"KLM komt Arabieren tegemoet Ik weet niet hoe het met hem gaat... Aantjes teleurgesteld over uitkomst van debat HAARS BLIJFT BIJ STANDPUNT D'66 ziet niet veel heil in regelmatig overleg progressieven Niet-joodverk laring Ambonees verliest geding rond 'huwelijk' MAN DOOD GEVONDEN f UJDAG 31 AUGUSTUS 1979 )EN HAAG (GPD) - Oud-CDA-fractielei- der Aantjes is teleurgesteld in de uit komst van het debat in de Tweede Ka mer over zijn oorlogsverleden. De poli tieke partijen hebben zich volgens hem te weinig beziggehouden met een verge lijking tussen de gebeurtenissen van no vember vorig jaar, die tot zijn aftreden leidden, en de resultaten van de nadere onderzoeken. Ook wijst hij de conclusie van verschillende sprekers van de hand dat zijn gezindheid in de oorlog fout is geweest. iantjes verklaarde dit gisteren in een tele visiegesprek. Naar zijn mening had de Kamer zich in het debat van de afgelo pen dagen moeten beperken tot een ver gelijking van de resultaten van het eerste onderzoek met die van de beide speciale commissies. Alleen het CDA had dat wel gedaan. In een „rechtvaardig verhaal" had fractieleider Lubbers bekeken of wat uit de gebeurtenissen van vorig jaar voortvloeide gerechtvaardigd was door de resultaten van de nadere onderzoe ken. aldus Aanties. Het oud-kamerlid 3 op de verklaring van minister-president Van Agt. Deze had volgens hem „heel duidelijk" ge zegd dat wat hem sinds vorig jaar was overkomen niet evenredig was met hoe hij „werkelijk" in de oorlog had gehan deld. „Daarvoor ben ik hem uitzonder lijk dankbaar. Het is een erkenning van de ongerechtvaardigde aantijgingen die in november mijn deel zijn geworden," aldus Aantjes. Over een eventuele terugkeer in de Twee de Kamer hield Aantjes zich opvallend op de vlakte. Hij herhaalde, hetgeen ook in het debat was verklaard door vrywel alle sprekers, dat dat in de allereerste plaats een zaak van zijn partij is. Hij ont kende de afgelopen tijd toch weer via uitspraken naar een kamerlidmaatschap „gesolliciteerd" te hebben Over zijn aanmelding bij de germaanse SS benadrukte hij, dat steeds meer getuigen naar voren waren gekomen die hadden verklaard dat een dergelijke stap wel de gelijk als een vluchtweg beschouwd kon worden. „Wie meldt zich nu nog in au gustus 1944 voor de SS als hij niet of een geweldig fanaticus was, of geweldig krankzinnig of om een ander motief." Hij voerde aan, dat aangetoond kon worden dat hij sinds zijn aanmelding had geweigerd iets ten gunste voor de Duitse macht te doen. Vis een ernstige fout beschreef hij dat hij onderschatte op welke wijze dit toch nog tegen hem kon worden gehanteerd. Aan tjes zei echter dat hij de zaak niet ver zwegen had, maar ook niet aan de grote klok had gehangen. „Er is een verschil tussen zwijgen en aan de grote klok han gen," aldus de oud-politicus. AMSTELVEEN (GPD) - De KLM stelt de autoriteiten van Saoedi-Arabië verklaringen ter hand waaruit blijkt dat personeelsleden die naar dat land worden uitgezonden, „geen directe of indirecte betrekkingen onderhouden met Israël of het volk van Israël", en voorts dat het betrokken personeelslid het christelijke geloof heeft. Aldus heeft een woordvoerder van de KLM meege deeld. De KLM stelt zich, aldus de woord voerder, op het standpunt dat ook het uitgezonden grondper soneel van de KLM moet voldoen aan de eisen die andere landen stellen met betrekking tot visa en verblijfsvergunningen. „Wij zijn een luchtvaartbedrijf en begeven ons niet in de politiek", aldus de KLM-man. „Ook wij zijn geen voorstanders van visa en dat soort dingen, maar wij moeten over de hele wereld in meer dan tfO landen opereren en kunnen dat alleen goed doen wanneer wij voldoen aan de eisen die de be- AMSTERDAM (ANP) - De 24-jari- ge Ambonees B..M. Rahaded kan geen aanspraak maken op een verblijfsvergunning in Neder land op grond van zijn voorge nomen huwelijk met een Neder landse vrouw. Reden hiervoor is dat zijn trouwplannen niet als se rieus kunnen worden aange merkt. Aldus heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, gisteren bij vonnis twtt -m -r -m t- in kort geding, dat Rahadad te- T]\[ TY7 f) /VT/VY^ gen de Staat der Nederlanden J1 1 Fr 1 lJ.li vT" trokken autoriteiten aan ons stellen". Volgens de KLM zijn voor het vlie gend personeel geen visa of niet- joodverklaringen nodig, maar toen de KLM enkele maanden geleden met deze zelfde vraag werd geconfronteerd, luidde het antwoord dat op Arabische be stemmingen geen joods perso neel werd ingedeeld, „voor zover wij ons daarvan bewust zijn". Enkele jaren geleden nam Trans- avia hetzelfde standpunt in. Thans komt Transavia niet meer in Arabische landen. Martinair verklaarde bij die gelegenheid geen joods vliegend personeel in dienst te hebben. De opstelling van de KLM kwam aan het licht door een bericht in Vrij Nederland, waarin melding wordt gemaakt van een strikt ver trouwelijke mededeling van de directie aan de ondernemings raad, dat de KLM voldoet aan de Saoedi-Arabische eis omtrent de etnische herkomst van uitgezon den grondpersoneel, teneinde joden de toegang tot het land te verhinderen. Volgens KLM-commissaris me vrouw Anneke Goudsmit komt dit neer op de verstrekking van niet-joodverklaringen. Zij zal dit onderwerp zeker ter sprake brengen op de vergadering van de raad van KLM-commissaris- sen die voor september is ge pland. Desgevraagd verklaart de KLM nog: „Wanneer de Nederlandse overheid ons verbiedt naar bij voorbeeld Rhodesië te vliegen, dan hebben wij daaraan te vol doen. Maar in dit geval komt de eis van een andere overheid, de Saoedi-Arabische. Wij hebben gewoon geen keus". had aangespannen, bepaald. Ra hadad zal Nederland moeten verlaten zonder te mogen wach ten op de uitslag van een herzie ningsverzoek, dat hij naar aanlei ding van zijn uitwijzing heeft in gediend. Hoewel Rahadad in Nederland werk en familie heeft, is het hem sinds zijn komst in 1977 niet ge lukt op die gronden een verblijfs vergunning te krijgen. In maart van dit jaar kwam vast te staan dat zijn verwijdering onafwend baar was, nadat ook een beslis sing van de Raad van State in zijn nadeel was uitgevallen. Op 20 juli diende Rahaded opnieuw een verzoek tot verblijf in, dit maal op grond van zijn voorge nomen huwelijk met de 22-jarige Elizabeth Sahetapy uit Maas tricht. De vreemdelingendienst kwam, na Rahaded drie uur te hebben gehoord, tot de slotsom dat het hier een listige kunst greep betrof, en wees het verzoek af. Rahaded's paspoort werd in genomen, zodat hij niet in onder trouw kon gaan. Mr. Asscher tilt in zijn vonnis zwaar aan het feit dat de Ambonees pas met zijn trouwplannen op de proppen is gekomen toen hij wist dat zijn uitzetting op handen was. Verder staat vast dat hij zijn aan staande pas in mei heeft leren kennen en haar sindsdien drie keer heeft ontmoet. Aangezien hij niet met Elizabeth samenleeft kan hij zich evenmin beroepen op een "duurzame relatie". Het is derhalve aannemelijk dat het voorgenomen huwelijk een "schijnhuwelijk" is" aldus het EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft gis termiddag de 79-jarige C. Kroese dood aangetroffen in zijn flatwo ning aan de Benoitstraat in Eind hoven. De politie heeft sterke aanwijzingen dat er sprake is van een misdrijf. De politic werd gealarmeerd nadat een wijkverpleegster de 89-jarige blinde en bedlegerige echtgenote om hulp had geroepen. Via een balkon drongen twee agenten de woning binnen en vonden daar het lijk. De man had een wond aan het voorhoofd. De echtgenote kon alleen maar ver tellen, dat het slachtoffer tussen negen en twaalf uur een man had binnengelaten en dat zij een klap had gehoord. Volgens de politie zijn kasten en laden doorzocht. Een buurtonderzoek dat direct is gehouden heeft niets opgeleverd. Veertig agenten van de gemeen tepolitie en het regionaal recher che bijstandsteam werken aan de zaak. DEN HAAG (ANP) - Invaliden zullen binnenkort goedkoop kunnen reizen. Minister Tuijn- man beloofde gisteren' in de Tweede Kamer dat op korte ter mijn een reductieregeling in het leven zal worden geroepen waar door invaliden, net als kinderen, jeugdigen en houders van de pas- 65 bij gebruik van het openbaar vervoer een reductie van vijftig procent krijgen. Leidse mevrouw De Bruin zou dolgraag bij haar gewonde zoon in Libanon zijn LEIDEN - "Ik heb geen idee hoe het met mijn zoon gaat. Ik ben helemaal afhankelijk van het nieuws uit de krant en van de telvisie. Ik zit maar bij de tele foon in de hoop dat er iemand belt om iets over Aat te vertel len. Eten doe ik bijna niet meer, ik leef op koffie en siga retten". Mevrouw De Bruin uit Leiden, moeder van de vorige week in Libanon ernstig gewond ge raakt luitenant Aat de Bruin, weet niet hoe haar zoon er aan toe is. Sinds haar man afgelo pen vrijdag naar Tel-aviv vertrok om zich op de hoogte te stellen van de toestand van zijn zoon heeft zij éénmaal te lefonisch contact met hem ge had. Hij wist toen ook niet meer te vertellen dan dat de artsen in het Tel-Hasjomer- ziekenhuis in Tel-Aviv, waar Aat wordt verpleegd, nog niet kunnen zeggen hoe ernstig de verwondingen van hun zoon zijn. Vorige week woensdag raakten drie Nederlandse VN-mïlitai- ren gewond bij een zware schietpartij in Zuid-Libanon. Aat de Bruin, sinds kort woonachtig in Zundert, maar afkomstig uit Leiden, was er het ernstigste aan toe. Hij werd in de rug getroffen en is vanaf borsthoogte verlamd, zodat hij alleen zijn hoofd en armen kan bewegen. Pas wanneer de zwellingen en de bloeduitstortingen zijn gene zen kunnen de artsen vast stellen hoe ernstig de verwon dingen zijn. Maar dat kan nog weken duren. Mevrouw de Bruin: "Woens dagavond werden we gebeld door kennissen die zeiden dat er in Libanon een paar mili tairen gewond waren ge raakt, waaronder een 29-ja- rige luitenant. We dachten toen niet onmiddellijk aan Aat, omdat er waarschijnlijk wel meer luitenants van die leeftijd in Libanon zijn. Maar we hebben toch maar direct de televisie aangezet. Vlak daarop werden we weer ge beld, nu door een broer van de vrouw van mijn zoon. We hoorden toen dat inderdaad Aat was getroffen. Mijn schoondochter was door de fensie op de hoogte gesteld van wat haar man was overko men. Zij is meteen de volgende dag, donderdag dus, op kos ten van defensie naar Israël gevlogen, en verblijft daar nu op kosten van defensie. Mijn man en ik bleven in volko men verwarring achter. We wisten niet waar we zelf aan toe waren en hoe Aat er aan toe was. We hielden het niet meer uit en de enige oplossing was dat we er zelf naar toe gingen. Maar dat moest op ei gen kosten en daarom is mijn man alleen gegaan. Hij is af gelopen vrijdag hals over kop en op eigen gelegenheid naar Tel-Aviv afgereisd, met 4000 gulden bij zich. Daartoe heeft hij wel ons spaarbankboekje moeten plunderen. De reis al- je als militair extra risico's loopt. In elk vak zijn er wel gevaren. Een timmerman kan van de steiger vallen en we hebben pas kunnen zien wat een treinmachinist kan over komen. Zelfs als huisvrouw loopje risico's: je kunt uit het raam vallen bij het ramenze- men bijvoorbeeld. Ongeluk ken kunnen overal gebeuren". Vijfjaar geleden rondde Aat de Bruin zijn studie aan de KMA af. Na te hebben gewerkt in Arnhem en Ermelo is hij sinds twee jaar gelegerd in Zuid- Laren, bij de pantserinfante rie. Driejaar geleden trouwde Aat met een meisje uit Zun dert, dat hij had leren kennen tijdens de periode die hij doorbracht op de KMA. Het jonge echtpaar vestigde zich in Zundertwaar Aats vrouw Lilian een huis had. "Mijn schoondochter is een schat", zegt mevrouw De Bruin, "ik heb er een dochter bijgekregen.Ze is nu intern in het ziekenhuis waar Aat ligt. Ze heeft een verpleegstersop leiding gehad en daardoor kan ze zich nog verdienstelijk maken ook. Bovendien is ze nu de hele dag dicht bij haar dus ook in Tel er dolgraag bij is enig kind en gewond m een i ziekenhuis ligt dan wil je daar als moeder toch bij zijn. Maar het springt af op het geld, hè... BAS VAN KLEEF Mijn man i Aviv en ii zijn. Aat als hij zv rland leen kost al 1200 gulden, dus zo gek lang kan hij met dat geld. ook niet toekomen. Ove rigens verblijft hij in het hotel in Tel-Aviv tegen het speciale Unifiltarief van 16 dollar per dag in plaats van 40 dollar, dus dat is nog voordelig, maar het eten en drinken komt wel geheel voor zijn re kening en Israël is een duur land. Ik zou zelf ook wel bij mijn zoon willen zijn, maar dat is finacieel gewoon niet mogelijk. Aat de Bruin is geboren en geto gen in Leiden. Na het eindex amen HBS aan het Rem- brandt-lyceum ging hij naar de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Zijn moeder: "Ik heb altijd al ge zegd: dat is een toekomstig militair. Toen hij nog een kind was kon je dat al zien. Hij was altijd de aanvoerder van de jongens. Toen hij nog op de lagere school zat wist hij al dat hij beroepsmilitair wilde worden. Hij werd aan getrokken door de actie in het vak, door het omgaan met mensen. Hij is niet iemand om achtereen bureau te zitten,hij is altijd erg ondernemend geweest. Toen hij nog op school zat is hij een paar maal met de brommer op vakantie geweest, naar Spanje, Italië en noem maar op. Ik bedoel maar, wie doet dat? DEN HAAG (GPD) - D'66 heeft grote moeite met het voorstel van PvdA-voorzitter Van den Berg voor een nauwere samenwerking tussen de progressieve partijen. Binnen het hoofdbestuur van D'66 zijn de meningen over het plan om het bestaande informele overleg tussen de voorzitters meer inhoud te geven, sterk ver deeld. Verwacht wordt dat ook de adviesraad van de partij, die za terdag een oordeel over deze con tacten moet geven, eveneens geen eensluidend standpunt zal De Democraten wijzen nog steeds elk streven naar een progressief akkoord van de hand, gezien de slechte ervaringen in het verle den. Vandaar dat het hoofdbe stuur de voorstellen van Van den Berg erg voorzichtig benadert. Vooralsnog treedt D'66 het voor gestelde overleg vrijblijvend te gemoet. Ook de positie van de CPN in dit verband doet het par tijbestuur aarzelen. Van den Berg liet na zijn verkie zing, dit voorjaar, de overige pro gressieve partijen weten het be staande contact tussen de voor zitters te willen uitbreiden. Tot nu toe ging het hierbij vooral om globale besprekingen van de po litieke situatie. De nieuwe PvdA- voorzitter stelde daarom voor bepaalde belangrijke maat schappelijke vraagstukken aan te pakken en die systematisch door te werken. Hierbij zouden allereerst aan de or de moeten komen „vrede en vei ligheid" en „de economische or de". Gezien de bestaande ver schillen in opvattingen leek D'66 deze onderwerpen minder ge schikt. Zelf gaven de Democra ten de voorkeur aan een bespre king van het energieprobleem. Politiek vice-voorzitter Van Oor schot stelde dit dan ook voor in een gezamenlijke bijeenkomst van de voorzitters, eerder deze maand. Over dit gesprek meldt het hoofd bestuur van D'66 in een rond schrijven aan de leden van de ad viesraad, dat met name PvdA en PPR van mening zijn dat de pro gressieve partijen tegenover het huidige kabinet één lijn moeten trekken. Ook moeten zij zich on derling gereedmaken voor rege ringsverantwoordelijkheid. PSP en D'66 hielden zich veel meer op de vlakte. De Democraten hielden hierbij vast aan hun oude standpunt van geen progressief akkoord vóór de ver kiezingen, een progressieve een heidsworst afwijzend en wil con tacten met andere partijen vooral gebruiken om informatie uit te wisselen. Volgens het hoofdbe stuur bestaat dc kans dat het overleg, dat op zichzelf misschien wel onschuldig is, stapje voor stapje tot een „ongewenste pro gressieve eenvormigheid" kan leiden. Maar het bestuur vindt het toch ook zonde als progres sieve partijen niet gezamenlijk dit soort overleg kunnen voeren. Voor een uiteindelijk oordeel speelt dan ook vooral „het ge voelen" van leden en kiezers een belangrijke rol. Diefstal schilderijen veg Amsterdam zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeven schilderijen en een zilveren ser vies gestolen met een totale waarde van 100 000 gulden. Dit maakte de politie eerst gisteren bekend. De schilderijen zijn van onder andere Koekoek. Ver schuur en Morenbout. Dc dieven kwamen binnen dooreen ruitje te i treken aan de achterzijde i an het huis. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Haars (justitie) voelt er niets voor voor een groep van 41 gevluchte Turkse christenen de hand over haar hart te strijken. Ondanks pleidooien uit de Tweede-Kamercommissie voor justitie bleeft de bewindsvrouwe gisteren in een besloten vergade ring vasthouden aan het stand punt dat de groep van 41, die na zorgvuldig onderzoek asiel was geweigerd, het land moet verla ten. Met haar argumenten bleek zij het overgrote deel van de commissieleden te hebben over tuigd. «&rr Mevrouw Haars. laatstbekende feiten, waarvan er dezer dagen nog een aantal publiek werden gemaakt in een oecumenisch rapport. Hoewel de kamercommissie gevoelig blijkt voor de standpuntbepaling van de staatssecretaris, bestaat er toch een verlangen naar een ge sprek met de minister van bui tenlandse zaken om ook op deze manier recente ontwikkelingen in Turkije te kunnen beluiste- Voor de actie „Waken voor de 41" moet het een teleurstelling zijn dat ondanks aandrang op de ka mercommissie (er werden voor het overleg tussen de commissie en de staatssecretaris nog een pe titie en 2000 handtekeningen aangeboden) toch geen nieuwe perspectieven zichtbaar werden. De groep zit op dezelfde lijn als de Raad van Kerken die vindt dat de staatssecretaris de uitzetting van 41 christen-Turken ongedaan moet maken. „Doe deze mensen recht. Als u weigert maakt u ook ons mede-schuldig aan een on vergeeflijke onbarmhartigheid", vond mr. W. Koelman, die de pe titie aan commissievoorzitter Roethof aanbood. Het pleidooi van de heer Koelman werd ondersteund m«-t een pak ket van 2000 handtekeningen, dezer dagen verzameld tijdens de kerkbezetting in Zwolle. „Behal ve van de islamitische Turken hebben we niets van afkeuring gemerkt", zei de heer Koelman over de ervaringen in de Overijs selse hoofdstad. Hij vond dat het „maar moeilijk in Den Haag doordringt" dat christenen uit Turkije in hun eigen land. net zo als de bootvluchtelingen, elk uit zicht missen op een enigermate draaglijk bestaan. Afwijzing van het asielverzoek van de4] Turken zei opnieuw dei ei gelijking met de joden in 1939 opdringen. „We zouden in een soortgelijke fout vervallen vond dc woordvoerder van „Wa ken voor de 41".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7