'Liompetitie m - fdeling met wee aparte eerste klassen Zoetemelk superieur in Leiden Bemiddelings poging mislukt *reuk tussen Gouda en Leiden ,ZEGE VAN RAAS iEEN GEVOL VAN PIRATERIE Geslaagde ronde brengt zesduizend gulden op voor goed doel ÏSDAG 28 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 9 fclDERDORP - De vijfjarige verbintenis tussen de afdelingen Gouda en Leiden, die het tomende voetbalseizoen voor de standaardteams zou ingaan, is gisteravond door de bij Ie integratie betrokken clubs verbroken. Zondag zal de competitie van start gaan met len "Goudse" en een "Leidse" eerste klasse. Daarmee is de oude situatie - driejaar terug Iwam het samenwerkingsverband Gouda/Leiden tot stand - hersteld. r tegen de zin van het meren- eel der 23 aanwezige verenigin- ;en (Oranje Groen ontbrak) op de ipeciaal belegde vergadering in et nieuwe gebouw van de l<NVB afdeling Leiden overi- ;ens. Zij waren daar bijeen op ge- van de President van de Rot- [erdamse rechtbank, mr. Nivard. 'ie besliste vorige week woens- tijdens een door de "Goudse" 'erenigmg Nieuwkerk aange- pannen kort geding tegen de af- ^^|ielingsbestuien van Gouda en IjfLeiden, dat alle clubs zich nog- Pllpaals moesten beraden over de ^Invoering van een hoofdklasse tfoor een jaar Idat de overeenkomst tussen Jouda en Leiden zo'n drie kwar- ier ter discussie had gestaan - Ad Dusée namens de besturen had aten weten dat de invoering van le hoofdklasse reglementair ver- Inlicht was; de "Goudse" clubs H^fAch hadden, uitgesproken dat *7 %iiet te willen en dan liever het Contract wilden verbreken - kre- L/gen de besturen en verenigingen ~?-l|yan voorzitter Ad Dusée een half :v vi^jur de tijd om zich opnieuw te •;*||)eraden. foorstel :,^mens de "Goudse" partijen deed Oudewater-voorzitter Louer üijdaarna het volgende voorstel: "Wij willen als Goudse vereni gingen een directe ontbinding van het contract en vervolgens direct een nieuw contract op stellen, waarin vastgelegd wordt dat we met twee eerste klassen de competitie starten" Negen van de elf Goudse clubs hadden zich achter dat voorstel geschaard. Namens Warmunda stelde Van der Voorn -de Leidse verenigingen hadden geen gezamelijk stand punt bepaald - daar tegenover "We zijn heel erg op het bestuur lijke vlak bezig. Tegenover de spelers zijn we verplicht om de overeenkomst na te komen" Van der Giessen (VNL) - "we hebben geen alternatief als alternatief' - deed vervolgens de suggestie om elke vereniging over dat "Goud se" voorstel te laten stemmen Dat gebeurde uiteindelijk, nadat de afdelingsbesturen zich nog eens twintig minuten hadden terugge trokken voor intern overleg. Zes tien verenigingen ondersteunden toen het voorstel, terwijl Alphia, Altior, RVC, Soccer Boys, VTL. Warmunda en ZLC voor zeven tegenstemmmen zorgden. Namens de beide afdelingsbestu ren kwam Ad Dusée toen met de volgende verklaring. "De bestu ren kunnen het bestaande con tract als verbroken beschouwen Het voorstel om direct tot een nieuw contract te komen, zal door de beide besturen niet kun nen worden overgenomen. De verenigingen moeten in het ko mende jaar maar met uitgewerk te plannen komen en die voor leggen. De besturen zullen zich daar dan over beraden en beslui ten nemen. Vanaf dit moment be staat de overeenkomst niet meer, hetgeen betekent dat we met een "Goudse" en een "Leidse" eerste klasse zullen starten" Verknipt Dat leverde felle kritiek op en een emotioneel slot van de vergade ring. Van der Giessen (VNL): "Na de pauze valt het vergaderen me verschrikkelijk tegen. U heeft de zaken verknipt. U had vantevo- ren moeten zeggen dat u het on acceptabel achtte. Het voorstel van Gouda wordt hiermee on recht aangedaan. U pikt er uit wat voor de besturen, met name voor Gouda, het beste uitkomt" De Goudse clubs, geschrokken van de ontstane breuk, wilden ver volgens een tweede voorstel in stemming brengen. Dat hield in dat de hoofdklasse gehandhaafd zou worden met voor de kam pioen van de eerste klasse een promotiekans naar de KNVB via een nacompetitie met de num mer twee plus twee periodekam pioenen van de hoofdklasse. Acht van de elf Goudse clubs Conflict in polotop UTRECHT - De poging om net conflict binnen de nationale wa- terpoloploeg op te lossen is gister avond niet gelukt. De vice-voor- zitter van het Nederlands Olym pisch Comité, mr. Jaap v.d. Krol, en chef de mission Bram Leeu wenhoek hebben na een gesprek met alle betrokkenen op het bondsbureau van de KNZB in Utrecht vastgesteld dat terugkeer van AZC-spelers in de selectie niet mogelijk is. De AZC-spelers werden vorige week uit de ploeg gezet na een verschil van mening over deelneming aan een trai ningskamp in december op de Canarische eilanden. Intussen heeft Erik Noordegraaf, een van de vijf betrokken AZC- spelers, zich weer beschikbaar ge steld voor de nationale equipe Geheel los van deze zaak kwam gis teravond vast te staan dat de twee spelers van HZClde Robben Nico Landeweerd en Dick Nieu- wenhuizen, terugkeren in de se lectie. Het overleg hierover was tien dagen geleden al begonnen. Het tweetal start met onmiddel lijke ingang met de centrale trai ning. Druk overleg tijdens de vergadering in het bondsbureau van de Afdeling Leiden. Het mocht niet baten. hadden zich daar tijdens de pauze achter geschaard. Maar Dusée hield dat tegen. "Wij zijn gemachtigd het contract te verbreken. We zeggen niet dat er geen nieuw contract komt, maar we zeggen alleen dat nu niet ver antwoord te vinden. Eerst moet de achterban geraadpleegd wor den" Mr. Janssen van Raay, als raads man van Nieuwerkerk ook aan wezig, bracht vervolgens in een stemming te houden over de vraag of er over het tweede voor stel van de Goudse clubs ge stemd moest worden. "Dat is een voorstel van orde en die moet al tijd in stemming gebracht wor den", opperde hij. Maar Dusée liet zich niet verleiden tot een dergelijk stemming. "We kunnen wel gaan stemmen, maar we ne men het als besturen toch niet over. En ik vrees dat we nu met 'n juridisch steekspel bezig zijn. Wij vinden dat je over een nieuwe overeenkomst eerst eens goed je gedachten moet laten gaan. De narigheden' en fouten van het verleden willen we niet herha len,,' waarna de aanwezige club bestuurders zich tenslotte, zij het morrend, neerlegden bij de breuk. WIM VAN WANROOY ARIJS - "Wij twijfelen niet aan de wielerkwaliteiten van wereldkam pioen Jan Raas, die hij al in vele grote wedstrijden heeft bewezen, maar er moet toch worden gezegd dat er aan zijn regenboogtru i enkele smetten kleven". Dat staat onder meer in het commentaar van het Franse sportblad l'Equipe van gisteren. Raas krijgt het verwijt dat zijn activiteiten in de eerste 200 kilometer slechts bestonden uit het zich omhoog laten duwen door zijn ploeggenoten en het vasthouden van de tricots van zijn concurrent om zodoende krachten voor de slotfase te sparen. De Franse ploegleiding had hiertegen overigens nog tijdens de race geprotesteerd. )e Italiaanse sportpers uit harde kritiek aan het adres van Jan Raas, maar ook de Westduitser Didi Thurau moet het ontgelden. "Overwin ning van Raas een gevolg van piraterie" en "de val van Battaglin", "Battaglin kwam door een misdaad ten val" waren de schreeuwende koppen in dc kranten. Volgens de Italianen was de val van Battaglin kort voor de eindstreep veroorzaakt door een ongeoorloofde zwenking tijdens de eindsprint van Raas en Thurau. De jury wordt voor laf uitgemaakt omdat men het niet aandurfde de wereldkampioen te midden van zovele tienduizenden Nederlandse supporters te diskwa lificeren. Jet Westduitse persbureau noemt het evenement overigens de wereld titelstrijd van de chaos. "Renners werden vooral op de Cauberg en Bemelerberg door de opdringerige menigte aangeraakt en gehinderd. De weg was veel te smal. Er had een ramp kunnen gebeuren als het tot een massasprint was gekomen. Om nog maar te zwijgen van de toe standen op enkele honderden meters na de finish. Daar ontstond de strijd om "souvenirs", zoals hele reservefietsen of makkelijker han teerbaar materiaal". LEIDEN - Op de balans van de Ronde van Leiden, een criterium van 100 kilometer op het parkoers rond de Herenstraat, kon organi sator Joop Riethoven uiteindelijk slechts positieve zaken vermel den. Allereerst een door toe schouwers en sponsors bijeenge bracht bedrag van ruim zesdui zend gulden ten bate van het ge handicapte kind. Vervolgens een uitstekende winnaar in de persoon van plaatselijk favoriet en super vedette Joop Zoetemelk. Dan een op komst van zo'n tienduizend mensen en tenslotte, last but not least, de door dit alles verkregen wetenschap dat hij het- nog niet verleerd is. Zijn eerste officiéle optreden sinds een jaar en meteen toch weer een succes. Hoewel bezorgd gadege slagen door sommigen stapte Joop, een jaar geleden bijna opgegeven toen het echec van de Tour-start in Leiden hem een hersenbloeding bezorgde, als een trots baasje in het rond. "Ik kan het nog" glunderde hij vanuit de volgwagen. Passanten Toch dreigde het aanvankelijk allemaal niet zo gladjes te gaan verlopen met deze Grote Prijs van het Leidsch Dagblad. Een half uur voor aanvang had het er alle schijn van dat de heren coureurs, zo'n vijftig in getal,zich zelf maar een weg moesten ba nen langs rijdende en geparkeerde auto's met als toeschouwers enkele toevallige passanten. Niets leek erop dat hier iets aardigs of sportiefs zou gaan plaatsvin den, zij het dan dat aan het gezicht van 'opperstalmeester' Wim van Duivenbode, die rustig nog aan de tap stond bij het café op de hoek, viel af te lezen dat het allemaal nog best voor elkaar zou komen. En in derdaad, toen om kwart voor zevenna de traditionele huldiging van Joop Zoete melk voor zijn even zo traditionele tweede plaats in de Tour, het startsein werd gege ven was het rondje volledig eigen domein van de pedaleurs. Alleen het publiek, dat was er nog niet. 'Zit nog te eten', merkte iemand van de organisatie op en het is duidelijk dat deze mensen weten waar Abraham de mostert haalt. Zoals de voor spelling van Van Duivenbode omtrent het oplossen van die chaos uitkwam, zo ver schenen op instigatie van deze insider plotseling duizenden mensen. Vanuit het niets. 'Vanachter de afwas', verbeterde de deskundige. Over de mentaliteit van de wielerprofs, over afzien en lijden, over afspraken en koers- verkopen, over doping en andere praktij ken, kortom over HET metier is al heel wat gesproken en geschreven. Maar hoe dan ook het wielrennen in Nederland leeft als nooit tevoren, iets waaraan de presta ties van de nationale vedetten ook zeker debet zullen zijn. Het afgelopen weekein de in Valkenburg bejubelde een record aantal toeschouwers bij een sportevene ment hier ten lande de wereldtitel van Jan Raas en ook de Tour de France haalde zich weer op een enorme belangstelling op de hals. En zelfs een ordinaire kermiskoers als Wateringen trok 40.000 mensen. Problemen met de NOS of niet, anabole of geen steroiden, de coureurs werden en worden gekoesterd, ze zijn en blijven ma teloos populair. Een bekende landgenoot voorop in een koers en het publiek staat op de banken. Geen startgeld Enfin, in Leiden dezelfde taferelen, zij het'in het klein. Niet zoveel volk als bijvoor beeld in Wateringen, maar relatief gezien waren het er eigenlijk net zoveel. Want het Leidse publiek moest mensen als Raas, Knetemann, Kuiper, Maas en alle buiten landers missen om de doodeenvoudige reden dat Riethoven vanwege zijn goede doel geen startgeld kon betalen. De top- jongens verkozen daarom liever een lu cratief criterium in Belgié boven de koers van Ome Joop die in elk geval nog wel kon rekenen op zijn vriend Joop Zoetemelk plus een aantal mindere goden als Bert Pronk, Theo Smit, Hans Langerijs, Ja- ques Verbrugge en Alex van Linden als meest bekenden. En dan toch nog tien duizend man op de been, enkel en alleen om Joop Zoetemelk, hoewel pas nog in opspraak, in levende lijve te zien. En die tienduizend reageerde dolenthousiast toen Jopie ze exact gaf waar ze voor ge komen waren. En het moet nogmaals gezegd worden, een topcoureur als Zoetemelk weet dan pre cies met wat voor 'n vak hij bezig is. Want ondanks het feit dat er heel wat negatieve publiciteit over hem uitgestrooid is en met een Tour, een dertigtal criteria én een wereldkampioenschap in de benen plus het gegeven dat hij een aantrekkelijk con tract liet lopen om voor een habbekrats een belofte na te komen, dat weerhield Joop Zoetemelk er niet van om zijn fans van het eerste uur volledig tevreden te stellen. Hij voelt zich geenszins te min om zijn plaats tussen meer 'gelijken' te ver ruilen voor een optreden temidden van veredelde liefhebbers, sterker nog hij doet zijn faam alle eer aan door als een pure vedette te handelen. Hetgeen in de Ronde van Leiden betekende dat Joop er van meet af aan als een raket vandoor ging, ergens halverwege de koers de enige die hem in eerste instantie nog kon volgen. Hans Langerijs. met een korte tempover snelling gewoon liet staan, vervolgens het hele veld dubbelde om tenslotte op z'n eentje te finishen. Glorieus, twee handjes de lucht in en nog even terugkomen voor een ereronde en de zoenen van de miss. Zoals het een vedette betaamt, zoals het publiek het ook wil. Hobbelig Een geslaagde ronde dus. op een hobbelig parkoers dat, mede door de venijnige de marrages van Joop Zoetemelk, als een scherprechter fungeerde. Meestal wordt een kopgroep, of in dit geval een eenzame vluchter als Zoetemelk, gevolgd door het complete peloton, maar gisteravond was daar geen sprake van. Het was moeilijk rijden op en rond de Herenstraat en het grote onderlinge krachtsverschil deed de groep totaal verbrokkelen. Een valpartij- tje zorgde voor de rest zodat zich over het hele parkoers groepjes of alleenrijdende renners bevonden. "Dat op zich was leuk voor het publiek", merkte de latere win naar Joop Zoetemelk op. "Het enige ver velende vanavond was. dat er nogal eens mensen zomaar overstaken. Gevaarlijk, want dat leidt tot valpartijen. En ze willen ons toch volgend jaar weer zien ryden.." Uitslag De uitslag van de Ronde van Leiden, een koers over 100 kilometer is alsvolgt 1. Joop Zoetemelk, 2. Hans Langerijs op 1.30, 3. Jan Aling op 2.00, 4. Martin Havik z.t., 5. Jan Aarts op één ronde. 6. Livin Klaasen, 7. Fons van Katwijk. 8. Ben Mak. 9. Roelof Groen, 10. Andre Gevers, 11. Theo Smit, 12. Jos Schipper. AD VAN KAAM Joop Zoetemelk kon gisteravond twee keer worden gehuldigd doororga- sator Joop Riethoven. Voor en na de ronde van Leiden Y IK - s ZAL -ZE 'S EFFÊ LATEW SCHRlK- KEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9