Chomeini'Geen enkele concessie ïaan de Koerden' beschuldigt Amerikanen Premier China naar Amerika «s'Pok in Brussel aanslag IRA Ballerina in Zweden 38 enorm succes UITBREIDING VAN UNIFIL Berechting Onenigheid binnen Amerikaanse regering „Warschaupact kan de NAVO niet verrassen" DENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND PAGINA 9 telefoo RUSSEL (AFP/Reuter/UPI) - ■BSBBHet Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zich in een telefoontje ■met burgemeester Pierre van Hal teren verantwoordelijk ge steld voor de aanslag op de Grote Markt, waarbij gistermiddag on geveer tien mensen gewond raak ten. Onder hen zijn vier Britse militairen die, als leden van een muziekkorps, een uitvoering zouden geven in het kader van de festiviteiten naar aanleiding van het duizendjarig bestaan van de Belgische hoofdstad. aar de politie vertelde ontplofte een bom onder het podium, als gevolg waarvan de muziekin- en t.b.v strumenten in het rond vlogen en in de langs de markt staande hui zen ruiten braken. Een woord voerder noemde het een wonder, dat er geen doden of ernstig ge joude wonc*en gevallen waren. )eze aanslag in Brussel is de vierde in een rij die dit jaar zijn ge pleegd. Op 22 maart werd een stafmedewerker van de Natio nale Bank, André Michaud, in dagen Brussel voor zijn woning dood geschoten.. maar vermoedelijk hebben de schutters hem aange zien voor de plaatsvervangend ambassadeur van Groot-Brittan- nië bij de NAVO die tegenover hem woonde. Op 25 juni werd een aanslag gepleegd op Alexander Haig, de toenmalige opperbevel hebber van de NAVO. Dit ge beurde bij Mons. Op 6 juli ont plofte in Antwerpen een bom dicht bij het Britse consulaat, waarbij aanzienlijke materiële schade ontstond. De Britse premier Margaret That cher heeft gisteren een korte vakantie onderbroken en is naar Londen teruggekeerd voor spoedbesprekingen in verband met de aanslag op Lord Mount- batten en 18 Britse soldaten. Zij sprak in haar ambtswoning met minister van binnenlandse za ken, William Whitelaw, minister van defensie, Francis Pym, even als met minister zonder porte feuille, sir Ian Gilmour, die waar neemt voor minister van buiten landse zaken, Lord Carrington. In goed ingelichte regeringskrin gen is vernomen dat de Ierse re gering via diplomatieke kanalen Londen op de hoogte houdt van het verloop van het onderzoek naar de moordaanslag op Mount- batten. Er waren op het moment echter geen plannen voor directe contacten op ministerieel niveau, aldus de zegslieden. Vast staat wel dat de veiligheidsre gelingen zullen worden herzien. De regering was echter niet be reid nadere bijzonderheden hier over te verstrekken. De vereniging voor de verdediging van Ulster, een paramilitaire pro testantse groepering, heeft giste ren het ontslag geëist van Atkins, en gedreigd "het recht in eigen hand te nemen" als er geen sten- gere veiligheidsmaatregelen ge troffen worden. Tom Dufy, een woordvoerder van de IRA in de VS, is van mening dat de bomaanslag op Lord Mountbatten als oorlogsdaad ge rechtvaardigd is. "In de Tweede Wereldoorlog achtte men keizer Hirohito van Japan en Hitier niet immuun voor de geallieerde wa pens. Wij vragen ons af waarom de sypathie en de tranen zo selec tief zijn. Men maakt zich zorgen over een 79-jarige man. Maar men heeft geen woord over gehad voor alle jonge mensen die in de loop van de jaren zijn gedood. Honderden Ieren zijn in koelen bloede neergeschoten. De Amerikaanse regering heeft gis teren opnieuw een beroep op de bevolking gedaan, geen steun te verlenen aan organisaties die be trokken zijn bij de gewelddaden in Noord-Ierland. Woordvoerder Hodding Carter van het ministe rie van buitenlandse zaken ver oordeelde in krachtige bewoor dingen alle groeperingen die met geweld doelen nastreven in het betrokken gebied. Intussen gaf de provisionele vle. gel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) die heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de aanslagen op Mountbatten en de Britse militairen, in Belfast een communiqué uit, waarin zij de Britse regering verweet dat zij zich niet bekommerde om de dood van de 18 militairen. Vol gens deze verklaring hadden de Britse politici zich in hoofdzaak beperkt tot verontwaardigde reacties op de dood van Mount batten. Het tijdelijke podium op de Grote Markt i militairen werden hierdoor gewond. i Brussel werd door t i de IRA vernield. Vier Britse i Voor- leur Goedkoper aar per trein aar I (Van onze correspondent) STOCKHOLM - De sterke ta riefsverlaging die de Zweedse spoorwegen op 27 juni voor alle trajecten hebben inge voerd, blijkt een enorme sti mulans voor het reizen per trein. Een ongekend succes niet alleen voor de reizigers, maar ook voor directeur-ge neraal Bengt Furubaeck, drijvende kracht achter de plannen. Binnen een maand werden 200.000 zgn. reduc- tiekaarten verkocht, die de reiziger het recht geven op een korting van 40 tot 60 pro cent op alle trajecten. Boven dien werden ook alle gewone tarieven verlaagd. De kortingskaarten zijn in het hele land te gebruiken (Zwe den is veertien maal groter dan Nederland) en kosten voor de tweede klasse 30 gul den en voor de eerste klasse 55 gulden. Ze blijven een jaar geldig. Voor 27 juni kostte de reis van Malmo in Zuid-Zwe den naar het duizend kilome ter noordelijker gelegen Sundsvall 120 gulden. Met een reductiekaart kost dat nu maar 45 gulden. De kortingen gelden niet op vrijdagen en zondagen, de piekdagen. De spoorwegen zijn uiteraard de koning te rijk. „Het publiek reageert enthousias ter dan we zelf hadden ver wacht. Steeds meer mensen hebben de auto laten staan, omdat het veel goedkoper en dikwijls comfortabeler is om per trein te reizen". Hoeveel winst de spoorwegen al hebben geboekt, wist men in Stockholm nog niet te ver tellen, maar men schat dit voor de afgelopen twee maanden al op enkele tien tallen miljoenen. De directie van de spoorwegen verwacht zelfs dat de staatssubsidies voor het treinverkeer in de toekomst kunnen verval len. Door de snelheidsbeperking voor auto's tot 90 km per uur is in Zweden ook voor tien tallen miljoenen bespaard op olie en benzine en vielen er minder doden in het verkeer. In Zweden wordt verwacht dat dit geslaagde experiment voor energiebesparing en be perking van het autogebruik navolging zal vinden in ande re Europese landen. TEHERAN (UPI/AFP/Reuter) - De Iraanse geestelijke leider Chomeini bleek gisteren de harde lijn tegen de Koerden voort te willen zetten, zoals tegen elke andere etnische minderheid in Iran. Hij negeeerde voorstellen van een Koerdische delegatie om via onderhandelingen tot een bestand te komen. Chomeini wees integendeel geestverwant sjeik Hosseini Kermani aan om de stiuatie in Koerdistan aan te pakken en op welke wijze dan ook vrede te brengen in het gebied, maar met de nadrukkelijke opdracht, dat dit zou moeten gebeuren zonder met misdadigers en stamhoofden te spreken, ..want de Koerdische opstandelingen dienen te worden verpletterd" Terwijl de executies in Koerdistan onder leiding van Chomeini's rei zende rechter Khalkhali door gingen liet Chomeini via voorzit ter ajatollah Behechti van de grondwetraad als vooranaamste tussenpersoon voor het overleg met de Koerdische delegatie we ten, dat de „Koerden ermee moe ten ophouden hun wil op te leg gen aan de rest van Iran". De (in middels verboden) Koerdische Democratische Partij (KDP) „wil geen autonomie, maar afschei ding", zo zei hij, de KDP ervan beschuldigend van elke gelegen heid gebruik te hebben gemaakt om de positie van de partij in Koerdistan te verstevigen. Rustig Aan het front bij het Koerdische Een bloedige botsing tussen zwaarbewapende Koerden in Mahabad en het leger werd giste ren echter alleen maar waar- •j- jTv a tvt/^vtvt YVTTT schijnlijken Ajatollah Behechti I 11 r» A 1 I W I I verklaarde dat de regering vast- i W11 V? ±J_j gesloten is Mahabad in te nemen, „vooral nu hun radio begint uit te zenden". Volgens de regering in Teheran is het radio- en televisie station in Mahabad „bezet" door de KDP. bastion Mahabad, waar het leger na de val van Saqqez al dagen een sterke troepenmacht heeft sa mengetrokken, bleef het rustig. De aarzeling van het leger de op stand in Koerdistan neer te slaan was reden voor felle kritiek van vice-premier Mostafa Chamran, in het bijzonder belast met revo lutionaire zaken, die in een inter view in het blad „Islamitische Republiek" verklaarde, dat het leger „zich niet van zijn verant woordelijkheden bewust blijkt te zijn". Zelfs binnen het leger be vinden zich corrupte elementen, die zich bezighouden met com plotten en sabotage, zo zei hij. NEW YORK (AFP)-Libanon heeft secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties gisteren verzocht maatregelen te nemen ter versterking van de de fensie-capaciteit van de interim strijdmacht van de VN in zuide lijk Libanon. Doel is deze troepenmacht, (waar van ook Nederland deel uit maakt), in staat te stellen "vrede op te leggen", aldus de Libanese ambassadeur bij de Verenigde Naties in een nota aan Waldheim en aan de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, de Ameri kaan Andrew Young. Men verwacht dat de Veiligheids raad zich morgen met deze kwes tie zal bezighouden. Volgens de Libanese nota geven de resoluties, die eerder door de Veiligheidsraad zijn aanvaard de secretaris-generaal de bevoegd heid maatregelen te nemen zon der dat nieuwe besluiten van de raad nodig zijn. Hiertoe zouden kunnen behoren uitbreiding van de logistieke middelen en de in frastructuur van de Unifil, uit breiding van de militaire sterkte niet uitgezonderd. Ook zou de secretaris-generaal de "operatie-zones" van de Unifil kunnen wijzigen in verband met de huidige spanningen. Libanon wijst er voorts op dat een Libanese eenheid onder bevel van de Unifil staat en zegt dat "de Libanese regering bereid is aan vullende verantwoordelijkheden op zich te nemen binnen en bui ten de operatie-zone" van de Uni fil. Rechter Khalkhali verklaarde in een interview naar aanleiding van het begin van de berechting van Koerdische opstandelingen en militairen, die worden gevan gen gehouden in de kazerne van de heroverde stad Saqqez, dat hij „als elk ander mens, vriendelijk en genadig is, maar dat het hem nooit spijt ontrouwen ter dood te veroordelen". „Zij zijn ontrouw omdat zij tegen de islamitische republiek strijden", zo zei hij. De zitting in Saqqez was de vierde itting van het islamitisch hof van de reizende rechter Khalkhali na eerder executies van in totaal 59 Koerdische opstandelingen in Paveh, Marivan en SanandcO- Gisteren zond hij er in Saqqez twin tig de dood in, maar er werden ook vele beklaagden vrijgelaten en elke vrijgelatene kreeg van hem 1.000 rial of omgerekend een bedrag van bijna dertig gulden of zakken rijst. Volgens Khalkhali heeft vanaf de oprichting van de islamitische hoven in februari de executie be volen van in totaal zo'n twee- a driehonderd mensen. In geen der gevallen was er ook maar iets aan te merken geweest op de rechts gang", zo zei hij. „Het spijt mij, dat ik sommigen vergiffenis heb geschonken. Ik zou ze allen hebben moeten laten executeren", zo besloot Khalk hali (Van c correspondent) MOSKOU - „U moet niet hui len. Het is niets", aldus Bols- joi-danseres Ljoedmila Wla- sowa (36) toen zij na drie da gen diplomatiek touwtrek ken op Kennedy Airport in New York op het internatio nale vliegveld van Moskou door haar moeder in de armen werd gesloten. Familieleden, vrienden en officials van het Bolsjoi-theater en van de .luchtvaartmaatschappij Ae- roflot bereidden de danseres een heldenwelkom. Zij be schuldigde daarna tegenover Sowjet-verslaggevers de Amerikaanse autoriteiten er van haar te hebben willen vasthouden in de Verenigde Staten. Men zou haar daartoe diverse beloften hebben ge daan en haar zelfs ook met wapens hebben bedreigd. Volgens een verhaal dat later via de Russische media werd verspreid, zou haar man Alexander Godoenov (29) en kele dagen geleden verdwe nen zijn „onder omstandig heden die nog niet helemaal opgehelderd zijn". Wlasowa zou voor eenzelfde lot ge vreesd hebben en dientenge volge hebben geweigerd om alleen met Amerikaanse functionarissen te praten. Het was na vijf dagen de eerste keer dat de Russische media Godoenov noemden, maar over diens aanvraag om poli tiek asiel in de Verenigde Sta ten werd nog steeds niets vermeld. Waarom de Ameri kanen Wlasowa en haar man dan wel in de Verenigde Sta ten zouden willen hebben vasthouden, bleef verder on opgehelderd. Het bleef eveneens onopgehel derd, waarom de Russische officials Wlasowa verboden hebben om nog met Godoe nov te praten nadat die zich had afgezonderd van het Bolsjoi-gezelschap dat een tournee maakt door de VS. Carter ook naar Peking PEKING (UPI/AFP/Reuter) - Premier Hua Guofeng van China heeft gisteren een uitnodiging van president Carter aanvaard om te gelegener tijd Amerika te bezoeken. Carter gaat naar ver wachting begin volgend jaar naar China. De Amerikaanse vice-president Mondale heeft in Peking over eenkomsten getekend betreffen de waterkrachtcentrales en cul turele uitwisseling. Mondale heeft gisteren op een persconferentie in Peking ver klaard dat een sterk en gemoder niseerd China in het belang van de VS is, maar dat er geen plan nen bestaan voor militaire ban den tussen de twee landen. Hij legde er echter de nadruk op dat de uitbreiding en intensivering van de betrekkingen tussen Chi na en de VS niet gericht zijn tegen andere landen, de Sowjet-Unie inbegrepen. Mondale zei dat hij met premier en partijvoorzitter Hua Guofeng en vice-premier Deng Xiaoping langdurig heeft gesproken over de toestand in Indochina. "Wij zijn het erover eens dat de bezet ting van Kampuchea (Cambodja) door de Vietnamezen een niet te verdedigen zaak is en dat de ma rionettenregering die Hanoi in Kampuchea heeft gevestigd, on verdraaglijk is". Volgens de Amerikaanse vice-president is de oogst in Kampuchea vrijwel nihil en dreigen de mensen daar nu van de honger om te komen. Mondale wees erop dat het akkoord over de waterkrachtcentrales een aansporing betekent voor de po gingen van de leiders in Peking China te moderniseren. Deze po gingen worden nu belemmerd door het ernstige tekort aan elek triciteit, nodig om de fabrieken te laten draaien. Na zijn aankomst in Peking had Mondale al laten weten dat de Amerikaanse regering China handelskredieten ter waarde van 2 miljard dollar zal verstrekken en nog voor het eind van het jaar bij het Congres een wetsontwerp zal indienen dat China de status van meest begunstigde natie verleent. WASHINGTON (DPA) - Binnen de Amerikaanse regering bestaan er kennelijk nog steeds menings verschillen over de politiek die Washington tegenover het Mid den-Oosten moet voeren. Robert Strauss, president Carters speciale afgezant voor het Mid den-Oosten, en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken zouden het nu met elkaar aan de stok hebben gekregen over de houding van de VS inzake de kwestie-Li banon. Volgens goedingelichte kringen heeft het ministerie vab buiten landse zaken heel koel gerea geerd op het voorstel van Strauss met steun van Washington via onderhandelingen tot een wa penstilstand in Libanon te ko men. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken zou meer heil zien in een oplossing via de VN. Strauss is er bang voor dat de jong ste gevechten in Zuid-Libanon een nadelige invloed zullen heb ben op de onderhandelingen tus sen Jeruzalem en Cairo over au tonomie voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. De meningsverschillen tussen Strauss en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, kwamen onlangs aan het licht toen Strauss in ge sprekken met Amerikaanse journalisten openlijk kritiek le verde op de hem opgedragen 'marsroute' die uiteindelijk moest leiden tot indiening van een Amerikaanse resolutie bij de VN ten gunste van de Palestij- Maandag schreef het Amerikaanse weekblad Time' dat Vance nog voor de benoeming van Strauss tot Carters speciale afgezant wil de aftreden in verband met de speciale bevoegdheden die Strauss had gekregen. Hodding Carter, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, reageer de op het bericht in 'Times' met de mededeling dat hem van een dergelijk dreigement van de zijde van Vance niets bekend is. Westduits defensiewitboek: Young naar Afrika NEW YORK (Reuter/UPI) - An drew Young gaat volgende maand een rondreis door Oost en West-Afrika maken, voor hij zich terugtrekt als ambassadeur van de VS bij de VN. Op zijn reis, die 5 september begint, zal hij Li beria, Ivoorkust, Nigeria, Kame roen, Kenia, Tanzania en Senegal aandoen. Op 20 september wordt hij weer in New York terugver wacht. BONN - Het Warchaupact kan de NAVO niet verrassen. Voorbe reidingen voor een plotselinge aanval uit het Oosten kunnen, al dus een „witboek" van de Bonds regering over de situatie van de Duitse defensie, op tijd door het Atlantisch Bondgenootschap worden onderkend. De studie, die pas volgende week officieel bekend zal worden gemaakt door minister van defensie Hans Apel, komt verder tot de conclusie dat de strijdkrachten van het Westen in staat zijn om een gevechtssi tuatie in Europa zo lang te stabili seren tot extra krachten zijn ge mobiliseerd. Aan de andere kant maakt het nieuwe defensiewitboek melding van een sterke bedreiging van het Westen door de nieuwe Russi sche middellange-afstandsraket- ten. Volgens het ministerie van defensie in Bonn beschikt de Sowjet-Unie over 1370 startin stallaties voor middellange-af- standsraketten die in staat zijn atoomkoppen over een afstand van 1000 kilometer af te schieten. De NAVO-staten, met inbegrip van Frankrijk, zouden daarente gen slechts 386 dragers voor ra ketten van deze reikwijdte heb ben. Het Warchaupact beschikt boven dien over 19.000 tanks, tegenover op dit moment 6500 aan westelij ke zijde. Hierbij dient echter re kening te worden gehouden met het feit dat het overwicht van het Oosten verminderd wordt door dat de NAVO-staten over uiterst moderne anti-tankwapens be schikken. In de komende tijd wordt bijvoorbeeld het Duitse le ger uitgerust met 2500 van derge lijke wapens van het type „Mi lan". De trefzekerheid van dit soort afweergeschut bedraagt volgens officiële opgaven circa 90 procent. In het witboek staat verder dat de Sowjet-Unie nu 100 verplaatsba re startinstallaties voor de mid- dellange-afstandsraket SS-20 heeft. Deze SS-20 heeft een rei kwijdte van 5000 kilometer en is met nucleaire meervoudige kop pen uitgerust, die onafhankelijk van elkaar op een bepaald doel kunnen worden gericht. De NA VO beschouwt deze raketten als een ernstige bedreiging. De Bondsregering zegt dan ook binnen de NAVO te willen stre ven naar besluiten die een nood zakelijk defensief antwoord op de bewapening in het Oosten verbinden met een aanbod van de Sowjet-Unie voor wapenbeheer sing. In het defensiewitboek staat dat het Westen op basis van zijn economische kracht en zijn tech nologische bekwaamheden in staat is om gelijke pas te houden met de bewapeningsexpansie van het Warchaupact.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9