Nieuwe directeur koor Academisch Sekenhuis Leiden Teekens krakers wil huis uitzetten Raadslid zet vraagtekens bij banenmarkt Rechtswinkel kiest een andere koers ^er 1 maart 1980 Eerste paal in „Boekhorst" liÜENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 LEIDEN Veri 16 i "^TRECHT - Mr. J. H. Peters (39), algemeen directeur van iguiiekenhuis Oudenrijn, is met ingang van 1 maart 1980 genoemd tot algemeen directeur-directeur algemene za- ;nbüen van het Academisch Ziekenhuis Leiden. In die func- B90je zai hij onder andere de zorg voor coördinatie van de ër^erkzaamheden van de afzonderlijke directieleden van uitsiet Leidse academische ziekenhuis tot zijn arbeidsterrein :n ^kenen. Jolanda Dekker en Seppe Raaphorst in het secretariaat van de Rechtswinkel. "Wij wil len ons meer gaan bezighouden met structureel werk, het op zetten van projecten". 5 mr. Peters over een half j aar van 38, Utrecht naar Leiden vertrekt, is en aij ongeveer acht jaar verbonden jeweest aan een algemeen ^'^Streekziekenhuis waarin hy zich ^^et name heeft toegelegd op ur lauwere samenwerking tussen 7t jie eerst- (buiten het ziekenhuis) fn tweedelijns (het ziekenhuis) ïtrvgezondheidszorg. Resultaat van lie intensievere samenwerking: 'n>lfleelneming van Ziekenhuis Ou- lenrijn aan het overheidsexpe- riment diagnostisch cen- i dit jaar heeft sa- enwerking tussen huisartsen, Vjpecialisten en ziekenhuizen er toe geleid dat de in Ziekenhuis Dudenrijn aanwezige diagnosti sche voorzieningen en specialis- njische kennis ter beschikking n ftaat van huisartsen. Onder lei ding van directeur Peters kwam in Ziekenhuis Oudenrijn een nieuwe polikliniek tot stand en is een begin gemaakt met een expe- Timent dat tot doel heeft te onder broeken op welke manier polikli- in piekpatiënten kunnen worden Deg)pgeleid. )or hij in 1972 zijn functie in Utrecht aanvaardde was de jurist Peters verbonden aan het Unile- verconcern en wel als marketing- eidtnanager. Zyn studie in de rech- v®ten heeft hem als jonge man al in *®yontact gebracht met de stad lbjvaar hij zich nu gaat ontplooien in een van de moeilijkste zieken- pihuisfuncties die Nederland kent net directoraat over een zieken- °"huis dat deels werkzaam is in de 20 gezondheidszorg, deels in de on derwijssector en dan ook een uit gesproken wetenschappelijke opdracht heeft. i Leiden studeerde Peters rech tten; hij leerde er ook zijn vrouw c"^cennen en samen waren ze be heerdersechtpaar in een door studenten bevolkt samenle- vinkje. te nauwe verwevenheid van het i vracademisch ziekenhuis met de universiteit ziet mr. Peters als het belangrijkste volstrekt nieuwe element van zijn toekomstige ^functie. Behalve met de hem ver trouwde verticale opbouw van de ziekenhuisstructuur krijgt hij nu te maken met de horizontale, ver gedemocratiseerde universitaire structuur. VQ)e uitvoerige sollicitatieprocedure (jeidie hij in Leiden heeft doorlopen, ttaheeft hem het vertrouwen gege ven dat de verhouding zieken huisbestuur-directie en zieken huisbestuur-medische faculteit een vruchtbaar werkterrein ga- [^randeert. ergeleken met de (nieuw)bouw die voor het Academisch Zie kenhuis Leiden als levenszaak kan worden gezien, is de bouw problematiek waarmee hij de af gelopen jaren in Utrecht te ken heeft gehad bij de totstand koming van een nieuw polikli niekcomplex naast het tien jaar oude Ziekenhuis Oudenrijn, be trekkelijk eenvoudig geweest. Maar in de aan de orde komende vraagstukken omtrent doel, stelling en werkwijzen van het ziekenhuis voelt hij voldoende verwantschap om met vertrou wen naar Leiden te gaan. Naast zijn werkzaamheden in het Ziekenhuis Oudenrijn heeft de heer Peters tal van functies zowel binnen als buiten de gezond heidszorg bekleed. Zo was hij be stuurslid van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Utrecht en maakt hij deel uit van het bestuur van de sectie ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuisraad. PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een algeme ne ledenvergadering in het gebouw van de Studente- nekklesia aan het Rapenburg 100. De agenda vermeldt on der meer een verantwoording van de fractie in de Leidse raad en een gesprek met vier Indonesische studenten. In het kader van een studiepro gramma voor Indonesische studenten volgen zij een aan tal lezingen en zullen daarna vertegenwoordigers van de belangrijkste politieke par tijen in Leiden interviewen. De vergadering begint om acht uur. Duivensport PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde met 263 duiven. De uitslag was: 1. W.Kop,2,8.P.Mooten, 3,9. C. Strik - v.d.Hart,4,6. K. v.d. Berg, 5,10. W. v.d. Hoogt, 7. C. Siecker. Pestalozzischool De Pestalozzischool aan de Kernstraat bestaat volgende week 40 jaar. Ter gelegenheid daarvan worden voor de kin deren en de ouders diverse fes tiviteiten georganiseerd. Zo worden er maandag 3 sep tember op het terrein aan de Burggravenlaan ballonnen opgelaten, waarna de leerlin gen 's middags in een feeste lijke optocht door de wijk trekkenDinsdag wordt er een sportdag gehouden. Woensdag treden er enige kin derartiesten op, donderdags gaan alle leerlingen van de school een dag naar Duinrell. 'rijdag wordt er een film ver toond. De week wordt besloten met een reünie voor oud-leer krachten en een feestavond voor de ouders. Om de festiviteiten te kunnen bekostigen wordt er woens dagavond 5 september van 7 tot 10 uur een fancy fair met rommelmarkt gehouden. Praatgroepen "Kontakt met Ouders" in de Me- renwijk - opgezet door K&O en Opvoedingsvoorlichting - begint met een serie praat groepen voor ouders van jon ge kinderen. Een groep van zes tot acht ouders komt een maal per week gedurende zes weken bijeen om te praten over zelfgekozen onderwer pen. De groep voorouders van baby's begint woensdag 19 septem ber. De groepen voor ouders van peuters en kleuters be ginnen maandag 17 en dins dag 18 september. Deelne ming kostf 15.-. Opgave -een week tevoren - bij Marije ZwanenburgAmbrosiadal 7 tel. 071-126283. LEIDEN - Zonder enig officieel vertoon werd gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van 166 premiekoopwo ningen in het plangebied "Boek horst". Het gebied wordt omslo ten door de Lage Morsweg, Haag- sche Schouwweg, de sportvelden van Docos en de Cruquiuslaan. De woningen wordeh gebouwd in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten en mor gen vindt de toewijzing aan de kandidaten plaats. De uitvoering van het bouwplan is vertraagd, onder meer door de langdurige vorstperiode in het begin van het jaar. Daardoor kon het bouwrijp maken van het ter rein pas veel later gebeuren dan in de bedoeling lag. Van de te bouwen woningen zijn er 116 eengezinswoningen in de premie A en B-sector. De reste rende vijftig zijn gestapelde pre miewoningen. Tijdens een vorige week donderdag gehouden voorlichtingsbijeenkomst van het Bouwfonds bleek dat het aan tal belangstellenden het be schikbare aantal woningen iets te boven gaat. De woningen liggen in een prijsklasse die varieert van 105.000,- tot 130.000,- gulden. De grond onder de woningen wordt door de gemeente in erf pacht uitgegeven. De woningen zijn ontworpen door het architectenbureau Hopman B.V. en worden gebouwd door Van de Vorm Woningbouw B.V. uit Papendrecht. Verwacht wordt dat de eerste vijftig wonin gen nog voor de bouwvakvakan tie van 1980 opgeleverd zullen worden. De laatste woning zal over ongeveer anderhalf jaar klaar zijn. Aansluitend op de bouw van de Bouwfonds-woningen zal in Boekhorst ook nog een honderd tal huur- en premiekoopwonin gen worden gebouwd in op dracht van de Leidse woning bouwvereniging "De Goede Wo ning". DEN HAAG-LEIDEN - Om een werknemer en tevens broer van de directeur van Teekens Slage rijen BV aan woonruimte te kun nen helpen, moeten vier krakers het pand Vrouwensteeg 5 in Lei den ontruimen. Deze eis werd gisteren namens het slagersbe- drijf door de Rotterdamse advo caat mr. Vrolijk in een kort ge ding bij de president van de Haagse rechtbank, mr. Lyckla- ma, op tafel gelegd. De krakers, die in maart van dit jaar het pand in de Vrouwensteeg be trokken, hebben tot nu toe ge weigerd op het verzoek van Tee kens in te gaan. Uit de woorden van hun raadsman, mr. Springer, werd duidelijk dat zij twijfelen aan de goede bedoelingen van het bedrijf met het pand. Mr. Sprin ger wees erop dat de vroegere slagerswinkel (met daar bovenop twee woonverdiepingen) zon vier jaar heeft leeggestaan. Hy noemde daarom het gedrag van Teekens gezien de woningnood ADVERTENTIE Volgens de raadsman van de kra kers heeft Teekens het pand ver worven uit speculatieve motie ven. Het bedrijf heeft het pand voor 200.000 gulden gekocht en zou het nu niet voor minder dan 250.000 gulden willen verkopen. Springer liet ook blijken dat hij de haast die Teekens sinds de kraakactie heeft om een van de werknemers in het pand te huis vesten in tegenspraak vindt met de langdurige periode, waarin het heeft leeggestaan. Mr. Vrolijk, de raadsman van Tee kens, gaf toe dat de plannen van het bedrijf met het pand in de Vrouwensteeg in de loop van de tijd nogal eens veranderd zijn. Verkoop heeft in de bedoeling gelegen, maar een transactie daartoe mislukte doordat de ad- spirant-koper geen vergunning kreeg om in het pand een café te vestigen. Daarna hebben enkele werknemers van het slagerscon cern op de nominatie gestaan om het pand te huren, maar inmid dels heeft zich de broer van direc teur Teekens aangediend. Hij is bij het bedrijf in dienst getreden en zit zonder woonruimte. Daarom heeft Teekens volgens mr. Vrolijk „een spoedeisend be- iang" bij de ontruiming van het pand, waarvan het winkelgedeel te wellicht als speciaalzaak in dierenvoeding gebruikt zal gaan worden. Vrolijk sloot overigens niet uit dat het pand na ontrui ming door de krakers toch ver kocht zal worden. „Maar dan al leen als uit de opbrengst een an dere woning (voor de broer en diens gezin) gekocht kan wor den". De rechter doet volgende week dinsdag uitspraak. De Leidse Rechtswinkel, de oud ste vrijwilligers-instantie voor rechtshulp in Leiden, is op dit moment bezig met een koerswijziging. De vrijwilli gers (bijna uitsluitend rech ten-studenten en een enkele afgestudeerde jurist- met wie de rechtswinkel draait - willen voor een deel af van de individuele hulpverlening en zich meer gaan toeleggen op structureel werk, het opzetten van projecten. Twee van de ongeveer 40 Rech tsw i n kei-medewerkers Jolanda Dekker (23 jaar en bijna afgestudeerd) en Seppe Raaphorst (20 jaar en nu al vierde-jaars rechten) om schrijven deze koerswijziging als volgt: "Wij willen het indi viduele advieswerk geleide lijk en gedeeltelijk afstoten naar het Bureau voor Rechts hulp dat in april van dit jaar is geopend". "Dat bureau werkt met twee be roepskrachten, dus het spreekt voor zichzelf dat zij lang niet alle gevallen kunnen overnemen. Dat is trouwens ook niet de bedoeling want doordat wij geconfronteerd blijven met individuele ge vallen krijgen wij de infor matie die we nodig hebben om structureel bezig te kunnen Onder "structureel bezig zijn" verstaan beide Rechtswinkel medewerkers het zoeken naar knelpunten op juridisch vlak om vervolgens een opening te forceren. "Enkele van die knelpunten zijn de problemen rond illegaal in ons land ver blijvende buitenlanders en problemen op het gebied van werken en wonen", aldus Jo landa en Seppe. "Op dit moment zijn we al bezig met een flink aantal projec ten. Onder andere het samen stellen van een woonboek met daarin de rechten en plichten van een huurder. Dit boek zal waarschijnlijk in de maand oktober van de persen rollen. Verder is er een groepje opge richt dat zich bezig houdt met problemen rond de wao. In dit groepje hebben verschillende instanties zitting". "Een heel concreet project is het Justitieel Klachtenbureau dat wij in het begin van dit jaar bij wijze van proef zijn begonnen. Dit bureau behan delt klachten op strafrechte lijk gebied. Daar kunnen dus mensen terecht met klachten over het optreden van de poli tie of van rechter, advocaat oj officier van justitie". Dat er in Leiden en omgeving grote behoefte is aan instan ties als de Rechtswinkel blijkt overduidelijk aan het reus achtige aantal gevallen dat men jaarlijks krijgt te behan delen Zo verschenen er het af gelopen jaar maar liefst 5000 personen op het spreekuur van de Rechtswinkel. Mensen die qua inkomen niet in staat zijn een advocaat in armen te In de meeste gev>allen ging het over werkproblemen, vooral op het gebied van werkloos heidsuitkeringen en ontsla gen op staande voet. Ook woonproblemen waren veel vuldig aan de orde, hetgeen in een stad als Leiden uiteraard niet verwonderlijk is. In de loop der jaren is er in Lei den een viertal instanties ont staan waar men voor indivi duele rechtshulp terecht kan. Volgens Jolanda Dekker en Seppe Raaphorst is het nog niet zo erg dat het publiek door de bomen het bos niet meer kan zien maar wel is de laatste maanden gebleken dat "hulpbehoevenden" zich nog al eens aan het verkeerde adres vervoegen. Vandaar dat hieronder de za ken nog eens op een rijtje worden gezet. Allereerst bestaat er het Bureau voor Rechtshulp. Gevestigd aan de Herengrachtnummer 50. Dit bureau behandelt al lerlei zaken op juridisch ge bied zoals koop en verkoop, echtscheiding, alimentatie maar ook zaken op het terrein van wonen en werken. Voor deze laatste twee zaken, wonen en werken dus, kan men ook terecht bij de Rechts winkel evenals met belasting problemen. Het Instituut Burgerraadslie den Koombrugsteeg 7) is een Ombudsman-achtige instel ling die de problemen tussen overheid m burger behandelt Voor problemen op strafrechte lijk gebied tenslotte moet men naar het Justitieel Klachten bureau dat evenals de Rechtswinkel is onderge bracht in het voormalige Ma rinecomplex, Noor de inde 2a. ADVERTENTIE Stuur bloemen aan de vakantie oppas LEIDEN - "Is de banenmarkt die binnenkort in Leiden wordt ge houden, wel bestemd voor lang durig werklozen"? Dit vroeg het PvdA-raadslid Ranner gister avond tijdens de raadscommissie voor economische aangelegen heden. Volgens hem komen op de banenmarkt veel meer men sen af die van baan willen veran deren. dan langdurig werklozen, terwijl dat juist de probleem groep in Leiden is. Ranner wil dat dit probleem by een eventuele volgende banenmarkt meer wordt benadrukt. De CDA-er Vink viel Ranner bij. "De gemeente biedt financiële ruimte in de vorm van een gratis zaal. Het mag niet de bedoeling van de banenmarkt zyn dat er in de normale arbeidsbemiddeling wordt getreden", zo zei hij. De heer Floor, medewerker van de afdeling economische aangele genheden van de gemeente, pro beerde beide heren gerust te stellen. Volgens hem was één van de ervaringen met de eerste ba nenmarkt in Utrecht dat er meer begrip by werkgevers is ontstaan voor de langdurig werklozen. De Stadsgehoorzaal is »verigens helemaal "volgeboekt". Er kan geen werkgever meer by, zo werd opgemerkt tijdens de commis sievergadering Er zyn zich ook na de officiële sluitingsdatum bedryven blyven aanmelden. De banenmarkt wordt gehouden op 27 september en duurt van half tien 's morgens tot half tien 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3