Een vuilnisbelt als fiimlokatie Ettora Scola maakt de rekening op Warriors een nieuwe West Side Story? Films - deze week „Ashanti": spanning om moderne slavernij Italianen in Kijkhuis PAUL VERHOEVEN WERKT AAN „SPETTERS" VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 „C'Eravamo tanto Amati 'C'Eravamo tanto Amati (Wij heb ben elkaar zo lief gehad); regie: Ettore Scola; hoofdrollen: Nino Manfredi, Stefano Satta Flores en Vittorio Gassman; Studio; 16 jr. Eigenlijk is het maar goed dat Etto re Scola pas na "Una Giornata Particolare" in Nederland is ont dekt. Hét is namelijk heel erg leuk om nu te zien hoe Scola de technieken die hij in vroegere films heeft ontwikkeld in "Una Giornata" heeft geperfectio neerd. Een van de duidelijkste voorbeelden hiervan is wel "C'E ravamo tanto Amati", waarin Scola speelt met het effect van zwart-wit, dat overgaat in kleur. Het zwart-wit gebruikt hij in deze film om aan te geven dat die be paalde beelden in het verleden van de hoofdfiguren spelen, ter wijl de kleuropnamen het heden weergeven. De zwart-wit beelden zijn vaak van een zekere vaag heid, als om aan te geven dat in die tijd de filmbeelden ook nog niet zo perfect konden zijn. Die wazigheid vinden we ook in "Una Giornata" terug, maar dan aan gevuld met prachtige kleureffec ten - bruinige en grijzige tinten om de grauwheid van die prille oorlogstijd te benadrukken. Ook in "C'Eravamo tanto Amti,' speelt die oorlogstijd een rol, zij het dat de vriendschap die de drie hoofdfiguren met elkaar hebben uit hun verzetstijd stamt. Vol idealen gingen zij als jong vol wassenen de na-oorlogse periode tegemoet. En Scola maakt in deze film de rekening op van wat er nu eigenlijk van die idealen is te rechtgekomen. Heeft Nicola er zoveel van terecht ■gebracht? Nicola die gezin en ze kerheid in de steek liet om de filmkenner bij uitstek in Rome te spelen? Heeft Antonio zijn ideaal bereikt, nu het is getrouwd met zijn grote liefde. Wat is er terecht gekomen van zijn maatschappijkritiek? En dan Gianni, ogenschijnlijk de meest geslaagde van het drietal. Maar tegelijkertijd de grootste verrader, omdat hij de enige is die zich voor geld heeft laten kopen. Daardoor is hij ongelukkig ge trouwd met een vrouw en moet hij zich in de luren laten leggen door een niemand-ontziend par venu, dat zijn schoonvader is. Zijn enige 'daad' tegenover de arbeidersstand is ze ook een glas champagne aan te bieden, wan neer op feestelijke en protserige wijze nieuwe plannen van de fir ma worden ingeluid. Net als in "Brutti, sporchi e cattivi" richt Scola in deze film een felle aan klacht tegen de corrupte samen leving en de clerus. Maar was er in "Brutti enz." geen uitzicht op een betere toekomst, in "C'Eravamo" laat Scola die mogelijkheid nog enigszins open. Deze film is van vroegere datum, Scola was toen kennelijk minder door pessimisme aangetast dan in zijn latere films. Overigens is "C'Eravamo" een hommage aan een andere Ita liaanse regisseur Vittorio de Sica. Met recht een eer voor de Sica van een regisseur die wellicht nog grootser mogelijkheden biedt. Want met het werk van Scola, dat overigens veel meer grimmigheid uitstraalt dan dat van De Sica, is eens te meer be wezen dat een grotere aandacht voor de Italiaanse film in Neder land zeker gerechtvaardigd is. ANNEMIEK RUYGROK Meeslepend epos Walter Hill The Warriors; regie: Walter Hill; hoofdrolspeler: Michael Beck, James Remar en Thomas Wai- tes; theater: Luxor; 16 jaar. Nog maar weinig films hebben een dergelijke grote voorpubliciteit gehad als The Warriors. Net als zijn meeste voorgangers wat dat betreft, dankte The Warriors die aandacht overigens niet zozeer aan de eigen kwaliteiten. Zoals The China Syndrome een zetje kreeg van Harrisburg, zo is The Warriors in het nieuws gekomen met de twijfelachtige eer indirect betrokken te zijn bij drie moor den. In de V.S. werden drie men sen vlak na een voorstelling van de film binnen of net buiten de bioscoop, omgebracht. Trou wens, ook in West-Duitsland gaf de The Warriors aanleiding tot gewelddadigheid. De roep om de film maar uit de roulatie te ne men, dook dan ook al gauw op en zelfs voor de Nederlandse pre mière werd in Naarden al de Stichting Appèl Bestrijding Cri minaliteit opgericht, die erop aandrong The Warriors maar niet te vertonen. Dat soort dingen is natuurlijk de beste reclame die een filmprodu cent zich kan denken. Aan de an dere kant krijgt de film wel een bepaald stempel (in dit geval "een vechtfilm") waar dc regis seur wat minder gelukkig mee zal zijn. Zoèls waarschijnlijk ook Walter Hill. Zijn Warriors is na melijk wel wat meer dan een doorsnee sensatiefilmpje, dat de gemoederen wat verhit doet ra ken. Heel voorzichtig zou je je zelfs kunnen afvragen of hij niet de West Side Story van de jaren zeventig/tachtig heeft gemaakt. Voorzichtig omdat de invloed die het uit '61 daterende produkt van Robert Wise op de jeugd had, zich in het geval van The Warriors nog moet tonen. Wel zijn er tussen de twee films zelf wel opvallende paral ellen te trekken. Niet alleen gaat het in beide gevallen om jeugdbendes, maar de romantiek van de grote stad neemt óók in The Warriors een voorname plaats in. Al is het wel wat minder zoetgevooisd dan in The West Si- de Story, maar dat is uiteraard een teken des tijds. Hoofdpersonen in The Warriors zijn de negen leden van de jeugd bende met die naam uit Coney Island. Ze worden door de leider van een andere gang, Cyrus uit genodigd voor een grote bijeen komst. Curys stelt daar de New Yorkse bendes voor om de on derlinge strijd te staken en alle aandacht op de politie te richten. te krijgen. Bovendien: The War riors mag dan appeleren aan agressieve gevoelens bij de toe schouwer (we moeten trouwens de gewelddadige gevolgen in Nederland nog maar even af wachten) buiten kijf blijft dat het een voortreffelijk gemaakte, erg meeslepende film is. BART JUNGMAN heroïek neemt een centrale plaats in en goed en kwaad zijn netjes en overzichtelijk verdeeld. De ver meende "fascistische tendensen" in de film zouden daarin ook wel eens hun oorsprong kunnen hebben. Maar dan nog lijkt de strenge hiërarchie (die nu een maal kenmerkend is voor jeugd bendes) een wat te beladen uitleg Tijdens zijn speech wordt hij door één van The Rogues neerge schoten. The Warriors krijgen de schuld in de schoenen geschoven en opgejaagd door alle bendes uit New York én de politie beginnen ze aan een lange terugtocht door de nachtelijke jungle van de grote stad naar hun thuishaven, Coney Island. Sol Yurick, op wiens gelijknamige boek Hill zijn film baseerde, schijnt zijn inspiratie te hebben geput uit een Grieks relaas, de Anabasis van Xenophon. Daarin verliezen Grieken in het vijandi ge Perzië hun leider en keren on der moeilijke omstandigheden terug naar huis. Die bron is in The Warriors nog overduidelijk. De "Ashanti": Regisseur: Richard Fleischer; Hoofdrollen: Michael Caine; Beverly Johnson; Peter Ustinov; Kabir Bedi; Euro 2 Al phen, 12 jaar. "Ashanti" is een avonturenfilm, waarin hedendaagse slavernij het thema is waaromheen zich de ge vechten en de spanning samen ballen. De film vertelt het verhaal van de artsen David (Michael Caine) en Anansa (Beverly John son) Linderby, die in West-Afrika werken voor de Wereld Gezond heids Organisatie. Hij is een En- gelsman, zij een lid van de Ashan- ti-stam. Na een zwempartijtje in een meer is de vrouw plotseling verdwenen. David, die vermoedt dat ze is ontvoerd, wendt zich tot de autoriteiten. Deze spreken het vermoeden uit, dat slavenhan delaar Suleiman (Peter Ustinov) er wel meer van zal weten, maar omdat slavernij officieel wordt ontkend, kan de overheid niets doen. Om Anansa te redden moet David daarom zijn toevlucht zoe ken bij avonturiers en huurlin gen. Zowel David als Anansa (in handen van de slavenhandel) beleven de nodige avonturen, waarbij de Engelse arts zich bij gestaan weet door een inlander Malik (Kabir Bedi). De wonder mooie Anansa wordt verkocht aan een schatrijke oosterse prins, die echter niet ver komt met zijn buit. Er komt dus een happy-end, maar niet nadat menige bloed druppel is vergoten. J.U. LEIDEN - In de maand september worden in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17, Leiden drie speelfilms van bekende en minder bekende Italiaanse neo-realisten vertoond. Maandag 3 september is Accatone van de in 1975 omgebrachte Pier Paolo Pasolini aan de beurt. Twee dagen later volgt Salome van Car- melo Bene, terwijl de cyclus een dag later wordt afgesloten met Luigi Comeneini's versie van Casanova. De eerste twee films hebben twee voorstellingen (aanvang 20 en 22.15 uur). Casanova begint om 20.00 uur. De toegang is in alle gevallen f 4,50. ROTTERDAM - De vuilnisbelt, één van de lokaties van 'Spetters', de nieuwe speel film van de in Oegstgeest woonachtige regisseur Paul Verhoeven, blijkt moei lijk te vinden. Bovendien moet bij aan komst op 'Berkenbosch' nog lang wor den gezocht naar de plaats waar de film opnames worden genomen. Marianne van Wijnkoop- belast met de produktie-coördinatic- is echter zo vriendelijk ons te brengen naar de plek, waar Paul Verhoeven en zijn camera man Joost Vacano druk bezig zijn met een buitenopname rond een oude, blauw Chevrolet. Na een levensgevaarlijke klimtocht over brokken steen bereiken we actrice Renée Soutendijk en acteur Maarten Spanjer, die in deze scène een rol spelen. Renée, die de rol van Fientje speelt en Maarten (Hans in de film) zijn in een agressieve dialoog gewikkeld, die kenmerkend mag heten voor het rauwe, keiharde karakter van 'SpettersVer hoeven is trouwens inmiddels vastgena geld op zijn uitspraak dat hij bezig is met "een keiharde, romantische film". Een uitspraak, die Marianne van Wijnkoop op de set overigens -nog eens onder streept. Het is een koude dag in augus tus, één van de vele in dit jaar. Regisseur Verhoeven en cameraman Vacano wachten samen op een wolk. Renée Sou tendijk drukt zich een moment speels tegen Paul aan om de tijd te doden. Het is koud en er wil geen wolk voor de zon komen, wat nodig is om de continuïteit niet te verstoren. De irritatie bij Verhoe ven groeit, als bepaalde, voor de opna- "Spetters" is een VSE-film, dat staat voor Verhoeven (Paul-regie), Soeteman (Ge- rard-scenario) en Van der Ende (Joop producent). Naast Renée Soutendijk en Maarten Spanjer worden verder rollen vertolkt door onder andere Hans van Tongeren (Rien, Marjanne Bover (Maja), Toon Agterberg (Eef). Rudi Falkenhage speelt de vader van Hans en Ab Abspoel de vader van Rien. Hans Veerman speelt de vader van Eef, Rutger Hauer (Paul Verhoeven) kon ook ditmaal blijkbaar niet om hem heen) speelt een wereld kampioen motor-cross, Gerrit Witkamp, en Jeroen Krabbe is een televisiesport- verslaggever. Jonna Koster is in de film de vrouw van de motorcrosskampioen. }p de set lijkt iedereen keihard voor de film te werken. Het heeft die dag be hoorlijk tegengezeten. De motor van de oude Chevrolet wilde herhaaldelijk niet starten. En nu weer dat gedonder met die wolk, die maar niet voor de zon wil komen. Renée zegt haar tekst voor de negende maal. Paul is nog niet tevreden. Weer wordt een nieuwe opname ge maakt. Voor de tiende maal zegt Maarten Spanjer in de rol van 'Hans' dat hij een nieuwe motor heeft. Als de tomatensoep naar binnen is, wordt er verder gewerkt. Een in het Duits gevoerde dialoog tussen Verhoeven geeft aan dat nu de eerste niet tevreden is. Weer gaat Renee achter Voorzichtig zoeken we onze weg terug tus sen de brokstukken steen en de plastic vuilniszakken die door de regisseur als decor zijn besteld bij de vuilnisophaal dienst. Die zakken zullen na afloop van de opnames weer worden opgehaald, aangezien het storten van huisvuil op d ie plaats verboden is. Een filn isseren is een uiterst boeiend ie locatie filrhen gedurende I is weer heel iets anders. De ezoekers, geriefelijk in zijn i-ggedoken. zal In t zich nau- Mliseren. LEKT KOEKE- BAKKER Blijvers 'The China Syndrome" - Mi chael Douglas en Jane Fonda komen erachter dat er een ramp met een kerncentrale dreigt. Jack Lemmon tracht dit aan vankelijk voor het duo verbor gen te houden, maar tenslotte neemt hij de juiste beslissingen. Camera. Leiden. "Moonraker" James Bond vliegt tot ongekende hoogte, Lido 1, Leiden. Euro 3. Alphen. "In de ban van de ring" - Tol kien verfilmen blijkt te stout moedig. Lido 2, Leiden. "Animal House" - Deze film heeft eigenlijk al te lang ge draaid om nog lollig te blijven, Lido 3, Leiden. "Uit elkaar" - Herman van Veen staart naar zijn eigen na vel, Trianon, Leiden, Euro 1, Alphen. Sexfilms 'Kostschool voor ontucht" - Het keuzepakket is interessant, Rex, Leiden. "De schorpioen prikt raak" - Gelukkig niet dodelijk. Euro 4, Alphen. Kindermatinee Alleen op de wereld" - Came- a, Leiden. "Woody Woodpecker" - Lido 3, Leiden. 50 Jaar Mickey Mouse" - Stu dio. Leiden. Dik Trom en z'n dorpsgeno ten" - Euro 1, Alphen. Nachtfilms "Fellini's Roma" - Camera, lei den. "Hoog het been de liefde lokt"- Rex, Leiden. "De hete meiden van de porno hoeve" - Euro 1 en 2, Alphen. "Aasgieren vallen aan" - Euro 3. Alphen. "Carrie" - Euro 4, Alphen. Haagse bioscopen "Avalanche express" - da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, Apollo 1. 12 jr. "The mean machine" - da. 7.30 en 9.45 uur, do., vr., ma. em ook 2.00 uur, Apollo 2, 12 jr. "The China Svndrome" - c 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4 00. 7.00 en 9.30 uur, Asta. al "Haastige spoed is zelden goed" - da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, z ook 4.15 uur, Bijou, al. "Uit elkaar" - da. 2.15, 7.15 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 9.30 uur, Calypso, 12 jr. "M'n lieve commissaris" - da. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.30,7.15 en 9.30 uur. Camera, al. "In de ban van de ring" - da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, za., zo woe. 3.30, 6.45 en 9.30 uur, Ci neac 2. al. "Bloodbrothers" - da. 2.00, 7 00 en 9 15 uur, zo. 1.30.4.15,7.00 e 9 15 uur. Corso, 16 jr. "Uit elkaar" - vr. en za. 7.00 c 9.30 uur. zo. 3.30, 7 00 en 9 30 uur, overige dagen 8.15 uur. Du Midi, 12 jr. "De val van Rome" - za. zo woe. 3.30 en 7.30 uur, overige dagen 1.30 en 7.30 uur, Euro, al. "Moonraker"- da. 6.45,9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, Metropole 1, 12 jr. "In de ban van de ring" - da. 2 00. 6 45 en 9 30 uur. zo. I 4.00,6.45 en 9.30 uur, Metropole 2. al. "The Deerhunter" - da. 2 00 8 00 uur, Metropole 3, 12 jr. "Prova d'Orchestra" - da 2 00. 6 45 en 9 30 uur. zo. 1 15. 4 00, 6.45 en 9.30 uur, Metropole 4, 16 jr- Sybil" - da. 2..00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 115, 4 00, 6 45 en 9.30 uur, Metropole 5, 16 jr. "Candleshoe" - da 1.45. 6 45 c 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, Odeon 1. al. "Jaguar lives" - da. 2.00,6.45 9.15 uur, zo. ook 4 30 uur, Odeon 2. 12 jr. Take the money and run" 2 00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4 30 uur, Odeon 3. 16 jr. "Paniek in het Grand Restau rant" - da. 2.00, 6.45 en 9.30 t za.. zo. en woe. niet om 2.00i Odeon 4. al. "Deep throat" - da. 12.30, 2.15, 4 IK). 5 46, 7 SO M 15 urn vanaf 2.15 uur, Le Paris 1, 16 jr "Paria Porno" da 1200, 3.30, 5 15, 7 00 en 8 45 uur vanaf 1.45 uur. Le Paris 2, 16 jr. "Schulmadehen porno" - 12 15,2 00.3.45.5 30.7.15 en 9 00 uur, zo. vanaf 2.00 uur. Le paris 3. 16 jr "Moonraker" - da. 2 00. 6 45 9.30 uur. za en zo. 1.15,4 00.6 en 9 30 uur. Passage. 12 jr "Guilietta van de geesten" - d J IK). 7 00 en 9 30 uur. 1 00. 7 Mil en 9 30 uur, Studio 20C jr. Scène uit C'eravamo tanto amati.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11