Palestinadebat tot vanmiddag verdaagd Proces tegen neo-nazi's: „Wij keuren geweld af" Nieuw gebouw VN geopend Offensief tegen Koerden gaat door Dochter van Sandino terug in Nicaragua UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? nun VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND PAGINA 9 PLO-vertegenwoordiger Terzi. TEHERAN (AFP/Reuter) - Het bloedige offensief tegen de Koerden van leger en islamiti sche revolutionaire garde inge volge de oproep van geestelijk leider Chomeim gaat door en blijft aan beide zijden dagelijks tientallen levens eisen. Nadat de wereldlijke en geestelijke mach thebbers in het land met behulp van leger en revolutionaire garc'e althans de grote steden Sanandaj, Paveh en Keranstjah in het zui den van Koerdistan weer onder controle hebben weten te krijgen, rukten hun strijdmachten giste ren verder naar het noorden op om daar met name belangrijke Koerdische steunpunten als Saqdez en Mahabadn in hun greep te krijgen. Als het zou lukken de voornaamste haarden van Koerdisch streven naar autonomie in de vorm van de steden in het zuiden zowel als het noorden vast in handen te krijgen, dan nog zal het de vraag zijn wie de Koerdische guerrilla strijders in de bergen zal gaan be vechten, waarin zij zich dan zon der twijfel zullen terugtrekken en die moeilijk toegankelijk zijn voor een geregeld leger. Op het ogenblik schijnt de wil van de re volutionaire gardisten om de Koerden in de bergen te gaan be vechten groter te zijn dan die van het leger, maar niemand weet precies hoeveel gardisten van Chomeini er actief zijn in het ge bied. Volgens opgaven uit krin gen van de gouverneur in Sanan daj zijn het er enige honderden, maar volgens leiders van de gar disten zouden zij in heel Koerdis tan over zo'n vijfduizend man schappen beschikken. „Het leger is niet uit op de vernietiging van de Koerden" zo heeft de gouver neur van West-Azerbeidsjan, Djamchi Dhaqquouh, gisteren voor de Iraanse radio verklaard. „De bezetting van bepaalde ste den en in het bijzonder Mahabad is evenwel wel een essentiële voorwaarde voor de handhaving van de territoriale integriteit en de grenzen van het land", zo voegde de gouverneur eraan toe. Hij riep de bevolking van vooral Saqdez op het leger te helpen om de „rebellen" te verdrijven. Gisteren scheen de strijd zich ook werkelijk toe te spitsen rond Saqdez. In de stad werd volgens Koerdische informanten de commandant van het garnizoen gedood door „bewakers van de revolutie". Bij botsingen tussen soldaten van het garnizoen en gardisten zouden in totaal, ver deeld over beide zijden, 15 men sen zijn omgekomen Een dertigtal Koerden heeft gister avond op vreedzame wyze de kerk van Saint Merry in het cen trum van Parijs bezet uit protest tegen de .massamoorden in Koerdistan'. De geestelijkheid die aan de kerk verbonden is sprak van .bezet ting' omdat de actie zonder toe stemming is uitgevoerd, maar omdat het gaat om mensen die op geen andere wijze uitdrukking kunnen geven aan hun conster natie, zal de politie niet worden ingeschakeld. Vorige week heeft Saint Merry een andere bezetting gehad: Brazi lianen, en een jaar geleden Iraan se studenten die de sjah weg wil den hebben en ajatollah Chomei ni in zijn plaats, wat intussen is bereikt. NEW YORK (ANP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft, op verzoek van Andrew Young, zijn Palestinadebat op het middernachtelijk uur opgeschort tot van middag vijf uur Ned. tijd. Young zei nadat hij de zitting had verdaagd dat hij aanneemt dat het vrijdag tot een stemming komt en dat hij klaarstaat met een veto tegen een resolutie die een Palestijnse soevereine staat wil. Young was filosofisch over de weerslag van een Amerikaans ve to tegen een resolutie die pleit voor „zelfbeschikking en een soeverein thuisland voor Palesti- Hij zei: „Ik ben erg gerust over het resultaat, wat het ook is. Het di plomatieke proces is een vreem de en mooie zaak. Wat er ook ge beurt, morgen gaan we verder". Hij zei dat het Amerikaanse doel, een algemene vrede in het Mid den-Oosten, klopte met het standpunt van de Arabische we reld en Saoedi-Arabië in het bij zonder. Hij zei: „Wij mogen verschillen ten aanzien van tactiek op dit ogenblik, maar wij hebben geen moeilijkheden ten aanzien van doel en doelstelling, want onze doelen zijn wederzijds afhanke lijk". Young heeft een maand lang ge probeerd uitstel van het huidige debat te krijgen. Toen dat niet lukte heeft hij geprobeerd een stemming op de lange baan te schuiven omdat zij zeker tot een Amerikaans veto zou leiden. Zijn woorden betekenen dat hij ook in dit opzicht heeft gefaald, hoe wel diplomatieke kringen ver klaarden dat de PLO, die de sleu tel van de zaak in handen heeft, nog geen definitief standpunt heeft ingenomen. „Nooit opgeven. We hebben ge daan wat we konden, morgen zien we wel verder", zei Young. Resolutie Aan de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties is gisteravond, na de verdaging van zijn zitting tot vandaag, een ontwerp-resolutie over de Palestijnen voorgelegd. Het ontwerp wil voor de Palestij nen het recht van zelfbeschik king, nationale onafhankelijk heid en soevereiniteit en recht om terug te keren naar hun haardsteden of, als zij dat verkie zen, schadeloosstelling. De resolutie is voortgekomen uit overleg tussen de vertegenwoor diger van Koeweit, Jaccoeb Bis- jara, en de leden van de „speciale commissie voor de uitoefening van het onvervreemdbaar recht van het Palestijnse volk", waar van de vertegenwoordiger van Senegal, Medoun Fall, voorzitter is en die mede-opsteller van het ontwerp is. Senegal is geen lid van de Veilig heidsraad en het ontwerp kan al leen worden ingediend door een lid van de raad. In dat geval zal het worden getroffen en getorpe deerd door een Amerikaans veto. Het Senegalese ontwerp steunt ook resoluties 242 en 338 van de Vei ligheidsraad die het bestaan van Israël erkennen als een van de landen in het gebied die recht hebben op veilige en erkende grenzen. In het ontwerp wordt bezorgdheid uitgesproken over de toestand in het Midden-Oos ten en de voortdurende bezetting door Israël van de bezette Arabi sche gebieden, Oost-Jeruzalem inbegrepen. Het ontwerp eist tenslotte dat de Palestijnen als volwaardige part ner wordt betrokken bij het zoe ken naar een rechtvaardigde en duurzame vrede in het Midden- Oosten. Egypte De Egyptenaar Esmat Abdel Me- guid, had gisteren als eerste spreker in het Veiligheidsraad- debat over Palestina gezegd dat zijn regering elke poging, inter nationaal of individueel, steunt, die kan bijdragen tot de verwer kelijking van de wettelijke rech ten van het Palestijnse volk. Hij sprak zich uit voor aanvaarding van een resolutie, die deze rech ten erkent. Bij een oplossing van het gehele probleem moet wor den uitgegaan van een volledige terugtrekking van Israël uit de in 1967 bezette gebieden en herstel van de onvervreemdbare natio nale rechten van het Palestijnse volk, aldus Meguid. Blum De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Jehuda Blum, zei dat de onderhavige procedure in de Veiligheidsraad paste in het kader van de „stelselmatige campagne die is ontketend door hen die de vrede in het Midden- Oosten verwerpen". Volgens hem willen de tegenstan ders van vrede de Veiligheids raad „voor hun karretje spannen" met het oog op het in de wielen rijden van het vredesproces vol gens de akkoorden van Camp David en het Israëlisch-Egypti- sche vredesverdrag. De Israëlische ambassadeur wees erop dat de speciale commissie voor de rechten van de Palestij nen van de algemene vergadering „altijd een gewillig instrument in de handen van de PLO" is ge weest. Haar aanbevelingen, zei hij, zijn niets anders dan in het formele jargon van de Verenigde Naties gegoten teksten van de PLO, die de vernietiging van Is raël in haar vaandel schrijft. PLO De PLO prees in het debat „het principiële en moedige" stand punt van Andrew Young, maar had harde woorden voor de Ame rikaanse regering. „Het spijt mij dat mijn woorden uw regering enigszins in verlegen heid zullen brengen", zei PLO- waarnemer Zehdi Labib Terzi, terwijl in de zaal onderdrukt ge grinnik klonk. Terzi, wiens clandestiene ontmoe ting met Young het aftreden van deze laatste tot gevolg had, stelde toen de politiek van de Ameri kaanse regering ten aanzien van het Midden-Oosten aan de kaak, van de akkoorden van Camp Da vid tot aan de affaire-Young. Young toesprekende als „de voor malige ambassadeur", zei Terzi: „Uw ontslag is het symbool van een van de ergste geestelijke ver volgingen". Andrew Young in gesprek met de Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties Jehuda Blum MANAGUA (Reuter) - Blanca Segovia Sandino, enige dochter van de N icaraguaanse opstandelingenleider uit de jaren dertig die zijn naam gaf aan de guerrillabeweging die de Somozadynastie verdreef is na een ballingschap van achttien jaar in Cuba, met haar man in in Managua teruggekeerd, zo hebben verwanten gisteren meegedeeld. Twee zoons van het echtpaar Sandino hebben in de vijf weken durende burgeroorlog tegen Somoza aan Sandinistische zijde gevochten. Mevrouw Sandino was uit vrees voor haar leven naar Cuba gevlucht toen het Sandinistisch front kort na zijn oprichting aan zijn guerrilla-acties begon. (Van onze correspondent) BONN - „Wij keuren geweld af, maar alleen uit tactische overwe gingen. De Führer is er in 1923 met zijn mars naar de Feldhernn- halle ook niet in geslaagd het zwakke regime van Weimar ten val te brengen. Vandaag zijn de tegenstanders nog sterker en on ze eigen nationaal-socialistische krachten nog zwakker, zodat men het huidige systeem niet met geweld kan liquideren". Dat zei de 26-jarige leider van de NSDAP-AO, Gary Lauck, giste ren als getuige a décharge tijdens het proces in Buckeburg tegen zes neo-nazi's - die onder meer verdacht worden van wapenrool uit een Nederlands legerkamp in West-Duitsland. Lauck noem zichzelf Führer van de nationaal socialistische Duitse arbeiders partij AO. Deze laatste letters be tekenen zowel Auslandorganisa tion (buitenlandse organisatie als Aufbauorganisation (op bouworganisatie). Lauck, die Duitse grootouders heeft en naar eigen zeggen natio- naal-socialistisch is opgevoed, woont in Lincoln in de Ameri kaanse staat Nebraska. Van daaruit stuurt hij duizenden na tionaal-socialistische publicaties, pamfletten en stickers illegaal naar de Bondsrepubliek. Verder (Van onze correspondent) WENEN - Tegen het symboli sche bedrag van één Oosten rijkse shilling (15 Nederland se centen) per jaar heeft de Oostenrijkse bondskanselier dr. Bruno Kreisky gisteren in Wenen voor een periode van 99 jaar het nieuwe gebouw van de Verenigde Naties overgedragen aan de secreta ris-generaal van de VN, dr. Kurt Waldheim. In rangorde is Wenen na New York en Ge- nève daarmee het derde cen trum van de Verenigde Naties geworden. De kosten van het gebouw, dat is ontworpen om er 4500 VN-ambtenaren in onder te brengen, belopen 1250 miljoen gulden, waarvan 70 procent door de Oosten rijkse staat en 30 procent door de gemeente Wenen wordt gedragen. Drieduizend VN-ambtenaren, van wie de meesten tot nu toe in oude gebouwen versprëid over heel Wenen werkten, zullen de komende drie maanden hun werkruimte be trekken. Het grootste deel van de ambtenaren is in dienst van de IAEA (Interna tionaal Atoom Energie Agentschap), UNIDO (orga- Enkele jongeren poseren in hun nationale klederdracht voor het nieuwe gebouw i>an de Verenigde Natiesdat gisteren door de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky aan secretaris-generaal Waldheim werd overgedragen. nisatie van de VN voor indus triële ontwikkeling) en de UNWRA (organisatie van de VN voor Palestijnse vluchte lingen). De rest van de capaci teit wordt de komende acht jaar geleidelijk in gebruik ge nomen. De bouw van de UNO-city, zo als het VN-gebouw in de volksmond wordt genoemd, heeft zes jaar geduurd maar is bron geweest van een serie moeilijkheden, waarvan een groot deel nog lang niet is op gelost. Secretaris-generaal Kurt Waldheim, zelf een Oos tenrijker, heeft enkele malen beloofd dat een aantal kleine re VN-bureaus uit New York en Genève naar Wenen zou worden overgeplaatst, maar de ambtenaren van de be trokken diensten hebben weinig ambitie om te verhui zen. Ze hebben onder meer bezwaar tegen het feit dat Wenen geografisch ongunstig en geïsoleerd gelegen ligt en dat er voor een internationaal centrum onvoldoende facili teiten zijn. Verder vinden ze dat Wenen weinig of geen uit gaansleven heeft en dat die genen die naar de Oostenrijk se hoofdstad verhuizen nood zakelijk Duits zullen moeten leren. Ernstige kritiek leveren zij op de internationale scholen, waarvan de bestaande capaci teit al te klein is voor de di- plomatenkinderen in de Oos tenrijkse hoofdstad. De zwaarste kritiek betreft het woningprobleem. De huren voor de grote huizen en flats zijn het laatste half jaar met het oog op de komst van nieuwe VN-ambtenaren tot astronomische hoogte geste gen en opgelopen tot 6000 gulden of meer per maand. Deze woningen zijn veelal gelegen in de buitenwijken van Wenen, waardoor de af stand naar het werk groot is en bovendien het drukke stadsverkeer de rit van en naar het werk bemoeilijkt. Ook tegen de indeling en in richting van het Y-vormige VN-gebouw bestaan nogal wat bezwaren. De Oostenrijkers zelf wuiven alle kritiek weg en zijn over gelukkig met het concrete bewijs van hun VN-status, waardoor Oostenrijk volgens Kreisky's eigen woorden in de wereld opvalt en het niet meer mogelijk is dat het land zoals in 1938 is gebeurd, on gemerkt van het wereldtoneel verdwijnt. geldt hij als aanstichter van tal rijke neo-nazistische aanslagen in West-Duitsland. In 1974 werd Lauck, die de Amerikaanse na tionaliteit heeft, wegens zijn neo- fascistische activiteiten de Bondsrepubliek uitgewezen. In 1976 keerde hij illegaal terug en werd toen door de rechtbank in Koblenz tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf ver oordeeld en vervolgens wederom Duitsland uitgezet. Teneinde het mogelijk te maken dat deze pro pagandist van de nazi-ideologie kon fungeren als getuige van de verdediging, had het federale ge rechtshof een tegen Lauck lo pend onderzoek opgeschort en hem vrijgeleide gegeven voor drie dagen. Lauck zei wat de verdediger van de hoofdaangeklaagde Michaël Kuhnen (24), had gehoopt. Na melijk dat deze inderdaad „Gau leiter" van de NSDAP-AO in Hamburg is en dat de organisatie tegen geweld is. Omdat onder neo-nazi's in de Bondsrepubliek echter een tendens tot geweld is te bespeuren, moest Lauck, zo verklaarde hij, er in zijn geschrif ten af en toe een schepje boven op doen om deze mensen aan zich te binden. Per slot van rekening kon hij als leider niet voor een zwakkeling doorgaan. In het onder redactionele verant woordelijkheid van Lauck ver schijnende blad „NS-Kampruf, waarvan de kop een hakenkruis draagt en achter de normale data de leeftijd staat die Adolf Hitler bereikt zou hebben als hy was blijven leven, staan dan ook zin nen als: „In het bezette resteren de gedeelte van Duitsland be staan geen rechten, maar alleen een gemeenschappelijke norm van gezindheid. Het gaat niet om recht of onrecht, het gaat alleen nog maar om het liquideren van dit gehate bezettingsregime". En: „Wij keuren alles goed wat deze staat vernietigt, het doel heiligt de middelen". De vertegenwoordigers van het fe derale openbare ministerie wa ren daarom van mening dat Lauck met zijn uitspraken over de geweldloosheid van de NSDAP-AO voor de rechtbank meineed had gepleegd. Er werd onmiddellijk een vooronderzoek ingesteld. Niettemin kon Lauck vanwege zijn vrijgeleide vandaag weer naar de VS vertrekken. Het proces tegen de zes, die ervan worden verdacht een tcrmn-ti sche vereniging te hebben ge sticht, bankovervallen te hebben gepleegd, wapens te hebben ge roofd (uit een Nederlands militair bivak) en bomaanslagen te heb ben gepland, is ongeveer drie maanden geleden begonnen. Vorige week hebben de verdachten verklaard dat hun tijdens het po litieverhoor gedane uitspraken een voorgenomen beschieting van „geallieerde bezettingsoffi cieren", een bomaanslag op Bea te Klarsfeld. alsmede het opbla zen van het eremonument voor concentratiekampslachtoffers in Bergen-Belsen niet juist waren. Deze beweringen zouden „hun in de mond zijn gelegd". ADVERTENTIE Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad Witte Singel 1. Leiden Plakl u dan wel een postzegel? (55 cent) S v p In blofctofters Invultonl In toeter vakje e v.p een totter postcode MET iNVUllf N l*neninr W^u**nmër Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede pp zorgen de bezorging te wensen kan overlaten "^Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- W men voor het niet tijdig amveren van kranten op uw vakantieadres.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9