op WK Diploma Cafébedrijf. ©Jh Bon Ik sta er zelf van te kijken Dubbeltwee uitgeschakeld „De echte Venix is nog niet te zien geweest" Excelsior "Zo snel mogelijk een lichtinstallattie voor EC-voetbal...99 L.D.W.S. - H.V.V. Debutant Oosterbosch naar wereldtitel achtervolging Trof-sprinter Loevestijn is terug, tandem al verdwenen... mu.nm ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 ROTTERDAM (GPD) - - De hilariteit was groot afgelo pen woensdag in Haarlem, waar een aantal spelers van Excelsior onder aanvoering van Cor Pot de trainer te spreken vroeg. Het was jam mer voor Libregts, maar of hij er maar rekening mee wilde houden, dat ze een punt achter hun carrière wilden zetten. Libregts,zelf als voetballer zes jaar bij Feyenoord aan de top, speelde het spel keurig mee. Natuurlijk jongens", sprak hij begripvol. „Welke topsporter, die zichzelf respec teert, stopt niet op zijn hoog tepunt" In dat sfeertje van zelfspot is Excelsior, dat „oude-kranten- clubje" je" van Rotterdam- Oost, warempel uitgegroeid tot de koploper in de eredivi sie. Ze begrijpen er zelf niets meer van; luttele weken gele den nog bestond de selectie, inclusief een reserve-doel man, uit dertien man. Onbe duidende amateurclubs, die Excelsior tijdens de oefen campagne de loef afstaken en commentaren in de geest van. moet dat zooitje straks de ere divisie in? Nu, na vier keer voetballen, staat Excelsior als gevolg van een beter doelsaldo bovenaan. Oud-voorzitter Henk Zon spreekt met een pretblik in de ogen over de concurrentie. En met die con currentie bedoelt hij Ajax Feyenoord en PSV Die koppositie nemen ze dus met een korreltje zout. Gevoel voor realiteit, dat door de jaren heen altijd al een van de ken merken is geweest bij wat ook wel Rotterdams derde club wordt genoemd. In de roes, die het kampioenschap in de eer ste divisie vorig jaar omgaf, ging Thijs Libregts zelfs zo ver om ontbinding te vragen van zijn contract. Niet omdat hij echt weg wilde, maar om de verantwoordelijke lieden er van te overtuigen dat verster king was geboden. En Excelsior, de vergaarbak van elders afgedankte voet ballers, aangevuld met stage lopende Feyenoord-talenten, kreeg versterking. Ridderhof werd op hüurbasis uit Rotter dam-Zuid gehaald, zo ook la ter de ex-amateurinternatio- nal Karei Bouwens. Rob Ou wehand stelde zich tot de lente van 1980 beschikbaar en zelfs slaagde men erin om Hans Kraay jr. aan te trekken Niettemin peinét geen hond er bij Excelsior over om naast zijn schoenen te gaan lopen. Of om met Thijs Libregts te spreken: „Uitkijken en dagen tellen. Ach, laten we normaal doen. We leven bij de dag. Ie der punt is er één De punten die we thans rapen, komen ons straks van pas wanneer een aantal clubs tegen degra datie aanhikt" En Rob Ouwehand, de Hage naar die zo nuchter is alsof hij zelf jaren in Rotterdam woonachtig is: ,JDe huidige si tuatie is niet meer dan een momentopname. Tijdens een BLED (ANP) - Hette Borrias en Karei Knibbeler hebben zich op de tweede dag van de wereld kampioenschappen roeien via de herkansingen geplaatst voor de halve finales van de skifnum- mers. De reserve-roeisters, Mi chelle Parmentier en Nelleke Donkervoort, ingeschreven bij de dubbeltwee, misten de halve eindstrijd net. Tijdens het mini-programma van acht herkansingen, gisteren op het meer van Bied was een derde plaats in alle gevallen voldoende wielerronde voor profs heb ik Wout van den Berg uit Wate ringen een keer drie ronden lang op kop zien rijden. Daarna stapte hij af. Weetje, het programma speelt Excel sior tot nu toe in de kaart. We hadden achtereenvolgens NAC, Go Ahead Eagles, Vites se en Haarlem. Allemaal clubs waartegen wij de punten moeten halen. Voor hetzelfde geld doe je dat niet, maar die zeven punten hebben we, die kunnen ze ons niet meer af nemen. Laten we echter wel reëel zijn: straks krijgen we Ajax en Feyenoord tegen en dan wordt het wel even an ders" Goed voetballend sprokkelde Excelsior tot op heden de winst bij elkaar, waarbij de grappen en grollen niet van de lucht waren. ,Jn verband met toekomstig Europa-Cup voetbal, dient er zo snel moge lijk een lichtinstallatie te ko men", zegt de tot het bestuur toegetreden, zo juist afge zwaaide Roggeveen. Nu kun nen die grappen nog, straks is het afgelopen. Wanneer de competitie wordt vervolgd, prijkt namelijk de wedstrijd Excelsior-AZ op het lijstje en wie geeft er tegen de kapitale voetballers uit Noord-Hol land dan een stuiver voor de kansen van Excelsior? Dat realiseren ze zich maar al te goed in Rotterdam-Kralin gen. Niettemin heeft men alom in den lande met plezier gekeken naar de onstuitbare mars van dat clubje, dat te klein is voor tafellaken en te groot voor servet. Hoe dat komt? Waar schijnlijk omdat Excelsior door de jaren heen hutje bij mutje heeft moeten leggen om betaald voetbal te blijven spelenzonder enige vorm van subsidie en zonder ooit een cent schuld te hebben. De hui dige voorzitter Jaap Bonten bal is lang genoeg bij Henk Zon in de leer geweest om dat beleid met succes te kunnen continueren Henk Zon, toch de man die ooit zijn spaarcenten voor de club in de waagschaal stelde en zelfs een grammofoonplaat maakte. Die 6000 gulden van toen kwamen er dubbel en dwars weer uit. De winst ging naar Excelsior. Zoals dezelfde Zon nog wekelijks oude kran ten ophaalt voor zijn vereni ging. Omdat dat de veelal def tige mensen in Kralingen zelfs respect inboezemt, wordt hem het traplopen in de mensen pakhuizen bespaard en zetten veel gezinnen de stapels oud papier keurig gebundeld be neden in de hal. Eén keer heeft de ex-voorzitter daarbij een vergissing ge maakt. Hij gooide eveneens een stapel huis-aan-huis-bla- den - die nog bij de mensen moest worden bezorgd - op zijn vrachtauto. Toen hij later op dat misverstand werd geattendeerd, was hij even min te beroerd om de kranten weer uit de container op Wou- denstein te klauwen. om over te gaan naar de halve fi nales. De plaatsing van Hette Borrias in de halve eindstrijd is geen moment in gevaar geweest. Ze werd tweede achter de Russin Anna Kondrasjina maar voor de Canadese Schriener. Karei Knibbeler had het bij de lich te skiffeurs aanvankelijk moei lijker. Na 500 meter bedroeg het verschil tussen de leidende Joe goslaaf Branko Grodovic en de Nederlander, die vijfde en laatste lag, amper een bootlengte. Daar na kwam de afscheiding snel tot AMSTERDAM (ANP) - Martin Ve nix zal morgen wereldkampioen bij de professional Stayers wor den. Het kan gewoon niet anders. De manier waarop hij gister avond in de tweede serie het veldje naar zijn hand zette was indrukwekkend. "De echte Venix", vertelde hij, „is nog niet te zien geweest hier. In de training heb ik stukkken met honderd aan het uur gereden. Maar het was goed zo vanavond." Erg goed. Venix had maar één te genstrever van betekenis, Pa trick Sercu, die met zijn gangma ker Meuleman samen 108 jaar oud is. Meuleman echter neemt daarvan 73 jaar voor zijn reke ning. Venix, van kop gestart, zet te het tempo en alleen Sercu kon hem, ongeveer een half uur lang bijbenen. Omdat Venix daar geen bezwaar tegen had. Pas in de laat ste vijf kilometer heeft Venix de ongeveer 6000 toeschouwers even laten zien welke snelheid hij werkelijk in de benen heeft. Toen werd ook Sercu op een ronde ge reden. Hij verzette zich overigens niet. Waarom zou hij Venix wijzer maken dan hij al is en bovendien als tweede was de weg naar de eindstrijd ook al geplaveid. AMSTERDAM - De Nederlandse baanamateurs zorgden voor de vierde grote teleurstelling. Na de voortijdige uitschakeling van de Nederlandse sprintelite, de mati ge kilometer van Zeijderveld, en het falen van de achtervolgings- ploeg was nu de beurt aan de Ne derlandse tandem. Mede door een stukje onderlinge rivaliteit gingen Pieters en Veldt, vorig jaar nog goed voor WK- brons, uit elkaar. Daarmee leek een medaille te zijn weggegooid en de schijn werd werkelijkheid in de kwalificatieritten van de tandem. In de serie kwamen Veldt en Zeijderveld er niet aan tegen de Westduitsers Reimann ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur L.D.W.S.-terreln Sportpark "De Vliet" stand. Grodovic, Kikkolainen en de Nereus-roeier hadden zich toen de 1500 meter was gepas seerd, los gemaakt van de achter volgers. De Nederlander, die Kikkolainen voorbij ging, waan de zich zeker van een tweede plaats. De Fin verrastte Knibbe ler op de laatste meters toch nog. 'Ik hoop dat we de halve finale shalen. Tenslotte moeten we met het oog op mogelijke uitzending naar Moskou internationale erva ring opdoen", had Michelle Par mentier, de reserve-van-het-laat- Voor die finale plaatste Cees Stam zich nog niet. Hij moet vandaag een herkansing rijden, want de tijd dat Stam de prijzen bij de profstayers verdeelde - en zich zelf daarbij niet vergat - is voor het eerst in zijn loopbaan achter de rug. Gistermorgen in de eerste serie werd Stam vijde in een veld van zes man. Dat betekende een plaats in de herkansing. De we reldkampioen Peffgen, de Ita liaan Vicino en Rompelberg: wer den via de korste weg finalist. Stam zou verliezer hebben mogen en Giebken en de Fransen Ca- hard en Depine, die hen ook in de herkansingen de weg versper den. Nadat Cahard en Depine hun om weg naar de halve finales hadden voltooid waren de wereldkam pioenen Vackar/Vymazal (Tsj), Rossi/Finamore (Ita) en Rei- mann/Giebken (Wdl) al zover ge komen in het toernooitje, waar voor maar zeven koppels hadden ingeschreven. Vier-cilinder De vier-cilinder van coach Dieter Herrmann werd weer wereld kampioen in de ploegachtervol ging. De Oostduitse ploeg met Lutz Haueisen, Volker Winkler, Axel Grosser en Gerald Mortag nam voor het verloren gaan van de individuele wereldtitel in de achtervolging revanche op de Sowjet-Unie. Het verschil na de pakkende race was 0,4 seconde. Italië, volmaakt kansloos in de hal ve finales tegen de Sowjet-Unie, won de rit om het brons van Tsje- cho-Slowakije. Terug Leijn Loevestijn is weer terug. Een liefhebber bij de sprint van de ste-uur voor de titelstrijd, gezegd. Het heeft niet zo mogen zijn. De Okeanos-Die Leithe dubbeltwee heeft duchtig gestreden maar moest tenslotte de derde plaats aan Hongarije afstaan. Een alles- of-niets tactiek leverde snel een tweede plaats op achter de West- duitse combinatie Petra Lohr en Doris Dannenberg, de uiteinde lijke winnaressen. Nadat de Ca nadese dubbeltwee, Janice Ma son-Lisa Roy, de Nederlandse boot op 250 meter voor de finish passeerde, leek een plaats in de halve finales voor Michelle Par- zijn in een flonkerende strijd, waarin voortdurend op het scherpst van de snede gevochten was. Maar daarvan was gisteren, onder ideale omstandigheden, geen sprake. Waarom ook? Slechts twaalf professional stayers rijden in dit wereldkam pioenschap, er zijn twee series en een herkansing om tot de tien fi nalisten te komen. Dat houdt in drie ritten om in totaal twee man kwijt te raken en dat tweetal zal vrijwel zeker bestaan uit de Ja panners Sugata en Inoue. professionals. Na een feitelijke afwezigheid van twee jaar, Loe- vesijn verliet de baan na een te leurstellend wereldkampioen schap in Monteroni in 1977, reed hij in Amsterdam toch weer bij de laatste acht. Vrij eenvoudig eigenlijk. Maar de Loevesijn van 1970 (Leicester, derde) en 1971 (Varese, wereld kampioen), die eigenlijk al jaren uit beeld was, is ook in Amster dam niet te zien geweest. De oude Loevesijn zou hebben ge speeld met Hiroshige Okubo, de vierde Japanner, de tegenwoor dige Lijn liet zich bijna "flikken" door opzichtige trucs. De nieuwe Loevesijn echter, liet zich da^door niet van de wijs brengen? En dat is een opmerke lijk winstpunt. Nu alles niet meer zo dringend behoeft, lijkt een deel van de spanning verdwenen en daardoor kon Loevesijn, de gelijk doorstampend, de lijn dui delijk als winnaar passeren (12,14 over de laatste 200 meter). Met Loevesijn gingen wereldkam pioen Noichi Nakano, Dieter Berkmann, Kenji Takahaski, Noboru Fujimaka en Michel Vaarten (Belg) rechtstreeks naar de laatste acht. Via de herkansing plaatsten zich Turrim (Ita) en Noel de Jonckheere (Belg). mentier en Nelleke Donkervoort nog haalbaar. De Hongaarse scullsters Edit Sugar en Erika Bertenvi maakten in de laatste tientallen meters een einde aan die illusies. Inmiddels is in Bied gebleken dat de breuk tussen Jan Wienese en de dames dubbelvier, die kort na de Nederlandse kampioen schappen in Amsterdam werd gelijmd, toch niet zo hecht is her steld, als werd verondersteld. Gisteren kwam aan de her nieuwde samenwerking opnieuw een einde. De eerste drie plaatsen waren in de stayersrit begeerd, omdat dan geen herkansing nodig zou zijn. Begeerte bestond bij vijf man, want Sugata telde niet mee. Ieder van het vijftal kreeg een inzin king, Peffgen en Vicino het eerst, Rompelberg kort daarna en Stam halverwege de vijftig kilometer, ongeveer gelijktijdig met Vögele. De drie die in de beginfase van de rol gingen, toen was er trouwens even behoorlijk strijd, herstelden zich. Stam en Vögele kwamen AMSTERDAM - Voor Bert Ooster bosch lijkt er een schitterende carrière op de baan weggelegd. Wie kan wat hij in dit wereld kampioenschap op de achtervol ging presteerde, mag met ge rechtvaardigde hoge verwach tingen de toekomst tegemoet zien. „Ik sta er zelf ook van te kij ken", sprak de jonge (pas 22 jaar geworden) Oostbrabander, nadat hij zijn eerste toernooi op dit on derdeel had afgesloten met een wereldtitel door in de finale Francesco Moser te verslaan (6.09,45 tegen 6.12,13). Bert Oosterbosch maakte een grootse indruk door het gemak en de zelfverzekerdheid waarmee hij als debutant zijn opwachting maakte. „Maar", weerde hij de logische vragen die uit zijn pres tatie naar voren kwamen af, „ik weet helemaal nog niet hoe ik het verder ga aanpakken met dat baanwielrennen. Ik vind het in elk geval wel leuk werk... Sinds mijn juniorentijd reed ik geen achtervolging meer en ik moet zeggen: dit hier is me goed be vallen! Wat het verder wordt, is voor mezelf op dit moment ook niet duidelijk, omdat ik dit soort zaken door Peter Post laat beslis sen. Die heeft er meer verstand van dan ik" Als ploegleider van Bert Ooster bosch is Peter Post niet van plan om hem als wereldkampioen voluit te laten optreden waar baandirecties dat wensen. „Geen sprake van", aldus Post, in en rond wiens huis in Amstelveen Bert Oosterbosch zich gisteren samen met verzorger Ruud Bak ker voorbereidde op de eind strijd. Post: „Hij moet zich eerst maar eens goed ontwikkelen als weg- PAGINA 11 niet meer in de wedstrijd terug. Daarmee waren de plaatsen ver deeld en sukkelde het vijftal voort naar de eindstreep. Vijftig kilometer in bijna eenenveertig minuten. Wereldkamipoen Mat- the Pronk van de amateurs zou ieder op tenminste drie ronden hebben gereden. Hij namelijk kende dertien uur eerder geen enkel zwak moment, de beroeps- renners kenden nauwelijks één goed moment. Vooral Stam Niet, wiens afscheid als beroepsstayer een trieste zaak aan het worden is. Aanvankelijk immers wenste hij in de herkansing niet achter zijn gangmaker Bruns Walrave te rijden, maar achter Koch, die Ve nix moeiteloos naar de winst had geleid. Venix wilde Koch wel af staan, maar alleen op voorwaarde dat Stam morgen in de finale in zijn dienst zou rijden. Dat wei gerde Stam, waardoor hij toch weer met Walrave in de herkan sing verschijnt. De zes stayers die zich rechtstreeks naar de finale van morgen reden zijn: Martin Venix en Fred Rom pelberg (Ned), Patrick Sercu (Bel), Bruno Vicino en Walter Avogadri (Ita) en Wilfried Peff gen (Wdl). renner, dat vind ik belangrijker. En zesdaagsen zullen er deze winter ook beslist niet bij zijn. Een renner die zo jong is en zo kort bij de profs rijdt (pas sinds 4 maart, red.), moet voorzichtig worden aangepakt. Op dit mo ment bijv. is het nog lang niet ze ker of ik hem volgend jaar mee neem naar de Tour de Fran- Over welke talenten hij beschikt, demonstreerde Oosterbosch vooral in de finale, waarvan Francesco Moser het begin ver stoorde door voor de derde keer in dit wereldkampioenschap lek te rijden. Oosterbosch: „Ik had het gevoel dat het opnieuw star ten eerder een voordeel voor me was dan een nadeel. Ik ging met een lekker". Na een achterstand van tegen de twee seconden trok Oosterbosch halverwege de wed strijd het tijdsverschil naar zich toe en finishte met ruim twee se conden voorsprong. Naast Bert Oosterbosch stond er nog een Nederlander op het ere podium: Herman Ponsteen, die voor een finaleplaats was uitge schakeld door Moser, maar die in het duel om de bronzen medaille won. Hij klopte Roger de Vlae- minck, wat een schitterende prestatie was gezien de reputatie van zijn tegenstander, plus het feit dat hij door een armbreuk zo'n slechte voorbereiding op dit wereldkampioenschap had. Pon steen reed zich weer in de belang stelling en die reclame kon hij best gebruiken. Ponsteen: „Ik wil volgend jaar graag volop mee draaien. Op dit moment moet mijn sponsor nog beslissen of hij doorgaat in de wielersport. Ho pelijk besluit hij door dit succes om het te doen" ADVERTENTIE SPECIALE STUDIO- CAST IN PIT NACHT- pROPRAMMA VOOR NRACUTMA&EN- CHAUPFÉÜRS IS JUFFROUW SNOEPIE SECRETARESSE VAN DE REEDS MAANPEMANO VERDWENEN TUIN- KA30U.TERK0NIN6 ó/zvavs. samke/oos DOONT KRAAILUFFULIE SNOEPIE IK-EU- BEDOEL Ook in Uw omgeving begint medio oktober weer de cursus café bedrijf van de SVH. Hét opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan dc vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna dó jaar. Ze komt rechtstreeks uit dc horeca voort. Tegen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U de beste opleiding die in Nederland mogelijk is: Na 7 cursusdagen of 14 ochtcnd/middag/avond- lessen, kunt U het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf. Cursusgeld: f 317,- (incl. lesmateriaal). Bel 070-469674. SVH Horeca -opleidingen, Johan de Wittlaan 8, 2517 JR Den Haar. dé vakmen Stuur mij alle inlichtingen over de SVH-opleiding voor het diploma cafébedrijf. I In envelop zonder post. I SVH, li I 2500 It Den Haai De SVH geeft een prima opleiding vooreen prima vak. Bert Oosterbosch wordt omhelsd na het behalen van zijn titel: "Het is me goed bevallen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11