LEIDSCH DAGBLAD ORKAAN NADERT FLORIDA Havenstaking iets verder uitgebreid vandaag Van Agt: minder belasting voor lagere inkomens Mogelijk duizenden doden Bruiloftsfeest door "mijn" verstoord Woonwagenbewoners in kamer Leidse wethouder Vlees mevrouw, u weet wel van wie. 13,98 5,98 ir Jan Zan dbergen ROTTERDAM^ MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35951 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Venix met gangmaker Koch Martin Venix heeft op supe rieure wijze de wereldtitel bij de profstayers veroverd. In de finale van gistermid dag konden alleen de ont troonde kampioen Peffgen (tweede) en Cees Stam in de zelfde ronde blijven. Vooral die laatste stayer, die met een bronzen medaille af scheid nam, was Venix ui terst dankbaar. "Wat Stam voor me heeft gedaan was fantastisch". Het goud blonk ook voor Kee- tie van Oosten-Hage, die eer ste werd op het onderdeel dames-achtervolging. Ook zij zet een punt achter haar carrière, al kan dat gezien haar lange zegelijst beter een uitroepteken zijn. Johan Cruijff lijkt opnieuw op zijn schreden terug te keren. De tegenwoordig in Amerika voetballende nummer veer tien, keert mogelijk terug in Oranje. De zondagamateurs van Vo- lendam, uitkomend in de derde klasse, leverden dè stunt van de eerste beker ronde af. Zij versloegen eer ste divisieclub Wageningen met 1-2. Op regionaal voetbalniveau leed zaterdageersteklasser RCL een forse 4-0 nederlaag bij Barendrecht en kwam Quick Boys bij SDCP tot een 2-2 gelijkspel. Zaterdag ook werd het nieuwe bondsbu- reau van de KNVB. afdeling Leiden geopend. Het Leidse bestuur kon daarbij denken dat eén probleem zich als vanzelf had opgelost. Dat bleek slechts schijn. Oud administrateur Van Leeu wen woont nog altijd in het oude perceel aan de Rijns- burgerweg en zal alleen ver huizen naar een eengezins woning, die betaalbaar is. "Anders krijgt geen duivel me eruit" De opening van de nieuwe Leidse kunststofbaan kreeg veel meer glans mee. Met na tionale records werd er een stevig brok reclame ge maakt voor de nieuwe ac commodatie PAGINA'S 13-21 24 PAGINA'S Dik Voormekaar terug bij NCRV PAGINA 5 Scholiere in bos vermoord PAGINA 7 Roemeense president wil bemiddelen in Midden-Oos ten PAGINA 9 Ralph Nader wil consumen ten mobiliseren tegen olie concerns PAGINA 22 4 weken lang nei Leidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht .,s en wil het Leidseh Dagblad eerst 4 weken voor halt geid i Naam Adres Woonplaats Gtronr MIAMI/SANTO DOMINGO (UPI/AFP) - De wervel storm David heeft op zijn nu at zeven dagen duren de tocht door het Cari- bisch gebied aan honder den wellicht duizenden mensen het leven gekost. Veruit de meeste slacht offers vielen in de Domi nicaanse Republiek. Gisteravond laat raasde de wervel- storm met orkaankracht over de met toeristen volgepakte Baha- ma-eilanden en zette hij koers naar de kust van Florida. Ge vreesd wordt dat hij in de loop van de dag de stad Miami zal treffen. De zwaarste windstoten van de wervelstorm David, die al eerder werd omschreven als de krach tigste van deze eeuw, bereikten volgens officiële schattingen 145 km per uur. Maar volgens een woordvoerder van het Miami Hurricane Center waren er be richten binnengekomen over windsnelheden van 185 km per uur op het eiland Andros, het grootste eiland van de Bahama's. Weersvoorspellers hebben gewaar schuwd dat David nog in kracht zal toenemen op zijn weg naar de kust van Florida, en dat harde winden, stijgend water en ruwe zee als voorlopers van de storm kunnen worden verwacht. Op het vliegveld van Miami was het zon dagavond een grote drukte door dat veel mensen een plaats pro beerden te bemachtigen in de weinige vliegtuigen die nog zou den vertrekken, voordat de maat schappijen vannacht hun dien sten zouden staken. Terwijl Florida zich voorbereidde op de komst van David, maakten functionarissen in de Domin- caanse Republiek (waar de wer velstorm donderdag met snelhe den van 240 km per uur.toesloeg) bekend, dat berichten die nu pas uit afgelegen gebieden binnen komen aanwijzingen bevatten over honderden, wellicht dui zenden doden. De vice-president van de Dominicaanse Republiek, Jacobo Majluta, zei tijdens een tocht door de getroffen gebieden ten westen van de hoofdstad San to Domingo dat hij pas een mel ding had binnengekregen van nog eens 400 doden in Villa de Ocoa, 28 km ten westen van de hoofdstad. Volgens betrouwbare bronnen in Santo Domingo wa ren er gisteravond al zeker 700 doden geteld. Terwijl de medische diensten in de Dominicaanse Republiek bang zijn voor het uitbreken van epi demieën, proberen de ziekenhui zen de steeds grotere toevloed van gewonden op te vangen. De materiële schade in het land, met name aan koffieplatages en ver keerswegen, is zeer groot. Bijna het gehele land zit zonder stroom en drinkwater en voor de bevol king dreigt een tekort aan le vensmiddelen. Ik BRAND van verlangen, mijn nieuwe collectie manau-meu- belen e.d. aan u te tonen. Ook vele nieuwe dessins stof fen. CORRY HAGOORT Doezastraat 14, Leiden. Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien. Minimumtem peratuuromstreeks 11 graden. Middag- temperaturen circa 18 graden. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk nog harde wind uit west tot noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 september Zon op: 6.56 uur; onder: 20.22 uur Maan op: 19.17 uur; onder: 4.00 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.59 en 14.32 uur, laagwater om 10.13 en 22.39 uur Ook dit vliegtuig w kwam op zijn kop op e orkaan "David" uit koers gebracht. Zelfs landen i v van het vliegveld van Sayito Domingo terecht ROTTERDAM (ANP/GPD) - De staking in de Rotterdamse haven heeft zich weer enigszins uitge breid, nadat werknemers bij de graanclevatormaatschappij gis teravond laat het werk neerleg den. Bij de stuwadoorsbedrijven en de stadssleepdienst wordt ook nog steeds niet gewerkt Een paar duizend stakers waren vanmorgen present op het Afri- kaanderplein om te demonstre ren en hun eisen kracht bij te zet ten. De stakers maakten duide lijk dat zij onverkort blijven vast houden aan hun eisen, die hoger liggen dan die van de bonden. Het afgelopen weekeinde is op ver scheidene plaatsen overleg ge voerd over de situatie in de ha ven. In de loop van vanmiddag zouden de onderhandelingen tussen Vervoersbonden en ha- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil volgend jaar de lagere inko mens ontzien. Dat heeft premier Van Agt opgemerkt naar aanlei ding van de komende miljoenen nota. Om de koopkracht van de (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Bruiloftsgasten die juist de stemming aardig te pakken hadden, kregen za terdagavond de schrik van hun leven. Of ze het strand- restaurant, waar ze feest vierden, maar even wilden ontruimen want vlakbij was een landmijn gevonden. Op een droogje moesten zij van af de boulevard toekijken hoe de opruimingsdienst het projectiel onschadelijk maakte De verbazing was echter groot. Want de vermeende mijn was niets anders dan een ou de metalen voet van een pa rasol. Spelende kinderen stuitten op het 'apparaat' toen zij in het zand aan het graven gingen. Zij renden naar de politie om melding te maken van hun gevaarlij ke vondst. De politie scha kelde op haar beurt de op ruimingsdienst in. Die ging pas aan het werk toen de bruiloftsgasten weg waren en ook enkele andere pavil joens op het strand waren ontruimd. Tot op het laatste moment was men ervan overtuigd met een stuk oorlogstuig te ma ken te hebben. Tot het 'pro jectiel' helemaal tevoor schijn was gehaald. Toen kreeg men in de gaten dat het om een onschuldige parasol voet ging. Omdat hij zoveel gelijkenis met de vorm van een mijn vertoonde, namen de 'opruimers' hem mee voor het Marinemuseum in Den Helder. lagere inkomens (tot ongeveer 32.000 gulden) te handhaven is de regering van plan een forse belas tingverlaging van één miljard gulden door te voeren. Verder heeft de regering het voor nemen om de woningbouwpro- duktie op hetzelfde peil (106.000 woningen) te handhaven als vo rig jaar. Om bovengenoemde beleidsvoor nemens te kunnen bekostigen zal er een luxe-tarief voor energie verslindende apparaten worden ingevoerd, zullen sommige ac cijnzen op alcoholhoudende drank en tabaksartikelen worden verhoogd, zullen de indirecte belastingen worden verhoogd en zullen verschillende departe menten extra moeten bezuini gen. Zowel van werkgevers- als van werknemerszijde is in eerste in stantie tamelijk gunstig gerea geerd op de uitlatingen van Van Agt. VNO-voorzitter Van Veen en FN V-voorzitter Kok toonden zich beiden na de mededelingen van Van Agt wat optimistischer ten aanzien van het komende ar beidsvoorwaardenoverleg. (Zie ook pagina 7.) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. (Van r verslaggevers) LEIDEN - Een groep van onge veer vijftien woonwagenbe woners heeft vanmorgen de kamer van wethouder Tesse- laar op het Leidse stadhuis enige tijd bezet gehouden. Zij eisten een gesprek met de wet- houder over de gebrekkige omstandigheden op het "noodkamp" aan de Haar lemmertrekvaart. Tesselaar weigerde de groep te woord te staan en blies de aftocht. Volgens de groep is er voor de tien wagens op het noodkamp r 1 kilo hamlappen^| 1 kilo varkensfricandeau 1 küo verse worst LEIDEN. Khijnrgom (ingericht omdat het naburi ge kamp Trekvaartplein bomvol is) dringend behoefte aan was- en douchegelegen heid. Op dit moment zouden 25 bewoners, onder wie jonge kinderenaangewezen zijn op één douche. Op het kamp zou verder overlast zijn van on gedierte en zou een sloot al lange tijd stankoverlast ver oorzaken. Aanvankelijk leek het er op, dat de groep de kamer van Tes selaar bezet zou houden totdat deze wél tot een gesprek bereid zou zijn. Opgetrommelde poli tiemensen deelden de bezet ters meedat Tesselaar van middag bereid zou zijn tot een gesprek. Na een discussie tussen onder anderen hoofdinspecteur La Riviere en woordvoerder Harry van Wanrooy van de woonwagenbewoners (foto) besloten de actievoerders om de kamer van dc wethouder te verlaten, en het gesprek van vanmiddag af te wachten. Wethouder Tesselaar was van morgen niet bereid tot het ge ven van commentaar. Volgens de actievoerders zijn hun klachten al vier jaar lang on derwerp van bespreking. venwerkgevers worden hervat Volgens een woordvoerder van de bonden verlopen de bespre kingen die vrijdag zijn begonnen moeizaam en is er sprake van veel schorsingen in het beraad. Vooral de wens om de lonen zoda nig te herstructureren zodat er toch een acceptabele loonstijging voor de havenarbeiders uitrolt Koerden geven de strijd op MAHABAD (AFP) - De strijd om het Koerdische Mahabad is voor bij. De Koerdische strijders zou den alleen nog proberen de uit tocht van de bevolking te dek ken. Een lange stoet vluchtelin gen verlaat de stad in zuidweste lijke richting. Vanmorgen hadden Phantom- bommenwerpers van de Iraanse luchtmacht de heuvels rond de stad bestookt. Ook werden in de stad hevige gevechten geleverd tussen pantsereenheden van het Iraanse leger en de Koerden. vanaf 6 meter Leuvehaven, labij museumschip "Buffel" 5 t/m 9 september, dagelijks geopend van 11.00 tot 19.00 uur. schijnt nogal wat problemen op te leveren. De werkgeversdelegatie heeft vanmorgen opnieuw rugge spraak gehouden met het alge meen bestuur van de Scheep vaartvereniging Zuid over de ei sen van de bonden. Toen de bonden eind vorige week hun eisenpakket op tafel legden, hebben zij daaraan het ultima tum verbonden dat er voor mor genmiddag vijf uur een cao zou moeten zijn. Wanneer er op dat moment nog geen cao is, zouden de bonden de nu nog wilde sta king wel eens kunnen gaan steu nen, hebben zij laten weten. De Industriebond FNV heeft in middels verklaard niets te voelen voor het stellen van extra loonei sen, maar de voorkeur blijft ge ven aan loonmatiging ten behoe ve van werkgelegenheid. "Aan meer geld hebben wij niks" zo houdt het bondsblad Zin van de ze week de leden voor. "Meer geld betekent zeker in de indus triële sector alleen maar minder werkgelegenheid en dus meer ontslagen" aldus het orgaan van de Industriebond FNV Noodlanding: benzinetank was leeg (Van één onzer verslaggevers) Een éénmotorig vliegtuigje, be stuurd door een 43-jarige inwo ner van Aerdenhoutheeft op een weiland langs de Herenweg in Noordwijkerhout een noodlan ding moeten maken, omdat de benzinetank leeg was De Pipercup was in Valkenburg (Limburg) opgestegen om een zweefvliegtuig naar fret Lange- veld in Noordwijk over te bren gen. Boven het Oosterduinsemeer op een hoogte van ongeveer dui zend meter, kreeg de piloot in de gaten dat hij zonder brandstof zat. Het zweefvliegtuig werd los gekoppeld en ging op eigen kracht naar de badplaats. De Aerdenhouter zette het vlieg tuigje zonder problemen aan de grond en kon enkele uren later, nadat er was getankt, t stijgen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1