BOSGA TWEEDE OP RUGSLAG BIJ FINA-CUP Barry Sheene wint in Le Mans ■PI Softbalsters pakken titel KENNY ROBERT GRIJPT WERELDTITEL VIJFDE PLAATS VOOR MOTORCROSS-FORMATIE MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 SPORT SPORT TOKIO (ANP) - De eerste, door de FINA georganiseerde zwemwedstrijden om de wereldbeker waren niet van dat ni veau, als mocht worden verwacht. Weliswaar doet de afvaardiging van de Verenigde Staten zijn plicht en heeft na tweederde van de krachtmeting een straatlengte voorsprong op de concur rentie, de echter competitie, waarop wereldrecords sneuvelen, ontbreekt. Daarvoor zijn aanwijsbare oorzaken. Oost-Duitsland schreef af. De leiding in de DDR vond deze wedstrijden niet passen in de voorbereiding op de Olympische Spelen. De Sowjet-Unie conformeerde zich aan dit standpunt, hield de beleefdheid in acht door in Tokio met een ploeg voor de dagAe komen, maar liet de voornaamste cory feeën thuis. De deceptie voor de FINA werd compleet, toen bij de samenstel ling van de Europese afvaardiging Oosteuropese vedetten als Hargitay, Verraszto, Rolko en Petrov hun uitno diging terugstuurden. Het team van de Verenigde Staten, dat ook al experimenteel is samengesteld en enkele wereldrecordhouders mist, had nu geen moeite de afstandsover winningen aan elkaar te rijgen. De ba lans van twee dagen geeft voor de Amerikanen twaalf eerste plaatsen, vier tweede en drie derde plaatsen te zien. Cynthia Woodhead, de 15-jarige van Riverside (Californië) vestigde de aandacht op zich door het nationale re cord op de 100 meter vrije slag te verbe teren. Zij finishte in 55.63, 0,17 beter dan haar eigen beste prestatie en 0,22 boven het wereldrecord van de Oost- duitse Barbara Krause. Woodhead verkeert in uitstekende vorm, daarvan getuigde ook haar overwinning op de 400 meter vrije slag (4.10.53), waarbij zij wereldrecordhoudster Tracy Caulkins naar de tweede plaats Hoogtepunt van de eerste twee dagen was het Europese record dat de Zweedse estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag afleverde met 3.26.34. In tegenstelling tot de Oostbloklanden zien de Zweden in deze krachtmeting een uitstekende gelegenheid een jaar voor het Olympisch optreden in Mos kou de progressie te staven op een in ternationaal evenement. Van de Nederlandse deelnemers in de Europese ploeg kwam Monique Bosga op de 100 meter rugslag tot een zeer aanvaardbare verrichting. Met 1.03.86, exact een halve seconde boven haar ei gen nationale record, eindigde zij op de tweede plaats achter de Amerikaanse Linda Jezek. Op de dubbele afstand was er van een groter verschil sprake. De pupil van Marianne Oudkerk moest genoegen nemen met de zesde plaats in de matige tijd van 2.20.05. Clubgenoot Fred Eefting presteerde op dezelfde afstand identiek. Een matige tijd (2.06.31) en een vijfde klassering vielen hem ten deel. Enith Brighita, die met deze wedstrijden afscheid neemt van het internationale zwemmen, kwam op de individuele nummers nog niet in actie. Wel behoorde zij tot het Europese kwartet, dat op de 4 x 100 meter vrije slag achter de Verenigde Staten en Canada op de derde plaats beslag legde. BRUSSEL (GPD) - "Dat Duitse volkslied komt mijn strot uit. Je krijgt er toch wat van. Staan we met 4-1 voor kunnen we nog niet winnen. Wat een afgang" Maarten Sikking heeftin zijn 117 interlands al. heel wat keren naar de hymne van onze oosterburen moeten luisteren. Beeld, uit de hockeyontmoeting Nederland-W est-Duitsland. Paul Litjens (midden) schiet Oranje uit een strafcormer naar een 1-0 voorsprong. In het Brusselse Heizelstadion leek het er 14 minuten voor het einde van de prestigestrijd tussen vice- wereldkampioen Nederland en Europees kampioen West- Duitsland op, dat eindelijk het Wilhelmus zou klinken als aan denken aan de zege in het vier- landentoernooi. In die resterende 14 minuten sloegen de Duitsers zich echter naar een gelijke stand, waarmee ze, dankzij een beter doelsaldo, de levensgrote bokaal mee naar huis kregen. Ties Kruise en Paul Litjens ge bruikten het woord afgang. Daar leek het erg veel op. Oranje heeft een soort Duits complex. Zo goed LE MANS (ANP) - Tijdens de laatste Grand Prix die mee telt voor het wereldkampioenschap, de Grote Prijs van Frankrijk op Le Mans, zijn de Nederlandse motortoppers er niet aan te pas gekomen. Alleen Henk van Kessel be haalde in de lichtste klasse een eervolle vierde plaats. Hartog en Van Duimen vielen uit De race in de 500 cc klasse, traditie getrouw dé race van de dag, bracht volop spanning. Wil Har tog nam op de hem bekende wijze meteen afstand van het veld en duelleerde gedurende twee-der- de van de race met de Brit Barry Sheene. de Italiaan Virginio Fer rari en de Amerikaan Kenny Ro berts. In de 21ste ronde was het over voor Hartog die zijn motor met een uitgelopen lager aan de kant moest zetten. Sheen won tenslotte voor de plotseling naar voren gekomen Amerikaan Ma- mola en diens landgenoot Ro berts die door deze derde plaats opnieuw de wereldtitel greep. Van Duimen speelde ditmaal geen rol van betekenis. Hij kwam in de tweede ronde ten val en moest opgeven. Het betekende wel dat hij zijn vijlde plaats in de stand om het wereldkampioen schap moest overdoen aan de Italiaan Franco Uncini. Willem Zoet, rijdend op een uitstekende achtste plaats kreeg in de eindfa se ook al met pech te kampen. Henk de Vries werd zodoende met een twaalfde plaats de beste Nederlander. De Zuidafrikaan Kork Ballington won zonder moeite de race in de 250 cc klasse, had op de streep een voorsprong van een halve minuut op de Australiër Hans- lord. De Fransman Patrick Fernandez boekte zijn eerste Grand Prix ze-* ge in de 350 cc klasse. Het regen de tijdens de race en nogal wat renners, onder wie titelhouder Ballington, kwamen ten val. De kleine Fransman bleef evenwel overeind en greep zo de overwin ning, voor de Zwitser Freymond en de Italiaan Walter Villa. Wereldkampioen Lazzarini won de lichtste klasse. Henk van Kessel werd eervol vierde. In de 125 cc klasse ging de zege naar de Fransman Bertin. Titelhouder Nieto nam in de laatste bocht, in een poging Bertin te achterhalen, te veel risico en kwam ten val. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De Zwitsers Biland Waltisperg werden op Le Mans wereldkampioen in de zij- spanklasse. Zij zegevierden in de Formule-klasse voor hun land genoten Holzer/Meiermans. De stand voor het wereldkam pioenschap in de 50 cc klasse is: L Lazzarini (Ita), Kreidler 75 pun ten, 2. Blatter (Zwi), Kreidler 62, 3. Plisson (Fra) 32. De stand voor het wereldkam pioenschap in de 125 cc klasse is: 1. Nieto (Spa) Minarelli 120 pun ten, 2. Massimiani (Ita), MBA 53, 3. muller (Wdl), MBA 50. De stand voor het wereldkam pioenschap in de 250 cc klasse is: 1. Ballington (Zaf), Kawasaki 99 punten, 2. Hansford (Aus), Kawa saki 81,3. Rossi (Ita), Yamaha 67. De stand voor het wereldkam pioenschap in de 350 cc klasse is: 1. Ballington (Zaf), Kawasaki 99 punten, 2. Fernandez (Fra), Ya maha 97, 3. Hansford (Aus), Ka wasaki 77 De stand voor het wereldkam pioenschap in de 500 cc klasse is: 1. Roberts (Vst), Yamaha 113 punten, 2. Ferrari (Ita), Suzuki, 89, 3. Sheene (Gbr), Suzuki 87, 4. Hartog (Ned) Suzuki, 6. Van Duimen (Ned). De stand voor het wereldkampioenschap in de zij- spanklasse is: 1. Biland/Waltis- perg (Zwi), LCR 65 punten, 2. Holzer/Meierhans (Zwi), LCR 60. als de Duitse dames het heen en weer krijgen van alles wat een Oranje-shirt draagt. Nederland komt op elk groot toernooi beter voor de dag, maar strandt stee vast op de Duitsers, die óf in de aanvangsminuten een onover brugbare kloof slaan (EK te Han nover augustus 1978), óf tegen het einde, dankzij hun befaamde "over-mijn-lijk-mentaliteit" naar een afdoend resultaat snellen. In Brussel gaven ze België (5-2) en Engeland (8-2) een pak rammel, waar Nederland hautain op 3-2 en 3-1 bleef steken. Immers, alles was gericht op het duel met de aartsrivaal. Het had zelfs tegen de naar alles hakkende Belgen en de volledig verjongde "Engelse ba- bies" fout mogen gaan, als er maar weer eens een herhaling zou komen van mei 1977 toen Oranje Hi Limburg an Verkramping "Toch wil ik niet spreken van een Duitsland-complex", meende Wouter Leefers. Waarom dan die plotselinge verkramping, terwijl wereldkampioen Pakistan twee weken eerder met vliegend vaandel en zonder enige schroom naar een nederlaag werd ge stuurd? Bondscoach Wim van Heumen zag maar één oorzaak: "We speelden in de eerste helft zó verschrikkelijk goed, dat we na rust gedacht hebben het zo wel te kunnen klaren. Ik.heb in tien mi nuten 15 passes geteld die óf niet goed werden gegeven óf niet werden aangenomen. Daardoor verloren we de greep op het spel. Maar, kom je desondanks op 4-1, dan mag je nooit meer verliezen. Goed, we hebben gelijk gespeeld,, maar dit staat gelijk aan een ne derlaag" Scoreverloop: 4. Litjens (strafcor- ner) 1-0, 16. Litjens (strafcorner) 2-0, 37. Litjens (strafcorner) 3-0, 40. Stroedter (strafcorner) 3-1, 55. Bouwman 4-1, 57. Peter (stralbal) 4-2, 67. Seifert 4-3, 68. Peter (stralbal) 4-4. De eindstand: 1. West-Duitsland 3 2 1 0 5 17- 7 2. Nederland 3 2 1 0 5 11- 8 3. Belgie 3 2 0 2 2 4-8 4. Engeland 3 0 0 3 0 4-13 WK-jeugd Barry Sheene (midden) lacht na zijn overwinning in Le Mans. In feite had Kenny Roberts (rechts) daar nóg meer reden toe, nu zijn derde plaats goed bleek voor de wereldtitel. Links Randy Mamola, die tweede werd. Het Nederlands hockeyteam is za terdag in Parijs op de derde plaats geëindigd in het eerste toernooi om het wereldkam pioenschap voor junioren. Oranje won de wedstrijd om de derde plaats tegen Maleisië met 2-1. Pa kistan werd winnaar. Het ver sloeg in de finale West-Duitsland met 2-0. ROVERETO - Neder land is zaterdagavond in het Italiaanse Rover- eto Europees kampioen softbal geworden. Met ruime cijfers (5-0) na men de Nederlandse dames afstand van Ita lië. De ploeg van coach Nol Hout kamp legde al in de eerste slagbeurt de basis voor deze overwinning. Een vrije loop voor Betty Veenstra, die werd uitgeroepen tot de beste bui- tenveldster van het toernooi, en een Italiaanse veldfout op een tik van Truus Ruiter, brachten Nederland op 1-0. Truus Ruiter scoorde vervol gens op een verre klap van Elly Zweers, de beste slag- Hoofdrol Koks in finale EK i deze titelstrijd. Het foutloos spelende veld van Nederland, dat onder lei ding stond van werpster Els Koks, gaf de Azurri geen en kele kans. mes noodlottig. Een fout op een slag van Truus Ruiter en een vrije loop voor Lidy van Mourik, de meest waarde volle speelster en beste bin nenveldster van het toernooi, leidde het vertrek van de Ita liaanse werpster Carla Marti- niogni in. Warm onthaalden daarop Hilde Foks, Elly Nij- huis en Marit Kreischer de nieuwe heuveltroef Cena, die pas orde op zaken kon stellen toen de achterstand tot 5-0 opgelopen was. Els Koks, de beste werpster van het toernooi, bleef tegen de Italiaanse aanval moeiteloos overeind. Coach Houtkamp noemde de triomf een zege van mentaliteit en collectivi teit. „Met de hele ploeg was afgesproken dat Els Koks haar eerste grote internatio nale succes zou moeten boe ken. De ploeg heeft bewezen juist onder druk tot goede prestaties in staat te zijn". Voor Italië wierpen Carla Mar- tigiano (2 innings) 3-2-2-2 en Donatelle Cena (5 innings) 2-2-4-0. Voor Nederland stond Els Koks 7 innings op de heu vel 2-2-4-0. VANTAA (ANP) - Het Nederlandse motorcross-team 500 cc. bestaande uit Gerrit Wolsink, Gerard Rond, Kees van der Ven en Klaas Poppinga, is gisteren in Vantaa in de Cross des Nations, het officieuze wereldkam pioenschap voor landenteams, niet verder gekomen dan de vijfde plaats. Winnaar werd België voor Groot-Bnttannie en West-Duitsland. Tegenover het matige teamoptreden stonden individuele overwinningen van Gerard Rond en Gerrit Wolsink. Rond won de eerste manche, Wol sink de tweede. Dat Nederland desondanks niet verder reikte dan een vijfde plaats, had als oorzaak dat op Rond en Wolsink na in beide man ches geen enkele Nederlander zich bij de eerste tien klasseerde. De Zwitserse combinatie, bestaande uit de broers Emiel en Roland Bohl- hander zijn gisteren in Wohlen (Zwitserland) Europees kampioen in de zijspanklasse geworden. In de eerste manche werden zij tweede en in de tweede omloop derde. In het eindklassement werden Cor den Biggelaar en Cor van der Bijl derde. De eindstand is: 1. Emiel en Roland Bohlhander (Zwit), Yamaha EMZ 144 punten, 2. Robert Grogg/Alfred Schacher (Zwit), Norton/Wasp 115, 3. Cor den Biggelaar/ Cor van der Bijl (Ned) 102, 8. Wil van der Laan/Jos van Vliet (Ned) Westlake/Wasp 71.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 20