Kuststation bedreigd door satellietcommunicatie Voor vegetariër meer vitamines Hillegommer werkt aan veiliger auto Sjak Jansen Koetswerk los van onderstel 'COCON' KAN TEGEN EEN STOOTJE ontwerp bij weds trij a Scheveningen Radio bestaat 75 jaar Bijzondere post bij jubileum kuststation DINSDAG 28 AUGUSTUS jNSDAG door Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. De auto van de (nabije) toekomst: een robuust voer tuig, dat meer dan nu is afgestemd op veiligheid. Het zou wel eens een automobiel kunnen worden, waarin rem, gaspedaal en koppeling vervangen worden door 'tiptoets'-bediening, wat de mogelijk heid biedt het koetswerk apart op het onderstel te plaatsen. De klap van een botsing wordt dan niet alleen door kreukelzones opgevangen, maar vooral door een koetswerk (cocon) dat bij een en omhoog glijdt, dergelijk voertuig eindigen hun rit bij t aanrijding De inzittenden u ccii botsing dus niet tussen verwrongen "blik, maar schieten omhoog alsof ze in een opstijgende Jumbo-jet zitten. Hillegommer G.A. van der Vlugt heeft dat idee de afgelopen maan den op papier gezet. Hü zond het naar het Lips-Autotron, een automuseum in Drunen dat elke driejaar een internationale ont werpwedstrijd rond automobielen op touw zet. En viel daar prompt in de prijzen. Onveiligheid De Cocon is niet het eerste ontwerp van de Hillegommer. Van der Vlugt, die beroepshalve onder meer interieurs ontwerpt, worstelt al ettelijke jaren met de onveiligheid in auto's. Driejaar geleden ontwierp hij voor dezelfde prijsvraag een veilige auto met ingebouwd stuur, een verzonken pookje en beentun nels. Bij een botsing wordt de motor daardoor niet recht naar achteren gedrukt, maar naar opzij. Rondom het chassis zijn blik ken aangebracht om de kracht van botsingen te breken. Ook met dit ontwerp behaalde Van der Vlugt een prijs. Heelhuids Zijn nieuwe ontwerp 'Cocon' is weer op grotere veiligheid toege spitst. „Ik rijd dagelijks door het hele land. Ik zie de weg niet als circuit. Het gaat mij er niet om, dat ik zo snel mogelijk ter plaatse ben. Het enige wat ik van een auto eis is, dat ik 's avonds heel huids thuis weet te komen", zegt Van der Vlugt. De Autotron-wedstrijd is niet voor professionele auto-ontwerpers bedoeld. „Men wil amateurs stimuleren hun fantasie te laten gaan. Er zijn in Drunen naast serieuze ontwerpen ook knotsgek ke auto's te zien." „Autogek" Een amateur is van der Vlugt niet hij ontwerpt immers uit hoofde van zijn beroep. Hij had het dus gemakkelijker dan een 'echte' amateur. Daarbij komt dat Van der Vlugt. echtgenote en zoon verklaren stuk voor stuk „een beetje autogek" te zijn. „Als we een auto zien staan, kijken we meestal hoe (on)veilig die eruit ziet." Naar zijn zeggen herkende Van der Vlugt in het verleden al bij diverse auto's veiligheidssnufjes die hij zelf driejaar geleden in zijn eerste ontwerp aanbracht. De blokken rond het ehassis die de klap van een botsing moeten opvangen, noemt hij als voor beeld. „Ik wil niet beweren, dat de fabrikanten zich op mijn ontwerp gebaseerd hebben. Maar het bewijst wel, dat er in allerlei landen eender wordt gedacht", aldus de Hillegommer Optimaal Volgens hem biedt de Cocon inzittenden optimale veiligheid: de vaste verbinding tussen koetswerk en onderstel is daarin losgela ten. Het koetswerk ligt op een rail in het onderstel en sluit er met een flankbescherming- en montagering op aan. Een klap met een vaart van 70 kilometer per uur wordt volgens Van der Vlugt met zijn Cocon teruggebracht tot een botsing met hooguit 40 kilometer per uur ,De Cocon schiet namelijk door de botsing naar voren en vangt daardoor een groot deel van de klap op. En een klap met 40 kilometer per uur overleef je wel" verwacht Van der Vlugt. Haalbare kaart Afgezien of zijn ontwerp financieel en economisch bezien in de praktijk een haalbare kaart zal zijn, kan de Hillegommer, in het geval fabrikanten zijn ontwerp mochten uitwerken, geen aan spraak maken op vergoeding. ,Maar het gaat mij niet om geld", verklaart hij. De prijs van 500 gulden, die hij nu heeft mogen opstrijken is voor Van der Vlugt dan ook hooguit een aanmoedigingspremie om voort te borduren op zijn idee over veilige automobielen. Van der Vlugt toont zijn ont werp op papier. Als de Hille gommer. die zegt een beetje au- togek" te zijn. Als Van der Vlugt Of/-I/-I-n "UiIr ik- A ücll door auto ziet staan "kijk ik meestal hoe (on)veilig die eruit ziet". werd Pep den Steei IJMUIDEN - Het Nederlandse radiostation voor de scheepvaart „Scheveningen Radio" bestaat 75 jaar. Het bereiken van deze mijlpaal in de radiotelegrafische histo rie van „de schakel tussen wal en schip" wordt volgende maand uitgebreid gevierd. Want hoewel voor Schevenin gen Radio, (in vakkringen bekend als „kuststation PCH") de seinsleutel nog altijd onmisbaar is, daagt aan de hori zon de communicatie per satelliet. Om die reden krijgt de komende viering van het 75-jarig bestaan min of meer het karakter van een „eeuwfeest, nu het nog kan" coni-apparatuur ook met andere radiostations dan die van Marco ni contact mocht onderhou- Gezapig Vier dagen zijn er uitgetrokken om het heuglijke feit met de nodige festiviteiten te omkleden. Een grote maritieme manifestatie vormt op zaterdag 8 september het sluitstuk van deze luisterrijke viering, die in schril contrast staat met de aandacht die in 1954 werd besteed aan het 50-jarig be staan van hetzelfde kuststation. Het enige dat het nu nog in dienst zijnde personeel zich daarvan weet te herinneren, is dat er bij de koffie een koek werd gepresen teerd. Scheveningen Radio startte in 1904 met het radiotelegrafisch door geven en ontvangen van berich ten naar en van schepen. Acht jaar eerder, in 1896, had Marconi, de uitvinder van de draadloze te legrafie, het alleenrecht verkre gen voor de uitwisseling van be richten met schepen op zee. Ne derland accepteerde dat mono polie echter niet en besloot een eigen kuststation in het leven te roepen. Niettemin duurde het nog tot 1906, voor de „marconist" aan boord van schepen met Mar- Directeur F. J. M. Jaspers van het Rijkskuststalion Scheveningen Radio: „De radiotelegrafie heeft de afgelopen 75 jaar eigenlijk een wat gezapig bestaan geleid. De dienstverlening aan de scheep vaart berustte 75 jaar geleden helemaal en nu nog gedeeltelijk op de morse-telegrafie. De sein sleutel is nog steeds onmisbaar Maar op 19 juli van dit jaar is de Inmarsat-overeenkomst onder tekend. Dat wil zeggen dat het voor schepen mogelijk wordt om satellietcommunicatie te gaan plegen. En daarmee komt de ra diotelegrafie op losse schroeven te staan, want per satelliet kan in gewoon „klare taal" gecommuni ceerd worden. Te verwachten is dat eerst grote DEN HAAG - Een voe ding zonder vlees- en melkproduktcn kan, hóeft niet altijd schade lijk voor de gezondheid te zijn. De strenge vege tariër die ook eieren, melk en kaas beschouwt als dierlijke produkten zal wel moeten zorgen voor extra vitamines, wil zijn overtuiging niet ten koste gaan van zijn eigen lichaam. Kellogg, producent van onder andere haver- moutprodukten, waar schuwt de potentiële klanten tegen te eenzijdi ge voeding. Omdat het concern de verkoper van een produkt is en om de kans op verscholen reclame in de waarschu wende brief te voorko men, hebben we wat meer informatie over ve getarisch eten ingewon nen bij het Voorlich tingsbureau voor de Voe ding in Den Haag. Dat heeft er een boekje aan gewijd. Daarin staat onder meer dat een volkomen plantaardige voeding niet voor iedereen aan te ra den is, omdat het vrij moeilijk is met uitslui tend plantaardige pro dukten een volwaardige voeding samen te stellen. Een voeding zonder vlees, vis of kip, waarbij wel melk, melkproduk- ten en eieren worden ge bruikt, kan echter aan alle door de moderne voe dingswetenschap gestel de eisen voldoen, schrijft het voorlichtingsbu- Een zuiver vegetarisch dieet levert te weinig vi tamine B, speciaal vita mine B-12, dat alleen in dierlijk voedsel aanwe zig is, aldus Kellogg, Het voorlichtingsbureau voor de voeding beves tigt dit volmondig. Na vele jaren leven op zo'n dieet kunnen zich symp tomen van vitamine B- 12-tekort openbaren, bijvoorbeeld een ver slechtering van het cen trale zenuwstelsel. Deze vegetariërs wordt aan bevolen extra vitamine B-12 te slikken, uiter aard vóór het aftake lingsproces. Ook het mineraal ijzer moet in het oog worden gehouden. De opname van ijzer uit vlees is twee tot vier keer zo groot als uit ander voedsel. Ook al kan de hoeveelheid ijzer in vegetarisch eten groter zijn dan in vlees, het wordt niet zo snel opge- Eieren zijn volgens Kel logg een goede bron voor ijzer. Ook het eten van voedsel met vitamine C samen met ijzerbronnen verhoogt de ijzerabsorb- tie. Vitamine D. calcium en jodium moeten ook aan het streng vegeta risch dieet worden toege voegd om een bevredi gende voeding te waar borgen. Zoals het een deskundig bureau betaamt, waar schuwt de voedingsvoor lichting dat men niet meer dan 2 tot 3 eieren per week moet eten, omdat ze naast verschillende goe de stoffen ook cholesterol bevatten. Zoals bekend, is cholesterol mede-ver oorzaker van hart- en vaatziekten. Appelstroop is ook geschikt om het ij zergehalte in het lichaam op peil te houden, maar die is weer minder goed voor de tanden. Hoogwaardig eiwit is een andere noodzakelijke stof die volgens het bureau niet zomaar kan worden gemist. Plantaardig eiwit uit peulvruchten, zoals bonen en erwten en uit graanprodukten, heeft een lagere biologische waarde dan uit dierlijke produkten. Het eiwit van vlees, vis en kip kan wor den vervangen door het dierlijk eiwit van eieren, melk en kaas. schepen zullen worden uitgerust met satelliet-terminals. Een kostbare zaak, want dit scheeps- gedeelte is erg geavanceerd. Vrijwel alles kan worden geau tomatiseerd. Niettemin zal het voor schepen boven 1600 ton, overeenkomstig het Verdrag van Londen verplicht blijven, naast de satelliet-terminals de be staande conventionele appara tuur aan boord te handha- Overigens zijn er momenteel naast de radiotelegrafie nog andere mogelijkheden om de communi catie met schepen te verzorgen. Al naar gelang de apparatuur die zich aan boord bevindt van het schip waarmee men contact wil hebben, is er de mogelijkheid van radiotelefonie, de Marifoon (voor gesprekken met schepen op kor te afstand) en de zgn. TOR (telex over radio), waarbij de berichten aan boord op papier ontvangen worden. Noodverkeer Naast het commerciële berich tenverkeer verzorgt Schevenin gen Radio ook de Radio Medi sche Dienst, waarbij door sche pen in geval van een ernstige zie ke om een arts gevraagd kan worden, en het uiterst belangrij ke radio-noodverkeer. Wanneer door Scheveningen Radio zelf of een ander kuststation aan de Noordzee een S.O.S.-bericht wordt ontvangen van een in nood verkerend schip, dan wordt dat bericht via de speciale noodfre- quentie met vaste tussenpozen uitgezonden, en kunnen schepen in de buurt die het bericht ont vangen, eventueel assistentie verlenen. Voorts verzorgt het kuststation ook de weerberich ten voor de scheepvaart, zoals storm waarschuwingen. Bij het radiostation, dat 24 uur per dag in de lucht is, werken 150 mensen. Er worden via veertig radiokanalen per maand gemid deld 40.000 gesprekken en be richten verwerkt. Hoewel de naam van het station anders zou doen vermoeden, is Scheveningen Radio gevestigd in IJmuiden. Oorspronkelijk, bij de oprichting in 1904, is men wel in Scheveningen begonnen, maar in 1926 verhuisde het kantoor en het ontvangstgedeelte naar IJmui den. Tegenwoordig staan alleen nog de zenders in Scheveningen, om storingen van de eigen ont vangst te vermijden. Scheveningen Radio heeft zich bij de viering van zijn 75-jarig be staan verzekerd van de sympathie van de Nederlandse filatelis ten (postzegelverzamelaars)Vanaf 15 augustus kunnen aan alle postkantoren in Nederland gefrankeerde brieven worden afge geven die van een speciaal stempel zullen worden voorzien. Deze brieven zullen aan boord van het rijkskabelschip Directeur Gene raal Bast op 8 september de tocht meemaken van de catamaran race tussen IJmuiden en Scheveningen Naast het datumstempel en een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen stempelvlag krijgen deze zeepoststukken in Den Haag een tweede stempel. Daarna zullen zij bij de geadresseerden worden bezorgd. Op 2 mei van dit jaar overhandigde mevrouw N. Smit-Kroes, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de eerste exemplaren van een speciaal voor het 75-jarige rijkskuststation ontworpen postzegel aan de voorzitter van deStichting Filatelie.de heer F. J. C. Schipper. Een poststuk voorzien van deze zegel(s) en gemerkt met de speciale 8-september-stempelafdrukken lijkt een aantrekkelijke filatelis tische bijzonderheid. Festiviteiten De festiviteiten rond het 75-jarig bestaan spelen zich ook groten deels af in IJmuiden-Velsen. Zo worden alle Velsenaren die net als het kuststation in september hun 75e verjaardag vieren, uitge nodigd voor een verjaardagsvisi te. In de RAI in Amsterdam wordt ter gelegenheid van het 75-jarig ju bileum van het Rijkskuststation op 6 september een symposium gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door vrijwel alle scheepvaartgebonden instanties. Na afloop van het symposium, dat als tweede officiële gebeurte nis op het feestprogramma prijkt, worden de directie van het kust station en een aantal genodigden ontvangen aan boord van Hr. Ms. patrouillevaartuig „Fret". Een marine-ontvangst die ook voor het publiek perspectieven opent. Het vaartuig zal namelijk voor de tijd dat het in IJmuiden vertoeft, op bepaalde uren voor bezichti ging toegankelijk zijn. Zoals te doen gebruikelijk bij offi ciële ontvangsten, worden te genbezoeken afgelegd. Een dele gatie van de Fret komt de vol gende dag een kijkje nemen op het kuststation. Diezelfde dag, vrijdag 7 september, biedt de directie van PCH het gemeentebestuur van Velsen een ontvangst aan aan boord van het rijkskabelschip „Directeur-Ge neraal Bast" Tijdens de midda guren mag het publiek ook op dit bijzondere vaartuig een paar uur tjes rondneuzen. De dag zal wor den afgesloten met een muzikale show door de IJmuider Harmo nie, waaraan 180 muzikanten hun medewerking verlenen. Zeilrace Zaterdag is de dag van het klapstuk van de feestelijkheden. „Als het weer niet tegenwerkt, verwach ten we toch zeker zo'n tiendui zend bezoekers", aldus directeur Jaspers. Die bezoekers mogen een plaatsje zoeken op de pieren, het strand en elk ander willekeu rig plekje aan de waterkant van waar zij het spektakel kunnen gadeslaan. Dat spektakel is eigelijk tweeledig. Om elf uur valt het startschot voor een officiële internationale race met catamarans naar Sche veningen. „Het publiek zal be hoorlijk aan zijn trekken ko men", vertelt de heer Jaspers. Het is niet de bedoeling dat de circa vijftig vaartuigen zo snel mogeli jk naar het einddoel varen. Er zal een speciale route dienen te worden afgelegd. Niet alleen bij IJmuiden maar ook bij Bloe- mendaal, Zandvoort, Noordwijk, Katwijk en Wassenaar zullen de symi Harr kleurige schepen van de weiThomó strijdzeilers dicht onder de ku: festr komen en zeker zorgen voor ee voor spectaculaire show. Na aankom: een •bij de Pier in Scheveningen zi mali staatssecretaris mevrouw I niet: Smit-Kroes de prijzen uitreikei zoek Vier bokalen voor de winnaars i beke de verschillende categorieën e nen een extra bokaal voor de ee; ande staankomende zeilequipe. Ve: moe tegenwoordigers van de pei derd worden in de gelegenheid gestel scha aan boord van de Directeur-G( tent< neraal Bast het wedstrijdverloo Hoe: te volgen. Toen 1 zijn Reddingsactie Terwijl de ranke zeilbootjes hu sportieve tocht uitvaren, Zé klokslag twee uur spektakc nummer twee binnen de pierei van IJmuiden worden opge vóerd. Op een voor het publiek zo begri. pelijk mogelijke manier zal tei gehore worden gebracht wa Scheveningen Radio doet in ge val van een ramp op zee. Eei grootscheepse reddingsactie za niet alleen kunnen worden gade geslagen, maar zal tevens doo middel van een groot aantal luid sprekers voor het publiek „hooi baar" worden gemaakt. Het pu bliek zal de gesprekken kunnei volgen die door de mensen vai het kuststation worden gevoerc met assistentie verlenende in stanties. Slachtoffers zullen wor den afgevoerd van het schip aar boord waarvan zich een explosit heeft voorgedaan. Vanuit d( lucht zal met behulp van een he likopter een beloodsing plaati vinden. Bureau Wijsmuller za zich belasten met de blussings werkzaamheden. Het Rodt Kruis, de IJmuider Reddingsbri gade, de Koninklijke Noord- er Zuidhollandse Reddingsmaat schappij, de Koninklijke Marine ambulancevervoerbedrijf Kloos terhuis, het Duikteam IJmond Zij allen zullen een werkzaam aandeel hebben bij de audiovi suele reddingsactie, die vanaf de Seinpostweg onder anderen door circa driehonderd genodigden zal worden gadegeslagen. Waar nodig, zal de operatie van commentaar worden voorzien door Frans van Dusschoten. Om streeks vier uur hoopt men de hele zaak „onder controle" te hebben. Het spektakelstuk zal op dezelfde wijze worden afgesloten als het wordt ingeluid. Op de mu zikale klanken van de Haarlemse Postharmonie!

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4