Actiegroep wil sloop raadhuis Lisse weren Ter Aar in stank van Alphense vuilstort twijfelt aan zin dorpen-fusie Vleeszaken gewaarschuwd ZWEMBAD TREKT 2 MAN PER DAG Duizendste leerling verwelkomd VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 CD A-voorman: „Niet overtuigd van historische waarde Kasbergen: „Bijna hele dorp wil dit fraaie pand behouden LISSE - "Hou heel, geen houweel". Aanplakbiljetten met onder meer deze kernachtige woorden zijn de afgelopen dagen verspreid onder alle Lissese gezinnen, met het ver zoek deze voor de ramen te hangen. Als protest tegen de mogelijke sloop van het oude raadhuis aan de Heereweg. De twee leidende figuren achter deze actie zijn Henk Kasbergen en Bas Ragas. Sinds de plannen voor de sloop van het raadhuis eind vorig jaar op tafel kwamen maken zij zich sterk voor het be houd van het in hun ogen histori sche gebouw. En met hun nu vele inwoners van Lisse, want onge veer de helft van de Lissenaren heeft gehoor gegeven aan de op roep van de actie-voerders. Soms bijna huis aan huis prijkt het aanplakbiljet op raam of muur. De slopershamer moet volgens burgemeester en wethouders van Lisse het raadhuis vellen, omdat de ruimte inmiddels te beperkt is om alle ambtenaren en bezoekers onder te kunnen brengen. Bo vendien is de huidige raadszaal veel te krap. In eerste instantie zou het oude raadhuis plaats moeten maken voor een geheel nieuw pand. Tij dens een discussie in een van de gemeenteraadsvergaderingen werd echter beloten de architect opdracht te geven een tweede mogelijkheid te schetsen. Hierbij zou in elk geval rekening gehou den moeten worden met behoud van dat deel van het raadhuis dat juist zo karakteristiek voor Lisse is. (Het gebouw met de trap.) Kasbergen en Ragas willen even wel dat ook de villa Josephine, beter bekend als het Eenhuis, dat eveneens deel uitmaakt van het raadhuis van Lisse, behouden blij ft. Ook dit deel van het Lissese raadhuis zal echter worden ge sloopt. Ook als voor de tweede mogelijkheid wordt gekozen. Hamer Tot op heden hadden de twee actie voerders hun bezwaren tegen de sloop slechts via gesprekken met diverse raadsleden laten door schemeren. Nu de hamer bin nenkort definitief over dit stuk dreigt te vallen heeft men de za ken wat grootser aangepakt. "Wij willen duidelijk laten blijken dat het geen kleine groep is die pleit voor behoud van het raadhuis. Bijna heel Lisse wil dit fraaie pandje voor onze plaats behou den, uit de aanplakbiljetten die overal hangen blijkt dit voldoen de", meent Kasbergen. "Op zo'n villa moetje zuinig zijn", vindt de actie groep tegen de sloop van het raadhuis in Lisse. Moet dit gebouw tegen de vlakte omdat het als raadhuis te klein zou zijn, vraagt de actiegroep zich af. Wat Kasbergen nu wil is dat zowel het oudste gedeelte van het raad huis als Eenhuis behouden wor den voor Lisse en dat achter deze panden, waar ook het door de gemeente aangekochte Reho- both ligt, een gebouw wordt neergezet dat het tekort aan ruimte moet gaan opvangen. Kasbergen zegt er zeker van te zijn dat er voldoende plaats over blijft voor een gebouw dat het te kort aan ruimte moet opvangen, naast het bestaande Eenhuis en oude raadhuis. Hij trekt het rap port waarin het tegendeel wordt beweerd in twijfel. Kasbergen: "De mensen hebben ontzettend veel werk verricht aan de tot standkoming van dat rapport maar toch is er volgens mij t voldoende gekeken naar de dere mogelijkheden". Hy verwijt ook de meeste raadsle den dat ze niet echt zijn inge sprongen op dat rapport. "Maar, zo zegt Kasbergen,"^ls ze zien dat zoveel partij-genoten voor onze ideeën zijn kunnen ze er niet meer omheen. Bovendien", zo vult hij aan, "onze plannen zijn in financieel opzicht voordeliger dan wanneer wordt overgaan tot de bouw van een geheel nieuw raadhuis." Prullebak Dat Kasbergen zich het behoud van het raadhuis laat zich makkelijk verklaren. Hij ver telt "Dingen die nog goed zijn moet je niet in een prullebak gooien, dat is onzin". Belangrij ker dan dat is echter volgens hem toch de historische waarde van dit pand. Met name de heer T. H. Smith, fractie-voorzitter van het CDA in Lisse, betwijfelde dit des tijds bij de behandeling van deze zaak in de raad en doet dit nog steeds. "Nog altijd heeft niemand mij echt kunnen overtuigen van die historische waaide, boven dien is er in de loop der jaren al een en ander veranderd aan dit pand", reageert Smith. Kasber gen daarentegen: "Ik kan mij ma teloos ergeren aan dit soort uit spraken het getuigt van weinig doordenken." Geheimzinnig Overigens noemt Smith de hele ac tie nogal "suggestief en voorba rig". "Er is nog steeds niets defi nitiefs besloten en als de archi tect met schetsen op tafel komt die ons uiteindelijk niet bevallen kan hij alsnog worden terugge stuurd", aldus Smith. Die schetsen zullen dinsdag 28 au gustus aan de raadsleden worden getoond in het bijzijn van de ar chitect Duintjer. Dit zal gebeuren in een gesloten zitting. Dit tot on tevredenheid van Kasbergen. Hij is van mening dat alle Lissenaren zoveel mogelijk bij de nieuwe plannen betrokken moeten wor den. "En dan moet er niet zo ge heimzinnig over worden ge daan." Opschudding in Alphense jeugdraad: boekenbon onder stroom van kritiek teruggegeven ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zwammerdamse welzijns werker Piet van Oosterom heeft gisteravond voor nogal wat opschudding gezorgd in een vergadering van de Al phense jeugdraad. Van Oos terom gaf een boekenbon (gekregen als dank voor zijn werk in de commissie finan ciën van de jeugdraad) de monstratief terug aan het be stuur. Van Oosterom greep zijn ver trek uit de commissie (waar van hij overigens de laatste maanden "onder protest" lid is geweest) aan om een forse dosis kritiek te spuien op de Alphense jeugdraad, en op een aantal jeugdraadsleden en ambtenaren in het bijzon der. Hij overhandigde die kri tiek ook op papier. Bij de andere leden van de jeugdraad wekte het optre den van Van Oosterom zoveel irritatie, dat sommigen hun woede nauwelijks konden bedwingen. Met name was men verbolgen over bepaal de, als beledigend ervaren uitlatingen over personen. Wat de jeugdraad als organisa tie betreft noemde Van Oos terom als punten van kritiek: de verslaggeving van verga deringen van jeugdraad en commissies is eenzijdig, de leesbaarheid van rapporten slecht, terwijl achtergrondin formatie ontbreekt. De bezetting van de commis sies en werkgroepen is zeer zwak. Veel te veel leden blijven weg, terwijl hun mening door het dagelijks bestuur van de jeugdraad onder tafel wordt geveegd. Van Oosterom noemde het wel zijnswerk in Alphen zowel inhoudelijk als financieel een "treurwilg". De huidige temperaturen lokken maar weini gen tot zwemmen. Het onverwarmde water in De Kleine Oase blijkt helemaal weinig in trek. Het bad telde gistermorgen welgeteld twee bezoekers en 's middags lag het bad er totaal verlaten bij. Het is trouwens toch een bar slecht seizoen voor het Leimuidense openluchtbad. Bad meester P. van Dijk schat het aantal bezoe kers het afgelopen seizoen op rond tiendui zend en dat moeten er om een beetje behoor lijk te kunnen draaien 70.000 tot 80.000 zijn. Slechter dan dit jaar is het naar zijn idee in al de twaalf jaren van het bestaan nog nau welijks geweest. Op Alphense moedermavo van Gouwe college ALPHEN AAN DEN RIJN - "De ontwikkelingen kunnen gerust turbulent genoemd worden. Een jaar of wat terug dachten we, misschien halen we ooit in de toekomst nog eens de duizendste cursist. Wel, die duizendste cur sist hebben we dit jaar al kun nen begroeten". Een duidelijk verheugde G. A. de Goede, directeur van de stichting avondschool voor voortgezet on derwijs Gouda, begroette zo de duizendste cursist, mevrouw G. Jansen (31) uit Alphen aan den Rijn. Zij gaat dit seizoen Neder lands en Engels doen aan de moeder-mavo in Alphen aan den Ryn, daarmee ongewild twee ty perende zaken onderstrepend. De stormachtige groei van het Gouwe-college is namelijk voor een niet onaanzienlijk deel te danken aan de groei van het aan tal cursusplaatsen en de uitbrei ding van het aantal schooltypen. Ook de dit jaar voor het eerst ge boden mogelijkheid om slechts één of een paar vakken te leren, heeft vele leerlingen aangetrok ken. Hoe stormachtig de groei verliep lichtte De Goede met enkele cij fers toe. In augustus 1972 ging het Gouwe-college van start met avond-mavo's in Gouda, Bos koop en Alphen aan den Rijn met 110 leerlingen. In 1975 stonden 250 cursisten ingeschreven. Met de komst van de zogenaamds moedermavo's, officieel dag-ma vo's voor volwassenen, kwam de waarlijk explosieve groei. Het Gouwe-college begon voorzich tig in 1976 alleen in Gouda. Ne gentig cursisten schreven zich in. Ook in Alphen aan den Rijn, waar één jaar later de moedermavo zijn intrede deed was de belangstel ling voor dit onderwijstype groot. Vervolgens werden nog inge voerd de avond-havo's voor vol wassenen in Gouda en Alphen en dit jaar de dagmavo in Waddinx- veen en de dag- en avond-mavo in Woerden. "Niet uit eerzucht of zo, maar uit praktisch idealisme omdat er zo'n grote behoefte is". De cjjfers bewijzen het gelijk, want dit jaar wordt gerekend op 1.100 tot 1.200 cursisten. De Goede, die de duizendste te een bloemetje en het cursus geld schonk, lichtte ook nog even de motor achter het bestuursbe leid toe. "Er wordt veel reclame gemaakt door trimmen. Dat houdt je fit en gezond. Dat is ech ter een beetje eenzijdig. Ik zou willen zeggen, blijf trimmen, maar hou je ook geestelijk fit. En zolang je met leren door kunt gaan blijf je ook geestelijk fit". ALPHEN/TER AAR - De dorpsbewoners van Ter Aar en omgeving worden de laatste dagen geplaagd door een doordringende stank. De betrokkenen zelf spreken van een "kattepis-lucht". De stank lijkt te komen van de vuilstortplaats in Alphen, langs de Westkanaalweg. Vermoed wordt, dat op die heuvelvormige stortplaats enkele vloeibare afvalstoffen met elkaar in contact zijn gekomen, als gevolg waarvan de stank is ontstaan. In opdracht van de gemeente Alphen heeft het hoogheemraadschap Rijnland gisteren een onderzoek ingesteld op de vuilstortplaats. Bij de gemeentelijke reinigingsdienst in Alphen zit men met de vele klachten behoorlijk in de maag, vooral ook omdat men er niets van snapt hoe die lucht zo plotseling kon ontstaan. G. Scholten, chef van de afdeling reiniging: "Op de vuilstortplaats bij ons worden al jaren organische, vloeibare afvalstoffen gestort. Dat zijn stoffen die niet schadelijk zijn voor het milieu en waarvoor we ook een vergunning hebben van de provincie. Nogmaals, die stoffen, ondermeer van Unilever in Gouda en Heineken in Zoeterwoude, wor den al jaren gestort en nooit is er iets gebeurd. Het is mij dan ook een raadsel, dat nu ineens die lucht is gekomen". Onderzoek Juist omdat het in het verleden niet is voorgekomen wil de gemeente onderzocht zien, waaraan de vorige week plotseling opgetreden luchtverontreiniging te wijten is. De gemeente Alphen wil dit vooral weten om te voorkomen, dat het in de toekomst opnieuw enorm gaat stinken. Bovendien zal het onderzoek moeten uitwijzen hoe het best een eind kan worden gemaakt aan de huidige overlast. LEIMUIDEN - Burgemeester en wethouders van Leimuiden blijven fel gekant tegen sa mensmelting van kleine dor pen, zolang de provincie het nut daarvan voor de burgers niet heeft aangetoond. Vol gens Ben Wis het zogenaamde voorzieningen-pakket in Leimuiden nu "uitstekend". Het dorpsbestuur verwacht niet dat dit zal verbeteren door een fusie van Leimuiden met één of een paar kleine ge meenten in de omgeving. Dat standpunt zal, als althans de voltallige gemeenteraad van Leimuiden daarmee kan instemmen, schriftelijk wor den meegedeeld aan het be stuur van de provincie Zuid- Holland. Het gemeentebe stuur geeft daarmee een eerste reactie op een nota die het provinciaal bestuur eind juni heeft uitgebracht over dit on derwerp. Een werkgroep met vertegenwoordigers van alle bij de herindeling betrokken gemeentes, moet zich straks verder gaan buigen over het onderwerp gemeentelijke her indeling. Leimuiden zal, als de gemeente raad daar zijn fiat aan geeft, in die werkgroep zijn verte genwoordigd door wethouder J. den Haan. Tevens stellen B en W van Leimuiden voor deze intergemeentelijke werk groep in het openbaar te laten vergaderen en de te behande len stukken eveneens volledig openbaar te laten zijn. Leimuiden zelf wil voor "intern gebruik" ook nog eens een ei gen commissie gemeentelijke herindeling gaan vormen. De commissie zou openbaar moe ten zijn en gevormd moeten worden uit vertegenwoordi gers van de drie politieke groeperingen in het dorp (CDA, VVD en Leimuiden 2000), aangevuld met de ge meentesecretaris en wethou der J. den Haan. De gemeenteraad van Leimui den komt volgende week don derdag, 30 augustus bijeen, maar heeft vorige week al een openbare informele bijeen komst speciaal aan de ge meentelijke herindeling ge wijd. Naar aanleiding van die discussie komen burge meester en wethouders nu met bovengenoemd voorstel. VORIG JAAR IN TOTAAL 44 KEER BOLLENSTREEK - De vleeskeu ringskring Lisse heeft in 1978 44 waarschuwingen uitgedeeld aan bedrijven waarvan de inrichting of hygiëne te wensen overliet. Het keuringspersoneel contro leerde in de streek onder meer vleeswinkels, restaurants en kruidenierszaken. Er werd 4007 maal bij vleeswinkels gecontro leerd. Dit staat in het jaarverslag van de kring. Het onderzoeksterrein van de kring omvat negen gemeen ten: Hillegom, Katwijk, Lisse, Noord wijk, Noord wijkerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Valken burg en Voorhout. In de laatste gemeente zijn ook de nood- slachtplaats. destructiebewaar- plaats en het kantoor van de keu ringsorganisatie gevestigd. De vleeskeuringsdienst heeft vorig jaar financieel niet zo goed ge boerd als in 1977. Was er in dat jaar nog een winst van 95.800 gul den, 1978 werd afgesloten met een nadelig saldo van afgerond 50.800 gulden. Verminderde ba ten, hogere kapitaalslasten en personeelskosten zijn de oorza ken van het verlies in 1978. Door het vervallen van de keuring bij de invoering van het vlees van de ene in de andere kring, kwa men de keurlonen te vervallen. Ondanks een rijksbijdrage van ruim zeven ton bleef de kring met een inkomstenderving van ruim 100.000 gulden zitten. In het jaarverslag meldt directeur A. van Doorn dat de Katwijkse politie in 1978 onder meer proces verbaal moest opmaken omdat op delen van een geslachte geit niet de vereiste goedkeunngs- merken (stempels) zaten. Vergeleken met 1977 werden er meer slachtdieren gekeurd. In 1978 bedroeg lat aantal 9009 te gen 6036 in het jaar daarvoor. Het destructiemateriaal nam toe met bnna 36000 kilo. De export van vlees steeg vorig jaar met bijna 1,8 miljoen kg. De in voer daalde tot 649.452 kg. Die hoeveelheid is sinds 1975 toen nog 1,3 miljoen kilo de kring pas seerde nog nooit zo laag geweest

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21