Regeling voor verkoop woningen teruggenomen éfH? 'Geen winkelconcentratie „Stedebouwkundige hulp overval-methode Wethouder geïrriteerd over CDA-amendement Geen geld voor VOS- leidsters Karrewiel-eigenaar: Stoppendat valt beslist niet mee ^DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 ^Bij parkeergarage Levendaal/St. Jorissteeg 2 uLEIDEN - Er mag bij een eventueel op het terrein van de voormalige Sanders-fabrieken (hoek Leven- l.u daal/St. Jorissteeg) te bouwen parkeergarage geen nieuwe concentratie van winkels ontstaan. Dat is in strijd met het idee om winkels in de binnenstad *17 te concentreren. uiDat zei het PvdA-raadslid Ranner gisteravond bij de eri behandeling van het bestemmingsplan voor het Sanders-complex in de gemeenteraad. Hij pleitte stil voor kleinschalige winkels bij het complex, elk 1 u niet groter dan 50 vierkante meter. Het socialisti sche raadslid pleit bovendien voor enkele dienst verlenende bedrijven met baliefunctie bij het u. complex. Zulke bedrijven hoeven immers, zo zei Ranner gisteravond, niet noodzakelijkerwijs in de binnenstad gevestigd te zijn. Ranner hekelde het gedrag van de eigenaar van het Sanders-complex, de aannemer Bakker uit Nieuw- Vennep. Zonder overigens het bedrijf bij naam te noemen sprak hij over "een project-ontwikkelaar die er op aast om een financieel slaatje te slaan uit kennis van gemeentelijke beleidsvoornemens". Bakker heeft in een aantal brieven vergaande voor waarden aan de gemeente gesteld, wil hij bereid zijn om op het Sanders-terrein een parkeergarage in opdracht van de gemeente te bóuwen. De San- ders-grond moet dan geruild worden tegen "ge meentegrond op goede stand" waarop Bakker dan ongeveer 80 appartementen of eengezinswoningen in de premiekoopsector wil neerzetten. Bovendien moet de gemeente procedures op gang brengen om Bakker nog een keer 80 premiekoopwoningen aan de Morsweg (voormalig terrein van vleesfabriek Van der Berg) te laten bouwen. Op het Sanders-ter rein zouden ook 50 premiekoopwoningen kunnen worden gebouwd, naast een parkeergarage. Ook Beijen (PPR) was niet te spreken over deze han delwijze. Hij vond het ongerijmd dat de aannemer een bouwvergunning zou kunnen "kopen via het complex aan de Morsweg". "Maar", aldus Beijen, "dat schijnt allemaal te kunnen als je grond op een belangrijke plaats in eigendom hebt". Om te voorkomen dat de parkeergarage een al te le lijk gebouw wordt diende Beijen gisteravond een voorstel in dat mogelijk moet maken om aan de rand van het Sanders-complex grotendeels wonin gen, winkels en dienstverlenende bedrijven te bouwen. Beijen wil met zijn voorstel andere moge lijkheden langs de rand van het complex groten deels uitsluiten. Interieur van 't Karrewiel. Op de voorgrond de bekende stamtafel, ook wel kletstafel genaamd en aan het plafond één van de vijf authentieke karrewielen. Deze zullen samen met de rest van het interieur worden ge veild. V y y .veiling houden LEIDEN - Een geïrriteerde wethouder Waal heeft gister avond in de raadsvergadering een voorstel om regels en normen vast te stellen bij de verkoop van gemeentelijk woningbezit teruggetrokken. Hij deed dat nadat de ge meenteraadsfractie van het CDA naar zijn mening rijke lijk laat mét een amendement op het voorstel van burge meester en wethouders was gekomen ri Waal: "Het gaat niet aan om in dit e stadium nog amendementen in te dienen". Ook de fractieleider van de Partij van de Arbeid, Peters maakte zich boos op CDA- u woordvoerster Kokxhoorn. "Dit n had u al maanden eerder kunnen indienen. Het is begrijpelijk dat het college de zaak terugdraait. Maar nu wordt wél de hele raad e gestraft", aldus Peters, ïl Desondanks stemde de Partij van de Arbeid-fractie enkele minu- j] ten later tegen een voorstel van s Beijen (PPR) om alsnog te beslis sen over de verkoopregeling. Dat gebeurde na afloop van een schorsing. Peters zei toen dat het amendement van het CDA toch waardevolle elementen bevatte, die eigenlijk weer in commissie- i overleg moesten worden behan- deld. Het voorstel van Beijen werd ver worpen, zodat de hele regeling LEIDEN - Een meerderheid van de Leidse gemeenteraad heeft gis teravond besloten om niet terug te komen op een beslissing die de raad in maart vorig jaar nam. Toen werd besloten om geen geld beschikbaar te stellen voor het werk van de begeleidsters van VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving)-cursussen. De gemeenteraad vond destijds dat er geen fundamenteel verschil is tussen vrijwilligerswerk en het werk van de VOS-begeleidsters Volgens het raadslid mevrouw Passchier (PSP) heeft de raad niet genoeg rekening gehouden met het feit dat het bij de VOS gaat om "emancipatorisch vor mingswerk". Mevrouw Van Dongen (PvdA) zei dat de VOS- begeleidsters in feite het werk doen wat door betaalde krachten gedaan moet worden. De VOS-werkgroep was destijds in beroep gegaan tegen de raadsbe- slissing. Een commissie uit de gemeenteraad (met uitzondering van het raadslid J. van der Put ten) vond dat het bezwaar moest worden afgewezen. Een meer derheid van de raad stelde zich gisteravond achter dat advies. De PartO van de Arbeid bleek ver- Wethouder Tesselaar liet overigens doorschemeren in de toekomst niet negatief te staan tegenover subsidie voor de VOS-werk- zaamheden. Passchier noemde dit "een lichtpuntje". Zij wees er op, dat de ledenvergadering van de Leidse Partij van de Arbeid zich vóór subsidie aan de VOS heeft uitgesproken. opnieuw door raadsleden in di verse commissies moet worden bekeken. Het CDA-voorstel dat de opschud ding veroorzaakte hield in dat ook mensen die niet geregi streerd staan als woningzoeken de, maar toch aan alle Leidse huisvestingsnormen voldoen, in aanmerking moeten kunnen ko men voor de koop van een ge meentewoning. Het moet dan wel zo zijn dat geen enkele wél-gere gistreerde woningzoekende be langstelling heeft om de betref fende woning te kopen Het CDA had eerder voorgesteld om de woningen niet zoals het college wil— onder de inschrij vers te verloten, maar om een veiling te houden. Daar zouden overigens alleen kandidaten mogen meedoen die voldoen aan de normen voor een woonver gunning in Leiden. Het CDA ge looft dat een veiling het meeste zal opleveren voor de gemeente kas. Er zou bovendien een boete en een kettingbeding moeten worden opgenomen dat garan deert dat bij verdere verkoop de woning voor de Leidenaren be schikbaar blijft. Het hele idee om de woningen te veilen zal in de gemeenteraad echter geen meer derheid halen zo bleek gister avond. Zo verklaarde Bordewijk (PvdA) dat hij van een veiling geen hoge re opbrengst verwacht en Beijen dat huizen niet het voorwerp van "prijsopdrijving en speculatie" mogen worden. Vrijwel unaniem toonde de raad zich verheugd over de ontwerp regeling, die aan willekeur bij de verkoop van gemeentewoningen een einde moet maken. Werd vroeger gewerkt met een be staande lijst van gelnteresserden, nu moet op te verkopen wonin gen worden ingeschreven. Glau- bitz (D'66) is van mening dat de loting tussen gegadigden in het openbaar moet gebeuren. Hij kwam ook met het idee van een boete- en kettingbeding. Lange- rak (WD) kwam met het voorstel om de loting niet door het college maar door een notaris te laten doen. LEIDEN - "Een overval-metho de" Zo noemde het PSP-ge- meenteraadslid J. van der Putten gisteravond de wijze waarop burgemeester en wethouders van Leiden een 200.000 gulden kos tend voorstel aan de gemeente raad hebben gepresenteerd. Dat geld is bestemd voor hulp van een stedebouwkundig bureau dat op de afdeling stedebouw van gemeentewerken gaat bijsprin gen om het bestemmingsplan voor de Stevenhofjespolder op tijd (binnen een aantal maanden) klaar te krijgen. Van der Putten gaat niet akkoord met de manier waarop raadsleden het voorstel aan het einde van een commis sievergadering in de handen ge drukt kregen. Hij is ook bang dat de hoge kosten van externe des kundigen zich zal wreken in het aantal goedkope (woningwet-) woningen dat Leiden in de Ste venshof kan neerzetten. Die vrees is niet terecht, vond wet houder Waal (ruimtelijke orde ning) gisteravond. Eerder is de subsidie die Leiden van het rijk voor het bouwen in de polder krijgt van invloed op het aantal woningwetwoningen. Het ver wijt van een "overval" vond hij ook onterecht. Volgens Waal zal deskundige hulp bij het maken van een plan voor de Stevenshof er toe bijdragen dat ook de bestemmingsplannen voor Roomburg (Leiden-Oost) en de Leeuwenhoek (bij de Wasse- naarseweg) op tijd klaar zijn. Het college is niet van plan om van de afgesproken volgorde van be stemmingsplannen - éérst Leeuwenhoek en Roomburg, dan de Stevenshof - af te wijken, al dus de wethouder. Hij zei dit in antwoord op vragen van raadslid Beijen (PPR). Volgens Hoeven (CPN) moet er in de Stevenshof zo snel mogelijk worden gebouwd om in de be hoefte aan woningen voor alleen staanden en stellen te voorzien. De raad ging unaniem akkoord met het voorstel van het college LEIDEN - Voor de vierde achter eenvolgende keer is gisteravond in de beide Leidse zwembaden "De Zijl" en "De Vliet" de natio nale zwemvierdaagse van start gegaan. Bijna 1900 Leidenaars trotseerden het gure weer en namen om exact zeven uur een koele duik om ver volgens een afstand van 500 me ter af te leggen. Volgens de heer Caron van de Leidse sportstich ting is dit een wat tegenvallend aantal. "Maar", aldus Caron, "Ik heb goede hoop dat zich van avond alsnog een aantal mensen zal opgeven. Dat kan in beide zwembaden". Op de foto enige van de 983 zwem mers die gisteravond hun baan tjes trokken in "De Zijl" Aan de lange rij verdwenen "klassieke'' Leidse restau- rants zal over enkele weken ook die van "t Karrewiel" worden toegevoegd.Zoals gis teren in deze krant werd ver meld zal dit bekende hotel restaurant in navolging van ondermeer het "Schutters hof. "Het Gulden Vlies", "Auberge de Witte Singel "Royal". "Centraal", 'De Harmonie", "De Vergulden Turk"en restaurant "Van der Heijden" op vrijdag 7 sep tember zijn poorten definitief sluiten In het fraaie.kapitale pand aan de Steenstraat zal het zoveel ste Chinese restaurant van Leiden worden gevestigd. Trieste bijkomstigheid is dat de 15 personeelsleden van 't Karrewiel, dat wordt overge nomen door een groep Chine zen die hun werkterrein tot op heden hadden beperkt tot de omgeving van de Veluwe, op straat komen te staan Eigenaar A. Timp maakte gis termiddag een lichtelijk aan geslagen indruk. In zijn werkkamer, die gelegen is bo ven de keuken van het sfeer volle restaurant, vertelt hij over het (rijke) verleden van t Karrewiel, de begintijd en over zijn definitieve beslis sing om er een punt achter te zetten "Het is geen ademnood dat mij noodzaakt om de tent te slui ten maar hel is een complex van factoren die uiteindelijk tot deze trieste beslissing heeft geleid. Hou het maar op een combinatie van financiële moeilijkheden en privé-rede- nen. Over dat laatste ivil ik liever niet uitwijden, dat wil ik graag echt privé houden" Het feit dat alle 15 personeelsle den op straat komen te staan gaat de bijna 57-jarige, gebo ren en getogen Leidenaar Toon Timp danig aan het hart. "Vooral omdat een aan tal van hen al jaren bij mij werkzaam is. Voor hen vind ik het vreselijk rot. maar ik kan echt niet anders. Ik heb mijn uiterste best gedaan om de zaak te verkopen aan een Hollandse eigenaar met de voorwaarde van overname van het voltallige personeel Anderhalf jaar ben ik daar voor bezig geweest maar het is me uiteindelijk met gelukt. Dit pand is uiteraard een vermogen waard en dat kon niemand op tafel leggen, be halve die Chinezen. En die willen uitsluitend met Chi nees oersoneel werken" De reactie van het personeel op Timps besluit was er een van berusting. "Vorige week, toen bij mij de kogel door de kerk was, heb ik het personeel van mijn besluit op de hoogte ge steld", aldus Timp. "Uiter aard uias iedereen onder de indruk en diep teleurgesteld, ondanks dat ze het ergens hadden troelen aankomen. De sfeer is er gelukkig niet door verpest. Alles loopt gewoon door tot en met volgende week vrijdag. Dan zal alles als een nachtkaars uitgaan, en dat zal verdomd niet meevallen" Toon Timp kocht 't Karrewiel indertijd voor ongeveer drie ton van zijn vader. In het pand was op dat moment de lunchroom "Americain" ge vestigd, één van de dertien "Biesiot-filialen". De firma Biesiot had in die tijd acht vestigingen in Leiden en vijf in Den Haag. Timp: "Met die koop haalde ik gelijk een heleboel schulden op m'n nek. In het begin had ik werkelijk geen nagel om aan m'n achterste te kunnen krab ben. Langzaam heb ik de zaak opgebouwd. Noodgcdivongen heb ik een heleboel zelf ge daan,dag en nacht u>as ik be zig" Aanvankelijk was 't Karrewiel, dat op 13 mei 1953 werd ge opend. uitsluitend een cafe- restaurant. Boven de zaak, die haar naam heeft te dan ken aan de architect die voor de verlichting een karrewiel had uitgekozen, woonde een aantal mensen. "Die heb ik er langs de weg der geleidelijk heid uit kunnen krijgen.zegt Toon Timp, 'zodat ik de bo venverdieping kon ompou- wen tot hotelruimte met een accommodatie van 12 kamers met 22 bedden. Die kamers hebben bijna altijd vol geze ten. tot op de dag van van daag. Ja, wanneer je zo'n zaak helemaal zelf hebt opge bouwd dan doet het vreselijk veel pijn om er op een gegeven moment mee te moeten stop pen Bovendien is het voor een stad als Leiden een behoorlijk verlies" Deze mening is ook Wim Vis- scher, voorzitter van de afde ling Leiden van Horeca Ne derland. toegedaan. "Met het verdwijnen van 't Karrewiel ontstaat er m het centrum van de stad een groot gat op hore- cagebied"aldus Wim Vw- scher. '"t Karrewiel was een zaak met een bepaalde stijl die je nu nauwelijks meer aantreft. Dit verlies zal z'n weerslag hebben op de totale horeca in Leiden, omdat de binnenstad nu weer wat min der aantrekkelijk wordt". Stop met roken Op 3 september begint in Leiden een vijfdaagse cursus om te stoppen met roken. De cursus, die wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva, Vrouwen- steeg 11 wordt georganiseerd door de Stichting Leven en Gezondheid. De avonden be ginnen steeds om acht uur en duren ongeveer anderhalf uur. Het cursusgeld voor de vijf avonden en een nazorgavond bedraagt 50 gulden. Dat krij gen de deelnemers terug wan neer zij er achteraf van over tuigd zijn dat het niet heeft geholpen. Voor meer informa tie of aanmelding voorde cur sus kan men 030-781366 bel len. Dagje openbare wer ken In het gemeentelijk informatie centrum in de hal van het stadhuis is op het ogenblik een tentoonstelling te zien onder het motto "Een dagje openba re werken". De expositie geeft aan de hand van foto's en kor te bijschriften een beeld van de activiteiten van gemeen tewerken die zich op een wil lekeurige dag in het voorjaar van 1979 in Leiden afspeel den. Onder meer worden in beeld ge bracht: restauraties van ge bouwen en bruaaen. herstel taal werden 332 maatvissen gevangen met een gewicht van 26300 gram. De uitslag was: 1. W. v. Loon 3725 gram(32 stuks), 2. J. Moenen 3005(36). 3. C. Hoppenbrou wer 2340(29). 4. W. Teske 5. G. Kleijn 2780(10), 6. M. Hoogkamer 2320'8). 7. H. Schouten 2270( 7), 8. C. Schou ten 1450(5). 9. D. v.d. Bent 1360i5i, 10. E. Gcrtenaar 1330(6). novatieen nieuwbouwherbe strating en herindeling, aan leg groenvoorzieningen en wijkverbetering. De tentoon stelling is te zien tijdens de openingsuren van het stad huis. 2280(26), 1980(27), 1685(26), 1875(22), 1445(22), 1320(19). 1255(19). 5. F. 6. J. Zandbergen Helversteyn v. Loon J. Sinteur Anjerfonds Hengelsport(2) Hengelsport! 1) "De Gulden Voorn" viste een wedstrijd op de Westemder- plassen in Aalsmeer. De uit slag was l. H. v. Alphen jr 8470(20), 2. H v. Alphen sr 4750(14). 3. B. Velthuijzen 3180(8). 4 W.Lardee 3000'12), Het Anjerfonds Zuid Holland heeft het Leidse volksdansen semble "Achalay" een subsi die van tienduizend gulden toegekend. Het geld ls bestemd voor de aanschaffing van een nieuwe geluidsinstallatie, kostuums en andere attribu ten. Zoals bekend werd het dansen semble in 2februari getroffen toen de school De Horst aan de Hoge Morsweg in brand vloog. De meeste bezittingen van "Achalay" gingen bij die brand verloren Dr. Klabbers op leerstoel toekomstkunde LEIDEN - Voor de eerste leerstoel toekomstkunde in ons land. die eni^e jaren geleden is ingesteld aan de rijksuniversiteit van Lei den, is een bijzonder hoogleraar benoemd met ingang van 1 sep tember. Het is dr. H.J.H.G Klab bers, wetenschappelijk hoofd medewerker aan de faculteit der sociale wetenschappen aan de katholieke universiteit van Nij megen. De leerstoel is destijds aangevraagd door de stichting bevordering wetenschappelijk toekomstonderzoek (Beweton) in Den Haag

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3