Lagere inkomens worden ontzien Universiteitsraad een slechte imitatie landelijk parlement Scholiere in bos gewurgd aangetroffen d Forse belastingverlaging Geen vermindering woningbouw Van Agt: "Waarschijnlijk geen daling werkloosheid" Christen-Turken weer in kerk D'66 wil geen regelmatig overleg met andere progressieven MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Drie agenten ernstig gewond bij vechtpartij DORDRECHT (ANP) - Bij een massale vechtpartij in Dor drecht zijn in de nacht van za terdag op zondag drie agen ten (21, 23 en 24 jaar) ernstig gewond geraakt. Twee van hen ondergingen spoedope raties. Er zijn negen aanhou dingen verricht. Vijf perso nen worden nog vastgehou den. De vechtpartij ontstond voor een café in de Dordtse binnenstad, waar de portier een groepje mensen de toe gang weigerde. Drie agenten in burger die de vechtenden probeerden te scheiden kre gen vervolgens te doen met de vechtenden, een aantal voorbijgangers en naar bui- ten gekomen cafébezoekers. Één agent kreeg een vuistslag in het gezicht, waardoor hij ern stig gewond raakte en later geopereerd moest worden. Een tweede klap op de milt waardoor hij het bewustzijn verloor en de derde kreeg een kogel in het' rechterdijbeen. De laatste loste een waar schuwingsschot, werd be sprongen door een paar vech tenden, waarbij zijn pistool nogmaals afging en de kogel zijn dijbeen binnendrong. Ook hij is geopereerd. De drie konden uiteindelijk ontzet worden, nadat een voorbijganger via de mobilo foon in de politiewagen het bureau had kunnen waar schuwen. De daar aanwezige vijftien politiemannen maak ten een eind aan de vechtpar tij. Met behulp van de politie van Zwijndrecht is de hele nacht naar de deelnemers van de vechtpartij gezocht. Het dienstpistool is nog niet te recht. Duur bezoek aan prostituee GRONINGEN (ANP) - Een 27-ja- rige man uit Putten heeft zater dag bij de gemeentepolitie in Groningen aangifte gedaan van diefstal van een bedrag van 22.000 gulden. De man had een nachtje doorgebracht bij een prostituee in de Nieuwstad in Groningen. Hij merkte later dat het geld was verdwenen. Rijkspolitie onderschept DEN HAAG (GPD) - Een forse belastingverla ging van een miljard gulden ten gunste van de lagere inkomens staat centraal in de miljoenen nota 1980. Daarmee wil het kabinet bereiken dat de koopkracht voor de inkomens tot modaal (ongeveer f32.000) in 1980 in ieder geval gelijk blijft. Ook de sociale premies zullen niet worden verhoogd. Het kabinet heeft daarmee alles op alles willen zetten om een algemene looneis te voorkomen. grote partij hasj DEN HAAG (ANP) - De rijkspolitie te water heeft een bijzonder goe de hasjvangst gedaan. In een mo torjacht werd eind vorige week een partij haèj gevonden ter waarde van vier miljoen gulden. De waterpolitie kreeg door een be richt in een Friese krant belang stelling voor het vijftien meter lange motorjacht "Beauty", dat eerder dit jaar op een werf in Friesland van stapel liep. In het verslag daarover meldde de krant dat onder het schip een tank was aangebracht voor de opslag van extra dieselolie. De snelheid van het jacht, dat voor Spanje be stemd zou zijn en dat een half miljoen gulden kostte, zou hier door tot de helft zijn terugge bracht. De rijkspolitie werd hier door argwanend en besloot het schip in gedachten te houden. In de vroege ochtenduren van woensdag 29 augustus liep de "Beauty" de haven van IJmuiden binnen. Nadat het was geschut, had het schip ter inklaring naar de douane moeten varen. Maar het sloeg deze formaliteit over en zette koers naar Spaarndam. Dit versterkte de verdenking dat de drie leden tellende bemanning iets had te verbergen. In samen werking met de douanerecher che in Amsterdam werd de "Beauty" in Spaarndam aange houden. Het jacht werd daarna twee dagen lang uitgebreid on derzocht. Toen het op de helling was gesleept, bleek er inderdaad een tank onder te zitten. De toe gang bevond zich in de machine kamer en was volgens de politie woordvoerder moeilijk te vinden. De hasj die uiteindelijk te voor schijn kwam, was verpakt in ca deaupapier. Jacht en smokkella- ding zijn in beslag genomen. De rijkspolitie acht meer arrestaties niet uitgesloten. Premier Van Agt kondigde zater dag op zijn wekelijkse persconfe rentie aan dat het komende jaar alleen de allerlaagste inkomens mogelijk nog iets in koopkracht stijgen. Verder is binnen het ka binet overeenstemming bereikt dat het woningbouwprogramma voor het komende jaar op het zelfde (hoge) peil blijft als dit jaar. Maar de maatregelen, die op de derde dinsdag in september be kend worden gemaakt, zullen niet of nauwelijks leiden tot een vermindering van de werkloos heid. „Volgend jaar bereiken we op zijn best enige daling van de werk loosheid", aldus premier Van Agt. Vooral de grote stijging van de olieprijzen hebben het beeld aanmerkelijk versomberd. Hij wees er overigens op, dat het besluit om de woningbouw op het hoge peil te handhaven ook gevaren voor de economie met zich meebrengt vanwege het te kort aan bouwvakkers. Deze krapte kan leiden tot aanzienlijke loonsverhogingen in deze sector hetgeen kan doorwerken bij an dere onderdelen van het be drijfsleven. Van Agt hoopt dan ook dat werkgevers en bouw bonden realiseren dat extra loonsverhogingen uit den boze zijn. Een algemene looneis stort volgens Van Agt de economie beslist in hele grote problemen. Vandaar dat het kabinet onder druk van minister Albeda (sociale zaken) de koopkrachtgarantie uit Be stek '81 gehandhaafd heeft. De eerste reacties op de nu bekend geworden begrotingsvoorstellen waren niet negatief. Zowel VNO- voorzitter Van Veen als FNV- voorzitter Kok toonden zich in genomen met de wat gunstiger si tuatie voor onderhandelingen, dan enkele weken geleden ge dacht werd. Het kabinet heeft de volgende fi nanciële oplossingen voor bo venstaande dure voorstellen ge vonden: - een verhoging van de indirecte belastingen: - invoering van een luxe-tarief voor energieverslindende appara ten; -verhoging van sommige accijnzen op alcoholhoudende drank en ta baksartikelen; - extra bezuinigingen bij de ver schillende departementen, - een vermindering van de rijksbij dragen voor investeringen via de WIR. Mogelijk heeft het kabinet ook be sloten de inflatiecorrectie voor de belastingen te verlagen. Hiervoor geldt een correctie van 100 pro cent, nadat onder het kabinet- Den Uyl de correctie telkens slechts 80 procent bedroeg. Een dergelijke (verkapte) belasting verhoging heeft het kabinet in ie der geval overwogen. Problemen In de afgelopen weken heeft het kabinet zich vooral beziggehou den met het aanvullende bouw programma van minister Bee- laerts van Blokland en diens staatssecretaris Brokx. Daar naast lag nog het probleem tus sen de ministers Albeda en An- driessen (financien) over de fi nanciering van de sociale uitke ringen op tafel. Deze zaak werd een conflict, toen bleek dat ver- Steekpartij op feestje: zeven gewonden naar liet ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - Op een feestje ter gelegenheid van de opening van een koffiehuis aan de Haagse Van der Neerstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag ze ven mensen door messteken ge wond geraakt. Zes konden na be handeling in een ziekenhuis naar huis. De zevende moest daar blij ven. De politie van Den Haag heeft de 20-jarige S.D. en de 21-jarige K.A.O. aangehouden die de ste ken zouden hebben toegebracht. Ze kwamen plotseling het kof fiehuis binnen en begonnen vol gens de politie zonder reden om zich heen te steken. De politie heeft één van de twee gebruikte messen teruggevonden. hoging van de premies koop krachtverlies voor de laagste in komens zou veroorzaken. Minister Beelaerts kreeg de minis terraad achter zijn voorstel om het woningbouwprogramma voor het komende jaar te hand haven op het peil van 1979, 106.000 woningen. De bewinds man, die vorig jaar voor de extra woningen een beroep op de kapi taalmarkt mocht doen, kreeg hiervoor dit jaar geen toestem ming. Vandaar dat minister Andriessen het aantal extra te bouwen wo ningwetwoningen, die het rijk het meest kosten, wilde vermin deren met 2500 tot 4500. Uitein delijk werd beslist de extra wo ningen toch te bouwen. De finan ciering moest worden gevonden op de normale begroting. Het be nodigde bedrag van f 250 miljoen is opgebracht door bezuinigin gen op de andere departementen, zei Van Agt zaterdag. Sociale premies Een tweede probleem leverde de door het kabinet voorgenomen vermindering van de rijksbijdra gen aan de sociale fondsen. „Het beslag dat de uitgaven voor de sociale verzekeringen leggen op de rijksmiddelen, is te groot. Dat kan niet worden volgehouden" verklaarde Van Agt hierover Maar de door Andriessen voorge stelde premieverhoging stuitte op onoverkomelijke bezwaren van de kant van minister Albeda, die zelfs dreigde op te stappen. Over de oplossing wilde Van Agt niets meedelen, behalve de ver klaring dat beide doelstellingen van het kabinet bereikt zijn. Verwacht wordt echter dat de re gering bij de financiering onder meer een beroep zal doen op de reserves van de sociale fondsen. Minister Andriessen blijft vast houden aan een geleidelijke ver mindering van het financierings tekort tot 4,5 procent in 1981 zoals Bestek '81 wil bereiken. Voor volgend jaar is volgens het sche ma een tekort van circa 5 procent voorzien. Van Agt wilde niets over het uiteindelijk nagestreef de tekort meedelen. Niet onmo gelijk is dat minister Andriessen heeft ingestemd met een verho ging van het tekort tot ongeveer 5,25 of zelfs 5,5 procent. ALMELO - Achtentwintig Turkse christenenvoor wie de komende dagen uitzetting uit Nederland dreigthebben de Grote Kerk in Almelo als schuil plaats gekozen. Echtgenoten en kinderen zijn er niet bijenkele Nederlandse vrijwilligers wel. Het aantal Turken zal de ko mende dagen nog toenemen. Er wordt rekening mee gehouden, dat deze actie zeer langdurig kan worden. Sinds de ochtenddienst van gis teren blijven de vluchtelingen en hun helpers in het kerkge bouw. Ze slapen in de kelder, eten in een bijgebouwtje en ver trouwen erop dat de publieke opinie de komende dagen zozeer onder druk wordt gezet, dat ze alsnog in Nederland zullen mo gen blijven. Burgemeester mr. F. J. H. Schneiders heeft toege zegd te zullen proberen „ruimte voor verdere gesprekken té vin den". Zijn aanbod voor bemid deling werd gisteravond „een historisch moment" in deze actie genoemd. Het staat volgens het comité vast dat hen in Turkije gevan genisstraf wacht, vooral ook omdat de Turkse veiligheids dienst de namen van de bezet ters van de Sint Jan allemaal heeft. Men is van oordeel, dat bisschop Bluyssen van Den Bosch valse hoop heeft gewekt met vage mededelingen over pogingen elders asiel voor hen te zullen vinden ARNHEM (GPD) - De 20-jarige scholiere Irene Jacobs uit Oos terbeek is in de loop van zater dagavond het slachtoffer gewor den van vermoedelijk een ze denmisdrijf. Politieagenten von den kort na het middernachtelijk uur het ontzielde lichaam van de gewurgde vrouw in het struik gewas langs de Schelmseweg in Oosterbeek. Irene Jacobs wilde afgelopen za terdagavond een clubhuis in de Arnhemse wijk Alteveer bezoe ken, samen met haar vriendin. Om negen uur ging ze per fiets van huis, maar arriveerde noch bij de vriendin, noch bij het club huis. Ze moet onderweg door de dichtbeboste noordkant van Arnhem haar moordenaar heb ben getroffen. Volgens een woordvoerder van de Arnhemse politie is het slachtof fer zeer waarschijnlijk tussen ne gen en tien uur vermoord. De zoekactie door leden van het Arnhemse en Oosterbeekse korps, gealarmeerd door de on gerust geworden ouders van Ire ne Jacobs, die 's avonds laat zelf ook al vruchteloos hadden ge zocht naar hun dochter, had vrij snel na het begin resultaat. De tamelijk nieuwe fiets van de jonge vrouw werd in de berm van de Schelmseweg gevonden, een tiental meters verder in het bos gebied lag het slachtoffer. Uit de sporen leidt de politie af dat de dader haar alvorens te wurgen eerst heeft misbruikt Patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust heeft gisteren sectie op het lichaam verricht. Rechercheurs hebben gisteren de gehele dag het bosgebied, waar het slachtof fer is gevonden, afgezocht. De in het weekeinde altijd drukke stra ten in deze omgeving van het Burgers Dierenpark werden voor het verkeer afgesloten. UTRECHT (GPD) - De advies raad van D'66 heeft gekozen voor een volledig onafhanke lijke opstelling. Zelfs een re gelmatig overleg met de an dere progressieve partijen wordt door de Democraten afgewezen. Dat bleek zater dag in Utrecht, waar de raad een advies opstelde voor het hoofdbestuur naar aanleiding van de uitnodiging van PvdA- voorzitter Van den Berg voor regelmatige gesprekken tus sen PvdA, PPR. PSP en D'66. Het staat vast dat het bestuur van D 66 volgende week het advies ongewijzigd zal over- Volgens D'66 wekt deelname aan het overleg de indruk dat de partij deel uitmaakt van de socialistische stroming bin nen ons politieke bestel. De Democraten vinden echter dat zij een vierde stroming, naast christen-democraten en liberalen, vertegenwoordigt. Ook wil de partij voorkomen dat zij opnieuw gezien wordt als een „aanhangwagen" van de PvdA. Zoals in 1972-73 bleek is de aanhang van D'66 hier niet van gediend. Wel verstrekte D'66 aan de PvdA een uitnodiging voor een openbaar debat over on derwerpen, zoals de econo mische orde, vrede en veilig heid en het energiebeleid. Namens de socialisten toonde waarnemend voorzitter Van der Doef zich teleurgesteld over de uitkomst van de be raadslagingen. Van openbare debatten stelde hij zich niet veel voor omdat juist de in tentie was geweest dat de vier partijen gezamenlijk over dit soort onderwerpen zouden praten. Zowel D'66 voorzitter Glastra van Loon als fractieleider Terlouw benadrukten „het andere gezicht" van de De mocraten ten opzichte van de PvdA. Terlouw: „Wij moeten onze onafhankelijkheid be waren om aantrekkings kracht uit te blijven oefenen op een ander soort progres sieve kiezer, dan waar de PvdA zich op richt. Er zijn overeenkomsten maar ook verschillen tussen PvdA en D'66" D'66-voorzitter Glastra van Loon verweet Van den Berg maximale politieke onduide lijkheid te hebben geschapen. Volgens Glastra van Loon heeft de PvdA-voorzitter D'66 niet fatsoenlijk en incorrect behandeld door het informele voorzittersoverleg in de publiciteit te brengen op de wijze waarop dat nu gebeurd is. Daarnaast verbaasde de D'66-voorzitter zich erover dat Van den Berg, die het al tijd over de basis heeft, nu streeft naar overleg tussen de partijtoppen. Professor Kuenen bij opening academisch jaar: LEIDEN - De scheidende rector magnificus van de Leidse uni versiteit professor dr. D.J. Kue nen heeft vanmiddag tijdens de opening van het academiejaar 1979-1980 uitgehaald naar de universiteitsraad. In zijn rede, getiteld "Kwantiteit en kwali teit" zegt professor Kuenen on der meer dat de universiteits raad is uitgelopen op een slechte imitatie van het landelijke par lement. "Als wij nagaan wat er zoal in de universiteitsraad ter sprake komt. dan heeft dat zelden direct betrekking op de kernopdracht van de universiteit; de aard van de kwaliteit van het onderwijs en het onderzoek. Aangezien de ver antwoordelijkheid daarvoor hoofdzakelijk bij de faculteiten ligt. is de rol van de universiteits raad een indirecte. Het lijkt mij dat dit opzichzelf wel goed is. Het gevolg is echter, dat er in de uni versiteitsraad niet zozeer over in houdelijke, kwalitatieve zaken wordt gesproken, maar hoofdza kelijk over het kwantitatieve. Wat er verder aan de orde komt zijn vaak de politieke implicaties van universitaire activiteiten, die op zich hoogst belangrijk zijn, maar veeleer in het landelijke parle ment zouden thuishoren", aldus professor Kuenen. Hij ging verder in op de begrippen kwantiteiten kwaliteit. Professor Kuenen concludeerde onder meer, dat een getalsmatige bena dering onvoldoende inzicht geeft in de essentie van het gebeuren. Hij meent dat door de concentra tie van aandacht op de kwantiteit er steeds minder ruimte is voor het begrip kwaliteit. Dr. Kuenen waarschuwde voor het gevaar dat men door het tellen van de bo men de waarde van het bos niet meer ziet. Veel en goed worden wel heel ge makkelijk telkens weer als iden tiek beschouwd. Maar in de wes terse wereld hebben wij van alles wat essentieel is, en trouwens van nog heel veel meer, echt wel ge noeg. Professor Kuenen is van mening dat nu aandacht moet worden gegeven aan welzijn. Dit maakt denken nodig waarin de kwantiteit niet steeds weer pre valeert boven de kwaliteit. Onder de druk van de kwantiteit dreigt, zo zei dr. Kuenen, de kwa liteit vergeten te worden op de universiteiten en met name bij het onderwijs. "Het talent dat we nodig hebben voor nieuwe ideëen en hun uitwerking krijgt zo onvoldoende kans", aldus pro fessor Kuenen. Op de bijeenkomst in de Hoogland se Kerk nam vervolgens de voor zitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath het woord. Volgens mr. Cath mist de universiteit maatschappelijk aanpassings vermogen mist. Mr. Cath w erop dat de universiteit nam lijks verder is gekomen in de menwerking met het hoger be roepsonderwijs. Professor Kuenen Mr. Cath is verder van mening dat de Leidse universiteit beter aan de maatschappelijke verwach tingen kan beantwoorden als zij geen rijks-, maar een neutrale bijzondere universiteit zou zijn met dezelfde speelruimte als de universiteiten op confessionele grondslag. Na de toespraken droeg professor Kuenen het rectoraat over aan professor dr. A.A.H. Kassenaar. Amsterdam Ook in Amsterdam werd tijdens de opening van het academiejaar gesproken over de kwaliteit van het academisch onderwijs. "In de debatten die momenteel binnen de universiteiten worden gehou den is terecht over de handha ving van de kwaliteit van het on derwijs gesproken. Maar daarbij is wel eens vergeten dat bijvoor beeld financiële maatregelen van regering en volksvertegenwoor diging het onmogelijk maken voor elke student dat kwalitatie ve goede onderwijs te garande ren". aldus professor dr. D.M. Schenkeveld. rector magnificus van de Vrije Universiteit in Am sterdam. De voorzitter van het college van bestuur van de VU in Amster dam, dr. K. van Nes, zei dat er nog veel onzekerheid is over de toe komst van het wetenschappelijk onderwijs. "We zijn nu ongeveer halverwege de omschakeling van een periode van overvloed naar een periode van schaarste. De buikriem is definitief aangelegd en de procedure ligt gereed om elk jaar de riem een gaatje verder aan te halen" Doelmatiger De democratisering aan de univer siteiten ''ii hogescholen hi eft weliswaar geleid tot langere be sluitvormingsprocessen. maar die zouden uiteindelijk wel eens doelmatiger kunnen blijken, dan de snel genomen besluiten van vroeger. In plaats van telkens weer te vragen naar de "efficien cy" van het tegenwoordige uni versitaire bestuur, zal men daar om meer moeten letten op de ef fectiviteit ervan. Zo luidt de samenvatting van het betoog van mevrouw ir. B. ten Zeldam-Hartelust vandaag bij de opening van het academisch jaar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. De middelgrote en kleine bedrijven zijn van meer betekenis dan al gemeen wordt verondersteld. Het is hoog tijd dat zij als de ande re helft van het productie-appa raat meer profiteren van het gun stige wetenschappelijk klimaat. Dit heeft F Trip vandM spreker zijn gehoor in de aula van de Technische Hogeshcool in Delft voorgehouden. Personeel In de huidige sociaal-economische verhoudingen lijkt het niet zon der meer aannemelijk dat de uni versiteiten hun positie en met name hun personeelsbestand kunnen handheienali hel aantal studenten werkelijk beduidend afneemt na het midden van de ja ren tachtig zoals wordt verwacht Dit stcld.' profes mi dr .1 Borg man. rector magnificus van de universiteit in Groningen van daag in zijn rede bij de opening van het academisch jaar De komende jaren zal onze universi teit alle zeilen moeten bijzetten om het onderzoek veilig te stel len"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7