Reclame records in Leiden Vierde plaats voor Nederlandse vijfkampsters WK-roeien beheerst door Oosteuropeanen poster Propaganda van Wielart voor nieuwe kunststof baan Van uw vakantiefoto's MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 SPORT I SPORT SPORT Oostduitse dames ongenaakbaar tijdens Europa Cup finale in Dresden DRESDEN (GPD) - De prognoses van meerkamptrainer Piet van Gerven kwamen ten slotte vrijwel perfect uit. Voorafgaande aan de Europa-Cupfi nale vijfkamp in Dresden had hij voorspeld dat de vierde plaats haal baar moest zijn voor de Nederlandse meisjes; dat Sylvia Barlag en Els Stolk onder hun beste prestatie zou den blijven; en dat er persoonlijke re cords inzaten voor de beide andere leden van de ploeg: Tineke Hidding en Olga Commandeur. Toen zaterdagmiddag laat in het Heinz Steyer Stadion van Dresden de balans werd opgemaakt, klopte de voorspel ling van Van Gerven bijna helemaal. Het enige „foutje" school bij Sylvia Barlag, die hij op zo'n 100 punten onder haar nationale record van 4512 had in geschat. De 25-jarige Amsterdamse, die onlangs afstudeerde in de hogere energiefysica, kwam in Dresden niet verder dan 4247 punten, maar was daarmee desondanks de beste Neder landse. Sylvia Barlag echter kon excuses aan dragen. In de eerste plaats lag haar sei- zoentop in juni, toen zij in Dole het Ne derlandse record scherper stelde en de Olympische limiet van 4400 ruim over trof. In de tweede plaats had zij last van maagstoornissen en verstopte lucht wegen. Toch was haar totaal, gekop peld aan dat van Els Stolk en Tineke Hidding (Olga Commandeur telde als vierde Nederlandse niet mee voor het landenklassement) voldoende voor de vierde plaats achter onaantastbare landen als Oost-Duitsland, de Sowjet- Unie en West-Duitsland. Van deze lan den haalden alle dames een totaal van meer dan 4300 punten. Eén Nederlandse prestatie klom ver bo ven alle andere oranjeresultaten uit. Tineke Hidding liet na haar derde po ging bij het verspringen een afstand opmeten van 6,35 meter. Daarmee leek zij de tweede plaats te gaan innemen op de Nederlandse ranglijst aller tijden achter recordhoudster Ciska Jansen (6,53). Het werd echter een derde te. De prestatie van Hidding mocht er echter zijn omdat zij tevoren twee ongeldige sprongen had afgeleverd. Normaal springt een vijfkampster dan op zeker, aangezien een derde mislukking nul punten betekent en een behoorlijk to taal dan niet meer haalbaar is. Niet ech ter Tineke Hidding, die er in haar derde poging nog één keer alles uitperste. „Ik wilde persé een goede sprong maken. Natuurlijk wist ik welk risico ik nam, maar dat kon me weinig schelen", al dus de Daventria-atlete. Zij kon de gok nemen, omdat het voor de ploeg niets zou hebben uitgemaakt. Bij drie mislukte vertesprongen van Hid ding zou namelijk Olga Commandeur de derde Nederlandse zijn geworden en was Nederland via haar 800 meter toch vierde geweest. De IJmuidense werd in het persoonlijk klassement op haar favoriete onderdeel tweede achter de Oostduitse Ramona Neubert. Commandeur liet een tijd noteren van 2.10,8. Zij kan sneller, maar trof het in Dresden slecht, omdat Nederland in één serie was ingedeeld met West- Duitsland. De ploeg van de Bondsrepubliek telt echter een tweetal zwaargewichten (Eva Wilms en Beatrix Philipp), die veel punten verdienden met het kogel stoten (respectievelijk via 18,57 m en 17.91 m), maar op de andere onderde len nauwelijks uit de voeten kunnen. Hun tijden op de 800 meter lagen ruim boven de 2.20 en dat zegt voldoen de. Eva Wilms mocht met haar 2.23,1 nog niet eens klagen, want over die chrono bestonden de nodige twijfels. Ze kwam een meter of acht na haar landgenotes Philipp en Sulek over de streep en kreeg een tijd, die slechts negentiende van een seconde langzamer was. De ju ry was zaterdag toch vrij soepel, want op de 800 meter tussen Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie ging de rode vlag omhoog voor een van de Sowjet-meis- jes, die, voordat de eerste honderd me ter waren afgelegd, haar baan verliet. Normaal volgt dan een diskwalificatie. De jury bracht echter de indoktrine- rende slogan „Es lebe die Deutsch- Sowjettische Freundschaft". die op di verse plaatsen de gevels van Dresden siert, in praktijk. De horen, zien en toch zwijgen-actie maakte voor Oost-Duitsland niets uit. De ploeg werd onbedreigd winnaar van de Europa-Cup, (net als bij de he ren) mede omdat Kristine Nitsche het nationale record verbeterde tot 4686 punten. Basis voor dat totaal was haar hoogsprong over 1,93. Niet zo verwon derlijk, omdat zij dit seizoen al eens over 1,95 was gegaan. Toch werd Nit sche geen winnares in het persoonlijk klassement. Die eer was voor de Russi sche Ekaterina Smirnova met een to taal van 4717. Wanneer zij haar kogel en 800 meter (nu in 2.17,0) wat verbetert, dan lijken de dagen van Nadesja Tkatsjenko als wereldrecordhoudster geteld. De Nederlandse meisjes eindigden in het individuele klassement in de achter hoede. Keurig bij elkaar op de plaatsen 15 tot en met 18. Voor Sylvia Barlag is er straks in Moskou perspectief voor een wat hogere klassering, omdat de toplanden dan maximaal drie dames mogen inschrijven. Daar zullen zich echter ook nog een paar meisjes van de andere kant van de oceaan melden. Ook Els Stolk kan de Spelen halen, want haar beste prestatie ligt net onder de limiet. Die kan ze volgend jaar berei ken en moet dan de beslissing van het NOC afwachten. Tineke Hidding (4231 punten) en Olga Commandeur hebben zich aangediend voor de toekomst. Commandeur verbeterde in Dresden haar persoonlijke prestatie van Dole met 86 punten (tot een totaal van 4176) via een vertesprong van 5.92. Natuur lijk profiteerden de Nederlandse nummers drie en vier van de ideale weersomstandigheden en van wat over het algemeen wordt beschouwd als de beste verspringbak ter wereld. Maar de resultaten staan en dat is het enige dat geldt. LEIDEN - Ruud Wielart bleef er zelf vrij nuchter onder. De uit Hoofddorp afkomstige hoogspringer, die zaterdag in de Leidse Hout met een Nederlands record van 2.28 meter de gloednieuwe Leidse kunststofbaan een geweldige "reclame" bezorgde, merkte vrij kort na zijn fraaie presta tie op dat het record hem niet had verbaasd De bijna twee meter lange Wielart naderhand: "De afgelopen we ken sprong ik op wedstrijden steeds vrij gemakkelijk boven de Zilver voor Punt/Michels BLED (GPD) - Het wereldkam pioenschap roeien heeft steeds meer weg van een veredelde Oosteuropese titelstrijd. Ze ker bij de dames. Dat bleek gisteren in het Joegoslavische plaatsje Biedwaar de roei- sters uit de socialistische re publieken hun hegemonie op een indrukwekkende wijze demonstreerden. Van de acht tien te verdelen medailles ei genden de uit hun voegen ge groeide Oosteuropese dames zich er liefst zestien toe. In dit veld van vrouwelijke krachtpatsers viel er voor de Nederlandse equipe zoals verwacht nauwelijks eer te behalen. Dat Oranje nog een greep in de prijzenpot mocht doen was een meevaller van de eerste orde, want de bron zen plak die skiffeuse Hette Borrias kreeg omgehangen van FISA-presidenl Thomas Keller, had geen enkele insi der zien aankomen. Met de Verenigde Staten (eveneens brons) kon Nederland een kleine wig drijven in de Oost europese medailleslag. Pikstart Dat Borrias het zo dankte ze ook een beetje c de starter, die een pikstart van de Utrechtse studente diergeneeskunde over het hoofd zag. Het voordeel dat ze in de eerste meters veroverde kwam haar aan de finish goed van pas. De tijden van de nummers drie (Borrias), vier (de Canadese Schrienert en vijf (de Amerikaanse Lind) spraken wat dat betreft klare taal. Het verschil tussen Bor rias en Lind was slechts 023 seconde. De Orca-roeisterdie dit seizoen pas laat op gang kwam, was de enige in de va derlandse afvaardiging die prettig verraste op het zon overgoten meer van Bied, idyllisch en lommerrijk gele gen tussen de Julische Alpen. De overige ploeyen konden niet voor een positieve uit schieter zorgen. Het geroutineerde tweetal Joke Dierdorp-Liesbeth Vosmaer deed het niet slecht met een vierde plaats, maar met een beetje meer spirit had er ook een bronzen plak ingezeten. Met name de eerste 500 meter ging niet bijster snel. Veelzeg gend was dat de Amsterdam se dames de tweede helft van het traject even snel volbrach ten als de winnende ploeg van de DDR. De dubbel-vier, die een zekere finaleplaats was toegedacht, moest genoegen nemen met een hoofdrol in de kleine fi nale. Coach Jan Wienese heeft dat optreden niet meer gezien. Nadat de troebelen tussen hem en twee van zijn pupillen na de nationale kampioen schappen in Amsterdam weer enigzins in het reine waren gebracht, ging het in Bied op nieuw mis. Nu was de breuk niet meer te lijmen en toog Wienese vrijdag reeds huis waarts. Intussen ging het de dames niet voor de wind. Wilden ze zich plaatsen voor de eindstrijd, dan moest zaterdag óf Roe menië óf de Sowjet-Unie wor den geklopt. Dat lukte niet. De strijd om de zevende plaats bracht tenslotte nog een over winning, maar die had uiter aard niet veel om het lijf. Ook de nationale acht van Va nier won de kleine finale, waarin slechts drie ploegen aan de start kwamen. De da mes van Vanier konden in Bied de opgaande lijn niet doortrekkenen dat was niet ingecalculeerd. De dames- acht was in feite de enige te genvaller, maar daartegen over staat dan het onver wachte optreden van Borrias, zodat de dames-equipe door de bank genomen eruit heeft gehaald wat erin zat. Medailles halen is in het gezel schap van Oosteuropese con currenten op de roeibenen een kunststuk. De jacht op ereme taal werd glansrijk geleid door Oost-Duitsland, dat drie gouden en even zoveel zilve ren blikken ten deel viel. Roe menië is in aantocht als een belangrijke rivaal. De dames uit het land van Ceausescu verzamelden vijf ereprijzen, eenmaal goud, eenmaal zilver en driemaal brons. De Sowjet- Unie zal wellicht ontevreden terugkijken op slechts twee gouden medailles, ook al om dat de Olympiade in Moskou niet ver meer weg is. Teleur stelling ook bij Bulgarije dat twee titels prijs moest ge ven. Nee, wat de Nederlanders be treft moesten de successen vooral komen van de lichte equipe. Twee zilveren en een bronzen medaille bemachtig den zij op het diepblauwe wa ter in Bied. Prestaties die ove rigens wel sterk gerelativeerd dienen te worden omdat de Oosteuropese naties zich niet laten zien in het lichte veld aangezien in deze nummers geen olympische eer is te be halen. Bij ontstentenis van het Oostblok zijn er in de lichte nummers dan ook geen offi ciële wereldtitels te behalen. De blijdschap in het Oranje kamp over de prestaties van de „lichte pikken" mag dan ook overtrokken worden be schouwd. Schrale troost De vier zonder stuurman van Orca-Nereus kwam evenals vorig jaar enkele tienden van een seconde te kort voor het goud. Was het vorig jaar Zwi- terland, dat de Nederlanders net voorbleef, ditmaal moest het Paulsseyi-kwartet buigen voor de Britten. Een schrale troost was de revanche op de Zwitsers, die met het brons genoegen moesten nemen. In de dubbel-twee was er even eens een tweede plaats voor het duo Harald Punt-Roel Mi- chels, dat de superieure Noor se twee ruim voor moest laten gaan. En dan was er nog een bronzen plak voor de door Velthuis voorgeslagen acht. Hoe de verhoudingen in het lich te roeiwezen liggen werd nog eens onderstreept door Span je,een onbetekenend roeiland, maar in dit prestigenummer eenoog in het land der blin den. 2.20 meter. Afgelopen donderdag ging het in Düsseldorf ook goed met 2.24 meter. Daarom moest het er één dezer dagen wel van komen dat ik een nieuw record zo--; springen" Verspringen De hoogtesprong van Wielart was niet de enige record-prestatie in de Leidse Hout. Ook bij het ver springen kon een nieuwe natio nale record-verrichting worden opgemeten. Op dit onderdeel kwam de Amsterdamse Edine van Heezik tot 6,39 meter en dat betekende een verbetering van het al zestien jaar oude jeugdre- cord van Corrie Bakker die op 21 juli 1963 een afstand van 6,34 me ter haalde. Hoe knap de sprong van de 18-jari- ge Amsterdamse atlete ook was, de verrichting van Wielart was ui teraard de absolute "klapper" van de zesstedenontmoeting waarmee het fraaie atletiekcom- plex in de Leidse Hout in gebruik werd genomen. Ideaal Wielart begon zaterdagavond even na zes uur te springen op een moment dat al zijn tegenstanders al waren "gesneuveld" en boven dien vrijwel alle andere atletiek- nummers waren afgewerkt. Alle ogen waren dus op hem gericht. Gecombineerd met de ideale weersomstandigheden (warm en windstil) leverde dat een sfeertje op waarin Wielart zich zeer pret tig voelde. "Ik had er bijzonder veel zin in", vertelde hij na afloop. "Alles werkte goed mee en ik dacht: Nu moet het maar gebeu- Wielart startte op 2.15 meter, een hoogte die hij in zijn eerste po ging nam. Nadat ook een.hoogte van 2.20 meter bij de eerste po ging was bedwongen ging de lat naar 2.28 meter. Ook voor die re cord-hoogte had de atleet van de AV Haarlem maar eén beurt no dig. Vervolgens ging de lat nog wel naar 2.31 meter maar dat bleek geen haalbare zaak meer voor Wielart die bekende dat de noodzakelijke wedstrijd-span ning en concentratie enigszins wegvielen na zijn geslaagde po ging over 2.28 meter Met zijn sprong over 2.28 meter verbeterde Wielart het nationaal hoogspring-record voorde tiende achtereenvolgende maal. Zijn voorlaatste record dateerde van LEIDEN - Een ploeg van de Noordwijkerhoutse Strandlo- pers, bestaande uit de atleten Van der Berg, Van de Luyt, Schjjffen Went heeft zaterdag in Baren- drecht een 100 km koppelrace gewonnen in 5 uur 33 minuten en 41 seconden. Spark uit Spijke- nisse werd tweede in 5.38.01 juni vorig jaar toen hij tot2.27 me ter kwam. Eerder dit jaar kwam hij al over 2.26 meter in Nijme gen. Na zijn Leidse recordsprong mag hij zich verzekerd weten van uitzending naar de Olympische Spelen in Moskou- Gunstig Overigens werden er zaterdag nog wel meer goede prestaties gele verd al waren die dan niet van het kaliber van Wielart en Van Hee zik. Op het Leidse kunststof wer den over het algemeen goede tij den gerealiseerd, zeker wanneer men m aanmerking neemt dat veel atleten en atletes al weer over hun "seizoen-top" heen zijn. Het is uiteraard te vroeg om na één wedstrijd al een definitief oordeel uit te spreken over de kwaliteit van de Chevron-baan, maar een feit is dat de deelnemers zich in gunstige of zelfs lovende zin over de baan uitlieten. Dat de accommodatie zich leent voor prima tijden bleek op de sprint. Ondanks een lichte te genwind bracht de Nederlandse jeugdkampioen op de 100 meten Mario Westbroek uit Haarlem, een tijd van 10,6 seconden op de klokken terwijl bij de dames de Haagse Tilly Verhoef tot 11,8 sec. kwam. Een andere prestatie die er mocht zijn was die van Am sterdammer Raynaldo Mercehna op de 800 meter. Direct na het startsignaal trok hij er tussenuit en bekroonde zijn solorace met een tijd van 1.51.0 (na een eerste ronde van ruim 53 seconden). 1500 meter Minder opvallend verliep de 1500 meter met op papier toch sterke deelnemers als de Utrechtenaren Joost Borm (Nederlands kam pioen op dit onderdeel) en Klaas Lok (nationaal kampioen op de 5 en 10 km). Het tempo bleef aan de "rustige" kant terwijl Borm in de slotfase duidelijk geen partij bleek te zyn voor Lok die na 3 minuten 45,7 seconden finishte Borm kwam uit op 3.50.1. Voor Leidenaars waren er in de zes stedenontmoeting, gewonnen door Amsterdam, geen indivi duele zeges weggelegd. Martien van de Hoorn (tweede op de stee ple chase in 9.24.2) en Mark van Vliet (tweede bij polshoog met 4.40 meter) kwamen nog het dichtst bij een overwinning. Prolongatie Voor de Leidse ploeg als totaal kwam er een vijfde plaats uit de bus, vlak achter Rotterdam maar juist voor Utrecht. Den Haag werd tweede en Haarlem derde. Mogelyk zal het kunststof de Leidenaars bij prolongatie van de zesstedenontmoeting. waartoe zaterdag stemmen opgingen, in spireren tot een hogere klasse ring. En mogelijk zal er ook ein delijk eens een Leidse atleet de al lang niet meer zo magische grens van 2 meter bij het hoogspringen gaan passeren. Want terwijl het arsenaal twee meter-springers in Nederland zich gestaag uitbreidt, wacht Leiden nog altijd op z'n eerste 2 meter-springer. Wielart heeft zaterdag in elk geval het goede voorbeeld gegeven. BERT PAAUW ADVERTENTIE (28x35cm) (28x28cm) van kleurennegatieven (gehete negatief) direkt op hout geplakt 16,95 Foto Film Geluid Electromca LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT Korfballers Fiks nog achterhaald LEIDEN - Hoewel de hoofdklasse korfbal een volledig programma afwerkte, kwam uit de regio Lei den alleen Fiks binnen de lijnen. Ffks-Vttene k-h (4-4). Robert Kraan opende al na 44 seconden voor Fiks de score. De hem toe gekende strafworp bleek na een rustperiode van twee maanden voor hem geen probleem, 1-0. Ook de gelijkmaker van Vitesse bleef niet lang uit. Een goed draaiend Fiks nam wrvolg. ns via Ab Knetsch (tweemaal) een 3-1 voorsprong Vitesse beant woordde dit met drie doelpunten, maar op slag van rust zorgde Ro bert van de Kraan ervoor dat de Oegstgeestenaren toch nog met een gelijke stand aan de tweede helft konden beginnen. Ook na de spelhervatting ontpopte het duel zich tot een aantrekke lijke schouwspel, waarbij Ab Knetsch. Reinette Anhold en Rob Nonhebei Fiks aan een ver diende 7-5 voorsprong hielpen. Ondanks dat Robert van de Kraan zijn ploeg in de slotfase nog op 8-6 bracht, slaagde Fiks er niet in de winst te grijpen. Vitesse kwam in de laatste minuten toch nog langszij, &-8.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19