Lammers redt het HOCKEYDAMES DOOR OOG VAN DE NAALD niet op Zandvoort Jeugdteam wint ook van Chili Jones wint afvalrace Motor in publiek: vrouw omgekomen SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Vandaag in halve finale tegen Australië VANCOUVER (GPD) - Het aftellen was al begonnen, de grootste sensatie van het derde wereldkampioenschap, IFWHA-versie, hing dreigend onder de wolkenloze Canadese hemel. Het gonsde over de groene zoden, weer kaatste van de Rocky Mountains: we reldkampioen Nederland staat op het punt uitgeschakeld te worden door Schotland. Welgeteld 360 wees de klok aan, vier minuten waarin niemand meer iets gaf om de kansen van Oranje, dat zich door het furieuze Schotse team naar een 1-0-nederlaag liet spelen, tot dat Arnhemse Irene Hendriks naar de zevenmeterstip moest. Feilloos zwiep te ze de 1-1 achter keepster Jinty Ste wart, die in de verlenging nog driemaal het hoofd moest buigen 4-1. Nederland kroop als een aangeslagen fa voriet door het oog van de naald. Er kon niet van Schotland worden verlo ren, omdat op weg naar de titelstrijd in Toronto op simpele wijze met 5-0 was afgerekend. Die slag waren de Britse meisjes al lang te boven, Oranje teerde er nog op, hoewel Toos Bax, de meest ervaren speelster, in de voorbespre king nog nadrukkelijk had gezegd: „Elke wedstrijd staat op zichzelf. Ik loop lang genoeg mee om te weten dat het winnen van een reeks wedstrijden geen garantie is dat een underdog ook gemakkelijk is op te rollen". Alle verantwoordelijkheid werd gelegd op de schouders van de 21-jarige Arn hemse studente Irene Hendriks, uitge rekend de speelster met de minste er varing, maar wel met de beste strafbal. Vier minuten voor tijd legde Fieke Boekhorst de basis tot die zenuwslo pende actie door een strafcorner op de voet van Gillian Mclntyre te schie ten. mans me of ik het aandurfde, omdat ik er tegen Ierland een had gemist. Ik ge loofde weer in mezelf, omdat ik ze bijna nooit mis. Op het moment dat de scheidsrechter floot, ben ik naar voren gegaan, me wel bewust van de span ning, maar niet van het gevolg als ik zou falen. Pas later realiseerde ik me dat. Dan hadden we naar huis kunnen gaan, vernederd door een team dat we onder normale omstandigheden moe ten oprollen. Tja, als die bal er dan inzit, ben je een paar minuten bekaf, volko men leeg. Datzelfde gevoel schijnt keepster Det de Beus te hebben als ze een strafbal moet stoppen. Ik denk dat het geestelijk een gigantische inspan ning betekent. Een paar minuten was ik kapot, daarna voelde ik me sterker dan ooit". zan Bekker meende: „Het klinkt gek, wellicht verwaand zelf, maar ik ben er steeds van overtuigd geweest dat we niet zouden verliezen. Toen ik van de Schotse bank hoorde dat we nog tien minuten moesten spelen, voelde ik me nog zeker van mijn zaak. We hadden zo'n gigantisch overwicht dat het niet fout kon gaan. achteraf besef je pas dat het wel had gekund, maar ik vind dat we dit hoofdstuk maar snel moeten af sluiten". De ommekeer in de wedstrijd, waarin Nederland technisch de boventoon voerde, maar geen kans zag de aanval len ook af te ronden, kwam in de veer tiende, maar vooral 26e minuut na de rust. Eerst kwam technicus Elsemieke Hillen zwoegster Sandra le Poole af wisselen, daarna maakte Annelies Kapteyn op de vleugel plaats voor sprinster Marjolein Bianchi, die haar wissel en haar ongrijpbare spel ver klaarde met „Wij hebben volledig meegedaan aan de warming-up. Dan voel je je betrokken bij de wedstrijd. Ik was dus optimaal geladen toen ik op de reservebank ging zitten. Ik zat als het ware ook in de wedstrijd, beleefde alles mee en toen ik er in moest, was er niets vreemds. Alles marcheerde zoals het moest". De inbreng van Hillen en Bianchi was de nekslag voor de Schotse meisjes. Ze wisten in het centrum geen raad met Hillens „gerommel", zagen aan de vleugel Bianchi voorbijflitsen en ge- lijktertijd aan de andere kant de „vast geroeste" Sophie von Weiier een me tamorfose ondergaan. Maar dat alles was onvoldoende om een van de vele kansen om te zetten in het gelijkma kende doelpunt. Oorzaak: geen afma kers op passes vanaf de achterlijn. Ie dereen was te gretig om de bal bij de eerste paal het doel in te lopen. Die strafbal werkte op Oranje als olie op een machine. Verlost van de druk wer velden Bianchi en Von Weiier langs de flanken, hett regende strafcorners. In de derde minuut van de verlenging mokerde Fieke Boekhorst de eerste deuk in de Schotse moraal, tien spran kelende minuten later deed Sophie von Weiier een duit in het scorings- zakje en Fieke Boekhorst maakte het karwei ten slotte vakkundig af: 4-1 West-Duitsland had geen makkie in de kwartfinales, maar schoof de gast vrouwen toch terug naar de rij der ver slagenen (2-0), waarin behalve Wales (2-3 tegen Australië) ook Engeland (1-2 tegen de Verenigde Staten) zich heeft aangesloten. Vandaag komt Nederland in de halve finale uit tegen Australië en gaan West-Duitsland en dé* Verenigde Staten uitmaken wie ook de finale be reikt (Van onze sportredactie) ZANDVOORT - Jan Lammers is er niet in geslaagd van zijn eerste Formule-I-optreden in Neder land een succes te maken. In de vijftiende ronde moest de kleine coureur zijn wagen hevig ro kend in de Tarzanbocht aan de kant zetten. Winnaar van de 28e Grand Prix op Zandvoort werd de Australiër Alan Jones, die daarmee zijn derde overwin ning van dit seizoen boekte. Lange tijd moest de op de eerste startrij vertrokken Jones zijn meerdere erkennen in de Cana dees Gilles Villeneuve die met zijn Ferrari in de elfde ronde op schitterende wijze de Williams van Jones binnendoor passeer de. Villeneuve verspeelde zijn voorsprong echter vele ronde la ter in de nieuwe Chicane, waar hij met zijn rode wagen in een spin raakte en een makkelijke prooi werd voor de goed volgen de Jones. Niet veel later was de Canadees uit de race, geveld door een klapband in de Tar zanbocht, wat hem overigens niet belette nog een volle ronde door te rijden. Het verlies van Villeneuve werd voor Ferrari volledig gecompen seerd door Jody Scheckter, die stabiel rijdend tweede werd en zodoende het wereldkampioen schap erg dichtbij zag komen. De derde plaats was voor de Frans man Lafitte, die daarmee het uit vallen van Jean-Pierre Jabouille voor de Franse toeschouwers goedmaakte. Er waren overigens erg veel uitvallers op Zandvoort en dat maakte de race als kijkspel j vooral in het tweede gedeelte minder boeiend. Dat er uiteindelijk slechts zeven wagens veilig binnenkwamen, was onder meer te danken aan René Arnoux en Clay Regazzoni die, beiden gestart als grote I kanshebbers, direct na de aan vang crashten, hetgeen Regazzo- j ni een voorband kostte. Arnoux wist nog één ronde af te leggen voordat hij de pits opzocht en uit stapte. Ook Carlos Reutemann kwam na één ronde met techni sche problemen definitief de pits binnen, niet veel later gevolgd door Emmerson Fittipaldi. Jones leidde op dat moment de race vóór Villeneuve, Jabouille, Piro- ni, Patrese en Lauda. Allen zou den uitvallen. Lauda, Jabouille en Pironi met technische problemen, en Patrese omdat hij zijn wagen op het rechte eind niet Alan Jones, op één been over de finish nadat hij afgerekend had met Villeneuve. Zijn derde overwinning dit goed onder controle had en bij het ingaan van de Tarzanbocht op volle snelheid rechtdoor schoof om tegen de pas aangebracht rij rubberbanden tot stilstand te komen. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dal kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) S.v.p. In bk>M«tt*rs Invultonl In l*d*f vak)* s.v.p. **n l*tt*r VakantlMdr**: NIET INVULLEN (T Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten f Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- i voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. vw Zandvoortenaar een onder de ge geven omstandigheden goede ce, waarbij hij zich sneller toonde dat zijn stalgenoot Elio de Ange lis. Daarna moest Lammers ech ter met problemen aan zijn ver snellingsbak naar de pits. Lam mers: "Ik had geen eerste en geen derde versnelling meer en bleek in de pits niets aan te doen Omdat ik goed lag, werd me aan geraden het toch nog te probe ren". Tevergeefs echter. Twee ronden later kon de Shadow- rijder vanaf de Tarzanbocht lo pend de tocht naar de pits aan vaarden. Hij bleef er uiterlijk koel onder. "Ach", zo stelde Jan Lammers, "het schijnt zo te ho ren. Als je een thuiswedstrijd rijdt, dan moet je waarschijnlijk uitvallen". Zijn manager Gerard van der Storm berustte echter geenszins in het vooral voor Lammers trieste lot. Van der Storm: "Dat krijg je van half werk. Er waren geen voorzienin gen getroffen, omdat de hele Shadow-ploeg de avond ervoor om acht uur al was verdwenen. Dat was bij de topmerken niet het geval, daar werd tot diep in de nacht druk gesleuteld. Ik baal langzamerhand goed van de gang van zaken bij Shadow en begin steeds meer aan volgend jaar te denken". Daarmee doelt Van der Storm op het feit dat Lammers de Shadow- stal gaat verlaten om zijn heil bij een gerenommeerder merk te zoeken. Concrete afspraken zijn er echter nog niet. Van der Storm: "We hebben zes merken op het oog, waarvan de naam Tyrrell is uitgelekt. We moeten echter veel geld meebrengen en daarvoor zijn de juiste sponsors nog niet gevonden". Hoe langzaam de Shadow-wagens ten opzichte van de toonaange vende bolides zijn, bleek op Zandvoort reeds in de 21e ronde, toen Elio de Angel is werd gepas seerd door Gilles Villeneuve, die op dat moment het rijdersveld aanvoerde. Voor De Angelis was het rijden in een Shadow gister middag ook geen pretje. "Het ge- sleutel heeft niet veel geholpen", aldus de in de 40ste ronde uitge vallen Italiaan. "Ik ben niet erg tevreden over de bestuurbaar heid van de wagen". Op het moment dat de verrassend sterk rijdende Keke Rosberg met ontstekingsproblemen een stop moest maken en Jarier teleurge steld vanaf post 12 terug kwam lopen, was de spanning uit de ra ce. Op de duels tussen Villeneuve en Jones om de eerst en Scheck ter en Lafitte om de derde plaats na. De spin van Villeneuve bracht Jo nes aan de leiding, terwijl even later de klapband van de Cana dees de Ferrari-Coureur Scheck ter op een tweede plaats bracht. Hoewel hij vanaf de 50e ronde kampte met versnellingsbak problemen, zag Jones zijn over winning niet in gevaar komen. "Ik nam vanwege die problemen wat gas terug, maar wist dat de kans dat Scheckter mij in zou lo pen niet groot was. Hij won tegen het einde twee seconden per ron de, en dat was niet genoeg", aldus Jones, die even later op het ere- schavot zou spuiten met bronwa ter in plaats van met de gebrui kelijke champagne, omdat zijn sponsor uit Saoedi-Arabië zulks verbiedt. De derde Grand Prix-overwinning kan de Australiër overigens de eindzege in het klassement om het wereldkampioenschap niet meer brengen. Door het nieuwe systeem vallen de vijftien races van dit jaar uiteen in ee helft van zeven en een helft van acht wed strijden. Voor elke coureur tellen voor het eindtotaal de beste vier resultaten van iedere helft en Alan Jones is pas in de tweede helft gaan presteren. Anders ligt dat voor Jody Scheck ter, die op Zanvoort tweede werd. Hij heeft in de eerste helft 30 pun ten verzameld en is voor de Wil- liams-rijders niet meer te achter halen. Stalgenoot Villeneuve kan dat nog wel, net als voor Jaques Lafitte, die vóór Zanvoort op 32 punten waren gekomen. Ville neuve, die op Zandvoort met 1.19,444 een nieuw baanrecord vestigde, verdiende door zijn uit vallen geen punten. Lafitte kreeg er dank zij zijn derde plaats vier bij. Het beste kwam natuurlijk Jody Scheckter uit de strijd tevoor schijn, door zes punten te scoren. Hij staat nu op een totaal van 44. De uitslag van de formule I-race om de Grote Prijs van Nederland is; Alan Jones (Aus) Williams, 75 ron den (316,95 km) in 1 uur, 41 minu ten en 19,775 seconden (gem. 187,674 km/uur), 2. Jody Scheck ter (Zaf) Ferrari, 1.41.41,558, 3. Jacques Lafitte (Fra) Ligier, 1.42.23,028. Op één ronde: 4. Nelson Piquet (Bra) Brabham, 5. Jackie Ickx (Bel) Ligier. Op twee ronden: 6. Jochen Mass (Wdl) Arrows, 7. Hector Rebaque (Mex) Lotus. De rest van het deelnemersveld haalde de finish niet. De stand in het klassement om het wereldkampioenschap na de Grote Prijs van Nederland is: 1. Scheckter 44 punten, 2. Lafitte 36,3. Jones 34,4. Villeneuve 32,5. Reggazzoni 24, 6. ex aequo: De- pailler en Reutemann 20. Snelste ronde op het circuit van Zandvoort Villeneuve (Can) Fer rari. 4226 mtr in 1.19,438 (191,515 km/uur). BORSSELE (ANP) - Bij motorra ces in het Zeeuwse Borssele is gistermiddag de 23-jarige Juliana Meulmeester uit Vlissingen om het leven gekomen. De vrouw die zich met haar verloofde en enkele tientallen andere toeschouwers achter het dranghek bevond langs het circuit nabij Vlissingen- oost, werd gegrepen door de mo tor van een 22-jarige coureur uit Oss, die in de bocht onderuit ging. Het meisje was op slag dood. Een andere toeschouwer, K.J. uit Aagtekerke moest ge wond in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een race in de 350-cc-klasse. Het cir cuit was door een hevige regen bui spiegelglad geworden. Even eerder waren er ook al twee cou- reurs onderuit gegaan. De wed strijden, die op een afgezet stuk openbare weg door het Motorra- cing Team Zeeland waren geor ganiseerd, werden direct na het ongeluk afgelast. Tijdens internationale races op de Nürburgring om de open Westduitse titels heeft Wil Hartog de 500 cc klasse gewonnen. Har tog liet de Zwitser Coulon zes se conden achter zich. Peter Looyesteijn werd derde in de 50 cc ldasse en vijfde in de 125 cc klasse. Bij internationale races in Twello heeft Boet van Duimen de 750 cc race gewonnen. De Nederlander kwam niet aan de finish bij de strijd in de halve literklasse. Na zijn uitvallen greep Henk Twikler de zege. Toon Karsmakers uit Aalst- Waalre heeft gisteren in Nistelro- de beide manches van de vierde wedstrijd voor het Nederlands kampioenschap motorcross 500 cc-klasse gewonnen. Hij heeft in de stand om de titel met nog twee wedstrijden te rijden nu vijf pun ten achterstand op Gerard Rond uit Ede, die in Nistelrode tweede en derde werd. Peter Herlings is voorlopig als titelkandidaat afge vallen. Hij kwam in de tweede manche met Ad Verstegen ten val en brak een arm. Dagklassement 1. Karsmakers, 2. Wolsink, 3. Rond. Stand om het Nederlands kam pioenschap: 1. Rond 199 punten, 2. Karsmakers 194, 3. Herlings 191,4. Frans Sigmans 134,5. Wol sink 127,6. Verstegen en Poppin- ga 104. PARIJS (AFP) - Het Neder lands hockeyelftal heeft bij het jeugdwereldkampioen schap in Parijs, zaterdag ook zijn tweede wedstrijd gewon nen. Nadat vrijdag met 4-1 was gewonnen van Frankrijk werd zaterdag Chili met 4-0 verslagen. Deze uitslag lag in de lijn van de verwachtingen, aangezien Frankrijk donderdag op de openingsdag met 3-1 van Chili had gewonnen. De man, die de produktie grotendeels voor zijn rekening nam, was laatste verdediger Norbert van den Berg. Evenals in de eerste ontmoeting scoorde de Amsterdammer na rust tweemaal uit een strafcorner. In de eerste helft was hij de man, die de bal bij een scrimmage, die uit een lange corner ontstond, het laatste tikje gaf. Het openingsdoelpunt werd verzorgd door Maarten van Grimsbergen. De speler van Klein Zwitserland pakte na drie minuten een pass op bij de 25 yards-lijn en drong ver volgens de cirkel binnen. Vooral na de rust, die inging bij de stand van 2-0 domi neerde de Nederlandse ploeg de Chilenen volkomen. India, toch een land met een naam op hockeygebied, leed bij het jeugdwereldkam pioenschap een tweede ach tereenvolgende nederlaag. Spanje zegevierde met 4-3. Op de openingsdag was Ma leisië al met 2-1 de meerdere geweest van India. Voor de Spanjaarden maakte Juan Luis Goghen alle doelpunten. De laatste wedstrijd van de dag, die tussen West-Duitsland en Argentinië, moest bij stro mende regenval na 32 minu ten worden gestaakt omdat het veld onbespeelbaar was geworden. De stand was 0-0. Voorts won Pakistan met 5-0 van Singapore. Het wedstrijdprogramma van gisteren moest wegens de door de regenval slechte be speelbaarheid van de velden worden verschoven. Derhal ve ging het duel tussen Ne derland en Maleisie voor groep A ook niet door. Giste ren werd alleen de wedstrijd West-Duitsland-Argentinie uitgespeeld. Het werd in tweede instantie 3-1 voor de Westduitsers, die daardoor ongeslagen blevc De standen in de groepen zijn Groep A: 1. Nederland 2 2 0 0 4 8-1 2. Maleisië 2 2 0 0 4 4-1 3. Spanje 2 10 12 5-5 4. Frankrijk 2 10 12 4-5 5. India 2 0 0 2 0 4-' 6. Chili 2 0 0 2 0 1-' Groep B: 1. Pakistan 2 2 0 0 4 11-0 2. West-Duitsland 2 2 0 0 4 8-1 3. Argentinië 2 10 12 4-4 4. Ierland 2 10 12 4-7 5. Singapore 2 0 0 2 0 1-9 6. Ghana 2 0 0 2 0 1-8

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17