Vis Verrassend toneelspel van 'Theater Toverlei' Trijfel K&O organiseert weer dirigentencursussen MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 VARIA ln het Parool van afgelopen vrijdag vertelt Kronkel, de Age Bijkaart van Simon Carmiggelt, hoe hij aange sproken werd door een dame .Hoe krijgt u het toch gedaan, meneer, elke dag zo n artikel schrijven". ,Ach mevrouw, dat valt wel mee", antwoordde Kronkel, want kenmerkend voor zijn verhaaltrant is, dat hij zelf zelden iets terugzegt om over naar huis te schrijven. Een vaag knikje, een bescheiden ,pch...", een bevestigend ge mompel, daar blijf het meest al bij. Dat neemt niet weg dat hij ge lijk heeft: het valt wel mee. Ik doe het ook elke dag, alleen komt er bij mij journalistiek uit, en bij Simon Carmiggelt literatuur, zoals u voor de zo- veelst keer kunt natrekken in zijn zojuist verschenen bundel „De rest van je leven Kijkgaatje De reden waarom het allemaal Wel meevalt is, dat de stof naast het stof op straat ligt Neem bijvoorbeeld diezelfde vrijdag waarop Kronkel hierover schreef. Ik zat op een terrasje op het Leidseplein te genover Theater De Balie. Een week eerder had ik een be zoekje gebracht aan de voor malige gevangenis waaraan het nieuwe theater zijn naam ontleent. Je kon door een kijkgaatje in de afgesloten deuren in de cellen kijken, en iedere keer als ik Sara optilde om door dat gaatje te kijken, riep ze ver rukt: „Mooi!" als ze zo n de primerende, kale, verveloze cel zag. Niet omdat ze het echt mooi vond, maar omdat ze wel besefte dat dit het tover woord was waarmee ze me kon dwingen haar ook bij de volgende cel weer op te tillen om door het kijkgat te kij ken. Opeens hoorden we een al wat oudere heer tegen zijn vrouw zeggen: ,J)it was vleugel A mijn vleugel!"Hoorde ik iets van trots in zijn stem, of ver beeldde ik me dat? Sprak hier «7 Door \ico Scheepmaker n een oud-delinquent, een ex- politieke gevangeneof een voormalige bewaker? Een aardige opdracht voor de leerlingen van de toneel school: ,Zeg: ,JDit was vleugel A, mijn vleugel!", eerst zoals een vroegere inbreker, daar na zoals een oud-verzetsstrij der en tenslotte zoals een ex- bewaker het gezegd zou heb ben! (Hij bleek werkmeester in de gevangenis te zijn ge weest) Kanker Terug naar de werkelijkheid het terrasje in de zon. Een me vrouw met een collectebus voor de kankerbestrijding kreeg van de gedistingeerde heer aan het tafeltje naast ons te horen: ,J4ee, dank u wel!" alsof ze hem een koekje pre senteerde Ik gaf wél iets, maar ik besloot wel dat ik te zijner tijd, als ik kanker had, ook zou weigeren met de woorden:Nee, dank u, ik heb al kanker!, zoals een vriendin van ons, bij wie be gin van kanker was geconsta teerd na de operatie tegen een onheus optredende zuster vinnig opgemerkt had: %Wte heeft er hier nu eigenlijk kanker u of ik">' Wesp Vervolgens werd mijn aan dacht getrokken door een jon geman aan het tafeltje aan de andere kant, die belaagd werd door een wesp. Het werd een onvervalste Jacques Tati- scène uit .Jour de fête": eerst afwerende gebaren terwijl hij nog bleef zitten, daarna stond hij op. liep heftig gebarend om een lantaarnpaal heen en keerde snel weer op zijn sch reden terugalsof een wesp een stier was die je met zulke flauwe schijnbewegingen kon afschudden. Net als bij Tati.enook net als bij hockey op televisie, zag je het ding waarnaar gemept werd niet, maar het feit dat de jon geman bij al het gezwaai ook nog zijn aansteker in de aan slag hield om zijn belager met deze mini-vlammenwerper in brand te stekenbewees dat er wel degelijk sprake was van een wesp. Een en ander had zich. in_stilte, zoals het bij pantomime hoort, achter de rug van mijn vrouw afgespeeld, die het dus niet gezien had en ook nog geen as sociaties kreeg toen ik het haar vertelde. Dat kwam en kele uren later pas, toen in het restaurant waar we zaten te eten mijn aandacht plotseling werd getrokken door een kronkelend sliertje kaarsvet boven aan de rand van de brandende kaars. Het bleek een wit wurmpje te zijn, dat zich blijkbaar uit het vaasje bloemen naast de kaars naar het licht van de vlam had begeven, en nu in doodsnood merkte dat het daar minder leuk was dan hij gedach t had Anne, mijn vrouw, redde hem bijtijds en zette hem weer tus sen de bloemen, en toen herin nerde zij zich plotsling die Si- ciliaanse chirurg, een mafia- achtig figuur, met wie we in Epidauros aan één tafeltje te recht waren gekomen. Ik heb het niet gezien, maar zij zag toen, hoe die chirurg zijn aan steker onder de nachtvlinder tjes hield die om de lamp zwermden, en zo met onbewo gen gezicht het ene vlindertje of motje na het andere verzja- nedarkiseerde. Het zit haar nu nog steeds dwars dat zij toen niet is opgestaan en ge zegd heeft dat zij niet langer bij zo'n sadist aan één tafeltje wilde zitten. NICO SCHEEPMAKER LEIDERDORP - De eerste kennismaking met het amateurtoneel in Leiderdorp tijdens de opvoe ring van het door Marcel Mithois geschreven en door A. J. van Heemstra vertaalde toneelstuk "Een appeltje voor de dorst" (waarvan ik graag de oorspronkelijke titel had willen weten) is opval lend verrassend verlopen. Er blijkt in Leiderdorp meer toneeltalent aanwezig, dan een oppervlakkige beschouwing van het aan tal amateurtoneelverenigingen zou doen ver moeden. Bovendien blijkt (lijkt?) Leiderdorp een eigen 'culturele kern' te hebben, waarbij het ge bouw Zijlkwartier aan de v.d. Marckstraat blijk baar als centrum fungeert. Toch zijn er enkele fremdkörper (lees: Leidenaars) in deze toneelvereniging doorgedrongen. Lex Kerkvliet ('Nicolaas' in het stuk) en Willem Wil- lems ('Pascal de Vontauban') zijn daar twee voor beelden van. 'Theater Toverlei' blijkt, na het aan schouwen van het stuk van zaterdagavond, dat in een snikhete gymnastiekzaal zich tot vele minu ten na elf uur manifesteerde, een vergelijking met toonaangevende Leidse amateurtoneelgroepen moeiteloos te kunnen doorstaan. Opgemerkt zij dat de rol van de ambassadeur (Govert van Wie link) weinig functioneel genoemd kan worden en het stuk onnodig lang rekte, zodat het idee van een wat geforceerde anti-climax zich aan het kri tisch toeziend publiek opdrong. Toch kan men er niet omheen, dat door vele spelers een acteerprestatie van formaat werd geleverd. Gaan we ook even gemakshalve heen om de te lang aangehouden uitleg van Coco Baisos (Sheila Lever) omtrent haar verleden en relaties met mannen tegenover haar kinderen, die van de dé tails overigens al lang op de hoogte waren, dan blijft desalniettemin een keurige interpretatie overeind. Shela Lever (die de volledige aandacht voor haar kind onder geen enkele voorwaarde wil inruilen vooreen eventuele beroepscarrière, waar ze tegenaan leunt) was zonder discussie de meest 'volledige' speelster. Daarnaast werden opvallen de rollen gespeeld door Will van Piere (als Mon sieur Becot) en Mieke de Mik (Maggy Fauchois). Ook de regisseur Jan Verplancke, die tussentijds de rol van de op Mr. Granger ('Are you being served') gelijkende Anatole Longvy had overgenomen, dient te worden gerekend tot de met veel inzet spelende acteurs. Wanneer men het genre (weer een blijspel!) accepteert, bestaat er alle ruimte voor een sterk positief getinte benadering van dit stuk. Ook Ronald Derogée (butler August, die Ho- ratius citeert) en Loes Hanegraaf (Annemarie, de dochter van Coco Baisons) droegen tot dit oordeel bij. Grime van Sakia van Iterson gaf incidenteel een extra dimensie aan de dialogen. "Toverlei" hoopt met dit stuk overigens in oktober in het LAK- theater in Leiden op te treden. BERT KOEKEBAKKER Voor zowel gevorderden als beginners Dirigent René Verhoeff LEIDEN - Evenals in de voor gaande jaren organiseert K O het komend seizoen weer twee dirigentencursussen; de ene voor hen die nog geen di rigentencursus bij K O ge volgd hebben, de andere voor degenen die reeds een jaar de cursus hebben gevolgd of een ruime praktijkervaring als koordirigent hebben. De be ginnerscursus wordt de 'A- cursus' genoemd, de cursus voor gevorderden de 'B-cur- Beide cursussen hebben een duur van 25 zaterdagochten den. De 'A-cursus' wordt ge geven van 9 tot 11 uur en de 'B-cursus' kan men tussen 10 en 12 uur volgen. Beide cur sussen beginnen op zaterdag 15 september. Bij de 'A-cursus' komen onder meer aan de orde slag- en ademtechniek, koorscholing en repertoirekennis. De cur sisten doen praktijk-ervaring op door afwisselend het cur sistenkoor te dirigeren. Deze cursus is in het bijzonder ge schikt voor mensen die een kerkkoor, cantor ij, kinder koor of jongerenkoor leiden. Cursisten van de 'B-cursus' worden verder bekwaamd in slagtechniek, het dirigeren van recitatieven en eenvou dige cantates. Natuurlijk ko men repertoirekennis en koor scholing wederom aan de or de. Bovendien wordt aan dacht besteed aan het werken met orkest. Zowel de 'A-cursus' als de 'B- cursus' worden afgesloten met een slotconcert.De deelnemers aan de cursussen zullen als dirigent bij deze slotmanifes tatie worden betrokken. Beide cursussen staan onder leiding van René Verhoeff. Om na te kunnen gaan welke cursus voor iemand het meest geschikt is, houdt René Ver hoeff op zaterdagochtend 8 september van 10 tot 12 uur spreekuur in het K O-ge bouw aan de Oude Vest 45 te Leiden. Hoewel men zich nu reeds bij K O als deelnemer aan een van de cursussen kan aan melden, kan men zich ook op het spreekuur van René Ver hoeff oriënteren over de cur sus die men wil gaan volgen. Er is dan tevens, voor zover er dan nog plaatsingsmogelijk heden zijn, gelegenheid om zich in te laten schrijven hetzij voor de A-cursus, hetzij voor de B-cursus. Wil men vóór 8 september nader geïnformeerd worden over de beide dirigentencursussen dan kan men terecht bij K O. Leidse bioscopen CAMERA; "The China Syndrome" .da. 7.00 en 9.30 uur, al. Kindermatinee: "Alleen op de wereld" 2.30 u 1.30 u Nachtvoorstelling: "Fellini: Roma" vr en za. 11.30 uur. 16 jr. LUXOR "The Warriors da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15uur, 16 jr. LIDO 1: "Moonraker", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. LIDO 2: "In de ban van de ring", da. 2.30 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO3: "Animal House", da. 7.00en 9.15 uur, ma., di., do. en vr. ook 2.30 uur, al. Kindermatinee: "Woody Woodpecker" woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur.. "STUDIO: "C'Eravamo tanto Amati" da. 7.00 en 9.15 uur, ma. di., do. en vr. ook 2.30 uur. 16 jr. Kindermatinee: "50 Jaar Mickey Mou se", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Uit elkaar", da. 2.30,7.00en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. REX: "Kostschool voor ontucht", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr- Nachtvoorstelling: "Hoog het been de liefde lokt", vr. en za. 11.30 uur. 16 ir Bioscopen Alphen EURO 1: "Uit elkaar", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, za .zo en woe. alléén 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Dik Trom en z'n dorpsgenoten", za., zo. en woe. 2.00 uur. Nachtvoorstelling; "De hete meiden van de pomohoeve", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Ashanti", da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 12 jr. Nachtvoorstelling: Dezelfde als in Euro 1. EURO 3: "Moonraker", da. 2.30, 6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Aasgieren vallen aan", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 4: De schorpioen prikt raak", da 2.00,7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr Nachtvoorstelling: "Carrie", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "2001 A Space Odyssee do. 8.45 uur. do. 8 15 uur, 12 jr. "De gendarme ziet ze vliegen", vr. 7.00 uur, za. 4.00 en 7.00 uur. zo. 4.00 en 6.15 uur, al. 'The Deerhunter", vr. en za. 9.00 uur, Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden ongevallendienst elke dag Academisch ^"■aiael.ng: dag. van ll.l^lZOOuur Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 ™°r l*5£J£5 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur Kinderafdeling: dag. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou den} Maandag t/m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur Bezoek aan ernstige pafienten voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken Bezoektijden Kinderklimek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18.30-19.00 utir Bezoektijden kinderafdeling. Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-1130; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dflfl 1 n RM lil worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. (ZÖacLcl Zieuuts 3 september 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Te Long Ashton in Engeland is ene mej. Dyer, van Totterdown, tot een half jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het houden van een niet volgens de wet aangegeven kinderhuis. In de laatste twee jaren zijn negen van de aan deze vrouw toever trouwde kinderen overleden als gevolg van verwaarloozing - Een gerechtshof te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een bende jeugdige ban dieten, waarvan de leiders, Abadie en Gilles, 20 en 17 jaar oud waren, terwijl er ook een kind van 13 toe behoorde. Be halve aan inbraak en diefstal len hadden zij zich ook reeds aan moord op eene kroeghoud ster schuldig gemaakt. Het hof heeft Abadie en Gilles tot de doodstraf veroordeeld, een ze kere Claude tot zeven jaren op sluiting en tien jaren politietoe zicht en verder Charton en Fa- regoule tot twee jaren opslui ting in een verbeterhuis. - De bank van leening te Ant werpen leent thans gratis, zon der kosten of interesten, aan de behoeftigen, tegen vertooning van een bewijs van onvermo gen. Vijftig jaar geleden: - Bij Pigeon Point aan de kust van Californie het tankschip "S.C.T. Dodd" van de Standard Oil Company in botsing geko men met het passagiersschip "San Juan",dat het verkeer tus- schen de kuststeden onderhoudt De "San Juan" is bijna onmid dellijk gezonken, zoodat de be manning er niet »n kon slagen alle reddingbooten te water te laten. Volgens de reedenj waren eraan boord van de "San Juan" 45 man bemanning en 45 passa giers. Volgens de laatste berich ten zijn 74 personen om het term gekomen. De aan raring ge schiedde in den nacht en weldra was de zee bedekt met stukken hout, waaraan schipbreukelin gen zich wanhopig vastklamp ten. Spoedig arriveerden ver scheidene schepen op de plaats des onheils om hulp te verleenen maar de duisternis en de om standigheid, dat er met zoek lichten moest worden gewerkt, bemoeilijkte het reddingswerk tn hooge mate Ofschoon het tankschip bi j de botsing zelf een groot lek had opgeloopen, zette het toch booten uit en nam aan het reddingswerk deel. De ge redden verklaarden, dat zij ge zien hebben hoe de kapitein van de "San Juan" met zijn schip in de diepte verdween.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23