m wnim De winter programma 's liggen nu voor u klaar! Kantonrechter „Regel overdracht van academische ziekenhuizen snel" Gelukwensen voor Kaapstad „Parkeerschijf waaide weg in sneeuwstorm... AZL-directeur Verhey in afscheidsrede: LEIDSCH DAGBLAD boeksne<Bab0bank S voor het beste eruit is DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 Wie voor een kleine verkeers overtreding voor de kanton rechter moet verschijnen en eigenlijk al van te voren weet dat de overtreding waar het om draait als een paal boven water staatkan zich beter een deemoedige houding aanme ten dan de rol van de keiharde ontkenner. Het toegeven van het gepleegde feit en het wek ken van een onschuldige in druk "drukken" de boete meestal meer dan arrogantie en een duidelijk minachtende houding, die bij de kanton rechter eerder onbuigzaam heid teweeg brengen. En al staat het feit (bijvoorbeeld een parkeer- of snelheidsover treding) vast, dan is het "ver haal" er omheen, waar ge beurd of niet, soms ook nog goed vooreen iets lagere boete Dat neemt weer niet weg, dat hoe ernstiger de overtreding is, hoe ernstiger de sfeer tij dens de behandeling is. Wie als overtreder luchtigjes staat te praten over een snelheids overschrijding van zo'n 30 a 40 kilometer hoeft ook niet op al te veel clementie van de kantonrechter te rekenen Bij de Leidse kantonrechter gis teren kreeg de man die thea traal uitlegde hoe een sneeuw storm hem eerst het uitstap pen had belet en hoe daarna ("een mens moet toch zijn brood verdienenbij het uit eindelijk uitstappen de par keer schijf uit de auto was ge waaid trouwens ook weinig voet aan de grond. Hij kreeg gewoon de normale boete voor het ontbreken van de schijf achter de voorruit, hoewel hij nog treffend illustreerde dat hij bij terugkomst "de auto nauwelijks kon terugvinden Veel tijd trok de rechter gisteren uit om zich door een aanne mer uit Moordrecht en een uitvoerder van die firma te laten uitleggen hoe een onge val op een bouwplaats in Sas- senheim vorig jaar december zich had voltrokken. Een werknemer die bezig was met het lossen van betonnen vloe relementen had daarbij een losschietende haak van de loskraan tegen het hoofd ge kregen. Het liep allemaal nog redelijk goed af, hoewel de man wel reuk en smaak moet missen. Zijn werkgever stond nu terecht omdat hij de vei ligheidsvoorschriften zou hebben overtreden. De haken waarmee de vloerele menten opgetild werden wa ren eigenlijk niet van het goe de type, aldus bleek op de zit ting. Het goede type haken werd door de fabrikant van het beton echter al tien jaar niet meer meegeleverd bij zendingen elementen, omdat ze te omslachtig zijn. Voor de uitvoerder van de Moordrech tenaar was het,zo vertelde hij gisteren de kantonrechter, de eerste keer dat hij met vloere lementen moest werken waar eigenlijk het aangepaste type haak voor nodig was geweest Een andere omstandigheid die meespeelde was dat de werk nemer ondanks het feit dat hij wel een helm had gekregen had geweigerd zo'n ding op z'n hoofd te zetten. Maar. al dus officier van justitie Van de Ham, er had zonder helm ook een ander ongeluk door de ondeugdelijke haak kunnen ontstaan. Bovendien vond hij dat er bij de maker van het beton geïnformeerd had moe ten worden naar het goede ty pe haak dat voor het trans port nodig was. Duidelijk was volgens de officier in elk geval dat de schuld voor het ontbre ken van de goede haken niet naar de betonfabrikant mocht worden toegeschoven Het betoog van de advocaat van de Moordrechtenaardat de artikelen die volgens de dag vaarding zouden zijn over treden op het gebeurde niet van toepassing zouden zijn, vond behalve bij de officier ook bij rechter Attema weinig weerklank. Hij veroordeelde de aannemer tot een boete van 400 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk Vrijspraak was er gisteren voor de eigenaar van een grote mo torboot die op de Kagerplas- sen met een groep gehandi capten op stap was en daarbij een zeilboot overvoer. De ei genaar van de motorboot had even iemand anders aan het roer gelaten. Diverse getuigen hadden volgens de man echter verklaard dat hij niet van de rechte koers was afgeweken, en dat de zeilboot voor hem langs zou zijn gevaren. Voor de rechter waren er onvol doende aanknopingspunten voor een veroordeling. HENK VEGTER LEIDEN - In zijn afscheidsrede heeft drs. J.B.M. Verhey (55), directeur van het Acade misch Ziekenhuis Leiden, vanmiddag aangedrongen op een snelle overdracht van het beheer van de academisch-ziekenhuis aan het ministerie van volksgezondheid. Zowel de bewindvoerders als de ziekenhuizen en de medische faculteiten moeten nauw in het overleg worden betrokken "Want met overleg en besluitvor ming zijn de academische zie kenhuizen de afgelopen twee jaar niet verwend. Zij bevinden zich thans in een situatie dat elk be sluit beter is dan geen besluit", aldus Verhey, die benadrukte dat de betrokken bewindslieden die samen jaarlijks zo'n 40 miljard te verdelen hebben niet voor hun talmen kunnen aanvoeren. UitfiUyGIl Verhey - die naar Maastricht gaat om daar directeur van het Aca- ^en probleem is volgens Verhey demisch Ziekenhuis en St. An- £ok datde uitgaven (mede door academische ziekenhuizen en medische faculteiten uit één bron plaatsvindt. Onhaalbaar acht Verhey het echter om de finan ciering van zowel de academi sche ziekenhuizen als de medi sche faculteit door het ministerie van volksgezondheid te laten plaatsvinden. nadal te worden - schetste de ontwikkeling van de snel geste gen kosten ten opzichte van de relatief te weinig gestegen prijzen in de medische sfeer, waardoor de "consumptie" de afgelopen ja ren groter was dan eigenlijk had gemoeten. Vooral omdat zieken fondspremies naar draagkracht worden geheven werkt de manier waarop in de gezondheidszorg wordt gerekend storend bij de verdeling van de nationale (fi nanciële) middelen. Zo zijn rente en afschrijving bij academische ziekenhuizen onbekende be grippen. Overigens zei Verhey het niet ver wonderlijk te vinden dat het be windslieden-overleg zo lang zaam verloopt De politieke be langstelling voor het beheer van de academische ziekenhuizen noemde hij uiterst laag. Boven dien zijn de deskundigen binnen de ziekenhuizen niet bij het overleg betrokken. Hoofdproblemen Verhey gaf twee hoofdproblemen aan bij de eventuele overdracht van het ministerie van onderwijs en wetenschappen naar dat van volksgezondheid en milieuhy giëne. Allereerst het vraagstuk welke financieringsbronnen er zijn en de daarop af te stemmen wettelijke status; daarnaast het tijdelijke probleem van de finan ciële situatie en de staat van de gebouwen van de ziekenhuizen. Volgens de scheidende directeur vloeit eerstgenoemd probleem voort uit de taak van de academi sche ziekenhuizen: het leveren van patiëntenzorg van een voor de medische faculteit goede kwaliteit. "Deze patiëntenzorg - die over het geheel van hogere kwaliteit is dan elders - is onmis baar geworden binnen het totaal van gezondheidsvoorzieningen in Nederland", aldus Verhey. Eén van zijn conclusies is ook dat de financiering van onderwijs, on derzoek en patiëntenzorg van Bestek '81) niet mogen stijgen. Daardoor ook voert de medische faculteit het lotingssysteem in, maar de vraag naar patiëntenzorg kan nu eenmaal moeilijk via zo'n systeem worden ingedamd. De vraag groeit nog steeds, zo bena drukte Verhey, "waardoor de academische ziekenhuizen voor onoverkomelijke problemen worden geplaatst. De enige op lossing is het beheersen van de omvang van de vraag naar de Achterstand Als meer incidenteel, maar niet minder belangrijk probleem bij eventuele overdracht naar Volksgezondheid noemde Ver hey de achterstand die de zie kenhuizen vooral bouwkundig hebben opgelopen door bezuini gingsmaatregelen. Een probleem dat voor het departement van volksgezondheid nogal mee moet vallen omdat het tekort op de (in vesteringsbegroting voor de academische ziekenhuizen (150 miljoen per jaar) relatief laag is tegenover het bouwplafond van volksgezondheid (600 miljoen) Het investerings'potje' zal in de tachtiger jaren, zo vreesde Ver hey, tekort schieten, juist omdat de ziekenhuistarieven zijn ach tergebleven bij de werkelijke kosten. LEIDEN - De bestuurster van de ze wat slordig geparkeerde perso nenauto raakte gistermiddag, rij dende over de Vlietweg in Leiden in de richting van de Eeuropaweg, door nog onbekende oorzaak de macht over haar stuur kwijt. De auto kwam in de berm tot stil- TIJDENS WERELDKAMPIOENSCHAP KINDERWAGENZITTEN* in winkelcentrum de Kopermolen. Merenwijk Leiden Voor d« doelnemor» vel« prijzen w.o. een hoofdprijs l.w.v. 1000.- Mailmssl 15 teams bestaande uit 2 deelnemers Het spektakel start vrijdag 14 september om 20.00 uur tot zater dagmiddag 15.00 uur Het laatste uur als speaker aanwezig: Barry Hughes Verder o.a. Orgel-demonstraties e Showorkest de Trawanten, e de Kopermolenkwls Inschrijving van de ploegen telefonisch: 071-144941 tst. 234. 'n aktieve krant! Honderd man getuige van vuurbol aan de hemel LEIDEN - "Ik heb ongeveer 100 reacties gehad van mensen die de bewuste avond vuur aan de he mel gezien hebben. Het zijn gro tendeels bevestigingen van de eerste melding. Er hebben men sen uit Leiden en wijde omgeving gerageerd". Dat zegt de Leidse natuurkunde- student Hans Betlem. Nadat hij in deze krant van vorige week donderdag om reacties had ge vraagd op een waarneming van (vermoedelijk) een uitzonderlijk grote meteoor door één van zijn collega's, heeft de telefoon niet stilgestaan. Het vurige verschijnsel was te zien aan de zuid-oostelijke sterren hemel. in de nacht van dinsdag op woensdag. Om identificatie te vergemakkelijken riep Betlem, oprichter van de "Dutch Meteor Society", getuigen op. Die zijn dus in groten getale komen op dagen. Betlem is van plan om het onderzoeken van meteoren voort te zetten. stand en bleef vervolgens tegen een boom hangen. De bestuurster, een 19-jarige inwoonster van Leiden, kon haar wagen ongedeerd maar behoorlijk overstuur verlaten. LEIDEN - De Leidse universiteit zal de universiteit van Kaapstad gelukwensen met haar 150-jang bestaan en haar steun betuigen aan de onafhankelijke koers die deze universiteit volgt. Dit be sloot de universiteitsraad gis teravond. De universiteit van Kaapstad heeft zich steeds verzet tegen de wet waarbij het niet-blanken verbo den is te studeren. Bovendien ontduikt zij deze wet door hon derden niet-blanken toch toe te laten. Juist vanwege deze hou ding besloot de universiteitsraad gelukwensen te sturen. De misdragingen van de studenten op de Klikspaanweg, waar deze krant vorige week over berichtte, kwamen ook ter sprake. Het col lege van bestuur zal met de be trokken studenten een gesprek hebben en, als de beschuldigin gen juist zijn, hen berispen. Gisteravond nam de universiteits raad afscheid van prof. dr. D.J. Kuenen, die drie jaar rector mag nificus is geweest. Hij wordt op gevolgd door prof. dr. A.A.H. Kassenaar. In zijn afscheids woord benadrukte de rector dat de democratische bestuursorga nen van de universiteit zeer es sentieel zijn, maar dat de manier waarop ze nu functioneren verre van volmaakt is. Ook nam de voorzitter van de uni versiteitsraad J.L.P.A. van Esch afscheid. Deze zei onder andere dat hij hoopte dat de raadsstuk ken in de toekomst leesbaarder zouden worden. ADVERTENTIE geld en goede raad Rotonde Gebroeders Vollebregt op 2de plaats TALLINN - Na vijf wedstrijden staan de gebroeders Vollebregt uit Warmond in de Flying Dutchmanklasse voor de Balti- sche zeilweek achter de Oost duitsers Steigross en Schramme op de tweede plaats. De Ameri kanen William Buchan en Douglas Knight hebben de lei ding in de Starklasse. Als geregelde gebruiker van de Lammenschans-rotonde in Lei den doet het artikel van 23 augus tus over dit onderwerp mij naar de pen grijpen. Vooropgesteld dat ik onbekend ben met de oorzaken en tijdstip pen waarop de ongelukken op bovengenoemde rotonde plaats vinden is over het algemeen de situatie ter plaatse zeker niet ide aal. Vooral als er een brug open is geweest (en dat gebeurt daar nogal eens) is er van weven en voorsorteren op de rotonde (en dat is toch de bedoeling.van zo'n wegconstructie?) geen sprake. Simpel omdat de rotonde dan volstaat en elk gaatje dat vrij komt meteen weer wordt opge vuld door verkeer van rechts dat voorrang heeft. De beste oplossing om dit te voor komen is het verkeer op de ro tonde voorrang te geven (zoals dit voorheen in Duitsland het geval was). Hierdoor ontstaat een veel overzichtelijker geheel en blijft de verkeersstroom op de aan- voerwegen wachten tot er ruimte komt om te rijden. Als men dan eenmaal op de rotonde is kan men op elke gewenste afslag de rotonde verlaten zonder zich "in alle mogelijke bochten moet wringen" wat nu helaas vaak ge beurt. Onbegrijpelijk eigenlijk, dat dit nog steeds geen dagelijkse prak tijk is. Ondanks vermeende na delen van dit systeem zou het op bovenstaande rotonde toch op z'n minst voor een jaar gepro beerd kunnen worden door sim pelweg voorrangsborden te plaatsen en een eventuele ver keerslichteninstallatie zo lang mogelijk uittestellen. Er zijn er al zoveel op plaatsen waar dit haast niet nodig is. N. de Jong Griegstraat 1 Leiden (afschrift verzonden aan Provinciale Waterstaat). Roomburgh Met verbazing heb ik kennis geno men van het artikel in uw krant van dinsdag 21 augustus over de hoorzitting van bewoners en fa milieleden van het bejaardencen trum Roomburgh in Leiden. Daarin valt onder meer te lezen dat "enige bewoners, die afgelo pen vrijdag een kijkje zijn gaan nemen in Huis ter Duin de ka mers van het hotel als "hokken" en de woonomgeving als "koud, eenzaam en lawaaierig" bestem pelen." Tevens meldt het artikel dat het hotel nu wordt bewoond door bejaarden uit het Hillegom- se Bloemswaard. Wanneer men als argeloze lezer van het vorenstaande kennis neemt, zou men zonder meer de indruk kunnen krijgen dat de bewoners van Bloemswaard wat hun tijde lijke behuizing in Huis ter Duin betreft maar zeer slecht af zijn en het destijds genomen bestuurs besluit om het hotel als tijdelijke huisvesting te verkiezen boven een andere woonvorm een be leidsfout is geweest van de eerste orde. Niets is minder waar of, zo als de voorzitter van onze bewo nerscommissie geïrriteerd zei: "Hoe durft men de kamers onge nuanceerd als hokken te bestem pelen en dit in de krant nog te schrijven ook." Over het algemeen zijn onze bewo ners zelfs zeer tevreden over de accommodatie en met de barre winter en de natte zomermaan den nog vers in het geheugen prijzen zij zich nog steeds geluk kig in het prima verwarmde hotel te zijn ondergebracht. Dit alles neemt natuurlijk niet weg. dat ook onze bewoners graag in Hil- legom waren gebleven en liever vandaag dan morgen daarnaar te rug willen. Naast twaalf inder daad betrekkelijk kleine kamers hebben zij de beschikking over grote tot zeer grote kamers, alle voorzien van warm en koud stromend water, bad of douche, toilet, telefoon en radio. Dat het verder ook nog andere prettige voorzieningen biedt, zoals res taurant, bar, biljartkamer, terras sen enz. kunnen we in dit kader gevoegelijk buiten beschouwing laten. Waarom moet Roomburgh eigen lijk worden gerenoveerd"' Ja juist, omdat niet alleen de kam< rs te klein zijn, maar ook om het gemis van enkele elementaire sa nitaire voorzieningen. Precies datgene wat het hotel wel te bie den heeft. Hoe enige bewoners van Roomburgh na slechts een kort bezoek aan Huis ter Duin kunnen spreken over een koude, eenzame en lawaaierige omge ving, is al evenzeer onbegrijpe lijk. Van lawaai is totaal geen sprake, terwijl de zee- en de land zijde prachtige vergezichten bie den. Helaas hebben onze bewo ners niet zoveel kunnen genieten door het bar slechte weer van dit jaar. Natuurlijk weet ik uit eigen erva ring dat men tegen een tijdelijk onderkomen elders als een berg opziet, zeker op latere leeftijd. Het is ook gebleken dat het fami lie- en kennissenbezoek, waar aan de oudere mens zo gehecht is bij een verblijf buiten de woon plaats na verloop van tijd af neemt Vanzelfsprekend ontstaat er heimwee en verlangt men te rug naar de eigen vertrouwde omgeving. Allemaal zaken waarmee men bij een tijdelijke verhuizing te ma ken krijgt, waarbij overigens de steun van bestuur, directie en personeel nog veel kan vergoe den. Maar om onder de bewoners en naar buiten stemming te kwe ken dat men eventueel in hokken wordt ondergebracht om zo zijn misnoegen tegen een verhuizing kenbaar te maken is mijns in ziens geen goede instelling voor het overbruggen van een sowieso moeilijk renovatiejaar H. J. J Wannlink Directeur R.K. Bejaardencentrum Bloemswaard Garbialaan 3 Hillegom

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11