Trouw aan de paus eaaaassi- Positie Cor Brom staat binnen Ajax weer ter discussie Rood nu geel voor Hendriks en Thoressen... Willebrands 70 jaar Zorg om de mens het voornaamste Goede start Leidse z a al voetb alkampioen WOOD HEAD OPNIEUW SNELLER OP200 METER DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 Een figuur die meer zal luisteren dan zal doen. Dat schreef ik vijf jaar geleden over de toen pas be noemde aartsbisschop van Utrecht. Die voorspel ling is wel uitgekomen. Daarmee is kardinaal Wille- brands, die vandaag zeventig jaar is geworden, ei genlijk genoeg getekend. En daarmee is ook de op merking van de Franse theoloog Yves Congar dat hij "nog nooit een verkeerde stap heeft gedaan" verklaard. Een luisteraar dus en geen doe ner. Typische eigenschap van een voorzichtig man. Behoed zaam om toch vooral maar niet te polariseren. Die voorzichtigheid was overi gens de laatste tien jaren meer zichtbaar dan in de tijd daarvóói In 1969 werd mgr. Willebrands kardinaal en curieprelaat Daar ligt een keerpunt in zijn leven. Tot dat tijdstip was hij namelijk een redelijk pro gressie/ man. en in de ogen van de curie zelfs gevaarlijk vooruitstrevendToen hij eenmaal tot opvolger van de legendarische kardinaal Bea was benoemd en de verant woordelijkheid voor het oe cumenische departement moest dragen, werd hij "inge kapseld". Hij kon nog maar één kant op: die naar boven Willebrands meendezich te moeten conformeren aan de opvattingen van de paus en van zijn collega's. Moeilijker Aan die situatie is na zijn be noeming tot aartsbisschop van Utrecht en opvolger van de "rebelse" kardinaal Al- frink nog geen eind gekomen Integendeel, het is voor hem alleen nog maar moeilijker geworden. Hij jnoet nu kiezen tussen zijn verantwoordelijkheid als re siderend bisschop tegenover zijn bisdom en als voorzitter van de bisschoppenconferen tie ten opzichte van de Ne derlandse kerkprovincie enerzijds en die als curiekar dinaal tegenover de paus en de curie anderzijds. En aan gezien hij volkomen loyaal en uiterst toegewijd xs aan zijn "baas" en zich altijd heeft ge schikt en zal schikken naar het gezag, hoeft niemand er aan te twijfelen, welke instan tie hij in die keuze laat pre- valeren. Bij hem is het geen kwestie van twee heren dienen: hij kent er maar één. Paus Paulus VI, met wie Wille brands erg bevriend was en die een onbegrensd vertrou wen in hem stelde, wist dan ook nauwkeurig wat hij aan hem had: een trouw-tot-in-de- dood-dienaar, die hem nooit in de steek zou laten, wat er ook gebeuren zou en wat hij hem ook zou vragen. De paus liet hem weliswaar met bloedend hart" naar Utrecht gaan, maar hij hield hem ook vast. Willebrands bleef curieprelaatHij vervult twee volledige banen, en dat op een leeftijd dat anderen al minstens vijf jaar met pen sioen zijn. Eigenlijk had hij een van die banen destijds moeten weige ren, of later alsnog de wens daartoe kenbaar moeten ma ken. Maar hij weigert niets wat de paus hem vraagt. En zo zit hij zeker een week per maand in Rome Verwachtingen De paus heeft hem niet voor niets naar Utrecht gezonden Willebrands moest pastorale er varing opdoen om na de dood vallen. Voor de kardinaal zelf, voor de paus en voor de Nederlandse kerkprovincie en zijn bisdom in het bijzon der. Hij heeft het gewoon niet waar gemaakt. Maar misschien had men ook wel te hoge ver wachtingen van hem. Willebrands is een man van er kend gezag, die een hoge in telligentie bezit en met kennis van zaken praat. Hij is di plomaat genoeg om geen brokken te maken en heeft voldoende doorzettingsver mogen Maar hij heeft ook een aantal negatieve eigenschappen, die men kennelijk onvoldoende heeft onderkend, zoals gebrek aan fantasie, contactarmoe de, een belerende toon en een grote mate van zwijgzaam heid. Voor een man die knopen moest doorhakken allemaal geen ei genschappen ten goede. Kapelaan van Paulus VI de pauselijke troon te kunnen bestijgen. In deze optimistische visie stond de paus niet alleen. Ook de reeds eerder geciteerde Coii- gar zag in Willebrands een toekomstige paus. Alleen was hij wat nuchterder dan Pau lus VI toen hij opmerkte Maar hij zal geen kans heb ben." En dat is wel gebleken. Daarmee is ook het laatste mo tiefvoor de paus om hem toen in Utrecht te stationeren ver vallen. Hij zou namelijk te vens orde op zaken moeten stellen. Het tegendeel is het geval.En hij zou daarbij mgr Gijsen, de bisschop van Roermand, in het gareel moe ten zien te brengen. Ook dat is hem niet gelukt. Vandaar dat de huidige paus de zaak volgend jaar zelf wel moet klaren Het is al met al bitter tegenge- Het helpt de zeventigjarige kardinaal niet dal hij zo voorkomend is ten opzichte van vrouwen, dat hij als een echt priester lekkere sigaren en een goed glas wijn kan waarderen, dat hij verder so ber leeft, van voetballen en klassieke muziek houdt en de bijbel iii de oorspronkelijke Griekse vertaling leest. Om maar eens een aantal plus punten van de man te noe- Dat is allemaal meegenomen, maar toch te weinig om lei ding te geven aan een belang rijk curiedepartement en aan de Nederlandse kerkprovin cie van vandaag. Ik ga niet zover als een niet on bekend Nederlands theoloog, die hem een "omhooggevallen kapelaan" noemde. Maar tus sen het kapelaanschap en het kardinaal- en aartsbis schopsambt zit nog menige functie die hij ongetwijfeld wél zou hebben aangekund. THEO KROON De stuurgroep "Open Kerk Lim burg" vraagt in een schrijven aan de Nederlandse bisschop pen niet de geloofsleer, maar het pastorale beleid als eerste punt op de agenda van de komende nationale synode met de paus te plaatsen. „Op de synode zal het moeten gaan over de zorg om de mens in de kerk en over onze verantwoor delijkheid ten aanzien van de hedendaagse maatschappij. Wij, "Open Kerk Limburg": gelovigen, hebben allerminst ten aanzien van zijn eigen dio- behoefte aan verklaringen van cees", aldus de verklaring van bisschoppen over de macht en de stuurgroep, het gezag van iedere bisschop Ook vraagt de groep de bisschop pen, bij de voorbereiding van de synode uitvoerig advies in te winnen bij de diverse geledin gen van het Limburgse bisdom en belangrijke groepen, zoals basisgroepen, de theologische hogeschool van Heerlen en de religieuzen. De stuurgroep meent dat het over leg binnen de R.K. Kerk in Ne derland is vastgelopen vanuit het bisdom Roermond (met na me de bisschop). De bisschoppen moeten achtslaan op hen die „binnen het officiële spreken van het Roermondse bisdom geen stem meer hebben" Gasten (1). Als zij de daarvoor nodige uitreispapieren krijgen, zullen de Poolse lutherse predi kant Gryniakow uit Piotrków en zijn vrouw in het weekeinde van 16 september gast zijn van de lu therse gemeente in Leiden. Het is de bedoeling dat ds. Gryniakow, met wiens gemeente de Leidse lutheranen al enige tijd een briefwisseling onderhouden, de preek in deze dienst verzorgt en samen met de plaatselijke predi kant, ds. Happee, het avondmaal bedient. Ds. Gryniakow spreekt in het Duits. Na de dienst is er in de consistorie kamer bij de kerk een gesprek waarbij men vragen kan stellen over het leven van de christenen in Polen. Tijd voor uitvoeriger gesprek is er op maandag 17 sep tember om 8 uur op "De Zolder" naast de kerk. Dan zullen ook de mogelijkheden van verder con tact met de kleine lutherse ge meente van Piotrków ter sprake komen. Het comité dat namens de Leidse lutheranen de briefwisseling en het contact met Piotrków onder houdt, heeft de kerkleden ge vraagd ook deze avond bij te wo nen. "Het is de manier waarop de kerk grote mogelijkheden heeft binnen de politieke werkelijk heid". Gasten (2). Het John Bate Choir uit Londen - een bekend koor in Engeland - brengt het weekeinde van 15-16 september door in Warmond. Op zaterdag 15 om 12 uur komen de gasten aan en zij worden dan ontvangen in het Trefpunt naast de hervormde kerk. s Avonds om acht uur geeft het koor een concert in deze kerk. Zondags zullen zij de morgen dienst in de kerk bijwonen die is bedoeld als begin van het win terwerk. De plaatselijke predi kant, ds. A.J. den Tonkelaar, gaat daarin voor en het kerkkoor en Warmonds Brassband werken mee. Na de koffie in het Trefpunt zullen de Engelse gasten ver trekken. Nieuw leven IKV-campagne. Hoe pacifisten aankijken tegen de kernwa penactie van het Interkerkelijk Vredesberaad is een vraag die centraal stond op een conferentie van de Doopsgezinde Vredes groep in het Broederschapshuis te Elspeet. Bram van der Lek, oud-kamerlid van de Pacifistisch Socialisti sche Partij, beoordeelde de op stelling van het Interkerkelijk Vredesberaad positief. Pacifis ten, zo zei hij, kunnen er blij mee zijn dat deze campagne het ge sprek over de bewapening nieuw leven heeft ingeblazen. :Het is heel bijzonder dat het IKV werkt uit naam van een aantal grote en kleine kerken en zoveel mensen bereikt. De campagne verdient de intensieve steun van pacifisten omdat ze een wezenl ij k PACIFIST VAN DER LEK .intensieve steun voor IKV- campagne punt in de bewapening aanpakt en op actuele politieke en tech nologische ontwikkelingen in gaat. Men schept zodoende ruim te voor verdere stappen tegen de kernbewapening". Van der Lek vond het wel onaan vaardbaar dat met een beroep op het terugdringen van de kernbe wapening de conventionele be wapening wordt opgevoerd. I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis A. van Brummelen Huizen; aan genomen naar Valkenburg (Zuid-Holland) C. Vermeulen Zevenhuizen (die daarmee be dankte voor Woubrugge). Gereformeerde Kerken; aange nomen naar Hazerswoude (dorp) K. Welbedacht Kampen, naar Vlaardingen A. Wilschut Haar lem-Noord, naar Harkema W. Wijbenga Kollumerpomp. Vrije Evangelische Gemeenten: aangenomen naar Hilversum K. de Ruiter (hoofd afdeling Nazorg van de Evangelische Omroep) Maarssen broek. Ierland. Volgens de vroegere Ierse minister Conor Cruise O'Brien, nu hoofdredacteur van het Londense weekblad "Obser ver", zou de paus zijn reis naar Ierland moeten uitstellen totdat de vechtersbazen daar eindelijk hun wapens hebben neergelegd. De paus zou daarmee duidelijk maken dat de moordcampagnes van de IRA - het verboden Ierse republikeinse leger - een bezoek nü ongewenst maken. Het zou kunnen bijdragen aan een isole ring van de IRA in rooms-katho- liek Ierland. De paus zou op deze manier de protestanten van Ul ster kunnen vertellen dat niet zijn kerk hun vijand is en dat hij zelf even vijandig staat tegenover de wérkelijke vijand van de Noord- ierse protestanten, namelijk de IRA. REIJKJAVIK (GPD) - Voor de tweede maal in enkele maanden tijd werd, na afloop van de wedstrijd die Ajax zondagavond in Madrid in het kader van het Bernabeu- toernooi tegen Bayern München speelde, ernstig kritiek geuit op Cor Brom, de oefenmeester van de Nederlandse landskampioen. Enkele maanden geleden liet Wim Meutstege zich publiekelijk nog al laatdunkend uit over de capa citeiten van Cor Brom; in Madrid betichtte nationaal doelman Piet Schrijvers zijn oefenmeester - met wie hij overigens toch al eni ge tijd goed overhoop ligt - van verregaande onbekwaamheid, speciaal op het tactische vlak. Een ietwat kregelige Ruud Krol reageerde daarop gistermiddag Dirk Maassen snel in Brighton LEIDEN - De Leidse snelwande laar Dirk Maassen van de Brink was het afgelopen weekeinde de beste Nederlandse atleet tijdens de vijflandenontmoeting snel wandelen bij het Engelse Brigh ton. Maassen van de Brink no teerde in Brighton op de 50 km een persoonlijk record van 4 uur 49 minuten 53 seconden. De overwinning op dit onderdeel ging naar de Westduitser Weitner in 4.01.48. Op de 20 km kwam ook een Leide- naar in actie, Nico Schroten. Schroten, evenals Maassen van de Brink lid van de AV Holland, liep over de 20 km 1 uur 43 minu ten en 57 seconden. Hier ging de zege naar de Zweed Gustafson in 1.25.41. West-Duitsland won de vijflande nontmoeting vóór Zweden met Engeland op de derde, Belgiè op de vierde en Nederland op de vijfde plaats. op Schiphol, waar de aanvoerder van het Nederlands elftal samen met Ling, Tahamata en Schrij vers vanuit Spanje weer richting IJsland vertrok, nogal boos: „Dat Schrijvers nu voor de tweede maal die zaak aan het rollen heeft gebracht vind ik per se onjuist en ook te veroordelen. Niet hij, of een van de andere spelers maakt uit of Cor Brom als oefenmeester van Ajax gehandhaafd kan blij ven. Daar is het bestuur voor. Die moet die man op zijn capaciteiten beoordelen. Het zou toch wel wat al te gek worden als een trainer naar een van zijn spelers zoC moeten luisteren". Ruud Krol gelooft dat de Ajacieden eerst maar eens de schuld bij zichzelf moeten gaan zoeken, vooraleer zij een oefenmeester met het falen van Ajax willen op zadelen. „Naar mijn stellige in druk is er bij Ajax een stel spelers die naast hun schoenen gaan lo pen. Die denken kennelijk al dat Ajax niet langer zonder hen zou kunnen. Misplaatste arrogantie noem ik dat. Ajax draait inder daad op dit moment nog niet zo als het zou moeten zijn, maar moetje dan bij de eerste de beste tegenslag de schuld meteen bij anderen gaan zoeken zonder eerst jezelf te raadplegen?" Hoewél Ruud Krol het dus duide lijk voor zijn oefenmeester op neemt („Ik ben gecontracteerd om te voetballen; niet om over een trainer te discussiéren"), zal er bij terugkomst van de Ajax-in- ternationals uit IJsland donder dag toch nog wel het een en ander rechtgezet dienen te worden. Niet alleen de zaak-Schrijvers contra Brom moet uitgesproken werden, maar bovendien zullen er nog een aantal andere zaken rechtgezet dienen te worden, zo als bijvoorbeeld de aantijging dat oefenmeester Cor Brom bij de voorbereiding op dit seizoen pas geneigd was oefenwedstrijden tegen enkele amateurclubs te spelen wanneer men bereid was hem onderhands geld en-of goe deren toe te stoppen, dit buiten medeweten van de spelers. Tscheu-la Ling: „Als het allemaal waar is, wordt het voor Brom zo langzamerhand wel een hopeloze zaak". Peter Gijsman scoort één van de zeven treffers voor Koosjardin in de wedstrijd tegen Glasbergen. Verder op de foto: rechts RBB- speler Will Groenendijk en links Anne Ouwersloot. KATWIJK - Voor de eerste speelavond in de interregionale zaal- voetbalcompetitie stonden gisteravond in de Katwijkse Cleyn Duin hal de teams van Koosjardin en Glasbergen de Best tegen over elkaar. Het Leidse team overklaste de Rijnsburgers met 7-3. De vooral in de eerste helft uitstekend opererende Leidse kam pioen nam via fraaie treffers van de goed op dreef zijnde Peter Gijsman en Bart van der Weijden al snel een 4-1 voorsprong (Cor Vreugdenhil had tegen gescoord). Het was Ger Nagtegeller die aan de basis van twee treffers stond. Hierna nam de Leidse ploeg duidelijk gas terug. Cees de Roode kon het zich zelfs nog permit teren een penalty te missen. Zelfs toen konden de Rijnsburgers geen moment gevaarlijk worden. In de tweede rondgang trokken de Leidenaars direct weer fel van leer. Ger Nagtegeller schoot na twee minuten keihard tegen de onderkant van de lat. Even later werd een combinatie tussen Nagtegeller en Peter Gijsman door laatstgenoemde afgerond: 5-1. Nadat een combinatie tussen wederom Nagtegeller en Gijsman een doelpunt opleverde (Gijsman scoorde) kon de Rijnsburgse op ponent iets terug doen via Gé Perfors (6-2). Vijf minuten voor tijd scoorde Peter Gijsman en verpletterde hiermee alle Rijnsburgse illusies: 7-2. Wil Groenendijk gaf de stand vlak voor tijd een iets gunstiger aanzien voor zijn ploeg: 7-3. ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB achtte gisteravond in een mondelinge strafzaak niet bewezen dat Hallvar Thoresen van FC Twente en Jos Hendriks van NEC vorige week woensdag avond tijdens de competitiewed strijd van beide clubs elkaar ge trapt en geslagen hebben. Scheidsrechter Henk van Dijken meende dit wel te hebben gezien en stuurde beide spelers van het veld. De tuchtcommissie van de KNVB achtte wel bewezen dat beide spelers bij herhaling handtaste lijk tegenover elkaar waren. Be sloten werd dat dit bestraft moest worden met een eerste registratie op de stralkaarten van Thoresen en Hendriks. Dit gebeurt dit sei zoen automatisch na gele kaar ten. De rode kaarten van Thoresen en Hendriks werden omgezet in gele kaarten. Jan Beek leidt de voetbalwed strijd in de voorronden van het Europese toernooi van lands kampioenen tussen het Noord- ierse Linfield en Dundalkuit de Ierse Republiek. Beek wordt ter zijde gestaan door de grensrech ters Bakker en Oetelmans. De wedstrijd wordt gespeeld in het stadion van Haarlem. TOKIO - Op de derde en laatste dag van de zwemwedstrijden om de FINA-wereldbeker in - Tokio heeft Cynthia Woodhead het we reldrecord op de 200 meter vrije slag verbeterd. De 15-jarige Ame rikaanse zwom een tijd van 1.58.23 en bleef daarmee 0,20 se conde onder haar oude tijd van 1.58.43, die zij op 6 juli realiseerde tijdens de Pan-Amerikaanse spelen in San Juan. De Zweed Par Arvidsson (18) ver beterde het Europese record op de 100 meter vlinderslag tot 54.33. Cynthia Woodhead werd met haar wereldrecord de vedette van de eerste tegenvallende wereldbe kerwedstrijden. Haar Ameri kaanse landgenote Mary Meag her vestigde een Amerikaans re cord op de 100 meter vlinderslag: 59.71. Enith Brigitha was op de 100 meter vlinderslag met 1.02.75 wel erg snel, maar ze kwam niet verder dan de vierde plaats. Brigitha en Monique Bosga hadden een fors aandeel in de overwinning van de Europese ploeg op de 4x100 me ter wisselslag. Tenslotte sneuvelde er ook nóg een Europees record. De Zweed Par Arvidsson zwom op de 4x100 de 100 meter wisselslag in 54.33. Het oude Europese record stond met 54.61 op naam van de Oostduitser Roger Pyttel. Het wereldrecord is in handen van de Amerikaan Joe Bottom met 54.18. Uni versiade Annelies Maas heeft zich op de eer ste dag van de Universiade in Mexico stad gekwalificeerd voor de finale van de 100 meter vrije slag. De zwemster uit Wagmin- gen won haar serie in 59.37 se conden. Ook Berber Kamstra plaatste zich voor de finale van de 100 meter vrije slag. In de serie maakte zij de vierde tijd 1.01,25. De Nederlandse dames waren ook succesvol op de 4x 100 meter wis selslag. Zij wonnen de eerste se rie in 4 minuten 32,19 seconden van Canada. Door dit resultaat plaatste de Nederlandse ploeg zich voor de finale. Tampa Bay Rowdies heeft zich geplaatst voor de finale van de strijd om het Noordamerikaanse voetbalkampioenschap. De club speelde 1-1 tegen de San DiegO Sockers en won vervolgens de shoot out met 3-2 en de mini- wedstrijd met 1-0. In de finale is Vancouver White Caps de tegenstander. Bog aert wint weer proloog DIVONNE-LES-BAINS (ANP) - Op exact hetzelfde parcours heeft de 21-jarige Belg Jan Bogaert gis teren - net als vorig jaar - de oro- loog van de Ronde van de Toe komst gewonnen. Vorig jaar greep hij de gele trui met een tijd van 5.37.65. Gisteren was hij acht seconden langzamer. Dat kwam door de wind. De proloog werd overigens be heerst door de Belgen en de ren ners uit de Sowjet-Unie, die dit jaar weer favoriet zijn voor alle klassementen. De Sowjet-Unie startte met ongeveer dezelfde ploeg als in 1979. Bij de eerste tien bevonden z.ich nog twee Belgen: Claes (derde) en Picard (vijfde). De Sowjet-Unie had v bij de eerste tien: Goessainov (tweede), Katsjerine (vierde), Mo- rotsov (zevende) en Averine (ne gende). Sergei So.-khoroetsjen- kov, de winnaar van vorig jaar en dit seizoen met grote overmacht eerste in de Vredeskoers, bezette in de proloog de negentiende plaats met een tijd van 5.58.52. De Nederlanders hadden een mati ge start. Wies van Dongen verras te aangenaam met de zesde plaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13