildetachement aan het parlement. De eerste ervaringen met de eerder aangekondigde organisatie-aan passing van het Nederlandse ba taljon in Zuid-Libanon zijn vol gens de ministers positief. Die reorganisatie hield onder meer uitbreiding van het aantal infan teristen. De bevoorrading met re- serve-onderdelen en het herstel len van defect materieel verloopt volgens de ministers nu beter dan in de eerste verslagperiode. De wervingsactiviteiten voor het Nederlandse Unifildetachement hebben tot resultaat gehad met de aflossing in augustus geheel met vrijwilligers kon geschieden. In september zullen zich onder de 351 Libanongangers slechts elf dienstplichtigen bevinden die niet op vrijwillige basis worden uitgezonden. Dat zijn specialis ten als radar- en radio-onder houdspersoneel. Over de werving voor de aflossing in november kunnen de minis ters nu nog geen afgerond beeld geven, maar naar het zich laat aanzien zal ook voor die aflossing rekening moeten worden gehou den met de aanwijzing van spe cialistisch personeel. De ministers herinneren eraan dat de in de loop van augustus sterk verslechterde toestand in het Unifilgebied ertoe heeft geleid dat van Nederlandse zijde stap pen werden ondernomen bij de Verenigde Naties. Nederland zal, aldus de brief van Van der Klaauw en Scholten, voortgaan met het verlenen van actieve steun aan inspanningen van de diverse betrokken orga nen van de Verenigde Naties om het optreden van Unifil zo effec tief mogelijk te doen zijn, terwijl tegelijkertijd de veiligheid van het Unifilpersoneel zoveel mo gelijk wordt gewaarborgd. Bankovervaller aangehouden HAARLEM (ANP) - De 34-jarige chauffeur H.W. uit Amsterdam is gisteravond door de politie aan gehouden omdat hij ervan wordt verdacht gistermiddag een bank te hebben overvallen in de Kruis straat in Haarlem, s Middags werd de bank overval len dr or een man met een pistool. Hij ging er vandoor met 13.400 gulden en sprong in een auto waarvan iemand het kenteken noteerde. Aan de hand daarvan kon de politie W. later in Amster dam aanhouden. ALMELO (GPD/ANP) - Hoelang gaat de „Actie Schuilplaats" duren? gis teravond is er urenlang over gepraat in een beslo ten vergadering in de Gro te Kerk in Almelo, waar een kleine dertig, met uit wijzing bedreigde, chris ten-Turken met een aantal Nederlandse vrijwilligers sinds zondagochtend bij een zijn. Alle hoop is gevestigd op burge meester Schneiders. Deze is druk doende politieke relaties in Den Haag onder druk te zetten, maar staatssecretaris Haars (justitie) heeft al laten weten geen stap te rug te zullen doen, zich daarbij gesteund wetend door de over grote meerderheid van de vaste kamercommissie van justitie. Haars heeft desgevraagd ook te kennen gegeven geen politie-in- grijpen in de hervormde kerk te willen. En daarmee is dus een impasse ontstaan. Toch is er vrees, dat politie-ingrij- pen wel zal plaatsvinden. Bij Vreemdelingenzaken is de com missaris van politie rechtstreeks aan de minister van justitie ver antwoording verschuldigd, met voorbijgaan dus van de burge meester. Laatstgenoemde heeft wel meegedeeld dat de politie de vluchtelingen deze week zeker met rust zal laten - en het tegen deel is nog niet gebleken - maar helemaal gerust zijn de Arme niërs en Syriërs in de kerk daar toch niet op. Van een politie-inval in de kerk zal dan misschien geen sprake zijn, de nevenvertrekken worden ge bruikt voor recreatie en als woonverblijf en daar zou een huiszoeking heel wel kunnen plaatsvinden, heeft men zich ge realiseerd. De kerk zelf lijkt ta melijk veilig, zeker als er van wordt uitgegaan dat er een „geoorloofde openbare gods dienstige bijeenkomst" is. In dat geval immers kan de politie op grond van artikel 145 van het wetboek van strafvordering niet binnentreden. Gistermiddag was er van godsdien stoefeningen overigens geen sprake. Turken en vrijwilligers moesten bijna doorlopend jour nalisten te woord staan. Nieuws gierigen en kinderen liepen door de kerk alsof het om een openba re vermakelijkheid ging. Bij de ingang werd informatiemateriaal uitgegeven en in een geimprovi- seerd kantoor werd een soort ac tie-administratie opgezet. De PTT zorgde voor een telefoon aansluiting, nummer 12524, en de deur van de kerk ging pas dicht toen het acht uur was en de ver gadering begon. Maatschappelijk werker Ton Kos ter, van de Stichting Vluchtelin genwerk Nederland, regelde in tussen uitkenngskwesties e.d.; Coördinator Piet Mulder maakte zich zorgen over de vrijmoedig heid van de vluchtelingen voor tv- en filmcamera's. Dr. Hans Feddema van het Lande lijk Steun Comité was er ook niet erg gelukkig mee. „Ze riskeren zo wraakacties van de Grijze Wol ven", meent hij. "De Grijze Wol ven" is een fascistische Turkse organisatie. Bisschop Bluyssen van Den Bosch hoopt nog deze week overeen stemming te bereiken met een Europees land dat een beperkt aantal van de ruim veertig Turkse christenen die de grote kerk in Almelo hebben bezet, kan op vangen. De bisschop zei dit gis termiddag voor de radio. Om hoeveel Turken het gaat en met welk land hij in onderhandeling is, wilde hij niet zeggen. ADVERTENTIE eenÖ^aP'l hsel?**' It* LncüarlantteB sfcaafcs'oberiJ AMSTERDAM (ANP) - Twee echtparen zijn gis termiddag door verdrin king om het leven geko men nadat hun plezier jacht in het Noordzeeka naal was overvaren door een binnenvaarttanker De lichamen van de twee vrouwelijke slachtoffers zijn inmiddels geborgen. Naar het stoffelijk over schot van de mannelijke opvarenden wordt nog gedregd. De twee echtparen maakten op het jacht 'de Corbulo' een vakantie trip door de Nederlandse wate ren. Gistermiddag was het gezel schap in het Noordzeekanaal op weg van Zaandam naar het IJ Ongeveer ter hoogte van de Am sterdamse Coentunnel werd hun scheepje in de flank geramd door de tanker 'de Keizerstad' van de oliemaatschappij FINA, die van uit de petroleumhaven het kanaal kwam opvaren. Het jachtje was in een oogwenk on der water verdwenen, zodat de opvarenden geen tijd hadden een veilig heenkomen te zoeken. De rijkspolitie te water vermoedt dat het plezieijacht zich ten op zichte van de tanker in een 'dode hoek' bevond, zodat de kapitein van de Keizerstad het niet bijtijds heeft opgemerkt. De precieze toedracht van het ongeval wordt nog nader onderzocht. De vier slachtoffers die bij de aan varing in het Noordzeekanaal om het leven kwamen zijn de 50-jari- ge L.B.C. Hutten uit Voorburg, zijn 53-jarige broer F.B.A. Hutten uit Californië en hun beide echt genotes. Het plezieijacht waar van nog slechts een stuk van de voorplecht boven water uitstak, is inmiddels geborgen. In de kajuit werden alleen de twee vrouwen dood aangetroffen. De mannen hebben kennelijk nog kans gezien uit het gezonken schip weg te komen. De schipper van de binnenvaart tanker heeft één van de twee kort na het ongeluk nog zien rond zwemmen. Toen er hulp arri veerde was het echter al te laat DELFZIJL (ANP) - De afdeling Delfzijl van de Partij van de Ar beid heeft zich gisteren in meer derheid uitgesproken tegen het royement van de drie Statenle den, mevrouw I. Martens, B.H. Brouwer en R. Tamminga. Een motie, waarin het royement werd afgekeurd en die was ingediend door het afdelingsbestuur, zal worden toegestuurd aan het hoofdbestuur van de partij en aan alle afdelingen van de partij in het gewest Groningen. Verkoopadressen in de Gouden Gids Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. De kajuit van het jacht "de Corbulo" is helemaal verwrongen. Het vaartuig werd gisteren overvaren door e binnenvaarttanker. Het ongeluk gebeurde op het Noordzeekanaal Verzoek aan regering om verbod bij wet Het HENGELO (GPD) - Er komt een „hete politieke herfst", al was het alleen maar omdat met name de linkervleugel van het CDA zich op dit moment met de dag zenuwachtiger gaat gedragen. Dat zei het VV D-Tweede-Ka- merlid Ed Nijpels gisteravond tijdens een spreekbeurt in Hengelo. Nijpels haalde in zijn toespraak fel uit naar AR-voorzitter en CDA-ka- merlid Hans de Boer, die onlangs de wens uitte dat PvdA-leider Den Uyl zo snel mogelijk weer in het Catshuis terugkeert „Dat is ronduit schan dalig". aldus de VVD'er. „De wijze waarop De Boer zijn eigen premier een trap in de rug geeft, is tekenend voor de christelijkewijze van politiek bedrijven van sommige CDA'ers" Daarentegen kreeg D'66 alle lof van Nijpels toegezwaaid voor haar besluit om niet in een progressief overleg met de andere linkse partijen te stap pen. „De VVD beschouwt D'66 als een constructieve groepering waarmee wat ons betreft goed samengewerkt kan worden", zei Nijpels. Jk zou nader contact tussen D'66 en VVD van harte toejuichen. Hoewel ik be twijfel of D'66 al zover is, vind ik de verschillen tussen VVD en D'66 te klein om elkaar alleen maar vanuit de verte aan te blijven zitten kij ken". Het jeugdige VVD-kamerlid stelde dat de liberalen onverkort vast blijven houden aan het bezuinigingsprogramma Bestek '81. De laatste cijfers tonen nog eens aan dat dit plan een volstrekt minimum is, zei Nijpels. UTRECHT (ANP) christelijk nationaal vak verbond zal de Nederland se regering vragen via een wet Nederlandse bedrij ven te verhinderen nieuwe investeringen in Zuid- Afrika te doen. Vervan gingsinvesteringen zou den gekoppeld moeten worden aan bepaalde voorwaarden. De verbondsraad van het CNV heeft dit verzoek gisteren neer gelegd in een brief aan minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). In die brief uit het CNV zijn teleurstelling over de manier waarop de Zuidafrikaanse rege ring de aanbevelingen van de commissie-Wiehahn in wétten vertaalt. De commissie-Wiehahn heeft de arbeidsverhoudingen in Zuid-Afrika bestudeerd en zij heeft een aanpassing van het stel sel van arbeidsverhoudingen be pleit die uiteindelijk zou moeten leiden tot een volledige gelijkbe rechtiging van blanken en zwar ten. Maar het CNV meent, dat de Zuid afrikaanse regering formeel de discriminatie tussen blank en zwart doorbreekt, maar dat zij het apartheidsbeleid in feite meer kansen geeft dan er al waren. Bo vendien bestaat het gevaar, dat de nieuwe wetgeving een wig drijft tussen de zwarte werkne- Het CNV heeft minister Van der Klaauw dringend gevraagd, de ongerustheid van de Nederland se regering over de wetsaanpas- sing over te brengen. Voorschriften In Zweden is al een wetsontwerp ingediend zoals het CNV dat ook in Nederland wil. De bedoeling ervan is. dat de regering via een vergunningstelsel meer invloed krijgt op de gang van zaken in vestigingen in Zuid-Afrika. In zo'n wet kan de regering investe ringen aan allerlei voorschriften binden. Het CNV vindt het van groot belang, dat de regering het recht krijgt om het beleid van Nederlandse ondernemingen in Zuid-Afrika te toetsen aan de verdragen van de internationale arbeidsorganisatie die betrek king hebben op het recht om vakbonden op te richten en op het recht van onderhandelen. Ook moet er een mogelijkheid zijn tpt toetsing aan de verklarin gen van de Verenigde Naties. Het CNV zal de Nederlandse werk geversorganisaties eraan blijven herinneren dat ze zich in interna tionaal verband herhaaldelijk hebben uitgesproken voor ge- lijkberechting van blanke en arbeiders. Ook zal het Het wapenembargo tegen Zuid- proberen te bereiken dat de zwar te werknemers daar dezelfde rechten krijgen als hun blanke collega's. De verbondsraad heeft verder op nieuw vastgelegd dat het CNV: Kerkelijke activiteiten die door breking van het apartheidsbeleid tot doel hebben, zoveel mogelijk zal blijven steunen. Daadwerkelijk hulp zal aanbie den bij de opleiding van een zwart vakbondskader in Zuid- Afrika. Van mening blijft dat Nederland moet meewerken aan een olie boycot mits die wordt uitgevoerd door een voldoende aantal lan den (dit in verband met de doel matigheid van zo'n boycot). I CNV door contacten met Neder landse verenigingen die vesti gingen in Zuid-Afrika hebben, Afrika blijft steunen en het be treurt dat dit embargo zo vaak wordt geschonden. AMSTERDAM (GPD) - Bur gemeester Polak van Am sterdam bestudeert de vraag of het mogelijk en wenselijk is het politiepersoneel for meel te verbieden in hun vrije tijd een dienstpistool te dra gen. Hij heeft de Amsterdam se politieambtenaren in maart dringend geadviseerd hun pistool thuis te laten wanneer zij na diensttijd de stad ingaan. Dit gebeurde naar aanleiding van een vechtpartij op het Kleine Gartmanplantsoen in februa ri, waarbij een burger en een politieman werden ge wond. In antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-raadslid Els Agtsteribbe antwoordde de burgemeester toen dat po litieambtenaren zich ervan bewust moeten zijn dat zij in bijzondere situaties kunnen geraken indien ze de stad in gaan. „Als zij in zo'n geval in moeilijkheden komen, dient de grootste terughoudend heid te worden betracht met het zich bekend maken als politieambtenaar. Het mede- nemen van het dienstpistool bij dergelijke uitstapjes dient te worden nagelaten". De burgemeester zei dat de hoofdcommissaris van politie een dergelijk advies aan het korps zou overbrengen. In nieuwe vragen aan de bur gemeester heeft het raadslid gewezen op een recente uit spraak van de hoofdcommis saris. die een verbod niet ge wenst acht. Burgemeester Polak heeft nu geantwoord dat de hoofdcommissaris weliswaar in beginsel geen bezwaar heeft gemaakt tegen het dragen van een dienstpi stool in vrije tijd, maar dat hij hierop duidelijke beperkin gen aanbrengt, met name op het dragen van het pistool bij het bezoeken van openbare gelegenheden waar alcohol wordt gedronken. De Amsterdamse burgemeester zegt in antwoord op de vragen dat de mededeling dat de po litie in Geleen sedert 1964 normaliter geen vuurwapens meer draagt, onjuist is. De in 1950 in Rotterdam genomen proef om bij dagsurveillance ongewapend te zijn. mpest vrij spoedig als mislukt wor den beschouwd en is volgens burgemeester Polak nooit in de instructies verwerkt De burgemeester zegt voorts zeer geïnteresseerd te zijn in het resultaat van de studie die de ministeries van justitie en van binnenlandse zaken verrich ten over het bewapend zijn na diensttijd. Werkgevers tijdens hoorzitting: DEN HAAG (ANP) - In het alge meen zullen joodse werknemers niet voor hun bedrijf naar Arabi sche landen worden gestuurd, evenmin als vrouwen en alcoho listen. Dat heeft VNO-woord- voerder Hollander gisteren ver klaard tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer over de gevolgen van de Arabische boycot in Ne derland. Voor dergelijke landen is een vi sum nodig. Op de aanvraag daar toe wordt gevraagd naar de gods dienst. De werknemer zelf dient die aanvraag in te vullen. Als hij invult ,joodhoudt dat niet au tomatisch in dat hij geen visum krijgt. Er zijn gevallen bekend dat dat wel het geval was, aldus het VNO. De werkgevers zijn overigens tegen de niet-joodverklaring. Met de negatieve goederenverklaringen hebben zij het niet zo moeilijk. Het is gemakkelijker een verkla ring af te geven, waarop staat, dut een bepaalde produkt danwel onderdelen daarvan niet uit Is raël afkomstig zijn (de negatieve goederenverklaring), dan het omgekeerde: verklaren waar het wel vandaan komt (de positieve). Bovendien is een positieve goe derenverklaring uit oogpunt van concurrentie niet wenselijk, om dat dan teveel van een bepaalde goed bekend wordt. Bij de Karner bestaat de vrees dat de Arabische boycot de Neder landse rechtsorde doorkruist: er bestaat een zwarte lijst van be drijven (de meeste in joodse han den, of bedrijven die met Israël zaken doen) waarmee andere be drijven. die een contract willen in Arabische landen, geen zaken mogen doen. Daarnaast mogen mensen met de joodse gods dienst in de meeste gevallen Ara bische landen niet in. Dat kan in Nederlandse bedrijven discrimi natie veroorzaken tussen joodse en niet-joodse werknemers, bij aanstelling of in carrière. In grote lijnen staan de werkgevers achter de plannen van de rege ring: geen anti-boycotwetgeving, aanscherping van de artikelen tegen discriminatie in het wet boek van strafrecht en het in stellen van een commissie tot on derzoek van de gevolgen van de Arabische boycot. Die commissie kan dan tevens bedrijven advise ren over hun handelswijze ten opzichte van de boycoteisen, en dienen als aangiftebureau voor een - niet verplichte - melding. De FNV wilde nog geen standpunt geven over de wenselijkheid van een verbod van negatieve goede renverklaringen. Dat kan van in vloed zijn op de werkgelegen heid. De FNV wil eerst weten hoeveel eén dergelijk verbod gaat kosten aan orders, aldus de woordvoer der. Het CNV was wat strikter legalisa tie van negatieve goederenver- voerverklaringen door (semi) overheidsinstellingen mag niet, meende de woordvoerder. Wat de gevolgen van zo'n legalisatiever- bod zijn, moeten we gewoon af wachten. De jongste regeringsvo zijn te slap. zo betoogden de woordvoerders van joodse orga nisaties in Nederland. Zij willen een verbod op gegevens over ie mands godsdienst, afkomst of zakelijke contacten en een ver bod op discriminerende han delsdocumenten. van legalisatie daai an at - u dc in m beid, k.i mers van Koophandel en notaris-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7