rrein op verkeerde spoor: 'botsing met zeven doden Felle aanval Aantjes op dr. De Jong ONDER VLOER GEVONDEN MAN BLIJKT GEWURGD Vaarom koos machinist het foutieve baanvak NEDERHORST PLOTSELING OVERLEDEN GOUDA (ANP) - Het oud-ka merlid G.M. Nederhorst is gisteren op 71-jarige leeftijd in zijn woonplaats Gouda overleden. Hij was van 1946 tot 1971 lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Daarna was hij tot 1977 lid van de Eerste Kamer. Hij was verder lid van onder meer het Europees parle ment, de assemblee van de Raad van Europa en de raadgevende vergadering van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie. Het overlijden van drs. Neder horst kwam geheel onver wacht. Hij werd op 17 okto ber 1907 in Gouda geboren. Grote bekendheid verwierf drs. Nederhorst met zijn publieke stellingname rond om de verloving van prinses Beatrix met prins Claus van Amsberg. In oktober 1965 liet hij verontruste partijge noten weten zich persoonlijk zorgen te maken over prinses Beatrix, "wier eigenzinnig heid krachtig in toom zal moeten worden gehouden". In zijn befaamde brief noemde Nederhorst het zich uitspreken voor de re publiek "een niet erg aan lokkelijk perspectief. Hij zei een Nederland met als staatshoofd een Juliana of een Beatrix - goed in de hand gehouden door regering en parlement - te prefereren boven een Nederlandse re publiek met aan het hoofd een De Quay of een Luns. ENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 IjlhMlilT.hT HTEN VOORDE (GPD) - Bij de Ticier van justitie in Zutphen jn gistermiddag de drie ver- ichten voorgeleid die betrok- »n waren bij de gewelddadige Dod van de 46-jarige Martin P. it Lichtenvoorde. Uit de verkla- ngen van de ex-echtgenote en lar twee zoons, blijkt dat de an door wurging om het leven gebracht. De reeds vrijdag- mnd aangehouden drie fami- ïleden blijven in voorlopige "chtenis. voorgeschiedenis en de toe- racht van de fatale familieruzie erd gisteren door de rijkspolitie iegelicht op een persconferentie i Groenlo. Er zal mogelijk nog ;n reconstructie van de moord loeten plaatshebben in Lich- nvoorde. Globaal is de toe- racht van de gebeurtenissen op 21e januari wel bekend. Men erkeert echter nog in onzeker- leid over de exacte rol van de noeder en haar twee zoons. •ecte aanleiding voor de moei- (jkheden op de bewuste zon- dagmiddag in januari was het overmatig alcoholgebruik van P. De man zou op een gegeven mo ment meer alcohol willen heb ben. dat op dat moment echter niet in huis was. P. zou zijn vrouw in de keuken een klap hebben gegeven, waarna de twee zoons hun moeder te hulp kwamen, n een opwelling van „nu moet het afgelopen zijn" wilden de zoons een eind maken aan de ruzie. De vader kwam op een van de jon gens af. Bedreigd sloeg deze zoon P. tegen de grond, waarna zijn broer de man in bedwang hield. De moeder besloot op dat mo ment om „er een eind aan te ma ken", liep naar de woonkamer en haalde daar een sjaal,1 werd gewurgd. Een politiewoordvoerder „Het is nu niet de juiste tijd en plaats om vast te stellen of hier sprake was van moord. Een moord sugge reert een handeling met voorbe dachte rade, een plan. Hier zijn dingen in een opwelling gebeurd, waarvan bovendien nog niet vaststaat wat ieders aandeel was. Er zijn verschillende interpreta ties mogelijk. Dat alles moet tij dens de gerechtelijke procedure bekeken worden". De officier van justitie wacht mo menteel nog op de rapportage van de rijkspolitie, alsmede op de uitslag van de sectie die patho loog-anatoom dr. Zeldenrust ver richt heeft. Het gegeven van een gebroken tongbeen en een open breuk tussen de halswervels, is inmiddels al wel voldoende be wijs dat er sprake is geweest van wurging. Het lijk van de driejaar geleden ge scheiden P. werd door zijn vrouw en zoons in een zgn. n gat onder de vloer in het portaal van de woning verstopt. Aanvan kelijk werd het lichaam toege dekt met kleren, enkele weken la ter volgde een lading cement. Toen het desalniettemin bleef stinken, werden vijf zakken gips besteld. Dat niemand in de buurt argwaan kreeg, schrijft de politie toe aan het wat zonderlinge gedrag van P. Het verhaal van de familie, dat vader met oude bekenden naar Marokko was vertrokken, klonk geloofwaardig en wekte ook bij de politie geen argwaan. Zelfs de oudste dochter van het gezin (17 jaar) was tot afgelopen week vrij dag niet op de hoogte van vaders curieuze verdwijning. De andere zes kinderen waren wel op de hoogte. Allen zijn inmiddels on dergebracht in een tehuis en krij gen begeleiding van de afdeling jeugdzaken by de rijkspoli tie. De kennis van P.'s gewelddadige dood vormde een toenemende psychische belasting voor moe der en kinderen. Dat resulteerde uiteindelijk in het doorslaan van een van de zoons tegenover een familielid. Via een omweg kwam het verhaal bij de rijkspolitie in Lichtenvoorde terecht, die ter stond werk van deze zaak maak te. DEN HAAG (GPD) - Oud-CDA-fractieleider Aantjes heeft gisteren scherpe kritiek geoefend op het aanvullende rapport over zijn oorlogsverleden van dr. De Jong en diens medewerker Van der Leeuw. Dit rapport is gisteren onder druk van de Tweede Kamer door de regering vrijgegeven. De kamer besloot daarop het debat over de zaak-Aantjes met een dag uit te stellen, om mr. Aantjes de gelegenheid te geven zy n verweer tegen het rapport naar voren te brengen. Mr. Aantjes zegt in zijn verweer het rapport van dr De Jong en de heer Van der Leeuw "ongehoord" te vinden. Aantjes meent dat het rapport slechts een poging is tot zelfrechtvaardiging na de voor hem gunstige conclusies van de commissie-Enschede. Aan tjes beticht dr. De Jong en de heer Van der Leeuw ervan dat zij in hun tweede rapport zeer selectief te werk zijn gegaan bij het hanteren van de gegevens. De Jong en Van der Leeuw komen in hun rapport tot de conclusie dat het merendeel van hun beschuldigingen van november vorig jaar aan het adres van Aantjes juist is gebleken. Slechts ten aan zien van één punt geven zij toe dat zij zich hebben vergist Aantjes was geen bewaker in het kamp Port Natal in Drente, zoals zij meenden, maar gevangene. Rijdt een trein op een met klassieke beveiliging ingericht baanvak op het linkerspoor, dan dient de ma chinist een zgn. Lastgeving Ver keerd Spoor in zijn bezit te heb ben, die hem ter hand is gesteld door de treindienstleiding. Had de machinist zo'n lastgeving niet, dan kan hij door een verkeerde wisselstand op het linkerspoor gekomen zijn. Dit roept dan weer de vraag op waardoor de machi nist in dit geval zo'n grote afstand over het verkeerde spoor heeft afgelegd, met de botsing als noodlottig gevolg. een rood stopsein heeft gene geerd. Ook kan er een misverstand zijn ge rezen tussen de treindienstlei ding ng van Nijmegen en die van Wychen, en ten slotte is er - even als in mei 1976 bij Schiedam - de mogelijkheid dat de machinist van de stoptrein, die het leven verloren heeft, bij vertrek uit Nijmegen voortijdig is vertrok ken, dan wel onderweg eerst een geel waarschuwingssein, en later Volgens de NS valt de schade aan het baanvak nogal mee. De bot sende treinen hebben een bo venleidingportaal vernield als gevolg waarvan ook de bovenlei ding zelf is gebroken (de span ning van 1500 volt werd daarop automatisch afgeslogen). Van de twee treinen zijn beide ca bines alsmede twee coupés van de ene en drie van de andere ge heel vernield. Aantjes zegt in zyn verweer aan de Kamer gehoopt te hebben dat het dr. De Jong niet om zijn gelijk, maar om de waarheid te doen zou zyn. "Uw laatste geschrift wekt echter de indruk dat u kost wat kost uw gelijk zoekt... U hebt met dit alles afstand ggnomen van uw status als objectief wetenschappelijk onderzoeker en zich tot partij in het geding gemaakt". Aantjes zegt verder dat de verleiding voor hem groot is het twistge ding met alle juridische middelen tot het eind toe uit te vechten. Hij heeft echter besloten dat niet te doen. "Ik hoop de rest van mijn leven en mogelijkheden beter te besteden", aldus Aantjes. Volgens Aantjes heeft dr. De Jong de kernvraag in zyn aanvullend rapport ontweken, namelijk of de conclusies van de commissie- Enschede de gang van zaken in november vorig jaar, met alle gevolgen voor hem en zijn gezin, rechtvaardigen. Aantjes zegt met zijn reactie een streep onder het geschil te willen zetten. "Ik aanvaard de gevolgen van wat mij terecht kan worden aangere kend, maar niet wat mij ten onrechte werd of wordt aangere kend", aldus Aantjes. De Jong en Van der Leeuw zeggen in hun rapport dat zy zich verplicht voelen een kritische herwaardering te geven van het rapport van november vorig jaar. Dit met het oog op de conclu sies van de commissie-Enschede en de bijzondere kamercom- missie-Patijn. Punt voor punt lopen De Jong en Van der Leeuw hun conclusies van november vorig jaar na en hun slotsom is, dat zij het voor het merendeel bij het rechte eind hadden. Onjuist noemen zij één conclusie, namelijk dat Aantjes in het kamp Port Natal bewaker was en geen gevangene. Ten dele oiyuist noemen zy hun onthulling dat Aan jes opgeroepen was voor de Waffen-SS, terwijl hy zich bleek te hebben aangemeld voor de politieke organisatie Germaanse SS. "Op dit onderdeel was wel juist onze conclusie dat Aantjes op 12 oktober 1944 in werkelijke dienst is geroepen bij de Waffen-SS (Landstorm Nederland) dat hij aan die oproep gevolg heeft gegeven; dat de mededelingen die hy daarover heeft gedaan in de pers onjuist zyn en dat hy, in Hoogeveen aangekomen, heeft geweigerd ten strijde te trekken", aldus het rapport. Aantjes heeft scherpe kritiek op het feit dat De Jong en Van der Leeuw al hun conclusies qua zwaarte over één kam scheren en dan vervolgens constateren dat het merendeel door de commiss- sie-Enschede in grote lijnen is bevestigd. Afgezien van de vraag of deze gevolgtrekking is gerechtvaardigd gaan De Jong en Van der Leeuw aan het belangrijkste punt voorby, aldus Aantjes. Dat is dat zy hun beschuldigingen van november vorig jaar samen vatten in drie hoofdpunten. Deze drie hoofdpunten waren: 1. de dienstneming bij de Waffen SS; 2. de waarschijnlijkheid dat Aan tjes in Port Natal geen gevangene was maar bewaker; 3. de con statering dat Aantjes wellicht al de tyd sinds de oorlog geen Nederlander was geweest. Aantjes: "De commissie-Enschede heeft alle drie punten oryuist gevonden. U geeft dat ook toe, maar verpakt die erkenning in een veelheid van beschouwingen, die het belang ervan naar de ach tergrond schuiven en u zaait nieuwe twijfel door nieuwe bespie gelingen en het accentueren van andere punten". Het besluit het rapport toch vrij te geven voor publikatie nam het kabinet na een uitdrukkelijk verzoek daartoe van de bijzondere kamercommissie voor de zaak-Aantjes, waarin vrijwel ook alle fractievoorzitters zitting hebben. De commissie vond het oryuist dat wel de brief van het kabinet openbaar is waarin deze het rapport van De Jong en Van der Leeuw afkraakt en als onge schikt voor publikatie betitelt omdat het niet aan redelyke eisen voldoet, maar niet het rapport zelf. Dit zou twijfel kunnen oproe pen of in het nieuwe rapport gegevens staan die de Kamer niet mag weten. Vertrouwelijke kennisgeving, aan de Kamer, zoals aanvankelijk maandagavond was gebeurd, heeft als nadeel dat er in het kamerdebat niet over gepraat of uit geciteerd mag worden. IJMEGEN-UTRECHT- DEN HAAG (GPD) - Ze ven doden en zeventig gewonden van wie vier levensgevaarlijk. Dat was de trieste balans van le frontale botsing tussen een volle en een lege per sonentrein gisteravond )p het baanvak Nijme- fen-Den Bosch in Nij meegse richting. rer de oorzaak konden de NS gis- :eravond nog niets meedelen, —Kiaar wel staat het vast dat de lege ÏSSrein - waarvan de machinist de ramp heeft overleefd - op het lin- l kerspoor reed terwijl de beveili ging daar niet voor is ingericht. OTDe andere machinist is om het le- j. ven gekomen. Vier gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. Van de 70 gewonden hadden 40 jnensen zulke lichte verwondin gen dat zij per bus naar de zie kenhuizen werden gebracht en in de meeste gevallen na zeer korte tijd weer naar huis konden. ;t ongeluk gebeurde enkele mi nuten na zes uur bij de overweg in Hatertseveldweg in de be bouwde kom van Nijmegen. Om vier minuten over zes, op tijd, vertrok uit Nijmegen de stoptrein Zwolle-Roosendaal in de richting Den Bosch. Drie minuten later had in Nijmegen de lege trein vanuit de richting Wychen moe ten binnenlopen. Deze laatste trein reed, vanuit Wychen gezien, op het linkerspoor. NIJMEGEN - Beeld van de ravage na de frontale botsing tussen twee treinen op het baanvak Nijmegen-Den Bosch. EN HAAG (ANP) - Het ernstigste spoorwegongeluk in de geschie- denis van de Nederlandse Spoorwegen gebeurde op 8 ja nuari 1962 bij Harmeien. Daar vielen toen 93 doden en 151 ge- i wonden. EN inds "Harmeien" ziet de lijst met ernstige NS-ongelukken waar bij doden te betreuren waren er als volgt uit: ugustus '64 - Westervoort - 5 do den, 52 gewonden; augustus '67 - Beesd - 2 doden, 7 gewonden; mei '71 - Duivendrecht - 5 doden, 34 gewonden; mei '76 - Schiedam - 24 doden, 11 gewonden; oktober '76 - Goes - 7 doden, 7 gewonden; februari '78 - Westervoort -1 do de, 25 gewonden. een flauwe, door bomen omge ven bocht botsten de treinen met een geweldige, door grote rook wolken gevolgde klap tegen el kaar. Aangezien de uit Nijmegen komende machinist van de stop trein, die op het goede spoor zat, door de bocht niet zal hebben vermoed dat zijn tegenligger op het zelfde spoor reed, begon hij veel later met afremmen dan de machinist van de lege trein, die daardoor de kans kreeg de cabine te verlaten en zo de ramp te over leven. Het gevolg was dat de stop trein de lege trein een zeventig meter opduwde, voordat de beide wrakken tot stilstand kwa- Omwonenden, van wie niemand de botsing schijnt te hebben gezien, alarmeerden direct hulpinstan ties en renden de spoorbaan op, om de passagiers uit de trein te helpen. Ambulances kwamen di rect in grote aantallen naar de plaats van de ramp en voerden in totaal zeventig gewonden en ze ven doden af naar het Radboud- en het Canisiusziekenhuis. On der de doden bevond zich de ma chinist van de stoptrein. Zijn stoffelijk overschot werd vele uren na de botsing in de wrak stukken aangetroffen. Van de gewonden verkeerden er ten minste vier in levensgevaar. Terwijl de NS in snel tempo zwaar materieel naar de plaats van de ramp dirigeerden en tussen Nij megen en Den Bosch een bus dienst inlegden, kreeg de politie de handen vol aan het op afstand houden van het publiek dat ui teraard zoveel mogelijk van de twee treinen wilde zien, maar daarbij zo dicht in de buurt kwam dat de reddingswerkzaamheden erdoor werden gehinderd. Ook de brandweer was zeer snel ter plaatse om beginnende branden te blussen, terwijl hulpploegen van de NS met snijbranders een begin maakten met de bevrijding van beklemd geraakte passa giers. Klassieke beveiliging Het baanvak Nijmegen-Den Bosch is, aldus de NS, nog een „klas siek" baanvak met een beveili ging voor één van beide sporen. Weliswaar wordt de beveiliging gemoderniseerd, maar op het ogenblik is er nog geen ATB (au tomatische trein beheersing) en centrale verkeersleiding. Na de ombouw met ATB zullen beide sporen in beide richtingen bere den kunnen worden, terwijl het beveiligingssysteem dan tevens voorziet in blokkering van het bereden spoor door tegenlig gers. Voortvluchtige belt zelf naar politie EINDHOVEN (ANP) - De voortvluchtige 24-jarige Eindho- venaar E. van de L. die in 1974 een 5-jarig meisje en een 59-jarige vrouw om het leven bracht, heeft gisteren opgebeld naar de ge meentepolitie in Eindhoven. Hij zei dat de politie hem nooit zou krijgen en dat hij zichzelf niet zou komen melden. De politie is er zeker van dat ze niet met een grappenmaker te maken had omdat de man op verzoek van de telefoniste direct de juiste ge boortedatum kon geven. Volgens de politie kan de man uit elke plaats in Nederland hebben opgebeld. Van de L. kreeg in 1975 20 jaar ge vangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Sinds 1977 zat hy in de Mes- dagkliniek in Groningen. Woensdag 23 augustus slaagde hij er tydens een familiebezoek in Eindhoven in om aan zyn vier begeleiders te ontkomen De ge meentepolitie van Eindhoven kreeg gisteren maar twee tips over de man binnen en die lever den niets op. DEN HAAG - Terwijl zijn voorganger Vondeling vanaf de tribune toekeek leidde de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer, PvdA'er Dol man, gisteren voor de eerste maal een vergadering van het parlement. Aan het begin van de vergadering werden acht nieuwe kamerleden beë digd t.w. C. v.d. Anker, F. Buurmeijer, K. Zijlstra en H. Keuning (allen PvdA)** J. Buikema.A. v. Heel-Kastecl, Jv. ler^el en W Malemuu allen CDA).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7