In Nederland jaarlijks 80.000 sterilisaties ubliek Rijnstreek-duo mocht Zweeds corso opfleuren ALLERGIE VOOR HUISDIEREN PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 29 AUGUSTUS bENSD door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. wèm hilv Eerste grote klus na eindexamen tuinbouwschool Een hele belevenis en een aardige opsteker om vlak na je eindexamen aan de Rijks Middelbare Tuinbouw School (RMTS) te Aalsmeer te worden gevraagd een bloemencorso in Zweden te komen versieren. Zo ongeveer kijken 20-jarige Lunet Maarleveld uit Hazerswoude-Rijndijk en Evert Rodewijk (19) uit Roelo- farendsveen terug op hun eerste serieuze klus. Lunet en Evert zijn zojuist te ruggekeerd uit Zweden. Daar hebben zij tesamen met stu diegenoten Gerard Kloeze- man uit Deventer en Marja Wiering uit Heemskerk zorg gedragen voor de aankleding van het jaarlijkse bloemen corso in het familiepark Fu- ruvik, 200 kilometer ten noorden van Stockholm. „Een heel ander corso dan we hier gewend zijn", vindt Lu net. „Hier kun je je gang gaan, hebben we bloemen genoeg. Daar niet. Gerbra's, rozen, an- turiums en orchideetjes moesten uit Nederland ko men en daar zitten erg hoge invoerrechten op. In Zweden zijn die daardoor vier tot vijf keer zo duur dan hier. We moesten er dus erg zuinig omspringen." „Gladiolen en chrysanten zijn het enige wat in Zweden zelf gekweekt wordt. Die hadden we in overvloed. Die bloemen voerden dan ook de boven toon in het corso." Rietsigaren „We hebben er nog wat meer variatie in proberen te bren gen door rietsigaren en ver scheidene soorten gras en mos te gebruiken. Daartoe zijn we zelf de bossen in ge weest. Je moet toch wat. En het kwam nog goed uit ook. Men was zeer tevreden en de belangstelling was groot." Het Hollandse viertal heeft zelfs al de uitnodiging op zak vol gend jaar de aankleding van dit jaarlijkse Zweedse bloe- menfestijn opnieuw te ver zorgen. „Niet zo verwonder lijk", meent Lunet. „De Ne derlandse bloemsierkunst staat daar erg hoog aange schreven." Vergoeding 4*1 v:~r-Jv Evert Rodewijk en Lunet Maarleveld tussen de dahlia's en gla diolen: "De Nederlandse bloemsierkunst staat daar erg hoog aan geschreven..." Het contact tussen de vier ex- leerlingen van de RMTS en de organisatoren van het Furu- vik-corso is gelegd door een Aalsmeerse handelskweker die daar regelmatig zaken doet. „De vliegreis, het hotel: het werd allemaal voor ons be taald", zegt Lunet. „We had den bovendien een auto tot onze beschikking en we kre gen nog een vergoeding op de koop toe. Wat wil je nog meer?" Nog even en het is een koud kunstje om in het fami liegraf van dr. Jan Pieter Heye aan de gelijknamige laan in Abbenes af te dalen. Het monumentale graf verkeert in een tamelijk erbarmelijke toestand. Het ruim honderd jaar oude graf is ernstig in verval. De gemeente veronderstelt dat de strenge winter daarvan de schuldige is. Ga ten en scheuren maken het graf van de „Sinterklaas van Abbe nes" bijkans tot een aanfluiting. In het door bos omringde familiegraf bevinden zich vijf loden kis ten. Behalve dr. Jan Pieter Heye zelf rusten in het graf de stoffe lijke overschotten van zijn echtgenote, dochter, kleinzoon en schoonzuster. In 1976 herdacht de gemeente Haarlemmermeer in de hervormde kerk van Abbenes nog het feit dat de arts en schrijver Heye honderd jaar geleden overleed. Heye staat te boek als de weldoe ner van Abbenes. Hij had zijn hart aan dit dorp verpand en sticht te er onder meer een school. De naam Heye is dan ook onverbre kelijk verbonden met die van het dorp. Schandalig Voorzitter van de dorpsraad J. Tammes zegt de kennelijke ver waarlozing van het graf daarom ronduit schandalig te vinden. Temeer omdat er een Heye-fonds bestaat, waaruit de gemeente mag putten teneinde de onderhoudskosten van het graf te beta len. „Als dorpsraad moeten we zo gauw mogelijk om de tafel gaan zitten. Dit kan zo niet langer, zeker niet na wat Jan Pieter Heye allemaal voor Abbenes heeft gedaan. Van de zerk zijn notabene twee stukken af en van onderen zijn de zijkanten helemaal weg gezakt. Dit verdient Heye niet", aldus de heer Tammes. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal zo spoedig moge lijk worden begonnen met de restauratie van het graf. Men had gisteren nog geen kijk op de hoeveelheid geld die daarmee ge moeid is. Volksliedjes Jan Pieter Heye (1809-1876) genoot overigens landelijk bekend heid als schrijver van liedjes en gedichten. Zo componeerde hij liedjes als 'Zie de maan schijnt door de bomen', 'In een blauw geruite kiel', 'Het karretje dat op de zandweg reed' en (jazeker) 'Heb je wel gehoord van de zilveren vloot?'. Heye was voorts medewerker aan de literaire tijdschriften 'De Gids' en 'De Muzen'. Samen met Drost redigeerde hij 'De Vriend des Vaderlands'. >EN 1 bepc zich: roep ten min vooi „Sterilisatie". Het onderwerp kwam in een kleine kring van be vriende echtparen ter sprake door dat een vader van twee zoontjes bo ven de tien vertelde, hoe een ander echtpaar uit de kennissenkring had gereageerd op het door hem ter loops vermelde feit dat hij zich on langs heeft laten steriliseren. Het echtpaar in kwestie verschoot van kleur en scheen zich weinig op zijn gemak te voelen. Pas uren later bij het afscheid nemen gooide de vrouw, wat lacherig maar toch nog wat schichtig het hoge woord eruit: „Nu jullie er zo openhartig over praten moeten wij het eigenlijk ook zeggen. Frits heeft het vorig jaar al laten doen". Frits stond er wat schutterig bij. Ze vonden het kennelijk nog steeds een wat gênant onderwerp en had den er tot op dat moment met nie mand over gepraat. Ook niet met hun volwassen getrouwde dochter die binnenkort zelf moeder wordt. Sterilisatie is nog niet voor ieder een „bespreekbaar" zonder blik ken of blozen, ondanks de vrij grote publiciteit in de laatste jaren. Het onder enige hilariteit vertelde voorval bracht het gesprek op de eigen ervaringen met sterilisatie van enkele mensen binnen dit groepje. Twee van de echtparen zijn tijdens de afgelopen anderhalf jaar tot sterilisatie overgegaan. In het ene gezin (twee zoons van 16 en 14) heeft de man zich laten sterilise ren, in het andere gezin (zoon van 17, dochter van 14) heeft de vrouw de ingreep ondergaan. Voor beide echtparen stond al sinds het begin van het huwelijk vast dat ze niet meer dan twee kin deren wilden hebben, en in beide gevallen is met de kinderen uitvoe rig over motivatie en beslissing tot de ingreep gepraat. Een derde echtpaar (man en vrouw hebben allebei een plezierig, goedbetaald beroep) heeft enkele jaren geleden voor vrijwillige kinderloosheid ge kozen, maar is pas nu tot de af spraak gekomen dat de man zich tot dit doel zal laten sterilise- Ingrijpend zijn ze het aUemaal in grote trekken wel eens met wat een van hen onder woorden brengt: „Sterilisatie, dat is geen besluit dat je neemt zoals je een vakantiebestemming definitief vaststelt. Het is een beslissing waar je naar toe groeit, tijdens weken en bij ons zelfs maanden van praten. Voor ons is het een keus geweest waar we het op zeker ogenblik over eens waren, om dan de volgende dag toch weer in twijfels te verval len en de beslissing uit te stellen. Dat komt ook doordatje, als je voor het eerst over de mogelijkheid gaat nadenken, zo weinig weet van de feiten en de gevolgen van een steri lisatie". „De huisarts had tegen ons gezegd dat een sterilisatie in principe als onherroepelijk moet worden be schouwd. Dat klinkt dan een beetje onheilspellend, vind ik. Maar dat is natuurlijk onzin, want in onze si tuatie is het toch immers de bedoe ling dat de onvruchtbaarheid defi nitief is en dat er geen pil of andere voorbehoedmiddelen meer nodig zullen zyn. Wat ons vooral bezig hield was de vraag of zo'n ingreep bij een van beiden tot gevolg heeft dat je minder geïnteresseerd zou raken in het samen naar bed gaan. Dat was iets waar we geen idee van hadden. Maar op dat punt is er niets veranderd". Wie van de twee De vraag „wie van de twee" was in het gezin waar de vader zich heeft laten steriliseren, geen punt. Al te voren waren ze het erover eens dat, als de beslissing eenmaal was ge vallen, de man zich zou laten be handelen omdat een vasectomie (het onvruchtbaar maken van de man door een kleine operatie) bij de huidige stand van zaken be schouwd wordt als een eenvoudi ger ingreep, met minder risico's, dan de sterilisatie van de Bij zo'n vasectomie die onder plaatselijke verdoving gebeurt en ongeveer een half uur tijd neemt, worden via een paar kleine sneden de zaadbuizen onderbroken door er een stukje tussenuit te halen. Daar na kan men weer naar huis, en na een week of zes (pas dan zijn alle zaadcellen verdwenen) is de on vruchtbaarheid feit. de Bij het andere echtpaar heeft uit eindelijk de vrouw zich laten steri liseren, ondanks het feit dat beiden ervan op de hoogte waren dat (zui ver lichamelijk bekeken) een in greep bij de man „eenvoudiger" zou zijn geweest. Het wordt tijdens het gesprek niet helemaal duidelijk of voor hem bij het nemen van deze beslissing ook psychische factoren hebben meegespeeld (het gevoel om na zo'n ingreep „geen echte man meer te zijn"). Wel zegt hij dat hij, ondanks alle geruststellende informatie, steeds weer in grote paniek raakte bij de gedachte dat er in zo'n kwetsbaar lichaamsdeel „gesneden" zou moe ten worden. („Toen een vriend zich had laten steriliseren was ik de eer ste die daarna opbelde. Niet om te vragen hoe hij zich voelde, maar om te vragen of het pijn had ge daan"). Nadat ze meer dan anderhalf jaar lang de beslissing steeds opnieuw hadden verschoven (een situatie die uiteindelijk een verwijdering tussen beide partners dreigde te veroorzaken), heeft de vrouw zich laten steriliseren. Dat is bij haar ge beurd via een zogenaamde „laparo- scopische sterilisatie", een ingreep waarbij een buisje, waardoor de medicus in de buik kan kijken, via een insnijdinkje vlak onder de na vel naar binnen wordt ge bracht. Met behulp van dat buisje kunnen de eileiders worden afgeklemd of dichtgeschroeid. Het is een kortdu rende ingreep die zowel onder plaatselijke verdoving als onder narcose kan worden verricht. Een andere sterilisatiemethode bij vrouwen is het weghalen (onder narcose) van een klein stukje van beide eileiders. Het „onderbreken" van de eileiders kan ook (onder plaatselijke verdoving) via de vagi na worden gedaan. Weinig spijtoptanten De drie echtparen vinden het een opmerkelijk verschijnsel, dat de reactie van de buitenwereld op een sterilisatie vrijwel altijd (in negen bescl 1976. van de tien gevallen, zegt een v de vrouwen) gelijkluidend is: „)aarin als je kinderen nu eens zouden v ^er ongelukken? Of als je gaat scheid £>OOI en wilt hertrouwen? Dan kun eiger geen nieuwe kinderen meer kj enig( gen, en dan heb je er spijt van". Hii fc De PSGV, de protestantse stichti n v die zich bezighoudt met voorlit houc ting en vorming op het terrein v mjni relaties en seksualiteit, zegt hii bied oven „Spijt na de ingreep kofoeste maar zelden voor, al zal het natui leen lijk wel eens gebeuren dat mens den door verandering van omstand scha heden, zoals hertrouwen of do maa van een kind, achteraf hun besli strel betreuren. Maar er worden nu ja; uitg; lijks in Nederland meer dan 80.0 met mensen gesteriliseerd, en da met staan per jaar maar enige tientall( verzoeken om hersteloperaties 1 genover". De PSGV schrijft dit in haar uitff ve „Sterilisatie", een brochure d al aan haar vijfde druk toe is. In c J geschrift wordt in directe en ze duidelijke taal beschreven wat si rilisatie is („doeltreffend i grijpend"). LEENS MACAE HEERLEN - „Twee factoren", al dus dr. Maesen, (longarts uit Heerlen) „hebben de ecologie van de Westeuropese mens na de oorlog grondig beinvloed: de op bloei van de economie en het te ruglopen van het geboortecijfer. De economische opbloei ging gepaard met een explosie van nieuwbouw, waarbij flats en een gezinswoningen de plaats inna men van de oude, vochtige, uit geleefde huizen, die gebouwd werden aan het eind van de vori ge eeuw. Daarenboven werd het besteedbaar inkomen van Jan Modaal groter. Het stelde hem in staat de nieuwe, luchtige, cen traal verwarmde, goed geïsoleer de en droge woningen in te rich ten met nieuw meubilair, vloer bedekking en vitrages uit hoog waardig materiaal. In wezen werden de woningen anti-aller gisch ingericht. Een en ander re sulteerde in een bijzonder on gunstig microklimaat voor huis- mijten en schimmels, die de chemische structuren produce ren voor atopenen: stoffen die allergische reactie veroorza ken. Het dalende geboortencijfer resul teerde in een minder drukke be volking van de woonruimten waarin de plaats van het extra- broertje of het niet zo erg ver langd zusje allengs ingenomen werd door een teckeltje, een poes, een stel hamsters, cavia's of door een klein kanarietje. Behalve ge zelligheid brachten de dieren ook Soms harde en onsympathieke maatregelen nodig atopenen in huis. Waar huisstof en schimmels vroeger de hoofda- topenen waren, hebben nu huid schilfers van dieren en veren en uitwerpselen van vogels de over hand. „Uit interviews met patiënten die ons consulteerden is overduide lijk gebleken dat bij allergie ge makkelijk de beschuldigende vinger gewezen wordt naar hond of kat, maar dat er bijzonder wei nig belang wordt gehecht aan de aanwezigheid van vogels, vooral als dit slechts een enkel exem plaar betreft. Deze eenvoudige omissie kan uiteindelijk grote consequenties hebben voor de diagnose en de behandeling", al dus dr. Maesen. „Om een idee te krijgen van de aanwezigheid van huisdieren in de woningen van patiënten die ons consulteren hielden wij een steekproef onder duizend opeen volgende patiënten. 452 hunner hielden geen huisdieren; 548 wel. Als wij rekening houden met het feit dat een aantal van de onder vraagden de dieren reeds had op geruimd, dan durven wij inschat ten dat in zestig procent van de gezinnen huisdieren worden ge houden. De hond domineert on der de viervoeters, de kanarie onder de vogels". De precieze percentages voor wat de diersoorten betreft zijn: hon den 32,3 procent; katten 7,8 pet; cavia's 2,4 pet; hamsters 1,2 pet; (sier)konijnen 1,2 pet; paarden 0,9 pet; herten 0,2 pet; apen 0,1 pet; chinchilla's 0,1 pet; fretten 0,1 pet; geiten 0,1 pet; hazen 0,1 pet; ratten 0,1 pet. Wat betreft de vogels: kanaries 22,3 pet; parkieten 8,1 pet; duiven 5,2 pet; kippen 3,4 pet; papegaaien 1.9 pet; beo's 0,2 pet; kraaien 0,2 pet; fazanten 0,1 pet; merels 0,1 pet. Een combinatie van hond en kana rie vonden wij in meer dan vijf tien procent van de gevallen. Ook de papegaai mag zich in een rui me belangstelling verheugen. De combinatie hond, kanarie en pa pegaai is overigens niet nieuw. Ook in de Gouden Eeuw was zij gekend. Getuige het schilderij van Jan Steen, genaamd Vrolijk Gezelschap, dat in het Maurits- huis in Den Haag hangt. Allergie voor huisdieren is reeds bekend uit de late middeleeu wen. Reeds in 1570 beschreef Matteoli in Italië allergie voor katten. Hij legde een relatie tussn astma-aanvallen en contact met katten. Aanvankelijk was men ervan overtuigd dat de reuk of simpelweg het spinnen van de kat verantwoordelijk was voor de allergische reacties, maar snel werd het kattehaar als verant woordelijk agens herkend. Pas in 1851 stelde Salter, een Engels man die zelf aan astma leed, huidschilfers van dierehuiden verantwoordelijk voor allergi sche reacties. Ook beschreef Sal ter de allergie voor konijnen. In het begin van de twintigste eeuw werd het paard als allergische boosdoener ontdekt. Allergie voor cavia's en andere laborato- riumdieren als ratten en muizen werd in 1923 beschreven. Om streeks die tijd werd ook aange toond dat niet alleen laborato- riumpersoneel allergisch kan zijn voor muizen, maar dat ook huis vrouwen dat kunnen zijn. De eer ste publikaties over allergie voor honden dateren uit 1963. Even eens in de zestiger jaren werd al lergie voor apen, leeuwen, tijgers, reeën, vossen en wolven bij dompteurs en dierentuinperso- neel beschreven. In 1969 kwam de olifant aan de beurt, twee jaar later de hamsters. Allergie veroorzaakt door huid schilfers van huisdieren manifes teert zich als oogbindvliesont- steking (conjunctivitis) met tra nen en roodheid van het oog- bindvlies, als neusvelkoudheid (rhinitis) met een belemmerde neusademhaling en een produk- tie van helder neussecreet en-of als spastische bronchitis. Ook ne- telroos en eczeem, meestal aan de handen, soms over het hele li chaam, kan een uiting van aller gie voor huisdieren zijn. De reac ties treden binnen twintig minu ten na het contact met huisdieren op. Zelfs bij een baby van vier maan den werd reeds allergie voor die- rehuidschilfers vastgesteld. Het kind hoestte hardnekkig en had last van kortademigheid. Het ge zin was lang kinderloos geweest en zeer gehecht aan de teckel, die met de baby in de wieg lag. De hond werd uit het huis verwij derd en het kind heeft geen ver dere klachten meer gehad. Vogelhouderslong Allergie voor vogels is pas in de belangstelling gekomen sinds de Amerikanen Red, Soosman en Baboriak in 1965 de duivenmel kerslong beschreven: een allergi sche pneumonie, die voorkomt bij duivenmelkers en wordt ver oorzaakt door stofdeeltjes uit duivefaeces. Ze wordt geken merkt door hoest, koorts en kort ademigheid. Niet alleen duiven veroorzaken deze allergiscl'-jfLV aandoeningen. De Zuidafrika; van Pepys en zijn medewerkers fc spoJ schreven in 1966 allergiscl niet longontstekingen bij parkie rea( houders; Butikofer, een Zwitse op j in 1969 bij kippenkwekers en i recj lengs is er geen enkel vogelsoo SC^É meer waarbij de ziekte niet b schreven is. Vooral de papega? bar7 die veel en droge faeces prodi spo ceert, is berucht als veroorzak' dan van vogelhouderslong. zou De behandeling van vogelhot ierTl derslong bestaat in principe u ie 5 het verbreken van contact, d.^o^ wil zeggen het opruimen van 0 zen vogels. Hoe hard en onsymp kur thiek het ook moge lijken", aldi van dr. Maesen, „het is onze plicl bee onze patiënten te wijzen op h< me] gevaar voor de gezondheid die c stol aanwezigheid van huisdiere vj.a oplevert. Niet alleen door de ziel bjk tekiemen die zij kunnen ove rec brengen, ook en vooral door hu me! aanwezigheid zonder meer. Ii doe dien er vermoedens van allerg scb sche aandoeningen ten gevolgGeco van huisdieren bestaan, hebbe dac wij op het ogenblik gelukkig d doe beschikking over betrouwbar sat laboratoriumtesten die dit kur rec nen uitsluiten dan wel bevest eer gen. De patiënt moet dan ve) reg standig genoeg zijn om de conse net quenties zelf te trekken. Het is d dui enige manier om te voorkomei rer dat de lieve en aangename mede bel bewoner van onze haardstedei bij: uiteindelijk de ernstigste belage kle van onze gezondheid wordt". gra

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4