Ze zeiden 't is maar u actief in I vrije tijd I "Optreden 'Pro Patria' was volgens de regels" "Houding college te star" Compressor gestolen Zakennieuws PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 LEIDEN - Het heeft weinig zin om als gemeente de werkloosheid in de bouw te bestrijden door mid del van het gunnen van bouw werkzaamheden aan aannemers uit de regio. Dat is de strekking van een nota die is opgesteld door de afdeling economische zaken van de gemeente Leiden. Deze nota staat vanavond ter discussie in de commissie voor economi sche aangelegenheden. In de nota wordt er op gewezen dat er eigenlijk helemaal geen sprake is van een tekort aan werk in de bouw. Er heerst wel werkloos heid onder bouwvakkers, maar dat komt doordat mensen die staan ingeschreven bij het ar beidsbureau niet voldoen aan de eisen die werkgevers stellen. Aan deze "structurele" werkloosheid kan de gemeente weinig doen, zo staat in de nota. De gemeente zou aannemersbe drijven uit de regio kunnen be voordelen door deze bedrijven bij aanbesteding voorrang te geven. Aanbesteden wil zeggen dat een paar of alle (dat hangt van de ma nier van aanbesteden af) aanne mersbedrijven de kans krijgen een prijsopgave te doen voor een bouwproject. Het bedrijf dat met de laagste opgave uit de bus komt, krijgt uiteindelijk de op dracht. Wanneer de gemeente bij zo'n aan besteding alleen bedrijven uit de regio zou uitnodigen, is dit in strijd met internationale verdra gen. Dat kan betekenen, wanneer het om een project gaat dat door het Rijk wordt gesubsidieerd, de rijksbijdrage wordt ingetrokken. Bovendien zou een beperking tot regionale bedrijven wel eens na delig kunnen zijn voor de prijs, omdat een deel van de concur rentie wegvalt. Ook wordt er in de nota voor ge waarschuwd dat een politiek van bevoorrechting door andere ge meenten zou kunnen worden overgenomen, waardoor het ne gatieve effect van de maatregel groter kan zijn dan het gewenste positieve effect. Bedrijven uit de regio zouden dan namelijk niet meer elders aan de slag kunnen. Een ander argument dat de nota aangeeft om de aanbesteding niet te beperken tot aannemers uit de buurt is dat bedrijven vaak toch al werken met personeel uit de regio, omdat dit een reistijd- en reiskostenbesparing oplevert. In de nota wordt de suggestie ge daan om in een aannemingscon tract de aannemer verplicht te stellen het arbeidsbureau mede deling te doen van het aantal en de soort werknemers die hij voor de uitvoering van een bouwwerk nodig heeft. De aannemer zou dan via de bemiddeling van het arbeidsbureau zijn mensen moe ten aantrekken. Bewoners 'noodkamp': "Praatjes over spreiding' LEIDEN - "Met die praatjes over spreiding van woonwagens hebben zo ons toen zand in de ogen gestrooid. Ze zeiden: u staat hier maar tijdelijk. Maar de meesten van ons staan hier al een paar jaar. En het kan best nog eens drie tot vier jaar duren voordat ze in de omgeving klaar zijn met het inrichten van kleine kampjes. Daarom willen wij nu een behoorlijke standplaats" Dat zegt Harry van Wanrooy, een van de bewoners van het "nood kamp" voor woonwagens in Lei den. Heel wat zaken die voor de gemiddelde Nederlander dood normaal zijn, ontbreken al enkele jaren op het "noodkamp" voor tien woonwagens op het grote re gionale woonwagenkamp "Trek vaartplein" aan de Haarlemmer- trekvaart. Op het noodkamp staan vooral jon ge mensen met kleine kinderen. Hun ouders staan op het "grote" kamp. Op diezelfde ouders zijn de jongeren aangewezen voor douchen en warm water. "Maar", zegt een moeder, "je gaat niet steeds met je kinderen over straat lopen. Heel wat kinderen hebben op die manier verkoudheid op gelopen". Met enige afgunst worden de grote schuren getoond, die achter de wagens op het "grote" kamp zijn opgetrokken. Een wasmachine, een geiser, een douche, een wc, en dan nog eens ruimte om je fiets of brommer te stallen. Op het "noodkamp" moeten ze zich be helpen met een hokje van een bij twee meter per wagen. Heel wat bewoners maken er niet eens ge bruik van. Hokjes Van Wanrooy (23) demonstreert een van de hokjes, die destijds als noodvoorziening werden opge trokken. Links een fonteintje met koud water, achterin een wc. Verder: een fiets en een wasma chine. Daarmee is het hok vol. De wasmachine kan trouwens niet gebruikt worden - er is geen aan sluiting. Verdere sanitaire voor zieningen heeft het noodkamp eenvoudigweg niet. Het noodkamp werd destijds inge richt toen een grote groep woon wagenbewoners het Stadhuis plein bezette en daar zes weken bleef ofaan. Inmiddels is van die groep niemand meer over, maar de staanplaatsen zijn door kinde ren van families van het grote kamp ingenomen. Niemand die het nog in z'n hoofd zal halen om die plaatsen op te heffen. Ook het ministerie van crm niet. Toch weigert het ministerie om schuurtjes achter de wagens te zetten en voorzieningen als warm water en gas te betalen. Het ar gument straks, wanneer er in de omgeving van Leiden kleine kampjes komen, kunnen de be woners van het "noodkamp" daar heen verhuizen. Nog een doorn in het oog van de bewoners van het noodkamp: een sloot achter de wagens die voor stankoverlast zorgt en waar bovendien ongedierte uit kruipt Volgens Roger Heeneman, op bouwwerker op het woonwagen centrum, is het de verhuizing van één van de bewoners van het cen trum naar een woning aan de Willem de Zwijgerlaan geweest die de bewoners van het nood kamp aan het denken heeft gezet. Voor de mensen die daarna uit die woning naar het kamp ver huisden moest namelijk een ex tra standplaats worden ingericht. De leegkomende plaats was al toegewezen aan iemand die op de wachtlijst stond. De snelheid waarmee én een nieuwe stand plaats én de nodige voorzienin gen werden aangelegd maakte het de bewoners van het nood kamp nog extra duidelijk dat zij al jaren op die voorzieningen za ten te wachten Terecht Volgens wethouder Tesselaar van Leiden (voorzitter van de ge meenschappelijke regeling voor woonwagens in de regio Leiden) zijn de eisen van de bewoners van het noodkamp terecht. Er zal aan het ministerie van crm, dat 95 procent van de kosten van het kamp voor zijn rekening neemt, een brief met die strekking wor den geschreven. Een woordvoerder van crm gaf de bewoners gistermiddag echter weinig hoop. Hij heeft volgens de wethouder zelfs gedreigd om zijn ministerie te adviseren de com plete crm-vergoeding in te trek ken, wanneer het woonwagen schap tijdelijke voorzieningen voor de bewoners van het nood kamp aan zou leggen. „Wellicht om de omliggende ge meente te pressen om zoveel mo gelijk haast te maken met het in richten van kleine kampjes", ge looft Tesselaar. "Het is een schande dat de omliggende ge meenten op Leiderdorp en Zoe- terwoude na nog niets gereali seerd hebben. Elke gemeente heeft wel weer andere argumen ten. Hier zijn het moeilijkheden met het bestemmingsplan, daar moeilijkheden met de eigen be woners. Maar het afdwingen van plaatsen door de provincie is ook een zaak waar heel wat voetan gels en klemmen aan zitten". Volgens Tesselaar is het "triest" dat de woonwagenbewoners "met terechte eisen komen, waarbij de gemeente Leiden alles op z'n dak krijgt. Terwijl wij als gemeente ruimschoots aan onze verplichtingen hebben voldaan" Volgens de heer Mentzij, voormalig PvdA-raadslid en nu coördinator op het woonwagencentrum, is één van de moeilijkheden die men bij het vinden van kleine kampjes tegen het lijf loopt de steeds wisselende normen die crm stelt. Daardoor is bijvoor beeld onlangs nog een kamp plaats in Lisse die iedereen ge schikt leek plotseling weer onge schikt verklaard. LEIDEN - Het PvdA-raadslid Peters verwijt het college van B en W een starre houding ten aanzien van de hernumme ring van woningen aan de Boshuizerlaan. Zoals bekend kende deze laan een doorlopende nummering maar besloten B en W om een aantal gebouwen die in de loop der jaren aan de overzij de van de straat zijn versche nen, ook van een nummer te voorzien. De woningen aan de ene kant moesten een even- en de gebouwen aan de ande re kant een oneven nummer krijgen. Een groot aantal be woners kreeg daardoor een ander huisnummer en is te gen het besluit van B en W in beroep gegaan bij de gemeen telijke commissie voor de be roepsschriften. Deze commissie verklaarde op haar beurt de bezwaren van de bewoners gegrond en ad viseerde B en W op haar be sluit terug te komen. Het col lege gaf daaraan evenwel geen gehoor. In een vergade ring, van de raadscommissie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden, vroeg Peters gisteravond aan bur gemeester Vis of het college niet een flexibeler houding aan had kunnen nemen. Burgemeester Vis liet weten dat het om een technische zaak gaat en dat met name het postsysteem van de PTT het college geen ruimte laat om van dat vaste systeem af te wijken. "Er is maar één sys teem en het college heeft geen keuzevrijheid om daar iets aan de veranderen. Dan wordt het hele systeem van nummering onduidelijk", al dus burgemeester Vis. Zowel Beijen (PPR) als Peters waren het niet met Vis eens en vonden dat het college het advies van de commissie be roepsschriften had moeten volgen. Peters noemde de ar gumenten van burgemeester Vis technocratisch en bu reaucratisch en zei daar niet gevoelig voor te zijn. LEIDEN - Volgens de provinciaal militair commandant Zuid-Hol land is het optreden van het stu- dentenweerbaarheidskorps "Pro Patria" tijdens het lustrum-defilé van "Minerva" conform de voor schriften gebeurd. Dat antwoor den B en W van Leiden op schrif telijke vragen die door de raads leden mevrouw Koning (PvdA) en Van der Putten (PSP) waren gesteld over het défilé dat op 23 juni jl. in Leiden plaats had. B en W zeggen dat "Pro Patria"door het toenmalige ministerie van Oorlog in 1954 is erkend als LEIDEN-Uit de Paul Krugerstraat is het afgelopen weekeinde een luchtcompressor met een waarde van éénendertigduizend gulden gestolen. Het oranje-rood ge kleurde wagentje stond daar ge parkeerd en was met een ketting vastgemaakt. Op de zijkant staat met grote letters de naam van de eigenaar: Persluchtcentrale Schipluiden. weerbaarheidsvereniging. De vereniging moet zich houden aan voorwaarden die in een beschik king zijn vastgelegd. Het optre den van "Pro Patria" gebeurde volgens het Leidse college met zogenaamde exercitiegeweren, die de vereniging in bruikleen heeft van het rijk. Het gaat om geweren van het type Garrand M-l, die door het rijk onbruikbaar gemaakt zijn. Bij bepaalde gelegenheden zoals op Prinsjesdag en bij de intocht van de reünisten wordt op het wapen een bajonet geplaatst. In antwoord op de schriftelijke vragen zeggen B en W dat de con trole op de naleving van de voor schriften in eerste instantie in handen is van de minister van de fensie. Namens de bewindsman treedt de provinciaal militaii commandant op. Informaties bij deze commandanl leerden dat aan "Pro Patria" on der de gebruikelijke voorwaar den toestemming was verleend en dat er geen overtredingen wa ren gebleken. De voorwaarden bestonden uit mondelinge in structies, die door de jaren ge lijkluidend zijn gebleven. Volgens B en W is toestemming var een dergelijk gebeuren niet ge bonden aan enige "algemem ruchtbaarheid" en biedt de we: ook geen vermelde beroepsmo gelijkheden tegen het verlener van deze toestemming. LEEGSTAND IN BEUKENSCHANS IS KOSTBAAR LEIDEN - Het exploitatieverlies ten gevolge van de leegstand in het woonoord De Beukenschans in Leiderdorp bedraagt op dit moment zo'n 4000 gulden per maand en zal zal dit najaar zijn opgelopen tot een totaal bedrag van rond de 60.000 gulden. Zoals bekend verzetten buiten landse werknemers, die moeten vertrekken uit brandgevaarlijke pensions uit de binnenstad, zich tegen een gedwongen verhuizing naar het woonoord. De leegstand van een flink aantal kamers heeft tot dusver geleid tot een exploita tieverlies van 40.000 gulden. Er is tot dit najaar nog een bedrag van 20.000 gulden beschikbaar ge steld om de kosten van de voort durende leegstand te betalen. Wethouder Schoute liet gisteren, in een vergadering van de commis sie migrantenhuisvesting, weten dat pas tegen het eind van dit jaar bekeken zal worden of wordt doorgegaan met de leegstand of dat men er toe zal overgaan om andere groepen woningzoeken den in het woonoord te huisves- Harry van Wanrooy: "Nu een behoorlijke standplaats" LEIDEN - Het garagebedrijf Car Center Occasions aan de Hoge Morsweg 86 is van de auto's over gegaan op het verhuur van LEIDEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, afdeling Leiden, heeft gistermiddag haar nieuwe hoogwerkers, ladderwagens en clubgebouw aan het Rapenburg 48 in gebruik genomen. allerlei soorten steigermateriaal Qe gonfj js uitgeweken naar het Rapenburg omdat het onderkomen aan de Pieterskerkgracht 11 momenteel wordt voor de reg.o Leiderr Het bedrtjf gerestaunerd, voert nu de naam Hoogweikei- Qe beiangstelling van de leden voor de opening was zo groot dat de nieuwe ruimte gistermiddag alweer te klein specialist Leiden leek. Jeugdige bewoners van het "noodkamp' Onbruikbare exercitiegeweren met bajonet "Hummelhof' Donderdag 6 september zal het nieuwe onderkomen van de openbare kleuterschool Hummelhofin Zuid-West in gebruik worden genomen. De kleuterschool die tot dus ver aan de Jacob van Cam- penlaan tuas is verhuisd naar het Strausspad. De nieuwe school is daar gebouwd bij de reeds bestaande Apolloschool voor het basisonderwijs. Afgelopen vrijdag zijn de kleu ters begonnen met de verhui zing en morgenmiddag ko men de kleuters alvast een kijkje nemen in het nieuwe gebouw. De officiële opening heeft plaats op 12 oktober. "Molenwijk" Op zaterdag 15 september wordt in het gebouw "Reho- both" aan het Rapenburg 10 een introductiemiddag ge houden voor de cursussen die in het kader van het jeugd werk door de Molenwijk wor den georganiseerd. De mid dag begint om drie uur en op de verschillende afdelingen worden demonstraties ver zorgd. Tot de activiteiten behoren hob by groepen, gespreksgroepen en speelgroepen. Het jeugd werk van de Molenwijk vormt een onderdeel van de her vormde wijkgemeente van die naam. Koffieochtenden Op 10 september beginnen weer de koffieochtenden voor moe ders van baby's in het kader van "Kontakt met ouders" in de Merenwijk (opgezet door K&O /Opvoedingsvoorlich ting). Ze worden elke maan dag van 10.30 tot 1130 uur gehouden in het clubhuis "Op Eigen Wieken". Iedereen kan er geheel vrijblijvend eens binnenwippen. TM-programma Vanavond wordt in het Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 in Leiden een inlei dende lezing gehouden over het transcendente meditatie programma Aandacht wordt besteed aan de mogelijkheden die transcendente meditatie biedt: een betere gezondheid, meer geestelijke ontplooiing, meer geluk. Spreker is de heer drs.J.Janson. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Postzegelmarkt Op donderdag 6 september wordt in de wijkzaal van Rehobothaan het Rapen burg 10 een postzegelmarkt georganiseerd door Het Ne derlands Postzegelcentrum.. De zaal is geopend van half tot tien uur 's avonds en de toegang is gratis. Duivensport PV "De Reisduif' vloog met 213 duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1. Strik - Van 't Hart, 2. P. Mooten, 3. C. Siec- ker, 4,5,9. W. Kop. 6. S. v.d. Hoven, 7,10. W. v.d. Hoogt, 8. K. v.d. Berg. Hengelsport(l) Visvereniging "De Brasem" vis te een wedstrijd in de RijnDe vangst was slecht. De uitslag: 1. A. v.d. Hulst 1235 gram(18 stuks), 2. S. den Dubbelden, 3. S. Gommans 540(12), 4. B. Er adus 440(4), 5. A. v.d. Vos, 6. G. Crama sr. 390(7), 7. J. v.d. Hulst 240(3), 8. G. Crama jr. 230(2), 9. H. v. Strien 150(2), 10. JBlikman 120(2). Hengelsport(2) Hengelsportvereniging "De Sportvrienden" viste een wedstrijd in de Vliet. De uit slag was: 1. B. Honsbeek 4220(33), 2. Hen. Schouten 3520(25), 3. T. Kneyber 2270(20), 4. J. Janssen 1930(215. Chr. Schouten 1630(16), 6. A. Hogervorst 1540(14), 7. C. Schouten sr. 1460(12), 8. E. Mooibroek 1070( 13). 9. H. Janssen 490(7), 10. K. Schouten 400(4).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4