Regering: nieuw rapport-Aantjes onevenwichtig PvdA-rapport: alle partijen in Midden-Oosten moeten stap terug Toestand van Nederlanders redelijk goed Grote teen wordt duim Heineken wenst alle bezoekers van het Wereldkampioenschap Wielrennen het actiefste peleton, de hardnekkigste achtervolgingen, degedurfdste demarrages, de koppigste kopgroepjes, de minste uitvallers, de edelmoedigste Knechten, de spannendste sprints en dat hun favoriet maar winnen mag. ommissie ZDA voor kernwapens >p gebied Nederland RIOD-nota niet naar Kamer Kapi tale buit bij overval op juwelier IJDAG 24 AUGUSTUS 197! EN HAAG (GPD) - Wanneer in NAVO-verband wordt vastge steld dat in West-Europa nieuwe 1^ kernwapens moeten worden ge- gg stationeerd, als antwoord op de Russische SS-20-raketten, dan moet Nederland ermee instem- men dat deze kernwapens ook op ons grondgebied worden gesta- JjiA tioneerd. Dat is een van de conclusies waartoe een werk- groep van de drie wetenschappe- V lijke instituten van het CDA is raJ gekomen. Iet rapport van de werkgroep, dat overigens nog pas in concept ge reed is, zal naar verwachting in september volledig worden ge publiceerd. De commissie, onder voorzitterschap van H. J. Neu man, de directeur van het Ne derlands Instituut voor Vredes vraagstukken (NIW), verwerp met deze stellingname de stand punten die de laatste maanden zijn vertolkt door de beide defen siespecialisten in de CDA-Twee de-Kamerfractie, Frinking en De Boer. Zij hebben zich, evenals hel Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), zonder meer tegen nieuwe kernwapens op Nederlands grondgebied verklaard. kwestie van de kernwapens op Nederlandse bodem wordt dit najaar actueel, wanneer in de NAVO-raad een studie aan de or de komt over het antwoord dat moet worden gegeven op de Rus sische SS-20. Deze raket, geladen met kernwapens en bestemd voor de middellange afstand (d.w.z. van de Sowjet-Unie tot West-Europa) wordt op het ogenblik door de Russen inge voerd. De verwachting is dat de NAVO tot de conclusie zal komen dat, om de „afschrikking geloof waardig te houden" ook in West- Europa kernraketten moeten worden gestationeerd. In dat geval zijn West-Duitsland, België, Groot-Brittannië en Ne- 1J derland technisch gezien de aan- J gewezen landen om de raketten B een plaats te geven. Bekend is dat minister Scholten (defensie) in NAVO-verband al eens te kennen B heeft gegeven datNederlandzich in deze een goed NAVO-bondge- B noot zou willen tonen, ondanks B de politieke problemen die ook het CDA heeft met kernwa- pens. Intussen is het nog allerminst zeker of het CDA als partij, laat staan de 2 Tweede-Kamerfractie, de aanbe- B velingen van de commissie- Neuman zal overnemen. Met na- me fractievoorzitter Lubbers heeft al laten doorschemeren dat hij, net als zijn fractiegenoten Frinking en De Boer, grote moei te heeft met de invoering van nieuwe kernwapens op Neder landse bodem. Binnen de regeringscoalitie-Van Agt heerst al een aantal piaanden enige onrust over de kwestie van de kernraketten. Bekend is dat de WD in het algemeen voorstan der is van de plaatsing op Neder landse grond, wanneer zulks in NAVO-verband noodzakelijk mocht blijken. De linkse opposi tie is tegen, zodat het kabinet in een minderheidspositie zou ko men wanneer een deel van de CD A-fractie tegen zou zijn. Sommigen zien in de kwestie van de kernraketten één van de ste nen des aanstoots waarover het kabinet-Van Agt de komende herfst zou kunnen struikelen. Het CDA-kamerlid J. de Boer sprak zich gisteren uit tegen het advies van de CDA-commissie. DEN HAAG (ANP) - Alle partijen in het Midden- Oostenconflict moeten een stap terug doen in het belang van een duurzame vrede. Dat is de strekking van het Mid den-Oostenrapport. dat de „commissie-Van der Stoel" het partijbestuur van de Partij van de Arbeid gisteren heeft aangebo den. Het rapport is bedoeld als grondslag voor een discussie binnen de partij. Internationaal secretaris van de PvdA, Maarten van Traa, noemde het rapport gis teren in Den Haag "een mijlpaal, die de discussie zinniger en dui delijker kan maken". Het partij bestuur wil vóór de Socialisti sche Internationale in oktober een standpunt innemen. Dan komt de ontmoeting Kreisky - Brandt - Arafat ter sprake. Het rapport stelt, dat Israël het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen moet erkennen en een Palestijnse staatsvorm dient te aanvaarden, bijvoorbeeld op de door Israël bezette west-oever van de Jordaan. De Palestijnen van hun kant moeten het be staansrecht van Israël erkennen, evenals de noodzaak voor dat land van veilige grenzen. Neder land kan, gezien de hechte ban den met Israël en de aanwezig heid van Unifil-troepen in Zuid- Libanon een rol spelen in het op gang brengen van een discussie tussen de partijen, aldus het PvdA-rapport. Het rapport stelt feitelijke contac ten voor tussen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi gingen in het Midden-Oosten en de PLO, anders dan de inciden tele contacten die nu plaats vin den als er problemen zijn rond Nederlandse Unifil-mensen. Naast commerciële contacten zou Nederland de culturele en die op gebied van ontwikkelingssa menwerking met de Arabische wereld moeten verstevigen. Of in Nederland een PLO-kantoor komt, is een zaak van de PLO zelf, aldus het rapport. Teruggave Voor een duurzame vrede is terug gave van na 1967 door Israel bezet gebied onontbeerlijk, aldus het PvdA-rapport. Israël kan niet doorgaan met het vestigen van nederzettingen in bezet gebied. De vrees in de Arabische wereld voor Israëlische gebiedsuitbrei ding is veel te groot. In een massale terugkeer van Pale stijnen naar Israël ziet het rapport geen heil beter is die mensen een eigen identiteit en een eigen staatsvorm te geven. Daartoe zouden verkiezingen gehouden moeten worden in "bezette ge bieden". Dan zal ook blijken in hoeverre de PLO de Palestijnen vertegenwoordigt. Israël zou over die staatsvorm met de dan gekozen vertegenwoordigers moeten onderhandelen. Als de staatsvorm er met in wordt betrokken, dreigen de Camp Da- vid-akkoorden door de verschil lende partijen verschillend geïn terpreteerd te worden. De Israëli sche premier Begin moet zijn standpunt - hoogstens autono mie voor de Palestijnen - dus la ten varen, aldus het rapport. Volgens voorzitter Van der Stoel van de commissie, die het rapport heeft opgesteld, is de bedoeling ervan slechts hoofdlijnen van een mogelijk beleid aan te geven. De PvdA pretendeert niet te komen met een oplossing voor het Mid den-Oostenconflict. Twee van de vijftien leden uit de commissie-Van der Stoel hebben het rapport niet mede onderte kend: Sonja van der Gaast en Nol Maassen. Zij vinden dat aan de PLO teveel voorwaarden vooraf worden gesteld wil de organisatie als gesprekspartner in aanmer king komen, terwijl dat met Is raël niet het geval is. De 19-jarige soldaat Passon wordt behandeld in het Rambam-zieken- huis in Tel Aviv. Tijdens een schietpartij in Zuid-Libanon liep de Neder lander een schotwond in de liesstreek op. Gisteren werd hij in het zieken huis geopereerd. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Van de drie Ne derlandse militairen van de VN- vredesmacht, die woensdag ge wond raakten bij een schietpartij in Zuid-Libanon is de toestand van één nog zeer ernstig. De twee anderen maken het naar omstan digheden goed. De commandant van de eenheid, eerste-luitenant De Bruin uit Zundert, die door een kogel in zijn longen werd ge troffen, is gisteren naar het Tel Hashomer-ziekenhuis in Tel Aviv overgebracht omdat dit zieken huis gespecialiseerd is in dit soort verwondingen. De 19-jarige dienstplichtige soldaat Tonny Passon uit Best heeft gisteren een buikoperatie ondergaan om de kogel die hem in zijn liesstreek had geraakt te verwijderen. De derde gewonde, soldaat Schou ten, maakt het goed en zou ver moedelijk vandaag al naar Ne derland vertrekken. Passon vertelde dat zijn eenheid uit Jatta werd opgeroepen om de Fiji-soldaten bijstand te verle nen. De Fiji-post werd door 16 Palestijnen aangevallen. Daarbij werden de wapens van 28 leden van de VN-vredesmacht Unifil afgenomen. Onder hen bevonden zich 14 Nederlanders. De Neder landse eenheid vertrok met en kele pantserwagens naar de plaats van beschieting en werd met mortiervuur bestookt, waar bij een soldaat lichte verwondin gen opliep. Ter plaatse moesten de soldaten uitstappen omdat de pantserwagens niet tegen mor tiervuur bestand zijn. Zij zochten dekking achter een heuvel en daar werd soldaat Passon getrof fen. Na een half uur kwam een gepantserd voertuig voor ge wondentransport en werd een noodverband aangelegd. Na eerst naar het hoofdkwartier Nakoura te zijn overgebracht werden de beide zwaargewonde Nederlanders voor verdere be handeling per helikopter naar Is raël vervoerd. De commandant van het Neder landse VN-bataljon in Zuid-Li banon, luitenant-kolonel Tjas- sens noemde het incident het ernstigste gewapende treffen van de afgelopen tijd. „Ik kom zojuist terug van de betrokken bij standseenheid," zei Tjassens. "De betrokkenen zijn totaal niet aangeslagen. Ze hebben zich fors geweerd," aldus de commandant. De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO heeft inmiddels laten weten het gebeurde te betreu- SITTARD (GPD) - De 39-jarige NS-employé Martin Broer uit Echt, die sinds 1974 zijn lin kerduim miste, heeft weer een nieuwe duim: de grote teen van zijn linkervoet. De transplantatie vond plaats in het ziekenhuis van Sittard. De operatie, die 21 uur duurde, mag geslaagd heten. Het ge voel in de grote teen, die reeds als duim is gemanicuurd, is behouden gebleven. "Hij jeukt als de pest", aldus een dolgelukkige Martin Broer. Van de amputatie van de gro te teen zal hij volgens de chi rurgen geen nadelige gevol gen hebben bij het lopen. In februari 1974 had de in Die ren geboren NS-employé zijn linkerduim verloren. In Haarlem was hij bezig om een gat in een kabelstoel te boren. Ongelukkigerwijs sloeg een kabel om de boor, waarbij de duim van de NS-monteur werd afgerukt. Het gemis was zwaar. Martin Broer is een handig doe-het-zelver met veel technisch talent. Een nieuwe duim middels plas tische chirurgie was niet te verkrijgen, oordeelde dr. De Goede. Dokter Malfeyt zag in een transplantatie van de gro te teen van zijn linkervoet de enige mogelijkheid. Hij ver zekerde dat amputatie niet tot enige kreupelheid zou leiden. Onder narcose werd de operatie vorige week dinsdag verricht. Om de wond aan zijn voet te dichten werd huid van het bovenbeen getransplanteerd. Naar verwachting zal hij over twee weken voorzichtigjes kunnen lopen. DEN HAAG (GPD) - De re gering heeft besloten het nieuwe rapport-Aantjes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD) niet naar de Tweede Kamer te zenden. Volgens de betrokken ministers kan het rapport aanleiding geven tot het ontstaan van een „one venwichtig" beeld over de zaak-Aantjes. De opstellers ervan beschrijven in hun stuk „stellingen waarvan noch de juistheid noch de on juistheid kan worden vastge steld", aldus de bewindslieden in een brief aan het bestuur van het RIOD. Premier Van Agt en de ministers Pais (onderwijs) en De Ruiter (justitie) vinden dat het nieuwe rapport Aantjes ook on recht doet omdat de onderzoe kers De Jong en Van der Leeuw zaken aan de orde stellen, die in eerdere rapporten niet zijn on derzocht. Oud-directeur De Jong van het RIOD en zijn medewerker Van der Leeuw schreven de nieuwe nota op verzoek van het PvdA- kamerlid Roethof. De bewinds lieden omschrijven het stuk als een „verweerschrift" van de be trokken wetenschappers. Dr. De Jong verklaarde gisteravond geen commentaar te willen geven op het besluit van de rege ring. Roethof vroeg om het nadere on derzoek omdat hij de aantijgin gen aan het adres van Aantjes in het eerste rapport niet voldoende onderbouwd vond. In deze op vatting werd hij inmiddels ge sterkt door de kritiek van de twee speciaal daartoe ingestelde commissies-Enschede en Patijn op het eerste RIOD-stuk. Roet hof, die had geëist dat de nieuwe nota voor het Aantjes-debat van volgende week aan de Kamer moest worden gezonden, was gis teren niet voor commentaar be reikbaar. De voorzitter van de commissie-Pa- tijn, het PvdA-kamerlid Schelto Patijn. verklaarde desgevraagd minister Pais volgende week om opheldering te zullen vragen. De thans gevolgde procedure vindt Patijn onbegrijpelijk. Hij vroeg zich af waarom het RIOD nu met een nadere uitleg moest komen. Dit vooral omdat het rijksinsti tuut al eerder op de beide rappor ten heeft kunnen reageren. In te genstelling tot zijn fractiegenoot Roethof vindt Patijn het niet no dig het debat uit te stellen. Het rapport, dat minister Pais vori ge week dinsdag ontving, draagt de namen van De Jong en Van der Leeuw. De drie ministers hebben het RIOD inmiddels la ten weten niet om het stuk te hebben gevraagd en niet op de hoogte te zijn geweest van de tot standkoming ervan. Daarnaast willen Van Agt. Pais en De Ruiter van het RIOD-bestuur weten of het nieuwe geschrift „voldoet aan de daarin in redelijkheid door u te stellen eisen". De drie ministers hebben inmid dels het RIOD-bestuur gevraagd Aantjes ook een exemplaar van het stuk te sturen opdat deze kan reageren. De Jong en Van der Leeuw waren eveneens de onder tekenaars van het eerste rapport- Aantjes, dat in november van het afgelopen jaar leidde tot het af treden van de CDA-fractievoor- zitter. AMSTERDAM (ANP) - Bij een ge wapende overval op de juwe lierszaak Jos Inden in de Kalver- straat in Amsterdam is gister middag volgens de recherche ze ker voor enkele tonnen aan siera den verdwenen. De daders waren twee mannen, die zich met sjaals voor het gezicht onherkenbaar hadden gemaakt. Ze spraken Engels met Ameri kaans accent en vloeiend Frans. Toen zy binnenstapten waren er alleen een verkoper en een ver koopster in de winkel, die met een pistool of een revolver wer den bedreigd De verkoper, die dacht een speelgoedpistool voor zich te hebben en zich verzette, werd met het wapen neergesla gen. Hij liep enkele bloedende hoofdwonden op en moest zich in een ziekenhuis laten behandelen. De overvallers dwongen de ver koopster de vier etalages en drie vitrines te openen en alle siera den in een zak te gooien. Twee meisjes, die op een gegeven mo ment binnenkwamen, moesten met het gezicht naar de muur achterin de winkel op de grond gaan zitten. De buit bestond uit kostbare col liers, parelsnoeren, halskettin gen, ringen en losse diamanten en briljanten. De waarde van de buit moet nog worden vastge steld. Volgens de recherche kan het om drie ton maar ook om acht ton gaan. Alleen al één van de ge stolen ringen vertegenwoordigde een waarde van 76.000 gulden. De overvallers verdwenen lopend. Het winkelend publiek in de drukke Kalverstraat heeft niets van de overval gemerkt. Bij de recherche hebben zich althans geen getuigen gemeld. Een jongeman heeft gistermiddag door een overval op een uitzend bureau aan de s-Gravendijkwal in Rotterdam 53.000 gulden buit gemaakt. De dader is spoorloos. Het geld was 's morgens bij het uitzendbureau bezorgd in een cassette. Het was bestemd voor uitbetaling aan de uitzendkrach ten vandaag. De cassette werd opgeborgen in de kluis. De overvaller kwam 's middags binnen met een vuurwapen en een coltrui gedeeltelijk over zijn gezicht Hij bedreigde een werk neemster van het bureau en zei "Als je de kluis niet openmaakt, schiet ik je door je kop" De vrouw gaf hem de cassette met geld. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7