"Dit was echt mijn laatste medaille" Yenix: "Fantastisch wat Cees Stam deed MEES TE PLAKKEN VOOR NEDERLAND TERUGKEER CRUIJFF IN ORANJE? Voetballer door bliksem getroffen MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT Keetie van Oosten-Hage: gouden afscheid van de wielersport (Van onze sportredactie) AMSTERDAM (GPD) - Met een gouden medaille op het onderdeel achtervolging heeft Keetie van Oosten-Hage zaterdag in Am sterdam afstand gedaan van de troon. Het werd een afscheid dat de vorstin van het dameswielren- nen waardig was. Na de onbevredigende afloop van de finale vorig jaar in München Terwijl Keetie van Oosten-Ha ge lachend haar triomf viert, kijkt Anne Möhlmann-Riemersma (1) sip voor zich uit. De Italiaanse Bussoli (r) is blij met het brons. toen de Zeeuwse in de strijd tegen Anne Möhlmann-Riemersma voortijdig tot winnares werd uit geroepen omdat ze een stuk plak band van de baanmarkering aan haar wiel had gekregen, stonden de twee Nederlandse dames in het Olympisch stadion opnieuw te genover elkaar in de eindstrijd. Keetie van Oosten haalde vernie tigend uit. Met een verschil van ruim 6,5 sec. deed ze voor de vier de keer in haar loopbaan een suc cesvolle greep naar de wereldtitel op deze discipline. Anne Mohlmann kon die vernede ring maar moeilijk accepteren De toch al geprikkelde stemming tussen de twee troeven uit het kamp van bondscoach Cor Bijster ZEIST (GPD) - De kans is niet uit gesloten, dat Johan Cruijff zijn rentree maakt in het Nederlands elftal. De profvoetballer van Los Angeles Aztecs deelde desge vraagd mee, dat hij tegenover een dergelijk verzoek van de KNVB niet onwelwillend zou staan. „Er valt altijd over te praten". Bondscoach Jan Zwartkruis was erg verbaasd, toen hij met dit nieuws werd geconfronteerd. „Eigenlijk ben ik bezig met de opbouw van een ander Neder lands elftal, dus zonder Johan Cruijff. Maar als de nood aan de man komt, kan ik zo'n goede voetballer als Cruijff natuurlijk best gebruiken. Ik wacht dus maar af', aldus Zwartkruis. Sparta: geen interesse voor Kromme ROTTERDAM - In tegenstel ling tot andersluidende be richten heeft Sparta geen in teresse voor Wim van Hane- gem. De Rotterdamse eredi visieclub zal geen contact zoeken met de 35-jarige voetballer, die zich wél in de belangstelling mag heugen van NAC en het Belgische Berchem Sport. "Alle geruchten omtrent onze belangstelling voor Van Ha- negem zijn uit de lucht ge grepen", aldus Sparta-be- stuurslid Floor Bouwer, "wij behoeven geen spelersaan vulling, want onze selectie is rond". Bouwer rekent erop dat Ruud Geels en Pim Verbeek zater dag zodanig van hun blessu res hersteld zullen zijn, "dat zij tegen FC Utrecht een helft mee kunnen draaien". Overigens kwamen die spelers gisteren in Zoetermeer (te gen afdelingsclub DWO) nog niet binnen de. lijnen. Niet temin wonnen de volgelin gen van Mircea Petescu het oefenduel met 12-0. Het begin van de nieuwe com petitie in de afdeling Twente van de KNVB is gisteren overschaduwd door een even ongebruikelijk als tragisch ongeluk. Tijdens een wed strijd tussen de zevende elf tallen van Emos en Sport club Enschede deed zich een onverwachte blikseminslag voor. Een van de spelers van de thuisploeg werd dodelijk getroffen, vier andere voet ballers, van beide clubs twee, raakten ernstig ge wond en moesten naar het ziekenhuis worden ge bracht. Het ongeluk gebeurde om half één juist op het moment dat de scheidsrechter wilde la ten aftrappen voor de twee de helft. Op dat moment re gende het weliswaar hard, maar van onweer had men weinig meer bespeurd dan enig licht gerommel in de verte. Volgens ooggetuigen is er maar één zware slag geweest, maar de gevolgen van de daarbij behorende bliksem waren verschrikke lijk. Van de vijf spelers die werden getroffen, was de 35- jarige H. van der Woude er zo ernstig aan toe, dat pogingen om via mond-op-mond-bea- deming zijn leven te redden, geen resultaat hadden. Behalve de voetballers wer den nog enkele mensen - er was vrijwel geen publiek; de meeste mensen waren in de kantine achtergebleven - door het natuurgeweld tegen de grond geworpen. AMSTERDAM - Op de 1-kilometertijdrit, de sprint, de ploegenachter volging, en in iets mindere mate de individuele achtervolging (Jos Lammertink greep daar net naast een bronzen plak) zijn de amateur baanrenners van coach Peter Nieuwenhuis er het afgelopen wereld kampioenschap in Amsterdam niet aan te pas gekomen. Het is juist op deze onderdelen waar volgend jaar in Moskou Olympische roem kan worden vergaard. En de beelden van het baangebeuren voor amateurs nog eens terugdraaiend zal Nederland - lees: Peter Nieuwenhuis en zijn selectie - zich tijdens de Olympiade in de Russische hoofdstad nu al moeten neerleggen bij een figurantenrol. Immers, het falen van de baan-equipe van Nieuwenhuis de achterliggende dagen op een toernooi waar de amateurstayers Mattheé Pronk en Gaby Minneboo met hun coach Martin Wierstra en de dames Kathy van Oos ten-Hagen en Anne Möhlmann-Riemersma geleid door Cor Bijster wel goed boerden, is geen onverwachte tegenvaller, maar het simpele gevolg van een structureel mankement in dat deel van wielerland waar Peter Nieuwenhuis nu een jaar de scepter zwaait. „En de onderdelen van de baansport waar al jaren de klad in zit, krik je in een jaar niet op tot een niveau waarmee je in Moskou prijzen wegsleept" concludeert Nieuwenhuis somber. „Om het amateur-wielrennen in Ne derland op de baan", gaat hij verder, „voor wat betreft de olympische disciplines te laten meetellen, zullen we de zaak van de grond af moeten opbouwen. De baansport regionaal aanpakken. Daar de talenten weg plukken en de begeleiding geven die volledig gericht is op het specifieke karakter van het baanfietsen" „Door een selectieprocedure die al in de regio begint, kom je uiteindelijk tot een bredere top die op een Nederlands kampioenschap meer strijd zal moeten leveren dan nu het geval is. Zo til je de baansport nationaal gezien naar een hoger peil en dat kan alleen maar een gunstige uitwer king hebben op een evenement als een wereldkampioenschap, met een moordende concurrentie uit onder meer het Oostblok. Het gezicht van diverse baannummers wordt op dit moment bepaald door één man, en dat vaak al jaren. Dat wreekt zich als hij moet uitkomen tegen de wereld top" Toen Peter Nieuwenhuis, eens zelf een veelbelovend baancoureur, een jaar terug het coachschap van de amateurs aanvaardde, wist hij dat de winkel waar hij op moest passen geen vlot verkopende nering was Niettemin waagde hij de sprong. „Omdat ik", legt hij uit, „geen jongen ben die per se medailles wil zien. Ik wil de baansport structureel veran deren, dat wordt een langzaam proces, en dat houdt in dat ik nog een tijdje moet werken met renners die internationaal gezien marginaal presteren. Maar daar leg ik me bij neer. Ik had van dit wereldkampioen schap geen hoge verwachtingen. Ik ken het plafond van de renners uit mijn ploeg. En dan ben ik realist genoeg om niet van de daken te gaan schreeuwen dat we op verrassingen kunnen rekenen. Die zaten er niet in. Voor mij althans niet" werd er niet beter op. De Friezin weigerde haar tegenstandster geluk te wensen met het behalen t>an de regenboogtruiJk had een beetje zweet in mijn handen" luidde haar verklaring voor het uitblijven van de handdruk. En En aan die kwinkslag voegde ze toe: ,X>e liefde kan niet van één kant komen". Keetie van Oosten, die zich kon troosten met de ge dachte dat haar sportieve wraakoefening meer dan ge slaagd was, zei slechts: )fZe heeft zelfs geen woord tegen me gezegd Nu zie je werkelijk hoe ze is" De kans voor Anne Mohlmann om nog eens een klap terug te geven is echter verkeken. Kloetingse Kee tie, anderhalve week geleden der tig jaar geworden, liet na de titel strijd opnieuw resoluut weten. ,f)it was mijn laatste medaille. Ik stop er mee. Natuurlijk weet ik dat ik dat al eens eerder heb ge zegd,maar nu is het definitief. In het verleden is er wel eens een beetje druk op me uitgeoefend, maar nu stop ik helemaal uit ei gen vrije wil" Het handjevol sceptici dat haar besluit toch nog in twijfel trok kreeg te horen. „Dan geloven jullie het maar niet Het vertrek van Keetie van Oosten maakt voor Anne Mohlmann de weg vrij om haar ideaal te verwe zenlijken. Ze wil nog een keer we reldkampioen wordenmaar is de laatste twee jaar gestuit op Keetie van Oosten. Toch heeft ook de pas 26-jarige Friezin haar twijfels over een voortzetting van haar carrière. ,Als ik volgend jaar we reldkampioen word, zegt ieder een dat dat komt omdat Keetie niet meer fietst. Het liefst had ik haar er vandaag afgereden. Dan was ik echt wereldkampioene geweest" De kans dat Anne Mohlmann vol gend jaar wel de hoofdprijs voor zich opeist wanneer ze zou door gaan met fietsen, is echter zeker geen honderd procent. De concur rentie begint zich sterk te ontwik kelen De Canadese Karen Strong wordt met het jaar beter. In de halve finale had de Friezin bij voorbeeld al de grootste moeite om haar voor te blijven. Keetie van Oosten gleed soepel langs Bussoli, die later brons pakte. In de eindstrijd ging de Zeeuwse onstuimig van start. Die eerste krachtsexplosie brak haar licht op, waardoor Anne Mohlmann wat kon terugkomenmaar in de daarop volgende omlopen over de cementen piste werd de voor sprong zover uitgebouwd dat ze haar tegenstandster bijna in de rug keek. Van spanning was dan ook nauwelijks sprake. Voor de vierde keer in vijf jaar was Keetie van Oosten-Hage onstuitbaar in de finale. Sinds haar zestiende jaar zit Keetie van Oosten, afkomstig uit Sint- Maartensdijk.op de fiets. In 1966 won ze haar eerste nationale titel op de achtervolging en werd ze in de wereldtitelstrijd tweede. Haar eerste wereldtitel op de weg sleep te ze twee jaar later binnen. Het succesvolst was de Zeeuwse in 1976. Ze veroverde toen zowel in het Nederlands kampioenschap als tijdens de strijd om de wereld titel de eerste plaats op de weg en de achtervolgingZe was negen keer Nederlands kampioene op de weg en twaalf keer op het onder deel achtervolging. Tijdens de wereldkampioenschappen sprokkelde ze achttien keer ere metaal bij elkaar Score Haar score: 4 gouden, 3 zilveren en drie bronzen plakken op de ach tervolging en tweemaal goud, driemaal zilver en driemaal brons op de weg. Vorig jaar reali seerde ze tijdens de achtervolging in München de snelste tijd die een dame ooit reed op de drie kilome ter: 3.49,54 wezen de klokken aan na de race tegen Tamara Garku- china. Kort na die wereldtitel strijd vestigde ze op dezelfde olympische baan in München het werelduurrecord voor dames (43,082,93 kilometer) en haalde ze in die race ook de vijf-, tien- en twintigki lometer-records Nu hééft de Zeeuwse een punt gezet achter haar loopbaan. Gezien de oogverblindende erelijst kan er echter beter worden gesproken van een uitroepteken. AMSTERDAM. (GPD) - Met het royale gebaar waarmee wereldkampioenen beroepswielrenners hun winst premie plegen weg te geven aan ploeggenoten die bij droegen tot het succes, deed Martin Venix na het beha len van zijn stayerstitel afstand van bijna vijftiendui zend gulden. Venix cirkelt achter Koch op weg naar de wereldtitel. AMSTERDAM (ANP) - Nederland heeft tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen elf medailles veroverd. Daarmee kwamen verre weg de meeste plakken bij het organiserende land. Van de elf waren er zes van goud, twee van zilver en drie van brons. Oost-Duitsland behaalde vier gouden, één zilveren en twee bronzen medailles en neemt achter Nederland de tweede plaats is. Tijdens de kampioenschappen op de weg te Valkenburg zorgden Petra de Bruin (dames) en Jan Raas (beroepsrenners) reeds voor twee gouden medailles. Matte Pronk (stayers amateurs), Martin Venix (stayers be roepsrenners), Bert Oosterbosch (achtervolging beroepsrenners) en Keetie van Oosten-Hage (achtervolging dames) voegden er in Amster dam vier aan toe. Anne Möhlmann-Riemersma (achtervolging dames) en Truus van der Plaat (sprint dames) waren goed voor zilver en Gaby Minneboo (stayers amateurs), Herman Ponsteen (achtervolging be roepsrenners) en Cees Stam (stayers beroepsrenners) behaalden ieder een bronzen plak. De medailleverdeling ziet er als volgt uit: goud zilver brons 1. Nederland 6 2 3 2. Oost-Duitsland 4 12 3. Sovjet-Unie 2 11 4. Italië 13 2 5. Frankrijk j - 2 6. Tsjechoslowakije i - 1 7. Japan j 8. West-Duitsland - 4 2 9. België 2 1 10. Polen - 2 - 11. Canada 1 12. Verenigde Staten i 13. Noorwegen i 14. Zwitserland 1 Dat bedrag verdiende hij als volgt f 1800 van de internationale fede ratie (UCI) als prijs voor de eerste plaats; f3500 premie van de na tionale bond (KNWU) als belo ning voor het behalen van de re genboogtrui; f 500,- die de spon sor van Cees Stam beschikbaar stelde voor elk duo dat de finale haalde; f 1500 van de organisatie van dit WK voor het bereiken van de eindstrijd; en een vette premie van rond f7500 die zijn sponsor Harrie Mater in het vooruitzicht had gesteld voor het bereiken van de wereldtitel. Echt gelukkig Het meeste geld zal terechtkomen bij Cees Stam, de Nederlandse ambassadeur van de stayerij, die komende zondag in Alkmaar zijn afscheidswedstrijd rijdt. In het kampioenschap op de baan van het Olympisch Stadion, stapte hij met de waardigheid die zijn car rière kenmerkte van het wereld toneel: winnaar van de bronzen medaille. En dat na zoveel tram melant. Hij had zich schitterend hersteld van een opzienbarende inzinking. „Kun je je voorstel len", zei Cees Stam toen hij uit de drukte van de ceremonies was, „dat ik echt gelukkig ben..." En buiten het kabaal van de huldi ging redeneerde Martin Venix in het glimmende zijdeglans van de regenboogtrui: „Wat Stam voor mij deed was fantastisch. Ik ben hem daar enorm dankbaar voor en daarom vind ik dat het groot ste deel van mijn winstpremie naar hem en naar Bruno Walrave (zijn gangmaker - red.) moet. Rompelberg... Nou ja, die is op acht ronden gereden en heeft weinig voor me kunnen doen. Ik bewonder Rompelberg altijd voor de manier waarop hij zich inzet, maar in dit kampioenschap moest ik het van Stam en Walrave hebben...". En dat was het onverwachte happy end van een weekeindje moei zaam onderhandelen tussen de Nederlandse coureurs en het verwerken van de nodige span ningen waar een stayersfinale niet buiten kan. De feiten: - Op vrijdagavond besloot Cees Stam zijn hotelkamer die hij in Amsterdam met Martin Venix deelde te verlaten en thuis - in Koog aan de Zaan - te gaan sla pen. Stam (die uit zijn doen raak te door een slechte serie als ge volg waarvan hij voor het eerst in zijn carrière een herkansing moest rijden) bleef echter niet lang weg. Hij verscheen onver wacht in het Olympisch Stadion en liet zijn vaste gangmaker Bru no Walrave - die hij voor de her kansing had willen vervangen door Venix' entraineur Noppie Koch - weten dat hij tóch met hem wilde doorgaan. Toelichting van Stam: „Door alle spanning rond dit wereldkampioenschap reageerde ik niet juist" - In de herkansing reed Cees Stam zaterdagavond moeiteloos naar de eerste plaats, waardoor hij als nog de finale bereikte. Hij deed dat met het uitstekende gemid delde van ruim 74 kilometer per uur. „En dat", zei zijn gangmaker Bruno Walraven, wiens kwalitei ten in samenhang meteen derge lijk moyenne tevoren in opspraak waren geweest, met een zoetzure glimlach, „achter een vent die zo weinig abri heeft..." Vervolgens liet Cees Stam weten dat hij niet aanwezig zou zijn bij de ploegbespreking van de vol gende ochtend en dat Bruno Wal rave wat hem betreft zijn zaken mocht waarnemen. „Die weet wat ik wil" Waarna Cees Stam andermaal niet de door de KNWU betaalde hotelkamer op zocht maar weer thuis ging sla pen. - Op zondagochtend verscheen Cees Stam na een training van 35 km op de weg, toch in het hotel voor de ploegbespreking. De uitslag: geen akkoord. Cees Stam: „Ik ga mijn kansen niet bij voorbaat weg geven. Dat heb ik altijd al gezegd en daar blijf ik bij". Fred Rompelberg: „Ik wil voor mezelf rijden, maar als ik zie dat het niet gaat ben ik bereid om me op te offeren" - Kort voor de wegens regenval uit gestelde start, belandde Martin Ve nix in de massagekamer van soig- neur Jan Heil waar Cees Stam lag te rusten. Venix: „We keken elkaar aan en we zeiden: tja, hoe moet dat nou...?! Toen gaf Cees zijn woord. Hij zei: wat mij betreft mag je je gang gaan. Ik zal je zeker niet dwars zitten". Later, na de huldiging, wil de Cees Stam sterk benadrukken dat het begrip „akkoord" hier in de zin van „combine" zeker niet van toepassing was. Stam: „In feite deed ik niets meer dan Venix ab solute zekerheid verschaffen over mijn instelling ten opzichte van hem: ik zou hem niet dwarsbo men" - In de opening van de finale lever de Stam het overtuigende bewijs waarvoor Martin Venix hem ach teraf zo erkentelijk was. De op kop vertrokken Cees Stam namelijk deed geen moeite om de als een sneltrein vanuit zesde positie op rukkende Martin Venix tegen te houden. Venix: „Iemand die ie mand iets niet gunt probeert om je er niet door te laten. Stam liet me de vrijheid om te tonen wat ik waard was. Dat gebaar vind ik fantas tisch" Raadsel Eenmaal op de kop van het deel nemersveld, greep Martin Venix ui terst degelijk naar de wereldtitel. Achter hem liepen zijn concurren ten een achterstand op van drie ronden (Bruno Vicino) en meer (Walter Avogadri: 13 ronden) ter wijl de Belg Patrick Sercu de zaak helemaal niet meer kon volgen en na 33 minuten afstapte. Fred Rom pelberg kwam met een achterstand van acht ronden binnen en zei daarover „Ik raakte geen moment in mijn ritme. Het is me een raadsel waar het aan lag. In elk geval niet aan m'n voorbereiding" Titelverdediger Wilfried Peffgen kwam met een tweede plaats uit de strijd. Tot drie keer toe viel hij te vergeefs de positie van Venix aan. Cees Stam op zijn beurt trachtte zonder succes Peffgen het zilver te ontnemen: „Ik wilde wel, maar ik kon echt net meer". Na in het voorgeschreven uur de strijd volledig te hebben beheerst, stapte Martin Venix af als een waardig kampioen. Loevesijn: duizend gulden en voldoening AMSTERDAM (ANP) - Indien Martin Venix de laatst over gebleven stayer is, dan is Koi- chi Nakano de laatst over gebleven prof-sprinter. De in het Japanse Keinn geschool de wieler-miljonair was ook bij de klassieke sprint zonder concurrentie. De manier waarop hij Michel Vaarten m de halve finales naar huis fietste was perfect, hij herhaalde het in dezelfde finale ran vorig jaar met de Westduitse semi-arts Dieter Berkmann. Nakano is zo sterk dat hij zich niet om tactiek behoeft te be kommeren. Wanneer het zo uitkomt wint hij uit tweede positie .wanneer het moet laat hij zich rustig de koppositie opdringen en fietst dan zo hard dat de ander het uiterste moet geven om zelfs maar in zijn unel te blijven. Dat over kwam Dieter Berkmann. Uit het veld van prof sprinters heeft Leijn Loevesijn de zesde plaats behaald. Het leverde hem een geldprijs op van 1000 pulden nam. maar dat telde iets minder dan de ixtldoe- ning er nog een keer bij ge weest te zijn. "Maar wanneer ik thuis ben wordt de racefiets weer opgeborgen. En nu voor goed".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13