Moord op Mountbatten schok as voor de Britten Koerden,Er is een bestand in de maak' Toch EG-verklaring over mensenrechten Mountbatten onder-koning van India en geallieerd bevelhebber Bonn en Damascus gaan geregeld overleggen DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND PAGINA 13 (Van onze correspondent) DEN HAAG - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) verwacht dat bij de onderteke ning van het akkoord tussen de EG-landen en de geassocieerde ontwikkelingslanden, het tweede akkoord van Lomé namens de negen EG-landen een verklaring zal worden afgelegd over de men senrechten. In deze verklaring zal staan dat de EG zijn ontwikke lingshulp zal intrekken wanneer in een bepaald land op grove en voortdurende wijze de rechten van de mens worden geschon den. De minister vertelde dit gisteren tijdens de openbare commissie vergadering in de Tweede Kamer over het EG-beleid. Eerder had de minister uiteengezet dat Ne derland binnen de EG geen steun meer krijgt bij zijn streven een dergelijke verklaring over de mensenrechten in het Lomé- verdrag zelf op te doen nemen. De betrokken ontwikkelingslan den. de zogenaamde ACS-staten, hebben zich daar met hand en tand tegen verzet. De overige EG- landen dringen niet meer aan, alleen de Nederlandse regering blijft tot nu toe nog de onderte kening van Lomé II tegenhou den, vanwege de kwestie van de mensenrechten. Over het Nederlandse ontwikke lingsbeleid, in relatie tot de men senrechten, zei minister De Ko ning: „Bij een flagrante schen ding van de mensenrechten kun je moeilijk, door voort te gaan ontwikkelingshulp te verlenen, een regime steunen. Aan de an dere kant wil je ook de mensen in zo een land niet verstoken laten zijn van hulp. Die twee elemen ten moet je afwegen" In het geval van Vietnam heeft die afweging, wat Nederland betreft, ertoe geleid dat, al ten tijde van de Vietnamese inval in Kampuchea (Cambodja), alle Nederlandse hulp werd omgeschakeld naar humanitaire hulp. Dat wil zeggen voedselhulp, medische hulp en bijstand bij irrigatieprojecten. Deze laatste hulp is, zo meent mi nister De Koning, ook humani tair van aard, omdat hij de arme bevolking ten goede komt. ziekmakend einde van het leven en tijdperk van één van de groot ste mannen van deze eeuw" De Daily Mirror publiceert een foto van de vermoorde in het grootte nue van admiraal met als bij schrift "Vermoord door de IRA" In een levensbeschrijving van ze ven pagina's schrijft het blad on der meen "Hij werd getorpe deerd, gebombardeerd, zijn schepen werden kreupel ge maakt en een torpedojager zonk onder hem. Maar hij overleefde altijd de gevaren van de zee. Tot gisteren, in een rustige haven in Ierland" De Daily Mail noemt de moord "laf en ongevoelig" en noemt de vroegere onderkoning "een van Engelands grootste zonen" 'Dit was inderdaad een trap mid den in het hart van het Britse volk, of tenminste zo dichtbij als lafaard durven mikken" schrijft de Daily Telegraph. De Guardian tenslotte spreekt van "een van de zwartste dagen van de zovele zwarte dagen in de niet eindigende tragedie die wij allen op beide eilanden hebben geërfd" Amerika in de beklaagdenbank (Van onze correspondent) GENÈVE - De Verenigde Staten hebben voor het eerst in de be klaagdenbank gezeten bij de commissie van de Verenigde Na ties voor de rechten van de mens. De aanklacht luidt dat er in de Amerika politieke gevangenen zijn. Deze verklaring werd ge daan door een vertegenwoordi ger van de internationale associa tie van democratische juristen voor de commissie die zich be zighoudt met discriminatie van minderheden. Lennox S. Hinds, de zwarte Ameri kaanse jurist die de rede hield, zei dat er honderden, misschien wel duizenden politieke gevangenen in de Verenigde Staten zijn. Hij hoopte dat de Verenigde Naties een onafhankelijke commissie van onderzoek zouden instellen. De zwarten in Amerika zouden deze als het hoogste gerechtshof beschouwen. Hinds zei dat de mensenrechten-commissie uit gebreide informatie over de ras sendiscriminatie binnen het Amerikaanse rechtssysteem had ontvangen, maar dat dit verder in niet-publieke zittingen zou wor den besproken. De Amerikaanse advocaat, die op het ogenblik uit zijn ambt dreigt te worden gestoten, omdat hij een blanke rechter er van beschul digd heeft racist te zyn, noemde de manier waarop de jury 's in de Verenigde Staten worden sa mengesteld een voorbeeld van discriminatie en misbruik van de politieke macht. Voordat Hinds het woord voerde had de eveneens zwarte Ameri kaanse vertegenwoordiger in de mensenrechtencommissie ge zegd dat hij er geen enkel be zwaar tegen had als welk land dan ook van schendingen van mensenrechten werd beschul digd. De EG. en ook enkele EG-landen, hebben in verband met de kwes tie van de bootvluchtelingen hun hulp aan Vietnam gestaakt, ook de voedselhulp. Minister De Ko ning zei dat hij een dergelijke be slissing niet zou willen nemen. Zowel de Nederlandse regering als ook de EG zal nadat in oktober de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim een rapport zal hebben uitgebracht over de Viet namese vluchtelingen, opnieuw bezien of hulp moet worden ge geven aan Vietnam. Tot nu toe heelt Nederland nog slechts twee maal alle ontwikke lingshulp aan een land geschrapt Chili en Oeganda, waarbij het in het laatste geval trouwens ook alleen ging om EG-hulp. Minister De Koning erkende overigens, dat ook humanitaire hulp op een bepaalde manier een regime ten goede kan komen, zodat ook in het geval van Vietnam niet zon der meer vaststaat dat deze hulp altgd gehandhaafd kan blij ven. De gisteren bij een aanslag om het leven gekomen lord Mountbatten. Politiefunctionarissen ruimen de wrakstukken op van het vissersbootje, dat gisteren door de IRA werd op geblazen. Bij de aanslag kwamen graaf Mountbatten, zijn kleinzoon en een bemanningslid om het leven DAMASCUS (DPA/Reuter) - De Duitse Bondsrepubliek en Syrië gaan geregeld politiek overleg plegen. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans - Dietrich Gen§cher, met president Hafez al-Assad afge sproken. Syrië is het eerste land dat de liberale bewindsman uit Bonn op zijn rondreis door het Midden-Oosten bezoekt. Hij gaat ook naar Libanon, Jordanië en Egypte. Na zijn gesprek met Assad zei Gen- scher dat nog niet beslist is, hoe vaak er zal worden overlegd en op welk niveau. Hij zag in de af spraak een teken dat de twee lan den streven naar nauwere be trekkingen. Genscher verklaarde voorts dat president Assad en hij voorstan der zijn van een versterking van de dialoog tussen West-Europa en de Arabische wereld. Hij her haalde de verzekering van de re gering in Bonn dat zij het zelfbe- stemmingsrecht van het Pale stijnse volk ondersteunt. De Pa- lestijnen zouden zelf moeten be slissen over de vorming van een eigen staatsgezag in de door Is raël te ontruimen gebieden. De Westduitse minister was van oordeel dat Syrië streeft naar een vreedzame oplossing van het Midden-Oostenvraagstuk. De Bondsrepubliek en de Europese gemeenschap willen dat steunen, maar de Arabische wereld moet echter tot eensgezindheid ko men, aldus Genscher. In dit ver band stelde hij dat men begrip moet hebben voor alle Arabische staten en hun politiek. Dat gold ook voor Egypte. De minister stelde deze mening tegenover het Syrische standpunt dat het vre desverdrag van president Sadat met Israël heeft gesloten, verraad betekent. Genscher reageerde ook op de hef tige kritiek die zijn Syrische col lega Chaddam zondagavond aan een diner op de Verenigde Staten had geuit. Hij zei dat de VS voor de Bondsrepubliek een garantie zijn voor onafhankelijkheid. Slechts omdat de Bondsre publiek en West-Europa vrije en onafhankelijke partners van de VS zijn, konden de volkeren in het Midden-Oosten een actieve rol van Europa bij het zoeken naar vrede verwachten, aldus Genscher. TEHERAN (Reuter) - Met leidende moslem-geestelijken m Iran is overeenstemming bereikt over het uitroepen van een bestand op alle fronten van de Koerdische revolutie, maar of dit er zal komen hangt uiteindelijk af van de goedkeuring door ajatollah Chomeini, die vorige week het opperbevel van het Iraanse leger overnam om een grootscheepse militaire campagne tegen de Koerden te beginnen, zo heeft woordvoerder Rahim Seif Ghazi voor een Koerdisch onderhandelingsteam in Teheran ver klaard Ajatollah Mahmoud Taleghani, de geestelijke leider van Teheran, ging gisteren na overleg in de loop van de dag akkoord met een bestand en beloofde, dat vanoch tend opdracht tot een staakt het vuren zal worden gegeven via de Iraanse staatsradio, zo zei Ghazi Daarna zouden officiële vredes onderhandelingen beginnen Al enige dagen zijn er vage berich ten geweest over een uit vijf man bestaahde delegatie uit het Koer dische bastion Mahabad, die in Teheran voornamelijk met Iraan se geestelijke leiders onderhan delt, maar drie ministers van de regering Bazargan zijn ook be trokken in de besprekingen. Van de zijde van de regering werd gis teravond echter niets gemeld over enige doorbraak in de on derhandelingen Twee naaste medewerkers van Chomeini waren gisteren eerder naar de heilige stad Qom, 150 ki lometer ten zuiden van de hoofd stad, vertrokken om de Koerdi sche voorstellen aan de geestelij ke leider van Iran over te bren gen. Intussen stond een strijdmacht re geringstroepen nog steeds zo'n 35 kilometer ten noorden van Ma habad aan de voet van een berg weg, die de Koerdische guerrilla strijders beheersen met hun wa pens. Deze kolonne met tanks was al drie dagen actief onder Mahabad. Ghazi, die,33 jaar in ballingschap in de Sowjet-Unie heeft doorge bracht, verklaarde, dat het Koer dische onderhandelingsteam was gevraagd gisteren een bij eenkomst van de Iraanse raad voor het opstellen van een nieu we grondwet bij te wonen. Eerder deze maand werd de leider van de inmiddels verboden Koerdische Democratische Partij uit deze raad gestoten. Welke precies de voorstellen van de Koerden waren werd niet mee gedeeld, maar Ghazi zei, dat de onderhandelaars hadden ge vraagd om de verwijdering uit Koerdisch gebied van sjeik Sa- deq Khalkhali, reizend islami tisch rechter, die door Chomeini naar Koerdistan was gezonden om de opstandelingen te berech ten en die sinds zijn aankomst tien dagen geleden 50 mensen ter dood heeft veroordeeld. Volgens de Iraanse staatsradio veroor deelde hij gisteren weer negen Koerden ter dood op beschuldi ging van gewapende rebellie en het doden van onschuldige men sen in Paveh, Saqqez, Naqadeh en Mahabad. Saqqez zou hij ook nog bezoeken. Tot gisteren waren in verband met de gevechten die twee weken geleden uitbraken in de stad Paveh aan de grens met Irak 59 Koerdische rebellen geëxecuteerd Ghazi zei ook te hopen, dat het leger ermee akkoord zou gaan niet op te rukken naar Mahabad. Ghazi deelde voorts mee, dat de naar autonomie strevende Koer den van oordeel zijn, dat de basis voor een permanente oplossing van hun probleem langs de weg van onderhandleingen kan wor den gelegd, maar voegde daaraan toe, dat een brede vertegenwoor diging van Koerden zal moeten worden uitgenodigd voor defini tieve onderhandelingen Een van de onderdelen van het vre desplan is, zo zei hij, dat de Koer den het leger zullen toestaan een nieuw garnizoen te bouwen bui ten Mahabad en daar voor de tijd van de bouw een kamp op te slaan. De kazerne van Mahabad werd tijdens de revolutie van fe bruari overgenomen door de Koerden en de guerrillastrijders hebben de zware wapens uit de opslag van de kazerne nu in ge bruik om in de opstand die aan de gang is het regeringsleger van zich af te houden. Treinongeluk bij Lissabon LISSABON (DPA) - Bij een onge luk op de drukke spoorlijn tussen de Portugese hoofdstad Lissabon en Cascais zijn gisteren ruim 150 passagiers gewond. Twintig van hen moesten met ernstig letsel in een ziekenhuis worden opgeno- Een buurtverkeertrein uit Cascais reed in volle vaart op een andere stoptrein in die stilstond op het station van Paco dos Arcos. Ver scheidene wagons vlogen uit de rails en de lijn was vele uren ver sperd. DUBLIN (Reuter/DPA/UPI) - Graaf Mountbatten, opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Zuid- oost-Azië tijdens de Tweede Wereldoorlog en laatste onderkoning van India, is gisteren bij een explosie op zijn schip om het leven gekomen. Ook zijn 14-jarige kleinzoon Nicholas en een Iers bemanningslid vonden de dood. Zijn dochter Patricia, haar man Lord Brabour- ne, hun zoon Timothy en Lady Brabourne werden ge wond. Nicholas en Timothy zijn tweelingen. Patricia Mountbatten, Timothy en Lady Brabourne zijn er erg aan toe, lord Brabourne's verwondingen zijn niet ern stig. De ontploffing aan boord van de negen meter lange 'Shadow Five' deed zich voor toen het schip uit de haven van Mullaghmore in Ierland was vertrokken. Lord Mountbatten, een oom van prins Philip, de man van koningin Eli zabeth van Engeland, heeft in de buurt van die plaats een vakan tiewoning waar hij al drie weken verbleef. Twee groepen hebben verklaard verantwoordelijk te zijn voor de explosie. Het Ierse Republikein se Leger (IRA) liet dit weten via een nieuwsbrief Republican News' en het Ierse Nationale Be vrijdingsleger (INLA) via een te lefoontje naar een krant in Dublin. De INLA is een splinter groep van de provisionele IRA de INLA wordt beschouwd als een betrekkelijk jonge, maar ui terst gevaarlijk terreurorganisa tie Inmiddels heeft de INLA ontkend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag. In een in Dublin verspreid communiqué van dit bevrijdingsleger wordt gezegd dat het anonieme telefoontje "een flauwe grap is geweest of een poging van de Britse inlich tingendienst om verwarring te De provisionele IRA liet voorts nog weten dat de Britse publieke opi nie zich door deze 'executie' be wust moet worden van de maar 'voortdurende bezetting' van Noord-Ierland door de Britten. De in de boot verborgen bom be vatte 25 kilo springstof, aldus de IRA De bom ir<-het kajuit vacht van Lord Mountbatten, aldus de IRA, is op grote afstand tot ontploffing ge bracht. Rouw In verband met de dood van graaf Mountbatten heeft de regering van India een rouwperiode van zeven dagen afgekondigd. Alle regeringsbureaus en kantoren in het hele land zullen vandaag ge sloten zijn en de vlaggen zullen een weeklang halfstok hangen Ex-premier Indira Gandhi van In dia en de Amerikaanse regering roemden Mountbatten als mili tair bevelhebber en bestuurder Premier Thatcher van Engeland noemde hem "een man die meer dan zijn plicht deed in tijden van oorlog en vrede" Verwacht wordt dat men nu in bre de lagen van de Britse bevolking zal aandringen op strengere maatregelen ter bescherming van koningin Elizabeth en haar ver wanten. Ook een felle reactie van Noord-Ierlands miljoen protes tanten van Britse afkomst is mo gelijk. De IRA die twee jaar geleden bijna uitgeschakeld leek, heeft inmid dels zijn 600 leden in groepen van zes verdeeld. De Britse militaire leiders vrezen een langdurige en steeds meer geperfectioneerde campagne van de provisionals. Lafaards Met zwart omrande voorpagina's brengt de Britse pers vandaag het nieuws van de moord op Lord Mountbatten terwijl de betiteling van de daders varieert van "laf aards" tot "euvele bastaards". De Daily Express die de moord brengt onder de kop "Euvele bas taards" en spreekt van "een LONDEN (Reuter/AFP/ANP) - De gisteren op 79-jarige leeftijd overleden graaf Mountbatten van Birma heeft vooral bekendheid gekregen als een der belangrijkste geallieerde bevelhebbers in de Tweede-Wereldoorlog, en als laatste onder-koning van India. In die laatste functie werkte h*j mee aan het onafhankelijkheids proces in dit gebied, dat een eeuw lang het meest gekoesterde deel van het Britse imperium was geweest. Toen Bnts-Indie als India en Pakistan de onafhankelijkheid had verworven, bleef Mountbatten nog enige tijd als gouverneur-generaal, waarna hij in 1948 zijn marine-carrière hervatte. Het leven van lord Louis Mountbatten, kleinzoon van koningin Victoria, heeft zich goeddeels afgespeeld in de Britse marine, hoewel hij ook faam verwierf als uitvinder. Op zijn naam staan onder meer een middel tegen kreupelheid bij paarden, nieuwe technieken voor telecommunicatie op zee, een betere polohamer, een torpedovizier en zelfs elastische schoenveters. Zijn vader, prins Louis de Battenberg, vlootadmiraal en 'first sea lord' (chef van de marinestaf) moest vanwege zijn Duitse afkomst bij het begin van de Eerste-Wereldoorlog in 1914 zijn functie neerleggen. De achternaam "Battenberg" werd in 1917 in het Engels vertaald als Mountbatten. Terzelfdertijd veranderde de Britse koninklijke familie, eveneens van Duitse afkomst, (Han nover) haar achternaam in Windsor. De Mountbattens zijn ver want aan tal van Europese vorstenhuizen. In 1937 werd Louis Mountbatten Engelands jongste kapitein-ter- zee. Bij het uitbreken van de Tweede-Wereldoorlog had hg het bevel over de vijfde vlooteenheid torpedobootjagers, samenge steld uit de modernste schepen van deze klasse. Zijn eigen schip de 'Kelly' liep schade op bij de campagne voor de Noorse kust, werd op de Noordzee getorpedeerd en ging uiteindelgk ten onder in de slag bij Kreta. Getroffen door Duitse bommen bleef de Kelly tot op het laatste ogenblik doorvuren, terwijl 'Lord Louis' op de commandobrug de strijd leidde. Het verhaal van de slag bij Kreta wordt door de Britse toneelschrijver-acteur Noel Coward verteld in de film 'In which we serve' In oktober 1941 werd Mountbatten door Churchill naar Engeland geroepen, waar hij de leiding kreeg van de 'gecombineerde ope raties': het samenstellen van een sterke amfibie-strgdmacht van leger, marine en luchtmacht waarmee de Europese kusten moes ten worden bestookt. In die periode viel onder meer de (mislukte) invasie bij Dieppe, die snel door de Duitsers werd afgeslagen. In augustus 1943 werd Mountbatten benoemd tot geallieerd opper bevelhebber van het pas gevormde commando voor Zuidoost- Azië, een post die hij tot 1946 zou houden. Hg wist de Japanse troepen uit Brits-Indië te houden. Aan zgn overwinning in de 'Birma-campagne' dankt hij zijn adelstitel 'lord Mountbatten of Burma'. Hier dwong hij de Japanners de strijd voort te zetten in de regentijd, in gebieden waar de malariamug veel slachtoffers maakte. Hij rekende er op dat zijn eigen mannen dankzij een betere medische verzorging een grotere immuniteit zouden heb ben. Ook de bevrijding van Nederlands Indié in 1945 had onder opper bevel van Mountbatten plaats. Op 2 september 1945 kon hg in Singapore officieel de overgave van het Japanse leger aanvaar den, nadat de«atoombommen op Nagasaki en Hirosjima de Ja panse weerstand hadden gebroken. De militaire verantwoorde lijkheid voor Nederlands-Indië werd op de conferentie van Pots dam in 1945 aan Mountbatten overgedragen. Voordien viel het gebied onder commando van de Amerikaanse generaal McAr- thur. Op verzoek van Clement Attlee, leider van de na-oorlógse Labour- regenng, en op aandringen van koning George de zesde, volgde hij in 1947 Lord Wavell op als onderkoning van India. Mountbat ten stond op goede voet met de voormannen in de Indiase onaf hankelijkheidsbeweging, Mahatma Gandhi en Jawaharlal Neh ru. 145 Dagen na zijn benoeming was, mede op zgn aandringen, de verdeling van Brits-Indie in India en Pakistan een feit, en kregen beide landen de status van Dominion in het Gemenebest. Na zijn terugkeer m Engeland, zomer 1948, herkreeg de inmiddels tot graaf verheven Mountbatten weer zijn geliefde post: bevel hebbervan een eskader kruisers in de Middellandse Zee. Hg was 55 jaar toen hij 'first sea lord' werd, de post die zgn vader bg het begin van de Eerste-Wereldoorlog had moeten opgeven. Het ver haal wil - en Mountbatten heeft het nooit tegengesproken dat de zoon had gezworen het onrecht, zijn vader aangedaan, te herstel len door zelf deze meest eervolle post in de Britse marine te verwerven. Anderhalfjaar later volgde zgn benoeming tot 'admi ral of the fleet'. Onder zijn leiding begaf de Britse marine zich in het atoomtijdperk met de bouw van de door kernenergie aangedreven onderzee boot 'Dreadnought' Toen hij in 1959 chef van de defensiefstaf werd kreeg hij tot taak de verschillende diensten in één administratieve organisatie onder te brengen, hetgeen ironisch genoeg tot resultaat had dat de eeuwenoude titel van de admiraliteit als hoofdkwartier van de vloot kwam te vervallen. Kort voor hg in 1965 zgn functie als chef van de defensiefstaf neerlegde, leidde Mountbatten nog een commissie voor de regeling van de immigratie uit het Gemene best naar Engeland. Ook na zijn pensionering deed de Britse regering nog herhaaldelijk een beroep op de onuitputtelgke energie van Mountbatten. Zo had hij in 1966 de leiding van een onderzoek naar de beveiliging van de gevangenissen, na de ontsnapping van de Russische spion George Blake. Ook de wetenschappelijke ontwikkelingen, met name op het gebied van de elektronica, bleef hij op de voet volgen. Mountbatten, aan wie een aanzienlijke invloed op Buckingham Palace werd toegeschreven, onderhield tegelgkertgd nauwe be trekkingen met de Labour-partij, waarvan hg de modernisering van Groot-Bnttannie verwachtte. Zijn vrouw Edwina Ashley, die zich op sociaal gebied zeer verdien stelijk heeft gemaakt, overleed in 1960 tijdens een bezoek aan Noord-Borneo. In 1967 maakte de Britse televisie een twaalfdeli ge serie over 'leven en werken van Lord Mountbatten', waarbij hijzelf het commentaar leverde.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13