„Vette jaren voorbij voor Rijnlands ener giebedrij f" „Ik hoop dat gevoel voor gezin er niet onder lijdt" Zwembad Leimuiden moet echt familiebad worden Gas bedreigt bomen VOOR EERSTE MAAL KUNST TE KIJK IN ALKEMADE Geen verlaging tarieven gas en licht „Herfsttocht" voor fietsers Wethouder op eerste dag moedermavo: WEER BOEK VAN OMMEN: „LEVEN VAN DE LUCHT" PLAN VOOR SURFCLUB IN ALPHEN Gemeente steekt half miljoen in opknapbeurt BOSKOOP-De bomen in het "bomendorp" Boskoop blijken op diverse plaatsen ernstig te worden bedreigd door gas- lekkages. Verschei dene bomen hebben al het loodje gelegd. De gemeenteraad moest gisteravond in allerijl 120.000 op tafel leggen om de meest dringende re paraties aan het gasbuizennet te be kostigen. Op verschillende plaatsen zijn de gie tijzeren buizen gaan lekken. De gemeten gasconcentra t ies waren zelfs zodanig dat al begonnen is met repareren. De 120.000 die nodig is voor de tneest dringende gevallen, is bestemd voor een gedeelte van de Reij- erskoop tussen de Zuidwijkse en Buik- se brugVast staat al dat B enW in een la ter stadium nog eens bij de gemeenteraad om geld aan zullen kloppen. Wethouder HJM. Kuijfliet somber we ten: "Dit is niet op wekkend, het is moeilijk te zeggen of het direct gevaar oplevert, maar vol gens deskundigen staat vast dat maat regelen moeten wor den genomen". Kuijf sprak overigens de hoop uit, dat het be sluit van de raad om het benodigde be drag uit te trekken niet op bezwaren zal stuiten bij het pro vinciaal bestuur, dat de gemeente raadsbesluiten goed moet keuren. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 hout bereid tot opnemen groep boot vluchtelingen van grote In het Amsterdams Toneelmuseum is een tentoonstelling te zien waarin een overzicht wordt ge boden van de Amsterdamse thea ters in de negentiende eeuw. In die periode telde de hoofdstad ongeveer honderd theaters. De tentoonstelling is tot en met het voorjaar van 1980 te bezichtigen. PAGINA 21 Noordwijker- NOORD WIJKEHHOUT - "De vette jaren van het streekenergiebedrijf Rijnland zijn voor bij. In de komende jaren moeten flinke investeringen worden gepleegd. Er moet onder meer een nieuw kantoor worden gebouwd, want de werkomstandigheden dateren van de jaren 1910. Verder bestaan plannen om een hoogspanningsstation te bouwen in Ter Aar. Die investeringen zullen de jaarlijkse winst aanzienlijk verminderen. Het lijkt mij niet verstandig om de tarieven van gas en licht te verlagen". Zo reageerde P. Heemskerk, wet houder van Noordijkerhout en lid van het college van bestuur van het streekenergiebedrijf Rijnland, tijdens de raadsverga dering gisteravond op een ver zoek van het D'66-raadslid Kuij- per om de tarieven van gas en licht te verlagen. In de zoge- Katwijk wil behoud van ligplaatsen in Driehoek KATWIJK - Raadslid drs. H. van Mierlo (D'66-Gemeentebelan- gen) heeft er gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering op aangedrongen, dat de lig plaatsen in De Driehoek (ook wel de Uitwatering genoemd) in Katwijk aan Zee gehandhaafd blijven. Er liggen daar veel plezierjachten van o.a. bejaarden en minder- validen, volgens het hoogheem raadschap Rijnland veroorza ken zij zoveel verontreiniging in het water, dat ze moeten ver dwijnen. Van Mierlo diende over de hand having van de ligplaatsen een motie in, die door alle partijen van de gemeenteraad werd on dersteund. In de motie wordt het hoogheemraadschap Rijnland, dat de ligplaatsen verhuurt, verzocht het opheffen van de ligplaatsen (hetgeen per 1 okto ber a.s. zou ingaan) op te schor ten. Ook wil de gemeenteraad dat bur gemeester en wethouders bij "Rijnland" aandringen op het toestaan van de bouw van een toiletgebouw. Als het schap daarin toestemt is het probleem van de verontreiniging van het water uit de wereld, aldus Van Mierlo. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ren en Tourclub Avanti uit Alphen organiseert morgen de laatste toertochten van dit seizoen. Deze tochten, de herfsttochten, voeren over afstanden van 50,100 en 200 kilometer door de fraaiste fiets- streken van West-Nederland. Vanaf het clubhuis van Avanti (aan de Halve Raak in Boskoop) kan tussen 7 en 9 uur gestart worden voor de 200 kilometer-tocht; tot 13 uur voor de middelste tocht en tot 14 uur voor de 50-kilometerrit. De eindcontrole sluit voor alle af standen om 17 uur. naamde gemeenschappelijke re geling, waarin de afspraken tus sen de 22 deelnemende gemeen ten zijn vastgelegd, staat dat het bedrijf elk jaar tenminste een winst van ongeveer 5 procent moet maken. De afgelopen drie jaar heeft "Rijn land" per jaar een winst van on geveer 7,5 procent gemaakt. In 1977 draaide het streekenergie bedrijf een omzet van bijna 180 miljoen gulden met een winst van 13,8 miljoen. Vorig jaar verhoog de Rijnland de omzet naar 200 miljoen en de winst liep op tot 14,6 miljoen gulden. Afspraken Het raadslid Kuijper acht die ont wikkeling in strijd met de afspra ken zoals die drie jaar geleden door de deelnemende gemeenten zijn gemaakt. De D'66-er vindt dat de tarieven omlaag moeten, zodat niet elk jaar grote delen van de winst in de gemeentekas vloeien. De gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft dat geld grotendeels gestort in het fonds gemeenschapsvoorzieningen, waaruit binnenkort een sporthal en een bibliotheek worden be taald. Wethouder Heemskerk betwijfelt overigens of die grote winst ten koste gaat van de zogenaamde kleingebruikers; de gezinnen en alleenstaanden. "Het idee bestaat dat de grotere winst vooral bij de industrieën vandaan komt. Zeker weten we dat niet. Daarnaar wordt thans een onderzoek inge steld", aldus liet hij gisteravond weten. De tarieven van het streekenergie bedrijf zijn de laatste jaren niet verhoogd. Een verhoging ver wacht wethouder Heemskerk de eerste jaren niet. Wel zullen de jaarlijke lasten door het uitvoe ren van een aantal grote projec ten met miljoenen guldens stij gen. Reserve De reserve van het energiebedrijf bedraagt thans zo'n 20 miljoen gulden. Volgens Heemskerk moet die reserve worden opge voerd tot tenminste de helft van dé omzet. De WD-wethouder wilde niet in gaan op een voorstel van Kuijper (D'66) om bij het college van be heer van het streekenergiebedrijf aan te dringen op verlaging van de tarieven. ALKEMADE - Voor de eer ste keer in de geschiedenis wordt er in Alkemade een tentoonstelling van beel dende kunst gehouden. De officiële opening daarvan werd gistermiddag verricht door "cul tuurwethouder" H. M. L. van Duijkeren, die in zijn openings toespraak inging op het "hoe en waarom". "Toen ik", aldus Van Duijkeren, "in deze gemeente tot wethouder van sport en cultuur werd benoemd was dat duidelijk een kind met een waterhoofd. Het waterhoofd was de sport en na een hele tijd niets kwam de cultuur. Wij wil den daar iets aan doen en hebben in de Caroluskring een dankbaar apparaat gevonden om iets van de grond te tillen". Wethouder Van Duijkeren vertelde verder dat het de bedoeling is om deze exposities jaarlijks te laten terugkeren. Volgend jaar, zo schetste hij de plannen, willen we een tentoonstelling van werk van eigen inwoners. De beelden van Agnes Berck, Ma rijke Deege, Dumont, Jan van Ipenburg, Pirn van Moorsel, Jim Mulder, Marcus Ravenswaay en Frand Tuijnman zijn tentoonge steld rond het bejaardencomplex de Gogher Weide. Ze staan daar tot en met 12 september. Op de foto van links naar rechts wethouder Van Duijkeren, me vrouw Berck, Marijke Deege en Fred Tuijnman voor een beton nen werkstuk (Vrouw met vogel) van Pim van Moorsel. Wethouder Parlevliet tijdens zijn toespraak tot de Katwijkse moedermavo-cursisten. KATWIJK - Daar zaten ze dan, nog wat onwennig maar vol verwach ting de ruim honderd Katwijkse vrouwen, die straks de dagmavo voor volwassenen van de Boer- haave scholengemeenschap zul len bevolken. Gisteren kregen de leerlingen hun lesrooster. Daarbij werden vele bemoedigende woorden gespro ken in de J. Bogermanschool in Katwijk, waar de dagmavo on derdak heeft gekregen. Wethouder van onderwijs N. Par levliet hoopte dat de dames het tot het eind volhouden. Hij zei ver der: "Naarmate je kennis ver meerdert, vermindert je gevoel, maar ik hoop dat het gevoel ten opzichte van het gezin er niet on der lijdt". Parlevliet deelde mee dat bij de mavo een lokaal zal worden ingericht als peuterspeel zaal. Rector Koot van "Boerhaave" blik te al in de toekomst. "Ik hoop u aan het eind van de rit weer te ontmoeten Het is gebruikelijk dat de rector dan de certificaten of diploma's uitreikt. Dat is een feestelijk gebeuren, waarvan u nu nog maar alleen kunt dro men". Hij wenste de leerlingen veel succes. Het aantal uitvallers op de dagma vo (populair veelal "moederma vo" genoemd) is landelijk zo'n tien procent. Koot verwachtte dat dat percentage in Katwijk niet hoger zal liggen. Conrector drs. W. Thomassen drukte de vrouwen en een enkele man op het hart vooral niet te schromen met het spuien van problemen. NOORDWIJKERHOUT - Het is vrijwel zeker dat in de maand oktober 50 tot 60 bootvluchtelingen in Noordwijkerhout zullen worden ondergebracht. Het ministerie van cul tuur, recreatie en maat schappelijk werk moet hier nog goedkeuring aan geven, maar dat lijkt nog slechts een formele zaak. Ambtenaren van het ministerie hebben geen bezwaar tegen het pand waarin de bootvluchtelin gen zullen worden onderge bracht. Het gemeentebestuur wil met zeggen om welk gebouw het gaat "Er moet nog het een en an der worden geregeld", aldus bur gemeester Bosma gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering. Het is de bedoeling dat de bootvluchtelingen voor ten hoogste één jaar in Noordwijker hout zullen worden onderge bracht "Het is zeker niet de be doeling dat zij in Noordwijker hout zullen bleven hangen en een "aanslag" doen op ons woning bestand. De bootvluchtelingen zullen in de loop van het jaar daar worden gehuisvest waar werk is", aldus de burgemeester van N oord wij kerhout Het ministerie van CRM heeft toe gezegd dat met de 50 tot 60 bootvluchtelingen ook een maat schappelijk werker en een tolk naar Noordwijkerhout komen. "Het is de bedoeling dat de bootvluchtelingen meteen Ne derlandse les krijgen en dat de kinderen naar school gaan. Ver der willen vrouwenorganisaties in de gemeente de Zuidvietna- mese vrouwen begeleiden in het huishouden. Er staan verder plannen om stapel om een speel goedactie te houden voor de kin deren", zo deelde Bosma aan het begin van de raadsvergadering mee. Oktober ALPHEN AAN DEN RIJN - Lief hebbers van de muziek van de bekende popformatie Solution kunnen morgen terecht in het jongerencentrum Midas. Als zij er tenminste snel genoeg bij zijn, want dit keer zijn de toegangs kaarten voor het optreden van Solution al in de voorverkoop verkrijgbaar. Tijdens drie optre dens eerder in Midas zat het Al- phense jongerencentrum mud vol. Solution, met drie elpeés op haar naam, draait inmiddels al weer acht jaar mee in de vaderlandse popwereld. De groep brengt symphonische rock. Het optre den in Midas begint om 21.00 uur. Wethouder Van Duijkeren met de kunstenaars mevrouw Berck, Marijke Deegeen Fred Tuijnman voor een beeld van Pim van Moorsel. SCHIPHOL/ALPHEN - De in Alphen wonende verkeersvlieger Ad van Ommen (destijds ook coach van de befaamde plaatselijke zeskamp ploeg) heeft opnieuw een boek geschreven. Het is een 300 pagina's tellend werk "Leven van de lucht", dat gisteren is uitgekomen ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers op 7 september a.s. Van Ommen (rechts op fdto) heeft aan het boek gewerkt samen met mr. Hendrik Scholte (links). Het jubileumboek is opgedragen aan de 88 KLM- en Martinair vliegers die tijdens en door hun dienstuitvoering het leven hebben verloren. "Leven van de lucht" behandelt in 30 hoofdstukken niet alleen de telkens weerkerende moeilijkheden tussen werkgevers en werknemers in de luchtvaart, het verhaalt ook de geschiedenis van de KLM vanaf 1919 en van de Nederlandse burgerluchtvaart in zijn geheel. Eén van de boeiendste, hier voor het eerst beschreven, periodes daarbij betreft de zogenaamde Mauritius-vluchten: de moeilijke verbinding tussen Nederland en het zich onafhankelijk makende Indonesië in 1949. De bootvluchtelingen komen begin oktober naar Nederland. Enkele weken later, als de familierelaties van de groep zijn uitgezocht, komt een groep naar de gemeente Noordwijkerhout. Deze bollen streekgemeente is als CRM daadwerkelijk zijn goedkeuring geeft één van de eerste gemeen ten waar bootvluchtelingen wor den opgenomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Als het voor de wind wil gaan, komt er binnenkort een vereniging voor surfers in Alphen. Een groep onder leiding van Alphenaren Gerard de Smits en John van Wely is momenteel bezig met plannen in die richting. Ook in Alphen blijkt men de smaak van het windsurfen te pakken te hebben. Tijdens een eerder dit jaar gehouden wedstrijd trokken zo'n vijftig surfers de plank onder zich om elkaar op de zandwinplas te bekampen. Dat MCCS De Smits en Van Wely zondag a.s. prolongeren, wanneer er recrea tiewedstrijden voor Alphense surfers worden gehouden. De strijd zal gaan in vier of vijf man ches. Het inschrijven kim tussen 9.30 en 10.30 uur geschieden bij de zandwinplas, waar om elf uur het eerste startschot gelost wordt Wanneer de opkomst weer tevre denheid oproept bij de organisa toren zit het er dik in, zo zeggen zij, dat die nieuwe vereniging er nog dit jaar komt LEIMUIDEN - De toekomst van het Leimuidense openlucht- bad "De Kleine Oase" ziet er zonnig uit. Zonder één enkele tegenstem trok de gemeente raad van Leimuiden gisteren ruim een half miljoen gulden uit, waarmee het kleine onver warmde buitenbad, waar nu in feite alleen een deel van de jeugd op hele mooie zomerda gen zwemt, kan worden omge toverd tot een recreatiebad voor het hele gezin. De belangrijkste verbeteringen zija- het aanbrengen van verwarming, de bouw van nieuwe kleedhokken, de aanleg van een grote zonnespeelweide en de komst van een buffet. Dat betekent dat er in het opknapplan, dat al klaar lag, fors moet worden bezuinigd omdat met dat plan 730.000 was gemoeid en er in de gemeentekas niet meer dan vijf en een halve ton voorhanden is. Of het inderdaad voor dat bedrag kan moet in de nabije toekomst blijken. Hoewel enige raadsleden (onder meer Leimuiden 2000) daarover hun twijfels uitspraken, werd gisteravond toch eenstemming gekozen voor opknap pen in plaats van sluiten van het zwembad. De WD-er J.H. van Dam zag trouwens meer heil in een opknapbeurt in ge deelten (gefaseerd) om toch binnen de vijf en een halve ton te blijven. Dat laatste zijn burgemeester en wethou ders van Leimuiden niet met hem eens, omdat hoe langer met iets wordt ge wacht, des te duurder het wordt. De WD-er deed verder de suggestie om meer te gaan werken met part-timers- op-afroep in plaats van met vaste krachten. Dat zou volgens hem een be sparing in de exploitatie gaan opleve ren. Verwarming Het CDA by monde van A.J.R. van Zon, had nogal wat moeite met de dure ver warmingsinstallatie. Voor zijn fracüe stond de onontbeerlijkheid daarvan nog niet vast. Maar ook hij kreeg met die opmerking B en W met aan zijn zyde. Het helemaal achterwege laten van verwarming zou volgens burgemeester G.J. van der Kr oft zinloos zijn want dan zal het be zoekersaantal van het zwembad op nieuw afhankelijk zyn van het weer. Wèl zag de burgemeester in het niet- verwarmen van het kleuterbad een in teressante mogelijkheid tot besparing. Van der Kroft kondigde verder aan dat er zeer snel moet worden gestart omdat de verwarming op 1 februari volgend jaar moet draaien. "We kunnen het ons niet permitteren een seizoen te verlie zen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21