,Dit kan zo niet ongestraft doorgaan Leiden pleegde te weinig overleg „MISSCHIEN OOK IN BODEGRAVEN EEN CASTELL -I5H2SEH1- trandexploitanten zaten maanden zonder één cent te verdienen VOLGEND SEIZOEN KAN HET OG WEL SLECHTER WORDEN" Rnim 2000 nor werk in Alphens kleed Alkemade (nog) niet in ambulance-samenwerking 1979NSDAG 28 AUGUSTUS 1979 TWIJK - Zelf zit Fok de Best, restauranthouder op het strand in Katwijk, nog met op de grens'. Maar van anderen weet hij dat ze op het punt staan om hun nering te verkopen. Zo lecht als het dit jaar is geweest, heeft De Best het niet eerder meegemaakt. En hij zit al 31 aar met zijn handel op het strand moet wel vriendelijk blijven te gen je klanten. Soms valt dat niet mee. Ik probeer de zaak nog altijd zonnig te bekijken. Als je met een lang gezicht gaat rondlopen, maak je het alleen maar moeilijk voor je zelf. Je denkt er wel eens over na, natuurlijk Hoelang dit nog kan Best wil er niet aan denken wat zal gebeuren als de zomer vol gendjaar opnieuw verstek zou la ten gaan. "Dan vallen er koppen" stelt de Katwijker onomwonden. Dit kan zo niet ongestraft door gaan. Als we deze zomer vijf of s zonnige dagen hebben gehad, houdt het op. Kijk, zouden er nu ook nog een paar mooie week einden bij zijn geweest, dan had den we toch wel wat verdiend Krijg je tenminste wat dagjes- n binnen. In juni hebben n schitterende zondag ge had. Toen was het hardstikke druk. Daarna was het knudde." >e Best heeft deze maand, elke dag r, zeker zeventig strandhok- jes leeg gehad. De hele zomer zijn o'n zestig strandstoelen niet van hun plaats gekomen en in de schuur gebleven. Hij had ze niet nodig, omdat de baagasten weg bleven. »Iog slechter )e Katwijker houdt nu zijn hart al vast voor het nieuwe seizoen. "Ik denk", voorspelt hij, na een haal een zware sigaret en een slok zwarte koffie, "dat het dan nog wel eens slechter zou kunnen worden. Drie jaar achter mekaar praktisch geen zomer. De men- die thuis bleven of hiernaar toe kwamen, hadden altijd een beetje hoop. Maar nu voorzie ik toch dat ze naar het zuiden zullen trekken. Dan hebben ze zon. En daar gaat het hen toch om? Daar geven ze graag wat meer geld voor uit. Neem nou eens frnijn vaste klanten, die elk jaar voor het hele seizoen een badhokje huren. Ik heb die mensen mis schien zes of zeven keer gezien Nou, dat is toch te gek." Hoewel De Best over de financiële strop niet al te spraakzaam is, denkt hij de kosten net te kunnen bestrijden. Met andere woorden, maanden werken zonder één cent te verdienen. "Misschien dat ik quitte draai", denkt hij hardop. "Als dat zo is, knijp ik mijn beide handen dicht. Maar", voegt De Best er direct aan toe, "ik heb er wel een zwaar hoofd in." Twintig man Voor de restauranthouders gaan de vaste lasten gewoon door. Fok de Best "Je personeel kun je niet op het allerlaatste moment aanne men. Dan kun je niemand meer krijgen. Met die mensen maak je in het voorjaar al afspraken. Dan kun je nog niet bekijken of het wel of geen mooie zomer wordt. De jongens die bij mij werken, hebben praktisch niks te doen. Als er per dag twintig klanten binnenkomen, is het veel. Ze drinken een kop koffie of eten een klein hapje. Meer niet. Verte ren ze misschien vijf gulden. Daar houdt het mee op. Van die inkomsten kun je een bedrijf toch niet draaiende houden? Soms loop je je echt wel eens te verve len. Weet je gewoon niet wat je moet doen. Dat word je zat. De aardigheid gaat er helemaal af. Je De Best zwijgt. Draait een tweede sigaret. Loopt dan naar de radio om even naar de weersvoorspel ling te luisteren. Na twee minu ten: "We kunnen het voor van daag en morgen wel weer verge ten. Veel wind en regen. Natuur lijk, achter het glas is die zee dan mooi met die hoge golven en wit te koppen. Maar die brengen geen geld in het laadje Zelf leven Naast zijn personeel dat De Best el ke maand moet uitbetalen, heeft hij ook nog andere lasten zoals de vierduizend gulden huur die hij moet betalen om z'n spullen in de wintermaanden onderdak te brengen. De kosten om zijn klei ne restaurant te onderhouden, daar praat hij dan nog niet over ''En zelf wil je natuurlijk ook wel een beetje leven. Ik ben niet ge trouwd en heb dus geen gezin te onderhouden. Daarom schipper ik wat. Maar het is moeilijk, dat kan ik je wel verzekeren. Driejaar achter mekaar zit je nu te hopen dat het goed wordt. Wij zijn he lemaal afhankelijk van de bad t Klagende strandexploitant Fok de Best "De mensen komen voor de gasten. Als zij niet komen, ver dienen wij geen cent. De zon is onze grootste concurrent. Blijft die weg, dan kunnen wij ook wel inpakken... Het rijk wil geld uittrekken om het toerisme te bevorderen. Zullen daarvan ook de restauranthou ders op de stranden profiteren9 De Best is resoluut m zijn uit spraak: "Ik geloof daar niet in, weet je. De mensen komen naar het strand voor de zon. Die kun je niet kopen, hoeveel geld je er ook insteekt. In Spanje of Frankrijk hoeven ze daar geen geld in te stoppen. Daar schijnt de zon ge woon. Dat willen de vakantie gangers, meer niet." Amateur-archeoloog Beunder: BODEGRAVEN - "Het staat natuurlijk nog niet helemaal vast, maar op grond van de vondsten die tot nu toe zijn gedaan is er een grote kans dat ook Bodegraven ge bouwd is op de resten van een Romeins castellum". Dat zegt de heer B.C. Beunder (40) uit Bodegraven. Beunder, in het dagelijks leven onderwijzer aan de school met den Bijbel te Waarder, is in zijn vrije tijd een enthousiast amateur-archeoloog. Binnenkort publiceert hij in het blad "Westerheem" van de Ar cheologen Werkgemeenschap Nederland, het verslag van een onderzoek dat hij deed in de Bo- degraafse bodem. De voornaamste reden waarop Beunder zijn vermoeden baseert, is de vondst van een zogenaamde Rijnbschoeiïng, een stuk Rijnoe ver dat door de Romeinen des tijds is afgeschermd en gebruikt als aanlegplaats. Al eerder vond Beunder bij graafwerkzaamhe den in de Oud Bodegraafseweg resten hout, die wezen op een damconstructie. "Bodegraven was in elk geval voor de Romei nen een belangrijk strategisch punt op de doorgaande weg Keulen - Noordwijk" aldus de amateur-archeoloog. Scherven Beunder startte zijn onderzoek in 1975. "De laatste tientallen jaren is er bij graafwerkzaamheden in Bodegraven van alles uit de grond gekomen", zegt hij, "Veel vondsten, voornamelijk scher ven kwamen bij mij terecht. Maar aan alleen een paar scherven in je zak heb je natuurlijk niets" Daarom begon Beunder met het catalogiseren van de vondsten: hij stelde van elke vondst nauw- keurig de vindplaats vast en ont dekte op die wijze een bepaald patroon. De belangrijkste gegevens ver kreeg Beunder een jaar later. In 1976, toen Bodegraven een diep- riool kreeg in verband met de aansluiting op de nieuwe nool- waterzuiveringsinrichting. Voor de aanleg van dat riool moest heel wat graafwerk worden verricht. Beunder hield het verloop daar van voortdurend in het oog om dat het tracé van dat riool door een gebied dat liep dat naar zijn mening interessant was. "Daar om ben ik dat riool systematisch nagelopen", zegt hij. "Elke dag na mijn werk inspecteerde ik het nieuw gegraven stuk. Daardoor kreeg ik de beschikkking over heel wat aanvullende gegevens. Ik stootte toen ook op de resten van de damconstructie. Na nieu we vondsten ben ik me gaan af vragen of ook Bodegraven net als Zwammerdam en Alphen zou zijn gegrondvest op een Romeins castellum (kasteel). Officieel wa ren daar helemaal geen gegevens Boren Samen met Job Metselaar, Huib Bekker en Jan Muller uit Bode graven, die ook in de historie van het dorp geïnteresseerd zijn, voerde Beunder op tal van plaat sen, maar voornamelijk in het centrum, proefboringen uit. "Want", zegt hij, "wil je een Ro meins castellum vinden, dan moet je grachten vinden". Toen het viertal stuitte op de Rynbe- schoeiing werd het vermoeden van een Romeinse legerplaats onder de Bodegraafse bebou wing sterker. Ook de vondst van enkele gestem pelde dakpannen (de Romeinen stempelden hun dakpannen met de gegevens van hun legeronder deel) wees in de richting van een castehum. Temeer daar die dak pannen volgens de - helaas slecht leesbare gegevens - afkomstig bleken te zijn van troepen die niet behoren tot de bekende bezet tingstroepen uit de omgeving. De dakpannen zijn onderzocht door de epigraaf (schriftkundige) pro fessor Bogaard. Naar zijn mening zijn de pannen afkomstig van een legeronderdeel dat vanuit het Spaanse Baskenland naar Bode graven is overgeplaatst Nigrum Pullum Volgens Beunder is het daarom heel goed mogelijk dat tussen Zwammerdam en Alphen ook een Bodegraafs castellum heeft gelegen. Maar Beunder blijft voorzichtig. "Het vinden van een beschoeiing is op zich nog geen bewys. Dat zou net zo goed van een eenvoudige vrachtpost ge weest kunnen zyn. Het kan nog wei vijftig jaar duren eer vast staat dat er inderdaad resten van een castellum liggen". Het castellum van Zwammerdam is door de onderzoekers destijds "Nigrum Pullum" genoemd, wat zwarte plek of zwarte grond be tekent. Die naam zou volgens Beunder beter bij een eventueel Bodegraafs castellum passen: "Bodegraven ligt, anders dan Zwammerdam echt in de Nigrum Pullum". HANS VELDHUIZEN ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim 2000 uur werk zit er in het hier afgebeelde wandkleeaHet resultaat: een totaalbeeld van Alphen, mag er dan ook zijn. Dat vond ook het handwerkblad Ariadne dat het wandkleed, dat in de Alpheuse sociale werkplaats De Spoorhaven hangt, levensgroot afdrukte Met de bedoeling dat anderen er inspiratie in vinden. Wel licht dat scholen hier ideeën opdoen voor een wandkleed waarop zij hun eigen stad of dorp uitbeelden. "Alphen" hangt inmiddels al weer bijna twee jaar aan de wand van de hal van de so ciale werkplaats voor gehan dicapten De Spoorhaven te pronken. Het is indertijd ver vaardigd door 80 werknemers van De Spoorhaven, ter gele genheid van de verhuizing van de Alpheuse sociale werkplaats naar een gloed nieuw gebouw aan de Eiken laan. De ondergrond van het enorme wandkleed bestaat uit jute De afbeeldingen werden ge maakt uit talloze lapjes en met behulp van draadjes wol Die werden met verschillende borduursteken op het jute vastgezet. ALKEMADE - De gemeenteraad van Alkemade heeft gis teravond besloten géén bestuurlijk samenwerkingsver band aan te gaan met de gemeente Leiden en een aantal omliggende gemeenten voor het ambulancevervoer in de Leidse regio. Dat zou dan met name te wijten zijn aan de gemeente Leiden, die te weinig overleg zou hebben ge pleegd met de bij de régeling betrokken ziekenvervoer- ders. Die willen een regeling waarin ook het ziekenver- voer met een aantal mensen is vertegenwoordigd. De ge meente Leiden heeft desondanks een bestuursvorm ge kozen waarin geen rekening wordt gehouden met die wens. Burgemeester en wethouders van Alkemade stelden de gemeente raad gisteravond dan ook voor voorlopig maar niet in zee te gaan met Leiden en omliggende ge meenten en een beslissing hier over van het provinciaal bestuur af te wachten. Ondoordachtzaamheid Dat laatste voorstel viel gister avond niet in goede aarde bij de raadsleden J. W. Kret (Vereni ging Gemeentebelangen Alke made) en H. van Tol (Progressief Alkemade). Zij pleitten voor een gezamenlijk overleg van de regio gemeenten. Het tweetal verweet de gemeente Leiden grote on doordachtzaamheid en stelde zich op het standpunt dat er een zijn. Wél steunden de twee raads fracties het voorstel van B. en W om nog geen gemeenschappelij ke regeling voor het ambulance vervoer aan te gaan. Niet netjes regeling moet komen alle betrokkenen (dus ook de kenvervoerders) het mee e Wethouder H. M. L. van Duijkeren vond de handelwijze van Leiden ook niet netjes maar moest an derzijds opmerken dat de regio gemeenten niet om Leiden heen kunnen. Vandaar het voorstel om Volgens de wethouder hebben zich intussen al regio-gemeenten aan gediend die toch nog tot een aan vaardbare bestuursvorm willen komen. De gemeente Alkemade zal zich daar, zo zei Van Duijke ren, graag bij aansluiten. Mocht het desondanks niet lukken op eigen kracht uit de impasse te komen, dan wil Alkemade de be slissing aan de provincie overla ten. Bitter Wethouder Van Duijkeren voelde dan ook niet voor de suggestie van de VGA-er Kret om de alinea over een provinciaal ingrijpen helemaal te schrappen en te pro beren samen met de andere regio gemeenten uit de problemen te raken. Het voorstel van Kret vond geen genade in de ogen van de gemeenteraad en werd ver worpen. De VGA-er constateerde daarop bitter dat Alkemade ook op dit gebied weer eens een af wachtende houding aanneemt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15