Situatie in de haven met het uur grimmiger FNVwellicht looneis in 1980 Mogen arbeiders eigenlijk wel staken? H Oud papier meer waard BOEK VAN DE MAAND GAAT OVER ECONOMIE INSDAG 28 AUGUSTUS 1979 [ok vreest uitbreiding acties naar chemie rsEi A AA ~B 3ER OTTERDAM (ANP) - De situatie in de Rotterdamse haven is gisteren met het uur dian#rimmiger geworden. Na de uitspraak van de Rotterdamse rechter dat de zestien staken de sleepbootmannen hun werk onmiddellijk moeten hervatten, zijn in de loop i39swan de dag nieuwe wilde stakingen uitgebroken. Volgens de Vervoersbonden FNV werd aan het eind van de dag bij het merendeel van de stukgoedbedrijven gestaakt. Hier werken in totaal ongeveer 12-duizend havenarbeiders. e voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging fWV, Wirn Kok, heeft gisteravond de situatie in de havens 1igirtguiterst zorgelijk en gespannen genoemd. Een verdere uit breiding van de acties bijvoorbeeld naar de petrochemi sche industrie achtte hij niet ondenkbaar. In deze bedrijfs- tak is net als in de haven nog steeds geen cao afgesloten ROTTERDAM - Honderden stakers overspoelden gisteren het terrein van de firma Multi-Terminals in de Rotterdamse Waalhaven. Na het bekend worden van de uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank werden diverse havenbedrijven bezocht waar werknemers werden overgehaald mee te doen aan de staking. ouwiPlgens Kok is de situatie in de ha- ■k, tinvens vooral verscherpt doordat tegei|de werkgevers in de havensleep- ondediensten de stakers te snel voor de rechter gesleept hebben. "Bo vendien hebben ze er maar zes tien man uitgepikt en dat roept solidariteitsgevoelen op elders in de haven" aldus Kok. «siemiddeling te directie van Smit Internationale heeft gisteravond besloten ook alle overige 480 stakende perso neelsleden voor de rechter te da gen. De stakers hebben inmid- ®9el dels burgemeester Van der Louw k®"lVan Rotterdam gevraagd in het i® conflict te bemiddelen. Deze Theeft laten weten dat er op korte '^termijn nog geen beslissing van hem te verwachten is. Hij wil eerst van verschillende kanten P adviezen horen. Een moeilijk punt is bijvoorbeeld dat Van der lwert Louw als burgemeester ook ggen hoofd van de politie is. De be drijfsleiding van Smit Interna- tionale wil eventueel de politie inschakelen als stakers die door I de rechter gesommeerd zijn weer thuii aan de slag te gaan, het werken 3 pi belet zou worden, sfod E|\jVEERRAPPORTEN yJn hedenmorgen 7 uur Schuld FNV-voorzitter Wim Kok zei gis teravond na afloop Van de federa- tieraad (waar alle bij de FNV aan gesloten bonden zijn vertegen woordigd) dat de werkgevers in de haven er schuld aan hebben dat het zo ver is gekomen. "Ze hebben te lang gedaan of hun neus bloedde", aldus Kok. "Ze hadden veel eerder moeten rea geren op het cao-eisenpakket van de Vervoersbonden nadat het eerder bereikte cao-onderhande lingsresultaat door de vak bondsleden in de haven was af gewezen", aldus Kok Uit een peiling van de bonden on der havenwerknemers (die don derdag wordt afgerond) is tot nu toe gebleken dat ze een verdere aanscherping van de vakbond- seisen willen. Wim Kok wilde gis teren niet vooruit lopen op de vraag wat de FNV straks gaat doen mocht uit de ledenraadple ging blijken dat men - in navol ging van de havenslepers - ook in de havens een looneis wil stellen. "Eerst moet blijken wat de leden precies willen", zei Kok. Wel is het verdere verloop van onder handelingen over de haven-cao van groot belang voor de rest van het Rotterdamse en Amsterdam se havengebied, en met name voor de chemie, aldus de FNV- voorzitter Het vonnis van de Rotterdamse recht bankpresident mr. Nivard in de zaak van de werkweigerende Rotterdamse ha venslepers heeft weer eens de vraag op geworpen of arbeiders in Nederland ei genlijk wel mogen staken. De uitspraak dat de zestien stakende werknemers van Smit International weer aan het werk moeten is bepaald geen verrassing. Het is de zoveelste keer dat werknemers het onderspit delven bij het juridisch uit vechten van een arbeidsconflict. Uniek in dit geval is echter dat het niet zoals zo vaak gaat om een geding van werkgevers tegen vakbonden maar om een werkge ver die via een kort geding individuele werknemers aanpakt. In beide gevallen krijgt de rechtbankpre sident die de zaak moet behandelen te makten met dezelfde moeilijkheid: het ontbreken van een wettelijk geregeld stakingsrecht in ons land. Er is wel een wetsontwerp van tien jaar geleden waarin regels worden gegeven voor de gang van zaken bij arbeidsconflicten, maar dit stuk ligt in de parlementaire ijskast. Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn verandering in deze situa tie zal komen. Bij gebrek aan beter, hanteren rechters in ons land trouwens de normen die in dit wetsontwerp worden gegeven wel de gelijk. zodat het ontwerp waar het par lement het niet eens over kan worden via een achterdeur toch een bepaalde mate van gelding krijgt. Dat geldt vooral wan neer het gaat om collectieve werkweige- ring, dus stakingen die door vakbonden zijn uitgeroepen. Wanneer het gaat om zogenaamde "wilde" stakingen - die niet door de bonden worden gesteund - zoals in Rotterdam nu het geval is, speelt de opvatting mee die de Hoge Raad in 1960 heeft kenbaar gemaakt in het zoge naamde Panhonlibco-arrest. Die komt erop neer dat arbeiders die staken in be ginsel wanprestatie leveren ten opzichtte van de werkgever. Oqvallend is in het Rotterdamse vonnis dat mr. Nivard geveld heeft is daarin toch de vordering van de werkgever dat de arbeiders het werk moeten hervatten is toegewezen. Het wetsontwerp zoals dat nu al tien jaar ligt te wachten op bete re tijden sluit namelijk het toewijzen van zo n vordering uit. Of het nu om collectieve of om wilde sta kingen gaat, voorop bij de beoordeling staat de vraag of de stakingsactie rede lijk is. In het Rotterdamse geval kwam er de heel duidelijke uitspraak dat hier de redelijkheid naar het inzicht van de rechter geheel zoek was. De rechtbank president vond het niet redelijk dat er gestaakt werd om een collectieve ar beidsovereenkomst (cao) die is afgeslo ten tussen bonden en werkgever* onpn te breken. Daarbij speelde - terecht - mee dat er over deze cao was gestemd door de leden van de bonden en dat een meer derheid van de leden hiermee akkoord was gegaan. De uitspraak van de Rotterdamse recht bankpresident is gezien de nu eenmaal bestaande spelregels voor het arbeids voorwaardenoverleg bepaald geen ver rassing. De reactie die er op volgde - so- lidariteitsstakingen bij andere bedrijven in de Rotterdamse haven - was ook te verwachten. Het vonnis werd gezien als partij kiezen van de rechtelijke macht voor de tegenpartij in het arbeidsge schil de werkgever Zolang er in het parlement geen duidelijke regels worden vastgelegd voor het sta kingsrecht zal de rechter steeds weer bij elke behandeling van een kort geding rond een staking met het verwijt van partijdigheid worden geconfronteerd. Daarom is het dringend nodig dat er een wettelijke regeling komt waarbij de voornaamste strijdpunten rond het sta kingsrecht worden uitgevochten in het parlement en niet voor de rechter. Ten slotte is die laatste niet als wetgevende instantie bedoeld. Dat er nog steeds geen wettelijke regeling is houdt verband met een diepgaand meningsverschil over de formulering i die de rechter moet han teren bij de beoordeling van stalringen. De vakbonden zijn hierbij vooral bang voor een te enge formulering van zulke voorwaarden waarohder een staking rechtmatig is. De werkgevers daarente gen vrezen een te gemakkelijk grijpen naar het stakings wapen als de normen te ruim geformuleerd worden. Deze dis cussie speelt uiteraard ook mee bij de standpuntbepaling in de verschillende politieke partijen in ons land over deze kwestie. Er komen uiteraard nog meer punten aan de orde bij de bespreking van het sta kingsrecht. zoals de vraag of stakingen eigenlijk wel via de rechter moeten wor den opgelost of dat er andere wegen ge zocht moeten worden om het arbeidsge schil uit de wereld te helpen. Een FNV- woordvoerder raakte dit punt kernach tig toen hij zich gisteravond afvroeg of eigenlijk een juridisch vonnis wel een oplossing kan zijn voor een sociaal-psy chologisch probleem. De vakbonds woordvoerder vond dat dit niet kon. De werkgevers denken er echter kennelijk anders over, gezien het aantal korte ge dingen dat de afgelopen jaren juist rond stakingen is gevoerd. Kennelijk is het juridische vonnis toch een onmisbaar middel om gerezen conflicten op te los- ROEL SCHUT Nijdig 32 .sis. bew. 16 10 regenbui 16 11 dhoven geheel bew. 16 10 i Helder regenbui 16 12 24 16 r. 23 12 onbew. 17 6 onbew. 16 4 half bew. 33 20 bew. 28 22 waar bew 30 20 onbew 16 9 onbew. licht bew. onbew. 17 5 half bew. 27 17 licht bew. 23 15 Blanca zwaar bew. 24 20 Istanbul licht bew. 30 22 Palmas licht bew. 23 20 onbew. 31 27 Kok was bijzonder nijdig over het "schouderklopje" van premier Van Agt aan FNV-bestuurder Frans Drabbe naar aanleiding van diens uitlatingen over de sta king bij de havenslepers. De premier zei dat het kabinet dank zij de houding van de vakbonden wat minder zorgelijk tegen de si tuatie in de havens aankeek. "Je moet maar het lef hebben om dat te zeggen", zei Kok die de stelling poneerde dat de situatie in de ha vens mede het gevolg is van het falend beleid van dit kabinet. Het kabinet heeft tot nu toe volstrekt onvoldoende "instrumenten aangedragen" om het beleid van de vakbeweging te doen slagen, aldus Kok. Dat beleid kwam neer op terughoudendheid wat de looneisen betreft terwille van de werkgelegenheid en uit solidari teit met de zwakkeren in de sa menleving. AMSTERDAM (ANP) - De FNV komt volgend jaar zonodig met een aanvullende looneis wanneer de prijscompensatie alleen on voldoende is om de koopkracht tot en met de modale werknemer (met inkomen van ongeveer 32.500 gulden per jaar) op peil te houden. Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok na afloop van de federa tieraadsvergadering van de FNV die speciaal bijeen was gekomen om de stakingen in havens en het inmiddels bijgelegde conflict in de vleeswarenindustrie te be spreken. Als de FN V-achterban volgend jaar blijft vasthouden aan koopkrach- thandhaving - en daar ziet het wel naar uit - dan is de prijscompen satie, ook als hij niet verder wordt „uitgebeend" door de duurdere energie er niet in te vergoeden, waarschijnlijk onvoldoende om de koopkracht op peil te houden, zo zei Kok. Hij doelde daarbij onder meer op het kabinetsplan om de rijksbij drage in de sociale premies vol gend jaar te verlagen, wat de werknemers in hun portemonnee zouden merken omdat dan de werknemerspremies omhoog zouden moeten. Kok vond het nog te vroeg om te zeggen dat de FNV denkt aan een forse bijstelling van zijn arbeids voorwaardenbeleid door meer op de toer van de materiële (meer loon) belangenbehartiging te gaan zitten. Kok's collega Drabbe waarschuwde enkele maanden geleden al dat de vakbeweging noodgedwongen weer die kant op moet als kabinet en werkge vers zich zo blijven opstellen. Kok wilde op de persconferentie alleen kwijt dat de vakbeweging wat het arbeidsvoorwaardenbe leid voor 1980 betreft worsteld met het probleem dat de econo mische situatie per bedrijfstak sterk verschilt. Er zijn zeer zwak ke bedrijfstakken, maar ook sterke waar best wel wat loon ruimte in zit. Een treffend voor beeld daarvan noemde Kok de havens waar nu zulke troebelen zijn. De vakbeweging zit met het probleem hoe je uiteenlopende situaties in éten gecoördineerd arbeidsvoorwaarden-vat moet gieten. „Moet je bij je opstelling uit gaan van de zwakke broeders of van de gemiddelde onderne ming" Cok zei dat de vakbeweging al lan ger voor dit dilemma staat maar dat het probleem nog wordt aan gescherpt door de actualiteit van dit moment. AMSTERDAM - Kijk. heet het nieuwe Boek van d Maand dat vanaf 6 september i DEN HAAG (GPD) - Door de sterk toegenomen vraag naar papier is het na jarenlange malaise weer zinvol oud pa pier te verzamelen. De pa pierindustrie heeft met suc ces het aandeel oud papier, afkomstig uit huis-aan-huis- ïnzameling. in haar grond- stoffenpakket behoorlijk verhoogd. Thans bedraagt dit aandeel 55 procent, waardoor veel minder geïmporteerde cellulose hoeft te worden verwerkt. Deze ontwikkeling past geheel in het beleid van de overheid en wordt gepropageerd door milieuverenigingen. De vraag naar oud papier en karton is daardoor zo toegenomen, dat de tegenwoordige inzameling onvoldoende is om aan de vraag te voldoen. De markt prijs voor oud papier is dan ook fors gestegen. Het is daarom voor scholen en verenigingen weer aantrek kelijk oud papier te gaan in- (Van een onzer verslaggevers) de boekhandel verkrijgbaar is. Het is geschreven door de Gro ningse hoogleraar Jan Pen en be doeld om een grote groep lezers een beter inzicht te geven in de economische samenhang van de dingen om hen heen én in hun eigen situatie. Het Boek van de Maand is een ini tiatief van de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Een maand lang wordt een boek dan tegen een speciale gereduceerde prijs aangeboden Het nieuwste Boek van de Maand zal een oplage krijgen van 80.000 exemplaren. 'Kijk. tegelijkertijd ook ir Bock van de Maand zamelen. De prijs van inge zameld oud papier bedraagt nu ongeveer 5 a 6 cent per kg. Voor apart gehouden karton nen dozen wordt over het al gemeen iets meer betaald. Verenigingen en scholen kunnen meer dan vroeger het geval was gebruik maken van containers, die door de oud papierhandel ter beschikking kunnen worden gesteld. Belgic als ■erschijnen. LEIDEN - Veemarkt. 28 augustus. To tale weekaanvoer 5877, vandaag 4009 w.o. 211 slachtrundcren. 300 gcbruiks- vee, 46 graskalveren. 1359 nuchtere kal veren. 788 varkens. 84 biggen. 1047 schapen/lammeren. 174 bokken geiten. Prijsnoteringen slachtvee, stieren 1ste kwal. f 7.25-f 7.95 per kg. gesl. gew.. stie ren 2de kwal. f6.85-f7.15, vaarzen 1ste kwal. f7.43-f 8.-, vaarzen 2de kwal. f 6.10-f 6.65, koeien 1ste kwal. f7.15- f7.45, koeien 2de kwal. f6.40-f6.60, koeien 3de kwal. f6.05-f6.25. worst- koeien f 4.70-f5.70, extra kwal. en dik- billen f9.-f 14.-. Nuchtere slachtkalveren f 1.25-f2.- per kg levend gew slachtzeugen f2.40- f2 50 Gebruiksvee: melk- en kalikoeten f 1650.—f 2650,-, varekoeien f 1400.-f2200.-. pinken f 1100,-f 1525.- graskalveren f 600,-f 1100.-, nuchtere kalveren rood f 390.—f 580.-. idem zwart f 260,-f490.-. biggen fl00,-fl05.. lammeren f160.-f210-, schapen f 150,-f 200.-. geiten f 20,-f 100. Toelichtingea (aanvoer-handel-prg- zenk slachtrunderen matig-vlot-iets hoger, kalf- en melkkoeien: matig-rus- tig-stabiel, varekoeien idem, pinken idem. graskalveren redelijk-rustig-sta- biel, nuchtere kalveren: redelijk-gocd- stabiel, varkens: ruim-rustig-iets hoger, biggen: matig-redelijk-stabiel. schapen 138.80 138.50 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Bij de her vatting van de handel zyn van daag veel noteringen wat naar beneden gegaan. Niettegen staande de opnieuw hogere koer sen op de Amerikaanse markt verloren de hoofd fondsen enig terrein en ook in andere sectoren van de markt waren de koersda lingen in de meerderheid. De om zetten werden matig genoemd. Van de internationale aandelen kon in eerste instantie alleen Unilever zich handhaven en op 129 bleef de, koers gelijk aan die van gis termiddag. Gedurende de handel brokkelde de koers van Unilever iets af. De andere internationale aandelen begonnen met verlie zen. uiteenlopend tot 0.50. Het grootste verlies kwam voor reke ning van Hoogovens, waarvan de koers met 0.50 inzakte tot 32.30 De bankaandelen open den licht verdeeld. De obligatiemarkt opende onver anderd tot wat lager.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17