Lelieveld naar YS, maar „tijd tekort om limiet te halen" Blommendaal en Meijer bij OLTG geklopt Alkmania weer favoriet voor damesvoetbaltitel Verrassingen in Leidse sehaakstrijd HOOFDKLASSE VOOR ZAALVOETBALLER BEKOOY UITDAGING Hockeyteam zonder inspiratie naar zege ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Wybo Lelieveld vertrekt vandaag voor tien maanden naar Amerika. De Stompwijkse atleet, die vorig jaar al een uitnodiging kreeg om over te komen, heeft de knoop nu doorgehakt. Hij gaat uitkomen in de atletiekploeg van de universiteit van Texas. De Utrechtse loper Jan Willem Boogman, die zelf alweer enig tijd in de VS verblijft, heeft voor hem het contact gelegd. En uitge rekend hèm wil Lelieveld uit de baanploeg lopen. Voorlopig heb ben de Amerikanen Lelieveld nog een plaats bij de crosslopers toebedeeld, maar het lid van De Bataven uit Leiden, wil zich op op de baan zo snel mogelijk waarmaken, zodat hij zich hele maal kan gaan toeleggen op zijn specialiteiten: de 800 en de 1500 meter. Met name op de 1500 me ter hoopt Lelieveld het terrein, dat hij dit jaar moest prijsgeven te heroveren. Dit atletiekseizoen beschouwt Le lieveld ondanks de bronzen plak op de 800 meter op het Neder lands kampioenschap als verlo ren. "Door alle blessures stelde ik me dit jaar al tevreden als ik, zon der pijn, lekker had gelopen. Wil je goede tijden verwezelijken dan is dit natuurlijk niet de juiste mentaliteit. Dan moet je wat dieper gaan", verwoordt Wybo de wijze waarop hij zijn wedstrijden uitliep. Blessureplaag De blessureplaag die hem het hele seizoen achtervolgde begon al medio december toen hij bij een oefening z'n enkel verzwikte. "Door toch te blijven lopen wer den steeds weer andere spieren te veel belast. Vanaf begin juli loop ik pas weer een beetje normaal, daarom kwamen de Nederlandse kampioenschappen eigenlijk te vroeg voor mij. Ik had gewoon te weinig wedstrijdritme en zelfver trouwen in Nijmegen. Nu gaat het al een stuk beter. Afgelopen week liep ik bijvoorbeeld al mijn beste seizoentijd (3.46.0) op de 1500 meter in Roosendaal". Een tijd die nog ver onder het doel ("onder de 3.40") ligt, dat hij dit seizoen had willen realiseren. "Verder heb ik verleden jaar ook nog aan de Olympische Spelen gedacht, maar de limiet is op 3.37 en nog wat gesteld. Een Neder landse record dus. Daar is het nu tekort dag voor, of het moet als een geschenk uit de hemel ko men". De 22-jarige Stompwijker richt zich daarom nu op Los Angeles, waar in 1984 de Olympische Spelen worden georganiseerd. "Dat is op de kaart maar een klein stukje van Texas vandaan. Ik na der in ieder geval al", grinnikt Lelieveld, die binnenkort deel uitmaakt van een kolonie Ne derlanders op de universiteit van Texas. Want behalve Jan Willem Boogman zijn daar komend jaar ook Truus van Amstel, Jennifer Smit, Ria Stalman en Betty Bo- gers. Wybo Lelieveld In trek "Amerika is erg in trek de laatste jaren", merkt Lelieveld op. "Dat komt, omdat je daar erg goede trainingsfaciliteiten hebt en je er altijd heen kunt gaan. De goede atleten krijgen zelfs een beurs. Ik heb er een gekregen tot mei 1980 en als er een opgaande lijn waar neembaar is dan kun je langer blijven". Voorlopig blijft hij er tot mei 1980. "Daarna keer ik weer terug naar Nederland, want dan is het daar ongeveer 45 graden en in augustus is hier het hoogsei zoen". Lelieveld had overigens vorig jaar al naar de VS kunnen gaan. "Zonder dat ik het wist had Jan Willem Boogman vorig jaar al mijn naam op een formulier in gevuld, waarop de topsporters een paar namen zetten van land genoten, die een mogelijke aan winst kunnen zijn voor de uni versiteit. Een paar maanden ge leden heeft Jan Willem mij voor een tweede keer gepolst. Het leek mij nu wel een goede voorberei ding op het nieuwe seizoen, want in de winter is daar het weer goed en over driejaar is het te laat. Met mijn baas heb ik kunnen regelen dat ik bij hem weer aan de slag kan wanneer ik terugkom. Dat is natuurlijk een ideale situatie". Informatie Lelieveld, die voor de vorm gaat studeren aan de universiteit die zowel bij het in- en outdoor als ook cross kampioen van Amerika is geworden heeft inmiddels ook al wat informatie uit de Verenig de Staten gekregen. "Ze hebben mij verteld dat van de ongeveer dertig atleten er zeven naar de Olympische Spelen gaan en dat de groep hoofdzakelijk uit Tan- zianen, Noren en Kenianen be staat. In eerste instantie hebben zij mij gevraagd voor de cross, omdat de baanploeg al sterk ge noeg is. Hoewel ik in 1976 bij de junioren crosskampioen ben ge worden en in de winter daar nog weieens wat aan doe, vind ik in door tegenwoordig veel belang rijker. Als het goed gaat dan ge loof ik ook wel in de baanploeg te komen. Ik hoop Jan Willem Boogman eruit te lopen, want die komt toch ook uit op de 110 meter horden". Tenslotte meldt Lelie veld dat met de normale opbou wende lijn er een nationaal re cord op de 1500 meter in Amerika wellicht in zit. HERMAN POOS VOETBAL - Het Nederlandse voetbalelftal voor studenten heeft op de tweede dag van de Universiade in Mexico Stad een forse overwinning behaald op Tanzanië. De uitslag was 5-0. VOETBAL - Bayern München heeft gisteravond door een 2-1 overwinning op Real Madrid de finale bereikt van het Bemabeu- toernooi. Vanavond wordt de tweede wedstrijd gespeeld, die tussen Ajax en AC Milan. De winnaar komt morgen uit tegen Bayern. LEIDEN - De damesvoetbalcom petitie is voor de voetbaljaargang 1979/1980 gedeeltelijk in een an dere vorm gegoten. Diverse clubs uit de Leidse Regio komen het nieuwe seizoen uit in een regio nale afdeling. In de zaterdag af deling van deze regionale compe titie gaan Alphia, Lugdunum en Zevenhoven spelen, terwijl in de zondag afdeling Nederlands kampioen Alkmania uitkomt. Alkmania is daarin, mede door de komst van Ellen Vlasveld (Rand stad), een van de belangrijkste ti telkandidaten. Alphia, waar keepster Mariette van Schalk wijk dit jaar de gestopte Henny Schonewille vervangt, vindt het spelen tegen clubs van een hoger niveau aantrekkelijk, terwijl het verre reizen als een nadeel wordt beschouwd. Dezelfde stemming heerst bij Lugdunum, dat weder om alle hoop richt op doelpun- tenmaakster Nancy Verhoeven Bij Zevenhoven bestaat ver deeldheid tussen de speelsters over het uitkomen in deze afde ling, tenslotte eindigde het elftal het afgelopen seizoen als derde van onder. In de eerste klasse van de zaterdag afdeling een nieuwe naam: die van het gepromoveerde Ter Leede. Trainer Knetsch vindt het handhaven het belangrijkst. Op langere termijn koestert Knetsch ("Proberen binnen driejaar bij de top te komen") duidelijk hogere verwachtgingen. Leider Kraam van SVLV is somber gestemd, omdat twee van zijn beste speel sters, Briggite van Veen en Mar- loe van Kampen, te kennen heb ben gegeven niet meer voor de Voorschotense formatie uit te komen. KRV lijkt nu er geen speelsterswisselingen plaats vonden) wederom hoog te kun nen eindigen in deze afdeling. Voor Valken '68 is handhaven ook in het tweede eerste klasse jaar het belangrijkst. In de tweede klasse komen zowel LFC als Hazerswoudse Girls voor het eerst met een damesvoetbal elftal uit, terwijl Lugdunum hier gaat starten met een tweede elf tal. In de eerste klasse van de zondag afdeling moet KRV het stellen zonder Cora van der Heyden, Co- by van Tricht Paula Schrama en Henny Schrama, die allen hun heil bij UDO gaan zoeken. Spdrt- club Lisse lijkt ook dit jaar weer hoge ogen te gaan gooien, nu de Lissese meisjes het seizoen in gaan met de zelfde basis die vorig jaar zo hoog eindigde."Randstad Sport, dat drie jeugdspeelsters hoopt te kunnen inzetten, heeft ondanks de derde plaats van het vorig seizoen toch geen kam pioenspretenties", aldus speel ster Corry Lamberts. SJC zal het zonder de gestopte spits Tonny ADVERTENTIE OEGSTGEEST- Blommendaal, de finalist in het toernooi van het Leidsche Hout, heeft het gisteren op de OLTC niet gered. De Na tionale tenniskampioen bij de ve teranen moest zich sets gewon nen geven aan een goed tennis sende Hans Vergoed, 3-6, 4-6. Vlak voor de partij grapte Vergoed in de kleedkamer nog dat hij een paar zwachtsels was vergeten en dat het er dus voor Blommendaal niet zo slecht uizag, maar op het gravel bleek wel dat, zwachtels of geen zwachtels, Vergoed zijn racket nog erg zuiver tegen de bal kan krijgen en dat hij (als hij een tikkeltje gemotiveerd is) verras sende wendingen aan het spel kan geven die zelfs geroutineerde jongens als Blommendaal teveel zijn. Nu was de Noordwijker be paald niet in "Nationale" vorm, maar hij kreeg van de zeer gecon centreerd spelende Vergoed ook bijzonder weinig kans om in zijn eigen ritme te komen. Ver goed plaatste zich met deze zege voor de halve finale. Daar zal hij wor den geconfronteerd meh de win naar van de partij Madera-Kal lenberg. Lodewijk Kallenberg heeft het in het verleden wel eens gepresteerd Madera het vuur zeer na aan de schenen te leggen, maar dat zal hem vandaag wel niet luk ken. Daarvooor is Madera in ten- nistermen gesproken "te goed op tik" en is hij te fel op het prolon geren van zijn titel. De tweede KATWIJK - Twee verrassingen vielen gisteravond te noteren in de eerste ronde van het Leids schaakkampioenschap. Favoriet Joop Piket werd geklopt door Wiebe Wiebes, terwijl kansheb ber Erik Bongers tegen Jan Postma voor de bijl ging. Voor Piket was er te huize Caalo in Katwijk in eerste instantie geen vuiltje aan de lucht. Opponent Wiebes behandelde met zwart de Modern Defence opening niet erg gelukkig en leek binnen een mum van tijd opgerold te wor den. Zijn aard getrouw wilde Pi ket het toen echter weef te mooi gaan doen. In plaats van simpel weg een kwaliteit te winnen koos hij voor een veel spectaculairde re, maar ook riskanter variant. In principe behield hij nog uitste kende kansen, maar toen hij op een dwaalspoor geraakte rook Wiebes zijn kans. De LSG-er kon een tegenoffensief op touw zet ten, dat echter door tijdnood ver zandde. Een remise leek vervol gens een logische uitslag. Joop Piket poogde evenwel van de tijdnood van zijn tegenstander profijt te trekken. Enig resultaat was dat hij zelf pardoes een stuk weggaf en moest opgeven. Bon gers ging in de Pirc opening al op de zesde zet in de fout. Toen hij op de elfde zet vervolgens helemaal mistastte kon Postma de Voor schoten speler compleet oprol len. Aart Huizer, een andere kansheb ber, schotelde Ik Oei één van zijn grillige openingsvarianten voor. Oei wist daar wel enig voordeel uit te krijgen, maar langzaam maar zeker ging dat daarna weer teniet. Een puntendeling was op til, ware het niet dat Oei plots volledig instortte en na enkele miskleunen kon opgeven. Wim Heemskerk bleef een zich taai verdedigende Marcel Piket de baas, terwijl Mieremet Thierry in de tijdnood fase overtroefde. Er- wich snoepte Joop Bakker enige pionnentjes af, waarna Bakker met eeuwig schaak alsnog de re misehaven wist te bereiken. Pols was de taaiste in een slijtageslag met Gert-Jan Goedhart. De uitslagen van de eerste ronde: J. Piket-Wiebes 0-1; R. Piket-Ba- rendse 0-1; Bakker-Erwich 2; Goedhart-Pols 0-1; Oei-Huizer 0-1; Postma-Bongers 1 0; Bnm- wer-Vlasvcld 1-0; M. Piket- Heemskerk 0-1; Thierry-Miere- met 0-1; E. Oosterom-Th. v.d. Berg 1-0; Vleuten-Kuyt 1/a—,/2. halve finalist, die zich gisteren meldde was Henk Emnes. Wel kwam hij in de eerste set tegen Har Meijer met 0-2 achter, maar laastgenoemde verkeerde toen waarschijnlijk nog in de "win ning mood" na zijn winst op Coen Dekker. De derde set, die Meijer en Dekker nog moesten afwer ken, werd na enkele vervelende incidenten over "uit" of "in" bal len door Meijer gedecideerd in zijn voordeel beslist, 6-2. Hij had gelijk toen hij protesteerde bij de stand 2-1. Dekker "zag" ballen uit die hij niet behoorlijk had kun nen retourneren en dan is de wens vaak de vader van de ge dachte. Emnes liet Meijer later even uitrazen en zette hem ver volgens met zijn bekeken korte schuine drives snel op verlies, 6-3, 6-0. Meijer heeft echter de troost dat hij in het HDB met van der Kwast als partner een dub- belzege binnen zijn bereik heeft. Als tenminste zijn partner van der Kwast zijn zinnen niet op een zege in het HEB heeft gezet. Want dan zou hij zich tegen Boilerman misschien wel helemaal "leeg" kunnen spelen. De winnaar van deze zeer interessante kwartfi nale ontmoet Henk Emnes. Bij de dames was Joke van Mastrigt - Bosch te sterk voor de vooral met haar service sukkelende Helma Kallenberg. Toch liet Helma Kallenberg vaak goed werk zien. Met name op de backhand. Joke van Mastrigt won met 6-1, 6-1. Maureen Meijer was te vast voor Inge van Zuuren, 6-2. 6-1. FRANK BONTE KUNSTZWEMMEN - Nederland is vierde geworden in de wedstrij den kunstzwemmen om de we reldbeker in Tokio. De wedstrijd voor teams werd gewonnen door Verenigde Staten voor Japan en Canada. In het Nederlands team zwom ook de Alphense Catrien Eyken. TENNIS - Nederlands kampioen Louk Sanders is gisteren in de kwartfinales van het internatio nale tennistoernooi van Meche- len uitgeschakeld door de Hon gaar Taroczy. De setstanden wa ren 6-2, 6-2. De andere drie halve finalisten zijn Barazutti (Italië), Proisy (Frankrijk) en Hiqueras (Spanje). de Ridder moeten stellen, daar staat tegenover dat zes nieuwe meisjes de Noordwijkse club hebben versterkt. Het gepromo veerde Iduna hoopt op een plaats in de middenmoot. Kickers69 heeft dit seizoen de van Akmania overgekomen Thea van Borste len in de gelederen In de tweede klasse gaat een derde elftal van Alkmania acteren, ter wijl VVSB en Atior dit jaar voor het eerst een dameselftal op de been brengen. UDO- trainer Cees van Rijn vindt de gezelligheid het belangrijkst, tevens hoopt hij dat de stijgende lijn die vorig seizoen in het spel van de Oegstgeester dames aanwezig was, zich voort zet. LEIDEN - De dit het leven geroepen inter regio nale klasse zaalvoetbal zal reeds a.s. maandag van start gaan. Twaalf ploegen uit de afdelingen Leiden, Gouda, Rotterdam en Den Haag gaan strijden om het kampioenschap van Zuid Hol land. Koosjardin, Glasbergen de Best (Rijnsburg) en Juffermans de Engel (het voormalige Godyla Vt uit Lisse) vertegenwoordigen de Leidse regio in deze nieuwe klas se. Het eerstgenoemde team, de kampioen van Leiden, koestert hoge verwachtingen. Deformatie werd versterkt met én van de beste zaalvoetballers uit de om geving: Koos Bekooy. De op het veld bij Lugdunum acterende Leidenaar kwam voornamelijk naar de titelhouder "om op een zo hoog mogelijk niveau te spelen. De hoofdklasse is voor mij een uitdaging. Met deze ploeg moe ten we zeker bij de bovenste drie gaan meedraaien", oordeelt Be kooy. Het Rijnsburgse team G de B kreeg versterking van Gé Perfors (van Oegstgeest) en Lijs van Egmond (van Rijnsburgse Boys). "Vooral Perfors is natuurlijk een aan winst voor de ploeg", zegt coach Nico Glasbergen. "Zijn aanwe zigheid zal de doelpuntenpro- duktie ongetwijfelt ten goede komen. Ik verwacht dat we rede lijk zullen meedraaien. Aan een kampioenschap denk ik nog niet". De 17 jarige Henk Voor bergen zal in het komende de plaats onder de lat innnemen. De voormalige doelman, Sam de Mooy, is gestopt. Met een nieuwe sponsor wordt in Lisse aan het nieuwe zaalvoet balseizoen begonnen. Drie nieu we spelers kwamen de gelederen versterken: Johan Baak (van Quick Steps), René Griffioen (SRV) en Jan Schoen (Ter Leede). Daarentegen verlieten Johan El- fering (gestopt), Pim van der Meer en Gerard van Beek de ver eniging. Volgens Theo Godyla zal zijn ploeg zeker geen rol van be tekenis spelen. "Een plaatsje in de middenmoot zal het wel wor den", onthult Godyla. "De ploeg moet nog een beetje wennen" In de eerste klasse kwamen vier nieuwe ploegen. Van Duuren, Roodenburg, Bemelman (Sas- senheim) en De Taverne, dat vo rig seizoen als kampioen van de eerste klasse uit de bus kwam. In deze klasse lijken de twee laatst genoemde team met EKL en Van Rooyen (het voormalige Swift) de meeste kansen op de titel te heb ben. EKL versterkte zich danig. Het verlies van Frans Sjardijn en Bennie de Roode is met de komst van Hans van der Starp, Jan Pij nakker, Wim de Roo, Hennie de Klerk en Pim van der Meer zeer goed gecompenseerd. Ook het Sassenheimse Bemelman begroette nieuwe gezichten. Door de komst van de Noordwij- kers Jan Willem Bogers en Ruud Bröring en Barry Lumoigndong lijken de rood-witten een goede kans voor de titel te hebben. De Taverne is door aanwezigheid van Bennie Heemskerk, Hans Braat, Theo van Seggelen (onder voorbehoud), Ton Kamphues een kanshebber. De ploeg van coach Nico Reyneveld werd vorig sei zoen overtuigend kampioen. Van Rooyen verwelkomde Frans Sjardijn (topscorer van het vonge zaalvoetbalseizoen) en Bennie de Roo. Door deze aanwinsten lijkt de ploeg mede door de aanwezig heid van routinier Piet Gubler hoge ogen te gaan gooien. Oegstgeest zal door het vertrek van Perfors en Vreeken (gestopt) een onbelangrijke rol in de competi tie gaan vervullen. Ook Rooden burg. hoofdzakelijk uitkomend met al aardig op leeftijd zijnde routiniers, moet waarschijnlijk met een plaats in de middenmoot genoegen nemen. Landwer wil een gooi doen naar de titel. Ed Wienng en Ferry van der Vlugt zijn de nieuwe aanwinsten. De teams van Van der Plas en Van Gerven zijn outsiders. ROB ONDERWATER Indeling: Inter reg. klasse Huug van Es, Chess75, Concordia, Snoekie, Glasbergen de Best, J.de Engel, Koosjardin, Rotter damse studenten, Opzet Poel shop. Benco, Voetbal Int. Eerste klasse Van Duuren, V Gerven de Jong Landwer, Bemelman,Oegst geest, V.d.Plas, Roodenburg, Van Rooyen, Taverne. Verlies Okker NEW YORK (ANP) - Tom Okker is er in de eerste ronde van het open Amerikaans tenniskampioen schap in Flushing Meadows uit geschakeld door de Amerikaan Peter Fleming. De partij duurde vier sets, Okker won de derde. De uitslag was: 7-6, 6-4, 0-6, 6-3. Het begint bijna een gewoonte te worden. Weer werd het Neder lands dameshockeyteam gisteren feestelijk ingehaald in Neder land. Na een reis van achttien uur uit Canada, waar de wereldtitel werd veroverd, werd het team begroet door vertegenwoordigers van de Bond, familie en zeer vele bekenden. Aanvoerster Maria Mat- theussens-Fikkers moest keer op keer de beker in de armen nemen. Een beeld, dat in ruim één jaar tijd twee keer te zien is geweest. Nederland wereldkampioen in 1978 in Madrid en in 1979 in Van couver. Op naar Moskou, nu. BRUSSEL - Het Nederlandse he renhockeyteam is gisteren wei nig geïnspireerd' begonnen aan het vierlandentoernooi in het 1000 jarige Brussel. De ope ningswedstrijd leverde welis waar een overwinning van 4-2 op Engeland op, maar daar is ook alles mee gezegd. Het spelpeil van Oranje was ronduit bedroe vend, zoals ook de uitslag zwaar tegenviel. De Engelsen immers hadden een erg jonge ploeg af gevaardigd en de jeugd was wel goedwillend, maar was geen par tij voor Oranje. Dat kon echter nauwelijks imponeren. Slechts zelden werden uit vloeiende combinaties kansen geschapen. Ausputzer Litjens moest er weer aan te pas komen om met drie treffers uit zeven strafcorners de score nog enig aanzien te geven. Alleen Bouwman, die Doyer ver ving, slaagde erin een velddoel- punt te scoren. Voor het overige vierde de nonchalance in de Ne derlandse ploeg hoogtij, waar door Godwin (bij 2-0) en Craig (bij 4-1) konden tegenscoren. West Duitsland won met 5-1 van België. In het toernooi om het wereldkam pioenschap voor jongens, dat in Versailles wordt gespeeld, werd Nederland in de halve finale met 3-1 verslagen door West Duits land. Dat laatste team ontmoet in de finale van morgen Pakistan, dal mal 4-2 van Matei Nederland moet om het brons strijden met Maleisie. waarvan eerder deze week met 2-1 werd gewonnen. KLACHT TEGEN VAN DIJKEN NIJMEGEN - De besturen van FC Twente en NEC hebben een offi ciële klacht ingediend bij de scheidsrechterscommissie van de KNVB naar aanleiding van de leiding van arbiter Henk van Dij ken. Hem wordt een "zeer slech te" arbitrage verweten tijdens het duel FC Twen te-N EC (2-1) van afgelopen woensdagavond. Van Dijken stuurde Thoresen (Twen te) en Hendriks van het veld en gaf kaarten aan Kila van Twente en Marynissen van NEC. Boven dien keurde hij een Twente-tref- fer af en deelde hij aan Twente een dubieuze strafschop uit, waardoor NEC zich bestolen voelt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13