3 Veiligheidsraad sluit debat over Libanon af Cuba stelt zich hard op Strauss boos op Ernst Albrecht Oud-minister Connie Mulder vrijgesproken Lichaam Mountbatten in Engeland INCIDENT IN HARRISBURG VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 HM lHil\ O 1 slUl U1V1 (Van onze correspondent) WENEN - „De komende vieren twintig uur zijn kritiek". Deze uitspraak van de leider van de I Amerikaanse delegatie, de Jezuï- tenpater Ted Hesburgh, is tot nu toe door niemand van de deel nemende partijen aan de in We- nen gehouden VN-conferentie over wetenschap en techniek in dienst van ontwikkelingslanden aangevochten. Maar het is na tweeëneenhalf jaar voorberei ding, honderd miljoen gulden onkosten en twaalf dagen verga deren van rond de vierduizend gedelegeerden uit 135 landen en meer dan honderd internationale instellingen het enige werkelijke punt van overeenstemming bij het van meet af aan moeizaam verlopende congres. „We hebben onze hoogte- en diep tepunten gehad. We zijn nu op een hoogtepunt gekomen en ho pen dat we de zaken kunnen doordrukken in de richting van succes", aldus delegatieleider Ted Hesburgh, die talrijke hoge functies bekleedt en ook presi dent is van de Rockefeller-stich- ting. De Amerikaanse delegatie heeft sinds het begin van de conferen tie aan de ontwikkelingslanden aangeboden tot 1985 130 miljoen gulden per jaar te willen steken in een nieuw te vormen fonds voor wetenschap en techniek ten be hoeve van de ontwikkelingslan den, onder de voorwaarde dat de OPEC-landen met eenzelfde be drag op tafel komen. Minder standvastig heeft zich de groep van 77 getoond, die de ontwikkelingslanden vertegen woordigt. De ontwikkelingslan den hebben, zij het voorzichtig, steeds een beetje gas teruggeno men om uiteindelijk nog iets van een succes te bereiken. „Wij zijn bereid onze oorspronkelijke eis tot 1 miljard dollar terug te bren gen", aldus de woordvoerder van de groep van 77, de Tunesische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Mahmoud Mestiri. De oorspronkelijke eis van de ont wikkelingslanden kwam neer op een extra bijdrage van twee mil jard dollar (4 miljard gulden) per jaar tot 1985 en na die tijd voor een periode van vijfjaar voor vier miljard dollar (8 miljard gul den). DODEN DOOR ORKAAN NEW YORK (DPA)- De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond zijn debat over de situatie in Libanon afgesloten met een dringend beroep op de par tijen in het conflict terughoudendheid te betrachten. Voorzitter Andrew Young (VS) vroeg alle partijen het huidige bestand na te leven. port van de Unifil was het rustig. Er werd van VN-zijde slechts gemeld dat „gewapende elemen ten" VN-helikopters hadden be schoten en dat de militie van majoor Haddad de bevoorrading van Unifilposten bemoeilijkt. Volgens majoor Haddad hebben twee Sowjetrussische schepen in de havenstad Tyrus wapens af geleverd bestemd voor de „Pale stijnse terroristen en Kibanese communisten". Er zijn onder an dere raketten, mortieren en ka nonnen geleverd, zo zei de ma joor gisteren op een persconfe rentie. De laatste zitting van de Veiligheidsraad over Libanon noemde Haddad een „komedie". Vanaf zondag aanstaande gaat vanuit de christelijke enclave in Zuid-Libanon „de stem van de hoop" oftwel „radio vrij Liba non" uitzenden. Dit heeft luite nant-kolonel Ilan, Israëlisch ver bindingsofficier bij de christelij ke militie, gisteren meegedeeld. De studio van de zender ligt bij Marjajoun. SAN JU AN (Reuter) - De orkaan David, die het Caraïbische gebied geselthad vanochtend aan tenminste 15 mensen het leven gekost en meer dan 100.000 dakloos gemaakt. In Puerto Ricowaar de verbindingen met afgelegen gebieden nog verbro ken zijn, vielen gisteren acht doden en werden 60 mensen gewond. Het aantal daklozen bedraagt 50.000. Het eiland Dominica is tot rampgebied verklaard. Daar kwamen zeven mensen om het leven en werd driekwart van de bevolking,60.000 mensen, dakloos. De hoofdstad Roseau zou nagenoeg met de grond gelijk zijn gemaakt. David trekt inmiddels in de richting van Haïti en de Dominicaanse Re publiek met windsnelheden tot 240 kilometer per uur. Op de eilanden Guadeloupe en Martinique zijn ongeveer 30 wond en meer dan 1.000 dakloos. Bij het tweedaagse debat, door Libanon was verzocht, stond Israël in het middelpunt van de kritiek. Ook Young kriti seerde Israël ongewoon schelp voor de artillerie- en luchtaan vallen op doelen in zuidelijk Li banon en ook de Europese leden van de raad namen afstand van Israël. Secretaris-generaal Kurt Waldheim erkende het argument van de re gering in Jeruzalem zorg te moe ten dragen voor de veiligheid van de eigen bevolking tegen terreur- aanvallen vanuit Libanon. Maar hij voegde eraan toe dat aanval len op doelen in Libanon niet te rechtvaardigen zijn. Het debat werd tenslotte afgesloten zonder dat een resolutie werd aanvaard. De Libanese ambassa deur had laten weten dat zijn re gering genoegen nam met een dringend beroep en geen van le den maakte bezwaar tegen de op roep van de voorzitter. Geen onderscheid Na afloop van het debat tot verslag gevers sprekend, zei Andrew Young geen verschil tussen Pale stijnse guerrilla-aanvallen op Is raël en Israëlische bombarde menten op zuidelijk Libanon te zien. "Ik kan geen onderscheid maken tussen een bom in een vuilnisemmeren een bom die van 10.000 voet wordt geworpen en zeggen dat het een terrorisme is en het andere legitieme vernieti ging. Zoiets bestaat niet in de we reld van vandaag en ik geloof dat wij het allemaal moeten veroor delen en dat wij een manier moe ten vinden om er een eind aan te maken", aldus Young. Over contacten met de PLO zei Young: "Ik geloof niet aan non communicatie. Ik geloof dat als ik zeg dat mijn regering met de PLO moet spreken, ik ook moet zeggen dat Afrikanen met Israël moeten spreken en Arabieren met Israël moeten spreken". Rust Er heerste gisteren rust in Zuid-Li banon. Het Palestijnse persbu reau Wafa maakte wel melding van Israëlsiche beschietingen op een dorp bij Tyrus, maar van Is raëlische zijde is dit tegenge sproken. Ook volgens een rap- MIDDLETOWN (AFP) - Zes werk nemers van de kerncentrale van Three-Mile-Island (Harrisburg) zijn blootgesteld aan straling. Tijdens reparatiewerkzaamheden aan een klep werden verscheide ne lichaamsdelen van de mannen blootgesteld aan een grotere hoe veelheid straling dan de maxi maal toelaatbare hoeveelheid in drie maanden. Opname in een ziekenhuis was niet noodzake lijk. SOUTHAMPTON (UPHReuter) - De stoffelijke resten van Lord Louis Mountbatten en twee van zijn verwanten die maandag bij een bomaanslag voor de Ierse kust om het leven waren gekomen, zijn gister middag naar Zuid-Engeland overgebracht. Prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth die des tijds is opgevoed door Lord mountbatten, leidde de delga- tie rouwenden op het kleine vliegveld van Eastleigh op de Engelse zuidkust, toen daar een militair straalvliegtuig met de drie kisten aan boord landde. Na een korte plechtigheid werd het stoffelijk overschot van Lord Mountbatten overge bracht naar het landhuis van de overledene in het 12 km verder gelegen Romsey. Daar zal hij woensdag in de kerk worden begraven. Maandag wordt hij daar eerst opge baard. Voor de teraardebestelling in Romsey vindt in de Westmin ster Abbey in Londen een ce remoniële begrafenisplech tigheid plaats die door de ko ninklijke familie zal worden bijgewoond. Bij die gelegen heid zullen in Hydepark 19 saluutschoten worden gelost. De stoffelijke resten van de an dere twee slachtoffers, Mout- battens kleinzoon Nicholas en de schoonmoeder van zijn dochter Lady Brabourne, werden overgebracht naar het huis van de familie Bra bourne in Kent. Het vierde slachtoffer van de aanslag, de 15-jarige Paul Maxwell die deze zomer werk te als stuurman op het jacht van mountbatten, is inmid dels begraven in zijn woon plaats Enniskillen in Ierland. Premier Jack Lynch van de Ier se Republiek heeft de uitnodi ging aangenomen van pre mier Thatcher van Engeland om de volgende week naar Londen te komen voor overleg met haar over de toestand in Ulster. In officiële Britse kringen is meegedeeld dat Londen con cessies wil van Dublin op het punt van de terreurbestrij ding. Zo wil Londen dat de Noordierse politie de be voegdheid krijgt verdachten te verhoren op Iers gebied en dat terroristen verdacht van aanslagen in Ulster, door Dublin worden uitgeleverd. Dit laatste heeft de regering van Ierland altijd geweigerd. Of Dublin al deze eisen zal inwilligen, is volgens waar nemers zeer de vraag. (Van onze correspondent) BONN - Franz Josef Strauss is nij dig. Zijn woede geldt Ernst Al brecht, CDU-minister-president van de deelstaat Nedersaksen. Albrecht zou namelijk definitief hebben besloten geen minister in een eventueel kabinet-Strauss te willen worden. Hij wil minister president van Nedersaksen blij ven om zo zijn positie voor de deelstaatverkiezingen in 1982 te versterken en er tevens voor te zorgen dat het politieke gewicht van de CDU in Noord-Duitsland tegenover het zuiden van de Bondsrepubliek niet vermin dert. Voor Strauss en zijn apostel in Bonn, Friedrich Zimmermann, betekent dit een forse streep door de verkiezings-rekening. Al brecht, die dc strijd om het kan didaat-kanselierschap binnen de CDU-CSU van Strauss verloor, is namelijk nodig als stemmen- trekker voor de protestantse Noordduitse kiezersstam van de Union. Een flink deel hiervan zou om historische redenen nooit be reid zijn een katholiek uit Beie ren. wat Strauss is. te kiezen. Als Ernst Albrecht. die in elk geval het image van een liberale protes tant heeft, echter bereid zou zijn om minister onder Strauss te worden, kan een gevoel ontstaan dat deze „toch zo erg niet is". Inmiddels heeft Albrecht, beducht voor weer een nieuw oplaaiende strijd tussen de Beierse CSU en de grotere zusterpartij CDU, la ten weten dat hij helemaal nog geen besluit heeft genomen. In politieke kringen bestaat er ech ter nauwelijks twijfel meer over dat deze uitspraak slechts is ge daan om de „lieve vrede" te be waren. Nog tijdens het gevecht om de politieke leiding van de CDU-CSU had de minister-pre sident van Nedersaksen immers al gezegd dat hij „of als kanselier naar Bonn gaat, of regeringschef in Hannover blijft". Dat betekent overigens niet dat Albrecht zich niet volledig zou willen inzetten voor een verkiezingsoverwin ning van de CDU-CSU, maar dan wel min of meer onafhankelijk van Franz Josef Strauss. Het blijft de vraag of de premier van Nedersaksen zijn standpunt kan volhouden. De CSU heeft weder om de oude knuppel van de „vierde partij" te voorschijn ge haald. Dit dreigement, de volle dige scheiding tussen CSU en CDU, bleek al wonderen te ver richten toen het er nog om ging of Strauss of Albrecht lijsttrekker bij de verkiezingen van 1980 moest worden. Mocht de CDU er niet in slagen Albrecht van ge dachten te doen veranderen (vol gende week wordt daar al in het partijbestuur over gepraat) of weigeren andere belangrijke po litici aan de leiband van Strauss te leggen, dan bestaat nog altijd de mogelijkheid dat de CSU zich afsplitst, zo valt in Beieren te ho- In september wil de partijcentrale van de CDU haar voorstellingen over het verkiezingsprogramma aan de kleinere zusterpartij voorleggen. In hoeverre de Strauss-partij zich daar wat van aantrekt, is een open vraag. De CSU, die letterlijk als één man achter haar voorzitter staat, wil eigenlijk maar één ding: Strauss als de „sterke man" aanbieden, de ideale crisis-manager voor moeilijke tijden met energie- schaarste. economische terug gang en bedreiging uit het Oos ten. Net als in 1976 dient de ver kiezingsslogan: „Vrijheid in plaats van socialisme" te worden gebruikt Binnen de CDU bestaan echter krachten, die niet een uitsluitend op Strauss gesneden verkie zingsstrijd willen. Met voorop se cretaris-generaal Heiner Geiss- ler, die er nooit een geheim van heeft gemaakt dat hij veel liever Ernst Albrecht als kandidaat- kanselier had gezien, zetten zij zich in voor een programma waarin het zwaartepunt ligt bij zogenaamde „toekomstproble men": hoe het milieu is te redden, de rol van de vrouw, hoe de Duit se bevolkingsteruggang te stop pen is. Aan de andere kant bewegen zich echter niet minder belangrijke CDU-politici, die „honderd pro cent" achter Strauss staan. Bij voorbeeld de CDU-vice-voorzit- ters Kurt Biedenkopf en Alfred Dregger. Als de „kandidaat uit Beieren" inderdaad bondskan selier wordt, dan kunnen beiden er zeker van zijn dat zij minister worden. Biedenkopf van econo mie en Dregger van binnenland se zaken. Verder kan ook Reiner Barzel, eens oppositieleider, ho pen op een ministerspost sinds hij heeft verklaard dat „wie nu niet meedoet, faalt". Strauss' politieke tegenstanders verkeren nog steeds in onzeker heid hoe en wanneer nu eindelijk de handschoen moet worden aangetrokken. SPD en FDP heb ben opmerkzaam geregistreerd dat FJS (zoals Strauss zich m na volging van JFK - John Fitzge rald Kennedy - graag laat noe men) sinds zijn benoeming tot lijsttrekker van de CDU-CSU bij de komende Bondsdagverkie zingen een „gedaantewisseling" heeft ondergaan: de wolf heeft zich gehuld in schaapskleren of, zoals SPD-fractievoorzitter Her- bert Wehner het uitdrukt ..H;j parfumeert zich". De CSU probeert de. in de ogen van veel Duitsers, meest gevaarlijke eigenschappen van Strauss: zijn politieke onberekenbaarheid en zijn gebrek aan zelfbeheersing in kritieke situaties, te verdoezelen. Hij wordt opgevoerd als een ech te liberaal, als bovendien een man die „de noden van de een voudige mensen" begrijpt. De SPD heeft daarop nog geen goed antwoord. Er is een groep die niets liever wil dan Strauss te lijf gaan als een politicus die zich dertig jaar lang heeft gepresen teerd als man van schandalen, van twijfelachtige vriendschap pen, als brutale machtspoliti- cus. Anderen gedragen zich liever af wachtend en herkennen het risi co dat door een „demontage van Strauss" zoiets zou kunnen ont staan als mededogen met de „un derdog". En dat zou Strauss juist in de kaart spelen. Niettemin, de SPD- en ook de FDP- basis is ervan overtuigd dat er binnenkort een duidelijk ant woord moet komen op de uitda ging „van de meest gevaarlijke man van Duitsland". De verkie zingsstrijd in de Bondsrepubliek begint. Anti-westerse ontwerpverklaring PRETORIA (AP) - De Zuid- afrikaanse oud-minister van voorlichting Connie Mulder is gisteren vrijgesproken van de aanklacht dat hij had ge weigerd vragen te beant woorden van een commissie die onderzoek instelde naar destijds in zijn, thans opge heven, ministerie gepleegde onregelmatigheden. Opperrechter W.G. Boshof zei dat er geen bewijs was dat vragen die men Mulder had gesteld iets te maken hadden met de opdracht van de commissie het schandaal te onderzoeken. In juridische kringen te Preto ria was men verbaasd dat de zaak tegen Mulder die dins dag was begonnen al gisteren door de plotselinge uitspraak van de rechter, weer voorbij was. Mulder had van de zogeheten commissie-Erasmus verno men dat hij zou worden on dervraagd over de aankoop van zijn ministerie van het dagblad de Sacramento Union, in California, en van de pogingen tot aankoop van de Washington Star, beide naar men zegt via de Ameri kaanse uitgever John McGoff. Deze heeft ontkend ooit geld uit Zuid-Afrika te hebben ont vangen. De aankoop van de krant in Ca- lifornië vormde slechts een facet van de pogingen van destijds van Zuid-Afrika zijn "imago" in het buitenland te verbeteren en begrip te kwe ken voor zijn apartheidsbe- leid. De rechter was van oordeel dat het mandaat der commissie zich niet uitstrekte tot de Amerikaanse ontwikkelin gen in het schandaal, dat aan het licht was getreden door bewijzen die in januari naar voren waren gebracht. HAVANA (Reuter) - Cuba heeft voor de conferentie van niet-ge- bonden landen een ontwerp verklaring opgesteld met een felle anti-westelijke toon en daarmee geweigerd enige con cessie van betekenis te doen aan de gematigden, zo hebben af gevaardigden naar de conferentie in Havana gisteren gezegd. Gematigde landen als Egypte en Joegoslavië hadden verwacht dat een eerdere ontwerpverklaring, van enkele weken geleden, in ma tigende zin zou zijn gewijzigd. "Maar het nieuwe ontwerp zou nog militanter van toon zijn", zo zegt men. Het zal het voornaamste werkdo cument zijn waarover de minis ters van buitenlandse zaken en staatshoofden de komende da gen zullen discussiëren. In de ontwerpverklaring wordt in feite voorgesteld dat de nietge- bonden landen zouden moeten samenwerken met de Sowjet- Unie tegen het Westen, zo zeggen afgevaardigden. De westelijke mogendheden worden aange vallen op een reeks van zaken vanaf de economie tot het Mid den-Oosten en Afrika. In het document wordt Egypte be schuldigd van schending van de overeenkomsten van de organi satie omdat dat land het vredes verdrag met Israël heeft gesloten. Voorts wordt aangedrongen op een volledige economische boy cot van Israël. Het imperialisme, de omschrijving van de niet-gebonden landen van de westelijke mogendheden, wordt beschuldigd van bevorde ring van de koude oorlog, inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van ontwikkelings landen en van het voornaamste obstakel te zijn voor hun vooruit gang. Enkele concessies die Cuba heeft gedaan, zijn weglating van een paragraaf waarin Vietnam wordt geprezen en die zou kunnen wor den uitgelegd als steun voor de Vietnamese militaire aanwezig heid in Kampuchea (Cambodja) en de beschuldiging dat imperia lisme tot de ernstigste vormen van schending van mensenrech ten behoort. Volgens de afgevaardigden wordt sir. van de Cu baanse ontwerpverklaring aan gedrongen op uitbreiding van militaire steun aan een aantal be vrijdingsbewegingen. waaronder de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) en het Patriottisch Front voor de bevrijding van Zimbabwe-Rhodesië. In het document wordt geen stand punt ingenomen over het fel om streden punt van de Cambod jaanse vertegenwoordiging op de conferentie. Gesproken wordt slechts over het zoeken naar een oplossing van de problemen in Zuidoost-Azië. President Tito van Joegoslavië is gisteren een campagne begonnen om Fidel Castro ertoe te brengen het radicale standpunt van Cuba te matigen, voordat de topconfe rentie officieel begint. Tito, de laatste nog in leven zijnde oprich ter van de niet-gebonden bewe ging, kwam vijf dagen voor het begin van de conferentie in Havana aan. Het is Tito's eerste bezoek aan Cuba. Op dc luchtha ven van Havana werd hem een officieel maar koel welkom be reid door Fidel Castro, die hem kort op beide wangen kuste maar een hartelijke omhelzing achter wege liet Cuba en Joegoslavië, alletwee invloedrijke leden van de beweging, hebben het met el kaar aan de stok over de funda mentele betekenis van het niet- gebonden zijn, alsmede over een aantal andere sleutelproblemen. Het Cubaanse ontwerp voor dc slotverklaring van de top wordt door veel deigaties beschouwd als een duidelijk opschuiven in de richting van de Sowjet-Unie. Joegoslavië en andere vooraan staande niet-gebonden landen Zfyn van mening dat d« bim strikt onafhankelijk moet blijven en verzetten zich tegen het Cu baanse standpunt dat de com munistische landen "de natuur lijke bondgenoten" van de bewe ging zijn. In een tegenvoorstel heeft Egypte Havana beschul digd van vooringenomenheid en van het veronachtzamen van de niet-gebonden principes. Ook andere landen, waaronder Joe goslavië. hebben amendementen ingediend.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9