Kwaliteit werpmolen zit niet in uiterlijk Bij autoshow ligt nadruk o| in Frankfort bezuiniging 1 v's I sport r zee-viswijzer samengesteld door Koos Post Uitstekende bekrachtiging Honda Accord Ook het Kadett-embargo ging volledig de mist in... ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 Bijna vijfenzeventig jaar geleden - in 1905 om precies te zijn - ontwierp de Engelsman Alfred Holden Illingworth de eerste werpmolen. Hij sleutelde er nog wat aan, paste enkele verbeteringen toe en won daarmee enkele jaren later het wereldkampioen schap werpen. Wie de werpmolen van Illingworth vergelijkt met de tientallen verschillende types die vandaag de dag bij de hengelsportwinkelier te koop zijn, komt tot de ontdekking, dat er in die driekwart eeuw niet eens zo bar veel veranderd is. Het principe van de werpmo len: de pick-up, de slip, de wijze van opwinden, het ver schilt niet wezenlijk van de moderne werpmolen. Verge lijken we het bijvoorbeeld met de ontwikkelingen die zich hebben voorgedaan bij de hengel, of de lijn, dan is er een wereld van verschil. Mag het mechanisme in de afgelo pen decennia nauwelijks zijn Glimmers Vooral de laatste jaren zijn steeds meer molenfabrikan ten ertoe overgegaan om aan de uitvoering van de werp molen erg veel aandacht te besteden. De toepassing Van met name goud- en zil- verkleurige metalen of lege ringen heeft de laatste tijd een hoge vlucht genomen. Zelfs producenten die zich tot nu toe beperkten tot het ver vaardigen van werpmolens in stemmig zwart of somber groen zijn overstag gegaan, toen bleek dat er toch een be langrijke categorie sportvis sers was, die zich liet verlok ken door de glimmende mo lentjes. Zeker is in elk geval dat een glimmende werpmolen niet beter hoeft te zijn dan een niet glimmende. Daarvoor zijn andere eigenschappen ver eist. Hoeveel verschil in kwa liteit er bestaat mag alleen al blijken uit het grote verschil in de prijs die er voor ver schillende molentjes betaald moet worden. Er zijn er die al gekocht kunnen worden voor nog geen tientje. Maar er zijn ook molens die ver over de honderd gulden kosten. Nu wil daarmee niet gezegd zijn dat een duurdere molen per saldo altijd beter is dan een goedkopere. Gebruik Goede kwaliteiten van een werpmolen moeten blijken tijdens het gebruik. En ner gens anders. Toch zijn er wel enkele adviezen te geven over zaken waarop u moet letten wanneer u een nieuwe molen aanschaft. Los van de kwali teit of uitvoering is het be langrijk dat u zich afvraagt welk merk u gaat kopen. Van een bekend merk mag u ver wachten dat er by een even tueel mankement reserve onderdelen te krijgen zijn. Of dat ook bij een onbekend merk het geval is, moet u maar afwachten. Hoe belangrijk dat kan zijn mag blijken uit de ervaringen van een hengelaar die door een ongelukje van zijn werpmo len - een onbekend merk - de spoel verloor, en nergens een nieuwe spoel kon bemachti gen. Daartegenover staan de erva ringen van een bezitter van een gerenommeerde merk- molen, die in vrijwel elke hengelsportzaak een nieuwe spoel kon kopen. Datzelfde geldt voor kleinere onder deeltjes als een veertje voor Het nieuwe autojaar zal officieel worden geopend met de interna tionale tentoonstelling in Frankfort die van 13 tot en met 23 september wordt gehouden. Bijna alle toonaangevende autofa brikanten komen met wat nieuws of hebben in de bestaande modellen min of meer belangrijke verbeteringen aangebracht. Zoals wij al enkele malen hebben betoogd valt het op dat heel veel van die detailwijzigingen zijn gericht op vermindering van het brandstofverbruik. Het staat vast dat de mogelijkheid tot zuinig rijden in de toekomst een steeds belangrijker verkoopargument zal worden. De handhaving van de maximum snelheden in tal van landen, de snelle stijging van de benzineprijs en de vaststel ling van bepaalde normen voor het brandstofverbruik dwingen de autofabrikanten wel in die richting. Direct verband met het brandstofverbruik houdt de grootte van de auto's. Dus is er een tendens naar kleinere wagens. Bij General Motors heeft men dat al op grote schaal toegepast in de zogeheten "X-cars". Volgens ingewijden zal die tendens in versneld tempo een steeds zwaarder stempel op de autoproduktie gaan drukken. De tijd dat nieuwe modellen op tentoonstellingen werden onthuld is allang voorbij. We hebben al kunnen schrijven over de nieuwe Opel Kadett, de vernieuwde Ford-Taunus, de Golf-met-koffer- bak: de Jetta, de zuiniger CX'en van Citroën, de injectiemotoren van de BMW-zeven-serie, de vijfdeurs versies van de Volvo 343 en de Renault 5 en andere modellen En over de kleine wijzigingen die verder werden doorgevoerd bij Autobianchi en Fiat, terwijl aan de zescihnders van Jaguar en Daimler de benzine-inspuiting en de vijfversnellingsbak werden toegevoegd. "Frankfort" wordt ook de eerste autotentoonstelling waarop de naam Talbot in grote letters zal staan te prijken. Natuurlijk heeft dit Franse merk er om zo te zeggen alles voor over om de afkave- ling tegen te gaan. Een teruggang die men voor een groot deel denkt te kunnen wijten aan de moeilijkheden die aan het merk Chrysler kleven. Men heeft zich dus helemaal vrij gemaakt van het verleden met de keuze van een nieuwe naam: Talbot. Deze Talbot (voorheen dus Chrysler) brengt de Talbot Simca 1510 uit als opvolger van de 1307-13098-1309. De voorkant van de wagen is geheel vernieuwd. En natuurlijk is de motor wat zuini ger gemaakt. Wat ook is gebeurd voor de sportieve Matra Bagheera: maar liefst acht procent meer kilometers uit een liter benzine. Zegt de fabriek. Natuurlijk is nog niet alles bekend van wat er in Frankfort te zien zal zijn. Mercedes hulde zich deze week nog in een angstvallig zwijgen. Mogelijk komt er nog een presentatie van een nieuw kleine model. de pick-up, een tandwieltje voor de overbrenging. Sommige werpmolenfabrikan- tén leveren bij de detaillist een reparatiekist af, waarmee alle kleinere mankementen verholpen kunnen worden. Het hangt dan alleen van de handigheid en de bereidheid van de winkelier af, of hij daar ook gebruik van maakt. Voor u van belang om dat uit te vinden. Zwaar werk Als u zich even rekenschap geeft welk werk een werp molen tijdens een dagje spin nen in de polder moet verzet ten is het u hopelijk duidelijk dat vooral de tandwielen, die de overbrenging van de slin ger op de spoel tot stand brengen, het zwaar voor hun kiezen krijgen. Daarom moe ten deze tandwielen van hoogwaardig en slijtvast ma teriaal vervaardigd worden. Wie het interieur van een ba zaarmolentje ziet, zal direct duidelijk zijn, dat zo n molen onmogelijk lang kan mee gaan. De tandwieltjes zijn van inferieure kwaliteit en ik heb er zelfs gezien waarvan de ra dertjes bleken te zijn gemaakt van plastic. De meeste kwali- teitsmolens zyn gemakkelijk te demonteren, zodat een kijkje in het binnenste geen al te grote problemen hoeft op te leveren. Trouwens demonta ge op gezette tijden is nood zakelijk om de molen schoon te maken en opnieuw in te vetten. Slipmechanisme Een vitaal onderdeel van ae molen - voor de visserij op sommige soorten zelfs het belangrijkste onderdeel - is het slipmechanisme. Bij mo lens van slechte of minder goede kwaliteit zal het vaak onmogelijk zijn om de slip behoorlijk af te stellen. Het ene ogenblik ondervindt de lijn nauwelijks weerstand, het andere ogenblik trekje de lijn kapot. Goede werpmolens hebben een slip met uitgebreide instel- mogelijkheden. En wat nog belangrijker is: de slip treedt direct en gelijkmatig in wer king wanneer er een zekere trekkracht wordt uitgeoe fend. Molentjes die een slip hebben die schoksgewijs zijn werk doet zijn onbetrouw baar. Een forse ruk van een flinke vis is voldoende om de lijn te breken, omdat de slip te traag reageert. De meeste molens die voor het binnenwater geschikt zijn hebben een pick-up-beugel. Bij het dichtklappen wordt de lijn daarmee "gevangen" en in gelijkmatige windingen op de spoel gelegd De molens van betere kwaliteit hebben op de pick-up-beugel een rolletje dat de lijn naar de spoel leidt. Zo'n rolletje moet van hard materiaal zijn dat niet inslijt, want in dat geval wordt de lijn snel afge schuurd en onbruikbaar. Op de hengel Wie een molen koopt doet er ook verstandig aan hem even op een hengel te monteren en te kijken hoe de molen "in de- hand ligt". Controleer of u bij het werpen ook gemakkelijk de vinger langs de rand van de spoel kunt leggen om verdere lijnafgifte te voorkomen. Dat stelt u tegelijkertijd in de gelegenheid om te zien of het gewicht van de molen past bij de manier waarop u ermee wilt vissen. Een molentje op een spinhengel die de hek- dag in de hand gehouden wordt zal bijvoorbeeld veel lichter moeten zyn, dan een molen op een karperhengel, die m de hengelsteun of op de rand van de boot komt te lig gen. Zo worden voor de visserij op zee over het algemeen zwaar dere molens gebruikt dan die bij de binnenvisserij Boven dien is voor de visserij ter zou te een molen met een vinger- pick-up meestal beter ge schikt dan een molen met een beugel. Dat laatste vindt zijn oorzaak in het feit dat met een vinger-pick-up meer kracht gezet kan worden. Voor de zeevisserij is bovendien van groot belang dat de molen voorzien is van goede be schermingslagen tegen de inwerking van zout en zand. Van Haasteren had net de eerste Accord met deze stuurbekrachti ging binnengekregen en het bleek inderdaad de moeite waard. Sommige bekrachtigin gen werken zó sterk dat men goed moet opletten niet door de ontketende krachten te worden verrast. Dit Honda-mechaniek niet. Het heeft zijn sterkste wer king als men het het hardste no dig heeft: als de auto met draai ende motor stil staat. Dan kan men het stuur bijna net zo ge makkelijk draaien als bij hogere snelheden, wanneer overigens de bekrachtiging sterk aan werking heeft ingeboet. Het betekent een aanzienlijke ver betering. waarbü opviel dat deze bekrachtiging geen last had van de sissende bijgeluiden die men bij vele andere bekrachtigingen vindt. Meestal zijn het de importeurs die ons op de hoogte houden van de wijzigingen aan de automodel len.Maar ditmaal belde de Leidse Hondadealer Van Haasteren ons op met de vraag of we al kennis hadden gemaakt met de stuurbe krachtiging die sinds kort op de Honda Accord verkrijgbaar is. We hadden het bericht gezien maar waren nog niet in de gele genheid geweest deze verbete ring aan den lijve te ondervinden. Een accessoire dat wel iets aparts moest zijn anders had het geen bekroning kunnen krijgen van de Society of Automotive Engineers in Japan. Dat alles voor de meerprijs van 650 gulden. Niet niks, maar dealer Van Haasteren heeft uitgerekend dat als hij een dergelijke bekrach tiging op al rijdende auto's zou moeten inbouwen hij ruim boven de twee mille zou moeten bere kenen.... En verder weten we zeker dat niet alle nieuwtjes op deze show te zien zullen zijn. De Renault 2 zal bijvoorbeeld nog een tijdje op zich laten wachten. Het zou nog wel eens twee jaar kunnen duren voor het Franse staatsmerk deze zeer kleine driedeurs wagen (ongeveer 3,25 meter) op de markt zal brengen. Een wagentje dat heel zuinig belooft te worden. Fiats dochter Lancia zal in de loop van november de kleine Delta introduceren: een vierdeurs sedan met 1300 en 1500 cc motor en voorwielaandrijving. Volgend jaar mei wordt een geheel nieuw kleine personenauto van British Leyland verwacht: de mini-metro. Het zal het eerste vol ledig nieuwe produkt van de Austin-Morris fabrieken in het ka der van een omvangrijke reorganisatie voor de jaren tachtig fijn. Het was weer eens raak. Het embargo op het nieuws van de nieuwe Opel Kadett is - zoals gebruikelijk - helemaal de mist ingegaan. De fabriek had ons tevoren ver zocht de berichten tot 29 au gustus vast te houden. Dan zouden we mogen vertellen dat de Opel met een volledig gerenoveerde Kadett op de proppen is gekomen. De eerste Opel met voorwielaandrij ving. Werpmolens: ze zijn er in tientallen uitvoeringen. Evenals het uiterlijk kan ook de kwaliteit sterk verschillen. In dit geval was dat de 29ste augustus. Maar ja, dan moet iedereen wel meewerken. Toen echter de Nederlandse autojournalis ten na een dagje sturen in de nieuwe Kadett op weg naar huis op het vliegveld Duitse bladen kochten vonden zij daarin uitvoerige verhalen over diezelfde nieuwe Kadett. Dan is zo'n verzoek om een embargo in acht te nemen wel waardeloos geworden. Voor de zoveelste maal was een em bargo een flop geworden. Dus hebben ook wij ruim een week geleden de bijzonderhe den gegeven van de vernieu wing van de meest verkochte auto in Nederland. De eerste Opel die op de voorwielen wordt aangedreven, omdat naar een compacte auto met toch redelijk wat binnen ruimte werd gezocht. Het zal niemand meer verbazen dat er een wagen uit de Opel- bus is gekomen die hoewel aan de voorzijde duidelijk voor zien van familietrekken toch in zijn totaliteit veel gelijke nis vertoont met de andere produkten in zijn klasse. Als de eisen vooreen nieuwe auto in de computer worden ge stopt kan dat mechanische brein maar één antwoord be denken. En als met zo'n model proeven in de windtunnel worden genomen blijkt alras dat er maar één ideale vorm kan zijn. Dus staat er nu een Opel-Kadett met een schuin aflopende ach terkant die óf voor de helft kan worden geopend óf geheel kan worden opgeklapt. In dat laatste geval spreken we van een derde of vijfde deur. Motorisch is er van de zo vaak verkochte "oude'' Kadett al leen nog de 1£ liter motor over, de 12 liter voor de voor lopig sterkste versies is een geheel nieuw ontwikkelde krachtbron. Trouwens, alles bij elkaar bleek er inderdaad in de nieuwe Kadett maar weinig te herkennen van zijn populaire voorganger. Want natuurlijk heeft een wagen met voorwielaandrijving een heel andere rijkarakteristiek. Onze persoonlijke voorkeur gaat sterk naar voorwiel aandrijving uit maar het zal Opel toch niet gemakkelijk vallen alle Kadett-rijders van de voordelen te overtui gen nu zij zo lang met achter wielaandrijving hebben moe ten leien. Dat is trouwens het hele dilemma van Opel: hoe vertel ik het mijn trouwe klan ten dat zij het verleden geheel moeten afzweren en zich moe ten bekeren tot een moderner en modieuzer heden? Een heden dat bovendien fiks duurder moet worden be taald. Want de prijzen zijn niet minder dan een procent of acht omhoog gegaan. De goedkoopste (de Kadett 12 N tweedeurs standaard) gaat nu meer dar. 132 mille kosten. De Special kost duizend gul den meer, voor de vijfdeurs komt er nog eens zo'n bedrag bij. Wat dat betreft is het als vanouds bij Opel: men kan het wagentje net zo aangekleed krijgen als men wil. Maar voor alles moet worden be taald. De fabriek had gekozen vooreen persintroductie in Mainz met een kennismakingsrit door het nabij gelegen Taunus-ge- bergte. De vierdeurs versie van de Opel Kadett Het is voor een autofabriek heel wat eenvoudiger éénmaal een aantal auto's op een plek neer te zetten, éénmaal een aardige route uit te zetten en éénmaal een afspraak te maken met horecabedrijven in de buurt voor het natje en het droogje. Om daarna de autojournalis ten uit heel Europa naar dat ene plekje te transporteren. Simpeler en goedkoper in elk geval dan met datzelfde aan tal auto's Europa door te toe ren om de journalisten "aan huis" te kunnen bedienen. Dan moeten er telkens nieuwe routes worden gezocht en al lerlei aparte arrangementen worden gemaakt. Maar het is onmogelijk - zeker bij een zo populaire en dus zo veel verkochte wagen als de Opel Kadett - alle geïnteres seerde Europese autojourna listen in één keer naar Mainz te halen. Dus komen ze in groepen. Derhalve duurt zo'n introductie alles bij elkaar enkele weken. Om nu een poging te doen te voorkomen dat de één het ver haaltje eerder heeft dan de ander wordt de aanwezigen steeds verzocht het nieuws in portefeuille te houden tot het einde van de complete séance.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31