Chinese primeur atletiekduel Garantie tot 1992 Geen uitspraak zaak-Engbersen M Meubelfabriek Oisterwijk Maureen Meijer tennist zich in halve finale Deelnemersrecord op snelschaaktoernooi VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979 LEIDEN - Terwijl Har Meij er door Bram Madera gis teren uit het herenenkel spel B van het toernooi op de Leidsche Hout werd gewipt (6-1, 6-2), speelde zijn echtgenote Maureen zich tegen Rosemarie Verdegaal in de halve fi nale: 6-3, 6-1. Met de twee vrijwel identieke sco res van Madera en Maureen Meij er, dringt zich een vergelijking op tussen speler en speelster en een overeenkomst in hun speelstijl. Beiden hebben het loopwerk in hun spelopvatting hoog staan, beiden verkeren ook in een voor treffelijke conditie, "spelen" niet alleen op, maar ook mét hun voe ten en beiden maken weinig fou ten. Die combinatie, gevoegd bij een ijzersterke wedstrijdmentali teit, maken hen voor iedere te- genstander telkens weer een ge- in het HDB bleef het koppel Vis- nette van der Mey. Ook dat kan een interessante krachtmeting worden omdat hier twee gelijke speelstijlen op elkaar botsten. Beiden houden van vaartspel en beiden hebben daar ook de sla gen voor. Tine Langeveld kan zich door een zege plaatsen voor het Match-tennistoernooi, maar de kansen zijn drie tegen één dat Annette van der Meij (die net wat meer beheersing heeft) aan het langste eind zal trekken. Voor de leider in het circuit, Arnold van der Capellen, waren er giste ren geen problemen. Wel dwong Bub van der Zee, met zijn tech nisch goed verzorgde spel hem voortdurend tot de grootste op lettendheid, maar Van der Ca pellen liet zich niet van de wijs brengen, 6-3, 7-5. In de volgende ronde wacht hem Robert Jan van der Feen, die hem in Katwijk royaal de baas bleef en in Alphen even royaal van hem verloor. De score tussen de twee rivalen is nu ducht obstakel. Maureen Meijer behoeft zich ook geen zorgen meer te maken over een optreden in de slotakte van het Leidse tenniscircuit, het Match-tennistoernooi. Misschien dat zij uit die wetenschap een ex- tra-impuls put om de no 1 ge plaatste Henny Fehling, die zij in de halve finale tegenover zich vindt, het vuur na aan de schenen te leggen. In de andere halve fi nale van het DEB moet Tine Lan geveld het opnemen tegen An- Dameshockeyteam tegen Schotland VANCOUVER (ANP) - Schotland is morgen de tegenstander van Nederland in de kwart-finales, van het wereldbeker-hockey- toernooi dames in Vancouver. De Schotten bereikten de kwart-fi nales gisteren door een overwin ning met 1-0 op Argentinië, waardoor zij als tweede eindig den in groep B achter West- Duitsland, het enige doelpunt voor Schotland werd gescoord door Elan Borrowman in de 59e minuut. Wie als tweede uit de groep van Ne derland naar de kwartfinales overgaat, is nog niet beslist. De twee kandidaten, Ierland en Ca nada, speelden gisteren tegen el kaar gelijk: 1-1. Vandaag spelen Ierland en Canada een beslis singswedstrijd. Engeland werd winnaar van groep D dooreen 5-0 zege op Japan. Australië en de VS gaan uit groep C over naar de kwartfinales. De wedstrijden in de kwart-finales zijn: Nederland-Schotland, West-Duitsland-Canada of Ier land, Australië-Wales en Enge- land-Verenigde Staten. been/Brooshoofd in twee sets i de meerderheid tegen Robert Jan van der Feen/Gerald van der Sluys, 6-2, 6-4 en zij lijken in dit toernooi hoge ogen te zullen gooien. De combinatie van de linkse vaart (Visbeen) en de nu als vanouds solide tennissende Brooshoofd is op het oog een winnende combinatie, evenals de combinatie van de onberekenba re Pasma met de constante Blommendaal. Gisteren toonden laatstgenoemden dat weer aan in hun partij tegen de beslist niet zwakke dubbel van Jan van der Meer en Benjamin Ruysenaars, 6-4, 6-1. In het HEC kwam Hans Tönjaan gemakkelijk langs Leo Links, 6-1,6-2, zij het dat de laatste voor zijn harde werken wel een betere score verdiende. Frans de Wegen boekte zijn derde zege in het en kelspel door een afgetekende winst op Brabander, 6-3, 6-2. Voor de no 3 geplaatste Mark Nije was het gisteren zwoegen gebla zen. De Mooy dwong hem tot een uiterste krachtsinspanning, 6-3, 6-7, 6-4. FRANK BONTE MONTREAL (ANP)- De strijd om de wereldbeker atletiek die vandaag begint in het olympisch stadion van Montreal kent in elk geval één primeur. Voor het eerst sedert 24 jaar komen in de Westerse wereld atleten uit China in actie. Vorig jaar tijdens het congres van de IAAF trad China weer toe tot de internationale atletiekfederatie. Montreal al zo'n gevoelige tik had gekregen, zakte nog meer. Met de zomerspelen van Moskou voor de boeg zijn de Amerikanen juist daarom zo gebrand op een revan che. Men verwacht in Montreal dan ook zeer veel van de Amerikaanse ploeg, vooral van Edwin Moses, de wereldrecordhouder op de 400 meter horden. Moses heeft be wust een aantal van de lucratieve Europese toernooien laten schie ten om zich geheel op Montreal voor te bereiden. Sam Bell, de hoofdcoach van de ploeg, ver wacht in elk geval van zijn pupil een nieuw wereldrecord. "Het zou me niet verbazen, wanneer Edwin Moses hier in Montreal zijn eigen wereldrecord zal ver beteren". In 1955 verbrak China door de in vloed van de culturele revolutie de internationale sportcontacten. Als lid van de IAAF kreeg China het recht atleten te leveren voor het Aziatische team. In Montreal komen acht Chinezen aan de start zes dames en twee heren. Veel meer dan curiositeit zal de deelname van de Chinezen niet zijn. Het Aziatische team heeft evenals de afvaardiging van Oceanie nauwelijks iets in te brengen. Alleen de 23-jarige Zou Zhenxin, de 1.84 meter lange en 92 kilogram wegende hinkstap- springer, is een atleet van absolu te wereldklasse. Op 2 juli kwam hij in Tokio tot een nieuw Azia tisch record van 17,02 meter en met deze prestatie staat hij vierde op de wereldranglijst. Ook Shen Maomao (22) zal in Mon treal kunnen meekomen, maar dan zal hij toch zijn Aziatische re cord van 86,509 in het speerwer pen bepaald niet gunstig gelegen Olympisch stadion moeten be naderen. Het is een hachelijke zaak om favo rieten aan te wijzen voor deze tweede editie van de strijd om de wereldbeker, een evenement dat in 1977 in het Rhein-stadion in Düsseldorf voor de eerste keer werd gehouden, als aanloop naar de wereldkampioenschappen waarvan de IAAF in 1983 de pre mière wil hebben en waarvoor Helsinki, München en Tokio kandidaat zijn. Prestige Montreal wordt ook het eerste tref fen van de "heer van de horden", zoals Moses in eigen land wordt genoemd en Harald Schmid, de Westduitser die op 4 augustus het elf jaar oude Europese record van de Engelsman David Hemery verbeterde. Ook op de 110 meter horden hebben de Amerikanen met Renaldo Nehemiah de grote favoriet. Al bleek ruim een week geleden in Zurich dat de Ameri kaan niet onverslaanbaar is. Door het grote potentieel op de sprint en middenafstand en de uitge balanceerde afvaardiging op de technische nummers kunnen de Amerikanen toch wel be schouwd worden als de grote fa voriet voor de wereldbeker. de horden", op weg i i nieuw wereldre- Twee jaar geleden Duitsland bij de heren de beker, omdat de 4X400 meterploeg van de Verenigde Staten - in een ge wonnen positie - door een bles sure van laatste loper Maxie Parks niet over de eindstreep kwam. Het prestige van de Ver enigde Staten, dat een jaar eerder bij de Olympische Spelen in Oost- Dames Bij de dames gaat de strijd tussen drie formaties: Europa, dat in 1977 met vijf punten verschil won van Oost-Duitsland (107-102) en de Sowjet-Unie. De Russinnen kwamen er destijds in Düsseldorf niet aan te pas met een score van 89 punten. In twee jaar is veel veranderd. Vorig jaar tijdens de Europese kampioenschappen m Praag bleek dat de Russische dames atletiek weer duidelijk in de plus zit. Die stijgende lijn werd begin deze maand bij de finales om de Euro pese bekertitelstrijd in Turijn doorgetrokken. In de Noordita- liaanse stad bedroeg het verschil tussen Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie nog maar twee pun ten. Vooral de toegenomen kracht op de sprint en de binne- nafstand is voor Oost-Duitsland een grote zorg. De sprintnum mers zullen in Montreal bij de dames een hoogtepunt worden. Bij de duels tussen Marlies Göhr (Oost-Duitsland), Evelyn Ash- ford (Verenigde Staten) en Loedmilla Kondratjeva (Sowjet- Unie) met als outsider de West- duitse Annegret Richter, die in 1976 in Montreal Olympisch kampioene op de 100 meter werd. Ook al ontbreken dan de namen van de meervoudig wereldre cordhouder Henry Rono (disci plinair gestraft), de geblesseerde Alberto Juantorena en het Engel se fenomeen Sebastiaan Coe, we reldrecordhouder op de 800, 1500 meter, en de mijl, toch zal het toernooi om de wereldbeker in het stadion van Montreal herin neringen oproepen aan drie jaar geleden. In elk geval krijgt de Afrikaanse ploeg de gelegenheid te lopen in dezelfde omgeving, die in 1976 door de Afrikaanse boycot verboden terrein was. Schulting in estafetteploeg MONTREAL - Harry Schulting heeft zijn „startlicentie" voor de YV'orld Cup II definitief op zak. Gisteren werd bekend dat de enige Nederlander in Montreal zondagavond definitief deel zal uitmaken van de 4x400 meter- estafetteploeg, waarvoor zes kandidaten waren. De Braban der start als derde loper. Oudjes actief bij Roodenburg LEIDEN, WASSENAAR - De voetbalvereniging Rooden burg organiseert zondag op sportpark Noord een vetera- nentoernooi. Aan dit evene ment nemen twaalf clubs uit deze regio deel. De eerste af trap zal om 10.00 uur plaats vinden. Het traditionele Zilveren Bal- toernooi zal a.s. zondag wor den verspeeld op het terrein van Blauw Zwart. Het toer nooi heeft een tamelijk ster ke bezetting. VUC (hoofd klasse), Wilhelmus, Hermes DVS (eerste klasse) en Roo denburg. HW en Blauw Zwart zullen aan de strijd deelnemen. De aanvang van het toernooi is 10.00 uur. LEIDERDORP - "Dit snelschaaktoernooi voor de jeugd kan eigenlijk al niet meer kapot. We hebben nu al meer dan tweehonderd aanmeldingen binnen, terwijl we vorig jaar "slechts" 169 jongeren achter de borden hebben geteld", aldus een enthousiaste Ton Rijnsburger aan de voor avond van het nieuwe LOI-schaaktoernooi, waarin de jeugdsnelschaak- titels van Nederland in de leeftijdscategorieën tot 13,16 en 20 jaar op het spel staan. Het toernooi begint morgen om 10.30 uur in Leiderdorp. Rijnsburger: "Ik heb altijd al een dergelijk toernooi willen helpen organi seren. En nu is dat dan gelukt. Na vijf "Katwijkse" jaren, waarin slechts jongens een titel konden opstrijken, hebben we dan een volwaardig toernooi met in alle leeftijdscategorieën titels voor zowel jongens als meisjes. Overigens hielden we vorig jaar bij wijze van proef al wedstrij den om de officieuze meisjeskampioenschappen. Toen stelde de groep tot 20 jaar met slechts twee deelneemsters mij hevig teleur". "Voor dit toernooi hebben zich al acht meisjes in die categorie aangemeld en dat vind ik een groot succes, hoewel ik aardig wat telefoontjes heb moeten plegen, maar het moest en het zou ervan komen. Door die tele- foonkanonnade heb ik wel weer eens moeten ervaren, hoe slecht de schaakbladen in den lande worden gelezen, maar tevens dat sommige jeugdleiders niet eens de moeite nemen hun jongeren enthousiast te maken of zelfs maar in te lichten". Kastanjes Reeds vorig jaar heeft de onderwijsinstelling bij wijze van testcase dit sportgebeuren financieel gesteund. Nu is dat dan definitief in de vorm van een vijfjarig contract. Maar het is natuurlijk wel leuk om te spreken van het LOI-schaaktoernooi georganiseerd door de Leidse Schaakbond en onder toezicht van de KNSB, terwijl in principe het trio Grim, Rijns burger en Selier de kastanjes voor het schaakvolkje uit het vuur heeft moeten slepen. Favorieten In de groep tot 13 jaar zijn de kampioen en de nummer twee van vorig jaar Derk Rietveld uit Wassenaar en Jeroen Piket uit Leiderdorp huizenhoog favoriet, terwijl in de klasse tot 16 jaar van de "Leidse" afvaardiging Marcel Piket, Roel Piket, Sjoerd Meijer, Gert Koeléwijn, Mare Overeem en Nico Kuyf hoge ogen zal gooien. Bij de meisjes in deze leeftijdsklas sen is het moeilijk een titelgegadigde aan te wijzen. De meisjesgroep tot 20 jaar is een hoofdstuk apart. Maandagavond had zich slechts een tweetal gemeld, maar dat waren dan ook de favorieten, de Nederlandse titelhoudster (normaal tempo) Marjolein Theunisse en de officieuze nationale snelschaakkampioene van vorig jaar Christiene van Santen uit Den Haag. De grote favorieten bij de jongens in de groep tot 20 jaar zijn Coen Stehou- wer (Rotterdam), Frits van Dooren (Amsterdam), Frans Cuijpers (As ten), Henk Apon (Krimpen a/d IJssel, vorig jaar tweede bij de zestienja rigen) en niet te vergeten de Leidse Philidor-spelers Peter Gelpke, Rinie Kuyf en Jeroen Selier. ADVERTENTIE ZEIST (ANP) - De arbitragecom missie van de KNVB heeft giste ren geen uitspraak gedaan in de 'zaak Engbersen contra Fortuna Sittard'. Een poging om tijdens een schorsing tot een vergelijk te komen mislukte. Engbersen weigerde in te gaan op aanbod van Fortuna Sittard, dat in grote trekken gelijk was aan hetgeen hem op 15 mei werd geboden. De commissie onder voorzitter schap van mr. Giltay - Veth hoorde de getuigen en zal over tien a twaalf dagen schriftelijk uitspraak doen. Hans Engbersen, topscorer van de eerste divisie, claimt transfervrij te zijn, omdat Fortuna Sittard enkele uren te laat zou zijn geweest met het aan bod voor het nieuwe seizoen. Het schriftelijk aanbod, dat aangete kend was verstuurd, blijkt door de post met enkele dagen vertra ging te zijn behandeld. Aztecs Los Angeles Aztecs is de eerste wedstrijd in de halve fi nales om het Amerikaanse voet balkampioenschap te winnen. In het Rose Bowl-stadion in Pasa dena werden de Vancouver Whi te Caps met 3-2 verslagen. Na de officiële speeltijd was de stand gelijk: 2-2. De zogenaamde 'shoot-outs' brachten de winst bij de ploeg van Michels. In San Diego leed Chicago Stings (de club van o.a. Van Hanegem en Advocaat) een 2-0 nederlaag te gen San Diego Sockers in de play-offs van het Amerikaanse voetbalkampioenschap. Helpende hand Het leidende sportcomité Sowjet-Unie heeft de voetbalclub Paktakor uit Tasjkent de helpen de hand geboden. Vorige week kwamen bij een vliegtuigongeluk alle spelers van de selectie Voor het eerste team om het leven. Het comité heeft nu onder meer be paald dat Paktakor de eerste drie jaar niet uit de hoogste voet balklasse kan degraderen. Voorts werden de transferbepalingen voor Paktakor versoepeld, zodat het gemakkelijker is geworden om spelers van andere clubs aan te trekken. Overigens zijn de namen van do spelers en officials, die op weg naar Minsk de dood vonden toen twee vliegtuigen tegen elkaar botsten, nimmer bekend ge maakt. Het zou om zeventien per sonen gaan en trainer Oleg Bazi- levitsj behoorde niet bij de groep. Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Be r kei (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15