Regering stuurt RIOD-rapport toch naar Kamer Bij landmacht te weinig officieren Minister en CDA oneens over alimentatie Zeven jaar geeist voor poging tot moord Prins tegen taalverloedering Duidelijkheid nodig inzake Zuid-Afrika Diploma Nederlands voor Chinezen HOND STIKT IN KOFFER „Nog geen twee-fasen onderwijs'' DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De koninklij ke landmacht gaat een "op schudoperatie" houden om te korten in hogere officiers- en on derofficiersrangen op te vullen. Daarbij zullen die hogere rangen worden opgevuld door lager per soneel, terwijl voor de openge vallen lagere rangen vrijwilligers worden gezocht. Volgens de legervoorlichtings- dienst wordt momenteel al een campagne binnen en buiten de kazerne gevoerd om aan vrijwil ligers voor die lagere rangen te komen. Binnen de kazerne om vrijwillig nadienenden te krijgen die aansluitend op hun diensttijd tenminste voor één jaar willen bijtekenen en buiten de kazerne om aan kort verband vrijwilligers te komen die voor tenminste vier jaar moeten tekenen. De tekorten bij de hogere rangen spitsen zich bij de officieren toe op de rangen van majoor en lui tenant-kolonel en bij de onderof ficieren op de rangen van ser geant-majoor en adjudant. Die tekorten zijn het gevolg van de komende leeftijdsontslagen in de "bult" van deze functies. Die bult, een onevenredige opbouw van leeftijden in functies, is weer het gevolg van de organisatie van het Nederlandse leger kort na de tweede wereldoorlog, de Korea- oorlog en het verblijf in het toenmalige Nederlands-Indie. Op dit moment bestaat bij de land macht een tekort aan 375 officie ren en 650 onderofficieren in die hogere rangen. Als de "opschud operatie" achterwege zou blijven zouden die aantallen in 1982 ge stegen zijn tot respectievelijk 550 en meer dan 1000. Actie voor de Vietnamese vluchtelingen bracht 20 miljoen op DEN HAAG (GPD) - De blik- semactie voor de bootvluch telingen die dit weekeinde in de EG-landen is gehouden, heeft voor wat Nederland be treft ongeveer twintig miljoen gulden opgebracht. Gisteren is het geld op verschillende plaatsen in ons land geteld. Daarbij bleek dat er veel briefjes van honderd en dui zend waren gegeven. De ge middelde gift was erg hoog: zo rond de tachtig gulden. Actieleider de heer Brouwer toonde zich gisteravond te vreden over de opbrengst. „Het streefgetal lag rond de 18 miljoen gulden. Daar zijn we dus een paar miljoen boven gekomen. Bovendien kan het totaalbedrag hoger worden door meer giro-overschrij vingen. Daarnaast is het een gunstige factor dat de gehele actie is verzorgd door vrijwil ligers en we dus weinig kos ten hebben hoeven ma ken". Het geld is bestemd voor hulp aan de bootvluchtelingen in Zuidoost-Azié en gaat direct naar de hulporganisaties. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties, die de actie ge coördineerd heeft, komt er alleen aan te pas als de hulp organisaties geen concrete projecten genoeg heb ben. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Tweede Kamer steunt het streven van minister De Ruiter (justitie) voor een be perking van de duur van de ali mentatie. PvdA, WD, D'66 en PPR zijn het eens met het plan van de minister om de rechter in voorkomende gevallen de be voegdheid te geven de lengte van de alimentatieverplichting vast te stellen. De oppositiepartijen -denkervhierbij aan een maximale tijdsduur van vijf tot zeven jaar. De WD vindt dat de alimenta tieplicht niet langer kan duren dan het huwelijk zelf heeft ge duurd. De grootste regeringsfractie, het CDA, wees het voorstel van mi nister De Ruiter, die zelf tot deze partij behoort, van de hand. Me vrouw Korte-Van Hemel voerde namens de christen-democraten bezwaren aan tegen twee belang rijke onderdelen van het voorstel. Deze kritiek geldt vooral het wet telijk vastleggen van de tijds duur. Ook het voorstel dat een eventuele heroverweging van de rechter aangevraagd moet wor den door de alimentatie-gerech tigde, heeft niet de instemming van het CDA. Ook kan het voor stel tot onverantwoorde extra uitgaven voor het kabinet aanlei ding geven, aldus het CDA. Deze standpunten van de voor naamste fracties kwamen naai voren tijdens een bijeenkomst van de bijzondere kamercom missie, die zich bezighoudt met de financiële positie van de ge scheiden vrouw. Als basis voor de discussie diende een in 1972 uitgebracht ambtelijk rapport. Minister De Ruiter vulde enkele weken geleden dit rapport aan met een overzicht van de stand van zaken op dit moment. Met name kondigde hij een aantal wetsvoorstellen aan. De trage gang van zaken hierbij werd ove rigens bekritiseerd door de WD'er Nijpels. Volgens de bewindsman wordt het toekennen van alimentatie een steeds meer individuele zaak. Nu al is volgens hem duidelijk dat de toekenning ervan en het bepalen van hoogte en duur door de rech ter steeds minder „automatisch" wordt vastgesteld. Minister De Ruiter juicht deze ontwikkeling toe, en wil - blijkens zijn brief van 8 augustus - de rechter nog meer mogelijkheden geven om per in dividueel geval te kunnen oor delen. Maar de bewindsman vindt dat ook duidelijk moet worden dat echt genoten na het mislukken van hun huwelijk toch nog een zekere verantwoordelijkheid voor el kaar blijven dragen. Een nieuwe regeling zal echter niet star die nen te zijn, aldus de minister. Zij zal een aantal grondgegevens als basis moeten krijgen. Hierbij denkt hij aan aantal en leeftijd van de kinderen, de leeftijd van de betrokken vrouw, en de mate waarin de vrouw door haar hu welijk een achterstand heeft op gelopen wat betreft scholing en beroepskeuze. Hoewel alle partijen het eens zijn over de noodzaak dat de ont vangst van alimentatie de zelf standigheid van de (meestal) vrouw niet in de weg mag staan, verschillen zij onderling over de praktische uitwerking hiervan. In dit verband was het opnieuw opvallend dat de bewindsman veel dichter leek te staan bij de standpunten van de oppositie en WD dan zijn eigen partijgeno ten. Zo vindt de PvdA dat het recht op alimentatie definitief moet ver vallen, wanneer de vrouw gedu rende een redelijke termijn zelf heeft voorzien in de kosten van levensonderhoud. Een alimenta tie-uitkering dient volgens de so cialisten voorts op te houden wanneer de betrokken vrouw in aanmerking komt voor een uitke ring krachtens de sociale wetge ving. Ook de liberaal Nijpels verklaarde dat de enige rechtsgrond voor de alimentatieverplichting dient te zijn de door het huwelijk opgelo pen achterstand in de mogelijk heid in eigen onderhoud te voor zien. Alimentatie dient voorts als een uitzondering te worden be schouwd, waarbij overigens ali mentatie voor kinderen voorrang moet hebben boven dat voor de ex-echtgenote. Mevrouw Wessel- Tuinstra (D'66) staat een beper king van de alimentatieplicht tot maximaal zeven jaar voor, omdat dan alle uit het huwelijk geboren kinderen naar school gaan. Ook kan dan de opleiding voor de ge scheiden vrouw afgerond zijn. De alimentatieplicht voor de kinde ren moet volgens haar echter ge woon blijven bestaan. AMSTERDAM - Prins Claus kijkt wat verlegen na een compli ment over zijn gebruik van de Ne derlandse taal. De prins sprak gisteren in Amster dam tijdens een bijeenkomst van de internationale vereniging voor neerlandistiek. Hij waarschuwde tegen verloede ring van de taal, immers,nog altijd geldt: de taal is gans het volk. "Het willekeurig overnemen van woor den en begrippen uit vreemde talen wanneer er een bruikbaar Neder lands woord voor is verarmt de taal". De prins sprak in het begin van zijn toespraak de veronderstelling uit dat de uitnodiging om juist hem te vragen een toespraak te houden een bijbedoeling had gehad, namelijk dat hij pas op latere leeftijd is be gonnen met het leren van de Ne derlandse taal. "Het valt niet mee", luidde zijn verzuchting Op de foto links naast de prins staatssecretaris De Jong van on derwijs en wetenschappen. PAPENDAL (ANP) - In een brief gericht aan de Tweede Kamer vraagt het stichtingsbestuur van de Olympische Spelen voor ge handicapten 1980 in Arnhem om een duidelijke standpuntbepa ling van de volksvertegenwoor diging en de regering inzake Zuid-Afrika. Dit land heeft zich officieel aange meld als deelnemer aan de Spe len, die van 21 juni t/m 5 juli in Arnhem, Veenendaal en Papen dal worden gehouden. De stich ting acht een politieke stelling- name van de volksvertegen woordiging en regering noodza kelijk, omdat vanuit de interna tionale gehandicapten-organisa ties duidelijk is gemaakt, dat bij uitsluiting van Zuid-Afrika de opdracht tot het houden van de spelen aan Nederland zou kun nen worden ontnomen. Sir. Ludwig Guttmann, de president van de ISOD, heeft al gezegd, dat in dat geval de spelen van 1980 naar Engeland zullen gaan. De stichting vermeldt in dit schrij ven de verschillende standpun ten, zoals deze op dit moment be kend zijn. Zuid-Afrika is lid van de internationale organisaties voor gehandicapten. De grond regel van beide organisaties is. dat ieder land lid kan zijn, mits de nationale bond niet discrimineeri op basis van ras, geloof of politie ke overtuiging. Zuid-Afrika vol doet volgens de gehandicapten organisaties aan dit grondbegin sel en ontleent daaraan het recht om in te schrijven voor de Spelen. Zowel in een brief van 21 februari 1977 als een brief van 18 mei 1979 onderschreef de Nederlandse re gering het standpunt dat wan neer een niet op ras geselecteerd Zuidafrikaans team aan de Spe len zou deelnemen, voldaan wordt aan de resoluties van de Verenigde Naties en er geen be zwaar van overheidswege be staat. Thans", zo vervolgt de brief', ont staat echter de door ons niet ge wenste situatie, dat door ver schillende stellingnames het or ganiseren van de Spelen bij het al dan niet deelnemen van Zuid- Afrika met een multi-raciaal team voor het stichtingsbestuur bijna onmogelijk dreigt te worden" Het stichtingsbestuur leidt dit at uit de volgende punten: 1. Een afkeuring ten aanzien van deelname van Zuid-Afrika uitge sproken door de meerderheid van de gemeenteraad van Arn hem. 2. De weigering van vijf sportbon den (atletiek, basketbal, kracht sport, volleybal en zwemmen) om aan de Spelen medewerking te verlenen bij deelname van Zuid- Afrika. 3. Een nieuw politiek feit in de vorm van een schrijven van 3 juli 1979 van de voorzitter van de spe ciale commissie tegen apartheid van de Verenigde Natigs aan de minister van buitenlandse zaken, waarin gesteld wordt, dat de or ganisatie voor sport voor gehan dicapten in Zuid-Afrika een vol ledig blanke organisatie is, die alleen voor blanken zorg heeft en waaraan bij internationale eve nementen om propagandarede- nen zwarten worden toegevoegd. Geen terugkeer Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt overigens op het standpunt te staan dat Aantjes beter niet in de landspolitiek kan terugkeren, ook niet na de ge deeltelijke rehabilitatie door de commissie-Ensehede. Bij PvdA, D'66 en de VVD acht men vooral het bewust verzwijgen na de oorlog door Aantjes van zijn aanmelding voor de Germaanse SS een beletsel voor zijn terug keer. Samen beschikken deze drie partijen over een meerder heid in de Kamer. AMSTERDAM (ANP) - De 21-jarige auto monteur M.P. heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam wegens poging tot moord zeven jaar gevangenisstraf te gen zich horen eisen. Tegen zijn mededa der, de 22-jarige automonteur J. do C. is zes jaar geëist. Voor de officier van justitie, mr. W. Franken van Bloemendaal, staat het vast dat het tweetal getracht heeft in de nacht van 29 op 30 december vorig jaar de 21-jarige dienstplichtige militair Alfredo Raimun- do met geweerschoten te doden. Raimun- do overleefde de aanslag echter en kwam eraf met verwondingen aan buik en be nen. Hij is inmiddels weer hersteld. Brein achter de wraakoefening was J. do C die het niet kon verkroppen dat zijn vaste vriendin Mela met Raimundo naar bed was geweest. De slag kwam extra hard aan omdat Raimundo tot zijn vriendenkring behoorde. Gewapend met een vleesmes ging hij naar zijn rivaal op zoek, maar die bleek inmiddels naar zijn onderdeel te zijn teruggekeerd. Op 29 december werd Raimundo echter weer in de stad gesignaleerd. J. do C. had zich ondertussen in België een machine geweer aangeschaft waarmee hij de reke ning nu wilde vereffenen. Twee vrienden, M.P. en L.C., boden aan hem daarbij be hulpzaam te zijn. In een gestolen auto werd een speurtocht ondernomen langs diverse bars. Tenslotte werd besloten Raimundo op te wachten voor zijn huis in de Bestevaerstraat. Toen Raimundo daar rond 4 uur 's nachts wilde binnengaan kreeg hij de volle laag. In totaal werden er elf schoten op hem afgevuurd. M.P. ontkent dat hij degene is geweest die de schoten heeft gelost, zoals zijn twee metgezellen beweren. Hij beschuldigde L.C.. die voor zijn aiindod al «-order is !'«■- recht en wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Het was overigens ook L.C., die de politie kort na de aanslag een tip gaf, zodat M.P en J. do C. konden worden op gepakt. J. do C. de enige die een motief had. wordt door niemand als de schutter aangewe zen. Het psychiatrisch rapport noemt het onverklaarbaar" dat hij de twee anderen, die met de zaak niets uitstaande hadden, voor zijn karretje heeft weten te spannen. Alle betrokkenen houden verder vol dat het nooit de bedoeling is geweest om Raimundo te doden. Hij moest slechts "een lesje krijgen' De rechtbank zal op 5 september uitspraak doen. Het CDA zal naar verwachting vandaag in het Kamerdebat geen oordeel uitspreken over de mo gelij ke terugkeer van de vroegere fractieleider Aantjes. Fractie voorzitter Lubbers stelt zich op het standpunt dat het besluit daarover genomen moet worden door Aantjes zelf, de ARP en de kiezers. Lubbers wil dat besluit in vol vertrouwen afwachten. Dat betekent dat hij zich niet zal ver zetten als Aantjes volgend jaar door de ARP weer op een ver kiesbare plaats op de lijst wordt gezet en bij de verkiezingen in 1981 in de Kamer mocht worden gekozen ARP-voorzitter De Boer verklaarde gisteren nog eens uitdrukkelijk „geen verhindering" te zien voor een terugkeer in de politiek van mr. Aantjes. In een televisiepro gramma zei hij het verzwijgen door Aantjes van diens lidmaat schap van de SS „begrijpelijk" te vinden in het licht van de omsan- digheden. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft zondag morgen in een woning aan de Diamantstraat een dode hond aangetroffen, die was gestikt in een koffer. De eigenaar, de 25-ja- rige Amsterdammer C. M. zei te gen de politie dat hij zijn hond wilde wennen aan het verblijf in kleine ruimten. Hij had het dier per ongeluk in een koffer zonder luchtgaatjes gestopt en was in slaap gevallen, aldus zijn verkla ring. Een broer van de man had de politie gewaarschuwd. Hij had zaterdag de hond ook al in de kof fer gevonden, maar hem nog net kunnen redden. DEN HAAG (GPD) - Het aanvullend rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie over de zaak- Aantjes zal alsnog door het kabinet vertrouwelijk aan de Tweede Kamer worden toegezonden. De regering heeft dit gisteravond meegedeeld. Vandaag debatteert de Kamer over deze zaak. Naar het zich overigens laat aanzien zal een meerderheid van de kamerfracties een terugkeer van Aantjes in de politiek afwijzen. Het kabinet heeft alsnog besloten het aanvullende Aantjes-rapport van oud-RIOD-directeur De Jong aan de Kamer te zenden, nadat het bestuur van dit instituut in een brief liet weten achter de in houd ervan te staan. Zowel PvdA als D'66 hadden hierom gevraagd omdat een dergelijk rapport vol gens hen niet bij de stukken voor het debat mocht ontbreken. Het RIOD wees er in zijn brief aan premier Van Agt en de ministers Pais (onderwijs) en De Ruiter (justitie) op, dat afgesproken was dat de onderzoekers De Jong en Van der Leeuw geen nader on derzoek naar het gedrag in de oorlog van de oud-CDA-leider zouden verrichten. Wel zouden zij hun eerste rapport, dat vorig jaar leidde tot het aftreden van Aantjes, aan een „kritische her waardering" onderwerpen. Bezwaren Premier Van Agt zei gisteravond voor de radio dat de regering be langrijke bezwaren had tegen de opzet van het aanvullende rap port van de heren De Jong en Van der Leeuw. „Wij hebben het rap port, vergezeld van kritische kanttekeningen, daarom terug gestuurd. Wat die kritische kant tekeningen zijn kan iedereen we ten, want de brief daarover aan de heren De Jong en Van der Leeuw is gepubliceerd" Premier Van Agt schrijft in zijn brief aan kamervoorzitter Dol man dat het kabinet bij zijn be zwaren blijft tegen het aanvul lende rapport van De Jong en Van der Leeuw. „Het voornaam ste bezwaar is niet weggeno men," aldus de regering. Gezien de brief van het RIOD ziet het ka binet echter geen reden meer het rapport aan de Kamer te onthou den. Dr. S. Patijn, de voorzitter van een van de twee commissies die de zaak-Aantjes hebben onderzocht, ziet daarentegen - na lezing van het rapport - geen reden waarom het niet openbaar gemaakt kan worden. „Ik zou daar geen problemen mee hebben", aldus Patijn. Hij voegde er aan toe dat de regering er beter aan had ge daan om haar reactie op het aan vullende rapport van De Jong en Van der Leeuw in dit geval ook niet openbaar te maken. DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks bestuur van de Academische Raad stelt de raad voor zich 5 sep tember tegen eventuele invoe ring van de twee-fasenstructuur voor het wetenschappelijk on derwijs uit te spreken. Zo'n struc tuurmodel kan wel later worden besproken als overlegd wordt over nieuwe studieprogramma's die van de bestaande afwijken. Het dagelijks bestuur van de raad, die het overlegorgaan is van de universiteiten en instellingen van wetenschappelijk onderwijs en adviesorgaan voor de minister van onderwijs en wetenschap pen, is tot zijn voorstel gekomen op grond van commentaren van de instellingen en van de secties en het commentaar van de be trokken commissie van de raad. Het bestuur heeft zich er gisteren nog eens over gebogen. De reacties werden geleverd op het voorontwerp van een wet dat mi nister Pais van onderwijs en we tenschappen in mei van dit jaar publiceerde. Uitgangspunt is daarin dat binnen vier jaar een afgeronde wetenschappelijke opleiding kan worden verzorgd, met uitzondering van de medi cijnenstudie. De afgestudeerde zou dan inzetbaar zijn in de sa menleving. Dit uitgangspunt stond al in de nota 'Hoger onder wijs voor velen' uit mei '73. Ook toen was het al afgewezen. Het dagelijks bestuur heeft de Aca demische Raad ook de vraag voorgelegd of in het advies aan minister Pais moet worden op genomen dat bij de voorgestelde twee-fasenstructuur de wet moet worden herzien. De doelstellin gen van het wetenschappelijk onderwijs kunnen dan niet de zelfde zijn. In de eerste fase zou den studenten eventueel geen er varing hoeven op te doen met we tenschappelijk onderzoek. De opleiding zou dan ook niet meer als wetenschappelijk mogen worden aangemerkt. Ook is wel vernomen, dat in het onderwijs in de twee-fasenstructuur het ele ment "bevordering van maat schappelijk verantwoordelijk heidsbesef" in het gedrang komt. Het verzorgen van andersoortige programma's zal voorts gepaard moeten gaan met heroverweging van de titulatuur die aan univer sitaire diploma's is verbonden. DELFT - Twintig Chinese studenten hebben gisteren tijdens een bijeenkomst in de Technische Hogeschool in Delft het diploma Nederlands ontvangen uit handen van dr.A.G.Sciaronei rechts). voorzitter vakgroep toegepas te taalkunde aan de TH. De studenten hebben de Nederlandse taal in zes maanden zodanig leren beheersen dat zij nu een technische studie' aan de TH kunnen beginnen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7