Veel publiek op agrarische dag ?eNajaars-Vebo in fd allen Onze winst beter leefklimaat Speldag" in Jeugddorp Hoorzitting in Leiden over ambulance-plan Waarnemend commissaris H. Mostert (34): •R 197V1AANDAG 3 SEPTEMBER 1979 LEIDEN KEURINGSUITSLAGEN Kaastentoonstelling: Dorpenwedstrijd: Bodegraven (winnaar F.V.K. beker); Leidse kaas klasse A, J. Klever, Houten; baby Goudse kaas C.M. v.d. Heuvel, Bodegraven; Goudse 5-8 kg A.W. Paardekooper, Zoeterwoude; 8-12 kg A.W. Paardekooper, Zoe- terwoude; boven 12 kg J.J.J. Verkley, Alphen aan den Rijn. Veetentoonstelling: Jongvee voor mesterij alg. kamp. mann. vee V. Duineveld, Lisse; vrouw, vee fa. Sneep, Willemstad; jeugd mann. vee Roos, Ter Aar; jeugd vrouw, vee F. Brouwer, Pijnac- ker; Zwartbont vrouw, vee Fa. Sneep, Willemstad; roodbont vrouw, vee H. Kappel, Amsterdam; buitenlands ras vrouw, vee Fa. Sneep, Willemstad; zwarbont mann. vee G.A. Duivenvoor den, Rijpwetering; roodbont mann. vee Duineveld, Lisse. Rund vee oudere koeien P. v. Stralen, Woubrugge; jongere koeien Fa. Wesselingh en Bol, Zoeterwoude. Schapen kamp. ooi V.d. Velde, Klaaswaal; jongere rammen J. den Hertog, Bergambacht; oudere G. Rietveld, Mijnsheerenland; oudere ooien V.d. Velde, Klaas waal. Melkgeiten kamp. witte geit W.v.d. Zee, Rijnsaterwoude; togg-gekleurde geiten W. de Jongh, Lisse; dwerggeiten lamme ren com. V. Eyk-v. Joolingen, Berkenwoude. Jeugdgeit H. Doelman, Maasdijk; jeugdbok A. van Tol, Nieuw Vennep; geit L. Onderwater, Roelofarendsveen, dagkampioenbok A. van Tol, Nieuw-Vennep; Shetland veulen stal Bonaventura, Strijen, jeugdkampioen J. v.d. Griend, Maasdam, kamp. A Hooghart Rijsoord. LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt morgenavond een hoorzit ting georganiseerd door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland over de toekomstige regeling van het ambulancevervoer in de re gio. De algelopen maanden is daarover nogal wat te doen geweest. Met name bij de particuliere zieken- vervoerders ontstond onrust over de wijze waarop de centrale mel- dingspost zou worden ingericht en wie daarover het beheer zou Tot 1 juni van dit jaar had de pro vincie de gemeenten in de gele genheid gesteld om zelf met een gemeenschappelijke regeling te komen. Al in oktober 1977 was aan Leiden zo n regeling ge vraagd. Dat gebeurde ook, maar van de kant van de regio-gemeen ten (zoals Alphen. Hazerswoude, Noordwijk, Oegstgeest en Kat wijk) leefden er nogal wat bezwa ren tegen die regeling. In juni van dit jaar kwam Leiden met een nieuw concept. Inmid dels echter hadden de particulie re vervoerders in de regio zich er over beklaagd dat ze niet bij het overleg over de regeling waren betrokken. Een aantal gemeen ten wil dat overleg nu eerst gaan Gedeputeerde Staten vreesden dat opnieuw vertraging zou optreden zodat besloten werd zelf een ont werpregeling te maken die de totstandkoming zou moeten ver snellen. In het ontwerp is zoveel mogelijk rekening gehouden met belang hebbenden en de betrokken ge meenten. De Leidse regio en de Bollenstreek vormen in het plan een regio met een minimum van bulanceauto's. De regio is ver deeld in een aantal standplaat sen. De standplaats Leiden (met verder als verzorgingsgebied Al kemade. Leiderdorp, Warmond en Zoeterwoude) moet minimaal vijf en maximaal negen ambu lances hebben. De bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal bestemd voor belanghebben uit de regio's Leiden en Alphen aan den Rijn begint om acht uur s avonds. Knieschijf kapot geschopt LEIDEN - Bij een vechtpartij op de Steenstraat in Leiden is zater dagnacht een 22-jarige inwoner van Voorschoten mishandeld. De Voorschotenaar liep, vergezeld van vier vrienden, rond twee uur s nachts over de Steenstraat en door nog onbekende oorzaak raakte dit vijftal plotseling slaags met twee voorbijgangers. Eén van hen, een 23-jarige inwoner van Leiden, bedreigde de Voor schotenaar daarbij met een mes en schopte hem een gebroken knieschijf. Het slachtoffer moest door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis worden ge bracht. De Leidenaar is door de gealarmeerde politie gearres- Een van de keuringen die op de Vebo werd gehouden was die van de Shetland-ponys. LEIDEN - Hei zonnige weer ten spijt zochten afgelopen zaterdag zo'n 60001' -"zoekers verpozing in de Groennoordhallen, voor de grootste agrarische tentoonstelling van Ne derland. De publieke belangstelling voor de ruim 1100 van uit het hele land aangevoerde dieren was dan ook groter dan ooit tevoren Ook organisatorisch verliep de agrarische dag van de Vereniging tot het bevorderen van de Agrari sche belangen in Rijn- en Duin streek (VEBO) op rolletjes. Het keuren van de dieren door zestig juryleden en arbiters verliep zo te zien op rolletjes. Als altijd werd er bij de keuringen van de pony's, schapen, geiten, koeien en stieren gelet op de hoogte van de dieren, de 'rond bouw', het volume, de harmoni sche bouw, poten en (voor wat het rundvee betreft) de vorm van de uiers. Ook tijdens deze veeten toonstelling gooiden de dieren van de firma Sneep uit Willem stad hoge ogen. Die naam kwam veelvuldig in de uitslagenko lommen voor Maar er was zaterdag meer te doen dan de keuringen. Zo trok de ten toonstelling over kunstmatige inseminatie bij rundvee grote belangstelling. De expositie van de FEGRA (Federatie tot het be vorderen van agrarische tentoon stellingen) liet zien hoe het kan gebeuren dat één stier 'vader' van 40.000 kalveren kan worden. Als speciale attracties waren er ook demonstraties van oude ambach ten, waaronder een touwslager, mandenmaker, klompenmaker, smid, sigarenmaker en stoelen- matter. Temidden van het in een aantal gevallen met pet, sigaar en klompen uitgeruste publiek de den ze rustig hun werk. 'Iets scheef" "Bitter" "Zwakke korst" "Nestig" en "iets ruw" Dat waren de geheimzinnig aan doende mededelingen die de ka zen op de schappen in het restau rant sierden. Het betrof de zuivel- show van Leidse- en Goudse boe renkaas. Was het aantal inzen dingen wat lager dan in 1978, het gemiddeld aantal toegekende punten in de klasse A (Leidse kaas) steeg met 4 tot 90 (maxi mum aantal punten 100). Wat de Goudse kaas betreft lag dat puntengemiddelde wat lager, maar de meeste kazen werden wel als "eerste soort" gekwalifi ceerd. En dat terwijl de tempera turen in het restaurant tegen twaalven al tot onverantwoorde lijke hoogte was gestegen en de kazen het zichtbaar warm had den. Grote voordeel van deze keuring was volgens één van de keur meesters dat de eigenaar op het moment dat proeven en kijken hun onbekend is. "En dat kun je bij dieren nu eenmaal niet doen" In het algemeen werd de kwaliteit van het gebodene op de agrari sche dag als "gunstig" bestem pelt. Tevredenheid alom dus. "Ton Menken" heropend LEIDEN - Niet voor iedereen was het zomerse weer van afgelopen zaterdag ideaal. Zo waren voor de openingsdag van de Ton Menken ijsbaan wat meer winterse tem peraturen toepasselijker ge weest. Toch mocht de kunstijs baan niet over gebrek aan be langstelling klagen; het eerste weekeinde dat er in Leiden weer geschaatst kon worden passeer den maar liefst zo'n 2900 bezoe kers de kassa's. De heropening werd zaterdag met een disco avond gevierd. ln de Gr oenoor dhallen word aan belangstellenden uitleg gegeven over de bereiding van kaas. Prestatielopen' Ter kennismaking met de nieuwe Leidse kunststofbaan in de Leidse Hout bestaat van avond de mogelijkheid voor de jeugd van 6 tot en met 9 jaar aan een prestatieloop over 2 kilome ter mee te doen. Start om 18.00 uur. Een uur later is de beurt aan de jeugd van 10 tot en met 12 jaar voor een loop over 2800 meter. Morgenavond kan de jeugd van 13 tot en met 16 jaar voor een 4 kilometerloop in de Leidse Hout terecht (start 19.00 uur), waarna woensdagavond de se rie prestatielopen wordt beslo ten met lopen over 6 kilometer voor de categorieën 16 tot 30 jaar 19.00 uur) en 30 jaar en ou der (20.00 uur). Duivensport(l) LPV "De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanaf Strom- beek met 532 duiven. De uitslag was: 1,3. A. Houweling, 2,6,9. F. Ladan, 4,5.7. M. Noordervliet, 8. Jac. Siera, 10. Bodijn-Rijsber- gen. Duivensport(2) PV "De Blauwkras" hield een wedvlucht vanaf Strombeek met 287 duiven. De uitslag was: 1. G. v.d. Blom, 2.3,7. F. v.d. We tering, 4. P. v. Kampen, 5,6. N. v.d. Blom, 8. J. Vinkestein, 9. P. Gijsman Zn., 10. W. de Wetering Zn. Paaltjes Sinds kort is de Leidse binnenstad vergeven van de paaltjes. Hebben B en W wellicht aandelen in een palenfabriek? Wordt met deze paaltjes soms de schrijver/dichter Piet Paaltjens Duivensport(3) "Rijnklievers" vloog met 435 duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1. N. Hoogervorst. 2,8. Zwaan de Oude, 3,10. B. v Mil, 4,9. J. Kok, 5. H. Sladek, 6. S. v. Goozen, 7. K. v. Leyden Duivensport(4) 'Het Oosten" vloog vanaf Strombeek met 296 duiven. De uitslag was: 1,6,9. B. Singeling, 2,5. J. de Wolf, 3,4. G. Hendrik- se, 7,10. T. v As, 8. J. Stouten Duivensport(5) LPC vloog met 236 duiven van af Strombeek. De uitslag was: 1,5. N. de Groot, 2,3,4. A. Singe ling, 6. P. Landesbergen, 7,8,9,10. P. de Haas. Duivensport(6) "De Snelvlieger" vloog met 316 duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,4,8. F. Compier, 2,3. M. de Lange en Zn., 5. Gebr. Bink. 6,10. J. Degen en Zn., 7. W v. Berk, 9. J. Schouten. Duivensport(7) PV "Leiderdorp" vloog met 264 duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,2,3,4,8. M. Reijer- se, 5,7. H. v. Laar, 6. J. Knijnen- burg, 9. J. v. Laar, 10. H. Flippo. Hengelsport(l) DVS viste de vijfde wedstrijd met 17 man in het Aarkanaal. De vangst was zeer slecht. Slechts 130 stuks maatvis. De uitslag was: 1. J. Moenen 4460 gram(21 stuks), 2. J. Sinteur 2395(22), 3. W. v. Berkel 1920(13), 4. W. Teske 1545(10), 5. M. Bronmeyer 1000)11), 6. J. v. Rijn 1275(6), 7. F. Zandbergen 640(12), 8. Th. Hoppenbrouwer 805(5), 9. J. Korenhof 490(7), 10. P. Teske 500(6). geeerd? Zijn deze 'mannelijkheids-sym booltjes' misschien bedoeld om feministes te irriteren? Of gaan ze over 100 jaar werkelijk een parkeergarage bouwen ï.p.v. erover te leuteren, en proberen ze nu alvast de potentiele clientèle van de straten en de pleinen te verdrijven om zo in de toekomst een vollere garage te krijgen? Op de Mare zag ik onlangs een paar 99 WOERDEN/LEIDEN - "Die pet is natuurlijk overal het zelfde, maar de man eronder en het publiek verschillen wel van plaats tot plaats. De relatie politie-publiek zal hier natuurlijk anders zijn dan in de grote stad, waar je veel anoniemer optreedt" De per 1 november tot mend commissaris van politie in Leiden benoemde H. Mostert (34) heeft doelbewust gekozen voor een loopbaan in 'de grote stad' Komende uit het landelijke Woerden (23.500 inwoners) geeft hij zijn zelfstandigheid als korp schef bij de rijkspolitie ervoor op. Niet dat hij voor Leiden zeil koos. Hij kent de stad nauwelijks, hoe wel hij direct een aantal aspecten (illegale gastarbeiders, studen ten, de sociaal-zwakkere milieus) van de stad kan oplepelen. "Ik heb begrepen" zegt hij daarna di plomatiek "dat ze er wel in mijn straatje werken: zoveel mogelijk met de fiets naar het werk''. De reputatie die Leiden op het ge bied van parkeervoorzieningen heeft is de stad al vooruit gesneld. Aanleiding Aanleiding om naar de plaats van de heer Cornelisse, hij gaat op 1 december met functioneel leef tijdsontslag, te solliciteren was zijn wens "in het Zuidhollandse" te werken. Bovendien was het voor Mostert een pluspunt dat hij commissaris Van Voorden al kende via de vergaderingen van de korpschef Zuid-Holland/ Zeeland. De Leidse commissaris is voorzitter van die club; Mostert figuren bezig een paaltje te ver wijderen, wat midden voor een inrit van een werkplaats gezet was. Zou dat paaltje misschien misplaatst zijn in een poging om kleine ondernemers uit de bin nenstad te verdrijven? IK BAAL VAN DE PAAL J.M.G.G. Paddenburg, Nieuwe Rijn 11, Leiden. fungeert als secretaris. Beide po litiefunctionarissen zitten ook samen in het landelijk overleg van korpschefs. Ooit, toen Mostert zes jaar geleden naar Woerden toog, werd hij de jongste korpschef van Neder land. ("Ik zei toen: de tijd lost al les op"). Of hij die titel heeft weet hij niet. "Ik houd het niet meer zo by" Geen winst Waar hij zich de afgelopen tijd wel mee bezighield: het filosoferen over het belangrijkste facet van het politieoptreden. "Wij hebben nu eenmaal een bedrijfje dat geen winst in de zin van tonnen hoeft te maken, maar wel winst wat een brok leefklimaat betreft. Onze klant zal de ene keer een verma ning. de volgende keer een hel pende hand en de derde keer een bekeuring krijgen. Je moet het zo brengen dat 'ie begrijpt dat de serviceverlening verschillend is. Als je maar niet met de botte bijl te werk gaat. want dan kan die tip de volgende keer wel mooi uit blijven" Mostert. hij begon zijn loopbaan in 1966 bij de Utrechtse politie, heeft met zijn toekomstige colle ga's nog niet over een taakafba kening gepraat. Vindt dat zijn taak pas ingevuld moet worden na overleg met de staf. Het is hem nog niet bekend of hij bij de nieuwbouw van het Leidse politiebureau wordt betrokken. Klachten Na wat aarzeling zegt hij voorstan der te zijn van het plan om regio nale klachtencommissies in het leven te roepen. Onder voorzit terschap van een rechter zou zo'n commissie de klachten van het publiek tegen politiefunctiona rissen moeten behandelen. Wel vraagt Mostert zich af of het wel nuttig is dergelijke commis: op te hangen aan arrondissem ten in plaats van één gemeei "Dan komt het in een andere c text te staan. Als a eén gemeente omvat kan bij voorbeeld een Leidenaar die erin zit het klimaat in zyn eigen stad vertalen" Mostert (getrouwd, vader van twee zoons) begint zijn Leidse loop baan op 1 december. Leidse speeltuinen werken samen 99 LEIDEN - In het jeugdbuitencen- trum "Jeugddorp" aan de Voor- schoterweg organiseren de ge zamenlijke Leidse speeltuinen zaterdag een speldag voor kinde ren in de leeftijd van 4 tot en met 13 jaar. De dag wordt gehouden als onderdeel van de landelijke speldag in het kader van het in ternationale jaar van het kind. De spelen die op deze dag worden gedaan worden verstrekt door de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties. De leden van de speeltuinen kun nen gratis aan de dag deelnemen, niet-leden betalen I 1,50. Ieder kind dat wil meedoen moet zich voor vrijdag biir; van d.- >p.-.-l- tuinen opgeven. Zaterdagmor gen om tien uur verzamelen de verenigingen zich op de Vijf Meilaan en gaan onder muzikale begeleiding naar het Jeugddorp naast het zwembad HDe Vliet** Het programma vermeldt onder meer het oplaten van ballonnen, het optreden van m^joretten. di verse buitenspelen en poppen kast voor de kleintjes. Waarnemend commissaris Mostert Bedrijf hoeft geen geldelijke winst te maken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3