Eva den Hartog: JSamenwonen als ratten heel erg Gejuich voor Petra op school Alphen roept hulp in van Universiteit Leiden Terug uit Thailand en Hongkong: ,Er zijn niet alleen bóótvluchtelingen Bij onderzoek naar „stille werkloosheid ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen gaat een onder zoek instellen naar de ver borgen werkloosheid. In ambtelijke taal: de niet-ge- registreerde arbeidsreser ve. De gemeenteraad moet daarvoor deze week nog 25.000 uittrekken, maar dat zal naar verwachting probleemloos geschieden. Eind vorig jaar nam de Alphense gemeenteraad een motie aan om een onderzoek in te stellen naar de niet-geregistreerde arbeidsre serve. Al spoedig bleek echter, dat de gemeente niet kon aanslui ten bij een onderzoek door de provinciale Centrale Commissie Maatschappelijke Werkgelegen heid. Dat onderzoek zou erg lang gaan duren en bovendien niet de gegevens opleveren die Alphen graag tot z'n beschikking wil hebben. Het gemeentebestuur kwam er vervolgens achter, dat ook het gewestelijk arbeidsbureau in Al phen geen actieve medewerking kon geven. Dat bureau beperkt zich namelijk tot het registreren van werkzoekenden en het be middelen. Tevens bleek, dat een onderzoek uitgevoerd door een beroepsmatig bureau een flinke som geld zou gaan kosten. Ge noemd werden bedragen van rond de tweehonderdduizend gulden. ATethouder J.W. Haanstra (econo mische zaken) had als eens geop perd een dergelijk onderzoek als afstudeerproject te laten uitvoe ren. Dat idee werd aangekaart bij de faculteit der sociale weten schappen van de rijksuniversiteit in Leiden. Naar aanleiding daar van heeft J.F.P. van der Staay, die onlangs het onderzoek "Kijk op Alphen" voltooide, zich bereid verklaard het zonderzoek naar de niet-geregistreerde arbeidsreser ve uit te voeren. Dat zal vier tot zes maanden duren en ongeveer 25.000 vergen. Gegevens Het onderzoek zal ondermeer aan wijzingen moet opleveren over de vraag hoeveel mensen in Al phen aan den Rijn zouden kun nen en willen deelnemen aan een vorm van arbeid. Ook zou het on derzoek kunnen uitwijzen welke vorm van arbeid er in Alphen nog moet komen om die nu nog on bekende werkloze te helpen. Die gegevens zijn dan, in de zienswij ze van wethouder Haanstra. on dermeer te gebruiken bij het aan trekken van bedrijven. Reeds in Alphen gevestigde bedrijven zouden bovendien op de resulta ten van het onderzoek gewezen kunnen worden. Voorts zou kun nen blijken, dat aan een bepaalde vorm van onderwijs in Alphen niet, nauwelijks of juist veel be hoefte bestaat. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 iMi.n.vj.-udr.-- Bejaarden in geweer tegen „een soort onweeruit 't Mallegat KATWIJK - "Dat is geen mu ziek meer. Het is een soort onweer. Als dat de rustige dag is voor een oude man, is het droevig gesteld". Aldus de heer C. Guyt uit Katwijk, bewoner van het Gasthuis hof 46. Hij huist in één van de bejaardenwoningen tegen over het plaatselijke jeugd centrum 't Mallegat. Een aantal gepensioneerden daar heeft bij de gemeente raad in een brief zijn nood geklaagd over het lawaai van popconcerten in de soos. De brief is (namens een tiental andere bejaarden) geschre ven door de heer H. van Maanen. Hij betitelt het pop- lawaai, vooral 's zaterdags avonds, als "heel barbaars". Van Maanen: "De mensen hier kunnen er niet van sla pen". Om een reactie gevraagd zegt de sociaal-cultureel mede werker van 't Mallegat, Theo Lieverst, niet op de hoogte te zijn van klachten. "Wij leg gen in het contract met de popgroepen vast dat het vo lume in nader overleg wordt geregeld. Als wij van de be jaarden niets horen, is er voor ons geen aanleiding het geluid zachter te zetten". Briefschrijver Van Maanen zegt op zijn beurt in het ver leden wel eens met een be roepskracht van 't Mallegat te hebben gesproken ("dat kan wel een jaar geleden zijn"), maar die zei toen, al dus Van Maanen, dat de jeugd graag harde muziek wil. De brief van de bejaarden wordt morgenavond behan deld in de vergadering van de Katwijkse gemeenteraad. ALPHEN AAN DEN RIJN - "De mensen hebben niet echt honger, maar de geestelijke marteling van het samenwo nen als ratten moet erger zijn dan wat ook. Eén bed per familie bij stapelbedden van drie hoog... Hun bed is zit-, slaap- en eetkamer tegelijk voor een heel gezin en hun grootste probleem is dat ze absoluut niets te doen heb ben". Terugdenkend aan de mensonterende toestanden in de vluchtelingenkampen in Thailand en Hongkong laait bij een zichtbaar vermoeide Eva den Hartog de oude strijd lust weer fel op. De Alphense majoor van het Leger des Heils is net terug van een drieweekse reis langs vluchtelin genkampen in Thailand en Hongkong. Dat gebeurde op verzoek van onder meer het Zuid-Oost Azië comité, één van de vele vrijwillige hulporganisaties die werken onder de Vietnamezen en Cambodjanen die het communistische regiem in hun land zijn ontvlucht. Harde cijfers over de vluchtelin- genstrook kan Eva den Hartog alleen over Thailand en Hong kong produceren. Maar die cij fers, opgeteld bij de geschatte cij fers voor de andere landen waar de vluchtelingen terecht komen (Maleisië, de Philipijnen en In donesië) geven een beeld te zien van zeker een half miljoen men sen die hun land hebben verlaten. Het eind van de vluchtelingen stroom is nog lang niet in zicht. De in Bangkok (Thailand) ver schijnende Nation Review ci teerde onlangs een regerings functionaris in Hongkong, die de verwachting uitsprak dat nog 1,2 miljoen Chinezen Vietnam willen verlaten. "Aannemend dat de helft van hen tijdens hun vlucht sterft, dan moet rekening worden gehouden met een nieuwe golf van 500.000 tot 600.000 vluchte lingen, van wie er dan 200.000 in Hongkong terecht zullen ko men", aldus deze functionaris. komen meer dood dan levend in de kampen aan, waar dagelijks nog 3 tot 5 vluchtelingen sterven aan de ontberingen die zij hebben geleden. Thailand telde per 31 juli 178.360 vluchtelingen, weet Eva den Har tog. Sinds de communistische machtsovername in Vietnam heeft het land 280.890 vluchtelin gen binnen haar grenzen gehad, waarvan er intussen 102.530 in andere landen hun definitieve bestemming hebben gevonden. De Verenigde Staten hebben de meesten van hen opgevangen, gevolgd door Engeland, Duits land, Canada en Australië. Zorgen Dat het juist de Westerse landen zijn die de Aziatische vluchtelin gen een nieuw, tehuis moeten bieden, baart Eva den Hartog grote zorgen. "Hoe succesvol wordt het? Is het eigenlijk wel mogelijk de brokken van een ka potgeslagen leven bijeen te rapen en een nieuw begin te maken? Ik hoop dat wy het geduld op kun nen brengen", zegt ze. Alleen al om het klimaat zou Eva den Hartog de Vietnamezen an dere "asiellanden" toewensen. "Er zijn natuurlijk wel landen waar ze zich gezien hun aard be ter thuis zouden voelen, maar det is politiek gezien onmogelijk, realiseert de Alphense majoor van het Leger des Heils zich. die ze moeten weten voor ze hier komen. Voor ons bijvoorbeeld is een gedekte tafel heel gewoon. Zij weten niet hoe ze bestek moe ten gebruiken. Ze zullen zich hier heel onzeker voelen". Andere hulp Ter plekke is ook andere hulp ge boden. De aanbevelingen die Eva den Hartog in haar rapporten doet: Stofzuigers Als ratten De landen waar deze vluchtelingen terecht komen zijn absoluut niet in staat hen goed op te vangen. In Hongkong is voor de meeste vluchtelingen voldoende werk te vinden. Maar er is in dit tot de meeste dichtbevolkte gebieden ter wereld behorende land geen ruimte. De vluchtelingen worden gehuisvest in voor afbraak be stemde flats, hotels, oude gevan genissen en oude fabrieken. "De hygiënische voorzieningen zijn er pet. Er is 1 toilet voor 1 flat. In elke kamer worden 18 gezin nen ondergebracht op één sta pelbed per gezin. Als je bedenkt dat een gezin gemiddeld vijf le den tek, dan betekent dat al 90 mensen op één kamer. Zo heb je flatgebouwen van 22 etages hoog. Het is gewoon onvoorstelbaar. De mensen leven er als ratten. Toen ik er was, waren ze bezig ook de veranda's met bedden te vullen. Dat er nog geen ziektes Eva den Hartog: ..."kapotgesla gen leven"... zijn ontstaan is me een raaasel. De regering van Honkong kan echter óók niet anders. Er zijn te- het inrchten veel mensen en er is te weinig land", aldus Eva den Hartog. De hulp van de vluchtelingenorga nisaties zal er wat haar betreft vooral op moeten worden gericht dat de mensen wordt verteld waar ze terecht komen. De vluch telingen moeten worden klaar gemaakt voor hun toekomst. Dat betekent volgens Eva den Hartog onder meer: talenklassen; Bootvluchtelingen Het is Eva den Hartog opgevallen dat er in Nederland vooral aan dacht is voor de bootvluchtelin gen ("O, een miserabel gezicht, die mensen in hun kapotgeslagen boten; veertig tot vijftig procent haalt het niet"), maar zij vormen op het totaal aantal vluchtelingen dat met name Thailand binnen stroomt een bescheiden groep. De Cambodjanen komen via de landsgrenzen en weer anderen komen het land via de Mekongri- vier binnen. Onderweg - velen zijn maanden op weg - sterven veel vluchtelingen van honger of ziekte of worden gedood door Vietnamese kogels. Sommigen de mensen le -en omgaan met (electrische) apparaten als was machines, gasfornuizen, naaima chines, stofzuigers, str;;kijzers etc.; wonen met toiletten, badkamers e.d. "Eerst op dia's en dan zou je de mensen een week in een houten modelhuis moeten laten wonen, zodat ze in hun nieuwe huis niet uitgelachen worden om hun on wetendheid. Ik heb dat in een klein kamp gezien en het werkt. De vrouwen leerden er bijvoor beeld Amerikaanse gerechten koken. Ze vonden het heerlijk. Er zijn zoveel van die kleine dingen het stichten van scholen. Niet alleen voor het geven van (taal-) onderwijs aan hen die snel ver trekken, maar vooral ook om de vluchtelingen die absoluut niets omhanden hebben, bezig te hou den; het verstrekken van medicijnen, die ziektes en gebreken moeten voorkomen. Daarbij moet in de eerste plaats worden gedacht aan medicijnen tegen malaria ("Het ergste waar ze mee te kampen hebben"), maar ook aan het ver strekken van vitamines die bij voorbeeld blindheid voorkomen; het zenden of betalen van sociaal- werkers, die met de vluchtelin gen kunnen praten. "Er zijn vrouwen bij die hun halve gezin hebben verloren en in de ogen van de kinderen staat nog de angst te lezen voor wat ze hebben beleefd. Zij moeten worden op gevangen"; het geven van extra voeding; het aanleggen van sanitair. In Thailand of Hongkong blijven, kunnen de Vietnamese vluchte lingen niet. Evenmin trouwens als in de andere Aziatische lan- Boosheid borrelt boven als Eva den Hartog bedenkt dat aan de wor tels van het kwaad (mensen moe ten voor een regiem hun land ontvluchten) niets te doen valt. "Natuurlijk hebben mensen het recht om hier binnen te komen. Wij zullen alles in het werk moe ten stellen om hen zich hier thuis te laten voelen, 't Zal heel wat van ons geduld vergen, maar als het mis gaat mogen we hen dat niet kwalijk nemen" Wereldkampioene weer in de klas ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog nooit tevo ren heeft de Koningin Juliana school in Al phen onder haar leer lingen een waarachtig wereldkampioene ge had. De 17-jarige Petra de Bruin heeft dat gis teren geweten. De scholiere uit Nieuwkoop, die zaterdag in Valkenburg wereldkampioene op de fiets werd, kreeg een uitbundig onthaal van haar mede-leer lingen op de nijverheids school. Petra de Bruin moest op een versierde opoe-fiets de aula binnenrijden, waar ze (onder het registrerend oog van tv-camera's) met ge juich werd ingehaald. Daar na werd ze overspoeld met cadeautjes van de hele school. De wereldkampioene liet de voor deze gelegenheid inge studeerde feestliederen nuchter over zich heen ko men. "Hardstikke leuk alle maal", vond Petra, die vol gende week maandag weer gewoon in de schoolbanken zal zitten. Zij zelf zal daar niet al teveel moeite mee hebben, getuige haar woor den: "Ik hoop dat jullie me straks gewoon weer als Pe tra de Bruin zien en niet als wereldkampioene, want tenslotte ben ik gewoon Pe tra de Bruin". De Nieuwkoopse scholiere is vast van plan haar opleiding voor zieken- of bejaarden verzorgster normaal af te maken. "Als je straks gaat solliciteren heb je niets aan een wereldtitel wielrennen. Dan heb je een diploma no dig". AVRO's Sportpanorama zal morgenavond beelden uit zenden van de <>nt\ angst an Petra de Bruin door haar mede-scholieren (Ned II om 22.50 uur). "De geestelijke marteling van het als ratten moet erger zijn dan wat ook.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23