Ceaucescu wil vrede stichten 4 in Midden-Oosten Verdeeldheid bij begin top Havana Kissinger waarschuwt voor crisis in jaren tachtig Gadaffi maakt volkscomités van Libische ambassades Hartelijke begroeting Uitgaansverbod in hoofdstad Oeganda Iraanse leger neemt Koerdische stad in MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 TRIPOLI (UPI) - Libische am bassades in een aantal we reldsteden, waaronder Was hington en Londen, zijn ver anderd in "volkscomités". De veranderingen zijn aange bracht op verzoek van de Li bische leider, kolonel Moeammar Gaddafi, die de tiende verjaardag van zijn bewind heeft gevierd met de oproep tot "de macht aan het volk". Studenten en andere Libiërs die in het buitenland verblijven organiseerden zich zaterdag en gisteren in "volkscomités" en bezetten de ambassades van hun land Kolonel Gaddafi had zaterdag avond in een toespraak ter gelegenheid van het tiende jaar van zijn bewind de Libi sche studenten en arbeiders in het buitenland opdracht gegeven de plaatselijke am bassade-staven te verdrijven en hun bureaus te hervormen tot "volksbureaus". Gaddafi zei dat hij over de meeste am bassades klachten had ont vangen. Die klachten, zo ver telde hij, "toonden de kloof aan die bestaat tussen de volksmassa en hun ambassa des, het feit dat elementen van het afgezette regime (van koning Idris) werkzaam zijn gebleven op de ambassades en (ook) het bestaan van ne potisme en verkwisting bij een deel van de ambassade- staven" In Rome voerden Libische stu denten gisteren een bezetting van hun ambassade uit, met de mededeling dat ze "van een bureaucratisch object dat een obstakel vormt voor de ambities van het Libische volk een volkscomité maken dat de soevereiniteit van het volk bevestigt en beschermt'.' Een woordvoerder van de groep die de ambassade in Athene overnam zei dat de kanselarij daar voortaan be kend zal staan als het "bureau van de Libische relaties met Griekenland". Op Malta gaf de leider van het daar actieve volkscomité te kennen dat hij zijn inspiratie direct ontleent aan Gaddafi. "Zoals onze re volutionaire leider zegt: Macht, rijkdom en wapens behoren in de handen van het volk te zijn", zo zei hij. Er wa ren geen berichten over acties rond de ambassades van Li bië in Parijs, Madrid, Bonn of andere hoofdsteden. De tele foons in de meeste van deze steden bleven gisteren on beantwoord. De leider van het overname-comité in Was hington verklaarde dat de ambassades die reeds zijn overgenomen "worden be schouwd als sleutelambassa des en uiteindelijk zal dit zijn weerslag vinden op alle ande re ambassades" De bezettingen sades vallen s terugroepen vj ambassadeurs n in de ambas- nen met het i de Libische Romei afscheid van de ambassadeur in Athene. De huidige zaak gelastigde in Washington zal daar, naar verluidt, opnieuw worden benoemd. Volgens een van de Libiërs die in Was hington actief werd vormt de overname een poging om di rect met Libiërs in contact te treden in plaats van via ge bruikelijke kanalen en andere formele methoden. "We be schouwen het als een interne kwestie om de zaak aan te passen aan wat in Libië ge beurt", zei hij. "De normale zaken zullen zoals gebruike lijk worden voortgezet. Wij verwachten geen verstoring van de dagelijkse activiteit". BRUSSEL (DPA/UPI) - Als de huidige trend zich voortzet, dan zullen de jaren tachtig een perio de van ernstige crisis voor ons allen betekenen". Deze woorden sprak de voormalige Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, zaterdag bij de opening van een driedaag se conferentie over de toekomst van de NAVO. De conferentie is georganiseerd door het in Was hington gevestigde Instituut voor Strategische en Internatio nale Studies. De NAVO-landen raken op elk be langrijk militair terrein - met uit zondering misschien van de ma rine - achter bij de Oostbloklan den, aldus Kissinger. Het is nog nooit in de geschiedenis voorge komen dat een land, dat een overwicht heeft bereikt op ieder belangrijk militair gebied, dat niet heeft willen vertalen in poli tiek voordeel. Kissinger zei wel te geloven dat de Sowjet-Unie geen bepaalde agressieve plannen heelt. In de komende tien jaar krijgen we te maken met een ongunstig machtsevenwicht, een roerige wereld, een potentiele economi sche crisis en een enorm energie probleem, aldus Kissinger. Hij was van oordeel dat de westerse landen spoedig hun verouderde defensiestrategie dienden te wij zigen. De enorme bewapening van de Sowjet-Unie heeft de strategi sche verhouding in de laatste ja ren radicaal gewijzigd. Terwijl de VS en zijn NAVO-bondgenoten in de jaren vijftig en zestig ver trouwd op de afschrikking van intercontinentale kernwapens, die bij een conflict niet te gebrui ken zijn wegens de enorme ge volgen. De Sowjet-Unie heeft daarentegen systematisch zijn strijdkrachten voor traditionele militaire operaties uitgebreid en daardoor een regionaal over wicht op de VS gekregen. Kissinger wees erop dat, wanneer de NAVO-landen met de gedach te spelen af te zien van moderni sering van kernwapens in Euro pa, om zo nieuwe onderhande lingen over ontwapening moge lijk te maken, dat in feite een een zijdige ontwapening van het Wes ten betekent. Moskou hoeft al leen maar in te stemmen met nieuwe onderhandelingen om het westen van moderniserings plannen te doen afzien. Het kan dan ongestoord zijn SS-20-kern- raketten opstellen." i het Amerikaanse Congreslid William S. Broom field bij aankomst bij het <erd een conferentie gehouden over de "NAVO- de eerstkomende 30 jaar correspondent) JERUZALEM - President Ceausescu van Roemenië pro beert te bemiddelen tussen Israël, Syrië en de PLO. Met dat doel heeft hij in het geheim afgelopen vrijdag een vertegenwoordiger naar Israël gestuurd, zijn vertrouwe ling Vasile Pungun, die aan premier Begin verslag heeft °.p te.gevc uitgebracht van besprekingen die president Ceausescu onlangs heeft gehad met president Assad van Syne en PLO-leider Arafat. de hele Golan terugkrijgt. Op het eerste gezicht is het antwoord negatief, want het zou de ontrui ming van de Israëlische nederzet tingen op de Golan met zich meebrengen. Maar een definitief antwoord is daar bij voorbaat niet gezegd dat Is- Volgens de Israëlische krant Je- dioth Achronot zou president Ceausescu een ontmoeting Be- gin-Assad willen arrangeren, met als uiteindelijke doel een regeling waarbij Israël in ruil voor ont ruiming van de Golan-hoogte een „regeling" zou sluiten met Syrië (er werd niet gezegd of dat ook een formeel vredesverdrag zou zijn). Premier Begin bracht gisteren aan zijn kabinet verslag uit van het gesprek met de Roemeense di plomaat, dat geheim had moeten blijven, maar al of niet opzettelijk in Jeruzalem uitlekte. Begin deelde zijn kabinet mee dat de Roemeense afgezant verslag wil- President Kenneth Kaoenda van Zambia wordt zeer hartelijk welkom geheten door de Cubaanse president CastroKaoenda woont de conferentie van niet gebonden landen bij, die vandaag in de Cubaanse hoofdstad Havana is begonnen. de uitbrengen van het gesprek Arafat-Ceausescu. De Israëlische premier had die poging direct verijdeld. Begin was niet geiinteresseerd in dat gesprek, omdat hij hoe dan ook niet met de PLO wil onder handelen. Over de mogelijkheid van onderhandelingen met Syrië zweeg Begin. Zijn directeur-ge neraal, dr. Eliahoe Ben Elissar voegde er slechts aan toe dat Is raël altijd bereid is geweest met Syrië te onderhandelen, en dat premier Begin met dat doel pre sident Assad al meerdere malen heeft uitgenodigd. Herhaling (Van onze speciale verslaggever) HAVANA - Aan de vooravond van de zesde topconferentie van de „niet-gebonden landen" in de Cubaanse hoofdstad Havana wa ren de ministers van buitenland se zaken, die de afgelopen dagen deze conferentie voor hun rege ringsleiders hebben voorbereid, het nog steeds niet eens over een aantal voor de „ongebondenen" vitale kwesties. Verwacht wordt dat bijna twee derde van de ruim negentig lidstaten vandaag een staatsshoofd of regeringsleider zal afvaardigen. Enerzijds kon men het deze dagen moeiteloos eens worden over een aantal nauwelijks omstreden kwesties. Men beloofde steun aan de bevrijdingsbewegingen in het Midden-Oosten en Zuidelijk Afrika. De eis werd gesteld tot demilitarisering van de Middel landse Zee en de Indische Oce aan, en tot terugtrekking van de bijvoorbeeld bijna 15.000 man Amerikaanse troepen, die nog gelegerd zijn in Caribische lan den, zoals Panama, Puerto Rico en ook op Cuba zelf (de marine- basis Guantanamo). Anderzijds ontstond grote onenig heid over de mogelijke uitstoting van Egypte wegens zijn afzon derlijke vredesverdrag met Is raël, en over de mogelijke ver oordeling van Marokko wegens zijn inlijving van de westelijke Sahara. Sowjet-Unie KAMPALA (Reuter) - De Oegan- dese regering heeft zaterdag voor de hoofdstad Kampala een uit gaansverbod uitgevaardigd. Poli tie en leger hebben opdracht hun patrouilles te verscherpen om een einde te maken aan een golf van moorden en diefstallen. De Oegandese minister van defen sie, Joweri Museveni, die als staatshoofd fungeert tijdens de afwezigheid van president God frey Binaisa, die de conferentie van Havana bijwoont, schrijft de moorden toe aan 'wetteloze ele menten'. Maar sommige moor den waren ook gepleegd met po litieke bedoelingen. Het uitgaansverbod is van kracht tussen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Het wordt pas opgehe ven als de regering er zeker van is, dat de openbare veiligheid is her steld, zo meldt radio-Oeganda. Buitenlandse diplomaten krijgen extra-bescherming. Volgens Mu seveni worden buitenlanders ge dood door mensen, die hen weg willen hebben en de Oegandese regering in discrediet willen brengen. President Nyerere van Tanzania heeft zaterdag verklaard, dat de in Oeganda gelegerde Tanza- niaanse troepen teruggetrokken zullen worden, zodra de Oegan dese regering een doeltreffend defensieplan heeft uitgewerkt. Nyerere zei, dat er thans 20.000 man troepen van Tanzania in Oeganda zijn. De 'verhalen' over wange drag van Tanzaniaanse militairen in Oeganda zijn naar het oordeel van de Tanzaniaanse president 'leugens' Veruit de ernstigste meningsver schillen hebben echter betrek king op de rol van de Sowjet-Unie en zijn bondgenoten in de Derde Wereld, zoals de inzet van Cu baanse troepen in Afrika en de Vietnamese inval in Kampucha (Cambodja). De politieke com missie is het dan ook niet eens kunnen worden over de vraag, wie van de beide aanwezige Kampucheaanse delegaties als de wettige vertegenwoordiger van dat land moet worden be schouwd. Dit alles heeft ook zijn weerslag ge had op het werk van de economi sche commissie. Deze heeft de eis herhaald tot inrichting van een nieuwe internationale economi sche orde, die ook al bij de eerde re topconferenties in Algiers (1973) en Colombo (1976) was geuit. Anderzijds heeft de com missie moeten vaststellen, dat er sindsdien weinig vooruitgang is geboekt, en dat de situatie van de ontwikkelingslanden zelfs nog is verslechterd, doordat de ontwik kelde landen hun problemen (zo als werkeloosheid en inflatie) trachten te exporteren. Prij s verhogingen Enkele van de bijna honderd para grafen keren zich met name tegen de stelling, dat de economische crisis mede veroorzaakt zou zijn door de herhaalde prijsverhogin gen van de olielanden. Men ziet daarin een poging van de ont wikkelde landen om de ontwik kelingslanden tegen elkaar op te zetten. Volgens hen zijn het juist de transnationale ondernemin gen die de oorzaak zijn. Tientallen jaren lang hebben deze machtige bedrijven misbruik gemaakt van de betrekkelijke zwakte van de grondstoffenpro- ducenten, zo zeggen de deelne mers aan de topconferentie. Zelfs nadat in de wandelgangen van de topconferentie in Algiers (1973) tot een eerste ingrijpende olie prijsverhoging was besloten, zijn de westerse landen zonder enige terughouding doorgegaan met hun energieverspilling, zo heet het hier. En men wijst er dan op dat de kapitalistische industrie landen samen meer dan de helft van de wereldconsumptie voor hun rekening nemen. Zij consu meren drie maal zo veel als het gemiddelde, en de Verenigde Staten zelfs vijf maal zoveel. In de wandelgangen van de topcon ferentie in Colombo (1976) werd besloten de olieprijzen tijdelijk te bevriezen: om de lasten van de armere landen niet verder te ver hogen, en om de rijkere landen gelegenheid te geven orde op za ken te stellen. Desondanks, zo zegt men hier, ging de westerse inflatie in 1977-'78 vrijwel onge remd door. en nam de koop kracht van de oliedollar met der tig of veertig procent af. Alles bij elkaar een onduideijke si tuatie. De vraag rijst bijvoorbeeld of Syrië, als het openstaat voor een dergelijke Roemeense be middelingspoging, bereid is za ken te doen met Israël zonder enige vorm van oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Een her haling dus van Sadats initiatief In het geval van Syrië uiterst on waarschijnlijk. De zaken worden nog verder gecompliceerd door hernieuwde onrust in Syrië (on lusten in de stad Latakiaj en de ruzie Irak-Syrie. Een andere vraag is of Israel tot za ken bereid zou zijn als Syrië be reid is vrede te sluiten op voor waarde dat het in ruil voor vrede heeft al eens rael moet kiezen: of het behouden van de Golan (zonder dat hij zelf die keuze maakte). Het moet niet geheel uitgesloten worden geacht dat premier Begin onder gegeven omstandigheden bereid is de Golan „op te offeren" als hij daarmee „zijn" Judea en Samana (de westoever van de Jordaan) veilig kan stellen. President Ceausescu heeft al meerdere malen geprobeerd te bemiddelen in het Midden-Oos- ten-conflict, meestal om Rusland te pesten. Roemenie is tenslotte het enige communistische land dat diplomatieke betrekkingen heeft met Israël. Zijn pogingen werden nooit erg serieus geno men, totdat bleek dat hij bij Sa dats bezoek aan Jeruzalem, eind 1977. werkelijk een rol heeft ge speeld. Bürgerbrau- Keiler onder slopershamer MUNCH EN (DPA) - Een van de bekendste gebouwen uit de geschiedenis van nazi-Duits- land is sinds het weekeinde gesloten: de "Burgerbrau- Keller' in Munchen wordt wegens bouwvalligheid ge sloopt. Het uit 1791 daterende café kreeg door een mislukte bomaanslag op Adolf Hitler in 1939 internationale be kendheid. Hitler ontkwam aan de aanslag omdat hij vroeger dan was voorzien uit het café was vertrokken, maar de bomaanslag kostte wel aan zeven nazi's het leven. Sinds de machtsgreep van 1933, tot het eind van de Tweede Wereldoorlog, kwam Hitier geregeld in dc Munchense Burgerbrau-Keller, om daar met zijn aanhangers zijn mislukte putsch van 1923 te herdenken. In 1945 namen de Amerikanen het café in ge bruik als ontspanningscen trum voor hun troepen, maar sinds 1958 werd er weer bier getapt voor de Munchense burgers. Filippijnse militie MANILLA (AFP) - President Mar cos van de Filippijnen heeft za terdag aangekondigd dat er een militie bestaande uit 900.000 man in het leven zal worden geroepen. Deze militie moet een gewapend conflict dat, volgens de presi dent, het land over vijf jaar zou kunnen treffen, voorkomen. Bij het uitleggen van de noodzaak van de vorming van de militie gaf het staatshoofd de mogelijkheid van verdeeldheid binnen het reeds bestaande leger, dat 200.000 man telt. toe. TEHERAN (AFP UPI) - Een ver enigde strijdmacht van leger en leden van de revolutionaire garde van Chomeini heeft zaterdag avond het stadje Bukan ingeno men, zo heeft de Iraanse minister De Amerikaanse ruimtesonde Pionier 2 maakte deze foto van de rin gen van Saturnus. Bij onderzoek bleek later dat Saturnus in plaats van vijf ringen er zes heelt. Ook heeft de Pionier twee foto's gemaakt van de maan van Saturnus. Vermoed wordt dat er op deze maan le\en heerst, gezien een grote wolk die boven deze maan zweeft. van binnenlandse zaken Hachem Sabbagiuan gisteren bekenge- maakt. Bukan ligt ruim veertig kilometer ten zuiden van het Koerdische bolwerk Mahabad. Duizenden inwoners van Bukan waren eerder in de afgelopen week onder meeneming van hun wapens en munitie naar Maha bad getrokken. De Iraanse rege ring heeft het buurland Irak ge vraagd de grenscontrole bij Koerd ustan te verscherpen. Vol gens de minister van binnen landse zaken Sabbaghian kun nen opstandelingen de grens vrijelijk passeren, en worden ze aan de Iraakse kant opgevangen en verzorgd in tentenkampen. Ook zouden wapens over de grens gesmokkeld worden. In een reactie op de val van Bukan zei een zegsman van de Democra tische Partij van Koerdistan (DKP) dat de strategie van de Koerden op het ogenblik niet is gericht op het behoud van ste den. maar op een guerrilla in het berggebied. De Koerden berei den zich voor op een langdurige guerrilla tegen het regeringsle- Het officiële persbureau Pars meldt dat Koerdische rebellen vijftien revolutionaire gardisten hebben gedood bu een overval op een bus van de garde ten noorden van Mahabad. Bij een andere overval zouden Koerden zes militie leden en twee leden van een medische hulpploeg hebben gedood De gematigde sji ieti.sehe religieuze leider aptollah Sjuriatmadan heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de militaire campag ne tegen Koerdistan en aange drongen op een bestand en on derhandelingen tussen de rege ring en Koerdische leiders. Vol gens schattingen \an kranten heeft de stryd in Koerdistan tot dusver al meer dan 600 mensen levens geeist. nog afgezien van de burger-slachtoffers.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9