Mart van der Plas spreekt recht bij SDCP-Quick Boys Gehandicapt Ter Leede toch goed van start Jeugd Quick Boys verrast MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 BARENDRECHT - Na veertien dagen in hemelse sferen toefd te hebben is RCL afgelo pen zaterdag wel bijzonder ste vig met beide benen op de grond gezet. Immers, de prima verto ning in het toernooi voor zater dageersteklassers, met als belo ning de eerste plaats en een overvloed aan publiciteit, werd gevolgd door een seizoenouver ture die beslist zeer zwak ge noemd mag worden. In de uit wedstrijd tegen Barendrecht werd een kansloze en nog gun stig uitgevallen 4-0 nederlaag geleden. Weg waren de vlot uit gevoerde combinaties, weg wa ren de sterke individuele acties, weg was het optreden als ploeg. Vanaf de allereerste seconde ging de ploeg over het veld als een aangeslagen bokser, die slechts wachtte op de interventie van de scheidsrechter. Volledig op de hoogte van het feit dat Barendrecht categorisch weigert aan te vallen en slechts SPORT PAGINA 17 SPORT blijft loeren op de counter, had trainer John Huguenin een uit lokkend begin gedecreteerd. Met hoe weinig mankracht Ba rendrecht van plan was de aan val te gaan zoeken openbaarde zich reeds bij de aftrap, toen eenzame aanvalsspits Henk van Kempen op een middenvelder moest wachten om de aftrap te kunnen nemen. Na de allereerste minuut reeds speelde de thuisclub een heer lijke wedstrijd: een corner van aanvoerder Bas Hokke werd door Cees Ruis onhoudbaar in eigen doel gekopt, waarna de ploeg van Sandor Popovics zich alleen maar behoefde te amuse ren met de meest geliefde bezig heid: counteren. RCL probeerde wel de aanval te zoeken maar deed dit zo lusteloos en zo wei nig geïnspireerd, dat het leek of de Leiderdorpers na die eerste minuut de handdoek reeds in de ring hadden gegooid. Het aan- valsspel was onverzorgd, te vaak werden de ballen direct ingeleverd bij de tegenpartij, die daarvan dankbaar profi teerde en gretig en vol spel vreugde counterde. Elke coun ter op zich herbergde meer ge vaar dan een serie Leiderdorpse aanvallen. Het was dan ook niet meer dan lo gisch dat bij één van de vele counters Bas Hokke de RCL- verdediging misleidde en in de korte hoek 2-0 achter Brandt vond. Een heel klein beetje vuur van de fel brandende zon boven sportpark "De Bongerd" kwam hierna terecht in de aanvallen van RCL. Ondanks iets meer en thousiasme bleef het spel ge kenmerkt door onnauwkeurig heid en gebrek aan overleg. Toch kreeg men in dat laatste kwartier tweemaal een opge legde kans om althans terug in de wedstrijd te komen. Eerst was het Ben Heemskerk, die vrij voor doelman Spermon opdook na een doorgekopte bal van Van Duyn en vervolgens hoog over het doel schoot en kort daarop kopte Pierre van Gemerden snoeihard op de onderkant van de lat. Hiermee zijn de enige twee kansen van Haneveld c.s. genoemd en misschien had de strijd in de tweede helft c der aanzien gekregen, wa één van de twee mogelijkheden benut was. Na de rust viel RCL nog meer aan, terwijl Barendrecht uiteraard nog gevaarlijker werd in zijn counters. Tijdens één van de ve le counters kreeg middenvelder Van As de bal dicht bij het doel op een presenteerblaadje en aarzelde niet (3-0). Vanaf dat moment verlangde alles wat maar iets met RCL te maken had naar het laatste fluitsignaal van de uitstekend leidende scheids rechter Van Nimwegen. Er wa ren op dat moment echter nog twintig minuten te spelen en John Huguenin verzon een laat ste list: Ruis in de spits. Opop- vics haalde zijn boomlange spits Van Kempen terug in de laatste linie en verving middenvelder Van Krimpenhout door zijn be kende pinch-hitter Kees van der Meer, die zelfs het genoegen smaakte om na een korte solo 4-0 op het bord te brengen. Tus sen de bedrijven door was Ruis, die geen schaduw meer is van het vorig seizoen, vervangen door Koreman en bewezen enke le pijlers van de roodwitten (Haneveld, Van Duyn, Heems kerk) telkens weer totaal niet aanwezig te zijn, zodat een lo gisch gevolg niet uit kon blij ven: de andere spelers konden ook hun normale niveau niet be reiken, omdat de inleiders van de bekende spelpatronen niet "thuis" waren. JAN VAN DUYN SASSENHEIM - Hoewel nog niet alles op rolletjes liep was de seizoenstart van Ter Leede toch hoopvol. De Sassenheimers waren niet op oorlogs sterkte (Jan Schoen geschorst, Fnts Hoekstra ziek) maar tracteerden opponent Geinoord uit Nieuwegein desondanks op een 2-0 nederlaag. Een afstandsschot van Nico v.d. Fange en een uitgespeelde goal van debutant Jelte Tilma brachten in de tweede helft deze uitslag tot stand. Het zag er op de warme zaterdagmiddag in eerste instantie niet naar uit dat Ter Leede de overwinning in de wacht zou slepen. De eerste helft lever de namelijk een vrij gezapig duel op waarin beide partijen slechts één grote scoringskans kregen. In de 25e minuut leverde de balvaardige Geinoord-spits Jan Groenendijk (oud FC. Utrecht en Go Ahead Eagles) een fraai schot af dat met een katachtige reactie van keeper Wim v ïf* Harskamp nog net gekeerd werd. Twee minuten later was het de beurt Bi aan Ter Leede. Nico V.d. Fange speelde een verdienstelijk opererende Pieter v.d. Plas aan die Jelte Tilma op maat bediende. Tot tweemaal toe knalde de bonkige spits tegen de pas 17-jarige doelman Scheffer op. De 0-0 ruststand was dan ook een logische weerspiegeling, al waren de bezoekers wel wat feller en hadden zij een licht veldoverwicht. Nadat Groenendijk kort na de hervatting gevaar gesticht had, was het in de 51e minuut Nico v.d. Fange die vrij naar de rand van het strafschopgebied kon oprukken. Nauwkeurig lepelde hij de bal in de linkerhoek van de Geinoord-goal. De wedstrijd werd na deze treffer veel levendiger, waar bij Ter Leede de touwtjes steeds strakker in handen kreeg. Het ontbrak de Sassenheimse spitsen evenwel aan het nodige geluk en aan precisie, zodat het tot de laatste minuut duurde voordat de zege definitief veilig gesteld werd. De alles ziende, maar formeel en strak fluitende arbiter Ekering gaf net het sein voor de laatste minuut toen Piet v.d. Heiden Jan v. Harskamp en Jelte Tilma vrij zag staan. Beide aanvallers waren tot - dan toe niet uit de verf gekomen, maar konden nu het gezicht redden, met Tilma als uiteindelijke doelpuntenmaker. RUUD DOBBELAAR Ter Leede-aanwinst Jelte Tilma snelt langs Geinoord-verdediger, zonder veel gevaar te kunnen stichten. LEIDEN - De twee 'Leidse' ver tegenwoordigers in de derde klasse van het zaterdagvoet bal begonnen de competitie met wisselend succes. Kat wijk klopte DSS'26 met 1-0, terwijl het Hillegomse SIZO in een hard duel met 3-1 ver loor van HCJC. DSS'26-Katwijk 0-1 (0-1) Een goede prestatie van Katwijk tegen het op eigen veld altijd lastig te bestrijden DSS'26. In de eerste helft was er sprake van een gelijkopgaande strijd met voor beide ploegen en kele serieuze scoringskansen. Na twintig minuten spelen nam de Katwijkse ploeg de leiding. Uit een voorzet van Jan van Dijk bracht Arnold Boers de stand op 0-1Tot aan de rust bleef deze stand on gewijzigd. In de tweede rondgang zette DSS'26 zijn tegenstander on der druk. Maar via een geslo ten verdediging bleven ook de Katwijkers erg gevaarlijk in de counter. Zo was het Henk Koelewijn die een voor- Arnold Boers in eerste duel matchwinner voor Katwijk zet van Arnold Boers buiten bereik van de DSS'26 doel man uitstekend inkopte. De treffer werd echter om on duidelijke redenen afge keurd. Ook Amerik van Dui venvoorde en Arnold Boers waren dichtbij de verlossen de 0-2. Maar paal en lat ston den Katwijkse treffers in de weg. Hierdoor behield de wedstrijd tot aan het einde toe een spannend karakter. Door koelbloedig optreden van de Katwijkse verdediging be haalde de formatie van trainer Frans van der Zeeuw echter de eerste twee punten van het seizoen. HCJC-SIZO 3-1 (2-1) SIZO ver scheen zaterdag nogal geha vend aan de start. Tegen het uit Den Helder afkomstige HCJC traden de Hillegom- mers aan met vijf invallers. In het vrij harde duel kwam het beste spel dan ook van HCJC. SIZO werd al snel op achter stand gezet door een kopbal van Mertens. De marge werd vergroot door Koopman. SI ZO sloeg vlak voor rust enigs zins terug. Het was Louis Lemmens die vijf minuten voor de pauze de 2-1 op het scorebord bracht. Na de hervatting ging SIZO verbeten op jacht naar de ge lijkmaker: niets mocht echter baten. Vlak voor tijd schoot Mertens HCJC naar de beslis sende 3-1. Hoogstandje uit het duel Quick Boys-Sparta in de regionale jeugdcompetitie. De Katwijkers leverden uitstekende prestatie door met 1-0 de zege te behalen. LEIDEN - De beide regionale jeugdteams uit de Leid se regio kenden zaterdag een uitstekende start. Nieuwkomer Quick Boys klopte de kampioen van vorig jaar Sparta. UVS kende geen enkel probleem met de DFC-jeugdigen. Quick Boys-Sparta (1-0). Een uitstekende prestatie van de Katwijkers, die de gehele eerste helft een overwicht hadden. Na twintig minuten kreeg Maart Verhoeven een goede kans om 1-0 aan te tekenen, voor open doel kopte hij echter over. Na de pauze was er een gelijkopgaande strijd te zien. Toch was het Quick Boys dat aan het langste eind trok. Vlak voor tijd namelijk knalde uitblinker Huug Aandewiel de bal uit een vrije schop van ongeveer zeventien meter hard in de hoek. UVS-DFC (5-1). Een overtuigende overwinning van de blauwwitten, die de gehele wedstrijd het spel dic teerden. Nadat Niek Oosterlee en uitblinker Paul Kluivers voor 2-0 hadden gezorgd, wist DFC vlak voor rust tegen te scoren. Toen direct na rust Paul Kluivers 3-1 scoorde was DFC een geslagen ploeg. Niek Oosterlee en Ruud de Boestcrt bouwden de stand hierna uit naar 5-1 PUTTEN - De kwantiteit hield in het zaterdagmiddagduel SDCP- Quick Boys de kwaliteit dwin gend onder de duim. Spanning (vrijwel altijd opgeroepen door kinderlijk aandoende slordig heden) en een levendig scorever loop verbloemden in Putten de tekortkomingen van twee équi pes, die elkaar uiteindelijk in een Z-2 'compromis' vonden. De ondertekening van het vredes akkoord kwam overigens vrij laat tot stand. Want op het moment dat SDCP het eerste competitie optreden op het nieuwe sport complex aan de Roosendaalse- weg leek te gaan afsluiten met een onverwachte 2-1 overwin ning, kroop Mart v.d. Plas 18 mi nuten voor het slot van dit 'spel der vergissingen' uit zijn schulp. De jonge Katwijker, die voordien geen ogenblik bij machte was geweest een spitsvondig weer woord te bieden aan de bewa kingswerkzaamheden van de Veluwse voorstopper Klaas Doorn, sprak met een gortdroge, doeltreffende knal het 'Salomon- soordeel' uit over de strijd tussen beide formaties. Met die 'wijze' handeling bood Mart v.d. Plas zijn ploegmaten een vergoedingssom aan voor zijn (te) statische spitsoptredén. De 18- jarige voetballer kan aanleg zeker niet ontzegd worden, maar het werd zaterdagmiddag wél duide lijk dat hij in het frontmétier op eersteklasseniveau nog lang niet is volgroeid. Tegen SDCP liet hij zich te gemakkelijk door zijn op ponent Doorn insluiten, bood zich vrijwel nooit als aanspeel punt aan en sprintte slechts spo radisch uit de dekking. Voeg daarbij dat ook de flankspelers Jaap van Duyn en Teun v.d. Plas een gebrek aan mobiliteit aan de dag legden, "en", concludeerde ook trainer Arie Lagendijk, "het is verklaard dat de SDCP-defen- sie weinig moeite had onze voor hoede uit te schakelen". De thuisclub, die zich in de ouver ture nogal schuchter aan de 1200 kijkers had gepresenteerd, kon daardoor alle schroom afleggen. Goed, in eerste aanleg zorgden Nico Kuyt (hard schot) en Kees van Rooyen (verraderlijk lob, die net aan zijn doel voorbijschoot) voor verhoogde paraatheid bin nen de Puttense gelederen. Maar toen de volgelingen van Henk Jonker zich allengs meer met de slag om het middenveld gingen bemoeien moest Quick Boys ge regeld het noodsein geven. Hans van Duyn bijvoorbeeld moest tot zijn wanhoop constateren dat rechtermiddenvelder Co v.d. Berg voortdurend over hem heen 'walste', terwijl centrumaanval ler Arthur de Rochemont Arie Haasnoot steeds op slimme wijze uit het centrale verdedigingsblok weglokte. De voorstopper kwam daardoor te 'zwemmen', hetgeen SDCP-vormgever Jan Termaat niet ontging. Waar een aantal van zijn teamgenoten hun acties door onzorgvuldigheid van gevaar ontdeden, droeg hij met millime- terzuivere passes de munitie aan voor de kwikzilverachtige De Rochemont, die zich als regel sneller bij de brandhaard meldde dan waakhond Haasnoot. Het gevaar van die samenwerking tussen Termaat en De Roche mont bleek na 23 minuten toen de middenvelder de puntspeler be kwaam lanceerde en die laatste Theo Guyt (sterk op de lijn, wat onzeker uit de goal) tot een uit stekende redding noopte. Na 34 minuten evenwel stond ook de Quick Boys-sluitpost machte loos, nadat Termaat vanaf de rechterflank De Rochemont in steljing had gebracht 1-0. Merkwaardig genoeg werd SDCP na die openingsgoal door angst overmand. De ploeg wenste de voordelige marge met counter voetbal te consolideren, maar be reikte met die behoudende speel- trant alleen maar dat Quick Boys de greep op het spel terugkreeg. De Katwijkers zetten hun tegen strevers op eigen helft vast, wat drie minuten later al rendement opleverde. Na een (door midden velder Schuit) afgeslagen corner van Teun v.d. Plas ontfermde Ni co Kuyt zich over het speelvoor- werp. Met een fraaie crosspass schakelde hij de opgekomen Wim v.d. Plas in, die met een subliem flankschot zijn goede spel bekroonde: 1-1. In de tweede helft nam SDCP an dermaal het initiatief. Vooral het middenrif Co v.d. Berg, Bert Schuit en Jan Termaat versloeg de Katwijkse aanvoerlinie (Van Rooyen, Kuyt en Van Duyn) op tempo, wat Katwijkse desorgani satie in de hand werkte. Die ont wikkeling leidde er tenslotte toe, dat Quick Boys opnieuw onder uit ging. Op ïinks kon de vaak zichzelf voorbijhollende Van Rooyen Schuit niet houden, waarna Co v.d. Berg de 2-1 kon inkoppen. Quick Boys leek aan het eind van zijn Latijn, totdat Mart v.d. Plas (na voorarbeid van Van Tricht en Jaap van Duyn) uit zijn schulp kroop. "En dan zie je toch weer dat hij het kan", aldus Arie La gendijk. "Juist toen ik hem voor Fred Eysberg wilde inwisselen, schopte hij de gelijkmaker erin. Ik ga dan ook met Mart door. Al leen moeten zijn zwakke punten worden bijgeschaafd" GERARD VAN PUTTEN JUDO - Peter Adelaar is tijdens de open Canadese kampioenschap pen in Quebec als derde geëin digd in de zwaargewichtklasse. De Japanners Matsui en Tsujiara werden eerste en tweede. ALGEMEEN - Een Nederlandse invalidensportploeg is zeer suc cesvol geweest op de Stoke Man- deville Games. Er werden zeven gouden, twaalf zilveren en zeven bronzen medailles gewonnen. MOTORSPORT - De Nieuwzee- lander Ivan Mauger heeft in Po len voor de zevende maal de we reldtitel speedway behaald. LISSE (ZAT) START MET FORSE ZEGE LEIDEN - Promovendus Oegstgeest is zaterdag in de vierde klasse uitstekend van start gegaan. De formatie van trainer Verkuylen behaalde een verdienstelijk 1-1 geluk spel tegen het moeilijk te be spelen Monster. SC Lisse kwam ook voortvarend uit de startblokken. Met niet min der dan 5-0 werd van Scheve- mngen gewonnen. Randstad Sport kreeg met dezelfde cij fers een nederlaag te verwer ken van TORG. Sleutels ver loor met 2-0 van 's-Graven- zande. Monster-Oegstgeest 1-1 Oegstgeest ging met duidelijke offensieve bedoelingen van start. Al in de eerste minuut kreeg Ron van der Kolk een uitstekende kans geboden die echter door de Oegstgeeste- naar werd gemist. Twintig minuten later maakte Van der Kolk zijn fout goed door na een dubbele éen-twee com binatie met Arie Koppenhol de eerste treffer voor de geel zwarten te laten aantekenen. Na de pauze was het fysiek sterkere Monster de heersen de ploeg. Met een uitblinken de Peter Wieman en doelman Pieter Hulsema werd tot de 70ste minuut de voorsprong vastgehouden. 's-Graven- zande-S leute Is 2-0 Tegen een stug spelend 's-Gra- venzande heeft Sleutels beide punten in het Westland moe ten laten. De Leidenaars gin gen overigens met offensieve bedoelingen van start Al in de 5de minuut moest de Westlandse verdediging een inzet van Fred Huis van de lijn halen. Na de hervatting kwam de thuisploeg snel op voorsprong. Ondanks alle verwoede aanval spogingen slaagde Sleutels er niet in het Westlandse verdedigings bolwerk te doorbreken. Kort voor het einde bepaalde 's- Gravenzande de eindstand op 2-0. Scheveningen-SC Lisse 0-5 De Lissese vierdeklasser was in deze wedstrijd wel bijzonder goed op dreef. Met name in de tweede helft werd de thuisclub helemaal zoek ge speeld. In de eerste helft na men de Lissenaars via een treffer van Gerard van Beek de leiding. Na de pauze sloeg het conditioneel veel sterkere SC Lisse genadeloos toe. Via Aad van der Poel, Frans van der Laan en Jos van der Veek werd snel een 0-4 voorsprong gecreëerd. In de slotfase moest de Scheveningse de fensie nog een doelpunt van Aad van der Poel incasseren, waardoor de eindstand op 0-5 werd bepaald. TOGR-Randstad Sport 5-0 Het eerste competitieoptreden van Randstad Sport is geen doorslaand succes geworden. In de eerste minuten slaagde de Voorschotense ploeg er nog in een licht veldover wicht op te bouwen. Doel punten kwamen er evenwel niet uit voort. Door een blun der in de Voorschotense de fensie kwam de thuisclub op voorsprong. Lisser Boys verslaat pover Rijnsburgse Boys met 1-0 LEIDEN - Noordwijk en Rijns burgse Boys speelden zaterdag een oefenwedstrijd. Noordwijk klopte Lenig en Snel met 2-1 ter- wyl RBB tegen Lisser Boys een verdiende 1-0 nederlaag te slik ken kreeg. Noordwijk-Lens 2-1 (2-0) Noord wijk dicteerde het spel volledig maar ook ditmaal kwamen de Noorawijkers moeilijk tot sco- ICIt. L it een ruime hoeveelheid kansen bepaalden alleen Ruud Broring en Jan Vivee hun keus: 2-0. Na rust kon het Haagse LenS i uitval r 2-1. g terugkomen tot Lisser Boys-Rijnsburgse Boys 1-0 (0-0) RttnsburgN Bagn, dat vori ge week nog zo uitstekend ac teerde tegen ACV, leverde zater dag een uiterst zwakke prestatie. klas: chil tweede klassei geen sprake Na een kwartier spelen in de tweede helft was het LiflMnMr Wim Sluijmer die met een goed genomen vrije trap zijn ploeg de dik verdiende zege schonk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17