Lammertink bij de laatste vier Willy van der Ham pakt vacante titel van Ebben Thoms (DDR) verovert eerste gouden plak Oostduitsers gaan af in titelstrijd achtervolging WK- WIELRENNEN OP WEG: GEEN DOPING OENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 17 AMSTERDAM (GPD) - De eer ste gouden medaille van het wereldkampioenschap op de baan in het Olympisch Sta dion is terechtgekomen bij Lothar Thoms, de Oostduitse specialist op de 1 kilometer tijdrit. Met een glanzende tijd van 1.06,61 (ter vergelij king: op de razend snelle houten baan van München bij het WK van afgelopen jaar reed Thoms 1.05,98) was de krachtrijder uit de DDR bijna één seconde rapper dan de verrassend sterk fietsen de Canadees Gordon Single- ton (1.07,53) en op de Rus Edouarde Rapp (1.07,78) pak te Thoms op een haar na twee volle seconden. Lothar Thoms reed zich in Am sterdam voor de derde maal in successie op de duizend meter in de regenboogtrui. Vreemd genoeg echter mag dit raspaardje van de Oost duitse baanploeg zich dit De Oostduitser Lothar Thoms op weg* tijdrit over 1 kilometer. zijn gouden plak in de jaar geen nationaal kam pioen noemen. Tijdens de Oostduitse titelstrijd werd Thoms geklopt door Peter Grunke met een verschil van maar liefst twee seconden. Maar die nederlaag tegen Grunke, die gisteravond vierde werd, was het gevolg van een knieblessure die hij de afgelopen winter opliep. „Daardoor kon ik me niet op timaal voorbereiden", aldus de student in de autotech niek. John Zeyderveld, de pas 19-ja- rige Nederlandse kilometer- tijdrijder slaagde er niet in te beantwoorden aan de re delijk hoge verwachtingen die met name KNWU-baan- coordinator Frans Mahn koesterde. Met een van 1.10,11, goed voor een zeven tiende plaats, bleef de Am sterdamse kapper ruim één seconde boven de 1.09,01 die hem een maand geleden op dezelfde piste de nationale titel opleverde. .MSTERDAM (GPD) - De door vriend en vijand voorspel de suprematie van de Oostduitsers is op de achtervolging achterwege gebleven. Detlaf Macha, Norbert Durpisch en Uwe Unterwalder beklommen in München het erepo dium en de verwachting was dat dat beeld zou terugke ren. Op de Olympische Spelen in Moskou, maar ook in Amsterdam, waar de wereldkampioenschappen gisteren een vervolg kregen. Het liep even anders, voor de Oost duitsers, die moesten constateren dat de hooghartige be slissing om nationaal kampioen Winkle niet op de indivi duele achtervolging op te stellen, fatale gevolgen had. De kwartfinale-strijd achtervolging tussen Jos Lammertink en de Pool Jan Jankiewicz had veel weg t Nederlander (met helm) reed twee keer lek en won vervolgens. ereldkampioen Macha verdween naar de kleedkamer in de achtste finale, op bijna vier seconden ge fietst door de Italiaan Bidinost, Hans Joachim Pohl beleefde een afgang tegen de Rus Makarov, die hem op 7 seconden zette en de derde vertegenwoordiger uit de sportnatie nummer één Harald Wolff, sneuvelde in de kwartfi nales. Geen Oostduitsers bij de laatste vier, wel Nederlander Jos Lammertink, die na twee lekke banden de Pool Jan Jankiewicz voorbleef, de ijzersterke Rus Ni- colay Makarov, de Fransman Bondue en de Italiaan Maurizio Bidinost. Analyseren, analyseren". Woor den en schouderophalen van de Oostduitse baancoach Dieter Hermann. Hij kende geen verkla ring voor het falen van zijn man nen. „We moeten gaan kijken naar de voorbereiding, wat heb ben ze gedaan in de training, waar is de klat in hun vorm gekomen en hoe kunnen we voorkomen dat het in Moskou weer misgaat. Dat kun je niet in een paar uur verklaren, dat vereist een stu die". De vroegtijdige uitschakeling van de Oostduitsers verbaasde de Westeuropese coaches. Maar: „Je zag het aankomen in de kwaiifi- catieritten, de 12e en de 14e tijd. Ik weet niet wat er met die man nen aan de hand is. Ik weet ook niet waarom ze Winkle niet heb ben opgesteld". Het antwoord geeft Hermann, de coach die de ploegachtervolging belangrijker vindt: „Winkle moet zich concen treren op dat nummer. Het is niet juist om op twee onderdelen te starten". te zware opgave voor Jos, die met zijn grote lichaam veel meer wind vangt dan de concurrentie. Het zat mee. In de avonduren hin gen de vlaggen slap aan de mast en bovendien werd de iets snelle re starter Lammertink mogelijk bevoordeeld door de twee lekke banden die hij kreeg, beide keren in de eerste 3000 meter, hetgeen betekende dat hij zijn voorsprong mocht behouden. Met 11.76 me ter voordeel ging hij voor de tweede keer van start, met 11.40 meter voor de derde maal. Drieë neenhalve ronden waren toen nog te gaan, een afstand die voor de Pool te kort was om Lammer tink te bedreigen. Vreugde bij de Nederlandse kolo nie, die het op de Olympische nummers van kleine succesjes moet hebben. Teleurstelling bij GRONINGEN (GPD) - De Nederlandse springruiters hebben hun nieuwe kam pioen. De 25-jarige Willy van der Ham is de erfge naam van Anton Ebben, die zijn titel niet verdedig de in het Groninger Be de Pool. Lammertink: „Sportief ging ik hem bedanken voor de wedstrijd, spuugt hij twee keer op de grond". De Pool reageerde zijn woede af op de Nederlander, maar in feite moest hij zijn voch tige reactie richten tot de officials die de reglementen hebben vast gesteld: een renner die pech krijgt op de eerste kilometers, behoudt zijn voorsprong. De Ne derlander rijdt nu in de halve fi nale tegen de Italiaan Bidinost, een tegenstander die hij ook in de kwalificatierit trof en van wie hij toen net verloor. „Tranendal" In het Nederlandse damessprint- kamp kwam de coach van de Oranje-rijdsters, Cor Bijster, zakdoeken te kort om tranen te Quick-stadion. Een diepe sloot in het eens geheilig de gras fungeerde als tra ditionele doopplaats voor de nieuwe aanvoerder van de springelite, waarvan de meest gerenommeerde representanten het lieten O drogen en snotterende neuzen af te vegen. Marijke Lagerloff, de nationale sprintkampioene, en Truus van der Plaat toverden het vaderlandse hoekje op het mid denterrein van het Olympisch Stadion tijdens en na de kwartfi nale om in een waar „tranendal". De Rotterdamse titelhoudster omdat zij de weg naar de laatste vier versperd zag door de Ameri kaanse Sue Novara, Truus van der Plaat uit Geldermalsen om dat zij ten koste van de Belgische Claudine Diepstraete wel door mag sprinten in de halve eind strijd, maar dat vlak voor haar ook Mieke Havik door de Ita liaanse Rosella Galbiati uit het wereldtoernooi was gewipt. Goede resultaten leverden de Ne derlandse stayersfavorieten. Ga by Minneboo plaatste zich voor afweten. Pas achter Gerd Meier, de nog altijd op zijn naturalisatie wachtende Westduitser uit Gameren, klas seerde de juist onttroonde Euro pese titelhouder Johan Heins zich als derde en Henk Nooren zag zijn falen op de tweede dag in een roemloze vierde plaats resul teren. Willy van der Ham mocht dan uit eindelijk verrassend als winnaar finishen, zijn zege was ongetwij feld terecht. Op de zware grasmat kende hij geen inzinkingen en bleef Leanca een betrouwbaar partner. Nadat de Maastrichte naar op de eerste dag samen met Henk Nooren het klassement had aangevoerd, voltooide hij de twee afsluitende manches van het klassieke parkoers zonder fou ten. Een kleine tijdsoverschrij ding bij zijn laatste optreden vormde nauwelijks een smet en geen enkele bedreiging voor zijn triomf. Alleen Peter Strijbosch leverde op Larramy twee volko men gave verrichtingen af, maar deze had op de eerste dag zijn kansen al volledig verspeeld. de morgenavond te rijden finale door in zijn serie tweede te wor den achter de wereldkampioen van vorig jaar, Rainer Podlesch. Minneboo voor de achtste maal op een titelstrijd: „Ik heb niet aangevallen, nummer 1 en 2 ko men in de finale. Ik wilde geen onnodige energie verspil len". Matthe Pronk, ook al een veteraan met vijf deelnamen achter zijn naam, had nog minder moeite om zich te kwalificeren. Gangmaker Nop Koch reed met de Noord hollander aan de rol van de vierde naar de eerste plaats en werd niet meer aangevallen. Minneboo en Pronk krijgen in de eindstrijd gezelschap van Gerrie Groenewegen, die zich via een zege in de derde serie eveneens kwalificeerde. Henk Nooren Valbijl Voor Henk Nooren viel de valbijl op een wijze die zijn verrichtin gen herhaaldelijk typeert. Even als op het Europees kampioen schap in Rotterdam vormde een onnozele fout met Pluco op de eerste hindernis de inleiding van een mislukte rit die via een wei gering, een tweede mislukte sprong en tijdsoverschrijding in een volledige devaluatie van zijn kansen resulteerde. Gebrek aan voldoende concentratie speelde bij Nooren ongetwijfeld een rol. De verhouding met eigenaar Sep Smulders van stal De Molshoop, is vertroebeld nu Nooren heeft aangekondigd een professionele loopbaan op eigen benen te wil len opbouwen. De onderhande lingen van de vroegere kampioen met een grote autofabriek zijn inmiddels ver gevorderd. Nooren: „Ik heb alle hoop dat de zaak rond komt. In ieder geval ga ik per 1 januari bij De Molshoop weg". Een reden voor ernstige bezorgdheid bij Smulders, die zijn goede jonge paardenmate- riaal wellicht aan Franke Sloot haak zal toevertrouwen, als de Friese ruiter van zijn Duitse werkgever Alwin Schockemohle kan worden losgeweekt. Fluweel Het falen van Nooren bracht Willy van der Ham op fluweel, te meer daar Johan Heins met Romeo tweemaal een foutje maakte en op een forse achterstand werd gezet. Van der Ham ziet zijn befaamde stalgenoot als de leermeester die een belangrijke aanzet heeft ge geven tot zijn succes. Bijna twee jaar geleden stapte de uit Dene kamp afkomstige Van der Ham over naar stal Zangersheide, waar hij dit seizoen een duidelijke doorbraak realiseerde, die hem onder andere een plaats oplever de in de overigens falende natio nale ploeg op het CHIO in Aken. In de Grote Prijs van de Duitse stad was de debutant met een ne gende plaats wel de beste Ne derlander. Van der Ham - per dag zo'n zes uur bezig met het immense materiaal van stal Zangersheide - heeft alle lof voor Heins, die hem de fijne kneepjes van het vak onderwees. „Vooral door zijn dressuurlessen heb ik de paarden veel beter on der controle. Ik ben in mijn rgden veel rustiger geworden, maar je werkt nu natuurlijk ook met be tere paarden". Schaars Prestaties van formaat waren ui terst schaars tijdens dit kam pioenschap, en daaraan had niet alleen de zware bodem schuld. De topruiters zijn aan het einde van een druk zomerseizoen niet meer optimaal gemotiveerd, hun sterkste paarden vertonen vorm- verlies. Een ander tijdstip en een gewijzigde opzet van de titelstrijd vormen reeds onderwerp van studie. Nooren: „De meeste rui ters zijn tegen september een beetje verzadigd. Het zou betei zyn het kampioenschap in juni te organiseren". Ook een scherpere selectie van de deelnemers zou een bijdrage kunnen vormen tot een herwaar dering van een evenement, dat zowel in Groningen als vorig jaai in Amsterdam bepaald niet tot een der hoogtepunten van het hippische seizoen uitgroeide. GYMNASTIEK - Het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond heeft een nieuwe assistentdame- strainer. Het is de 25-jarige Ame rikaan Kevin McRae, die tijdens de tweeweekse trainingsstage van de Nederlandse damesploeg op het Springfield-college bij Boston, assisteerde. SEILEN - De zeilers Erik en Sjoerd Vollebregt hebben hun tweede overwinning in de Flying Dutchmanklasse in de Baltische week gehaald. De Warmondse tweeling staat nu in het algemeen klassement tweede. 30KSEN - De Zuidafrikaanse zwaargewicht Big Jim Abbott zal in de Rotterdamse Ahoyhal op 1 oktober een partij boksen, waar schijnlijk tegen een hooggeno- teerde Brit. Het contract voor de ze partij werd gisteren in Johan nesburg afgesloten door de Ne derlandse bokspromoter Henk Ruhling en zijn Zuidafrikaanse collega Maurice Toweel. tWEMMEN - Joke van Staveren is gisteren als vierde geëindigd in de zwemmarathon voor beroeps- zwemmers tussen Dover en Cap Gris Nez. Winnaar werd de 27-ja- rige Amerikaan John Kinsella. Hij legde de afstand af in negen uur en tien minuten. Denkfout Waarmee is gezegd dat niet de ver keerde conclusie getrokken moet worden uit het zwakke Oostduit se optreden. Waarschijnlijk heeft men niet meer dan een kleine denkfout gemaakt. Men dacht het allerhoogste te halen met en kele jonge rijders en rekende daarbij buiten de kracht van de concurrentie. De Rus Makarov, die een plaats was toegedacht bij de laatste vier, maar dan in het gezelschap van drie Oostduitsers. Hij plaatste zich voor de halve fi nale met een tijd van 4.51.31. Een verbetering van het baanrecord, dat lang op naam stond van Roy Schuiten en Gert Bongers, maar dat nu meerdere keren gebroken werd. Met de Rus vertrokken de Frans man Bondue, de Italiaan Bidi nost en Lammertink. Hij bereikte meer dan verwacht. „Een plaats bij de laatste vier, dat zou heel mooi zijn", meende de Overijs selse coureur vooraf. Die moge lijkheid zag hij eigenlijk niet meer zitten na de loting. De ze vende tijd in de achtste finale be tekende dat hij moest aantreden tegen de Pool Jan Jankiewicz, de nummer 2 van het wegkam- pioenschap voor amateurs. Een AMSTERDAM (ANP) - Het onder zoek op het gebruik van verbo den stimulerende middelen bij de wegwedstrijden (dames, ama teurs en professionals) van het afgelopen weekeinde te Valken burg heeft een negatief resultaat opgeleverd. )e uitslag heeft geen betrekking op het gebruik van anabole steroi- den, aangezien, zoals bekend, dat onderzoek meer tijd vergt. I Door zijn zege zondag tijdens het wereldkampioenschap is Jan Raas in het klassement om de Super-prestigebeker opge klommen naar de vierde plaats. Daarmee is hij niet de beste-Ne derlander. Joop Zoetemelk bezet de derde plaats achter Saronni en Hinault. De stand in het klassement: 1. Sa ronni (Ita) 290 punten, 2. Hinault (Fra) 286, 3. Zoetemelk (Ned) 235, 4. Raas (Ned) 210, 5. Moser (Ita) 205, 6. Willems (Bel) 183, 7. De Vleaminck (Bel) 150.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17