'Zwemmers zijn stuk weker geworden' ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 EXTRA PAGINA 19 REGIO - Tien jaar gele den was de grote rol waarvan zwembadcais sières de kaartjes scheurden constant in beweging, met name in de weekends. Weer of geen weer. Nu doet die situatie zich nog slechts voor als de kraaien van de warmte uit de dak goot vallen. Is het weer een slag minder dan is het zwembad, met name het onover dekte, opvallend snel uit de gratie. Dit seizoen is het helemaal bar en boos. De anders zo ge bronsde badmeesters lopen rond met lange gezichten. Vervelen zich of zijn noodge dwongen aan het schilderen en tuinieren geslagen, ande ren ontpopten zich als on derhoudsmonteur. Het verhaal is overal hetzelfde. Het slechtste seizoen tot nu toe. Een dieptepunt in het be staan van het zwembad. En de cijfers spreken wat dat betreft boekdelen. Een p^ar spre kende voorbeelden. De Vliet in Leiden krap 87.000 bezoe kers tegen 120.000 over de zelfde periode vorig jaar. De Zijl, ook in Leiden, ruim 46.000 nu, 71.000 vorig jaar. De Mierewijde in Katwijk 7000 minder, Poelmeer in Oegstgeest zelfs 75.000 tegen 148.000 in-1978. In de Leidse regio is alleen het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk een duidelijke uitzondering op de trieste re gel. De score daar tot nu toe ligt 12.000 bezoekers hoger dan vorig jaar. Al voegt be drijfsleider v.d. Velde daar wel aan toe: „Die 75.000 die we tot nu toe hebben gehad is goed beschouwd toch een verrekt klein beetje. Want pas als we de 150.000 halen zitten we wat de exploitatie betreft op de goede lijn" Armoe Armoe troef dus. Vorige week zaterdagmiddag keek ik rond in een aantal openluchtbaden in de Leidse regio. Bij niet eens zó ongunstig zwemweer. Half bewolkt, de buitentem peratuur een graad of negen tien, een koele bries. Ik trof caissières die zich stierlijk za ten te vervelen en de tijd doodden met het invullen van kruiswoordraadels. In Poelmeer in Oegstgeest, be rekend op 8000 bezoekers, no teerde ik één montere 65- plusser die niet zwom maar op het grasveld aan het hard lopen was, een vader met zoon in het half diepe, twee meisjes van een jaar of tien in het diepe en een handjevol jongelui op de speelweide. En de uitkijktoren bemand met twee zweminstructrices. Want uitkijk moet er zijn, ook al ploegt er maar één door het bassin. "Hoe minder mensen er in het water zijn, hoe beter het badpersoneel op moet let ten", zegt bedrijfsleider v.d. Bent. „Is het druk dan heb ben we er lang zo'n omkijken niet naar. Dan houden de zwemmers elkaar wel. in de gaten. De meeste ongelukken gebeuren juist als het stil is". In het zwembad in Leimuiden, De Kleine Öase, was het vori ge week zaterdag onheilspel lend stil. Badmeester Van Dijk had het rijk voor zich al leen. Een heel andere situatie Toen het recreatieve zemmen nog hoogtijdagen beleefde. Een kijkje in het voormalige Hillegomse natuurbad dan twaalf jaar geleden, toen De Kleine Oase voor het eerst de poorten opende. Was toen ook het enige circulatiebad in de wijde omtrek. Trok een paar jaar lang drommen zwemmers (Van Dijk: Er was nauwelijks ruimte om een slag te doen) maar de situatie is nu tegenovergesteld. De oorzaak is dat het eens zo exclusieve bad, als enige in de regio niet beschikt over ver warmd water. "En dat nekt ons nu", zegt Van Dijk. "Als zwemmers ergens anders te recht kunnen in water van 23 of 24 graden dan kunnen wij op het dak gaan zitten met die 16 a 17 graden. Wie wil er te genwoordig nog in een bad met koud water gaan sparte len? Niemand toch" Spartaans Het "spartaanse" bad in Lei muiden. dat deze zomer dagen heeft gedraaid met 1 en 2 bezoekers, wordt nu met sluiten bedreigd. Alleen een ingrijpende renovatie (kosten ruim een half miljoen gulden) kan De Kleine Oase nog redden. De gemeente raad heeft daar deze week over vergaderd en beslist dat er toch maar gerenoveerd móet worden. In openlucht zwembad num mer 3, Wasbeek in Sassen- heim, was de situatie nauwe lijks beter. Dertig man schat te ik en dus ontevreden ge zichten achter de kassa. Was beek heeft acht vaste krach ten rond lopen. "Deze zomer is er voor ons geen lol aan ge weest", zegt assistent-chef badmeester Vermeulen. "Al leen eerste pinksterdag was het ouderwets druk maar er zijn ook hele weken voorbij gegaan dat we duimen heb ben zitten draaien. Je loopt dan een beetje rond in de re gen, kijkt honderd keer per dag op de klok en je kijkt uit naar bezoekers die maar niet willen komen. En je vraagt je natuurlijk af hoe het volgend jaar beter kan. Natuurlijk blijft het weer een erg belang rijke factor, maar ik maak mij stug dat er geen mogelijkhe den zijn om ook bii wat min der weer tovn publiek te der weer toch publiek te Dit zoveelste slechte jaar voor de openluchtzwembaden spant waarlijk de kroon. Nog nimmer heeft het publiek het zo laten afweten. En er valt niets meer aan te redden. Zelfs deze zomerse ween zei geen zoden meer aan de dijk. Daar is het seizoen al te ver voor gevorderd. De bouwvakkers, altijd een belangrijke bron van inkom sten, zijn weer aan de slag, de schoolvakanties achter de rug. Voor de buitenbaden, nog een paar weken open, is nu de tijd aangebroken de trieste balans op te maken en na te gaan waar 'm de schoen wringt. Het weer natuurlijk en de enorme toename van zwembaden waardoor de spoeling veel dunner is ge worden, maar dat niet alleen. Recreatiepatroon "Wat ons nu vooral tegenzit is het sterk veranderende re creatiepatroon," meent be drijfsleider Kaltenecker van het Alphense buitenbad De Hoorn. "Tien of vijftien jaar geleden was naar een zwem bad gaan nog vaak de enige vorm van vermaak. Nu heeft men een caravan, een boot, gaat men in het weekend naar de camping of wordt gekozen voor een fietstocht. Een paar jaar terug was de zaterdag voor ons de beste dag van de week. Nu is het de slechtste." "Het recreatieve zwemmen," zegt Kaltenecker, "is op het derde of vierde plan gekomen en dat tikt nu hard aan. Met met-zonnig weer scheelt het bij ons net zo goed tiendui zenden bezoekers. En wat we al niet verzinnen om ze bin nen te halen. We hebben bijvoorbeeld recreatiesport leiders in de strijd ge-; worpen. Zij zijn maanden in de weer geweest om in het seizoen badgasten bezig te kunnen houden. Aan spelletjes en wedstrijden niet te kort. En dat loopt ook pri ma als de zon schijnt. Maar zodra het weer maar even laat afweten zijn zij nergens meer. Ja, wat wel aanslaat dat zijn die evenementen als de zwemvierdaagse. Als er maar een lintje te verdienen valt of iets anders op het spel staat. Dan komen ze desnoods met duizenden tegelijk. Dan doet het weer er opeens niet toe. Maar je kunt toch onmogelijk het hele seizoen door vier- daagsen organiseren. Daar heb je toch geen bad voor." Voordat in Nederland de geslo ten filter- en chloorbaden hun intrede deden waren zwem mers voor het trekken van een baantje onder toezicht, aangewezen op zogenaamde natuurbaden zoals er in de Leidse regio ook zoveel zijn geweest. In Alphen werd bij voorbeeld in een gedeelte van het Aarkanaal gezwommen, in Hillegom was een stukje water in de buurt van de ha ven gereserveerd, in Oegst geest deed De Poelmeer goe de diensten en is Sassenheim namen zwemmers zonder morren een duik in het weinig fris ogende water van de Rijn- sloot. En dat allemaal onder verre van ideale omstandigheden. Men zwom rond tussen vissen, kikkers, soms ratten, kroos en wier. Blubber op de bodem, gebrekkige verkleedaccom- modatie, gemengd zwemmen en een watertemperatuur van soms 14 of 15 graden. "Ik zeg niet dat ik daar heimwee naar heb", zegt Kaltenecker. 'Ver re van dat. We mogen blij zijn dat die tijd achter ons ligt maar op één punt zou ik nog wel terug willen. De zwem mers van toen konden een stootje hebben. Deinsden niet terug voor een beetje koud water Afweten "Wat dat betreft is de zwemmer van nu een heel stuk weken Indirect heeft dat ook te ma ken met het teruglopende be zoek. Want schijnt het zonne tje even niet of is de tempera tuur van het water niet naar de zin dan laat men het direct afweten. Men is teveel ver wend, denk ik. Eigenlijk is dat een logisch gevolg van het feit dat bijna iedereen tegen woordig CV in huis heeft. Dat betekent een heel jaar door een behaaglijke temperatuur in huis. Mensen weten niet meer wat koude is. En willen dat ook niet weten. Wat die verwarming van water in buitenbaden betreft (maar ook overdekte baden); De (Leidse) Zijl-bedrijfsleider Caron is er een sterke voor stander van dat voor de baden in de hele regio een eenheids- temperatuur wordt vastge steld. In onderling overleg. "Er is een neiging." zegt hij, "zwembadwater steeds war mer te maken. De achterlig gende gedachte is dat hoe be haaglijker dat water, hoe meer zwemmers daar op af komen. Met name bejaarden zijn op dat punt nogal gevoe lig. En zij maken tegenwoor dig een flink percentage van de zwembadbezoekers uit. Toch vind ik het opschroeven van de watertemperatuur een belachelijke zaak. Er zijn al baden in de regio die boven de 26 graden zijn gaan zitten. Ik zeg: als je hoger komt dan 23 graden is zwemmen eigenlijk geen verfrissing meer. Dan wordt het meer een sauna achtige toestand. Bovendien slokken die hoge temperatu ren enorm veel energie op. En we moeten juist omlaag met het gasverbruik. Daar moet iedereen aan meehelpen. Ze ker de zwembaden. Maar dan vind ik wel dat we allemaal aan energiebesparing moeten doen. En niet één of twee. Dan krijg je scheve concurrentie verhoudingen." Caron wil met zijn collega's ook van gedachten gaan wisselen over de openingstijden van de zwembaden. Ook daar is uni formiteit noodzakelijk in, meent hij. Veel zwembaden draaien nog het lange seizoen, 15 april tot 15 september. Het voorstel van Caron is om daar een maand af te knabbelen, dus 1 mei open en 1 septem ber weer dicht. Hoe het overleg ook uitpakt (vroeger troffen de bedrijfs leiders van de regio-zwemba den elkaar regelmatig maar dat is verwaterd), voor de Vliet en de Zijl gaat dat korter seizoen volgend jaar in elk geval gelden en ook elders in de regio staat een dergelijke regeling op stapel. Dubbel Het snertweer deze zomer heeft de buitenbaden dubbel ver lies opgeleverd. Want naast de treurige bezoekersaantal len zit men nu ook met enorm hoge stookkosten. In een normale zomer is het gebrui kelijk dat de gaskraan af en toe op de laagste stand wordt gezet maar dit seizoen hebben de branders overuren ge maakt. De zwembaden in Ne derland zullen dit jaar naar schatting 17 miljoen kubieke meter gas verstoken. Er wordt dan ook naarstig ge zocht naar energiebesparen de maatregelen. Redelijke resultaten worden momenteel bereikt met de zogenaamde afdekfolies, een soort deken, die 's nachts over de baden wordt gespreid. Goed toegepast kan er op zo'n manier 40 procent op de stookkosten worden be spaard en zijn de aanschaf- fingskosten van de folie er in een paar jaar uit. De Leidse baden gaan er waarschijnlijk volgend jaar buiten mee wer ken en ook het nieuwe zwem bad in Rijnsburg wordt er nu mee uitgerust. Volgend jaar gaan in Nederland proeven van start met een permanente overkapping voor buitenbaden, waarbij het dak bij zomers weer open geschoven kan worden. Een bouwbedrijf uit Kedichem komt er mee op de markt en heeft berekend dat de over kapping het gasverbruik met 60 procent terugdringt. De aanschaf is vrij duur maar, zo is het tegenargument, na zes jaar zijn de kosten er uit en begint de overkapping winst op te leveren. Maar men heeft dan wel zonder meer aange nomen dat het overdekte bui tenbad aanzienlijk meer be zoekers trekt dan nu en dat er ook in de wintermaanden in gezwommen wordt, want dat is dan mogelijk. Amsterdam heeft volgend jaar de pri meur. Dan krijgt het nieuwe vijftigmeterbad in de Bijl mermeer een dergelijke overkapping. Er komt er waarschijnlijk ook een over het buitenbad van Nieuw koop. Toch is het nog maar de vraag of dit soort oplossingen de loop naar het Openlucht zwembad een nieuwe impuls zal geven. Het recreatieve zwemmen is over zijn hoogtepunt heen. En dat blijkt niet alleen uit de opkomstcijfers van de bui tenbaden. Een teken aan de wand is bijvoorbeeld ook dat de overdekte baden dit sei zoen nauwelijks beter hebben gedraaid dan in voorgaande jaren. Dan zou toch in de lijn der verwachtingen hebben gelegen riu het buiten zwem men volledig in het water is gevallen. Piekeren Bij de Nederlandse Bond van Bad- en Zweminrichtingen (NBBZ), waar bijna alle zwembaden in Nederland bij zijn aangesloten, spreekt voorzitter Van Wieringen over "het slechtste jaar aller tijden". Van hem en zijn me debestuursleden wordt ver wacht dat ze frisse ideeën aandragen ter verbetering van de huidige trieste situatie. "Wist ik het maar", zegt hij, "maar wij piekeren ons ook tevergeefs suf. We zijn nu wel druk bezig met het opstellen van een enquête voor onze le den. mogelijk dat die wat licht in de duisternis brengt". "Eén conclusie kunnen we al vast trekken", zegt Van Wie- ringen. „Willen buitenbaden nog niet verder in de misère raken dan zullen bedrijfslei ders c.q. gemeentebesturen attent moeten zijn op nieuwe ontwikkelingen binnen het zwembadgebeuren. De tijd is voorbij dat je ergens een bak met water kon neergooien en dat het publiek dan vanzelf wel kwam opdagen. Op het recreatieve element zal meer en meer de nadruk komen te liggen. Met een grasveldje al leen redt je het niet meer. Net zo goed als het recht-toe- recht-aan-bad m.i. zijn lang ste tijd heeft gehad. Ik denk dat het zwembad van de toe komst een veel speelser vorm zal hebben en dat rondom het bad meer en meer het pret park-idee gestalte zal krijgen. Maar dat alles neemt niet weg dat het weer de doorslagge vende factor zal blijven".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19