Nog een paar jaar wachten op nieuwe Montessori-school I Uiterste datum voor indienen winkelplan PARKEERPLAATS ZONNEVELDWEG WENS RAAD LEIDERDORP OVER ANDER GEBRUIK OUDE GEMEENTEHUIS Mevrouw Kappeyne: VVD moet altijd financieel remmen Virtuoos concert van Toebosch Duizendste kijker met kabel-tv in Warmond Orgelconcerten DINSDAG 28 AUGUSTUS 1$DINS LEIDERDORP - De gemeente raad van Leiderdorp, die voor het laatst in het oude raadhuis vergaderde, is gisteravond ak koord gegaan met het be stemmingsplan Centrum. De raad was vol lof over het voor gelegde plan, maar betreurde het dat er weinig kon worden gezegd over de bestemming van de raadhuisbuurt voor het oude raadhuis en directe om geving zal achteraf nog een be stemmingsplan moeten wor den ingevuld in het plan. Wethouder Meerburg (CDA) van ruimte lijke ordening en openbare werken zei dat de beslissing tot het maken van een dergelijk "postzegelplan" niet van har te door het college van burgemeester en wethouders is genomen. Men is ech ter hiertoe gedwongen, omdat de mid denstandsplannen nog niet zijn afge rond. "We betreuren het, dat we deze plek niet kunnen invullen", aldus de wethouder. De raadsleden Gordijn (PPR) en Leijnse (PvdA) stelden voor de middenstan ders een uiterste termijn te geven voor hun plan om in het oude raadhuis een aantal winkels te vestigen. Zij dachten hierbij aan 1 januari 1980. Men wil vooral aandringen op spoed, omdat leegstand van het oude raadhuis als zeer ongewenst wordt beschouwd. De raad was wél van mening, dat de mid denstand eerst een kans moet krijgen. Pas in het uiterste geval zal naar andere mogelijkheden moeten worden ge zocht waarbij Stuivenberg (WD) met de suggestie kwam het raadhuis te verhuren als kantoorpand of als stu dentenhuisvesting. Wethouder Meerburg antwoordde, dat hij wel wat voelde voor een uiterste da tum voor de middenstandsplannen, maar hij wilde geen uitpraak doen over de vraag, of die datum inderdaad 1 ja nuari van het komend jaar zou moeten zijn. Binnenkort zal hij weer een ge sprek hebben met de middenstanders. Hij hoopt dan te vernemen hoe zij hun laatste plannen, die niet erg goed zijn ontvangen, hebben gewijzigd. "Maar een winkelconcentratie stellen we nog steeds op prijs", zo zei hij. Schietvereniging De raad besloot, met 4 stemmen tegen, akkoord te gaan met een voorstel aan de schietvereniging De Vrijheid een aanvullende geldlening van 215.000 gulden te verlenen voor de betaling van haar schietbaan die in de Bloe- merd komt. Eerder was hiervoor al een gemeentegarantie van 202.100 gulden beschikbaar gesteld. Eén van de tegenstemmers, Hewitt (PvdA), vond dat het algemeen belang er niet mee was gediend, dergelijke geldbedragen uit te trekken voor de bouw van "zo'n schiettent". Ook de he ren Mommaas (PPR) en de Water (PvdA) vonden dat, gezien het karakter van deze sportactiviteit, de aanvullen de lening achterwege moest blijven. Houtkampgroep In tegenstelling tot het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders, ging de raad met één stem meer derheid akkoord met een voorstel van Hewitt, de subsidie aan de Stichting Houtkampgroep Leiderdorp op te trekken van 700 naar 1050. Ongegrond verklaard werd net bezwaar schrift van het bestuur van de Leider- dorpse tennisclub de Munnik. Deze vereniging zal de tarieven voor ver huur van haar tennisbanen moeten aanpassen aan het hogere tarief, dat door de raad wordt gewenst. Ook bezwaren ingediend tegen de bouw van een winkelcomplex met daarbo ven 25 flatwoningen in Winkelhof, werden ongegrond verklaard. Tenslotte ging de raad akkoord met de verbouwing tot moskee van het voor malige gebouwtje van de kruisvereni ging aan de Splinterlaan, dat gebruikt zal worden door de Islamitische Cultu rele Vereniging. Enige raadsleden tekenden daarbij wel aan, dat een dergelijk besluit verwach tingen bij andere religieuze minder heidsgroepen kan scheppen. Ook werd erop gewezen, dat het ongebruikelijk is voor dergelijke zaken subsidies te verlenen. Wethouder Meerburg antwoordde dat er bij deze mensen verwachtingen zijn gewekt in hun oude woonoord aan de Zijldijk hadden zij namelijk wel de be schikking over een gebedsruimte. Door de slechte staat van de behuizing is deze gebedsruimte afgebroken en een andere beloofd. Meerburg sprak van "de voortzetting van een reeds aanwezig gebruik". Wethouder I. Geh- ner (soc. zaken en cultuur) (WD) ver zekerde de raad tot slot, dat dit een uit zondering is. "En dat moet het blij ven", zo vond zij. Dinsdag Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werk zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uLEID tel. 130983. de Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 u daa NVSH-trefcentrum, middelenverko. j bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uu KWJ, Beweging Werkende Jongen Noordeinde 2a, klachtenspreekuur 17 te C uur; geopend ma. t/m vr. van 10-17 uiDat Zi Boa-pand, Oude Vest 79, vergaderi beh Zuid-Afrika project. Sai Stadhuis, commissie Volkshuisvestii voc economische aangelegenheden, 20 ui _je sch Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 i Donderdag Ranr Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofi Sa: open café avond, 21 uur. Vei Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsew no< 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, sprei uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Ke R gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur Architektenwinkel, Pieterskerkhof vrij advies, 20-21 uur, Z,J Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werk zen Advies Centrum, vr. van 14-16 u tel. 130983. TTZ Volkshuis, Haarlemmerstraat 73b, oj: §1/ sociëteit, 19-21 uur. ff Schouwburg, Oude Vest 43, commis Schouwburgzaken, 16 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, 20 u OEGSTGEEST - "Belangrijk is dat de emoties rond de aanvraag voor het oprichten van een nieuwe lagere school voor Montessori-onderwijs in Oegstgeest worden wegge nomen en de zaken eens rustig op een rijtje worden ge zet." Stichting voor Montessori lager-onderwijs i j.l.n.r.Ciska Voogd,Harry DOORSCHOTEN - ln het jonge rencentrum "De Lindehoeve" te Voorschoten trad mevrouw A. Kappeyne van de Coppello (VVD) gisteravond onder grote belangstelling op als gastspreek ster. Het gespreksonderwerp van de avond was: "Heeft de WD toekomst in de jaren '80"? Mevrouw Kappeyne van de Cop pello beantwoordde deze vraag VOORSCHOTEN - Nijvere bezoe kers van orgelconcerten zullen, als ze hun virtuozen opsommen, de Tilburger Louis Toebosch niet vergeten. Zijn programma in de Dorpskerk bevestigde gisteren die zekerheid, ofschoon het hem niet om vertoon te doen was. Een programma dat, zinrijk den kend, alles tot een eenheid sa mensmolt, kwam er niet. Dat ging moeilijk, omdat Toebosch graag met Toebosch eindigt in ei gentijdse stijlen. Aan zijn Prélu de et Fugue op 110, dat ik wel eens eerder hoorde, kleeft al wat slijtage. Niets veroudert sneller dan het nieuwe, al is de regel ge lukkig niet absoluut. Aantrekke lijker vond ik de toegevoegde "Improvisatie door Marleen en Louis Toebosch". Deze is weer van een andere stijl. Beneden be vende baslijnen, net als motorge ronk, boven voortreffelijk uitge voerd zangwerk op sopraan blokfluit. Door dit hoog en oer- diep te spelen wordt ruimtege voel opgewekt. Dan ontstaan Jan Klaassen- zotternijen: Toebosch is een grappenmaker. De overige muziek dateerde uit de periode tussen 1625 en 1725. De blokfluit had eerder "Malle Sij- mes" laten horen van de vrijwel onbekende Jacob van Noodt. Met orgel samen kwam een zeer sier lijke, dito weergegeven sonate in G van Bach aan de beurt. Voor orgel alleen leek een Praelu- dium in E van de Roomburger Vincent Lübeck een weggelopen Bach met tal van Bachiaanse elementen, minder uitgewerkt, maar mooi, helder, verkwikkend. Als openingsstuk had de organist een Cappricio sopra la Girol. Dit is de meta van Frescobaldi - de beroemde organist van de Ro meinse St. Pieterskerk- in de stijl van diens Fiorituri (die Bach co- pieerde) De beiaardbespeling was Heieen van der Weel uit Den Haag ge gund. Ze speelde werk van Bach, Geo Clément, Symonds en Leen 't Hart. KEES VERHOEF met een volmondig "ja" "De laatste jaren is de WD uitge groeid tot een ware volkspartij," zei de spreekster. "De aandacht van de partij is niet alleen gericht op het ontwikkelen van de zelf standige kracht, maar ook wordt het oog gericht op de minst draagkrachtigen." Verder merkte ze op dat met welke partij de WD ook zal samenwer ken in de regering, ze altijd een remmende kracht zal zijn als het de financiële uitgaven betreft. Mevrouw Kappeyne vindt dat de overheid bij bezuinigingen altijd het voorbeeld moet geven. "Het afwegen van de uitgaven mag echter nooit het afstoten of volle dig ophouden van overheidsta ken, die worden gedTagen door een democratische meerderheid tot doel hebben." Tijdens de discussie kwam ook de vraag naar voren wie de nieuwe lijsttrekker zal worden. Mevrouw Koppeyne vond deze vraag voor barig. "De leden kiezen hun af gevaardigden en eerst wanneer de kamerleden zijn gekozen, dan kan de kamerfractie zich gaan be raden over een voorzitter." WASSENAAR - Aan de leden van de gemeentelijke commissie technische diensten is een plan voorgelegd voor een parkeerterrein aan de Zonne- veldweg, tussen de Broekweg en de St Willibrordusstraat, tussen de Zon- neveldweg Zonneveld weg en het schoolgebouw dat zich daar bevindt. Het parkeren op de trottoirs in de straten in de omgeving van de Zonneveld- weg is de laatste tijd zo toegenomen, dat de buurtvereniging Oostdorp en omgeving heeft gevraagd een parkeerterreintje aan te leggen. Het zal plaats bieden aan 20 auto's. Er is rekening gehouden met het bestaande eenrichtingverkeer in de Broekweg en de St Willibrordusstraat. Het ter rein zal in het groen worden ingebed. De kosten van de aanleg worden geraamd op 60.300. Dit zegt Harry Vissers, voorzitter van de kort geleden opgerichte nieuwe Stichting voor Montessori Lager-onderwijs in Oegstgeest en omstreken. Hij reageert hiermee op de weigering van het college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest mee te werken aan de oprichting van een nieuwe school voor lager Montessori-on derwijs in de gemeente. Want hij en zijn medebestuursleden Ciska Voogden Rita Peters hebben sterk de indruk dat die weigering het gevolg is van de slechte ervarin gen van het gemeentebestuur met de vorig jaar opgeheven lagere Montessori-school. "Maar wij zijn helemaal niet bij dat verleden be trokken geweest," zegt Vissers Het bestuur meent ook de concrete gronden van de weigering van B en W te kunnen weerleggen. "Het niet aanvaarden van 5 van de 54 kinderen wier ouders met een handtekening bevestigden een eventuele nieuwe lagere Montes sori-school te zullen bezoeken, is niet helemaal juist," legt hij uit. "Want met twee van hen is ge woon een fout gemaakt met de handtekeningen. Dat is dus zo te weerleggen en dan halen we nog één meer dan de wettelijke ver eiste 50 handtekeningen die no dig zijn voor een nieuwe school." Kinderachtig Overigens vindt Rita Peters het "kinderachtig" waarom de ande re drie niet zijn aanvaard. Dat heeft te maken met de afstand, hemelsbreed gemeten, tussen waar kinderen wonen en de plaats van het eventuele school gebouw. "Met de knieën op de landkaart is dat nagemeten," zegt ze schamper. De derde reden waarom B en W de aanvraag om medewerking heb ben geweigerd, namelijk dat geen lesruimte beschikbaar zou zijn, weerlegt Vissers helemaal als een ongeldig argument. "Ten eerste mag die reden nooit als argument worden gebruikt en ten tweede is het juist zo dat we pas echt naar klasruimte kunnen zoeken als we een verklaring hebben dat het gemeentebestuur meewerkt." Hij denkt hierbij vooral aan gesprekken met be sturen van andere scholen waar wellicht ruimten ongebruikt staan. Maar vooral vindt het Stichtingsbestuur de weigering onbegrijpelijk omdat de Oegst- geester politieke partijen zonder uitzondering zeggen voorstander te zijn van zo breed mogelijke onderwijs-fasciliteiten in de ge meente. "En om dan te zeggen dat maar tot 1983 moet worden gewacht omdat dan de oude wonden van de strubbelingen met de vroegere school zouden zijn geheeld, is onjuist," aldus Vissers. Ciska Voogd, in het dagelijks leven conrector van het Rijnlands Ly ceum, herleidt de bron van de moeilijkheden, die uitliepen op de opheffing van de school aan de Louise de Colignylaan, tot één geschilpunt. Anders "Toenmalig schoolhoofd Bruins wenste bij zijn onderwijs alles uit het kind te laten komen met zo weinig mogelijk bijsturen en lei ding van de leerkracht. Veel ou ders waren het daar niet mee eens omdat de leerresultaten van de kinderen die wel enigszins ge richter werden begeleid stukken hoger lagen," zegt zij. Overigens is ook de bestuursvorm van de stichting, die de vroegere school beheerde, door de nieuwe stichting niet overgenomen. Met name de raad van bijstand, waarin ouders zitting hadden en die een belangrijke rol in het ou de conflict speelde, komt in de nieuwe stichting niet voor. "Wij hebben een gewone ouder commissie en niet één die de la kens kan uitdelen," aldus Ciska Voogd. Eveneens om later me ningsverschillen over de vorm en inhoud van het onderwijs te voorkomen, wil het bestuur vooraf met nieuwe leerkrachten daarover afspraken maken. Ciska Voogd: "Ouders weten dan ook WARMOND - De duizendste aan sluiting voor de kabeltelevisie in Warmond werd gisteren aange bracht. De burgemeester van War mond, W. F. Vreeze, ging de be woonster van het duizendste aan gesloten huis feliciteren en bood haar bloemen aan. Mevrouw Weijers is een van de vele bewoners van Warmond die zich zullen laten aansluiten op de kabel televisie. "Je moet met je tijd mee gaan zegt zij. "Nu het er eenmaal is, wil ik het ook hebben." Begin mei is er in Warmond begon nen met de aanleg van de kabel. Men verwacht dat eind september het hele dorp voorzien zal zijn. In totaal zullen er 1300 aansluitin gen komen. waar ze met de school aan toe zijn." Het slechte beheer over het school gebouw aan de Louise de Colig nylaan door het oude bestuur, dat in de weigering van B en W op de achtergrond een rol speelt, ziet zij veroorzaakt door een gebrek aan contacten door de toenmalige moeilijkheden. "Maar het be stuur van de Stichting heeft de gemeente toegezegd om in nieu we onderhandelingen te willen treden over de eindafrekening van het achterstallig onder houd," zegt Vissers. "Bovendien is het gebruikelijk dat pas na pe riodes van vijfjaar het hele finan ciële beheer van een school onder de loep wordt genomen." Onder druk Het Oegstgeester Montessori-be- stuur geeft toe onder voortdu rende druk te staan van vooral ouders van kinderen die de Mon- tessori-kleuterschool in Oegst geest bezoeken om tot oprichting van een nieuwe school te komen. "Niet over vier jaar, maar nu," zegt Vissers, "want het gaat ten slotte om de kinderen voor wie de ouders de naar hun mening beste vorm van onderwijs wensen." Mocht de gemeenteraad in de speciaal voor dit punt uitge schreven extra raadsvergadering op 6 september dan ook met het B en W voorstel meegaan en mede werking afwijzen dan gaat het bestuur hiertegen in beroep. "Maar dat willen we eigenlijk he lemaal niet," zegt Vissers, "we willen het liefst gewoon graag met de gemeente en de andere Oegstgeester scholen samen werken om in harmonie tot een nieuwe lagere Montessori-school te komen." Dekmantel De voor het onderwijs verantwoor delijke wethouder in Oegstgeest, mevrouw Blom, geeft toe dat de genoemde redenen om de aan vraag af te wijzen zijn gebruikt als dekmantel van de eigenlijke. "Je kunt het aan de overige burgers van Oegstgeest gewoon niet ver kopen dat het bestuur van de ou de school, en het nieuwe hele maal niets met elkaar te maken zouden hebben." Zij vervolgt: "De mensen zullen zich toch afvragen hoe het kan als om een onduidelijk conflict tus sen schoolhoofd en bestuur een bloeiende school ter ziele gaat en er binnen een jaar alweer een ge lijksoortige staat. Dat druist in tegen het rechtsgevoel van de burgers, die dan terecht kunnen twijfelen aan de zorgvuldigheid van het gemeentebestuur." Overigens vindt ook zij het jammer dat er nu geen lager Montessori- onderwijs in Oegstgeest meer is. "Maar zoals we ook tegen het nieuwe bestuur hebben gezegd: wacht een paar jaar, dan zijn jullie kansen veel groter." HANS SONDERS OEGSTGEEST - De Stichting Or gelfonds Groene of Willibrord- kerk organiseert in samenwer king met K&O drie orgelconcer ten in de Groene Kerk te Oegst geest. Het eerste concert wordt vanavond (8.15 uur) al gehouden. Jan Kleinbussink, organist in De venter, speelt dan werken van tijdgenoten en familieleden van J.S. Bach, de dorische toccata en fuga van Bach, en de tweede so nate van Mendelssohn. De volgende twee concerten zijn op 4 en 11 september en worden ge geven door J. van Oortmerssen en Theo Goedhart. APOTHEEK De avond-, nacht- en zondagsdienst apotheken in de regio Leiden, wc waargenomen van vrijdag 24 augus tot 31 augustus door Doeza Apothe Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 door apotheek van Breest Smallenbu Leovestein 6, Leiderdorp, tel. 8900 Indien het na 11 uur 's avonds niet m mogelijk is met openbaar "Vervoer n de apotheek te komen, kan men uits: tend voor spoedgevallen van een U tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, i ten noorden van de Rijn: 134604; ten z den van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rijndijk Gezondheidscentrum, Berkenkai Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur n T ,F. t/m do. ,c Oegstge 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrui v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - S. Posthuma, Kagerplc n oao jHli n Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood ve keert of eenzaam bent, kunt u altijd pc telefoon (uit)praten of informatie kri yja; gen. U vindt dag en nacht gehoor. Ve s1 trouwelijke. Tel. 071-125202. d Burgerraadsman n Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kai w tooruren). Spreekuren ma., di. en w< 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst S Dierenhulp- en ambulancedienst Le g den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpvei De; lening aan gewond geraakte of anderi <j zins in nood verkerende dieren in d gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegsi r geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leide: Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voc hulp voor bejaarden en langdurig zieke en gezinsverzorging. Telefoon 14944 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oud Rijn 44c, spreekuur dagelijks va 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.0 uur, telefoon 142144. FIOM Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijs winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, te 071-126325, geopend maandag t/m vry dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming 1 Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. val I Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontaktgroep L1 Praat- en kontaktgroep Leiden, vooi mensen die door spanningen of anderi oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten telefoon 142154/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hul) geven, tel: 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten D Opvanghuis voor crisisgevallen van il nood verkerende moeders, eventuee met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2