Pater De Ponti legt eerste steen clubhuis De Kooi Yan Eysinga wordt ereburger Raad geeft alsnog fiat voor wegslepen caravans Donkere kamer "zwart" gebouwd L-e/cfee agenda] Vis bezoekt diamanten echtpaar [Nieuwe Kursus wijzer PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 Afscheid van voorzitter raad universiteit LEIDEN - Een gemeleerd gezel schap heeft gistermiddag afscheid genomen van dr. J.C.PA. van Esch als voorzitter van de universiteits raad van de Leidse universiteit. Maandagavond hanteerde Van Esch voor de laatste keer de voorzit tershamer. E'en van de aanwezige sprekers noemde Van Esch een "va der voorde raad"en "Sjaakje bent zo'n sympathiek persoon". "Sjaak" van Esch houdt het na twee zittingsperioden (vier jaar) in de universiteitsraad voor gezien. Het is nog niet bekend wat de econoom Van Esch gaat doen, maar mede werkers uit zijn directe omgeving zeggen dat hij het waarschijnlijk gaat zoeken in de bestuurlijke sfeer Dr. Van Esch is afkomstig van de juridische faculteit en zal daar te rugkeren. Hij krijgt daar ruim een jaar de tijd om zich te beraden over zijn toekomst In de raadszaal aan de Eerste Bin nenvestgracht voerde een aantal sprekers het woordonder wie de se cretaris van de Leidse universiteit Den Os. Hij overhandigde Van Esch een tweetal langspeelplaten en een boek. LEIDEN - "Lang gewacht en toch gekregen. Eindelijk een clubhuis in De Kooi". Dat zei Pater De Ponti gistermiddag toen hij de eerste steen legde voor het nieuwe buurthuis aan de Driftstraat. Vele duizenden stenen zijn' inmiddels al op elkaar gezet want de bouw is al enige tijd aan de gang. Pater D^ Ponti was uitgenodigd om een speciale gedenksteen in de muur te metselen. De eerste paal werd officieel al vorig jaar november de grond ingeheid. De kinderen uit de buurt zorgden ervoor dat het officiële gebeuren een feestelijk tintje kreeg. Honderden kleurige ballonnen die zij vasthielden werden tegelijkertijd onder luid gejuich losgelaten. Veel andere bewo ners van De Kooi waren uiteraard aanwezig om Pater De Ponti de officiële handeling te zien verrichten. Pater De Ponti is in Leiden-noord, en in het bijzonder in De Kooi, één van de meest bekende en graag geziene mensen van de wijk. De Ponti heeft dan ook een groot aantal activiteiten ontplooit in dit deel van de stad. Reden voor de Kooi-bewoners om hem de "eerste" steen te laten leggen van het nieuwe buurthuis. "Ik hoop dat het een fijn clubhuis zal worden waar de hele stad van zal opkijken", aldus Pater De Ponti gistermiddag. Brug naar scheidende burgemeester vernoemd Brand legt W armonds huis in as WARMOND - Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen vroeg een bungalow achter het ver pleegtehuis Mariënhaven gro tendeels in as gelegd. Door nog onbekende oorzaak on stond rond half zes brand in de bungalow. "Vliegende brigade" is nog kansloos in musea LEIDEN - Vergeefs is onlangs ge probeerd om een viertal net-afge- studeerde en werkloze studenten van de Reinwardt Academie (opleiding voor museum-mede werkers) op een nogal bijzondere manier aan werk in een museum te helpen. Toen de vier studenten onlangs aanklopten bij de heer J. Karsten, hoofdconsulent voor de musea bij het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, kreeg Karsten een nieuw idee. Er zou een "vliegende brigade" ge vormd kunnen worden, die in al lerlei musea in Nederland ingezet kunnen worden voor werk, dat nog wel eens blijft liggen. Dat werk zou dan zijn het wegwer ken van inventarisatie-achter standen en het overbrengen van gegevens in computers, die zo langzamerhand in musea ook hun intree beginnen te doen. Het mes zou aan twee kanten snijden: de net-afgestudeerde museum- medewerkers zouden waarde volle ervaring opdoen en de mu sea zouden werk dat lang bleet liggen een keertje kwijtraken. Karsten, voor de studenten geen onbekende omdat hij bij de Reinwardt Academie betrokken is, kaartte het idee binnen het ministerie van CRM aan, maar kreeg daar voorlopig nul op het rekest. Er is geen geld en geen mankracht voor om het idee uit te voeren, zo luidde de reactie van de financiële afdeling van het ministerie. "Een teleurstellend antwoord", vindt Karsten. Hij wil nu probe ren om de vier werklozen via an dere regelingen aan een baan te helpen. Zijn idee om een vliegen de brigade te vormen heeft hij nog niet opgegeven. Met de werkloosheid van net-afge- studeerde museummedewerkers valt het trouwens mee, vindt di recteur G. Dusée van de acade mie. Wél is het een probleem dat instellingen soms nog helemaal niet lijken te weten dat de Rein wardt bestaat, en bij personeels advertenties dus geen sollicitan ten met deze opleiding vragen, aldus Dusée. OEGSTGEEST - De nieuwe brug over het Oegstgeester kanaal zal naar burgemeester Van Eysinga worden ver noemd. Bovendien besloot de gemeenteraad gisteren de burgemeester, hij gaat met pensioen, het ereburger schap van de gemeente te verlenen. De schade is aanzienlijk. De poli- tie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Tijdens de laatste raadsvergade ring waarbij van Eysinga als voorzitter fungeerde werden hem woorden van lof toegezwaaid. Zo beweerde de socialistische frac tieleider Kohlbeck dat wat Van Eysinga over inspraak had ge zegd "nog zo gek nog niet" was. Kohlbeck reageerde daarmee op herhaalde uitspraken van de (vanaf vandaag) gepensioneerde Van Eysinga inspraak maar een 'onding' te vinden. Overigens was hij niet de enige die in zijn afscheidswoorden op de visie van Van Eysinga op veran derde maatschappelijke structu ren inging. "Maar hoewel U tegen inspraak bent gaf U die wel," zo zei de WD-fractieleider Rei- lingh. "Omdat U voor iedereen van hoog tot laag te benaderen was en ook daadwerkelijk be langstelling voor ieders persoon lijke problemen had." Van Hazel (CDA): "We weten ech ter ook dat Uw verzet tegen in spraak niet voortkwam uit auto ritaire, ondemocratische gevoe lens maar juist omdat U hierin een gevaar ziet dat een gezonde democratie ondermijnt. En ook omdat U Uw mening daarover nooit onder stoelen of banken heeft gestoken heeft U velen van ons gewonnen, hoewel we het er niet mee eens hoefden te zijn. Weggelopen "Loco-burgemeester Thorn was eveneens vol lof over Van Eysin ga en zijn elfjarige burgermees terschap van Oegstgeest. "Zelfs Uw drie maal weglopen tijdens raadsvergaderingen hadden we niet willen missen want U stak met kop en schouders boven ve len van Uw collega's uit." Waarop burgemeester Bonnike van Noordwljk namens de kring van 15 burgemeesters uit de regio Leiden en de bollenstreek op merkte: "dan heeft U het in onze kring fijner gehad want daaruit bent U maar één keer weggelo pen." Dankbaarheid Van Eysinga sprak in zijn laatste woord tot de raadsleden uit met WARMOND - Vandaag is het pre cies 25 jaar geleden dat burge meester De Vreeze van Warmond in overheidsdienst trad. Tijdens de raadsvergadering van afgelo pen donderdag werd al bij dit feit stilgestaan. Burgemeester De Vreeze heeft de wens te kennen gegeven het ju bileum in besloten kring te vie- LEIDEN - Aan de Lammen- schansweg is vannacht een daar geparkeerd staande autobus van de firma Bovo Tours opengebro ken. Het gehele interieur werd kapot geslagen, zo werd rond twee uur 's nachts geconstateerd. De schade beloopt volgens de politie een f 10.000. LEIDEN - Directeur G. Dusée van de Leidse Reinwardt Academie (opleiding voor museumwerkers) heeft in de afgelopen zomer vakantie een tweetal "zwartwer kers" in het gebouw van de aca demie aan de Van den Brande- lerkade een klaslokaal laten om bouwen tot donkere kamer voor fotografie. Dusee heeft daarmee "de hele aan- vraag-procedure ontlopen". Hij zei dat gisteren op een vergade ring van de beheerscommissie voor de Reinwardt Academie. Na afloop van de vergadering zei Dusée desgevraagd, dat het hem er om te doen is geweest om zo snel mogelijk een donkere kamer te realiseren, "wij zijn al een paar jaar achter elkaar te laat met de cursus begonnen" Verder toonde de directeur zich zeer terughoudend om aan het gebeurde ruchtbaarheid te ge ven. Volgens Dusée heeft hij dc zwartwerkers "uit eigen zak be taald", maar zal hij het geld nog wel terug gaan vragen, omdat er voor dit soort klusjes wel een be drag op de begroting van de aca demie staat. Verder zei Dusée dat hij voor de klus (het dichtmaken van ramen en wah loodgieterswerk) bouw vakkers had gecharterd die dit in hun vakantie hadden gedaan. La ter verklaarde hij echter dat het om de concierge van de school en een kennis daarvan ging. Om veel geld zou het bij het "zwarte werk" niet gaan. Dusée: "Hoog stens een paar honderd gulden" T T7" LEIDEN - Burgemeester getrouwd, echtpaar B. Hen- LEIDEN - De Kursuswijzer is weer uit. Deze gids, een uitgave van de sen-van Loeuen. Het echt- Welzjjnsraad, geeft informatie over allerlei (aspecten van) cursussen die woont aa n de Beetho- het komende seizoen door verschillende Leidse organisaties worden y gegeven. uentctart. Het boekje, handzaam ook door het alfabetisch register, is gratis verkrijg baar bij onder meer de Welzijnsraad (Stationsweg), Leidse Jeugd Actie (Noordeinde 2a), bureau Voorlichting van het Stadhuis, de bibliotheken en buurt- en clubhuizen. grote dankbaarheid vervuld te zijn. Jammer vond hij het de rea lisatie van Haaswijk niet meer te kunnen meemaken en de twee Oegstgeester middenstandsver enigingen niet tot meer samen werken te hebben kunnen bren gen. Een groot aantal Oegstgeestenaren kwam gisteravond de scheidende burgemeester Van Eysinga de hand drukken. Namens de burgerij werd hem een kleuren-tv, een fiets en een reis aangeboden Wel woningen voor bootvluchtelingen VOORSCHOTEN - Dc twee caravans van het gezin Van der Werf zijn van de par keerplaats bij de Voorschotense Treub- straat weggesleept omdat het gezin wel een plaats kon krijgen in het regionale kamp in Leiden. Burgemeester Van der Haar deelde gisteravond tijdens de raadsvergadering mee dat hij 'na inten sief onderzoek' tot die conclusie was ge komen. Nadat een bevestiging van de juistheid van de beslissing door de Raad van State was bekrachtigd werden de caravans don derdag weggesleept naar een parkeer terrein langs de rijksweg. Na de verkla ring besloten alle fracties van de Voor schotense gemeenteraad akkoord te gaan met de B en W-beslissing. De vrije hand kreeg het college ook in het binnenhalen van een aantal andere men sen: de bootvluchtelingen. Er zal een plan worden ontworpen om meerdere gezinnen definitief in het dorp te laten wonen. Aanleiding voor het plan is de brief van de jongeren van het CDA. Ai- kens (D'66) was bang dat het onderwerp voor die brief een politiek karakter zou krijgen. Met hem bleken de VVD en PvdA daar huiverig voor te zijn, maar het CDA bleef volhouden dat de brief beslist niet als politieke stunt was bedoeld. Burgemeester en wethouders zijn bereid om vier woningen beschikbaar te stellen voor de bootvluchtelingen. Visser (PvdA) kwam nog met een voorstel ie dere ingezetene een bedrag van één gul den te laten bijeenbrengen waarmee een aantal huizen kunnen worden gekocht. Bij de bespreking van de uitgifte van grond in de vrije sectorbouw voor het plan Bijdorp 1 kwamen de nodige poli tieke tegenstellingen tussen PvdA, D'66 en de overige fracties aan het licht. Zo lieten PvdA en D'66 weten de voorwaar den sterk te willen uitbreiden. CDA en VVD daarentegen willen slechts een drietal voorwaarden (zoals doorstro mingsmogelijkheid en economische ge bondenheid) bij verkoop hanteren. Wet houder Marselis (CDA) wilde niet verder gaan omdat de toekomstige kopers al zes jaar aan het lijntje worden gehouden. Rovendien: de huizen worden erg duur. Het voorstel van het college om grond voor de bouw van 213 woningen in de sociale sector te verkopen kwam zonder kleerscheuren door de raad. Zaterdag Augustinus, Rapenburg 24, Nevill Tran ter Theater, 22 uur. Groenoordhal, agrarische dag vanaf 9 Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt 9.30 uur tot 17 Maandag Gemeentehuis - Commissie Algemene zaken en Best. aangelegenheden, 20 Voorschoten - Orgel-beiaardconcert, 20 ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad. Noorderkwar tier en Groenoord) J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk 2 (Kooi- en Merenwijk) Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; Wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk 4 (Zuid- Westen Haagwegkwartier): H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel. 121334. Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle, en M.P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100 (zaterdag); Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zondag) (spreekuur van 12.30 - 13 uur in Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 891000). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - F. Koopmans R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); J.H. Vrij- enhoek, Bachlaan 1, tel. 2356 (zondag). Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel. 10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt aangenomen van 31 augustus tot 7 sep tember door Apotheek "Tot Hulp der Menschheid", Rosmolen 13, 121060 en door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedgevallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604 ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkerkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma/do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3398. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. Weekendregeling dierenartsen Krol/v Gool/Vestjesn: Y. Krol, Pres. Kennedy- laan260, Oegstgeest. Tel. 153266. Tevens B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood ver keert of eenzaam bent, kunt u altijd per telefoon (uit)praten of informatie krij gen. U vindt dag en nacht gehoor. Ver trouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 011-125141. Gratis hulpver lening aan gevond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Luden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmoid en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting geinsverz'orging Leiden. Rembrandtstnat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejarden en langdurig zieken en gezinsvernrging. Telefoon 149441 (maandag t/mvrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maafcchappelijk werk, Oude Rijn 44c, sreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uir. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon!42144. FIOM Fiom, burea v. hulpverl. bij zwanger schap en illeenstaand ouderschap NoordeindelOB,»tel. 144715. Ondervijswinkel Leiden-Nord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325geopend maandag t/m vrij dag van 1247.30 uur. Diererbescherming Asiel meldig zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Klksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontactgroep Praat- er kontaktgroep Leiden, voor mensen de door spanningen of andere oorzakentijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 42154/761557. LIDSCH DAGBLAD JAGBLAD VOOR LEDEN EN OMGEVING Uitgas: Leidsch Dagblad B.V. Hoofcedacteur Han Mulder. Hoofde antoor WitteSingel 1 2311 BG Leiden. Postlis 54, 2300 AB, Leiden. Giro>7055. Voor betaling van abonementsgelden uitslui tend^ ro 28884. Teleaon: 071-144941. Nabzorging van 18.00-19.30 u. Zatcdag van 16.00-18.00 u. TeUbon 071-211515. Indien in gesrek 071-210221. Kwrtaalabonnement f 43,05 Kwrtaalabonnement peipost f 60,90 Ja?abonnement ..f160,70 Jarabonnement pepost f232,10 Lcse nummers f 0,60 Abnnementsgelden bij voor- ubetaling te voldoen. B automatische overschrij- vig geen administratie- en in- cssokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2