Bondsbureau 'een juweel' ROODENBURG: EEN BASIS IS ER WEL... Actie van Bekooy levert Lugdunum eerste winst LDWS begint seizoen hoopvol Debuut Lisse met 3-0 nederlaag MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 Zaterdag geopend op De Bloemerd LEIDERDORP - Eén bittere nasmaak werd weggenomen voor het bestuur van de afdeling Leiden van de KNVB. Tijdens de openings-'plechtigheid' in het nieuwe bondsbureau in Leiderdorp, kwam Jan Bredie met een origineel cadeautje aandragen. De voorzitter van de afdeling Gouda, waarvan de Leidse afdeling onlangs is "gescheiden", overhandigde zijn collega Ad Duséé een Goudse kaas "om een wat andere smaak aan ons over te houden". Het was een origineel fragment uit de bijeenkomst die zaterdagochtend in het Leiderdorpse recreatiegebied De Bloemerd plaatsvond. Met het hijsen van de vlag had de plaatselijke burgemeester v.d. Have daar het nieuwe onderkomen van de Leidse voetbalbond officieel geopend. Het enige regiefoutje daarbij was dat de alarmin stallatie niet afging, wat wel was gepland om héél Leiderdorp luidruchtig te laten weten dat de bond officieel zijn intrek in die gemeente had genomen. In een gebouw, dat burgemeester v.d. Have omschreef als "een sierraad". Het door architect Leen Korbee (de Noordwijk-voorzitter) ontworpen perceel, dat zes ton heeft gekost en dat ondanks de barre winter toch op tijd klaar was, mag inderdaad als zodanig worden omschreven. Heel toepasse lijk opgetrokken in de vorm van een bal, biedt het nieuwe bureau de bond eindelijk de ruimte die zolang gemist moest worden. Met een centrale ontvangsthal, een kantoor, een kamer voor de administrateur, een archiefruim te, een bestuurskamer en twee commissiekamers, een groot leslokaal, een keuken en 4 toiletten op een oppervlakte van 450 vierkante meter, voorziet het nieuwe gebouw in alle opzichten in de gegroeide behoeften. Vandaar dat de bouwcommissie onder leiding van voorzitter Proper, maar ook het afdelingsbestuur zeer trots kon zijn. Trots op "de offervaardigheid van de leden", zoals Duséé het later uitdrukte, nadat die trots nog vele malen was gevoed door de complimenten van de verschillende sprekers. Niet alleen van burgemeester v.d. Have (die een wandbord kreeg aangeboden als herinnering), maar ook door KNVB-voorzitter Meuleman, die het belang van het afdelingswerk nog even kwam benadrukken. "Honderd jaar voetbal in Nederland", zei hij "bestaat alleen maar bij de gratie van de vrijwilligers, die begeleiden, opvangen en cursussen leiden. De centrale overheid heeft voor die opvang van de jeugd maar weinig over, terwijl voor ander jeugdwerk miljoenen worden weggegooid". Meuleman overhandigde het Leidse bestuur twee chèques; één namens de andere afdelingen van Nederland en één namens de KNVB. Het bleef zaterdag niet bij die cadeaus alleen. Namens de 62 aangesloten clubs kwam Straver van Bernardus het zitje in de centrale hal aanbieden, schonk bouwer Noorlander ("alles wat onder de grond zit biedt Noorlander aan, alles wat er boven zit is betaald") de letters KNVB en toto/lotto directeur Paul Lut kwam Friese wandtegels brengen. Vervolgens werden nog twee zeer aardige gebaren gemaakt. Door erelid Henk Hogervorst, die oude prenten en een wandbord uit zijn eigen kamer overhandigde, en door Jan Bredie. Dat was dus kaas uit het gebalde vuistje. LEIDERDORP - Een uitspraak van Leiderdorps burgemeester v.d. Have heeft het bestuur van de KNVB afdeling Leiden zaterdag ochtend in de waan gebracht dat een gevoelig probleem was opge lost. Op dezelfde dag dat de voet balbond het nieuwe en uiterst fraaie bondsbureau in Leider dorp in gebruik nam, zou ook oud-administrateur Lo van Leeuwen' de beschikking hebben gekregen over een woning in die gemeente. Althans, dat viel af te leiden uit de woorden van de eer ste burger, die een toespraak hield nadat hij met het hijsen van een vlag de officiële opening had verricht in het recreatiegebied de Bloemerd. Letterlijk luidde het bewuste fragment uit zijn overi gens humoristische rede: "Van daag wordt ook de sleutel uitge reikt aan iemand voor wie u graag huisvesting wilde hebben" De reactie achter de bestuurstafel duidde aanvankelijk op grote verrassing en opluchting. Maar nadat voorzitter Dusée nog eens verbaal had aangegeven hoe pijnlijk die zaak ligt ("Ik glunder en ik barst tegelijk van de zenu wen, vooral van datgene wat de burgemeester daarover zei. Ik heb er grijze haren van gekregen, dus als het zo wordt opgelost dan is dat een pak van ons hart") sloop toch de twijfel weer binnen. Terecht, zoals later bleek. Van Leeuwen, zaterdagochtend niet op de bijeenkomst in Leiderdorp aanwezig, hoewel hij daarvoor als erelid van de bond wèl was uitgenodigd, had "geen sleutel gezien". Hij: "Ik denk dat het op een misverstand berust. Wel heb ik zo'n anderhalve maand gele den een flat aangeboden gekre gen waar ik per 1 septèinber in kon gaan, maar die accepteer ik niet. Ik moet een eengezinswo ning hebben, een behoorlijk en be taalbaar huis. Zolang ik dat niet heb, blijf ik zitten waar ik zit" En dat is in het oude bondsbureau aan de Rijnsburgerweg 94, waarmee tevens het probleem is geschetst dat in verband met de verhuizing van de afdeling is ge groeid. Immers, enerzijds is in de begroting van het nieuwe perceel op langere termijn gerekend met de opbrengst die het oude pand bij leeg-verkoop zal opleveren, anderzijds is daar het gegeven dat het huurcontract (waarin het woord dienstwoning overigens nooit is gebruikt) van Van Leeu wen nog doorloopt tot 1 oktober 1980. Niet alleen vanwege de wet telijke verplichtingmaar moreel gezien ook vanwege de 31 jaar lange, trouwe arbeid die Van Leeuwen voor de afdeling heeft verricht tot 1 oktober 1977, kan da t contract alleen eerder worden ontbonden als hem een passend alternatief wordt aangeboden, dat hij ook accepteert. Zolang dat niet gebeurt, is de kans op ver koop van het huis gering en als er al een gegadigde wordt gevon den, zal de opbrengt in elk geval een stuk lager zijn dan is begroot >.r inhoudt dat de le ning of een gedeelte daarvan, die voor het begrote bedrag is aange gaan, moet worden geprolon geerd. Met alle kosten vandien Financiële en menselijke belangen botsen dus frontaal in de lang in tern gehouden zaak die de partij en ver uit elkaar heeft gedreven. Aan de ene kant staat een 67-ja rige gepensioneerde oud-admi nistrateur ("Maar ik heb geen pensioen van de bond zoals velen denken"), die pas in 1970 in full time dienst kwam. Dat gebeurde na een lange periode waarin hij part time werk had verricht voor de bond, die hij van 1946 tot 1960 onderdak had geboden in zijn huurwoning aan de Herengracht. "Maar daar hoeven ze niks voor terug te doen, als ik nu maar een behoorlijke en betaalbare woning krijg. Die is me tot nu toe niet aangeboden. Ik weet dat het moeilijk is, want ik ben er ook zelf mee bezig, maar op dat stand punt blijf ik staan. Ze hebben me alleen ooit eens een lijstje gegeven van huurwoningen die 800 gul den en meer moesten kosten. Dat kan een gepensioneerde toch niet betalen?" Aan de andere kant staat een bond, die verplichtingen heeft ten op zichte van de achterban, in casu 62 clubs met 26721 leden, die vijf jaar lang 250 per jaar per lid be talen voor de financiëring van het nieuwe bureau. Het bestuur van die bond wil, volgens eigen zeggen "als vrienden scheiden van Van Leeuwen en de grootste angst is dat die vriendschap ver broken zal worden". Ad Dusée: "Want we hebben best begrip voor zijn standpunt en misschien kan hij dat ook hebben voor onze si tuatie. Hij wil een vrije woning met voor- en achtertuin die bo vendien betaalbaar is. Waar vind je die?. Ik heb inderdaad weieens een lijstje aan hem gegeven met zulke dure woningen, maar daar was wel een briefje bij dat die prijzen voor een gepensioneerde niet haalbaar waren. Hij zit nu voor een lage huur, op een boven woningdat weten we. Daarom hebben we hem ook een huursub sidie aangeboden tot 1 oktober 1980 tot een maximum van 500 gulden per maand. Dat zou in de daarop volgende zeven jaar dan worden afgebouwd. In totaal kwam dat neer op een bedrag van 30- tot 35000 gulden, maar zijn makelaars vonden dat een la chertje. Toch blijven wij vast van plan er op een vriendelijk manier met hem uit te komen. Want we hebben waardering voor het werk dat hij heeft gedaan en we betreu ren dat het nu zo moet gaan" Volgens de oud-administrateur echter is er van vriendschap al langer geen sprake meer. "Ik ben zaterdagochtend ook niet voor niets weggebleven bij die opening van dat nieuwe bureau. Ik voel er niets meer voor om nog wat met die mensen te maken te hebben, want wat we nu uitvechten is een keiharde zaak. Dat is door hen al eerder tegen mij gezegd, hoewel dat nu wordt ontkend en nu zeg IK het. Ik heb 31 jaar de belangen van de bond gediend, nu denk ik aan mijn eigen belangen. Als ik geen behoorlijke woning krijg, blijf ik zitten. In elk geval tot 1 oktober 1980 en ook daa rnaGeen duivel die me eruit krijgt" PAUL DE TOMBE. DELFT - Koos Bekooy besloot uit eindelijk zelf maar tot actie over te gaan. Vijf minuten voor het einde van de confrontatie DHL- Lugdunum weigerde de balvaar- dige Leidenaar vlak voor het vij andelijke doel het leder af te schuiven. In plaats daarvan stuurde hij met een serie indruk wekkende schijnbewegingen een kwartet Delftse verdedigers de verkeerde kant op e"n liet hij ver volgens een venijnige schuiver van zijn rechtervoet vertrekken. Langs de graaiende handen van doelman Masaar stuiterde het speeltuig via de binnenkant van de paal voor de voeten van John Zee, die van dichtbij Lugdunum aan de eerste seizoenszege (1-2) hielp. De formatie van trainer Ruud de Groot verkreeg al na krap vijf mi nuten voetbal een voorsprong. Koos Bekooy deponeerde de bal loepzuiver voör de voeten van Frans Sjardijn, die handig van zijn opponent wegdraaide en van dichtbij doeltreffend raak schoot 0-1. Die opsteker deed de tweedeklasser zichtbaar goed. Via snel uitgespeelde aanvallen doken regelmatig Leidenaars voor de Delftse sluitpost Leo Ma saar op. Frans Sjardijn, Ted van Berkel (goede eerste helft), en Rinus van Es vermorsten echter de meest fraaie mogelijkheden. De inzinking van Lugdunum kon digde zich al direct na de pauze aan. De gehele ploeg maakte zich regelmatig schuldig aan balver lies waardoor DHL voor het doel van de steeds nerveuzer worden de keeper Wim Eradus steeds ge vaarlijker werd. De gelijkmaker (55ste minnut) bleef dan ook niet uit. Eradus liet een inzet van Jan van der Broek van het lichaam afstuiten, waarna René Zwaard gemakkelijk 1-1 kon intikken. Lugdunum was na die goal slach trijp. Twee minuten later was Er adus na een Delftse inzet weder om gepasseerd maar nu wist Daan Kooymans op de lijn een tweede tegen-treffer te voorko men. Lange tijd leek er een zege voor de thuisclub in de lucht te hangen maar een geniale actie van Bekooy, John Zee maakte het voorbeidende werk af, bracht een geheel andere uitkomst. ROB ONDERWATER Zuma helpt LFC aart zege DEN HAAG - Bles Zuma, de lin kerspits van LFC, bracht uitein delijk de ploeg van zijn vader, die Texas DHB traint, ten val. Nadat hij in de laatste vijf minuten eerst tot tweemaal toe had verzuimd zijn club aan een 1-2 voorsprong te helpen liet de behendige flank speler LFC-aanwinst Frans van Veen (Warmunda) en Frans Bo gaard ieder één keer scoren: 1-3. Daarmee behaalde de équipe van trainer Jan Zoetemelk een iets geflatteerde én historische zege, want nog nooit eerder was het LFC gelukt om Texas DHB op ei gen veld te verslaan. Het vernieuwde LFC (een paar ki- lo'tjes zwaarder, maar jonger dan verleden jaar) startte zeer goed. Nadat de zwaarlijvige Henk van de Wetering, die vorig jaar nog in LFC-3 keepte, in de eerste mi nuut al een uitstekend schot had gekeerd, moest de Texas-defen- sie machteloos toekijken hoe eerst Bogaard uit een vrije trap van Zuma tegen de paal kopte en Piet Gubler het terug springende leder tegen de lat kopte. Hoewel de Leidenaars in de eerste helft het beste van het spel hadden, namen de Hagenaars de leiding. Een vrije trap van Pablo Plak werd door Ben de Roode uitste kend teruggelegd op Leen de Graaf die van dichtbij hoog in schoot, 1-0. Halverwege het tweede part was Texas ander maal dichtbij een doelpunt. Een ongevaarlijk lijkende vrije trap van laatste man Leen Rog stui terde via de grond tegen de lat en even later schoot Texas-spits Van der Zon de bal tegen de bui tenkant van de paal. In de 25ste minuut gaf Zuma al een voorproefje van zijn vijf minuten durende 'show'. Piet Gubler plaatste de bal uit een vrije trap handig naar hem, waarna Zuma de gelijkmaker voor zijn reke ning nam. Daarna legde hij als nog de basis voor de zege. HERMAN POOS Ed Strijk mikt nauwkeurig op de linkerhoek en zal zich even later juichend ku achtergrond Wim Tolido, de man van de foutieve terugspeelbal. LEIDEN - LDWS is de voetbaljaargang 1979/1980 hoopvol begonnen. De 1-0 overwinning op het Haag se H W betekende niet alleen twee winstpunten; ook het vertoonde spel van de Bekkering-brigade gaf hoop voor de toekomst. Als LDWS de gehele compe titie dezelfde strijdlust weet op te brengen als tegen de Hagenaars het geval was, heeft de Vlietploeg geen degradatiezorgen te vrezen. Zonder de geschorste Cees de Roode, maar met de na een langdurige knieblessure weer aanwezige George Pinas, openden de Leidenaars evenals HW niet overtuigend. Meer dan wat gebrei op het middenveld en enkele afstandsschoten van HVV-zijde, die door LDWS-goalie Wim Visser knap werden verwerkt, kreeg het 100-koppige(!) publiek niet voorgescho teld. De tweede helft was er een gretiger LDWS te zien;reëele scoringskansen werden echter niet ge- creèerd. John Haastrecht leek na twintig minuten de score te openen. George Pinas was door de n v v-de fensie gesoleerd en wachtte in het strafschopgebied- gebied net zo lang totdat hij onderuit werd gehaald. HW's laatste man Robert Vermeulen liep in de val van Pinas en scheidsrechter De Koster kende reso luut een penalty toe. John Haastrecht schoof de bal van elf meter naast. Twee minuten later maakte Haa strecht zijn fout echter goed. Een corner van Bart van der Weyden werd door de goed spelende Jan Flippo ingeschoten en via het lichaam van John Haastrecht verdween de bal achter keeper Gé Masman in het doel. HW zette hierna alles op alles om alsnog een punt uit de wacht te slepen. In de slotfase van het duel kroop LDWS nog door het oog van de naald. Invaller Pe- schar kanjerde vlak voor tijd de bal op de kruising. Meer kansen stond de LDWS-defensie niet toe en dat betekende het eerste maximale resultaat voor de Vlietclub. FRED SEGAAR DEN HAAG - Sportclub Lisse beleefde gisteren een weinig hoopvolle competitiestart. Tegen het Haagse Oranjeplein leed de debutant in de tweede klasse een 3-0 nederlaag. Wel wat geflatteerd deze cijfers, want met iets meer geluk had er voor de formatie van trainer Hans van der Vlist zeker meer ingezeten. Lisse bleek overigens weinig bevreesd voor de Haagse opponent, die zich vorig seizoen lange tijd ontpopte als één van de belangrijkste titelkandidaten in de tweede klasse. Daar waar mogelijk kozen de Lisse- naren met veel lef de aanval. Zo kreeg Lisse zelfs verscheidene goede mogelijkheden om de score te openen. Maar achtereenvolgens Ron Mesman en Wim van Beek mikten net niet nauwkeurig genoeg. Oranjeplein schiep zich in de eerste helft bijna geen enkele serieuze scoringskans. Desondanks kwamen de Hagenaars een kwartier voor rust op voorsprong. Met een schitterend afstandsschot opende Johnny de Bruin de score. Na rust probeerde Lisse wanhopig de gelijkmaker te forceren. Ongeveer twintig minuten voor tijd gingen de Lissenaren over op een alles of niets offensief. Dit had echter een averechtse werking. Oranjeplein pro fiteerde gretig van de ruimte die hen nu werd gebo den. Kees Bekker en Bram Boon brachten hun ploeg in veilige haven. omdraaien. Op de LEIDEN - "Ze lopen wel hard, maar ze lopen zo vaak verkeerd" was de typering die uitvaller-rou tinier Hans Tisseur (een onwillig spiertje dwong hem na een half uur tot opgave) het spel van zijn merendeels jonge ploeggenoten meegaf. Een rake opmerking, want de veelbelovende seizoens start van Roodenburg met die 2-1 zege op Blauw Zwart ten spijt kleefden er nog heel wat foutjes aan het eerste optreden van de Leidenaars. Over een gebrek aan inzet heeft de nieuwe, ambitieuze leidsman Laurens Mouter niet te klagen, maar qua organisatie schort er nog het een en ander aan bij zijn ploeg. Het wachten bij Roodenburg lijkt op de rentree van geroutineerde knapen als Maarten van Koope ren en Cees Montagne die beiden herstellend zijn van blessures. Zij zijn de aangewezen mensen om de nodige rust in de ploeg te brengen, die de nu nog ruwe kantjes moeten polijsten. Tis seur, momenteel ook nog niet topfit, zou dan kunnen opschui ven naar het middenveld om van daaruit de aanvalslijnen uit te zet ten. Want dat werd gisteren op Leiden Noord wel duidelijk, een speler met overleg in zijn spel wordt node gemist. Roodenburg werkt zich het vuur uit de sloffen, maar rende zich in zijn enthou siasme maar al te vaak voorbij. Dat bleef tegen Blauw Zwart onbe straft in een wedstrijd die zeker niet goed, maar daarentegen wel zeer spectaculair te noemen was en waaraan het in behoorlijke ge- talen opgekomen publiek best de nodige lol aan beleefde. Met na me in de slotfase toen Blauw Zwart nadrukkelijk op jacht ging naar de gelijkmaker speelden zich dolle taferelen af voor het doel van de sterk spelende Sjaak Nievaart. die voortreffelijk werd gesteund door aanvoerder Aat de Groot. Met handen en voeten wist Roodenburg de zaak nog net te klaren en de overwinning werd dan ook begroet alsof het een kampioenschap, betrof. Blauw Zwart daarentegen trok zich te leurgesteld terug, morrend over het verlies van een eigenlijk al in gecalculeerd punt. Lange tijd zag het er trouwens naar uit dat de Wassenaarse ploeg mét meer dan dat beoogde punt naar huis zou gaan. Na een kwartier terecht bogend op een 1-0 voor sprong (fraaie kopbal Van Brecht) hield Blauw Zwart de touwtjes strak in handen en het fel vechtende Roodenburg vrij gemakkelijk van zich af. Terwijl Blauw Zwart terecht de vleugels bespeelde trok Roodenburg steeds op door het centrum en behalve dat die taktiek fout was werd er daarbij nog veel te ge haast gehandeld ook. Een logi sche koersverandering bleef na rust uit en Blauw Zwart leek op weg naar een optimaal resultaat. Totdat opeens Wim Tolido een enorme beoordelingsfout maak te. Tien minuten na de hervatting plaat>t'' de W.i n..,ir p< lh« paler in een vlaag van onbedacht zaamheid van heel ver terug op zijn doelman. Ed Strijk reageerde attent, pikte de bal dankbaar op en levei'i' i akircrk |f 1 Bpm Blauw Zwart het ntme hervon den had stond de ploeg op ach terstand toen plotseling Cees Verver het op zijn heupe n kreeg Ver opcki.men gaf hij het duel een totaal andere wending door van twintig meter verwoestend uit te halen, daarbij tekenend voor de treffer van de week: 2-1 Wat zich daarna allemaal afspeelde voor het doel van Nievaart tart elke beschrijving, maar Rooden burg bleef overeind. Al wist Peter Ciere "Dat het geen minuut lan ger had moeten duren". En weet Laurens Mouter nu dat er zeker een basis is. al dient er nog flink gesleuteld te worden. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15