nieuwe IFÖta®(fë Dlrü ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 EXTRA PAGINA 29 De Nederlandse cinema incasseert de ene klap na de andere, maar is desondanks niet stuk te krijgen. Als je even terug kijkt op wat er tussen augustus 1978 en augustus 1979 in première is gebracht moet je vaststellen dat we een absoluut rampjaar achter de rug hebben. Alleen de kinderfilm „Martijn en de Magiër" en Nouchka van Brakel's „Een Vrouw- Als Eva" zijn commercieel succesvol geweest en Sluizer's „Twee Vrouwen" heeft lang niet gek gelopen, al ziet het er niet naar uit dat men ermee uit de kosten komt. Maar van de volgende Nederlandse en Nederlandstalige films flopte de een al harder dan de ander: Camping. Myste ries, Doodzonde, Het Verloren Paradijs, Meneer Klomp, Andy Bloed Blond Haar, Dag Dokter, Exit Seven, Mijn Vriend. Het Nederlandse publiek heeft die films niet willen zien, waarmee over de kwaliteiten van die films niets gezegd wil ziiru Zeker waar het Rade makers' "Mijn Vriend" betreft, om maar één voorbeeld te geven, heeft dat publiek groot ongelijk gehad. Die film was oneindig veel interessanter en be ter gemaakt dan bijvoorbeeld Herman van Veen's Uit Elkaar, waar het publiek nu kennelijk wél kaartjes voor wil kopen. Je begrijpt niet waar die Nederlandse filmers de energie en vooral de moed vandaan blijven halen om het telkens opnieuw te proberen. Het komende sei zoen geeft tien nieuwe Nederlandse speelfilms te zien waarvan u hier een overzicht aantreft. En dan zijn er nog een paar films in aantocht waarvoor de opnamen nog moeten worden gemaakt. Ook die sommen we nog even op: „Het Teken van het Beest" wordt een door Pieter Verhoef te regisseren socio- drama gebaseerd op de historische zaak van een man die na een buitenech telijke liefdesaffaire in een uithoek van vooroorlogs Friesland vijf veldwach ters heeft vermoord. Opnamen dit na jaar. „Laat de Dokter maar schuiven" wordt een door Nikolai van der Heyde te>re- gisseren vervolg op Help, de Dokter verzuipt. Deze maand nog wordt er met opnamen gestart. Jos de Meyere (Dag boek van een Herdershond) speelt de dokter dit keer. Televisieregisseur Bob Rooyens zal defi nitief De Wereld afmaken, de film die aanvankelijk door Herbert Curiel ge regisseerd zou worden. Een film over rivaliteiten in de showbiz. En de „Prijs voor de Top". De Amerikaanse Neder lander Robert Phrom leverde in sa menwerking met Hester Albach een scenario dat weinig meer met het aan vankelijk gegeven van doen heeft. Het is nog de vraag of Curiéls registratie Paul de Lussanet baseert een film op twee boeken van Gerard Reve: Taal der Liefde en Lieve Jongens. Of Jeroen Krabbe of Hugo Metsers speelt de hoofdrol. Opnamen dit najaar, premie- re volgend voorjaar. Ate de Jong verfilmt Maarten 't Harts bestseller Een Vlucht Regenwulpen. En Philo Bregstein zal waarschijnlijk eindelijk terugkeren tot de speelfilm met De Waterman van Arthur van Schendel. Wim Verstappen maakt met als producente Olga Madsen een film die Voyeur zal heten. Rijk de Gooyer en Rutger Hauer in "Grijpstra de Gier" De meest chaotisch tot stand gekomen Nederlandse speel film van het seizoen schijnt Herbert Curiëls „Cha Cha" te worden, een film die is voortgesproten uit de rampzalige gang van zaken tijdens de opnamen van een eerder door Curiël te regisseren film: De Wereld. Die film De Wereld zou over mal verserende deejays zijn gegaan, die met een te pousseren zan geresje in de modewereld te rechtkwamen. Klapstuk van die film moest een registratie worden van Fong Lengs grote modeshow, in november van het vorig jaar, in het Amster damse Beursgebouw. Hoewel hoofdrolspeler Herman Brood het tijdens die grote scène liet afweten, zag volgens produ cent Hans Klap, Curiël kans een buitensporig deel van het totale budget in de modeshow opnamen te steken en wel op een dusdanige wijze dat het nog maar de vraag zou zijn of die opnamen wel te gebruiken zouden zijn voor de film. Curiël werd ontslagen, maar zag kans vanuit het vertrouwen dat hij bij Herman Brood had ge wekt, gelijk maar een nieuw project te ontwerpen. En dat werd Cha Cha. Oók met Her man Brood en eveneens be doeld om de eerste Nederland se popfilm te worden. Volgens ooggetuigen van de opnamen werd voor die film het draai boek bijna dagelijks opnieuw omgegooid en toen er buiten de film om iets moois was ont staan tussen Herman Brood en de Duitse roek-zangeres Nina Hagen, werd ijlings Nina de film ingeschreyen, met een rol die allengs belangrijker werd. Als het goed is, gaat het nu om een rockzanger met enge dro men over een duivelse zee meermin van koninklijke bloede. Die meermin blijkt dan Nina te wezen, die Herman Brood inpalmt en zijn band - The Wild F.omance - weet te ontstelen. De zanger raakt diep in de put. Maar alles loopt weer heel mooi af met dat huwelijk tussen de twee vedetten, waar over de kranten vol hebben ge staan. En het eindigt met een geslaagde bankoverval door deze muzikale Bonnie Cly de. Distributeur Concorde denkt de film met Kerstmis in première te kunnen brengen. De Pretenders De Utrechtse self-made-cineast Jos Stelling maakte naam (meer nog in het buiten- dan in het binnenland) met Mariken van Nieumeghen,Elckerlyck en Rembrandt Fecit 1669; drie vooral op picturale gronden in teressante, ,Jiistorische" films. Met De Pretenders slaat hij nu een geheel andere weg in. Het wordt zijn eerste „echt dra maturgische" film, zich afspe lend tijdens een zomers week einde in 1962 in een Utrechts buurtcafé, waar een half dozijn pubers het nieuws vernemen over de zelfmoord van Marilyn Monroe. Die gebeurtenis staat in Jos Stelling's concept als de grens van de jaren vijftig en ja ren zestig. Dirty Picture Vooralsnog raadselachtig is het project waarmee Pim de la Par- ra tijdens de Filmweek Arn hem (al dan niet in het officiële programma) zijn come-back gaat maken na met zijn vorige en beste film (Wan Pipel) fail liet te zijn gegaan. „Pim de la Parra's Dirty Picture" is het motto waarmee tien jaar nadat hij samen met Wim Ver stappen Arnhem op stelten zet ten ter gelegenheid van Obses sions, andermaal „leven in de brouwerij wil brengen". Alles wat hij er voorlopig over kwijt wil is: „Het wordt een film van 90 minuten, helemaal gemaakt in zwart-wit, zonder geluid. Ook geen tussentitels, of on dertitels. De kosten voor de film bedragen f150.000. Dat is hetzelfde budget als waarvoor Rubia Jungle indertijd is ge maakt. Bijna alle medewerkers zijn debutanten. We hebben 54' acteurs en actrices". „De hoofdrollen worden ge speeld door Karina Keukhe- nius, Liëla Kogukhi, Charlie Norden en Pierre Triboulet. Ik zelf speel een rol als Colum- biaanse oogarts die in Amster dam verzeild is geraakt. De produktie is in handen van Eva Hendriksen en tv-cameraman Ruud de Bruyn maakt nu zijn debuut op 35 millimeter. Het wordt géén komedie". Na de première in Arnhem zal Pim de la Parra's Dirty Picture waarschijnlijk januari 1980 in de bioscopen komen. Triptiek Een heel bijzondere, nieuwe Ne derlandse speelfilm komt eind deze maand in première: JDe Verwording van Herman Du- rer, geregisseerd als een trip tiek door drie jonge regisseurs: Léon de Winter, Jean van de Velde en René Seegers. Ze hebben elkaar leren kennen aan de Nederlandse Film Aca demie, waar ze van 1974 tot 1978 hun opleidingen volg den. De film, die ze nu hebben ge maakt, is gebaseerd op een door de literaire kritiek zeer lo vend ontvangen roman van Léon de Winter zelf, die eerder aandacht trok met publikaties over films in de bladen Hol lands Diep en Skrien. De Win ter is altijd hevig geinteres- seerd geweest in de nieuwe Duitse cinema, vooral in het werk van Wim Wenders en Pe ter Handke. Iets van die affini teit klinkt door uit de synopsis van De Verwording van Her man Durer. Het gaat over Herman, een 17-ja- rige jongen, die na een verblijf in een jeugdgevangenis terug keert in een moderne hoog bouwwijk, na diep te zijn ge troffen door lezing van de no velle Aus dem Leben eines Taugenichts, van de Duitse romanticus Joseph von Ei- chendorff, die vertelt van een mooiere wereld dan die waarin Herman leeft. De jongen besluit de wereld in te trekken op zoek naar het „Ar- cadië" dat hij in Italië ver moedt. Een ontmoeting met Italiaanse gastarbeiders in Duitsland brengt hem echter in verwarring en een kunstschil der doet hem de suggestie aan de hand dat hij misschien wel in Little Italy, de Italiaanse wijk van New York moet zijn. Herman vertrekt naar Amerika. Inmiddels is zijn realiteitsbesef dusdanig aangetast dat hij een moord op een taxichauffeur pleegt en daarna definitief gek wordt. „In zijn geest is hij dan de Taugenichts van het boek geworden; gelukkig en waan zinnig tegelijkertijd". De hoofdrol van Herman Durer wordt gespeeld door Felix Jan Kuypers. Bijrollen zien we van Hanns Zischler Julian Melch- 'iWÊr H r "The Pretendershet weekeinde dat Marilyn Monroe zelfmoord pleegde thai, Alma, Albert Abspoel, Onno Molenkamp, Joop Admi raal, Cor Witschge en Marjan Geveling. De film kon, door de opzet als drieluik met drie regisseurs, door CRM worden bekostigd en zal worden uitgebracht door Film International in het alter natieve theatercircuit Kort Amerikaans Alle in aantocht zijnde projecten naast elkaar leggend, springt er een film - nog ongezien - uit. met de beste kaarten om bij het publiek een succes te worden: Kort Amerikaans, van Guido Pieters. Net als vrijwel alle Ne derlandse films die de laatste jaren niet zijn geflopt, is hij ge baseerd op een bekende roman van een populaire Nederlandse auteur. Jan Wolkers in dit ge val, van wie al eens Turks Fruit werd verfilmd en dat is toen met Blue Movie de commer cieel meest geslaagde filmon derneming geweest die Ne derland tot toen toe te zien had gekregen. En Guido Pieters, heeft met zijn verfilming van Doctor Vlimmen al onmisken baar vakmanschap gedemon streerd en zelfs buitenlandse prijzen in de wacht ge sleept. He* scenario voor Kort Ameri kaans schreef Pieters in nauwe samenwerking met Wolkers zelf. die de gelegenheid te baat heeft genomen om enige cor recties uit te voeren op de ro man die hij zelf placht te be schouwen als een .jeugdzon de". Er zitten nogal wat auto biografische trekjes in Kort Amerikaans. De hoofdpersoon van de film heet Eric Poelgeest, een 19-ja- rig beginnend kunstenaar in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog. Hij duikt onder om niet in Duitsland te hoeven werken en beschildert lampe- kappen om in zijn onderhoud te voorzien. Op de academie krijgt hij contacten met een schilder die in werkelijkheid officier bij de WA blijkt te zijn en met een zonderlinge mede leerling, die zich bij de NSB heelt aangesloten, om tenmin ste èrgens bij te horen. Tussentijds stort Eric zich nog in een hopeloze liefde voor een eveneens ondergedoken joods meisje. Een broer van Eric komt tragisch te sterven als ge volg van een in het Franse ver zet opgelopen ziekte. Als ge volg van alle emotionele klap pen die de beeldhouwer krijgt te incasseren, raakt hij in een psychisch isolement en gaat dan al zijn gewonde affecties erotisch afreageren op een gip sen tors van een Griekse Ve- Derek de Lint (hij speelde hoofd rollen in Blindgangers, Soldaat van Oranje en het bekroonde tv-spel De Vlieg) acteert Eric van Poelgeest. Andrea Dom burg en Pierre van Doude spe len de gereformeerde ouders van Eric. Verder zijn er rollen van onder anderen Tingue Dongelmans (als het joodse meisje), Guus Oster, Joop Ad miraal, Bernhard Droog en Christel Braak. De film zal waarschijnlijk tijdens de Filmweek Arnhem in pre mière worden gebracht en dan 11 oktober gaan rouleren. Tip van de sluier Eind januari zal Een Tip van de Sluier in première worden ge bracht; een van de eigenaardig ste tot stand gekomen werk stukken uit de Nederlandse filmhistorie. Regisseur is Frans Bromet. die er ook zelf de hoofdrol in speelt, naast de per advertentie uitgeselecteerde jonge vrouw Hiske, wier ach ternaam niet aan de openbaar heid wordt prijsgegeven. De belangrijkste eis waaraan ze diende te voldoen was dat ze onlangs een scheiding achter de rug moest hebben. De film geeft Frans Bromet te zien in dialoog met deze vrouw, waar bij die scheiding in ruime mate gespreksstof vormt. Maar het gaat niet om een documentaire, aangezien men tal van GcÜevé uitgangspunten heeft gehan teerd. Het verhaal werd, bij wijze van spreken, gedurende de opna men telkens verder geschre ven. Die opnamen begonnen voorjaar 1978 en met tussenpo zen werd er telkens verder aan gemonteerd en uitgestippeld, tot in juli 1979 de laatste fase werd afgerond. Motto van de film is „Een man met zijn ca mera op zoek naar de vrouw, achter de vrouw, achter de Voor Bromet is het zijn eerste lange film. Hij is tot dusver vooral als cameraman actief geweest en hij vervaardigde twee veelgeprezen korte films „De Noord" en „Drielanden punt". Startpunt voor Bromet's Tip van de Sluier is een soort angst geweest voor de levens kansen van zijn eigen huwelijk, gemeten aan de echtelijke cata strofes die hij overal om zich heen zag plaatsgrijpen. Maar het project transformeerde zich van lieverlee tot een exploratie van wat vrouwen eigenlijk zoal bezielt. De film werd geproduceerd door Frans Rasker en zal als mar kant nevenpunt de come-back hebben van Boudewijn de Groot, die de muziek schreef en er een titelsong aan toevoeg de. Tiro Jacob Bijls film Tiro kreeg zijn wereldpremière in Cannes, waar hij was geselecteerd voor de Quinzaine als enige Neder landse film die zwaar genoeg werd bevonden voor een plaats in een van de officiële secties. Bijl is altijd een wat merkwaardi ge figuur geweest in de Neder landse filmwereld. Er heeft nog nooit een film van hem in de gewone theaters gedraaid. Zwartziek, een jaar of zes gele den (een film over jaloezie) be reikte alleen de Nederlandse televisie, maar werd in het bui tenland uitstekend verkocht (ook voor televisie hoofdzake lijk) en er werd eveneens de Quinzaine van Cannes mee ge haald. Met Bijls tweede film, Scrim, ging het nog gekker. Het was een film over een driehoeks verhouding, maar alle aan dacht ging naar de twee vrou wen (Jessamin Starcke en Ge- raldine Chaplin) en de relatie van onderlinge solidariteit en emancipatie die daaruit voortvloeide. Scrim werd pas in Nederland uitgebracht door het alternatieve circuit, toen de film al zoiets van drie maanden in Parijs was geprolongeerd en ook al uitgebreid aan andere landen voor tv- of theaterver toningen was verkocht. Met Ti ro zal Bijl nu dus eindelijk een kans op adequate waardering door het Nederlandse bio scooppubliek gaan krijgen. Net als bij de meeste films die op deze pagina worden aange kondigd, gaat het om een jon geman op de grens naar vol wassenheid. Belangrijkste ne venthema's zijn een generqtie- conflict, de relatie van de jon gen met een zusje en de tegen stelling tussen platteland en moderne industrie. De hoofdrol in deze door George Sluizer geproduceerde film wordt gespeeld door Matthias Maat. De bijrollen geven onder meer Schoenaerts te zien, Geert de Jong, Linda van Dyck en Alma. Een pak slaag Een nieuwe vrucht van samen werking lussen regisseur Bert Haanstra en scribent (en ex-di recteur van de Nederlandse Film AcademieAnton Kool haas, komt met Kerstmis in première onder het motto Een Pak Slaag. Net als bij Dokter Pulder Zaait Papavers gaat het opnieuw om een roman van Koolhaas (uit 1963), die door hem zelf, in samenwerking met Haanstra, tot script werd om gewerkt. „Weinig auteurs kunnen zulke goede dialogen schrijven als Koolhaas", zegt Haanstra al tijd. Maar de onderwerpen die hij voor zijn romans bedenkt zijn vaak eveneens erg sterk. In Een Pak Slaag gaat het om een bedrijfsjubileum van een pre sident-directeur van een fa briek. Feitelijk is hij een ontzettend kleurloze en weinig populaire man. Hoogtepunt van de feest viering moet een toespraak worden door de seniel worden de vorige baas van de fabriek, hetgeen op een ramp uitloopt. En dan is er nog een apocrief verhaal over een pak slaag dat de jubilaris ooit eens gehad zou hebben, dat een geheel eigen le ven gaat leiden gedurende de feestdag. De toonaard van het boek en waarschijnlijk dus de film tevens, is wrang tragi-ko- misch.De golflengte van Dokter Pulder in feite. Kees Brusse gaat in Een Pak Slaag de hoofdrol spelen en heeft als tegenspelers onder an deren Eric Schneider, Jeroen Krabbé, Bernhard Droog, Eric van Ingen.Annet Nieuwenhuy- zen, Jacques Commandeur, Manon Alving, Cees Linnen- bank en Sacco van der Made. Het budget van de film is 1,4 miljoen gulden. Grijpstra De Gier Een op papier veel belovende nieuwe Nederlandse film be looft Grijpstra De Gier te worden. Een zich in Amster dam afspelende politie-thriller, gebaseerd op twee romans van de behalve m Nederland ook in de Verenigde Staten immens populaire, Nederlands*- mis daad-auteur Janwillem van de Wetering: Het Lijk in de Haar lemmerhouttuinen en Buiten- kruid. Het wordt het verhaal van twee Amsterdamse rechercheurs die zijn belast met een zaak die be gint met de vondst van een lijk ster ekte i mys pel heeft ondergebracht. Het is een verhaal waarbij niet alles om de ingenieuze plot is be gonnen maar waarmee ook de onderkant van de samenleving in een wereldstad als Amster dam en het functioneren van het politie-apparaat daar gete kend wil zijn. Qua sfeer zou Grijpstra De Gier iets ge meen moeten hebben met de befaamde misdaadromans van Sjowall en Wahloo. Cast en crew van Grijpstra De Gier zijn buitengewoon cu rieus. Zo'n vijf jaar geleden hadden we in Nederland drie belangrijke tandems van regis seurs en producenten die de filmproduktie op gang hielden: Wim Verstappen en Pim de la Parra, Paul Verhoeven en Rob Houwer, Frans Weisz en Rob du Mee. Ze hebben allemaal ooit minstens vier films samen gemaakt en behoorlijke suc cessen gehad. Maar de laatste paar jaar zijn die duo's alle drie uit elkaar gevallen. Grijpstra De Gier wordt nu gemaakt met Wim Verstappen als regisseur en Rob Houwer als producent. Rijk de Gooyer (die vooral in de films van Weisz en Du Mee heeft geac teerd) speelt nu een hoofdrol, naast Rutger Hauer (die rollen speelde in zowat alle successen van Verhoeven en Houwer) en Willeke van Ammelrooy (die een ster werd via een hele reeks films van Pim en Wim). Verder wordt er meegespeeld door Donald Jones. Marina de Graaf. Fredenk de Groot, Hans Croiset, Jan Retèl en Tom van Beek. Het schijnt dat men in Amerika (waar met name Robert Red- ford plannen koestert voor ver filmingen van Van de Wete ring-thrillers) zeer nieuwsgie rig is naar het resultaat van de ze Nederlandse krachtenbun deling. De première zal 20 september plaatsvinden. Spetters Voor „Spetters" zijn vorige maand de opnamen begonnen. Het wordt na Wat Zien Ik, Turks Fruit, Keetje Tippel en Soldaat van Oranje, de eerste speelfilm die regisseur Paul Verhoeven niet maakt voor producent Rob Houwer, maar voor producent Joop van der Ende; de man die al een stevige greep had op dc vrije toneel- produkties in ons land en op tv- produkties en die zich nu dus ook in de filmwereld heeft ge stort. Verhoeven heeft zich overigens wel verzekerd van de mede werking van Gerard Soeteman, de scenarioschrijver van Ver- hoevens vorige succesfilms. Spetters wordt volgend jaar fe bruari in de Nederlandse bio scopen gebracht. Het WOldt een film over de jeugd van van daag, werkende jongeren. „Het zijn geen mensen die wach ten tot ze een kans krijgen, ze maken ze zelf, of anders pikken ze ze wel. Die kansen liggen, geloven ze, in de grote stad, die met zijn neon en asfalt, zijn fa brieken en raffinaderijen als een toverbos vol beloften hun woonplaats aan eén kant van de wereld afsluit. Daar willen ze het gaan maken. En als het daar niet kan. dan maar in verre we relden als Canada. Japan of Californië. En als het niet kan met gewoon werken, dan maar in de sport, de muziek, in de disco of by God". De rollen in Spetters worden ge speeld door Hans van Tonge ren. Toon Agterberg. Maarten Spanjer. Marianne Boyer en Renee Soutendyk. Cameraman is Joost Vacano, die ook Sol- daat van Orarye heeft ge draaid. PETER VAN LI EROP 'Hiske' en Frans Bromet in "Een tip van de sluier' Kees Brusse en Paul Steenbergen in "Een pak slaag'

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29