Sfeer in Leiden uitstekend Artiesten, kwissen en 350 stands op Leidato Rood lichtdruppel die de emmer deed overlopen Directeur AZL, drs. J.B.M. Verhey vertrekt: m Nieuw monument om schilder Rembrandt van Rijn te eren? DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 1 LEIDEN I 1 1 Lenny Kuhr LEIDEN - Optreden van bekende artiesten, familiekwissen en bijna driehonderdvijftig stands van de meest uiteenlopende be drijven. Die ingrediënten vor men de basis voorde 18de Leida- to Huishoudshow. die vrijdag aanstaande begint in de Leidse Groenoordhallen. De najaarsbeurs, die volgens de organisatoren in grootte de der de van Nederland is, zal worden geopend door drs. M.J. van Rooijen, lid van de Tweede Ka mer en oud-staatssecretaris van financiën. Hij zal dat doen door het hijsen van een aantal nieuwe Leidato-vlaggen in de "Spiegel zaal", die speciaal voor de Lei- Opening door oud-staatssecretaris Van Rooyen dato op het terrein van de Groenoordhallen is gebouwd. Deze "Spiegelzaal" is een meer dan honderd jaar oude feestzaal waarin in vroeger tijdens ont spanningavonden werden ge houden met zang, dans en een drankje. De zaal is - zoals de naam al zegt - versierd met vele grote en kleine spiegels waar door bijzonder lichteffecten worden bereikt. Tijdens de Leidato zal in deze zaal een groot aantal attracties wor den gehouden. Zo is er de fami- liekwis die op maandag 10 sep tember zal worden gepresen teerd door Willem Ruys en Pier re van Ostade. Naast een mode show, het optreden van folkar- tiesten en een talentenshow zul len er tijdens de Leidato diverse artiesten optreden. Zaterdag middag bijvoorbeeld de nieuwe "meidengroep" Babe en zon dagmiddag Lenny Kuhr die op treedt in een groot kinderpro gramma. Dinsdagavond 11 september komt zanger Lee Towers naar Leiden, een dag later gevolgd door zan ger Nico Haak. Het programma van donderdag 13 september vermeldt een optreden van de groep "Sunstreams", waarna vrijdagavond zanger Albert West een paar liedjes komt zin gen. De rij wordt zondagmiddag 16 september gesloten met een optreden van de groep "Cata pult". De belangstelling voor de stands was volgens de organisatoren zo groot, dat al enkele weken gele den "nee" moest worden ver kocht. Vooral op het terrein van de woninginrichting was de be langstelling erg groot. Op de Leidato presenteert zich een zes tiental meubelfirma's. In totaal beslaat de expositieruimte ruim 13.000 vierkante meter. Boven dien is er een drietal restaurants met een capaciteit van 850 zit plaatsen. Tijdens de gehele duur van de Lei dato Huishoudshow - dat is tot en met 16 september - wordt er een foto-expositie gehouden Lee Towers onder het motto "Leiden, die mooie stadLeiden, die lelijke stad". Ook zal een aantal ama teurschilders werk tentoonstel len en is er een ruimte waar wandkleden, sierkussens en borduurwerken geëxposeerd worden. Uit een onderzoek naasr de her komst van de bezoekers in de af gelopen jaren blijkt dat deze traditionele Leidse najaars beurs steeds meer een regionale functie vervult. Zo blijken vele bezoekers afkomstig uit de kust en bollenstreek. De standhou ders komen uit de Leidse regio maar soms ook van ver daarbui ten. Vorig jaar trok de Leidato in tien dagen rond zestigduizend bezoekers. LEIDEN - Nog een paar da gen en dan trekt de direc teur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, drs. J.B.M. Verhey, voor de laatste keer de deur van zijn ambtswoning aan de Rijnsburgerweg dicht. Na ruim negen jaar verlaat hij de Sleutelstad om in Maas tricht opnieuw een loop baan te beginnen. Hij wordt in het zuiden voor zitter van het bestuur van het ziekenhuis St. Anna- dal in Maastricht en voor zitter van het bestuur van het Academisch Zieken huis van de Rijksunivesi- teit Limburg in Maas tricht. 'Het was niet gemakkelijk in Lei den, maar wel leuk. Het is altijd moeilijk om in een grote organi satie te werken; het is ook erg in gewikkeld. Dat heb je altijd met bedrijven die binnen de sfeer van de overheid liggen. Alleen de verhouding tussen de academi sche ziekenhuizen en de overheid zal anders moeten. Er zullen an dere regels moeten worden ont worpen. Kijk bijvoorbeeld naar de spoorwegen of de DSM, dat zijn ook overheidsbedrijven, daar kan wel anders worden gewerkt dan bij de academische zieken huizen". Mis In zijn afscheidsrede deed drs. Verhey uit de doeken wat er zo al mis is binnen de ziekenhuiswe reld: "Hoewel de problematiek zeer ingewikkeld is, kan zij wor den herleid tot twee hoofd problemen: namelijk een princi pieel vraagstuk ten i Drs. Verhey: Niet doorga i nieuwbouw catastrofaal. de financieringsbronnen en de daarop af te stemmen wettelijke status enerzijds, anderzijds het min of meer incidentele probleem ten aanzien van de fi nanciële situatie en de staat der gebouwen van de academische ziekenhuizen op dit moment". Voor drs. Verhey naar Leiden kwam, werkte hij bij een zieken huis in Helmond. "Ik heb het in het begin erg moeilijk gehad. Het was ook een hele overgang van een klein ziekenhuis naar een groot. Maar", zegt drs. Verhey "de Leidenaar kwam mij bekend voor. Volgens mij is er een over eenkomst tussen de Helmonde naren en de Leidenaren: beide plaatsen zijn oude industrieste den. Zoiets drukt wel een stem pel op de bevolking". Hoewel drs. Verhey econoom is wordt hij vaak als dokter aange sproken. "Ja dat doen de mensen omdat je bij een ziekenhuis werkt. Ik heb er nooit problemen mee gehad" Mensen die bij het ziekenhuis wer ken en drs. Verhey wat beter kennen zeggen dat het niet door gaan van de nieuwbouw van het ziekenhuis de reden is van het vertrek van Verhey. 'Het is natuurlijk één van de rede nen, maar het was niet doorslag gevend. Ik ben niet weggegaan omdat het hier zo vervelend is. Ik vind het leuk om nog iets nieuws te beginnen, en wie krijgt op mijn leeftijd nog zo'n kans?" Op poten Verhey is een man die nieuwe za ken op poten moet zetten. Zodra het "gaten stoppen wordt" en "lopende zaken afhandelen" dan zit drs. Verhey te wiebelen op zijn stoel, zeggen medewerkers uit zijn omgeving. Drs. Verhey heeft vlak voor zijn vertrek nog een boodschap voor de achterblijvers. "Leiden heeft een uitstekende sfeer. Ik hoop dat het zo blijft tussen de faculteit en het ziekenhuis. Deze samen werking is van essentieel belang, hoewel de belangen soms tegen strijdig kunnen zijn" Het niet doorgaan van de nieuw bouw van het Academisch Zie kenhuis is volgens drs. Verhey catastrofaal. "Er zal niet direct iets spectaculairs gebeuren, maar de ontwikkeling zal er sterk door worden geremd. En dat terwijl de hele investering er na een jaar of tien al uit zal zijn. Tot nu toe heb ben de nieuwbouwplannen al ruim veertig miljoen gulden ge kost. Algehele nieuwbouw zou op basis van het prijspeil begin '78 ruim 500 miljoen gulden kos ten. Bij die veertig miljoen die de voor bereidingen al hebben gekost is niet de tijd en het werk gerekend die aan de plannen ten grondslag liggen". Wat er met de kapitale villa van drs. Verhey aan de Rijnsburgerweg gaat gebeuren is nog niet bekend. Er zijn plannen om er bijvoor beeld een kinderdagverblijf voor het ziekenhuis in onder te bren gen. Drs. Verhey zal bij zijn werkzaam heden in Maastricht niet alleen staan. Zijn secretaresse Henny Janssen gaat met hem mee. In het blad Centrum van het ziekenhuis zegt zij: "Na negen jaar in het AZL te hebben gewerkt vind ik het een hele leuke uitdaging om weer iets nieuws te beginnen. En daarbij toch in de sfeer van de academische ziekenhuizen te blijven. Limburg is voor mij ove rigens niet helemaal onbekend. Ik ben er dan wel niet getogen maar wel geboren. Hoewel voor mij de carnavalsdagen nog niet heilig zijn is dit voor Verhey ze ker wel het geval. Zodra de agenda voor het nieuwe jaar binnen is, is het eerste wat ik doe de carnavalsdagen .blokke ren. Ik denk wel dat ik het daar zal redden. De sfeer is daar erg gemoedelijk. En dat gemoedelij ke heeft Verhey ook over zich" Niet omdat hij het er niet mee eens was, maar omdat het "de druppel was die de emmer deed overlopen"betaalde een fietser een boete voor door rood licht rijden niet. De em mer was de dag tevoren tot de rand toe gevuld toen zijn kostbare racefiets ("Hij heeft zeshonderd gulden gekost") op klaarlichte dag en terwijl hij op slot stond uit de stalling van het bedrijf waar de man werkt werd gestolen. En hij, toen hij naar de politie ging om van die diefstal aangifte te doen, te horen kreeg dat er niets aan te doen was Rechter Van Dijke gisteren, kon daar in komen. "Er worden duizenden fietsen gestolen", zei hij. "Precies, omdat de po litie er totaal niets aan doet", meende de verongelijkte fiet ser. Voor de verkeersovertre ding, het door rood licht rij den, met een andere (heel ou de) fiets, kreeg hij wel een boe te van 35 gulden, want dat was natuurlijk toch een heel andere zaak. Actiever was de politie in het geval van een chauffeur die de auto op de Breestraat (waar een stopverbod geldt) tot stilstand bracht om even iets af te halen bij het Hoog heemraadschap van Rijn land. Hij had het sleuteltje in het contact laten zitten en de laadklep alvast open gezet. "Ik was even het gebouw in geweest, pakjes opgehaald, afgetekend; ik kom buiten en daar rijdt mijn auto weg", aldus de chauffeur, die niet begrijpen kon dat de politie daarmee zo snel was geweest. "Dat ze niet een paa r tellen ge wacht hebben! Want dit duurde langer, ik was zelf eerder bij het bureau op de Zonneveldstraat dan zij met de auto. En er kwamen men sen achteraan met de bestrij dingsmiddelen die ze op de Breestraat verloren hadden, omdat de laadklep open stond". "Wat bestrijdt u?", wilde rech ter Van Dijke weten. "Ik be strijd helemaal niets. Het was natuurlijk dom van me om het contactsleuteltje erin te laten zitten", antwoordde de man op de verkeerd begrepen vraag. Maar het antwoord kwam de rechter goed van pas. Het was niet alleen dom - want er had ook iemand an ders dan de politie met de au to kunnen wegrijden - maar ook strafbaar, legde Van Dij ke uit. En daarom legde hij een boete van 25 gulden op voor het sleuteltje in het con tact en één van vijftien gulden voor het stoppen op de Bree straat. Een iioreca-ondernemer uit Noordwijkerhout zou op een februarinacht dit jaar na sluitingstijd nog een aantal mensen in zijn zaak hebben gehad. De ondernemer voerde gisteren aan dat het uitslui tend personeelsleden waren geweest. Hij zei: "We hadden die avond vierhonderd bezoekers gehad en die waren om drie uur ver trokken. Het duurde wat lan ger omdat het buiten spekglad was en mensen op taxi's moes ten wachten. Daarna hebben we gedweild en de boel voor de volgende ochtend klaargezet en toen met het personeel nog wat nagedronken. Ik heb na zo'n drukke avond totaal geen behoefte om nog wat na te bor relen met een paar klanten." Hij had een lijst meegenomen van alle personen die die nacht nog in de zaak geweest waren. Daarop kwamen ech ter ook echtgenotes van perso neelsleden voor. "Die kwamen hun mannen halen zodat die dan rustig een biertje konden drinken. Dan laat ik ze niet in de kou staan", aldus de hore- ca-ondernemer Toch een overtreding dus, maar ondanks dat sprak rechter Van Dijke de verdachte vrij omdat de officier van justitie zich had vergist in de datum. De overtreding was een week eerder begaan dan op de dag vaarding stond vermeld Officier Van der Ham zei niet zover te willen gaan de dag vaarding te wijzigen, maar raadde de verdachte wel aan het naborrelen voortaan in de huiskamer te doen en niet in het café. Een raad die de be trokkene goed in zijn oren knoopte. MARGA WUIS ADVERTENTIE I Bekende snelgroeiende meubelverkoop-organisatie in midden Zuid-Holland zoekt, wegens uitbreiding van haar aktiviteiten op korte termijn een Stylist/etaleur. De man die zich door één, liefst beide titels aangesproken voelt zou eens een briefje moeten schrijven, om met ons over zijn toekomst te praten. Het salaris en andere arbeidsvoorwaarden zijn geheel in over eenstemming met de gewichtigheid van deze functie Brieven onder nummer 23983 bureau van dit blad. De Rembrandt-gevel in de Weddesteeg. Een geschenk van het inmiddels ter ziele gegane drukkerijbedrijf Rotogravure aan de Leidse gemeenschap. De gevel is bij het verval van het Rotogra vurecomplex mede ondettpershamer gevallen. Op 15 juli 1606 werd in de Leid se Weddesteeg ene Rembrandt Harmenszoon van Rijn gebo ren, zoon van de molenaar Harmen Gerritszoon van Rijn. Rembrandt was gedu rende zijn leven een alles be halve populair Leidenaar maar dat zou na zijn dood heel snel veranderen. Tot op de dag van vandaag is deze tijdens zijn leven verguisde kunstschilder veruit de meest beroemde persoon wiens wieg binnen de Leidse stadsmuren heeft gestaan. Behalve een schamel borstbeeld, een gretig doelwit voor ille gale plakkers, is er tegen woordig nauwelijks meer iets in de Sleutelstad aan te tref fen dat de herinnering aan Rembrandt levendig houdt. Met uitzondering uiteraard van een fraai schilderstuk dat Rembrandt vervaardigde op 20-jarige leeftijd en dat te bewonderen is m het stedelijk museum De Lakenhal. Een borstbeeld en een schilderij dat is alles. Tot voor kort wa ren er in de Weddesteeg even wel nóg twee monumenten. Een bescheiden gedenksteen in de muur van Weddesteeg 11 en een "Rembrandtgevel". Bij het in het verval raken en de uiteindelijke sloop van het Rotogravurecomplex zijn de ze monumenten echter ver dwenen. De gevel voorgoed en de gedenksteen tijdelijk De gevel was een geschenk aan de Leidse gemeenschap van de inmiddels naar Haarlem verhuisde en bij de Verenigde Nederlandse Tijdschriftenu- nie ondergebrachte drukke rijmaatschappij Rotogravu re. Deze "loze" gevel kwam in 1963,bij het 50-jarig jubileum van de Rotogravure, gereed. De personeelsvereniging van dit bedrijf had via een groot scheepse inzamelingsactie geld bijeen weten te krijgen voor de aanschaffing wan een aantal zeventiende-eeuwse meubelen, die tijdelijk wer den opgeslagen in De Laken hal. De bedoeling was dat er binnen een tijdsbestek van twee jaar achter deze gevel, die geheel in zeventiende- eeuwse stijl was opgetrokken een lutlledig ingericht "Rem- brandt-huisje" zou verschij nen. Aanvankelijk werd dit verhinderd door de situering van een zware drukpers, pal achter de gevel. Enkele jaren later verdween het bedrijf echter naar Haarlem zodat van dit plan nooit iets terecht is gekomen. Volgens gemeenteambtenaar C. Hugens,heeft daarna de Leid se gemeenschap hopeloos ge faald door zich niet over de gevel te ontfermen met als ge volg dat deze toeristische trekpleister uit het stadsbeeld verdween. "Maar die fout gaan we nu weer goedma- ken",aldusHugens li doelt hiermee op hei feit dal on langs een commissie in het le ven is geroepen die de moge lijkheid moet onderzoeken voor de realisering van een nieuw monument ter ere van Rembrandt van Rijn bij voorkeur in de Weddesteeg De commissie bestaat behalve uit gemeenteambtenaar Hu- gens onder anderen uit WV- directeur Dekker (die de hele zaak heeft aangezwengeld). Lakenhal-directeur drs. Wurfbain en de heer Wetse- laar van de Westland Utrecht Project Ontwikkeling welke maatschappij op de plaats van het gesloopte Rotogravu recomplex een aantal huizen bouwt. Deze commissie is onlangs bij en/ geweest en t>. vergadering is een voorlopig plan opgesteld. Aan een nieuwe gevel wordt daarbij niet gedacht want dat zou te kostbaar worden. Hugeus "B en W heeft toegezegd een be drag voor het monument be schikbaar te stellen. Dat be drag wordt gefinancierd uit depot Leiden-promotum"-r dat is nu met direct een vet pot". Wat gaat er dan wel gebeuren'' Hugens: "Toevallig wordt op de plaats waar eens het Rem- brandt-huis heeft gestaan woningen gebouwd Oj> die plek willen we nu een monu ment laten verrijzen. We den ken daarbij aan een pleintje met sierbestrating waarop dan een monumentaal bankje komt te staan waarin eventu eel de gedenksteen, die eigen dom is van de vereniging Oud-Leiden en lijdelijk bij een bouwbedrijf is opgesla gen; wordt aangebracht Ook spelen we met de gedachte om het borstbeeld van Rem brandt; dat nu op een onop vallende plaats aan de Witte Singel staat, naar de Wedde teeg te verhuizen Dat pleintje moet op deze gel Ij de trekple

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3