SKAN Noordwijk blij met 50.000 gulden gemeente-subsidie "Als zij meneer zeiden, zei ik: belazer me niet" Bodem kas dierenhulpdienst in zicht Brand in pastorie aangestoken? Cultureel vlaggeschip Noordwijk brengt uitgebreid winterprogramma Geen bouwvergunning voor boomkweker Reder Arie Ouwehand ridder bij "afscheid" KATWIJK - Voor Arie Ou wehand sr. (65) is gisteren het doek gevallen. Na een periode van zo'n 50 jaar, waarin hij aan het roer stond van Ouwehand's Rederij en Visverwerking BV, is hij wegens het be reiken van de pensioenge rechtigde leeftijd uit de di rectie gestapt. De kroon op zijn werk betekende een koninklijke onderschei ding: burgemeester mr. C.A. Bos speldde hem gis teravond tijdens een druk bezochte receptie een rid derorde van Oranje Na ssau op. Ouwehand, voor ingewijden "Arie Baas", heeft het bedrijf van een piepklein zaakje zien uigroeien tot een concern met vijf dochter ondernemingen in diverse lan den van Europa. Na de lagere school werkte de jonge Arie eerst bij een bloembollen- bedrijf in Rijnsburg. In de visserij was aan het eind van de twintiger jaren namelijk geen droog brood te verdienen. Het werken met vis is hem trou wens met de paplepel ingegoten. In het begin van deze eeuw kocht zijn vader, die ook Arie heette, de eerste zeillogger. In 1910 werd aan de Tramstraat in Katwijk aan Zee een rederij-pakhuis ge bouwd. Het bedrijf had toen de visserijmaatschappij Holland. Ouwehand: "Als zesjarige jongen was ik al vaak in het pakhuis te vinden. In het begin hadden we maar twee man personeel. Samen met mijn broer Nic kwamen we in 1929 in de directie. Wat heet directie. We deden van alles: ton nen kuipen, haring kaken. Waar het het drukst was, viel je in" Grote klus Zijn eerste grote klus was het op zetten van een depot in Tilburg, waar de maatjesharing werd verwerkt. Arie Baas: "Er was nog geen diepvries. De haring werd allemaal hard gezouten". In de Tilburgsejaren werd vooreen vat haring 7 of 8 gulden betaald. "Nu draaien we voor drie tot vierhon derd gulden onze handen niet De haringinleggerij kwam na de oorlog pas goed op gang. Inmid dels had Arie Ouwehand zich toegelegd op de in- en verkoop. Daar heeft hij zich tot zijn af scheid mee beziggehouden. "Het is mijn hobby geweest. Mijn werk is mijn leven", aldus Ouwehand, die door de jaren heen de een voud zelve is gebleven: "Als zij ïneer zeiden, dan zei ik: belazer niet" Ouwehand wil eigenlijk van een af scheid niets weten. Hij zegt: "Ik kom door een achterdeur weer binnen" De heer Ouwehand gaat verder niet alleen als ridder door het leven, maar ook als gedelegeerd com missaris. Met een gerust hart zegt Ouwehand de directie vaarwel. De nieuwe directeur, J. van Leeuwen, zal in het bijzonder de inkoop gaan be hartigen en L. Ouwehand krijgt de verkoop onder zijn hoede. Naast Van Leeuwen zijn nog drie werknemers van het bedijf tot di recteur benoemd: A. Ouwehand jr. drs. A.D. Ouwehand en P.J. de Haas "Arie Baas", na vijftig jaar weg bij rederij Ouwehand. Aart van der Graaf van de Alphense dierenhulpdienst voedert enkele van de zwerfkatten, die sinds de vakantie zijn flat bevolken. Door vakantieoogst aan zwerfkatten ALPHEN AAN DEN RIJN - De melkboer heeft aan Alphe- naar Aart van der Graaf een goeie klant. De Alphense rij schoolhouder is met zijn 20 le den tellende kattengezin toch dagelijks goed voor zo'n vijf liter melk. Zijn flat aan het V aleriusplein herbergt momenteel ae vakantieoogst aan zwerfkat ten, die bij "zijn" geesteskind, de dierenhulpdienstbeland de. Tot nog toe verloopt het kattengezinsleven aan het Valeriusplein nog tamelijk vlekkeloos - "af en toe krijgen ze wel eens een lel van elkaar, maar dat moeten ze maar voor lief nemen" - maar Aart van der Graaf ziet zijn katten toch maar weer liever bij hun eigenaar belanden Die kwamen gistermiddag en -avond trouwens in groten ge tale opdraven, nadat hij aan die wens ruchtbaarheid had gegeven. En dat is maar goed ook, want de bodem van de kas van de dierenhulpdienst (er ging dagelijks voor zo'n f50 aan voer, hart en melk doorheen) was in zicht. Van daar ook dat de medewerkers van de dierenhulpdienst, die op 1 oktober precies één jaar draait, met spanning het re sultaat afwachten van hun subsidieverzoek. Voor dit jaar is aan de gemeente een bijdrage van f7500 ge vraagd, voor volgend jaar wordt gehoopt op een subsidie van f 12.000. Dat geld is nodig om de onkosten te bestrijden van het hebben en laten uit rijden van de dierenambu lance, die volgens Van der Graaf gemiddeld toch wel vijf tot zes maal daags uitrukt om dieren in nood te hulp te schie ten. Die hulp varieert van het ophalen van zwerfdieren, dierenkadavers, het vervoe ren en verzorgen van gewon de dieren tot het voederen van hongerende vogels H NOORDWIJK - "We zijn natuurlijk erg blij met de subsidie van 50.000 gulden", zegt Roelf Bartels, penningmeester van de Stichting kulturele aktiviteiten Noordwijk (SKAN), "want nu is elk onderdeel van ons nieuwe win terprogramma voor het komende seizoen voor elke beurs betaalbaar" ber van klassieke muziek komt helemaal aan zijn trekken. In de winter komt er een serie van zes concerten in de kapel van de N H Kerk in Noordwijk aan Zee. Hij vervolgt: "Alleen met de thea teraccommodatie in Noordwijk is het treurig gesteld. Beroepsge zelschappen als 'Het theater van de lach' van John Lanting, Neer- lands Hoop en Fons Jansen wil len niet in Noordwijk optreden, omdat ze de accommodaties in de bloemenbadplaats afkeuren voor hun programma's. Massa-eve nementen moeten we houden in de Norhtgo-sporthal of in de Gro te Kerk in Noordwijk-Binnen. Er is in Noordwijk geen faciliteit voor ballet, daarvoor moeten wij naar Scheveningen" Toeristisch Ook uit toeristisch oogpunt vindt Bartels het jammer dat er ui Noordwijk een grote, goede zaal ontbreekt. "Het is praktisch on mogelijk om zomers iets groots te organiseren. Maar we moeten nu eenmaal roeien met de riemen die we hebben en het is ons toch ge lukt om een uitgebreid en geva rieerd programma samen te stel len" "Dit seizoen gaan we speciaal op doelgroepen werken", zegt Roelf Bartels. "De jeugd krijgt een zeer gevarieerd programma voorge schoteld. In samenwerking met de gemeente en het schoolhoof- denoverleg gaat SKAN in de toe komst een uitgebreid schoolpro gramma organiseren. Ook zal er waarschijnlijk in de toekomst meer samenwerking met de on dernemersvereniging Noordwijk komen. Dan kan de jeugd grote dingen verwachten. De liefheb- "Voor elk programma-onderdeel moeten we de juiste accommoda tie kiezen en dat valt niet altijd mee", zegt Bartels. "Maar we zijn in elk geval bijzonder blij met de verbouwing van de Kuip, die op 6 oktober gereed zal zijn. Het bal kon in de Kuip gaat verdwijnen en de zaal zal trapsgewijs oplo pen, zodat iedereen het podium goed kan zien. Vroeger was dit anders, toen kon de helft van het publiek het podium nauwelijks zien. Ook voor de invaliden zal de zaal nu beter toegankelijk zijn en de kleedkamers worden beter. De zaal zal plaats bieden aan ruim 230 personen. SKAN wijdt de nieuwe toneelzaal van de Kuip op 6 oktober in met een opzienba rende kabaretnacht." Klassiek SKAN (voorheen JOIN-kultuur) is bijzonder gelukkig met de subsi die van 50.000 gulden, die de ge meente Noordwijk haar voor het seizoen 1979 1980 heeft toege kend. Dankzij deze subsidie kan zij het komende jaar een uitge breid populair en klassiek pro gramma brengen. SKAN diende in eerste instantie een begroting van 56.000 gulden in. De culturele HAZERSWOUDE - De schaal van de twijfel (is hij nu wel of niet "voldoende" boomkweker) is tenslotte toch negatief voor Alphe- naar A. van Rijn uitgesla gen. De gemeenteraad van Hazerswoude heeft (nadat hij er in juni niet uitkwam met zeven tegen zeven stemmen) besloten Van Rijn geen vergunning te verstrekken voor het bouwen van een (bedrijfs-) woning aan de Bentweg. Dat besluit viel met zeven tegen zes stemmen en daarmee volgde de meerderheid van de gemeente raad de minderheid van het col lege van burgemeester en wet houders, waarvan twee van de drie leden wel bereid waren om de boomkwekende postbode (Van Rijn is in dienst van de PTT. zodat wordt betwijfeld of het boomkweken voor hem inder daad de hoofdbron van bestaan is) een vergunning te geven. De gemeente heeft Van Rijn lang in onzekerheid gelaten wat betreft de vergunning. Het begon alle maal bij een weigering van B en W. waartegen de Alphenaar be zwaar aantekende bij de gemeen teraad. Tijdens een hoorzitting kwam een meerderheid van B en W tot de overtuiging dat Van Rijn toch een serieus boomkweker was. Alleen wethouder J. de Wit, (die dat laatste overigens niet heeft bestreden maar vindt dat de Alphenaar in de eerste plaats PTT-er is) bleef bij het oude standpunt: geen vergunning. De gemeenteraad zorgde vervol gens voor verdere vertraging door het staken der stemmen. Nu de beslissing is gevallen, rest voor Van Rijn alleen nog als mo gelijkheid aan te kloppen bij ho gere instanties, die eventueel het raadsbesluit kunnen vernietigen. Van Rijn fungeert als twijfelgeval in een problematiek die al gerui- - me tijd heerst in het boomkweke- rijgebied rond Boskoop en Ha zerswoude. In dat gebied bestaat voor boomkwekers de mogelijk heid een bedrijfswoning te bou wen bij hun kwekerij. Die moge lijkheid is echter regelmatig be nut voor woningbouwactivitei ten dis achteraf niets met het boomkwekerij-gebeuren te ma ken bleken te hebben. Het zoeken naar een waterdichte maatregel tegen dat oneigenlijk gebruik van de vergunningsre geling is nog niet met succes be kroond. Voornaamste strui kelblok is het bepalen van een Standaard Bedrijfs Eenheid (SBE), waarmee de economische omvang van een boomkwekerij als het ware gemeten kan wor den, zodat er ook een minimum- omvang als eis kan worden ge steld bij het afgeven van een bouwvergunning. BOSKOOP - Het onderzoek naar de brand die het afgelopen weekeinde de rk pastorie aan het Reijerskoop in Boskoop verwoestte, is nog in volle gang. Hoewel er sterke vermoedens bestaan dat de brand is aange stoken, wil de rijkspolitie van het dorp daarover geen uitspra ken doen zolang de definitieve resultaten van het technisch onderzoek niet fce' nd zijn. Die worden pas eind week ver wacht. gisteren zou met de afbraak de oude pastorie zijn begon- Juist gisteren de oude pastorie zijn uej ..X.... Die gaat tegen de grond plaats te maken ningen. Met de bouw daarvan zal overigens pas over ongeveer een jaar (het streven is om 1 augustus 1980 te starten) worden begon- Het wachten is nog op het leegkomen van de Sint Jozef school, die volgend schooljaar een heel nieuw schoolgebouw gaat betrekken. Op het vrijko mende terrein omsloten door Plankier, Reijerskoop en A.P. van Neslaan. zullen vervolgens 104 flatwoningen worden ge bouwd (maximaal vijf hoog). Er komen hier 16 kleine studenten woningen, 25 premiekoophuizen (maisonnettes met twee verdie pingen) en 63 vrije sectorflatwo ningen, waaronder 10 bejaar denwoningen. Over de prijzen van de premie koopwoningen valt nog niet al teveel te zeggen, maar bekend is dat premie-koophuizen op dit moment maximaal 151.000 mo gen kosten. Zeker is in elk geval dat 8 van de 25 premiekoophui zen moeten worden gemaakt te gen een zo laag mogelijk prijs, met een zo hoog mogelijke pre- Eigenaar van pastorie en grond is Exploitatie Vastgoed Holland BV in Gouda. Een woordvoerder van deze maatschappij schat de schade die door de brand is ont staan op ruwweg 15.000 (onder en de financiële den dit bedrag echter te hoog. De begroting werd gewijzigd en een nieuwe begroting van 49.784 werd ingediend. "Burgemeester en Wethouders hebben niet naar de inhoud ge keken.", gaat Roelf Bartels ver der, "En hebben ook geen cultu rele uitspraak gedaan. In een eer ste advies aan de gemeenteraad lieten ze het klassieke gedeelte buiten beschouwing en wilden ze slechts drie incidentele concer ten subsidiëren. B W kwamen met het voorstel om een bedrag van 36.105 gulden voor SKAN uit te trekken. In de laatstgehouden raadsvergadering is het gelukkig voor ons anders verlopen. Alle fracties, uitgezonderd die van de VVD. steunden onze subsidie aanvrage. De WD blijft conse quent volhouden aan haar subsi diebeleid. waarin alle Noord- wijkse verenigingen (dus ook SKAN) over één kam worden ge schoren." Vlaggenschip Schelvis (PPR) noemde SKAN het 'Culturele Vlaggenschip' van de gemeente Noordwijk. In het ver leden is atijd gebleken, dat het bestuur van SKAN een groot ver antwoordelijkheidsgevoel had en altijd binnen de begroting bleef Het programma voor het nieuwe seizoen is ook nu weer goed uit gebalanceerd, vond het PPR- raadslid. Ook het CDA stond ach ter het 'volwaardig culturele programma, waarbij de klassieke muziek evenveel aandacht krijgt als de rest. Het programma van SKAN omvat klassieke muziek, popmuziek, jazz-muziek, kindervoorstellin gen, politieke en literaire discus sies, toneel en cabaret Enkele hoogtepunten uit het programma zijn een optreden van de Chris Barber Jazzband, de Film van Ome Willem, Boudewjjn de Groot, het vrouwencabaret Nata- scha Emanuels, Peter Faber's one-man-show 'Maat 45 een kerstconcert van Thijs van Leer en Louis van Dijk en een optre den van de Koninklijke Mari nierskapel Bovendien heeft de Stichting KAN een speciaal ar rangement met het Nederlandse Danstheater om voor de Noord- wijkers twee avonden te verzor gen in het Circustheater in Sche veningen. De bezoeker betaalt dan alleen de entreeprijs, terwijl het vervoer per bus door SKAN wordt bekostigd Verder zijn er twee popconcerten te verwach ten van de Noordwijkse forma ties Electric Blues en Tranquili- Vrijwilligers De pastorie bood tot vorig week onderdak aan vijftien studenten Aanvankelijk zou het gebouw al op 20 augustus moeten zijn ont ruimd, maar omdat de verhuizing wat moeizamer verliep dan ver wacht, werden de sloopwerk zaamheden tot gisteren uitge steld. De laatste van de studen tenbewoners is eind vorige week vertrokken. Voor hun is vervan gende huisvesting gevonden Wel was er. voordat de brand vrijdag avond uitbrak, al veel vernield aan het voor afbraak bestemde gebouw. "SKAN is opgebouwd uit vrijwilli gers. Maar voor de ruim 30 akti- vieiten kunnen we best nog wat extra medewerkers gebruiken", vertelt Roelf Bartels. "want het organiseren van al die middagen en avonden vergt aardig wat tijd". SKAN brengt een voordeli ge seizoenkaart voor 75 gulden op de markt. Voor deze prijs kunnen alle aktiviteiten worden bezocht en is men altijd van een plaats verzekerd. Voor inlichtingen kan men contact opnemen met de voorzitter van SKAN. M. van Egmond, Oude Zeeweg 5 te Noordwijk Telefoon 01719-10852

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17