LEIDSCH DAGBLAD HAVEN VAN ROTTERDAM LIGT PLAT BLOEDIGE ACTIES IRA mm vandaag Kabinet beslist vandaag over begroting tSVlasowa 3 erugin usland Leiden maakt begin met ontruiming pensions gastarbeiders ZOMER- PRIJZEN IN BONT. ONRUST NSDAG 28 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35946 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lUBLIN (Reuter) - In een van ijn bloedigste acties tegen het Iritse bestuur in Noord-Ierland ,eeft het Ierse Republikeinse «eger (IRA) behalve graaf lountbatten en drie personen lit zijn gezelschap ook 18 Britse oilitairen om het leven ge tracht. 79-jarige graaf, die in Groot- Irittannië als een nationale leid werd beschouwd, is het trominentste slachtoffer in de tu reeds tien jaar durende strijd ran de voorlopige vleugel van iet IRA. r0,nkele uren na zijn dood liep een ,e s5ritse legerpatrouille bij War- jgustu<enpo|nt in Noord-Ierland in een ges,e,Sinderlaag van het IRA. 9®ijkens een laatste opgave van het Britse leger lieten 18 mili tairen het leven als gevolg van de explosie van twee krachtige landmijnen, waarbij wrakstuk ken honderden meters werden weggeslingerd tot over de grens met de Ierse Republiek. Het IRA, dat zich voor de aansla gen verantwoordelijk stelde, liet daarbij het dreigement ho ren dat het "het imperialisti sche, sentimentele hart" uit Groot-Brittannië zal rukken totdat het Noordierse probleem is opgelost. Met name in Dublin is door de aanslagen de vrees toegenomen over de veiligheid van paus Jo hannes Paulus tijdens het drie daagse bezoek aan de Ierse re publiek dat op 29 september be gint. De Ierse vice-premier George Colley zei dat de aansla gen nieuwe problemen stelt rond de veiligheid van het pau selijke bezoek. Er wordt ook al gespeculeerd dat de woede die over het optreden van het IRA is ontstaan schade kan berokkenen aan de Engels- Ierse betrekkingen, en kan lei den tot een reactie tegen de Noordierse katholieken door de protestantse meerderheid in de provincie. Bij de hinderlaag waarin de Britse troepen liepen verwoestte de eerste landmijn die tot ontplof fing kwam een vrachtwagen die militairen vervoerde. De tweede landmijn ging af toen verster kingen arriveerden. Koningin Elizabeth, op vakantie in het kasteel Balmoral in Schotland, was volgens een offi ciële bekendmaking diep ge schokt door de moord op Lord Mountbatten, een naaste ver trouweling van haar en prins Philip, evenals van haar zoon en troonopvolger prins Charles. Na de moordaanslagen veroor deelde de Ierse premier Jack Lynch de guerrillastrijders van het IRA als de ware vijanden van Ierland. "Ze brengen het ge hele Ierse volk schande, zowel in binnen- als in buitenland," zo liet hij in een verklaring weten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de gebeurtenissen nieuwe oproepen ontlokken voor een fellere campagne tegen het IRA. Lord Mountbatten ide te kerwec •SKOU (AP/AFP/Reuter) - De allerina Ljoedmila Wlasowa, chtgenote van de in Amerika ichtergebleven solo-danser "exander Godoenov, beiden horend tot het Bolsjoi-ballet, is 'anmorgen teruggekeerd in "oskou. t vertrek van haar Aeroflot-ma- hine was in New York 70 uur 'ertraagd omdat de Amerikanen zeker van wilden zijn dat zij uit :igen vrije wil de terugtocht aan- 'aardde en niet met haar man in merika wilde blijven, ledmila weigerde vragen haar oor verslaggevers gesteld, te ieantwoorden en zei tot de jour- ialisten uit binnen- en buiten land dat zij te moe was om te pra- rron- ten over hetgeen zij achter de rug •s- had. istus ierop verliet zij per auto de lucht veld haven. oren e Russische danseres had giste- te ren tegenover Amerikaanse func- van tionarissen verklaard, dat zij naar weg Moskou wil terugkeren. Zij ver- zekerde dat zij uit vrije wil beslo- kers ten had, zich niet te voegen bij haar echtgenoot, trice et echtpaar was met het Bolsjoi- Oc- ballet naar de Verenigde Staten I, tot gekomen. Alexander Godoenov, solodanser bij de groep, vroeg vo rige week woensdag asiel in New York. oen zijn vrouw vrijdag met een toestel van de Sowjet-maat- schappij Aeroflot naar Moskou wilde vertrekken, hielden de Amerikaanse autoriteiten het vliegtuig vast omdat zij er niet van overtuigd waren dat de vrouw uit vrije wil terugkeerde Volgens haar man zou zij ook in de VS willen blijven. Ta lang heen en weer praten kwa- >men de Amerikanen en Russen overeen dat een groep Ameri kaanse functionarissen een ge- sprek met de danseres zou heb ben op de luchthaven van New York, waar de Iljoesjin-62 sinds vrijdag werd vastgehouden. In dit onderhoud liet Ljoedmila we ten dat zij wilde vertrekken. H. Mostert waarnemend- commissaris in Leiden LEIDEN - De heer H. Mostert (35) wordt de nieuwe waarnemend commissaris van politie in Lei den. Hij zal in die functie de heer G. Cornelisse opvolgen die op 1 december met functioneel leef- tijds ontslag gaat. De heer Mos tert is op het ogenblik korpschef van de rijkspolitie in Woerden, een functie die hij ongeveer zes jaar heeft bekleed. Daarvoor was hij werkzaam bij de Utrechtse politie waar hij uit eenlopende werkzaamheden ver richtte. Toen de heer Mostert op 28-jarige leeftijd naar Woerden vertrok was hij op dat ogenblik de jongste korpschef van Neder land. Zonnig In de avond e (banken en Van 12 grade het binnenla a nacht opklaringen, mis- minimumtemperaturen t graden aan zee tot 6 graden in t binnenland. Morgen overdag zon nig weer en middagtemperatuur van 19 graden aan zee tot 24 graden in het bin nenland. Weinig land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 augustus Zon op: 6.46 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 13.38 uur; onder: 23.33 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.53 en 20.14 uur. Laagwater om 3.51 en 16.01 uur. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het stukgoedbedrijf in de Rotterdamse haven ligt sinds vanmorgen volledig plat na de solidariteitsacties voor de stakende sleepboot bemanning van gisteren. In tegenstelling tot gisteren heeft ook het personeel van drie massagoed overslagbe drijven (Deka-Hanno, Pakhoed-Waalhaven, Maas-Rijn) het werk voor 24 uur neergelegd. De acties dreigen over te slaan naar de machinale bedrijven. teiten, volkomen stil komen te leggen. De vakbonden vergaderen momen teel over de te volgen strategie nu de macht in Rotterdam lijkt af te brokkelen. Voor a.s. vrijdag wil met een nieuw actieplan Twee bedrijven kondigden van morgen een 24-uursstakine aan De Vervoersbonden FNV hebben hun leden opgeroepen niet te staken. Per brief is ge vraagd met acties te wachten tot dat op 31 augustus het standpunt van de bonden bekend is over de te voeren strategie met betrek king tot de cao Ondanks de uitspraak van de pre sident van de Rotterdamse rechtbank, mr. Nivard, om het werk weer te hervatten, zijn de gedaagde 16 personeelsleden van Smit Internationale Havendienst en Smit-Vos nog niet aan het werk gegaan. Volgens woord voerder Cor van der Zanden kunnen zij niet aan boord gaan, omdat dat door stakende colle ga's onmogelijk wordt gemaakt De zestien, die een dwangsom van 500 gulden per te verrichten dienst moeten betalen als zij niet aan het werk gaan, kunnen zich nu op overmacht beroepen. komen. Minister Albeda van sociale za ken is bereid alle mogelijke steun te verlenen aan eventuele be middelingspogingen in de Rot terdamse havenstaking. Hij heeft dit vandaag via zijn woordvoer der laten weten. Britten geschokt door moord op Mountbatten Graaf Mountbatten is giste ren bij een aanslag van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) omgekomen. Ook zijn kleinzoon en een beman ningslid van het visser- scheepje, waarop de graaf zich tijdens de aanslag be vond, kwamen om het leven. Lady Brabourne, de schoon moeder van Mountbattens dochter, overleed vanmor gen aan haar verwondingen. De echtgenoot van Lady Bra bourne, de oudste dochter van Mountbatten, en hun 14- jarig zoontje (tweeling broertje van het omgekomen kleinzoontje) werden bij de ontploffing ernstig gewond. In hun toestand was van morgen geen verbetering in getreden De laatste onderkoning van India is 79 jaar geworden. De Britten zijn geschokt door zijn dood en in India heeft men een rouwperiode van zeven dagen afgekondigd PAGINA 13 Dinnie Christian presen teert de Slork en Nardjanen PAGINA 5 Bij landmacht te weinig of ficieren PAGINA 7 Breuk tussen voetbalafde lingen Leiden en Gouda de finitief PAGINA 9 LPO moet geen haast maken PAGINA 10 Als ze nuchter zijn hebben alcoholisten een kater van de schuldgevoelens PAGINA 14 FNV: wellicht looneis voor 1980 PAGINA 17 20 PAGINA'S LEIDEN - De gemeente heeft vanmorgen een begin gemaakt met de ontruiming van de afgekeurde pensions voor gastarbeiders in de Leidse binnenstad. Spitsafbijter was het pand Langebrug 57, waar van na ontruiming deuren en ra men werden dichtgetimmerd. De inboedel - het grootste deel is eigen dom van de eigenaar van het pen sion - werd naar een gemeentelijke opslagplaats overgebracht. Op het moment van de ontruiming, waar bij de politie assisteerdewas slechts een tweetal bewoners thuis. Officieel zouden de pensions al op 1 augiLStus ontruimd moeten zijn. Binnen afzienbare tijd zullen nog Uitstel debat zaak-Aantjes DEN HAAG (GPD) - Het kamerde bat over het oorlogsverleden van mr. Aantjes, dat vanmiddag om twee uur zou beginnen, is een dag uitgesteld. Reden daarvoor is dat mr. Aantjes nog volop werkte aan een reactie op het aanvullende rapport van dr. De Jong en diens medewerker Van der Leeuw over zijn oorlogsver leden. Aantjes liet vanmorgen aan kamervoorzitter Dolman we ten dat hij, in tegenstelling tot een mededeling van de regering, wel degelijk wil reageren op het rap port van De Jong en Van der Leeuw. zes andere afgekeurde pensions aan de Joubertstraat, Kabeljauw- steeg, Schutterstraat, Apothekers- dijk, Paul Krugerstraat en Oude Vest volgen. Zoals bekend biedt de gemeente vervangende woonruimte aan in de Leiderdorpse Beuken schans. Geldig tot 1 september. Oorzaak Dat de havenarbeiders zich solidair verklaarden met de stakende sle pers is niet verwonderlijk. Beide groepen zijn het niet eens meteen door de vakbond afgesloten cao De Vervoersbonden spraken be gin dit jaar over arbeidstijdver korting, een extra dag vakantie per jaar en een toeslag op de be staande cao. Bij het referendum hierover, waarbij ieder FNV-lid schriftelijk zijn voor of tegen kon kenbaar maken, bleek al spoedig dat de FNV deze nieuwe cao niet kon afsluiten, eenvoudig omdat het naar de zin van de achterban nog lang niet ver genoeg ging. DEN HAAG - Het kabinet moet vandaag - onder druk van het tijdschema - een beslissing nemen over de invulling van de Rijks begroting voor 1980. Cen traal daarbij staat de po ging van minister Albeda (sociale zaken) de koop kracht tot modaal niet te laten dalen. procent bedraagt. Hiertoe wil het kabinet 700 miljoen minder in de WIR (investerings)pot stoppen. Toch blijft er nog een gat van en kele honderden miljoenen over, dat eventueel via extra bezuini gingen moet worden opgevuld, en waarover vandaag een beslis sing moet vallen. Een doorgaans rustige periode waarin vakbeweging en werkge vers zich voorbereiden op de cao- onderhandelingen voor het ko mende jaar is verstoord door sta kingsacties in de vleeswarenin- dustrie en het Rotterdamse ha vengebied. De acties in eerstgenoemde bedrijfs tak zijn inmiddels al weer voorbij nadat de vakbeweging in de nacht van vrijdag op zaterdag de xxjlledige buit had binnenge haald. Niet verwonderlijk, omdat de werkgevers in de vleeswarenin- dustrie een de laatste jaren zelden meer vertoond volledig ongecoör dineerd beleid hebben gevoerd. Wanneer werkgevers na moeiza me cao-onderhandelingen opeens wel meer loon buiten de cao kun nen betalen, blijft dit niet onop gemerkt. Een zichzelf respecte rende vakbond moet hier wel op inspelen en dat is dan ook met succes gebeurd. Veel ernstiger lijkt de situatie zich te ontwikkelen in het Rotterdam se havengebied. De staking van sleepbootpersoneel van Smit In ternationale is ten dele al overge slagen naar andere delen van de haven en het is niet ondenkbaar -als we de woorden van FNV- voorzitter Wim Kok mogen gelo ven- dat deze zich verder uit breidt naar de petrochemische industrie in de Rijnmond. De stakers bij Smit Internationale worden niet gesteund door de vakbonden. Er is een cao afgeslo ten die door een meerderheid (hoewel die zeer klein was) is goedgekeurd. Terecht hebben de bonden dan ook gezegd niet ach ter de actie van het personeel te kunnen gaan staan. Iets anders ligt het in de rest van het havenbedrijf waar nu steeds meer stakingen uitbreken. Er is nog steeds geen haven-cao. Het onderhandelingsresultaat werd enkele maanden geleden door de leden afgewezen. Wanneer een meerderheid van de leden nu zegt te willen staken voor een betere cao kan de vakbond weinig an ders doen dan de staking op den duur steunen. Bij de havenarbeiders heerst mo menteel de stemming dat de werkgevers best meer kunnen be talen gezien de goede gang van zaken de laatste maanden. We krijgen dan weer net als vroeger pure looneisen. Er ivordt wel gezegd dat de huidige acties in de Rotterdamse haven het u erk zijn van de CPN en ex treem-linkse groeperingen. Dat is ongetwijfeld zo. Maar daarmee kan het huidige conflict niet wor den afgedaan. Om zo'n massale staking af te dwingen moet er heel wat onvrede zijn. Onvrede die de vakbeweging waarschijnlijk te laat heeft opgemerkt. Het beleid van de vakbeweging van de laatste jaren (terughoudend loonbeleid en daarvoor in de plaats immateriële eisen) is -al thans in de haven- niet aangesla gen. De kans is groot dat de vakbewe ging het beleid voor de komende jaren onder druk van de leden zal gaan bijstellen en weer om meer loon zal gaan vragen inplaats van om meer werk of op te komen voor u i tkeringstrekkers. De eerste berichten uit de FNV-federatie- raad wijzen hier op. Een beleid dat lekker verkooptmaar de eco nomische crisis niet oplost. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 of 210221 e VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE Breestraat 173 - Leiden. Telefoon 071-12 3337 Deelnemer Stichting Bontwaarborg. Men verenigde zich in het Actie comité Rotterdamse Havenar beiders dat wèl met een actie pakket op tafel kwam dat de goedkeuring van de stuwers droeg: 30 gulden gage per week erbij, een 35-urige werkweek en herstel van de ongezuiverde prijscompensatie, dat zou er moeten komen. De werkgeversorganisatie van de Samenwerkende Rotterdamse Havenbedrijven, de Scheepvaart Vereeniging Zuid, noemt de ei sen onzinnig en wijst op het feit dat er een akkoord met de bon den is bereikt. Verder praten wil men niet en zeker niet met een communistisch georiënteerde actiegroep, aldus een woord voerder. Het resultaat is dat er nu gestaakt wordt bij de volgen de havenbedrijven: Deka Hanno, Multi Terminals, Maas-Rijn, Quick Dispatch, Frans Swart- touw, Felshaven, De Kroonvlag, Mueller Thompse en Seaport Terminals. Daarmee stukgoedgebeuren, 90 procent van de Rotterdamse havenactivi Het kabinet heeft daartoe ver schillende voorstellen op tafel, waaruit vandaag gekozen moet worden. Een ervan houdt in de optrekking van de laagste belas tingschijven, waardoor de sociale uitkeringen en looninkomens tot modaal op peil kunnen blyven. Ook bekijkt het kabinet hoe een verdere stijging van de- sociale premies voorkomen kan worden zonder dat het de schatkist direct geld kost. Eerder was al gemeld dat minister Andriessen in de loop van vorige week grotendeels zijn plan heeft laten varen om de rijksbijdrage aan de sociale verzekeringsfond sen met rond 1 miljard te vermin deren. Dit zal vooral in de ogen van zijn collega Albeda de koop kracht tot modaal te zeer op de tocht zetten. Albeda heeft daar naast een pleidooi gehouden voor extra geld voor de schepping van arbeidsplaatsen, omdat ook de werkloosheid dreigt op te lo- 1 oea un pen> he^gehele Problecrn is dat minister Andries sen vast houdt aan een forse te rugdringing van het financie ringstekort, dat dit jaar circa 6

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1