Pleidooi voor 'thuisland' Palestijnen Arme landen afgescheept Afgezant van Ceaucesu sprak met premier Begin Kritiek Turkije op politiek van Chomeini Koerden in Turkije politiek belangrijk Najaarsbeu rsnaiaarsbeurs EXTRA 9 Opvolger van Young benoemd ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 BUITENLAND (Van onze correspondent) ISTANBOEL - „Ziehier Apo" M^t deze kop opende de Pe- king-gezinde krant „Aydin- lik" deze week haar voorpa gina, naast een foto van een ogenschijnlijk vriendelijke jongeman, volgens de krant de nu 30-jarige Abdullah Ocalan. Hij is de leider van Turkije's gevaarlijkste Koer denorganisatie Apoculer „Apocu" is een soort ver kleinwoord van Apo, „de vol gelingen van de kleine Ab dullah". Deze groep, die door de Aydin- lik al maandenlang is gesig naleerd en bestookt, vestigt de laatste weken steeds meer de aandacht op zich met maf- fia-achtige gewelddaden. Daarnaast opereert de, even eens gewelddadige, Kawa, met wellicht meer Perzische connecties. Of en hoeveel verband er be staat tussen deze oplaaiende activiteiten in Turkije met de Koerdische opstand in Iran is nog moeilijk te zeggen. Feit is dat de acties van de Apo's zich concentreren in de driehoek Diyarbakir-Mardin-Urfa, die aan Syrië grenst. Hier heerst ook al vier maanden de staat van beleg, terwijl die in de twee door Koerden bewoon de provincies die aan Iran grenzen (Van en Agri) nog niet is uitgeroepen. Vorige week heeft het parle ment in verenigde zitting de verlenging van die staat van beleg met nog eens twee maanden bekrachtigd. De rechtse oppositie stemde we derom tegen, omdat ze vindt dat de sociaal-democratische regering-Ecevit te veel vin gers in de militaire pap houdt. Maar er gebeurde iets merk- waardigers. De minister van openbare werken uit Ecevits kabinet, Elci, een onafhanke lijke, verklaarde evenmin zijn ja-stem te kunnen geven (in Turkije blijven de ministers als afgevaardigde meestem men). In plaats daarvan ver trok hij naar zijn Koerdische kiesdistrict Mardin, omdat hij had vernomen dat de burgers van een stadje daar in de buurt, Kiziltepe, werden ge terroriseerd na een moord op een politieman ter plaat se. Hij heeft sindsdien zijn premier geschreven dat de mishande ling, ook na de arrestatie van de daders, nog steeds voort duurt en dat hij zijn aanblij ven als minister zal laten af hangen van de verdere ont wikkeling. Zo'n incident is typerend voor het mengsel van onderdrukking en demo cratie dat de Koerden in Tur kije ten deel valt. Zij worden onmiskenbaar als tweede rangsburgers mishandeld, maar zij houden hun (vaak door groot-grondbezitters gemanipuleerde) stemmen, en dat zijn er miljoenen, die in de huidige constellatie, waarin de regering maar één zetel meer heeft dan de oppo sitie, extra meetellen. Mardin is een van de provincies waar op 14 oktober verkiezingen worden gehouden voor een derde deel van de senaat. Oppositieleider Demirel heeft de regering-Ecevit er vorige week van beschuldigd groe pen als de Apo's de hand bo ven het hoofd te houden uit vrees voor verzwakking van haar positie in het parlement. Hij zei dat er in het oosten „bevrijde zones" waren waar de staat niets meer had in te brengen. De bevolking, voor al plaatselijke bedrijven, ga ragehouders etcetera, betaal den belasting aan de Apo's. Zelfs de minister van staat uit Ecevits kabinet, Kilic, die bij Urfa een populierenkwekerij heeft, betaalde voor elke vracht hout 300 lira (20 gul den), aldus de beschuldiging, die sindsdien door de minis ter heftig is ontkend. Demirel verwees in deze brief aan president Koruturk ook naar het lotgeval van zijn par tijgenoot afgevaardigde Bu- cak, op wie in een dorp bij Hilvan, aan de weg naar Mar din, een aanslag was gepleegd waarbij drie doden vielen en hijzelf gewond raakte. Bucak behoorde, aldus de brief, tot de weinigen die de belasting aan de Apo niet betalen. Ie dereen ter plaatse weet wie de moordenaars zijn, maar men laat ze ongemoeid. In een antwoord hierop ver klaarde Ecevit dat de autori teiten alles doen om de niet meer dan 200 actieve Apo's te grijpen, maar dat de strikte stam- en familieverhoudin gen in dit gebied dat bemoei lijken. In elk geval deed zijn regering er meer aan dan de vorige, zo zei hij. Minister van binnenlandse zaken Gunesj is naar Hilvan gegaan en ook hij heeft daar verklaard dat de staat niet zal toestaan dat burgers worden geregeerd door „rebellerende bandie ten". Hij zag er ook persoon lijk op toe dat de muren door militairen werden gezuiverd van Koerdische leuzen. Opperbevelhebber Evren be zocht het gebied e zei na zijn terugkomst in An kara (op de „dag van de strijdkrachten dat het leger in staat is „deze kleine terro ristische minderheid in een oogwenk te verslaan". Nogal veelbetekenend verwees hij naar artikel 35 van de grond wet, dat stelt dat de strijd krachten de republiek moe ten beschermen en behoeden. Dit artikel is tot nu toe alleen gebruikt bij de militaire in terventie van 1971. Het is opvallend dat, naarmate de problemen met de Koer den toenemen, de Turkse pers ze openhartiger en onbe- vangener bestrijdt. Nog niet zo lang geleden kon het woord „Koerd" nauwelijks in Turkse kranten worden ge noemd. Nu worden niet al leen de troebelen in Iran uit voerig beschreven, ook voor die van het oosten van Turkije deinst men niet meer terug. De grootste krant, Hurriyet, die vorig jaar een serie repor tages aan dat oosten wijdde, heeft dezelfde verslaggever er opnieuw heen gestuurd. Deze schrijft in zijn eerste artikel: „Vorig jaar werd me steeds gevraagd: Ben je Koerd? De ze keer luidt de vraag: Aan welke kant sta je'" Met half miljard WENEN (Reuter) - Het begint erop te lijken dat de ontwikkelings landen die deelnemen aan de VN- conferentie over technologie ten behoeve van de Derde Wereld in Wenen zullen worden afge scheept met een half miljard gul den per jaar voor de komende twee jaar. Weliswaar lieten woordvoerders van de "Groep van 77" (in werkelijkheid al 120) ontwikkelingslanden weten dat ze zouden proberen er 800 mil joen van te maken maar of dat zou lukken was gisteravond nog on zeker. Oorspronkelijk vroegen ze, zoals gemeld vier miljard gul den. Na elf dagen van onderhandelen hebben de ontwikkelingslanden van de rijke landen die het geld moeten verschaffen de toezeg ging gekregen dat „zal worden geprobeerd in 1980 en 1981 een half miljard dollar beschikbaar te stellen". Verder is al toegezegd dat een commissie van de Ver enigde Naties op korte termijn een onderzoek zal instellen naar de behoeften van de Derde We reld aan geld voor hun weten schappelijke ontwikkeling op langere termijn. Het geharrewar in Wenen ging gis teravond nog over de tekst van een slotdocument dat de aanzet zou moeten1 reldomvattend plan voor Desiry- ding van honger en armoede in de Derde Wereld door middel van overdracht van technologische kennis uit de rijke industrielan den. Afgevaardigden van de arme landen menen dat daar enige miljarden per jaar voor nodig zijn maar woordvoerders van de lan den die het geld moeten verschaf fen zijn van mening dat de nog in een zeer pril stadium verkerende wetenschappelijke instellingen in de meeste ontwikkelingslan den geen raad Zouden weten met zoveel geld. De "Groep van 77" heeft gevraagd om de instelling van een fonds voor de wetenschappelijke ont wikkeling van de Derde Wereld waarvoor de middelen bijeenge bracht zouden moeten worden door middel van heffingen in de rijke landen. Maar de VS en de EG hebben van meet af aan laten weten dat ze niet verder wilden gaan dan een tijdelijk fonds uit vrijwillige bijdragen voor de ja ren 1980 en 1981. SOWETO (Reuter) - De Zuid- afrikaanse eerste-minister Pieter Botha (met hoed) heeft gisteren onder strenge poli tiebewaking de zwarte voor stad Soweto bij Johannes burg bezocht. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De premier die vergezeld werd door vijf ministers, onder wie de minister van buitenlandse zaken Roelof Botha, zei tot een menigte van 3.000 inwo ners dat de Zuidafrikaanse regering negen miljoen rand (ongeveer 21 miljoen gulden) van Soweto's schulden kwijt scheldt. Dit gebaar past ge heel in de verzoeningspoli tiek die de regering-Botha sinds kort tegenover de zwar te meerderheid van het land voert. Voor de uitvoering van projecten, nodig om van So weto een leefbaar stadsdeel te maken, is naar schatting 1,5 miljard gulden nodig. Hij be loofde verder dat de voorstad de status van stad zal krijgen. Botha maakte een wandeling langs een ogenschijnlijk op getogen menigte. Een koor zong een aantal volksliede ren. Het enige teken van on genoegen waren de pamflet ten met de vraag: "Hoe kun nen wij P.W. (Botha) begroe ten nu zijn beleid gericht is op onze vernietiging?" Botha was de eerste Zuidafri kaanse premier die Soweto bezocht. In juni 1976 was de voorstad nog het toneel van een hevige opstand van scho lieren, waarbij vele doden vielen. ALEXANDRIË (UPI) - De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Gen scher, heeft gisteren gezegd, dat de verwezenlij king van zelfbeschikking voor de Palestijnen, die zijn land ziet als onderdeel van een alomvat tende regeling voor het Midden-Oosten, een 'Palestijns Thuisland' omvat. Na i gesprek van vijf kwartier Maar de Egyptische premier twij- met premier Mustafa Chalil Egypte zei Genscher tegen de pers, dat Egypte en West-Duits- land gelijkelijk belang stellen in een alomvattende, rechtvaardige en duurzame oplossing van het Middenoostelijke vraagstuk. "Deze regeling vereist waarborging van de rechten van alle landen van het gebied, erkenning van al deze landen en het recht van het Palestijnse volk zijn eigen toe komst te bepalen, te vestigen en te verwezenlijken. Verwezenlij king houdt ook de schepping van een thuisland in voor het Pale stijnse volk", aldus Genscher. Genscher, die gisteren in Egypte yg^ jje Egyptische pre- felde er aan of de PLO dergelijke "uiterst belangrijke" beslissin gen wel kan nemen gezien de on enigheid binnen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Volgens Chalil is de vorming van een on afhankelijke Palestijnse staat op het ogenblik niet de belangrijkste kwestie. Het gaat nu in de eerste plaats om het behoud van het Arabische karakter van de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza, de terugtrek king van de Israëliërs uit alle in 1967 veroverde gebieden en zelf beschikking door de Palestijnen. aankwam, heeft vandaag ontmoeting met president Sadat en zal tevens later op de dag een tweede gesprep hebben met Chalil. Beroep Premier Chalil heeft gisteren in een vraaggesprek voor radio-Cairo een beroep op de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) ge daan een eind te maken aan haar 'volstrekt nutteloze' guerrilla- aanvallen in Israël en het be staansrecht van Israël te erken- In ruil daarvoor, aldus Chalil, moet Israël zijn militaire aanvallen op Zuid-Libanon stopzetten en het recht erkennen van de Palestij nen op volledige autonomie ge volgd door zelfbeschikking in de strook van Gaza en op de weste lijke Jordaanoever. LONDEN - De goudprijs in Lon den is gisteren enigszins ingezakt nadat eerder in de week onge kende hoogtepunten waren be reikt. Gistermiddag werd de prijs bij de "fixing" op 315,10 dollar per ounce (31,1 gram) bepaald, 's Ochtends was men op 317,75 dollar uitgekomen. Donderdag was een recordprijs van 319,15 dollar bereikt. Dat werd toege schreven aan bezorgdheid bij de beleggers over de inflatie in de wereld. De prijsdaling van giste ren werd toegeschreven aan winstnemingen. JERUZALEM (AFP) - Een van de naaste adviseurs van president Ceaucescu heeft gisteren een on derhoud gehad met premier Be gin over Midden-Oosten- en bila terale zaken. Een woordvoerder van Begin zei late^ dat de ont moeting niet geheel onverwacht was, Roemenië had gevraagd geen voorpubliciteit aan het be zoek te geven. De speciale afgezant was Vasile Punjum die door de Roemeense leider eerder met boodschappen naar het Midden-Oosten was ge zonden. Volgens de Israëlische radio was Punjun via een achterdeur het bureau van de premier binnen gegaan voor een geheime ont moeting met de eerste minister. De aankomst van Punjun had aan leiding gegeven tot hardnekkige geruchten, die vooral weerklank vonden in het dagblad Maariv en die spraken over de mogelijkheid van een "nieuw vredesinitiatief' van president Ceaucescu. Op vragen van journalisten aan de minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, zei deze "niets te weten" over de aankomst van de Roemeeniër. In welingelichte kringen zei men te menen dat Roemenië vermoede lijk graag de schade wil herstel len die door recente Roemeense initiatieven is toegebracht aan de betrekkingen met Israël. Het be zoek van president Ceaucescu aan Syrië en vooral het bezoek van PLO-leider Yasser Arafat aan Boekarest heeft die betrekkingen een zware slag toegebracht. ADVERTENTIE zullen proberen meer vaart te brengen in het huidige overleg tussen Egypte en Israël over au tonomie voor de Palestijnen. Carter "Ik heb nog nooit een Arabisch lei der ontmoet die mij onder vier ogen heeft gezegd dat hij de stich ting van een onafhankelijke Pa lestijnse staat wenst", zo heeft president Carter verklaard in een interview met hoofdredacteuren in Florida. "Publiekelijk spreken ze zich wel uit voor een onafhan kelijke Palestijnse staat, omdat ze zich daartoe hebben verplicht op de conferentie van Rabat; maar de diplomatieke toon van gesprekken onder vier ogen is veel gematigder dan wanneer men zich tot de publiciteit richt" aldus Carter. Hij ontkende dat de Arabische lan den hun olie gebruiken als wapen om de Verenigde Staten te chan teren in hun Midden-Oosten-be- leid. "Er is nog nooit een Arabi sche of andere buitenlandse lei der geweest die tegen mij heeft gezegd of gelnsunueerd: als jij niet zus of zo doet, sluiten wij de oliekraan", zo zei hij in antwoord op vragen. Hij zou ook niet toe staan dat de Verenigde Staten gechanteerd zouden worden. Geen gesprek Carter houdt vast aan het stand punt dat Washington niet met de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO praat zolang de PLO het bestaansrecht van Israël niet er kent. Hij herinnerde eraan dat president Nixon deze toezegging aan Israel heeft gedaan. "Het was niet mijn beleid. Maar ik onder schrijf dat beleid en zal het uit- i", aldus Carter. (Van onze correspondent) ISTANBOEL - Turkije zal zich niet mengen m de binnenlandse aangele genheden van buurland Iran, onafhankelijk welk regime daar heerst, zo heeft de Turkse premier Ecevit deze week verklaard. Hij ontkende dat huursoldaten uit Oost-Turkye de grens met Iran hadden kunnen passe ren, zoals geruchten willen, en dat Iraanse militairen toegang hadden in Turkije. Wel heeft Turkije eind juli, overeenkomstig internationale gebruiken, een kleine Iraanse eenheid voor korte tijd in het land toegelaten om zich te redden uit de omsingeling door de „separatistische nationale groepen" in het nabuurland. Ecevit vermeed, net als de Turkse radio en televisie, het woord "Koerden" te gebruiken, wat de Turkse pers intussen al naar hartelust doet. De Turkse premier reageerde op een spectaculaire persconferentie die daarvoor in Ankara was gehouden door twee afgevaardigden uit het koerdische oosten van het land: Azizoglu, behorende tot de Republi keinse Volkspartij, en een onafhankelijke. Yilmaz, die al eerder voor zijn mede-Koerden in de bres was gesprongen. Daarbij eisten zij in een gemeenschappelijke verklaring dat de regering, mede met het oog op de publieke wereldopinie stelling zou nemen tegen het „fascistisch be wind" van Chomeini, die zij een „verschrikkelijke beul en dictator, zonder weerga in de geschiedenis" noemden. „De regering kan niet terugdeinzen voor haar geestelijke verantwoorde- lijkheid de bloedige handen van Chomeini te hebben geschud zo zei den de twee. Daarmee doelden zij op het officiële bezoek dat de Turkse minister van buitenlanse zaken Okcun aan Teheran heeft gebracht als tweede bewindsman van deze rang in successie, na zijn Pakistaanse collega. Na een verwijzing naar de Turkse minderheid in Cyprus waar schuwden zij dat genocide op de Koerden in Iran een precedent zou kunnen scheppen voor een gelijksoortige slachting onder de Turkse minderheid in dat land. Ze spraken zich uit tegen een „kolonialistische en chauvinistische aanpak van Koerdische minderheden" waarmee zij ook die in Turkije zelf be doelden. „Dat er Koerden zijn in Turkije weet iedereen binnen en buiten het land" Naar aanleiding van een vraag over de berichten dat 5000 Koerden uit Turkije hun volksgenoten in Iran te hulp zijn gekomen zei Yilmaz dat dat best mogelijk was, maar zeker niet tegen betaling, zoals de geruchten willen. Maar hij vroeg ook waarom de regering de berich ten nog niet had tegengesproken dat Iraanse militairen op Turkse bo dem worden toegelaten „om de omsingeling van de Koerden vanuit het westen te voltooien" Een stellingname tegen Chomeini is voor Ankara extra moeilijk omdat de Turkse regering hoopt op het verkrijgen van olieleveranties uit Iran onder gunstige faciliteiten waarover volgende week een Turkse delega tie in Teheran zal onderhandelen. Ook stelt men zich veel voor van het gewicht dat de Iraanse delegatie, die dit jaar samen met Pakistan voor het eerst op de conferentie van volkenbonden samen verschijnt, aldaar in de schaal zal leggen ten gunste van het Turkse standpunt inzake Cyprus en erkenning van de Turks-Cyprische federale staat. De persconferentie van de twee afgevaardigden werpt voor Ecevit ook binnenlandse problemen op. Ze lieten namelijk blijken, in antwoord op desbetreffende vragen, verdere parlementaire steun aan de regering afhankelijk te stellen van de reactie op hun verklaring. Deze regering, wellicht wel in een minderheidspositie in het parlement, kan het verlies van de steun van nog twee absoluut niet velen, al is het onwaarschijnlijk dat deze openlijk de rechterzijde gaan steunen die jegens de Koerden nog onverzoenlijker is. Dag van de overwinning Al met al moet ook voor Ecevits positie worden gehoopt dat het niet komt tot een dramatische en bloedige inname van Mahabad. Zoiets zou de Koerdische, en van de weeromstuit ook de anti-Koerdische, sentimen ten in Turkije ver opzwepen. Tekenend reeds was een passage uit de boodschap die president Koruturk tot het volk richtte naar aanleiding van de Dag van de Overwinning (op de Grieken in 1922) die deze week onder overigens bar slechte weersomstandigheden werd gevierd. Over de elementen uit binnen- en buitenland die de Turkse natie willen opdelen op basis van taal, ras, klasse of religie zei Koruturk dat „wellicht van enkele mensen de hoofden zullen worden ingeslagen". Een passage, die in de kop van een grote krant als de Milliyet zelfs wordt gebracht zonder het woord „wellicht" De republiek die door Ataturk werd gesticht overkoepelt alle verschillen tussen man en vrouw, oud en jong, west en oost, aldus de president, hij biedt geen plaats aan „bevrijde zones", waarmee hij doelt op de recente beschuldiging van oppositieleider Demirel dat er hier en daar in het oosten van het land al gebieden zijn die onder effectieve controle van Koerdische terroristische organisaties staan. Opperbevelhebber Epren vulde in een eigen dagorder ter gelegenheid van het feest Koruturks verklaring aan met de verzekering: „Wy zullen dit vaderland niet met gebroken handen achterlaten" PLAINS, GEORGIA (UPI) - Presi dent Carter heeft gisteren de 42- jarige beroepsdiplomaat Donald McHenry tot opvolger van An drew Young benoemd als Ame rikaanse ambassadeur bij de VN McHenry, evenals Young een ne ger, was de afgelopen 2,5 jaar de derde man van de Amerikaanse vertegenwoordiging b(j de VN. Hij was de voornaamste assistent van Young die twee weken gele den als Amerikaans ambassa deur bij de VN aftrad na een rel in verband met zijn onderhoud met een functionaris van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie waarvoor hij geen toestemming had gekregen. McHenry is in tegenstelling tot Young, een 'echte' diplomaat die zijn woorden zorgvuldig kiest. Hij leidde de onderhandelingen met de Russen op het vliegveld Kennedy over het vertrek van de Russische ballerina Lyoedmila Wlasowa en speelde een belang rijke rol bij de onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van een groep westerse landen en Zuid-Afrika over de toekomst van Namibië (Zuidwest-Afrika). McHenry wordt beschouwd als een kenner van de problematiek Donald McHenry in Afrika. In de beweging van de Amerikaanse negers voor gelyke burgerrechten van blank en zwart heeft hij geen leidende functie vervuld. Young was wel een van de leiders van deze be weging. De benoeming van McHenry moet nog door de Amerikaanse senaat bekrachtigd worden. ®zo 2 t/m do 6 september/beatrixgebouw ZONDAG gebruiksgoederen UTRECHT openingstijden: zo 2 september 10-10 uur, overige dagen 9-18 uur

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9