Oecumene neemt af onder deze pans Voortaan LPO zonder jakkeren Dameshockeyteam in finale tegen West Duitsland Toenemende discriminatie CE Samen verdergaan ,in waarheid en liefde9 Sterk deelnemersveld tennistoernooi OLTC PAGINA 10 3p~ DINSDAG 28 AUGUSTUS 1979 1L Dl Italiaanse protestanten: De Italiaanse protestanten willen meer aan de weg timmeren. Zij gaan een eigen pers bureau oprichten, met televisie-uitzendin gen beginnen en hun radioprogramma's uitbreiden om hun getuigenis te versterken en protestantse standpunten te verwoorden De protestanten vrezen een toeneming van het clericalisme, versterking van de katho lieke privileges in de Italiaanse staat en eem pauselijk beleid dat voor hen schadelijk zal zijn. Oecumenische betrekkingen in Italië zijn on der de pausen Johannes 23 en Paulus 6 zeer vooruitgegaanDe Italiaanse protestanten merken dat deze onder de nieuwe paus af nemen. Bovendien constateren zij een groeiende invloed van diegenen die tegen de oeceumene zijn en vóór een versterking van de privileges van de rk kerk. „Alle oecumenische relaties in Italië zijn nu weer in gevaar", zegt de directeur van de theologische school der baptisten. „Wij pro testanten willen geen privileges van de staat. We zien echter dat de katholieke kerk, die met haar nauwe verbindingen met de christendemocratische partij het Italiaanse sociale en politieke leven na de oorlog heeft gedomineerd, zoveel mogelijk privileges tracht binnen te halen", aldus ds. Paulo Spanu De protestanten vormen in Italië een zeer kleine minderheid. Het merendeel is aan hanger van de pinksterbewegingdie op ten minste 100.000 leden wordt geschat. De Waldenzen en de Brethen hebben elk 30.000 leden, terwijl er ongeveer 5000 baptisten en 3000 methodisten zijn. Het derde Landelijke Pastoraal Overleg (LPO 3) van de Rooms-Katholieke Kerk m Ne derland zal worden voortgezet. De bisschoppenconferentie, de leiders van de LPO-dele- gaties uit de bisdommen en de agendacommissie voor LPO-3 hebben op een vergadering in Utrecht daartoe eenstemmig besloten. Dit ondanks de aarzelingen hier en daar, ver oorzaakt door de spanningen in de Nederlandse kerkprovincie en de verschillen in inzicht onder de bisschoppen en de LPO-afgevaardigden. Men gaf zich er rekenschap van, dat in zo'n toestand voortzetting van het overleg risico's met zich brengt. Maar men wilde elkaar "fundamenteel vertrouwen" ge ven, zo meldde de rooms-katho- lieke persdienst, en dat was bij de overwegingen om het LPO al of niet voort te zetten toch door slaggevend. Werkwijze De vergadering in Utrecht was niet bedoeld om de aanbevelingen te bespreken die delegaties op de laatste LPO-zitting (in oktober vorig jaar te Noordwijkerhout) de bisschoppen hadden voorgelegd. De delegaties drongen wel aan op een zitting op niet te lange ter mijn omdat het LPO na oktober niet meer bijeen is geweest. Dan zou het eerste onderwerp van LPO-3, "samen geloven eri samen kerk zijn", aan de orde moeten komen. Nog niet te zeggen is wanneer een zitting over het tweede thema van het overleg, de catechese, zal worden gehouden Het is niet de bedoeling dat net LPO wordt ingeschakeld bij de voorbereiding van de bijzondere synode van de Nederlandse bis schoppen met de paus. Dat is al leen al om organisatorische rede nen niet goed mogelijk. Iedere bisschop zal voor zich bezien welke organen in zijn bisdom hij voor deze synode zal raadplegen. De bisschoppen hebben de agen dacommissie van het LPO ge vraagd, voorstellen te doen om de stijl en de werkwijze van het overleg te verbeteren. Daardoor moet worden voorkomen dat een zitting, zoals de laatste, eindigt met jakkeren en jagen, dit tot schade van het beraad Onverkort Aan het "in waarheid en liefde verder gaan met LPO-3" ver bindt bisschop Gijsen van Roermond de voorwaarde dat ieder uitgaat van het geloof zo als dat in en door de kerk wordt beleden en verkondigd. En dat VANCOUVER - Sophie von Weiier gaf tenslotte de verlos sende klap. Twee minuten voor het einde van de eerste halve finale van het toernooi om de wereldbeker voor dames in Vancouver, waarin Nederland als tegenstander Australië had, viel de beslissing ten gunste van onze land- genotes, die met de score van 1-0 de morgen te spelen finale bereikten. Daarin zullen zij het moeten opne men tegen West-Duitsland. De Nederlandse ploeg, die in dezelf de samenstelling speelde als in de openingswedstrijd van het toer nooi tegen Canada - dus met aan voerster Maria Matheusens-Fik- kers, die in die wedstrijd een ern stige neusblessure opliep - kreeg daarmee het loon dat zij verdien de. Want ondanks het sterke ver weer van de Australische dames, dat overigens vooral defensief was gericht - massaal trokken zij zich telkens terug, wanneer Ne derland in de aanval ging - be heerste Nederland de boeiende strijd, waarin voortreffelijk hoc key werd gespeeld, helaas te veel onderbroken door de dames Hayes (VS) en Barr (Schotland) bij wie de arbitrage in handen was. Het beslissende doelpunt kwam voort uit een lange corner, genomen door Fieke Boekhorst. De telkens zeer goed ingrijpende Australische verdediging, met als centrale figuur Marilyn Mclnty- re, kreeg ditmaal geen greep op de bal, die via de sticks van Else- mieke Hillen en Toos Bax bij Sophie von Weiier kwam. Deze liet zich deze kans niet meer ont nemen en zij schoot de bal, ver buiten bereik van de doelverde- digster Kym Ireland, hoog in het Opdracht De opdracht van coach Huib Tim mermans was om behoudend te beginnen, met het accent op de verdediging, daar in de voor gaande wedstrijden Australië reeds in het begin had toegesla gen. Wanneer Nederland deze pe riode goed doorkwam gokte Timmermans voor een belangrijk deel op de strafcorners, overtuigd als hij was van de kracht van de Australische verdediging. Geen van de strafcorners - het wa ren er totaal twaalf, waarvan ze ven voor en vijf na de rust - bracht echter het gewenste resul taat, noch met Fieke Boekhorst, noch met Toos Bax "op de plaat" Een bewijs te meer, hoe sterk de ze verdedigingsgordel van de Aussies was, want hun doelver- dedigster behoefde zelden in ac tie te komen. Dit in tegenstelling tot Det de Beus, die bij de snelle, overrompelende aanvallen van de Australische dames enkele malen op de proef werd gesteld. Ook bij de strafcor ners (zeven in totaal, waarvan de vierde echter niet kon worden genomen, omdat het rustsignaal klonk), waarvoor telkens Marilyn Mclntyre naar voren kwam. Het was vooral dank zij het zeer snelle uitlopen van Marjolein Bianchi, die telkens op het juiste moment in de baan van het schot "viel", dat geen van de slagen van Mcln tyre hun doel bereikten. Het voortreffelijke spel, dat de oranjeverdediging en middenli- VERSAILLES - De Nederlandse ploeg heeft gisteren in het toer nooi om de wereldbeker hockey voor jongens in Versailles zijn derde achtereenvolgende zege behaald. In een harde wedstrijd werd het team van Maleisië de eerste nederlaag (2-1) toege bracht. Bij rust was de stand 1-1. Maleisië opende de score door een strafcorner te benutten. Norbert van der Berg (Amsterdam) zorg de voor de gelijkmaker. In de achtste minuut van de tweede helft besliste Jan Karei Jennis- kens (Tilburg) het duel door een strafbal in te slaan. nie ontplooiden, liep aan de an dere kant telkens vast in de Au stralische verdediging. Het was bijzonder moeilijk openingen in deze defensie te maken. Toen dit eenmaal gelukte, na vele vergeef se pogingen, was het ook raak. Derde verlenging Finale-tegenstander West-Duits land besliste het duel tegen de Verenigde Staten pas in de derde verlenging van 7'fe minuut, toen Christine Moser uit de eerste strafcorner in de verlenging (de dertiende voor West-Duitsland in totaal) de verdiende overwinning voor haar ploeg bewerkstelligde. Met de eindstrijd Nederland-West- Duitsland krijgt dit toernooi een herhaling van de finale van het wereldbekertoernooi voor dames van de F.I.H. (internationale hoc- keyfederatie) in 1978 in Madrid, toen Nederland de Duitse dames met 1-0 versloeg. Voor de bezetting van de vijfde tot en met achtste plaats werden ge speeld: Engeland-Canada 2-1 en Wales-Schotland 3-1. Mensenrechten. Kardinaal Arns, aartsbisschop van de Braziliaan se industriestad Sao Paolo, heeft een congres geopend dat de op richting moet voorbereiden van een centrum ter verdediging van de mensenrechten in Brazilië. Op een persconferentie werd na mens de deelnemers aan dit con gres verklaard, dat het kritische en sociale bewustzijn van de be volking moet worden gewekt. "Als folteringen bekend worden, moeten de verantwoordelijken op het matje komen. Gezamen lijk moeten wij streven naar een overwinning van de angst" Het congres wordt gehouden op initiatief van het bisdom Sao Pa olo. Mgr. Dyba. De paus heeft mgr. J. Dy ba, die van 1968 tot 1972 secre taris was van de nuntiatuur in Den Haag (in welke periode de bisschoppen Simonis en Gijsen werden benoemd), aangewezen als pro-nuntius in West-Afrika. Volgens het Romeinse persbu reau diende mgr. Dyba de belan gen van de kerk in een tijd van grote spanningen tussen de plaatselijke kerk van Nederland en Rome. Mgr. Dyba is 49 jaar. Na Den Haag was hij achtereenvolgens in Zaïre en in Cairo gestationeerd. China. De Lutherse Wereldfede ratie gaat de Chinese lutheranen weer betrekken bij haar werk. Het uitvoerend comité van de LWF, op het ogenblik in Joinville (Brazilië) bijeen, besloot daartoe De nieuwe godsdienstige situatie in China maakt dat mogelijk, al dus Andrew Hsiao, directeur van een luthers seminarie in Hong Kong. Hij verwacht dat hoe lan ger hoe meer christenen in China openlijk hun geloof zullensbelij- den, nu blijkt dat de autoriteiten godsdienstvrijheid toestaan. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vroomshoop L. Romein Boven-Hardinxveld, te Hoogvliet-Noord, H. van den Heuvel Maarssen, te Nieuwen- wijk J.E.W. Nicolai Zevenhoven, te Zwartsluis R. Heusinkveld Maassluis: aangenomen naar Oostburg (Z.) P. Feenstra Klazie- naveen-Zwartemeer; beroep baarstelling: F.G. Immink Utrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Klundert P.H.L. Lo Hoogvliet, te Uithuizermeeden R. der Ne derlanden Middenmeer; aange nomen naar Edam H.J. Esser, kandidaat te Heemstede, naar IJlst kandidaat C.G. Waringa al daar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Voorburg A. de Snoo Mussel. Emeritaat. Ds. D. Lekkerkerker te Minnertsga (Fr.) gaat met emeri taat. Zondag 2 september neemt hij afscheid. Ds. Lekkerkerker werkte van 1953 tot 1967 in Val kenburg (ZH.). Afscheid. Ds. G.J. van den Bogerd (55) hoopt op 23 september om 7 uur 's avonds in de Grote kerk afscheid te nemen van de her vormde gemeente te Rijnsburg. Hij vertrekt naar Rhoon. In mei 1974 kwam ds. Van den Bogerd uit Ridderkerk naar Rijnsburg. Lcidse baptisten. Ds. G. van Mameren heeft, wegens vertrek G.J. van den Bogerd ...afscheid van Rijnsburg.... naar Dordrecht, afscheid geno men van de baptistengemeente in Leiden. Hij preekte over de tekst "Tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen" uit het oud-testa- mentische bijbelboek Samuel. Ds. Van Mameren getuigde ervan dat tijdens zijn zevenjarig verblijf in Leiden de hulp van de Heer tastbaar is geweest. "Wij hebben de opdracht, te volharden in de strijd". Namens de raad van de baptisten gemeente en de gemeente zelf sprak ouderling Schipper domi nee en mevrouw Van Mameren toe. Hij dankte hen voor wat zij in Leiden hebben gedaan en voor wat zij zijn geweest. Zondag doet ds. Van Mameren in trede in Dordrecht. De volgende zondag zal hij zijn opvolger in Leiden, ds. G. Bosveld uit Mun tendam, bevestigen. Inbraak. Inbrekers Rebben hele avondmaals-servies van de hervormde Noorderkerk in Dordrecht meegenomen. Het zat in een koffer die was opgeborgen in de consistoriekamer, maar niet achter slot en grendel. totaal en onverkort. Dit bete kent onder meer aanvaarding van duidelijke beslissingen, op vattingen en overtuigingen van heel de kerk, uitgesproken door paus en bisschoppen. "Een discussie over het al of met aanvaarden en uitvoeren daarvan is uitgesloten," aldus de Roer- mondse bisschop. "Een gedach- tenwisseling over de argumenta tie is uiteraard mogelijk en dik wijls gewenst." De delegaties uit de bisdommen menen dat de bisschoppen gerust hun onderlinge verschillen van inzicht aan de dag mogen laten komen. "Immers, het LPO dient er juist toe, elkaar op die punten te vinden." De delegaties zouden zich ook op de zittingen graag door deskundigen laten bijstaan. Met volledige erkenning van hun eigen verantwoordelijkheid als toezieners op het geloof en het le ven van de geloofsgemeenschap vroegen zij de bisschoppen om vertrouwen in hun oprechte en gelovige zorg. Een zorg die wars Willebrands ..zonder overleg was het niet gemakkelijker is van onwelwillendheid en die geen conflict wenst. Stem Kardinaal Willebrands, voorzitter van het bisschoppencollege, noemde tijdens het overleg in Utrecht het LPO een goede en belangrijke vorm van samen werking, dialoog en deelneming. Hoewel de bisschoppen een onver vreemdbare verantwoordelijk heid voor het uiteindelijke besluit dragen, krijgt het LPO door het overleg een mede-verantwoorde lijkheid voor het beleid, al kan een beslissing anders uitvallen dan was voorgesteld. De bisschoppen staan deze mede-verantwoorde lijkheid graag toe. ook als dat tot moeilijkheden leidt. Was er géén overleg, dan werden de zaken er alleen maar in schijn gemakke lijker op," aldus de kardinaal "Van wezenlijk belang is dat men op het LPO samen zoekt naar de stem die waarlijk de stem van de kerk is." Lot Turkse christenen: De Lutherse Wereldbond heeft zijn ledenkerken gevraagd er bij de Turkse regering op aan te drin gen, dat deze "de vereiste maat regelen neemt om de vastgeleg de rechten der christelijke min derheden te beschermen". Vol gens de informatie die de we reldbond heeft ontvangen wor den de slinkende minderheden der christenen in Turkije in toe nemende mate gediscrimineerd, zowel op politiek als op maat schappelijk gebied. Bisschop Gennadios Chrysoulakis uit Buenos Aires beschreef de si tuatie der christenen in Turkije als ernstig. De kerken moeten zeer hoge belastingen betalen. Kerken moeten daarom worden gesloten. De bouw van kerken wordt niet toegestaan. Er zouden nog slechts 6000 orthodoxe chris tenen wonen. Vijftig jaar geleden waren er dat nog meer dan 200.000. Volgens de Lutherse Wereldbond heeft met name het orthodoxe patriarchaat van Constantinopel in Istanboel het bijzonder moei lijk. De Turkse regering houdt zich niet meer aan de overeen komst die in 1922 met de christe lijke minderheden is aangegaan. De moeilijkheden gelden ook de Armeense en Syrische christe- Wereldraad Het uitvoerende comtié van de Lu therse Wereldfederatie (LWF) heeft op de jaarvergadering te Joinville (Brazilië) zijn goedkeu ring gegeven aan de oprichting van een samenwerkingscomité tussen de LWF en de Wereldraad van Kerken. Het centrale comtié van de Wereldraad had dit plan in januari te Jamaica al goedge keurd. Het samenwerkingscomité, dat zo breed mogelijk wordt gefor meerd, zal de mogelijkheden van een nauwere samenwerking tus sen de twee organisaties bestude ren. Vooral een grote deelneming j van de LWF aan de "geloof en kerkorde"-programma's van de Wereldraad zal worden onder zocht. Verder zullen de activitei ten op het gebied van zending, hulpwerk, internationale zaken, communicatie en onderzoek be ter worden gecoördineerd. AMSTERDAM - Een Amerikaanse deelneemster aan het WK wiel rennen op de baan, deze week in het Olympisch Stadion, zet eerst zelf haar fiets in elkaar in de hoop daarna te kunnen trainen. Die hoop bleek ijdel want de laatste grote trainingsdag van gisteren stond in het teken van de regen, waardoor de coureurs de baan niet opkonden. De nieuwe afdeklaag, die speciaal voor deze wereldkampioen schappen werd aangebracht, dwong de renners onder deze weersomstandigheden eerder naar de kant dan vroeger het geval was. De piste werd bij de eerste regendruppels al spekglad, maar daar stond tegenover dat het opdrogen aanmerkelijk korter duurde dan voorheen. Dat voordeel kon overigens door de fre quentie waarmee de regenbuien elkaar opvolgden, niet volledig worden benut. Het opknappen van de baan is een dure aangelegenheid geworden. De inspanningen om de oneffenheden weg te werken en het oppervlak opnieuw af te smeren en te sauzen, kostte ongeveer 100.000. Die kosten worden door drie instanties gedeeld: de wielerbond, de organisatie en het Olympisch Stadion. Wanneer de regen het programma van de wereldkampioenschap pen mocht gaan verstoren, dan moeten dopgaten die er nu in het schema zitten (er zijn met name nog wat middaguren vrij plus de zondagavond) die onderbrekingen gaan opvangen. In elk geval dient het toernooi (dat vandaag begint) zondagavond te zijn afge sloten. LEIDEN - Ronald Blommendaal, de verrassende finalist van het toernooi op de Leidsche Hout, is in Oegstgeest op het toernooi van de OLTC, het 30 toernooi in de regio Leiden, niet eens geplaatst. Dat houdt in dat ook dit toernooi, al telt het niet mee voorde kwali ficatie van het Match Tennis Toernooi (7,8 en 9 september op het tennispark van Unicum), de opgaande lijn in de bezetting van de toernooien in de regio Leiden bestendigt. Bram Madera, vorig jaar winnaar, is als no 1 geplaatst, gevolgd door Theo Boilerman, Henk Emnes en Hans Vergoed. Bij de dames zijn geplaatst Joke van Mastrigt en Maureen Meijer. Uit de plaatsing van maar twee speelsters moet niet worden af geleid dat alleen bij de heren van een sterkere bezetting kan wor den gesproken dan vorig jaar. Met deelneemsters als bijvoor beeld Joly Drok en Inge van Zuu- ren is dat stellig niet het geval. Joly Drok - Overdijkink die giste ren in een aantrekkelijke partij Janny Kaaien net de baas bleef (6-3, 7-6). In het HDB worden de volgende koppels als kanshebbers op de eerste plaats aangemerkt Meijer/ van der Kwast, Treffers/Boller- man, Blommendaal/Pasma en Emnes/Vergoed. Het GDB moet volgens de plaatsing de finale brengen tussen Joke van Ma strigt/Vergoed en het duo A en R Treffers. In tegenstelling tot de andere toer nooien verheugt het toernooi van de OLTC zich in een dusdanige belangstelling van de dames voor het damesdubbelspel dat dit nummer in het toernooischema kon worden opgenomen. Ge- Cosmos naar halve finale NEW YORK - New York Cosmos heeft zich geplaatst voor de halve finales van de play-offs van het Noordamerikaanse voetbalkam pioenschap. Cosmos zegevierde met 3-0 over de Tulsa Roughnecks. - plaatst zijn de combinaties Mau reen Meijer/Inge van Zuuren en Annelies Koole/Joly Drok. Bij de heren in C zijn geplaatst Frans de Weger, Henk Snik, B. Kroon en Hein Jan Salman. De lijst bij de dames wordt aange voerd door Mia Smit, Ans Cy- souw, Paula Berg en Marijke Westeling. Het HDC ziet als mo gelijke winnaars achtereenvol gens De Weger/De Boer, Salman/ Jansen Van Rosendaal, Links/ Van Zuuren en Rodenburg/Bon te. In het GDC is de volgorde van plaatsing A van Baalen/F. Tim mer, H. Krul/Bonte, Klefeld/van Veelen en Mia Smit/Jansen van Rosendaal. FRANK BONTE Van der Ham en Nooren leiden NK springruiters GRONINGEN - Na de eerste dag van het Nederlands kampioen schap voor springruiters staat één ding vast: Anton Ebben zal zijn titel niet prolongeren. De routinier uit Naarden liet verstek gaan in het Groninger Be Quick- stadion en onderstreepte daar mee de matige interesse van de topruiters voor een nationale on derscheiding. Favorieten als Jo- han Heins en Henk Nooren gun nen hun sterkste troeven rust, maar desondanks lijkt de nieuwe kampioen bij dit duo te zit ten. De enige die zich serieus in de strijd met de sterksten kan mengen bleek Willy van der Ham, die zich na twee kwalificatiewedstrijden samen met Nooren aan de kop nestelde. In het jachtspringcon- cours bezette hij met Athos ach ter Nooren's Cat's Whiskers de tweede plaats, in het progressief concours was hij met Leanca in de barrage zijn concurrent zelfs enkele tienden van seconden te snel af. Beide ruiters voeren nu gezamenlijk de ranglijst aan, ge volgd door Johan Heins, die via een vierde (Romeo) en een derde plaats (Napoli) terrein heeft ver loren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10